Міністерство закордонних справ України

Київ 16:21

Тимор-Леште

Рекомендації щодо правил поведінки

Стиль поведінки та одягу в Тимор-Лешті є досить консервативними. Відкритий одяг не слід носити у громадських місцях, особливо, це правило стосується відвідання релігійних споруд та місцевих ринків.

Релігійні дні та свята пильно дотримуються. У такі дні бажано уникати гучного шуму та поведінки, що може привертати надмірну увагу оточуючих людей.

Публічні прояви пристрасті є соціально неприйнятними.

Віза для в’їзду до Тимор-Лешті оформлюється після прибуття до Міжнародного аеропорту «Nicolau Lobato» (м.Ділі) або морського порту м.Ділі.

Туристичні візи видаються на 30-денний період. Збір становить 30 дол. США.

Для відкриття візи закордонний паспорт має бути дійсний впродовж, щонайменше, наступних 7-ми місяців (додаткова інформація: http://timor-leste.gov.tl/?cat=31&lang=en).

Необхідно також враховувати, що під час відльоту з Тимор-Лешті у Міжнародному аеропорту «Nicolau Lobato» стягується аеропортовий збір у сумі 10 дол. США.

Загальна інформація про Тимор-Лешті: http://timor-leste.gov.tl/?p=547&lang=en.

Безпекова ситуація

Безпекова ситуація у Тимор-Лешті залишається відносно стабільною. Головними внутрішньополітичними подіями сучасного етапу розвитку країни стали президентські та парламентські вибори, які пройшли у 2012 році.

Незважаючи на певні побоювання щодо можливого погіршення безпекової ситуації, вибори пройшли спокійно.

У зв’язку із мирним проведення президентських та парламентських виборів, наприкінці 2012 року завершила свою діяльність Інтегрована місія ООН в Тимор-Лешті.

Разом з цим, після виведення миротворчого персоналу з Тимор-Лешті у грудні 2012 року, представники політичного об’єднання «Рада Народної Оборони Демократичної Республіки Тимор-Лешті» (CPD-RDTL) здійснили самозахоплення великої земельної ділянки в районі Мануфахі. До подібних дій CPD-RDTL вдалося також в інших районах Тимору. До представників CPD-RDTL офіційно зверталися Президент Тимору, Прем’єр-міністр та Голова збройних сил країни з проханням добровільно звільнити земельні ділянки, припинити використання військової уніформи та військової символіки, як атрибутів об’єднання, а також скласти холодну зброю, яку носять майже всі члени CPD-RDTL.

На початку 2013 року з метою врегулювання ситуації до району Мануфахі були стягнуті підрозділи національної поліції та збройних сил. 22 січня 2013 року в районі Мануфахі була проведена часткова військова мобілізація. Після тривалих переговорів, ситуацію вдалося владнати мирним шляхом. Водночас, розглядається питання щодо заборони діяльності цього об’єднання, яке пов’язується з представниками колишньої індонезійської влади у Тимор-Лешті.

Водночас, за інформацією місцевих ЗМІ, у 2012 році збільшилась кількість випадків контрабанди зброї та наркотичних речовин з території Тимору до Індонезії. Це питання є комплексним, яке не може бути вирішене внаслідок звичайного посилення прикордонного контролю. Впродовж останніх 40 років між громадянами Тимору до Індонезії склалися сталі культурні та сімейні зв’язки, які є основною причиною великої кількості несанкціонованих перетинів державного кордону. З 1975 по 1999 рік Тимор-Лешті був частиною Індонезії.

Умови працевлаштування

Тимор-Лешті належить до категорії найменш розвинених острівних країн - ВНП на душу населення становить 700 дол. США. За індексом людського розвитку (Human Development Index Ranking) Тимор-Лешті займає 147 позицію серед країн світу.

Після здобуття незалежності основними завданнями економічного розвитку перед Тимор-Лешті є відновлення повністю зруйнованої інфраструктури країни, розбудова системи державного управління, створення робочих місць (особливо проблемним це питання є для молоді).

Разом з тим, основним викликом в цій країні залишається подолання бідності. У країні спостерігається масове безробіття.

37,4% населення Тимор-Лешті (майже 400 тис. осіб) проживає за межею бідності (їх щоденний сукупний дохід становить 0,88 дол. США). Як правило, така ситуація спостерігається на переважній території сільської місцевості Тимор-Лешті.

Надання медичних, соціальних послуг

Система охорони здоров’я в Тиморі знаходиться лише у зародковому стані. У цьому зв’язку Посольство України у Малайзії наполегливо радить перед поїздкою до Тимор-Лешті оформити необхідний міжнародний страховий поліс, який покриватиме витрати на медичну допомогу та евакуацію.

Пам’ятайте, незалежно від того, яким би відмінним не був Ваш стан здоров’я, якщо Ви не можете дозволити собі придбати відповідний страховий поліс, Ви не можете дозволити собі подорож до Тимору!

У Тиморі типовими є захворювання, які поширюються комарами, зокрема, малярія та лихоманка Денге. У цьому зв’язку вважається за необхідне зробити перед поїздкою необхідні щеплення. Крім того, під час перебування в цій країні слід постійно користуватись засобами захисту від комах та одягати довгий вільний одяг.

Шлункові інфекційні захворювання також широко поширені всією територією Тимору, зокрема, черевний тиф, гепатити та дизентерія. Перед поїздкою, слід порадитись з лікарем щодо необхідних щеплень. Крім того, під час перебування в цій країні слід уникати використання льоду та недовареної їжі (не вживати термально не оброблених продуктів харчування). Воду необхідно вживати лише бутильовану або кип’ячену.

Більше інформації про захворювання, поширені у Тимор-Лешті, можна отримати на сайті World Health Organization (WHO).

 


Лікарні:

Guido Valadares Hospital (Національний госпіталь)

Адреса: м.Ділі, район: Bidau

Номер телефону: + 670 311 022

Координати GPS: 8°33'21"S   125°35'34"E

Митні питання

У Тимор-Лешті заборонено ввозити без дозволу Національного банку Тимор-Лешті валюту іншу, ніж долари США, які використовуються в цій країні як законний платіжний засіб (додаткова інформація: http://timor-leste.gov.tl/?cat=34&lang=en).

Для запитів щодо ввезення валюти, можна зв’язатися із Національним банком Тимору за телефонами (+670) 331 3712, 331 3714, 331 7151 та 331 3718,

або електронною поштою info@bancocentral.tl.

Важливі номери телефонів

У випадку виникнення надзвичайних ситуацій слід телефонувати до Оперативного центру Національної поліції Тимор-Лешті.

Оперативний центр Національної поліції Тимор-Лешті працює щодня 24 години на добу, телефони у разі надзвичайних ситуацій: (+670) 723 0479, (+670) 723 0635, (+670) 330 4100 (додаткові номери 5454/5451).

Довідник органів державної влади Тимор-Лешті: http://timor-leste.gov.tl/?p=31&lang=en.

Мапа

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

   

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

My Ukraine is project website

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes