Міністерство закордонних справ України

Київ 03:14

Держава Лівія

Чим Вам може допомогти консульський відділ Посольства України в Лівії

Одним із основних завдань консульських установ України є захист прав та iнтересiв України, її громадян та юридичних осіб, а також відновлення порушених прав.

Держава постійно піклується за кожного громадянина України i через свої консульські установи вживає заходів для того, щоб громадяни України користувалися в повному обсязі всіма правами, наданими їм законодавством країни, де вони перебувають тимчасово або постійно.

Згідно з Консульським статутом України, консул вживає заходів, щоб громадяни України дійсно користувалися тими правами, якi належать їм за законами держави перебування i міжнародними договорами.

Необхідно пам'ятати, що під час перебування за кордоном кожний громадянин Українизобов'язаний неухильно дотримуватися законодавства країни перебування.

Якщо з громадянином України трапилась надзвичайна подія, йому необхідно терміново інформувати про це Посольство України в Державі Лівія.

У випадку арешту громадянина України, він має право звернутися до органів полiцiї з вимогою повідомити про свій арешт консула України, який вживає заходів, щоб відносно громадян України, заарештованих, ув'язнених, затриманих за підозрою у вчиненні злочину чи підданих іншим заходам судового або адмiнiстративного впливу, взятих під варту, було дотримано у повному обсязі положення законодавства Лівії та щоб їх утримували в умовах, якi вiдповiдають вимогам гiгiєни та санiтарiї.

На прохання громадянина консул може також зв'язатися з його родиною.

Консульський відділ також уповноважений виконувати реєстрацію актів цивільного стану, оформлювати паспортидля виїзду за кордон (громадянам, якi подали до консульської установи документи на оформлення постійного проживання за кордоном або перебувають за кордоном у зв'язку з навчанням, лікуванням чи роботою за контрактом) та свідоцтва на повернення в Україну, легалiзовувати документи, оформлювати візи іноземцям для в'їзду в Україну тощо.

УВАГА! Консульські установи та посадові особи не можуть виконувати функції адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів тощо, не надають матеріальну допомогу, не видають гроші в борг, не сплачують готельні та iншi рахунки, i у разі порушення законів країни перебування консул не може звільнити Вас від вiдповiдальностi. Слід пам'ятати, що консул не вповноважений надавати послуги щодо Вашого працевлаштування, отримання дозволу на проживання чи іноземного громадянства.

За законодавством України, iнформацiя, яку Ви надаєте Посольству, є конфiденцiйною. Посольство може її оприлюднити тільки за Вашої згоди i тільки особам, яким Ви дали на це повноваження.

Рекомендації щодо правил поведінки

Враховуючи критичну безпекову ситуацію в Лівії (див. розділ "Безпекова ситуація в Лівії"), МЗС України наполегливо рекомендує громадянам України залишити територію Лівії.

У разі, якщо відвідання Лівії є необхідним, настійливо рекомендується завжди мати при собі документи, що посвідчують особу та підтверджують законність підстав для перебування на території держави. Відсутність таких документів може стати підставою для затримання, часто на невизначений термін, без надання доступу до послуг адвоката. Поширеною є практика, коли іноземці мають при собі ксерокопію паспорту, інших документів.

Перебуваючи в містах, слід уникати відвідування центральних площ та інших місць, де можуть відбуватися масові заходи. Слід звернути увагу на те, що заворушення в Лівії нерідко виникають майже спонтанно, і передбачити їх буває проблематично.

Необхідно завжди стежити за ситуацією навколо себе.

Пересування містом рекомендується лише в світлу пору доби. Нічних подорожей слід уникати через наявність загроз кримінального характеру.

Рекомендується триматися поряд із співвітчизниками. Переконайтеся, що Ви постійно маєте зв’язок з Посольством, гаряча лінія якого працює ЦІЛОДОБОВО, та з кимсь із громадян України, які знаходяться у Вашій місцевості або поблизу. 

У випадку затримання правоохоронними органами або озброєними особами, які представляються «революціонерами» – вимагайте надання можливості негайно зв’язатися з Посольством. Поясніть, з якою метою Ви знаходитеся в Лівії, надайте підтвердження законності Вашого перебування в цій країні. Поводьтеся коректно і нейтрально, зберігайте спокій, очікуючи на звільнення. За жодних обставин не намагайтеся втекти чи застосувати силу – в такий спосіб Ви наражатиметеся на серйозну небезпеку

У випадку потрапляння в зону активних бойових дій – негайно повідомте про це Посольству.

Якщо мобільний або стаціонарний телефонний зв’язок відсутній – знайдіть можливість скористатися засобами Інтернету (електронна адреса Посольства: emb_ly@mfa.gov.ua) або супутникової телефонної мережі. Врахуйте, що покриття супутникового зв’язку може бути кращим на відкритих ділянках, дахах, височинах тощо. Одночасно зважайте на безпеку перебування в таких місцях. Якщо зв’язатися безпосередньо неможливо – спробуйте передати інформацію про Вас через інших іноземців.

Якщо з’явилися ознаки суттєвого погіршення безпекової ситуації (наприклад, існує ймовірність початку бойових дій) – негайно поінформуйте Посольство та залиште місце Вашого перебування, переїдьте до більш безпечного населеного пункту. Розгляньте можливість залишити Лівію.

У разі, якщо пересуватися вулицями або поза межі Вашого місто небезпечно – залишайтеся в будинку або іншому укритті. Перебувати всередині приміщення значно безпечніше.

Заздалегідь подбайте про створення запасів питної води та продовольства, необхідних Вам ліків, предметів першої необхідності.

За будь-яких обставин зберігайте спокій. Ознаки Вашого нервування або паніки негативно впливатимуть на морально-психологічний стан Ваших співвітчизників, нададуть іншим привід для підозри.

Територія Лівії на 90 % складається з пустелі, що обумовлює гіпоксію та жаркий та сухий клімат з температурами повітря понад 40 градусів Цельсія в літній період, який триває з червня до жовтня включно. Такі кліматичні умови можуть викликати ускладнення, насамперед, в осіб, які страждають на серцево-судинні захворювання.

Санітарно-епідеміологічна ситуація в Лівії характеризується відносною стабільністю, специфічних застережень не існує. Водночас, не слід вживати сиру водопровідну воду, а використовувати її лише для технічних потреб. Для харчових потреб необхідно придбавати бутильовану воду, яка наявна в місцевих закладах торгівлі та харчування.

У разі прибуття до Лівії індивідуально бажано завчасно домовитися з приймаючою стороною про організацію зустрічі, оскільки в країні відсутній громадський транспорт у традиційному для українців розумінні. Дістатися аеропортів можливо лише на таксі або на приватних автомобілях. При першому відвіданні Лівії слід пам’ятати, що переважна більшість офіційних посадових осіб прикордонної служби та митних органів розмовляють лише арабською мовою.

Громадський транспорт у Лівії як такий відсутній, за винятком маршрутні таксі, які знаходяться у вкрай незадовільному технічному стані, рухаються за маршрутами, які є відомими лише місцевим жителям, постійно створюють аварійні ситуації на дорогах тощо. Рекомендується уникати користування цим видом транспорту.

Найбільш прийнятним методом пересування іноземців у Лівії є використання власного автомобілю, автомобілю приймаючої сторони або таксі, послуги якого є широко розповсюдженими і недорогими.

Як таксомотори в Лівії використовуються легкові автомобілі будь-якої марки та моделі, пофарбовані в чорний колір із вставками білого кольору на передніх та задніх крилах. Таксомотори мають номерний знак жовтого кольору. Деякі з них обладнані знаками таксі жовтого або білого кольору на даху.

Таксі можна скористатися, побачивши його безпосередньо на вулиці. Централізовані служби телефонного замовлення таксі відсутні.

У міжнародних аеропортах водії таксі пропонують свої послуги потенційним клієнтам на виході із зони митного контролю або поблизу виходу з приміщення аеровокзалу.

У Лівії відсутня звична для українців система поштових адрес. Будівлі, як правило, не є нумерованими. Туристичні карти, які можна придбати в деяких газетних кіосках, дають вельми приблизне уявлення про розташування вулиць, порядок руху ними тощо. Далеко не всі об’єкти позначені на електронних супутникових картах.

У зв’язку з цим, вирушаючи до будь-якого місця, особливо незнайомого, необхідно заздалегідь дізнатися про відповідні орієнтири. Найчастіше, такими оріентирами є: перехрестя вулиць, дорожні розв’язки, світлофори, мечеті, тощо.

У разі використання автомобільного транспорту самостійно, необхідно бути надзвичайно обережним з огляду на тотальне недотримання місцевими водіями вимог правил дорожнього руху, зокрема, щодо режиму обмеження швидкості, вимог дорожніх знаків тощо. Українським водіям не слід покладатися на власні звички, логіку й «інтуїцію».

Лівія є мусульманською країною. У зв’язку з цим необхідно дотримуватися певних норм поведінки, відповідно вбиратися. Для жінок – уникати коротких спідниць, відкритих плечей та рук; покривати голову хустинкою для іноземок у більшості місцевостей у принципі не є обов’язкововим. Для чоловіків – у виборі одягу слід дотримуватися поміркованого стилю, уникаючи  вбрання, яке могло б бути сприйнято як «провокаційне». Не рекомендується демонструвати символіку християнства чи інших релігій. Під час місяця Рамадан рекомендовано уникати вживання їжі й напоїв та паління в громадських місцях.

Вживання алкогольних напоїв у Лівії заборонено законом і трактується як кримінальний злочин. Ввезення до Лівії алкогольних напоїв заборонено.

УВАГА: В жодному разі не купуйте алкогольні напої, що продаються в Лівії підпільно! Останнім часом відзначається велика кількість отруєнь, у тому числі летальних (також серед українців), викликаних вживанням метилового спирту.

Ставлення лівійців до іноземців загалом є нейтральним, а за певних умов може бути негативним. Ставлення специфічно до українців є здебільшого прихильним, проте може змінюватися залежно від поточного стану суспільної думки з тих чи інших питань.

Національна валюта Лівії – лівійський динар, який є єдиним платіжним засобом. Обмін іноземної валюти на місцеву здійснюється у відділеннях банків. Офіційний обмінний курс – 1,36 лів. динара за 1 долар США. У зв’язку з кризовими явищами, які сьогодні переживає лівійська економіка поряд з офіційним курсом встановився так званий неофіційний або ринковий курс. Неофіційний (ринковий) курс коливаєтья в межах 2,05 - 2,2 лів. динара за 1 долар США. 

Безпекова ситуація в Лівії

Після завершення збройного конфлікту 2011 року в Лівії виникла значна кількість збройних угруповань, які здебільшого виконують функції правоохоронних органів. Члени подібних формувань у переважній більшості не мають професійної підготовки і не завжди підпорядковані офіційному лівійському уряду, який, в свою чергу, у серпні 2014 року з безпекових міркувань був вимушений залишити столицю Тріполі та передислокуватися у східну частину країни. 

Наразі в Лівії триває активна фаза збройного протистояння між представниками міжнародновизнаного Тимчасового уряду (м.Тобрук) та невизнаного Уряду національного порятунку Лівії (Тріполі).

На всій території Лівії, включно з найбільшими містами Тріполі та Бенгазі, періодично виникають сутички між конкуруючими угрупованнями, в ході яких застосовується зброя, в тому числі важка. Крім того, в найбільших містах Лівії фіксуються випадки вчинення терористичних актів – здебільшого шляхом закладення вибухівки.

Відзначається різке зростання рівня злочинності. Вельми поширеними кримінальними злочинами є викрадення автомобілів та людей, пограбування, розбійні напади – особливо на іноземців.

Поруч з цим, в Лівії відзначається значна активізація різноманітних екстремістських угруповань у т.ч. терористичної організації "Ісламська Держава" (ІД). Серед об’єктів нападів згаданого угруповання були й громадяни України. 

За нинішніх умов у Лівії іноземці є вразливою категорією осіб. Вони, зокрема, не можуть розраховувати на підтримку родичів, яка є ключовою основою функціонування лівійського суспільства і невід’ємною рисою повсякденного життя. В разі виникнення надзвичайної ситуації, іноземцям також не варто покладатися на захист з боку і без того слабких правоохоронних органів.

Іноземні дипломатичні представництва також не користуються належною охороною.

З огляду на викладене громадянам України рекомендується негайно залишити територію Лівії та утримуватися від відвідання цієї країни до стабілізації безпекової ситуації.

У разі ж, якщо відвідання Лівії є необхідним, зверніть увагу на поради, що подані в розділі "Рекомендації щодо правил поведінки".

Умови працевлаштування

Громадяни, які мають намір працевлаштовуватися в Лівії, повинні мати на увазі, що між Україною та Лівією існує візовий режим. У справі отримання в’їзної візи необхідно звертатися до Посольства Лівії в Україні за адресою: м. Київ, вул. Овруцька 6.

Для легального працевлаштування у Лівії необхідно отримати посвідку на постійне проживання, підставою для якої є клопотання роботодавця до місцевих міграційних органів.

Слід враховувати, що лівійські роботодавці в цілях власної вигоди нерідко порушують умови домовленостей з іноземними громадянами і навіть умови офіційно укладених контрактів. За нинішніх умов фактичної безкарності правопорушень, що панує в Лівії, змінити цю ситуацію чи ефективно вирішувати проблемні питання, що виникають, є проблематичним.

Зважте на те, що, в разі бажання розірвати контракт і покинути Лівію, іноземному працівникові необхідно отримати від лівійських властей виїзну візу. Отримати її без відповідної згоди роботодавця практично неможливо.

Між Україною та Лівією укладено угоду про уникнення подвійного оподаткування. Існує також двостороння угода про співпрацю у сфері праці та працевлаштування, проте механізм її практичного застосування, зокрема, в частині сприяння українським працівникам у Лівії, наразі не діє.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб'єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт - www.mlsp.gov.ua,  розділ "Діяльність" - "Працевлаштування за кордоном").

Надання медичних послуг

Медичні послуги іноземцям надаються в усіх державних та приватних медичних закладах на комерційних засадах.

Як правило, кожна лікарня має власний телефонний номер виклику швидкої допомоги.

У багатьох місцевостях Лівії, включаючи найбільші міста, працює значна кількість медиків з України.

Лівійські аптеки, як правило, торгують ліками відмінної якості за відповідними цінами. Пред'явлення рецепту не є обов'язковим. Аптеки працюють у робочий час. Звичні для українців цілодобові чи чергові аптеки відсутні.

Митні питання

Крім загальноприйнятних обмежень, забороняється ввезення до Лівії будь-яких алкогольних напоїв та виробів із свинини, а також товарів походженням з Держави Ізраїль.

Прикордонними та митними органами Лівії здійснюються перевірки ручної поклажі та багажу прибуваючих, зокрема, рентген-методом. Заборонені предмети конфіскуються.

Корисні номери телефонів

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ 

У зв’язку з критичним погіршенням безпекової ситуації в Лівії Посольство України тимчасово передислоковане до Туніської Республіки.

Контактні номери телефонів: 00216 718 498 61, 00216 941 273 42 (телефон гарячої лінії)

 

ПОЛІЦІЯ

Районні відділки поліції м. Тріполі:

р-н Зауія Аль-Дагмані 340 05 00

р-н Аль-Мадіна 333 56 13

р-н Хай Аль-Андалус 477 31 99

р-н Гут Аль-Шааль 483 52 57

р-н Абу-Слім 490 01 15

р-н Баб Бен Гашир 360 90 07

р-н Аль-Гадба 490 01 13

р-н Айн Зара 462 00 43

р-н Аль-Аусат 440 23 74

р-н Тарік Аль-Матар 480 74 00

р-н Тажура 369 02 64

Кімната № 193 центрального управління поліції м. Тріполі – 463 18 07, 463 18 08, 463 18 09

 

ШВИДКА ДОПОМОГА

Централізованої системи виклику бригади швидкої допомоги в звичному для українців сенсі в Лівії не існує. Як правило, кожна лікарня має власний окремий телефонний номер телефону для виклику швидкої допомоги. Інформація щодо надійності забезпечення цієї послуги відсутня.

У разі виникнення потреби, хворого здебільшого доставляють до лікувального закладу власним автотранспортом родичі або знайомі.

Мапа

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

   

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

My Ukraine is project website

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes