Міністерство закордонних справ України

Південно-Африканська Республіка

Рекомендації щодо правил поведінки

Режим в'їзду: Візовий

Візи оформлюються через Посольство ПАР в Україні.

З метою вжиття заходів, спрямованих на протидію торгівлі дітьми, з червня 2015 року були посилені вимоги щодо документів, необхідних для виїзду дітей віком до 18 років за межі ПАР, незалежно від їхнього громадянства. Зокрема, було запроваджено необхідність пред’явлення дозволу батьків або одного з них у разі самостійного виїзду дитини або у супроводі одного з батьків, а також свідоцтва про народження дитини з перекладом на англійську мову.

Місце розташування дипломатичного представництва або консульської установи: Київ

Загальний рівень злочинності в країні продовжує бути досить високим, а Йоханнесбург взагалі вважається однією з найбільш криміногенних зон в світі. Однак в основних туристичних районах цілком безпечно. Однак необхідно виявляти всі розумні засоби безпеки як щодо речей, так і щодо особистої безпеки. Поліцейська служба ПАР (SAPS) робить масу зусиль для забезпечення безпеки, але все ж такі райони, як Соуето, Хіллбро, Олександра та Кеттлхонг в Йоханнесбургу, не рекомендуються для відвідування окрім як в організованй групі. Екскурсії поодинці відверто небезпечні. Завжди слід збирати компанію, перш ніж іти купатися, гуляти по горах або йти в похід. Вечорами їздити поодинці в автобусах, маршрутних таксі та потягах не рекомендується. Слід також уникати піших прогулянок у будь-яких місцях в ПАР вночі.

При використанні банкоматів великий ризик шахрайства та пограбування. Не слід передавати кредитну картку в чужі руки (для оплати рахунку в ресторані, за парковку і т.д.). Шахрайство з кредитними картками в ПАР дуже поширене. Також велика частка злочинів, скоєних наркозалежними особами (наркоманія в ПАР вважається національним лихом). В країні дуже велика кількість людей, заражених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).

У країні дуже високий рівень сонячної радіації, тому захисні окуляри, креми, головні убори і легкий одяг з довгими рукавами є бажаними для використання. Певну небезпеку становлять дрібні гельмінти-шистосоми, що живуть у воді місцевих озер і річок, а також отруйні змії, комарі (особливо малярійний комар "анофелес", поширений на прибережних рівнинах східного узбережжя). Навіть в державних та приватних природних заповідниках треба бути обережним з дикими тваринами.

Питна вода з-під крану, так само як і бутильована вода в цілому безпечна для вживання. Якість їжі в переважній більшості ресторанів та каеф відповідає европейським санітарним нормам. Вуличні лотки та бістро також вважаються безпечними. Напруга в електромережі становить, як правило, 220 В, 50 Гц). Більшість електричних виделок з 3-ма круглими штирьками (з заземлювачем), але зустрічаються пристрої і з европейською розеткою. Перехідники можна скрізь знайти у продажу.

З осені 2006 року в країні проводиться велика і послідовна програма з обмеження куріння. Правопорушенням вважається куріння в більшості громадських місць, у тому числі ближче офіційно встановленої відстані від вікон будинків, вентиляції, проходів або входів в будівлі громадського призначення – за таке порушення передбачається штраф у розмірі 200 рандів (близько $ 30). Паління в барах і ресторанах також помітно обмежується. Паління в громадському транспорті, на вокзалах і в аеропортах заборонено.

У Південно-Африканській Республіці розвинута банківська система, кредитні картки міжнародних платіжних систем VISA та MASTERCARD приймаються для оплати в готелях, ресторанах, магазинах, туристичних агентствах, авіакомпаніях тощо. Оплата послуг здійснюється лише у місцевій валюті – південноафриканський ранд. Обмін валюти можна здійснити в банках, спеціалізованих пунктах обміну, готелях та міжнародному аеропорту.

У ПАР чайові, як правило, не включені в рахунок і тому Вам вирішувати, скільки залишати за обслуговування. Але, як правило, сума повинна становити 10 – 15%. На парковках і заправках прийнято залишати здачу обслуговуючому персоналу (в розумних межах, зрозуміло), це завжди цінується, навіть якщо сума зовсім маленька.

Безпекова ситуація в Південно-Африканській Республіці

Аналіз регіональної обстановки в країні перебування, що на постійній основі здійснюється Посольством України в ПАР показує, що на даний час продовжують існувати певні ризики та загрози щодо безпечного перебування в ПАР.

Зокрема, такі проблеми, насамперед суттєво пов’язані з зазвичай недосконалим інфраструктурним потенціалом держави та суттєвим загостренням криміногенної ситуації в державі. Як відзначають експерти регіонального офісу ООН в м. Преторії, владі досить важко вдається контролювати її розвиток, в зв’язку із чим, ПАР фактично перетворюється на регіональний центр організованої злочинності, пов’язаної із незаконним обігом важких наркотиків, протиправними оборудками із дорогоцінним камінням та відмивання коштів отриманих злочинним шляхом.

Як констатує офіційна статистика, стрімко зростає кількість і загальнокримінальних злочинів. Так, ростуть показники кількості пограбувань та розбоїв, зґвалтувань, вбивств, нападів на автомобілі, які перевозять готівку, та пограбування банків, викрадення приватного автотранспорту, проникнення в житлові та офісні приміщення.

В результаті кримінальних злочинів тільки в столиці країни - Преторії протягом 2011 року було вбито 700 осіб, орієнтовно 30 тис. жителів міста стали жертвами вуличної злочинності (у зв’язку із цим не рекомендується у вечірній час їздити поодинці в автобусах, маршрутних таксі та потягах), понад 35 тис. мешканців стали жертвами проникнення злочинців до їх житлових приміщень. При цьому, експерти звертають увагу на ту обставину, що багато із заарештованих поліцією злочинців є рецидивістами, які на час скоєння ними злочинів перебували під слідством та були випущені судами на свободу.

Окреме занепокоєння викликає велика кількість насильницьких злочинів проти жінок та дітей. Поряд з цим, стрімко починають розвиватись «відносно нові» види кримінального бізнесу такі як торгівля людськими органами, напади на торговельні центри з застосуванням вогнепальної зброї, викрадення людей з метою викупу, шахрайство з кредитними картками.

На думку окремих міжнародних експертів, поточний високий рівень злочинності і насильства негативним чином впливає на туристичну галузь регіону.

Умови працевлаштування

У 2002 році був прийнятий Закон ПАР Про імміграцію № 13 (далі – Закон). Цей закон, що набув чинності 07 квітня 2003 року, зараз є єдиним законом ПАР, який регулює питання щодо в’їзду іноземців та осіб без громадянства в республіку, їх перебування/проживання в ній та їх виїзд з з країни. У 2004 та 2007 роках до згаданого Закону були внесені певні зміни.

Тепер проаналізуємо, який існує порядок в’їзду та перебування іноземців. Іноземець, який/яка не є власником дозволу на постійне проживання в ПАР, може в’їхати в країну якщо його/її паспорт буде дійсним не менше 30 днів після останнього дня перебування в республіці та за наявності дозволу на тимчасове перебування. Такий дозвіл може бути оформлений у вигляді візи для в’їзду в країну чи власне дозволу на тимчасове перебування. Відповідно до Закону існують наступні дозволи: дозвіл відвідувача (visitor’spermit), дозвіл на навчання (studypermit), дозвіл, виданий згідно з міжнародним договором ПАР (treatypermit), діловий дозвіл (businesspermit), дозвіл члена екіпажу (crewpermit), дозвіл на в’їзд з метою лікування (medicaltreatmentpermit), дозвіл родичів (relative’spermit), дозвіл на працевлаштування (workpermit), дозвіл для пенсіонерів (retiredpersonpermit), корпоративний дозвіл (corporatepermit), дозвіл по програмам обміну (exchangepermit), транзитний дозвіл шукача притулку (asylumtransitpermit), дозвіл на перетин кордону та дозвіл на транзит (cross-borderandtransitpermits). Крім того, право на в’їзд в ПАР дає дозвіл на постійне проживання (permanentresidencepermit).

Дозвіл відвідувача (віза на відвідування країни, як правило, з туристичною, приватною, діловою або іншою метою на короткий строк) видається закордонними дипломатичними установами ПАР (далі – ЗДУ ПАР) на строк до 3 місяців з можливим подовженням її строку МВС ще на 3 місяці. Такий дозвіл може бути подовженим МВС на строк до 3 років за умови, якщо іноземець має достатнє матеріальне забезпечення та буде займатися в ПАР академічною працею, добровільною чи благодійною діяльністю, дослідженням або іншою обумовленою діяльністю. Власник дозволу відвідувача не може займатися трудовою діяльністю. Згідно з Законом ЗДУ мають право вимагати від заявників на отримання такого дозволу фінансової або іншої гарантії повернення на батьківщину. Такий дозвіл видається також чоловіку/дружині громадянина або постійного мешканця ПАР.

Дозвіл на працевлаштування за квотою видається іноземцям відповідної професійної категорії чи класу. Квоти встановлюються щорічно МВС за погодженням з Міністерствами праці і торгівлі та промисловості. Загальний дозвіл на працевлаштування видається усім іншим іноземцям за умови, що працедавець не зміг знайти працевлаштувати громадянина/постійного мешканця ПАР з кваліфікацією або навичками та досвідом, необхідними для виконання тієї чи іншої роботи, а також що працедавець не порушує умови та вимоги трудового законодавства ПАР щодо прийому на роботу, включаючи розмір заробітної плати, пільги, колективні угоди та інші стандарти, що існують для громадян ПАР. Такий дозвіл є найрозповсюдженішим серед іноземців, громадян країн африканського континенту, які тисячами прямують в ПАР у пошуках гарного життя. Імміграційні правила дозволяють іноземцю, який прибув в ПАР з візою/дозволом відвідувача, подати документи до МВС щодо зміни статуса. Для отримання загального дозволу на працевлаштування подається наступний перелік документів: заява-анкета; паспорт; підтвердження оплати адміністративного збору (169 дол. США); депозит у розмірі вартості авіаквитка до країни постійного проживання; трудовий договір; довідка від дипломованого бухгалтера про опис вакантної посади; її наявність та намір бути зайнятою іноземцем; підтвердження наявності у кандидата на працевлаштування навичок, кваліфікації та досвіду, я також заява працедавця щодо відповідності якостей кандидата для зайняття вакантної посади (подаються нотаріально засвідчені копії дипломів/сертифікатів про освіту, документи з місць попереднього працевлаштування); підтвердження того, що з усіма кандидатами на посаду були проведені інтерв’ю; лист від працедавця на підтвердження того, що він зробив усе можливе для працевлаштування громадянина/постійного мешканця ПАР; підтвердження розміщення оголошення у місцеву газету щодо наявності вакантної посади у нього на підприємстві; лист-погодження від Міністерства праці. Такі дозволи видаються ЗДУ ПАР або МВС на строк до 3 років.

Інший тип дозволу на працевлаштування може бути виданий іноземцю, який володіє видатними навичками чи кваліфікацією. В імміграційному законодавстві ПАР існує також дозвіл на працевлаштування, що видається іноземцю, який працевлаштований закордоном у підприємстві, що має свій філіал в ПАР, та за рішенням керівництва підприємства має бути направлений на роботу в цей філіал на строк не більше двох років.

Корпоративний дозвіл є також особливим типом дозволу на в’їзд в ПАР. Він видається заявнику – корпоративному підприємству для надання йому дозволу на найм іноземців для роботи в цьому корпоративному підприємстві. МВС після консультацій з Міністерствами праці і торгівлі та промисловості встановлює максимальну кількість іноземців, які можуть бути працевлаштованими корпоративним підприємством на підставі цього дозволу.

Дозвіл по програмам обміну видається іноземцям, які в’їжджають до країни згідно програм культурного, економічного чи соціального обміну, що організовуються державною або навчальної установою ПАР у співробітництві з державною або навчальної установою іноземної держави; або іноземцям, не старшим 25 років, які отримали пропозицію щодо працевлаштування строком до 1 року.

Відповідно до Закону дозвіл на постійне проживання буває двох видів: прямий та дозвіл на постійне проживання, що надається за інших підстав. Прямий дозвіл на постійне проживання оформляється іноземцям, які: а) мали дозвіл на працевлаштування як мінімум 5 років, включно з корпоративним дозволом; б) були одружені з громадянином/постійним мешканцем ПАР як мінімум 5 років (за умови, що такий дозвіл буде вважатися недійсним, якщо протягом двох років після його видачі шлюб буде розірваним); в) є дітьми громадянина/постійного мешканця ПАР не старше 21 року (за умови, що такий дозвіл буде вважатися недійсним, якщо протягом двох років після досягнення такою особою 21 року вона не подасть заяву про підтвердження такого дозволу); г) дитиною громадянина ПАР.

Дозвіл на постійне проживання, що надається за інших підстав, оформляється іноземцям з гарною репутацією, які:

А) отримали пропозицію щодо постійного працевлаштування (за умови, що така вакантна посада існує, подавалось оголошення щодо її наявності та не було придатного кандидата на її зайняття серед громадян/постійних мешканців ПАР, а також якщо заява на отримання такого дозволу не перевищує встановлений ліміт подачі заяв у даному секторі промисловості, торгівлі чи комерції; він може бути виданим також іншому із подружжя заявника та дітям до 21 року);

Б) володіють видатними навичками чи кваліфікацією;

В) мають намір заснувати чи заснували підприємство в ПАР та інвестують в нього капітал встановленого розміру (зараз такий розмір становить мінімум 2.5 мільйона рандів – орієнтовно 345 тисяч дол. США). Причому таке інвестування має відповідати наступним критеріям. Особа має надати: а) підтвердження досвіду та навичок зайняття підприємницькою діяльністю; б) підтвердження того, що підприємницька діяльність буде здійснюватись у тому регіоні країни, де є потреба у такій діяльності; в) підтвердження того, що як мінімум 5 громадян/постійних мешканців ПАР буде працевлаштовано у підприємстві; г) підтвердження того, що підприємницька діяльність буде здійснюватись у таких секторах економіки, як інформаційні та комунікаційні технології, виробництво одягу та текстильних виробів, виробництво хімікатів та біотехнології, сільське господарство, виробництво та обробка металів та мінералів; автомобільна сфера та транспорт, туризм, ремесло; д) підтвердження експортного потенціалу підприємства; е) підтвердження, що підприємство буде використовувати технології, які не були дуже розповсюджені в ПАР;

Е) вважаються фінансовонезалежними, тобто надали свідоцтво, видане дипломованим бухгалтером про те, що вони мають активи мінімум у 20 мільйонів рандів ПАР – орієнтовно 2.76 мільйона дол. США, та сплатили МВС 100 тисяч рандів ПАР у якості збору за оформлення дозволу на постійне проживання.

Є) є родичами громадянина/постійного мешканця ПАР.

Окремий розділ Закону визначає усі види кримінальних злочинів чи адміністративних порушень, що стосуються імміграційних процедур, та встановлює міру покарання щодо осіб які порушують такі процедури. Так, будь-яка особа, яка в’їжджає, перебуває чи виїжджає з ПАР з порушенням положень Закону, підлягає ув’язненню строком до 3 місяців чи сплаті штрафу. За невиїзд з країни у встановлений термін іноземець карається штрафом або ув’язненням строком до дев’яти місяців. Будь-яка особа, яка свідомо допомагає іноземцю незаконно в’їхати, перебувати чи виїхати з країни, карається штрафом або ув’язненням строком до одного року. За свідоме працевлаштування нелегального мігранта Законом передбачено покарання у вигляді штрафу або ув’язнення строком до одного року. Будь-яка посадова особа МВС за порушення норм, встановлених Законом, карається ув’язненням строком до трьох років або штрафом.

Серед адміністративних порушень хочеться виділити призначення адміністративного штрафу іноземцям, які виїжджають з країни після спливу візи чи дозволу на тимчасове перебування. Такий штраф призначається у розмірі до 3000 рандів (орієнтовно 414 дол. США). 

Невідкладна медична допомога

Медична система Південної Африки – одна із самих найкращих у світі, але Ви маєте знати, як діяти у випадку виникнення загрози здоров’ю. Перед подорожжю обов’язково дізнайтеся, чи діє Ваша медична страховка на території ПАР. Дізнайтеся всі деталі і тримайте при собі страховий поліс або необхідну про нього інформацію. Якщо дія Вашої медичної страховки не розповсюджується на територію ПАР, то бажано придбати тимчасову туристичну страховку, оскільки стаціонарне лікування в ПАР дуже дороге. В ПАР немає безкоштовної медичної допомоги. Якщо Ви захворіли або отримали травму, Вам треба знати один важливий телефонний номер - 10111. Не має значення, в якій частині країни Ви перебуваєте, за цим номером ви завжди зможете зв’язатися з місцевими екстреними службами, у тому числі з поліцією, пожежниками, невідкладною медичною допомогою тощо.

Митні питання

Митні правила не створюють жодних проблем для туристів. Після приземлення в міжнародних аеропортах або під час перетину кордону у пункті пропуску Ви проходите паспортний контроль. Заповнюється декларація англійською мовою, в якій Ви вказуєте суму наявної у Вас валюти, перераховуєте ювелірні та інші цінності. Пред’являється тільки паспорт, хоча можуть попросити показати запрошення та документ про іммунізацію (у разі в’їзду з країн до поширені інфекційні захворювання).

Відповідно до митного законодавства ПАР в країну можна безмитно ввезти:

цигарки – 400 шт.сигари – 50 шт.цигартовий або люльковий тютюн – 250 гвино–2лінші спиртні напої–1лпарфуми – 50 млтуалетну воду – 250 млподарунки, сувеніри та інші товари на суму 500 рандів (близько 60 дол США).

Особам до 18 років не дозволяється провезення тютюну і алкоголю. Заборонено ввезення зброї (на мисливську зброю вимагається спеціальна ліцензія терміном на 180 днів, яка одержується в місці перетину кордону) і наркотиків, а також свіжих овочів та фруктів. Заборонено вивезення необроблених діамантів, а на вироби з коштовних металів та діаманти треба мати відповідний сертифікат з магазину. Для вивезення шкір диких тварин потрібен дозвіл державної ветеринарної служби.

Ввезення і вивіз валюти не обмежений, у тому числі в дорожніх чеках і за кредитними картками. Ввезення та вивезення місцевої валюти обмежується сумою не більше 500 ZAR на особу. На всій території країни Ви можете розрахуватись за товари та послуги міжнародними кредитними картки "Амерікен експрес", "Віза", "Мастер кард", "Дайнерз клаб" та ін. При вивезенні товару на кордоні або в аеропортах Вам повернуть готівкою суму податку на додану вартість (VAT) в розмірі 14% від вартості придбаних товарів за пред’явленими чеками з магазинів.

Корисні номери телефонів (поліція, довідкова служба, служба порятунку тощо)

Якщо Ви захворіли, отримали травму, проти Вас скоєно кримінальний злочин, існує загороза пожежи тощо Вам треба знати один важливий телефонний номер: 10111. Не має значення, в якій частині країни Ви перебуваєте, за цим номером ви завжди зможете зв’язатися з місцевими екстреними службами, у тому числі з поліцією, пожежниками, невідкладною медичною допомогою тощо.

Якщо Ви потрапили у неприємності, краще всього невідкладно звернутися до Посольства України. Тому завжди майте при собі відповідні номери телефонів.

 

Мапа

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

   

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

My Ukraine is project website

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes