Міністерство закордонних справ України

Київ 03:08

Соломонові Острови

Поради громадянам України, які подорожують до Соломонових Островів

Режим в'їзду:  Візовий. Інтереси Соломонових Островів в Україні представляє Посольство Великобританії. Консульський збір за візу становить $83, додатково може стягуватися збір у розмірі $116 - у разі необхідності відправлення документів на розгляд в імміграційну службу країни. Починаючи з 13 лютого 2012 збір оплачується в режимі онлайн за допомогою банківських карт VISA і Master Card після заповнення он-лайн анкети на візу. Оплата здійснюється в доларах США.

З усіх пасажирів, які залишають територію Соломонових Островів повітряним шляхом, стягується збір у розмірі 40 доларів Соломонових Островів. Від сплати збору звільнені діти віком до 2 років, транзитні пасажири, які не залишають транзитної зони аеропорту, а також екіпажі літаків і дипломатичні працівники.

Безпекова ситуація

Ситуація з безпекою в країні достатньо неоднозначна. З одного боку, жителі Соломонових Островів славляться своєю прямотою і майже повною відсутністю крадіжок. З іншого - загальнополітична ситуація в країні вкрай неспокійна, а деякі міжплемінні чвари досі існують. Після державного перевороту в червні 2000 року на островах спалахнув громадянський конфлікт, який доходив до відкритих збройних зіткнень на вулицях Хоніари. У жовтні 2000 року між двома головними ворогуючими фракціями - МEF (етнічні малаїтянці, які становлять меншість на Гуадалканалі) і IFM (представники корінного населення острова) - було підписано мирний договір, іноді спалахують поодинокі конфлікти. Ця проблема актуальна здебільшого для області Малаїта і сільських районів Гуадалканалу (столиця практично спокійна) і стосується більшості головних туристичних районів, проте посольства багатьох країн світу застерігають проти самостійної подорожі по островах.

У будь-якому випадку, рекомендовано звичайний здоровий підхід до забезпечення власної безпеки - не варто залишати без нагляду цінності й документи, не потрібно відкрито демонструвати свої статки або відвідувати ізольовані райони поодинці і вночі.

З 2000 року на території Соломонових Островів заборонено виробництво, продаж, володіння і використання іграшкових пістолетів. Це своєрідне табу викликане тим, що під час кризи в країні було багато випадків, коли молоді люди використовували копії пістолетів для скоєння злочинів.

Крадіжки та інші насильницькі дії по відношенню до туристів нечасті, але в районах великого скупчення народу варто остерігатися кишенькових злодіїв і організованих шахрайських груп. У жодному випадку не рекомендується обмінювати гроші на вулиці.

Соломонові Острови простяглися двома ланцюгами з північного заходу на південний схід більш ніж на 1400 км. Більша частина островів архіпелагу – вулканічні вершини підводного хребта. Гірські ланцюги займають майже всю їх поверхню, лише уздовж узбережжя тягнуться вузькі низовини. Досить широка берегова низовина є тільки на північно-східному березі Гуадалканала. На цьому ж острові знаходиться найвища точка країни – гора Макаракомбуру (2447 м). На островах зустрічаються згаслі і діючі вулкани, гарячі джерела, часто трапляються землетруси. Багато островів оточені кораловими рифами; крім вулканічних островів є коралові острови-атоли. До острівної групи Санта-Крус входять сім вулканічних островів: Ндені, Утупуа, Ванікоро, Тінакула та інші. Вони лежать на підводному гірському хребті й оточені кораловими рифами. Група островів Суоллоу утворена 12 дрібними острівцями – залишками піднятого атолу. Острови Дафф – 10 вулканічних островів. Вершинами підводних вулканів є східні острови Ануда, Мітре і Тікопіа. Сікаїана та Онтонг-Джава (Лорд-Хау) є кораловими атолами, а Реннел і Беллона – підняті коралові острови.

Клімат

Екваторіально-тропічний, пом’якшений впливом океану. З квітня по листопад стоїть порівняно суха і прохолодна погода, дмуть південно-східні пасати. З листопада по квітень триває спекотний і вологий сезон, панують північно-західні мусони, іноді переходять в урагани. Середньомісячна температура у лютому +27° С, у серпні +24°С. Кількість річних опадів 2500–3500 мм, причому у районі Хоніари – 2100 мм, у вологіших районах 8000 мм.

На всіх великих островах багато гірських річок, які круто спадають зі схилів. 
Річкова система островів також дуже велика й заплутана. Річки здебільшого короткі та орієнтовані у західному напрямку паралельно одна одній, а їх режим непостійний - у сезон дощів на багатьох з них піднімаються пінні вали, а у сезон штормів вони затоплюють всі прибережні низовини, тоді як в іншу пору року ледь пробиваються крізь каміння.
Озер мало.

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі дізнайтеся про країну та її культуру.
· Пам'ятайте, що кожна країна в Тихому океані є унікальною.
· Будьте в курсі місцевих релігійних та соціальних звичаїв.
· Вбирайтеся відповідно, шанобливо поводьтеся, відвідуючи невеликі поселення, релігійні та культурні об’єкти.
· Вивчіть ключові слова місцевою мовою.
· Поважайте гідність і недоторканність приватного життя інших – запитайте дозволу, перш ніж робити світлини.
· Відвідайте місцевий інформаційний центр для подорожуючих.

Захист коралових рифів
· Не купуйте вироби з коралів, рослин або тварин,які знаходяться на межі зникнення.
· Не стійте на коралових рифах, не торкайтеся та не руйнуйте їх та інших елементів рифів.

У багатьох районах заборонено використання гарпунної зброї для підводного полювання, скрізь заборонено і збір з дна моря або підйом на поверхню коралів, раковин і різних історичних артефактів. Система мір та ваги метрична, проте в багатьох внутрішніх районах як і раніше використовуються елементи імперської (дюймової) системи.

Кожен із островів архіпелагу має характерний етнічний і мовний склад населення і, відповідно, свою власну культуру, що інколи помітно відрізняється від найближчих сусідів.

При перебуванні на островах варто враховувати культурні особливості народів Полінезії і Меланезії (общинність, складна побутова обрядовість, наявність численних табу й неписаних правил), але на кожному конкретному острові доведеться уважно стежити за побутом і поведінкою місцевих жителів, щоб не порушити звичного устрою їх життя. Гуадалканал схильний до впливу західної (перш за все американської) культури, однак практично всі периферійні острови живуть у тому ж ритмі та стилі, що й сто-двісті років тому. Остров'яни зазвичай проживають у селах, що тяжіють до берегової межі, населених найчастіше представниками одного-двох сімейств.

У прибережних селах виділяється так званий будинок каное - виключно чоловіча територія, куди вхід жінкам заборонено. Тут проводяться обряди ініціації хлопців, а також досить тривалий період їх навчання і самотності.

Туристові доступ в подібний заклад також дозволено тільки з явного схвалення лідера общини.

Життя села на Соломонових Островах досі оточене багатьма табу. Багато з них настільки складні й заплутані, що їх значення часто незрозумілі для європейців, тому при відвідуванні сіл слід бути обережним і обмежувати свою цікавість наскільки це можливо.

Через ці причини туристові рекомендується відвідувати ізольовані місцеві общини тільки під керівництвом досвідченого гіда, який може підказати  особливості місцевого етикету. А перед вступом на територію населеного пункту обов'язково необхідно запитати у його жителів дозволу й повідомити їм усю "програму дій" на їх землі - це дозволить узгоджувати свої дії з бажаннями або звичаями аборигенів.

Права власності для меланезійців, на відміну від полінезійських племен, дуже важливі - дерево, плід або квітка біля узбіччя на околиці населеного пункту, найімовірніше, належать кому-небудь, і їх пошкодження або самовільний збір плодів може викликати конфліктну ситуацію. Навіть в ізольованих внутрішніх районах існує ціла мережа всіляких "особистих ділянок", які позначаються зрозумілою лише місцевим жителям системою позначень - кілочками, зарубками або прив'язаними до гілок смужками тканини. Для багатьох остров'ян дохід безпосередньо залежить від того, що вдасться зібрати або виростити на подібних ділянках (слід нагадати, що придатними для обробки є лише 0,62% території островів), тому вторгнення на їх територію може розглядатися як прояв агресії. Ймовірно, удасться домовитися про компенсацію за просте порушення цього правила (наприклад, за зірваний плід, який був призначений для продажу), проте в разі серйозних порушень (зрубане дерево, наприклад) можна чекати цілком адекватної агресивної реакції.

Зовнішній вигляд та одяг

Досить типове для західної частини Тихого океану і відношення остров'ян до одягу. Вони можуть носити довільний одяг, або бути оголеними (місцевий спекотний і дуже вологий клімат не потребує носіння цупкого верхнього одягу). Проте щодо чужоземців діє зворотне правило - вони мають завжди залишатися повністю одягненими. В умовах місцевого клімату це непросто, але водночас є єдиним способом уникнути дії достатньо агресивної місцевої фауни. На свята остров'яни одягаються дуже яскраво, мешканці, які сповідають християнство, прагнуть дотриматися всіх атрибутів європейського одягу.

Жінкам рекомендується носити довгі спідниці й плаття, особливо ввечері, і в цілому дотримуватися досить консервативного стилю одягу (ноги вище колін мають бути обов'язково закритими!). Плаття допустимі протягом дня і в деяких неофіційних візитах. Як не дивно, майже під забороною знаходиться краватка для чоловіків. Пляжний одяг і шорти допустимі лише за межами населених пунктів, але обмежено - це залежить від дозволу господаря земельної ділянки, де ви зупинились відпочити, наприклад, купання в морі, оскільки всі більш-менш зручні виходи до води використовуються місцевими жителями для своїх потреб. Втім, більшість пляжів або належать усій общині й тоді достатньо дозволу її вождя, або не належать нікому.

Релігія

Офіційна більшість населення країни сповідає християнство (англіканство, католицизм і протестантство). Проте на практиці тут зберігаються дуже багато елементів стародавніх анімістичних вірувань, властивих меланезійським народам до приходу європейців. Часто догми різних релігій настільки сильно переплітаються між собою, що вже неможливо відрізнити, де кінчаються постулати віри європейських місіонерів, і починається традиційне для цих місць поклоніння силам природи. Багато європейських святих набули численних рис богів місцевого пантеону, тому не варто дивуватися, якщо якому-небудь християнському святому "зроблять підношення" у вигляді щойно виловленої акули (символ духу предків у місцевій міфології), або навпаки - за традиційним для цих місць молитовним будинком височітиме католицька каплиця. Самі остров'яни прагнуть не розповсюджуватися про особливості свого віросповідання, проте із захопленням розповідають легенди , пов’язані з місцевою міфологією, та й у повсякденному житті жоден рибалка не вийде в море без молитви до Святого Миколая, після якої він також віддасть хвалу й духам моря.

Особливо сильні стародавні культи у внутрішніх районах місцевих островів, тому під час подорожі у провінцію слід враховувати місцеві обряди водночас з різними табу. До таких  стародавніх елементів місцевої культури відносяться також народні танці, пісні й традиції усної творчості. В основі їх лежить місцева міфологія і незліченна кількість притч або історичних елементів, тому вони зазвичай становлять канву всіх святкових церемоній на островах. Остров'яни в основному влаштовують свята з приводу війни, збирання врожаю зернових культур, успішного полювання або риболовлі, якихось подій навколишнього світу або світу духів, тому низка свят на островах тягнеться практично безперервно. Крім того, деякі остров'яни вірять у різні форми чаклунства. Найбільше вірять у переселення духу людини після смерті в різних мешканців місцевої фауни (найчастіше в акул, птиць і навіть рептилій), де той і живе якийсь час. Така тварина стає священною на певний термін і заборонена до споживання.

Реміснича культура Соломонових Островів дуже своєрідна. Відповідно, і зміст, який вкладає майстер у кожну річ, може бути різний, тому варто уважно розпитати продавця про значення того чи іншого предмету до купівлі - цілком може бути, що безневинна на перший погляд річ або прикраса, виконані на одному острові, можуть викликати негативну реакцію на іншому (наприклад, через давню міжплемінну ворожнечу, про яку й може оповідати даний предмет). Це стосується і традиційного для країн регіону мистецтва нанесення татуювань, що має в очах місцевих жителів містичне або розповідне значення.

Небезпека у водних течіях

Не варто недооцінювати небезпеку приливно-відливних течій - при проходженні крізь щілини рифів, вони утворюють достатньо потужні й сильно завихрені потоки, що ускладнює  плавання. Також небезпечний океанський прибій - навіть невелике хвилювання силою до 2 балів породжує інтенсивні придонні "течії відкотів", здатні ускладнити вихід на берег. Не рекомендується віддалятися далеко від берега, а при організації занурення за межами лагун, обов'язково вживайте підвищені заходи безпеки (у лагунах води відносно спокійні навіть у період штормів).

Електрика

Напруга в електромережі становить 230/240 В, 50 Гц. Стандартними є круглі штепселі австралійського (новозеландського) типу з трьома плоскими штирками у вигляді переверненої букви Y (тип I). Більшість великих населених пунктів забезпечуються електроенергією від власних генераторів, у решті районів електропостачання нерегулярне (часто його подають тільки за розкладом) або відсутнє зовсім.

Чайові

Як і в більшості країн Меланезії та Полінезії, чайові не прийняті і особливо не заохочуються, торгування також не зустріне розуміння. Згідно з полінезійською традицією, чайові є подарунком і мають бути обов'язково повернені, тому майже у всіх закладах їх немає зовсім. Усмішка і звичайне "дякую" вважаються достатньою компенсацією за надані послуги.

Здійснення покупок

 Ціна, яка вказана в рахунку, і є тією сумою, яку доведеться сплатити. Однак на вироби народно-прикладних промислів нерідко призначається подвійна ціна - перший рядок показує стандартну ціну "для своїх", другий - "для туристів".

Банки та обмін валюти

Банки зазвичай працюють з понеділка до п'ятниці, з 08.30-9.00 до 15.00. Гроші можна обміняти в банках, спеціалізованих бюро обміну (bureaux de change), деяких готелях, а також у великих магазинах і ресторанах. Обмінні автомати, які працюють з основними світовими валютами, можна знайти біля банківських офісів та великих магазинів Хоніари. National Bank of the Solomon Islands (NBSI) пропонує весь спектр послуг з обміну валюти та інших операцій з нею майже на всій території країни. У провінціальних районах найпростіше обміняти гроші у філіях банку NBSI, який має у своєму розпорядженні мережу з близько 50 місцевих агентств, які зазвичай розміщуються в магазинах або поштових відділеннях.
Можливе використання кредитних карток основних світових платіжних систем (як правило, їх обслуговують три великі банки столиці - ANZ, Westpac і NBSI). У провінції використання кредитних карток може викликати труднощі, краще розплачуватися готівкою. У Хоніарі є три банкомати (АТМ).

Тревел-чеки можна перевести в готівку в офісах великих банків (все ті ж ANZ, Westpac і NBSI) у головних містах країни. Щоб уникнути додаткових витрат, пов'язаних з коливаннями обмінного курсу, рекомендується брати з собою чеки в австралійських доларах або фунтах стерлінгів.

Транспорт

З 1360 км автомобільних доріг, лише 34 км мають тверде покриття. Більш як половина автодоріг належить власникам господарств плантацій. Сполучення між островами здійснюється на різних типах суден (в основному на човнах) і за допомогою авіації. Головні порти і гавані – Хоніара, Аола-Бей, Лофунг, Норо, Віру-Харбор, Яндіна. Основні аеродроми – Хендерсон і Кукум на о.Гуадалканал і Мунда на о.Нью-Джорджия. Є також близько 30 невеликих аеропортів.

Зв'язок

Інтернет

Solomon Telekom забезпечує широкий за місцевими мірками набір інтернет-послуг тільки в Хоніарі та провінційних центрах. У столиці є ціла мережа інтернет-кафе (перше й найпопулярніше знаходиться в NPF Plaza на Мендана-Авеню), у провінції доступ до Інтернету помітно ускладнений. Розвивається мережа Wi-Fi,  для оплати якої використовуються спеціальні картки попередньої оплати.

Стільниковий зв'язок

Система стільникового зв'язку на островах проходить етап становлення, тому рівень послуг поки невисокий. Оператор Solomon Telekom ( Breeze Mobile Service, GSM 900) забезпечує упевнений прийом лише в районі Хоніари, Гізо й Аукі, покриття в решті районів, навіть на Гуадалканалі, часткове. Роумінг можливий тільки через мережі інших стільникових операторів регіону, деякі апарати європейських стандартів просто не працюють у цій зоні. Тому під час перебування на островах рекомендується або придбати СІМ-карту місцевого оператора, або орендувати трубку на місці (оплата зазвичай стягується готівкою у місцевій валюті, доларах США, Австралії або Нової Зеландії).

Телефонний зв'язок

Телекомунікаційна система Соломонових Островів достатньо застаріла і слаборозвинена. Телефони-автомати (близько 300 по всій країні), які мають прямий вихід на міжнародні лінії, можна знайти здебільшого тільки у столиці, та й там вони сконцентровані в основному біля банківських офісів, великих готелів і магазинів. Таксофони (cardphones) працюють по картках попередньої оплати, які можна придбати в офісах телефонної компанії, в багатьох магазинах та кіосках. Найзручніше зробити міжнародний дзвінок з офісів Solomon Telekom (які працюють цілодобово,  де також зазвичай представлені міжнародні телефони, факс, телекс, пошта і в ряді випадків - точка доступу до інтернету). Такі офіси можна знайти в Хоніарі, в більшості провінційних центрів і практично у всіх великих готелях і курортах.

На лініях часто бувають технічні проблеми, які обривають зв'язок із багатьма регіонами країни, інколи на багато годин або навіть днів. У цих випадках вся комунікація може здійснюватися лише через мережу короткохвильових приймально-передавальних станцій, які є на всіх великих островах (втім, у разі проблем на телефонних лініях передавачі перевантажені).

Медична допомога, працевлаштування та соціальні послуги

Медицина і лікування

Медичне обслуговування дуже обмежене, не вистачає медпрепаратів і кваліфікованого персоналу. Загальні питання охорони здоров'я покладено на мережу з восьми острівних амбулаторій і Центральну лікарню в Хоніарі. На віддалених островах усе медобслуговування зосереджене в церковних місіях. Барокамер та інших засобів декомпресії немає. В разі серйозних медичних проблем пацієнти переправляються в клініки Австралії, Фіджі, Американського Самоа або Нової Зеландії. Настійно рекомендується медична страховка міжнародного зразка, яка передбачає покриття на випадок евакуації з території островів повітряним шляхом.

Необхідні рекомендовані щеплення

Свідоцтво про щеплення проти жовтої лихоманки потрібне для всіх мандрівників старших 1 року, які прибувають з районів розповсюдження цього захворювання. Рекомендується вакцинація проти малярії (ризик зараження цим захворюванням, здебільшого у стійкій до хлорохіну формі P. falciparum, існує цілий рік майже на всій території архіпелагу, виключаючи деякі віддалені східні й південні острови), тифу, гепатиту B, філяріозу і тропічної лихоманки. Останнім часом з'явилися повідомлення про зафіксовані у районі Аукі (Малаїта) випадки зараження легіонелезом (хворобою легіонерів).

Санітарія і гігієна

Уся водопровідна вода в країні має розцінюватися як потенційно небезпечна для здоров'я. Навіть у межах населених пунктів слід вживати тільки ретельно прокип'ячену або бутильовану воду (особливо в перший тиждень перебування). Молоко й молочні продукти зазвичай не пастеризуються і мають використовуватися тільки після теплової обробки. М'ясо, дари моря і рибу рекомендується вживати тільки після теплової обробки, переважно гарячими. Овочі мають бути ретельно вимиті й заздалегідь оброблені, а фрукти - очищені від шкірки.

Сонячна активність

Рівень сонячної радіації дуже високий, тому рекомендується постійно носити сонцезахисні окуляри, головні убори і легкий захисний одяг, від якого не треба відмовлятися і при плаванні, особливо у перші дні - тонкий шар води не рятує від ультрафіолету.

Громадянам України перед подорожжю до Соломонових Островів рекомендується придбати поліс медичного страхування. Переконайтеся у страховій компанії, що він буде доступним для використання на Соломонових Островах  і покриватиме витрати на евакуацію з території цієї країни в Україну. Оскільки витрати на медичні послуги не завжди покриваються за рахунок страхового полісу, мандрівнику треба бути готовим до сплати за медичні послуги власним коштом із подальшою компенсацією витрат страховою компанією.

Валюта

Долар Соломонових Островів (S$, SI$ або SBD), дорівнює 100 центам. В обігу знаходяться банкноти номіналом у 50, 20, 10, 5 і 2 долари, монети в 1 долар, а також 50, 20, 10, 5, 2 і 1 цент. Часто до оплати приймаються долари США і Австралії, особливо в південних районах країни.

Митні правила

Ввезення іноземної валюти не обмежене (декларація обов'язкова), місцевої валюти - не більш як SBD250. Вивіз іноземної валюти дозволено в межах оголошеного у в'їзній декларації, місцевої валюти - до SBD250. Особам старшим 18 років дозволено безмитне ввезення до 200 сигарет або 250 грамів сигар, або 250 грамів тютюну; до 2 літрів будь-яких алкогольних напоїв, а також інших товарів на загальну суму не більш як SBD400.
Заборонено транзит наркотиків і медикаментів, що містять наркотики, зброї та боєприпасів, а також отрутохімікатів і предметів образотворчого мистецтва. Заборонено ввезення і вивезення без спеціального дозволу предметів і речей, які становлять історичну й художню цінність, особливо знайдених на дні моря, а також не консервованих м'ясопродуктів, виробів із коралів, панцира морської черепахи, пір'я або шкур тропічних птиць і тварин. Декларуються золото та ювелірні вироби. Різні плоди й рослини можна ввозити тільки за наявності спеціального дозволу карантинної служби Міністерства сільського господарства і риболовства Соломонових Островів. Ввезення домашніх тварин (коти та собаки) дозволене тільки з території Австралії, Нової Зеландії і Великої Британії, при цьому необхідна наявність спеціального ветеринарного сертифікату міжнародного зразка.

Корисні номери телефонів

Служба порятунку 977, 999

Пожежна служба 988
Швидка допомога 911

Медичні послуги

Doctor East Medical Centre 39220
Dentist Honiara Dental 22746
Panatina Chemist 38209
Point Cruz Chemist 22911
Auki Chemist 40067
Noro Dispensary 61912

 

Додаткова інформація

http://www.visitsolomons.com.sb/about-solomons

http://www.welkamsolomons.com/info/main.html

 

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

   

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

My Ukraine is project website

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes