Міністерство закордонних справ України

Роковини Жовтня. Чому це трапилося саме з Росією?

10 листопада 2017, 20:24

100-річчя Жовтневої революції заслуговує більшої уваги. Адже йдеться про величезний історично-цивілізаційний злам, який у наступне століття покалічив долі цілих країн

100-річчя Жовтневої революції минуло майже непоміченим і в політичному, і суспільному просторі України. Це, звісно, не так і погано. Можу собі уявити, яка б зараз вирувала пропагандистсько-адміністративна істерія, якби комуністична система не завалилася чверть століття тому.

З іншого боку, роковини Жовтня, як мені здається, все-таки заслуговують більшої уваги. Адже йдеться про величезний історично-цивілізаційний злам, який у наступне століття покалічив долі не тільки десятків мільйонів людей, а й цілих країн, серед яких Україна постраждала чи не найбільше. Саме Жовтнева революція запрограмувала наші подальші національні катастрофи – геноцид, голодомори, депортації, масові репресії, знищення еліти, лінгвоцид, денаціоналізацію, історичну амнезію.

Якщо ми не відродимо нашу історичну пам'ять, не усвідомимо, що з нами сталося й які причини наших поразок, ми не зможемо остаточно вирватися з лабети комуністичного минулого й усунути загрози його повторення, не зуміємо подолати загальнонаціональний посттравматичний синдром.  

Я, звісно, не претендую на те, щоб у короткій статті дати вичерпні відповіді на всі запитання. Хотів би поділитися лиш окремими думками, зокрема, й у зв’язку з долею України.

Революції траплялися в різних країнах Європи і, як правило, приводили до прогресу, комуністична ідея теж була не новою й, здавалося б, не спричиняла Європі особливих проблем. Але комуністична революція в Росії виявилася унікальною за масштабами завданого людству зла. На тлі інших революцій вона виглядає якоюсь страшною девіацією, паталогічним відхиленням. Якщо ж згадати, що так званий Жовтень фактично перекреслив результати «нормальної» революції, яка відбулася у Російській імперії у лютому 1917-го, то він узагалі виявиться контрреволюцією. Від імені й за допомогою задуреного пролетаріату до влади прийшли ті, хто аж ніяк не представляв його інтересів, – купка сектантів, яка з маніакальним ентузіазмом розпочала випробовувати свої теорії на десятках мільйонів людей. Для сект характерно доводити свої догми до абсурду й вимагати від своїх членів їх неухильного виконання, суворо караючи тих, хто хоч якось не вписується в схему. Догматичний абсурд як державна ідеологія з великою вірогідністю призводить до позбавлених смислу масових жертвоприношень.

Але гадаю, що причини Жовтня й низки усіх наступних сатанинських злочинів режиму пояснюються не тільки сектантством і догматизмом. Замислімося, чому це лихо трапилося саме з Росією, а відтак і з Україною, яка мала нещастя бути тоді російською колонією? Справді, Карл Маркс створював своє вчення зовсім не для відсталої Росії, а передусім для Західної Європи, де вже панував розвинутий капіталізм. Але марксизм, хоча й у місцевому радикальному ленінсько-сталінському варіанті, переміг саме в Росії.

Одна з причин, безперечно, в тому, що в царській Росії рівень узаконеного приниження особистості, зневаги вищих верств до нижчих, великоросів до «інородців» просто зашкалював. Додаймо сюди непробивний бюрократизм, корупцію, страшні жертви на фронтах Першої світової, і тоді стане зрозумілим, що для вибуху «безглуздого й безжального російського бунту» бракувало тільки іскри (так, до речі, й називалася ленінська агітаційна газета).

Проте мені здається, що корені зла, пробудженого Жовтнем, мають більш глибоке історичне коріння, що й зробило практично неминучими культ особи Сталіна й абсурдні масові репресії з десятками мільйонів безневинних жертв.

Згадаймо, що комуніст Сталін – не єдиний кривавий вождь-тиран в історії Росії. Іван Грозний не був комуністом, проте він на диво подібний до Сталіна, який, до речі, відродив культ свого попередника-царя. У свою чергу культи Грозного й Сталіна швидко відроджуються і в нинішній, вже посткомуністичній Росії, допомагаючи зміцненню абсолютної влади нового вождя та придушенню демократії. Якась зловісна логіка тягнеться через століття й мало залежить від змін суспільного ладу. Мусимо визнати, що й царська Росія, і начебто її противник комуністичний Радянський Союз, і сучасна Російська Федерація, яка нібито відхрестилася від комунізму, – усе це різні реінкарнації однієї й тієї ж тоталітарної імперії, базові принципи й цілі якої практично не міняються.

Очевидно, що у випадку масових репресій в СРСР спрацювали відразу два чинники – сектантського комунізму та варварські традиції московського царства й російського абсолютизму. В результаті утворився небачений доти політично-ментальний монстр-гібрид, що на порядок збільшило кількість жертв та ірраціональність масових убивств.

Якщо українській козацькій демократичній ментальності притаманне бунтарство, то, на відміну від Росії, звичка обожнювати свого лідера й сліпо коритися йому та його догмам у нас повністю відсутня. У цьому плані комуністичне сектантство й терор є для України явищами чужими, привнесеними, що й довів затятий опір українців у часи Української Народної Республіки, а потім і УПА.

Тим жорстокішим був терор, здійснюваний у відповідь більшовиками в Україні. Його метою було не просто ліквідувати всіх реальних та потенційних противників, а й зламати український дух, а в перспективі повністю асимілювати всю націю.

Сьогодні, коли Росія знову здійснює агресію проти України, мусимо чітко усвідомлювати, що плани імперії не змінилися. Мусимо розуміти, що ця агресія –  не випадковість і не особисті забаганки російського керівництва. Ідеться про одвічний конфлікт двох діаметрально протилежних цивілізаційних проектів – демократичного й імперсько-деспотичного. На жаль, у Москві й досі бачать Україну обов’язковою частиною, мало не наріжним каменем свого утопічного проекту, російські лідери ніяк не можуть примиритися з тим, що ми, українці, маємо свій шлях, свій вибір і свій світогляд, в основі якого свобода, демократія й вільна особистість. Без цих базових цінностей український національний проект перестає бути українським. Тому захистити їх від імперських зазіхань сусіда – це значить зберегти незалежність, зберегти демократію, зберегти державу і націю.     

Нас не зламали й не зламають, але травми, яких ми зазнали в результаті Жовтневого перевороту, надзвичайно важкі. Найтяжчі втрати – це людські життя, мільйони убитих співвітчизників, у тому числі й представників національної еліти, мільйони доль, понівечених у тюрмах і таборах. Але страшні й утрати духовні – це відмова багатьох українців від рідної мови, розмивання національної ідентичності, історична амнезія, страх, уведений у підсвідомість цілих поколінь, ідеологічна зазомбованість, чи, як ми кажемо сьогодні, радянська вата в головах. Не можу не згадати й втрати історично-геополітичні. Україна на довгих сім десятиліть була ізольована від решти світу, від Європи, до якої споконвічно належить. Звідси й відставання, економічне, суспільне й навіть психологічне. Коли хтось твердить, що євроінтеграційний шлях Україна та посткомуністичні держави Центральної Європи починали в рівних умовах, він дуже сильно помиляється. Інші країни мусили вибиратися з яру, а ми з глибокого цивілізаційного провалля.

І все-таки я впевнений, що Україна сьогодні є моральним лідером Центральної Європи. Дехто в регіоні, схоже, втомився від «надмірної» демократії і зобов’язань, які вона накладає, комусь здається зручнішим повернутися до національного егоїзму й прагматизму. Ми ж, українці, боронимо демократію й європейські цінності зі зброєю в руках. Ми віримо в ідеали Європи, а це значить, що за нами майбутнє. 

І нарешті, звернуся до сакраментального питання, яке ще 150 років тому поставив переконаний противник російського тоталітарного проекту М.Чернишевський: «Що робити»? Відповім: те, що ми вже робимо! Зміцнювати державу, боронити її незалежність і територіальну цілісність, розбудовувати громадянське суспільство, відроджувати національну свідомість й історичну пам'ять, рідну мову й культуру, відновлювати інформаційний простір, проводити реформи, боротися з корупцією. А якщо коротко, то повторю за Миколою Хвильовим: «Геть від Москви! Дайош Європу!». 

Джерело:  |  НВ Автор: Клімнік Павло Анатолійович, Міністр закордонних справ України

Останні статті

Україна - Польща: згадаймо заповіт Качинського | 10 березня, 21:23

Стаття | Джерело: UNIAN | Автор: Клімнік Павло Анатолійович, Міністр закордонних справ України

Порахувати євроінтеграцію: що не так із відсотками виконання Угоди про асоціацію | 06 березня, 18:09

Європейська правда" продовжує дискусію про рівень виконання Угоди про асоціацію. Ми вже представили два звіти, виконаних урядом та експертами, обидва продемонстрували, що Україна має серйозні проблеми із темпами виконання УА. Між тим, навіть в уряді немає єдиної позиції щодо такої звітності.  ЄП навіть вступила в дискусію з міністром Клімкіним щодо того, чи коректно взагалі вимірювати в цифрах виконання Україною своїх зобов'язань. Не будемо приховувати: думка редакції з цього питання і досі розходиться з думкою міністра. Водночас ми вдячні Павлу Клімкіну за детальне обгрунтування його позиції. Редакція запрошує також інших експертів та посадовців до дискусії: чи можливо і чи потрібно вимірювати відсоток або ж рівень виконання Угоди про асоціацію.
Стаття | Джерело: Євпропейська правда | Автор: Клімнік Павло Анатолійович, Міністр закордонних справ України

Україна і Польща. Випробовування історією | 01 березня, 20:41

Стаття | Джерело: ZBRUC | Автор: Клімнік Павло Анатолійович, Міністр закордонних справ України

Не будьмо манкуртами! Шукаймо справжню історію | 29 січня, 17:35

Стаття | Джерело: Історична правда | Автор: Клімнік Павло Анатолійович, Міністр закордонних справ України

Два роки спротиву дипломатичним гопникам: стаття Клімкіна про Україну в Радбезі ООН | 25 січня, 16:10

Стаття | Джерело: Європейська Правда | Автор: Клімнік Павло Анатолійович, Міністр закордонних справ України

Міністр

МЗС в соціальних мережах

   

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

My Ukraine is project website

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes