Міністерство закордонних справ України

Київ 22:14

Сирійська Арабська Республіка

ПОРАДИ

подорожуючим до Сирії

 

Загальна інформація

Перше і головне, що треба пам’ятати подорожуючим до Сирії, що в цій країні з 2011 року триває громадянська війна. За останніми даними, в наслідок конфлікту загинуло більше      300 000 осіб, близько 1 000 000 поранено, більше 13 000 000 залишили свої домівки.

Слід додати, що на території Сирії діють два ультра-радикальних ісламістських терористичних угрупування: ІДІЛ та Джабхат ан-Нусра. Бойовики із зазначених угрупувань відомі, зокрема, тим, що страчують всіх, хто не належить до ісламу сунітського толку.

Наразі, на всій території Сирії зберігається складна безпекова ситуація. Рівень безпекових загроз у столиці – м.Дамаск та в окремих районах провінцій Латакія і Тартус дещо нижчий, ніж загалом по країні. Безпекова ситуація в інших районах Сирії – вкрай незадовільна.

 

Враховуюче зазначене, Посольство України в Сирійській Арабській Республіці звертається із закликом до громадян України ТЕРМІНОВО залишити Сирію.

 

Слід також пам’ятати, що Уряд Сирії контролює близько 30% території країни, що значно обмежує можливості Посольства щодо забезпечення прав та законних інтересів громадян України, які опинилися не територіях, які контролюються опозиційними формуваннями або окуповані терористичними угрупуваннями.

 

Увага!!! З 29.02.2016 Посольство України в Сирії буде евакуйоване в м.Бейрут, Ліван.

 

 

Візові питання

Правила в’їзду на територію Сирії. Громадяни України, які бажають відвідати Сирію, мають отримати в’їзну візу, яка оформлюється виключно в посольствах та консульствах САР за кордоном. Візи бувають одно, -дво, -багаторазові.

Адреса Посольства Сирії в Україні: м. Київ, вул. Білоруська, 5.

Телефон: (044) 489-55-51, (044) 489-55-52. E-mail: syrian-emb@ukr.net.

Термін розгляду клопотання про оформлення сирійської в’їзної візи в Посольстві Сирії в Україні становить не менше одного тижня. Для оформлення сирійської візи іноземець заповнює анкету, заявляє про мету візиту до Сирії та пред’являє необхідні документи, що є підставою для в’їзду (ділове запрошення, запрошення на навчання, контракт на працевлаштування, свідоцтво про шлюб або народження, якщо іноземець перебуває у родинних стосунках з громадянами Сирії тощо), три фотокартки та сплачує консульський збір. Оформлення страхового полісу або пред’явлення гарантій оплати видатків у разі можливого видворення не вимагається. Обов’язковим є лише страхування цивільної відповідальності для громадян, які перетинають кордон країни на власному автотранспорті.

Водночас, уточнюйте правила отримання візи і перебування в Сирії в Посольстві САР в Україні на час вашого можливого виїзду.

Увага! Іноземці, які мають ізраїльські візи або відмітки про перетин ізраїльського кордону, в Сирію не допускаються.

Іноземки, які раніше працювали в розважальних закладах Сирії, можуть повторно в’їхати в країну після спливу шестимісячного терміну та узгодження питання щодо доцільності їхнього в’їзду з Міграційною службою САР.

 

Митні питання

На територію Сирії категорично заборонено ввезення зброї, наркотичних та психотропних засобів.

Ліки рекомендується брати лише у випадку крайньої необхідності, обов’язково з рецептом лікаря, що пояснює, з якою метою Вам необхідно мати медикаменти. Це пов’язано з тим, що деякі лікарські препарати можуть містити наркотичні засоби, які заборонені до ввозу на територію Сирії (наприклад, кодеїн або ефедрин).

З розрахунку на одну дорослу людину до САР дозволено ввозити до 400 цигарок або 1 кг тютюну; особам, які не є мусульманами, – до 2 літрів горілчаних напоїв або вина для особистих потреб.

Обмеження для вільного задекларованого ввозу-вивозу валюти – 5 000 дол. США. Для ввозу-вивозу виробів з коштовного металу обмежень немає, однак до великих партій сирійська митна служба традиційно приділяє підвищену увагу.

 

Безпекові питання. Поведінка у громадських місцях

В Сирії зараз триває збройний конфлікт; безпекова ситуація характеризується подальшою ескалацією. У районах країни, де відбуваються бойові дії високої інтенсивності, ніщо не гарантує цивільних громадян від смерті, обстрілу або страти. Крім того, у „тилових” районах на регулярній основі трапляються випадки проникнення озброєних елементів, здійснення ними нападів на представників збройних сил та правоохоронних органів, а також проведення терористичних актів. Тривалий громадянський конфлікт в Сирії призвів також до погіршення криміногенної ситуації. Розповсюдженим явищем стало викрадення людей з метою отримання викупу, пограбування, залякування мирного населення з боку невідомих озброєних осіб, зґвалтування тощо. З огляду на непередбачуваність розвитку бойових дій на різних фронтах країни, існує реальна загроза блокування основних транспортних шляхів в Сирії та відсутності протягом тривалого часу телефонного та Інтернет зв’язку з низкою населених пунктів країни. Частими і тривалими є відключення електро- та водопостачання. Як приклад, після захоплення терористами у 2015р. м.Пальміра, жителі міста Дейр-ез-Зор опинились у повній блокаді і забезпечуються їжею та предметами першої необхідності виключно транспортною авіацією САР. Така ж ситуація зберігається у м.Дейр-ез-Зор.

 

Громадянам України, які мають намір виїхати з Сирії в порядку евакуації, рекомендується звернутися до Посольства, повідомити свої персональні та контактні дані для подальшого внесення до списків на евакуацію та отримати консультацію щодо документів, необхідних для виїзду з країни перебування, та порядку проведення евакуаційних заходів.

 

Увага!!! З 29.02.2016 Посольство України в Сирії буде евакуйоване в м.Бейрут, Ліван.

 

Контактна інформація Посольства: м.Дамаск, р-н Східне Меззе, вул.Ас-Салям, буд.14, тел.:+963116113016, +963116670095, факс:+963116121355, e-mail: emb_sy@mfa.gov.ua (http://syria.mfa.gov.ua/ua/embassy/contacts).

 

Номер „гарячої” лінії Посольства: (+963)969277977. Прохання телефонувати виключно у разі загрози життю чи загибелі громадян України або для запису на евакуацію. У разі зміни номерів ваших контактних телефонів просимо невідкладно інформувати про це Посольство, що дозволить оперативно та завчасно оповістити про дату та час відбуття наступного евакуаційного транспорту. Найбільш безпечним шляхом залишити Сирію є виїзд наземним транспортом до Лівану (пересування по автомагістралі від м.Дамаск до сирійсько-ліванського кордону наразі залишається відносно безпечним); звідти – виліт в Україну рейсами Українсько-Середземноморських авіаліній, Турецьких авіаліній тощо.

 

Враховуючи зазначене, Посольство України закликає громадянам України утриматися від поїздок до Сирії до повної нормалізації ситуації, а тим співвітчизникам, які наразі перебувають в країні, – у якомога стислі терміни залишити територію САР та погоджуватися на евакуацію під час її проведення.

 

Недотримання цих рекомендацій значно ускладнить гарантування належного захисту українських громадян в Сирії з огляду на перманентне погіршення безпекових умов.

 

Рекомендації громадянам України, які мають намір відвідати Сирію:

1. Під час підготовки до виїзду за кордон радимо вивчити наявні відомості про Сирію, умови перебування в ній, її законодавство, інформацію отримати за цими посиланнями: http://syria.mfa.gov.ua/ua .

2. При виїзді за кордон бажано мати при собі фотокопії сторінок внутрішнього та закордонного паспортів, що у разі Вашого звернення до консула з приводу втрати закордонного паспорта, значно прискорить оформлення необхідних документів для повернення в Україну.

3. Після прибуття до місця Вашого тимчасового або постійного проживання у Сирії зареєструйтеся у консульському відділі Посольства України в Сирії (http://syria.mfa.gov.ua/ua). Нагадуємо, що для громадян України, які прибувають до іншої держави на постійне проживання або планують провести за межами України більше трьох місяців, постановка на консульський облік (реєстрація) є бажаною. Це допоможе консулу:

- зв’язатися з Вами у випадку, якщо Вас терміново будуть розшукувати члени Вашої родини в Україні;

- передати Вам будь-яке повідомлення тощо;

- надати Вам допомогу у разі виникнення надзвичайних подій (землетрус, пожежа, повінь, військові дії тощо);

- значно спростити процедуру оформлення Вам, у разі необхідності, документів на повернення в Україну.

4. Неухильно дотримуватися термінів перебування за кордоном: виїхати з країни до закінчення терміну дії візи, а у разі неможливості, завчасно звернутися до компетентних органів Сирії щодо продовження терміну дії візи.

За порушення візового режиму в Сирії передбачено адміністративне покарання. Особливістю сирійського законодавства є те, що весь час від виявлення такого правопорушення і до сплати відповідного штрафу особа-правопорушник має бути затримана правоохоронними органами.

 

5. У разі затримання чи обмеження Вашої свободи у будь-якій формі вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України (emb_sy@mfa.gov.ua, +(963969)277977).

 

Слід пам’ятати, що в Сирії, як і в будь-якій іншій арабській країні, скромність та стриманість є нормою поведінки як для місцевих жителів, так і для іноземців, які мають поважати правила та звичаї, зокрема мусульманської спільноти.

Вживання алкоголю для мусульман заборонено. Ця заборона не розповсюджується на громадян САР та іноземців, які не є мусульманами. Однак, категорично не рекомендується пропонувати або дарувати алкоголь мусульманам, сідати за кермо у нетверезому стані, вживати алкоголь у громадських місцях, на вулиці – заборонено.

Зважаючи на громадянську війну в Сирії категорично забороняється заходити на територію військових об’єктів або об’єктів, що перебувають під охороною, фотографувати зазначені об’єкти. Фото-, відео зйомка у громадських місцях також обмежена. Зверніться до найближчого поліцейського офіцера для з’ясування відсутності заборони на зйомку.

 

 

Шлюбно-сімейні відносини

Укладаючи шлюб з громадянином Сирії, слід пам’ятати про те, що в історичному, культурному та релігійному плані наші країни дуже відрізняються. Сирія – це країна, в багатьох регіонах якої, особливо віддалених від столиці та інших великих міст, ще й досі панує сувора мусульманська релігійна мораль, особливо щодо жінки та її ролі у суспільстві. Останнім часом на територіях, що окуповані ІДІЛ та Джабхат ан-Нусра, відбувається архієзація ставлення до жінки та суттєве зменшення її прав та свобод.

 

Можливі наслідки укладення шлюбу з громадянином Сирії:

1. Офіційне укладення шлюбу громадянина Сирії з іноземкою, відповідного до місцевого законодавства, визнається лише за його реєстрації органами РАЦС Сирії. Таким чином, шлюб, у разі його укладення на території України або в мечеті, не вважається офіційно зареєстрованим в Сирії. Тобто, якщо Ви плануєте зареєструвати шлюб в Україні та у подальшому виїхати на територію Сирії, Вам слід бути готовій/готовому до того, що доведеться повторно укладати шлюб в сирійських органах РАЦС.

2. Право на отримання спадщини, яка залишається після померлого громадянина Сирії, мають громадяни Сирії та особи, віросповідання яких співпадає з віросповіданням померлого (християнин не може отримати спадщину померлого мусульманина та навпаки).

3. Сирійське законодавство у галузі реєстрації актів цивільного стану містить деякі відмінності від українського. Наприклад, якщо іноземка уклала шлюб з громадянином Сирії на території своєї держави та змінила прізвище на прізвище чоловіка, то після прибуття в Сирію всі її документи оформлюються на її дошлюбне прізвище. Така ситуація призводить до певних труднощів під час реєстрації усіх подальших актів цивільного стану, зокрема, народження дітей. У даному випадку прізвище матері, зазначене у свідоцтві про народження дитини, відрізняється від її дійсного прізвища, що може призвести до небажаних правових наслідків на території України. Враховуючи викладене, рекомендуємо громадянкам України, які мають намір укласти шлюб з сирійцем, утриматися від зміни прізвища.

4. Офіційно чоловік не має права заборонити своїй дружині залишити країну. Разом з тим, для виїзду з Сирії неповнолітніх дітей необхідно отримати згоду батька або, за його відсутності (у випадку смерті, ув’язнення, зникнення безвісті), найближчого родича чоловічої статі. Звертаємо Вашу увагу на те, що легальних шляхів надання допомоги у питанні виїзду з Сирії малолітньої дитини – громадянина України без дозволу батька – громадянина Сирії наразі не існує (найбільш поширена проблема).

5. Серед інших проблем, які можуть виникнути у громадянки України у разі укладення шлюбу з сирійцем та приїзду до Сирії, необхідно зазначити такі: невідповідне ставлення чоловіка або членів його родини до дружини-іноземки, застосування до неї фізичного примусу, встановлення певних обмежень особистої свободи (заборона на працевлаштування, вільне пересування тощо); складна адаптація до умов проживання, норм етики та поведінки, кліматичних умов; заборона на спілкування з дитиною тощо.

 

Враховуючи зазначене, Посольство наполегливо рекомендує перед укладенням шлюбу з сирійським громадянином спочатку відвідати Сирію приватним шляхом, ознайомитися з умовами та способом життя сирійців, а також познайомитися з родиною майбутнього чоловіка/дружини. При цьому, як захід перестороги, рекомендуємо не брати з собою дітей (у разі їх наявності) та мати постійно при собі свій паспорт, гроші готівкою, зворотній авіаквиток та контактну інформацію Посольства України в САР. Крім того, практичний досвід спілкування із громадянками України, які уклали шлюби з громадянами Сирії, свідчить про можливу значну зміну характеру чоловіка після одруження та переїзду до Сирії.

 

Умови працевлаштування

При отриманні будь-якої пропозиції щодо працевлаштування в Сирії її треба розцінювати з точки зору того, що в Сирії вже чотири роки відбувається громадянський конфлікт, який спричинив тотальне зубожіння населення та постійне зростання безробіття.

 

Загальна процедура працевлаштування в Сирії.

 

Рішення про надання дозволу іноземним громадянам на працевлаштування в Сирії приймається з урахуванням мотивів запобігання створенню на місцевому ринку праці конкуренції сирійським громадянам (рівень безробіття близько 50%).

 

Враховуючи негативні наслідки на ринку праці, викликані, зокрема, триваючим збройним конфліктом, компетентні органи Сирії застосовують жорсткі санкції за нелегальне перебування і працевлаштування в країні (від примусового видворення до позбавленням волі строком до трьох років, залежно від тяжкості провини та періоду нелегального перебування на території країни).

 

Відповідно до чинного законодавства та усталеної процедури, організація, що запрошує іноземного спеціаліста, подає до Міністерства праці та соціальної політики Сирії клопотання про надання іноземцю дозволу на працевлаштування. За результатами розгляду зазначеного клопотання ухвалюється рішення щодо доцільності надання іноземцеві дозволу на працевлаштування. Таке рішення доповідається Міністерству внутрішніх справ Сирії, яке додатково перевіряє особисті дані іноземця. У разі ухвалення позитивного рішення, МВС САР надає іноземцеві дозвіл на працевлаштування та проживання в країні на термін дії контракту з роботодавцем.

 

Від необхідності отримання відповідного дозволу на працевлаштування, за умови повідомлення роботодавцем протягом 48 годин з моменту початку виконання іноземцем трудових обов’язків відповідного територіального підрозділу Міністерства праці та соціальної політики САР, звільняються іноземні громадяни наступних категорій: представники технічних спеціальностей, які направлені від іноземних компаній до Сирії з метою встановлення іноземного обладнання на сирійських підприємствах або здійснення контролю за виготовленням фармацевтичних засобів, хімічних речовин, медикаментів тощо; спеціалісти, з якими органи державної влади або інші державні установи уклали відповідні контракти.

 

Працевлаштування у розважальних закладах Сирії

Посольство наполегливо рекомендує утриматись від працевлаштування в сирійських розважальних закладах до завершення громадянської війни. В ході війни, майже всі розважальні заклади Сирії були закриті. Протягом 2015р. свою діяльність відновили лише декілька з них. Переважна більшість з розважальних закладів працюють напівлегально. Слід пам’ятати, що такий заклад повинен мати дозвіл на працевлаштування іноземців.

До уваги громадянок України!

Якщо Вам запропонують “привабливу” роботу в Сирії (танцівницею, масажисткою, артисткою, гувернанткою тощо), Ви можете стати об’єктом уваги злочинців, які займаються торгівлею людьми. Відсутність знань про країну, умови перебування та працевлаштування в ній не повинна спонукати Вас довіряти свою долю сумнівним посередницьким структурам, які заробляють на „перепродажі” людей закордонним замовникам. Після виїзду іноземних артистів з Сирії Міграційна служба країни встановлює заборону на їх в’їзд в САР на строк до шести місяців. Повторний в’їзд в країну особі, яка працювала у розважальних закладах, дозволяється виключно за наявності відповідного дозволу Міграційної служби САР.

 

Надання медичних, соціальних послуг

 

Увага! Слід пам’ятати, що близько 60% медичних закладів Сирії зруйновано внаслідок бойових дій. Більше половини медичного персоналу або емігрувала з країни або мобілізована до військових шпиталів. На відміну від довоєнних часів якість ліків сирійського виробництва значно впала.

 

У зв’язку зі спекотним кліматом у Сирії поширені шлунково-кишкові та паразитарні захворювання. Більшість іноземців не уникають захворювання на амебну дизентерію (амебіаз). Зараження різними видами амеби здійснюється через продукти харчування: фрукти, овочі, молоко, воду, а також брудні руки. Після інкубаційного періоду, який може тривати від одного тижня до трьох місяців, у хворого з’являється біль у шлунку та температура. Амебна дизентерія може протікати в слабкій, навіть непомітній формі. Однак, якщо не вжити вчасно заходів, вона може призвести до серйозних наслідків. Тому, за найменшої підозри зверніться до лікаря і дійте за його настановами. Найкращою профілактикою цієї та інших хвороб є дотримання елементарних правил гігієни. Серед інших захворювань слід зазначити жовту лихоманку (зустрічається дуже рідко), трахому та випадки туберкульозу. Восени та взимку треба побоюватися гепатиту. Той, хто тривалий час проживає на Близькому Сході, стикається ще з однією проблемою: небезпечно вживати воду з крану. Рекомендується користуватися бутильованою водою із супермаркетів.

 

У разі необхідності отримання кваліфікованої медичної допомоги кожен іноземець може звернутися до таких відомих медичних закладів:

м.Дамаск, лікарня Дар аш-Шифа, тел. 446-53-40;

м.Дамаск, лікарня Аль-Шамі, тел. 373-50-90, -99;

м.Дамаск, лікарня Ар-Разі, тел. 611-90-12;

м.Дамаск, лікарня Аль-Мужтахед, тел. 232-41-75, -76, -77;

м.Дамаск, лікарня Аль-Мувасад, тел. 213-30-00, -01, -02, -03;

м.Дамаск, Італійський шпиталь, тел. 332-60-30, -31, -32;

м.Дамаск, Французький шпиталь, тел. 441-99-43.

 

На сьогодні медичне страхування залишається відносно новим та мало поширеним видом послуг в Сирії. З огляду на це, в’їзд до Сирії іноземців не передбачає обов’язкової наявності медичної страховки чи придбання страхового медичного полісу. Слід також зазначити, що переважна кількість іноземних компаній, що діють у сфері міжнародного страхування, обмежують дію своїх страхових полісів в Сирії.

 

Корисні номери

Номери телефонів сирійських служб, до яких можуть звертатися громадяни України під час перебування в Сирії:

Швидка допомога – 110;

Поліція – 112;

Пожежна охорона – 113;

Дорожня поліція – 115;

Довідкова служба – 147;

Посольство України – (011) 611-30-16, (011) 612-14-88.

 

Мапа

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

   

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

My Ukraine is project website

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes