Міністерство закордонних справ України

Київ 14:47

Брифінг в МЗС

26 березня 2014, 16:01

Щодо ситуації в Криму та на кордонах України (станом на 12:00, 26.03.2014)

Протягом останньої доби ситуація в Криму, на державному кордоні України та прикордонних районах суттєвих змін не зазнала. Російська сторона вживає заходів з метою подальшої дестабілізації обстановки у південно-східних регіонах України. Продовжується перегрупування ЗС РФ в прикордонних з Україною районах.

Наше особливе занепокоєння викликає той факт, що владою РФ на анексованій території АРК запроваджуються додаткові обмеження у сфері волевиявлення громадян та свободи слова.

Так з 09.05.2014 вводиться в дію стаття 280.1 Кримінального кодексу РФ, відповідно до якої публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності РФ, караються штрафом у розмірі до 300 тис. руб. або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до 2 років, або обов’язковими роботами на строк до 300 год., або позбавленням волі до 3 років.

Ті самі діяння, вчинені з використанням засобів масової інформації, в тому числі ІТ-мереж (включаючи “Інтернет”), караються обов’язковими роботами на строк до 480 год. або позбавленням волі до 5 років.

Не важко уявити, що ці норми будуть активно застосовуватися проти громадян України, в тому числі кримських татарів, які не сприймають анексії Криму і виступають проти російської окупації. Ми уважно стежитимемо за ситуацією з порушенням основоположних прав людини в Криму і закликаємо те до цього все міжнародне співтовариство.

За інформацією силових структур, продовжується перегрупування ЗС РФ в прикордонних з Україною районах, зокрема, на території Брянської області:

-         спостерігається скупчення військової техніки в районі н.п. Чуровичі Клімовського району Брянської області (близько 18 км від кордону);

-         протягом 25.03.14 до ст. Клімово Брянської області прибуло 2 військові ешелони загальною кількістю до 60 вагонів з особовим складом та військовою технікою. Зафіксовано розгортання засобів зв’язку та управління, виявлено платформи із модулями для проживання особового складу, облаштування штабів, медичних пунктів, військових польових містечок;

-         РФ активно використовує безпілотні літальні апарати для ведення повітряної розвідки та контролю обстановки в прикордонних регіонах. Протягом останні 2 дні на ділянці органів охорони кордону на ділянці Східного регіональнго управління зафіксовано проведення понад 40 польотів російських БПЛА.

Робочий візит в Україну Міністра закордонних справ Республіки Польща Радослава Сікорського

26 квітня ц.р. в Україні з одноденним робочим візитом перебуває  Міністр закордонних справ Республіки Польща Радослав Сікорський.

Програма візиту передбачає перебування польської делегації в Києві та  Одесі. Відбулися переговори з Міністром закордонних справ Андрієм Дещицею, Прем'єр-міністром України Арсенієм Яценюком, на сьогодні запланована зустріч Радослава Сікорського з Головою Одеської ОДА Володимиром Немировським.

Польська сторона планує також провести лекцію глави зовнішньополітичного відомства РП для студентів Одеського національного університету ім.І.Мечникова, відвідати Генконсульство РП в Одесі  та провести зустріч з керівництвом Місії ЄС з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM).

Щодо візиту в Україну делегації Європейської Комісії на чолі з Комісаром ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Ш.Фюле та Комісаром ЄС з питань бюджету та фінансового програмування Я.Левандовським.

25-26 березня ц.р. в Україні перебуває делегація ЄК на чолі з Комісаром ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефаном Фюле та Комісаром ЄС з питань бюджету та фінансового програмування Янушем Левандовським.

Головним заходом в рамках візиту стане проведення розширеного засідання КМУ за участю європейських комісарів, в ході якого обговорюватимуться питання, пов’язані з майбутньою імплементацією Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Разом з Комісарами ЄС до Києва прибула численна група європейських експертів, які представляють низку профільних генеральних директоратів ЄК. Під час експертних зустрічей з представниками українських міністерств та відомств відбувся обмін думками щодо:

-         взаємодії з питань надання фінансової та технічної допомоги Україні;

-         одностороннього застосування ЄС щодо України положень Угоди про асоціацію в частині ЗВТ Україна-ЄС (у форматі автономних торговельних преференцій);

-         обговорення на експертному рівні потреб, обсягів допомоги, умов та модальностей взаємодії.

В рамках візиту відбулися консультації в рамках тематичних груп за участю представників Єврокомісії та профільних міністерств з таких напрямків – макрофінансова допомога, технічна допомога ЄС, торгівля, в т.ч. сільське господарство, а також безвізовий діалог.

Під час перебування у Києві Комісари Штефан Фюле та Януш Левандовський проведуть також низку двосторонніх зустрічей з українськими посадовцями, представниками громадськості, експертних кіл, політичних партій в ході яких обговорюватимуться питання відносин України з ЄС.

У ці хвилини відбувається пленарна частина розширеної зустрічі  Штефана Фюле та Януша Левандовського з Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком за участю Міністра закордонних справ України Андрія Дещиці, Міністра фінансів Олександра Шлапака та Першого заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі Анатолія Максюти. Після неї відбудеться двостороння зустріч Арсенія Яценюка зі Штефаном Фюле і Янушем Левандовські. По її закінченню – підхід до преси.

Українсько-литовські політичні консультації на рівні заступників глав МЗС обох країн

25 березня ц.р. за ініціативи української сторони в МЗС України відбулися українсько-литовські політичні консультації на рівні заступників глав МЗС обох країн. Українську сторону очолював заступник Міністра закордонних справ  Данило Лубківський, литовську - Віце-міністр закордонних справ Андрюс Крівас.

Особлива увага в ході консультацій була приділена питанням, пов’язаним з російською агресією проти України та забезпеченню у цьому зв’язку практичної підтримки Литвою та міжнародною спільнотою нашої держави у цьому важливому питанні.

Було наголошено, що керівництво Литовської держави беззастережно підтримує незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та не визнає нелегітимне приєднання території Криму до Росії. Литовська сторона закликала також міжнародну спільноту не визнавати анексію АР Крим та вжити відповідних рішучих заходів у відповідь на агресивні дії Росії.

Також були обговорені актуальні питання українсько-литовських відносин у політичній, торговельно-економічній, оборонній та культурно-гуманітарній сферах, погодили графік візитів на вищому рівні на найближчу перспективу.

Відбувся також обмін думками щодо можливих практичних заходів двосторонньої взаємодії з питань європейської інтеграції України, зокрема щодо передачі офіційним Вільнюсом євроінтеграційного досвіду нашій державі.

Зустріч Заступника Міністра закордонних справ України Сергія Кислиці з тимчасово виконуючим обов’язки Глави спеціальної моніторингової місії в Україні, Директора Центру з попередження конфліктів Секретаріату ОБСЄ А.Кобєрацкі

25 березня ц.р. Заступник Міністра закордонних справ України С.О.Кислиця прийняв  тимчасово виконуючого обов’язки Глави спеціальної моніторингової місії в Україні, Директора Центру з попередження конфліктів Секретаріату ОБСЄ Адама Кобєрацкі.

Під час зустрічі сторони обговорили модальності діяльності спеціальної моніторингової місії в Україні, яка відслідковуватиме розвиток безпекової ситуації та надаватиме сприяння у зменшенні напруги.

Конгрес Ради Європи засудив російську анексію Криму та м. Севастополь

25 березня 2014 року під час 26-ї сесії Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи відбулися дебати щодо ситуації в Україні, за підсумками яких було ухвалено Декларацію.

Конгрес дав чітку оцінку діям Росії, визначивши їх як «російську анексію Криму та м.Севастополь», а також висловив підтримку новій легітимній владі України, зокрема у її зусиллях, спрямованих на посилення демократії, захисту прав громадян України та національних меншин, а також забезпечення конструктивного діалогу між усіма політичними силами.

Члени Конгресу - представники муніципальних та регіональних органів всієї Європи - наголосили, що так званий референдум в АР Крим та м.Севастополь не лише не відповідав українському та міжнародному законодавству, а й був проведений без дотримання мінімальних демократичних гарантій, притаманних будь-якому голосуванню. Таким чином, орган Ради Європи, який відповідає за розвиток місцевої демократії в Європі та здійснює експертний супровід всіх місцевих виборів на європейському просторі, не залишив жодного шансу твердженням про законність референдуму і легітимність перегляду кордону між Росією та Україною.

У Декларації, зокрема, наголошується, що Крим вже мав доволі високу ступінь автономії у складі України, яку можна було б посилити після проведення консультацій з українськими органами влади.

Конгрес відхилив всі поправки до тексту Декларації, які вносилися під час дебатів  делегацією РФ, та виступив за відновлення територіальної цілісності України.

За підсумками дебатів Конгрес прийняв рішення про направлення в Україну, в тому числі до АР Крим, спеціальної місії для більш детального вивчення ситуації та обговорення шляхів реалізації в нашій країні реформи у сфері місцевого самоврядування.

Щодо проявів ксенофобії та інших форм нетерпимості в Російській Федерації

Вчора ми вас інформували про занепокоєння, яке викликають в Україні зростання   рівня проявів ксенофобії, антисемітизму та расизму в Російській Федерації. На додаток до тієї інформації вважали б за доцільне привернути увагу до інших конкретних фактів, які були зафіксовані в нинішньому році  на території Російської Федерації.

Так, 18 січня 2014 р. в Хабаровському краї на площі 30-річчя Перемоги на пам’ятник воїнам, які загинули у роки Великої Вітчизняної війни, була нанесена свастика.

Наприкінці січня ц.р. у м. Курськ невідомі вандали нанесли неонацистські символи на паркан в районі стадіону «Локомотив».

8 березня ц.р. в Іжевську невідомі вандали намалювали свастику і залишили образливі написи на адресу влади га монументі бойової і трудової слави Удмуртії.

У лютому ц.р. від ксенофобських і неонацистські мотивованих нападів загинуло 3 особи, від рук вандалів постраждало не менше 4 об’єктів.

Усього з початку року від подібних злочинів постраждало 14 осіб у 6 регіонах країни, 6 з яких загинуло.

2013 рік став рекордним за кількістю  фактів правопорушень за кількість фактів порушення за етнічною ознакою.

Так, у березні минулого року  – у м. Ростов-на-Дону під час конфлікту з вихідцями з Кавказу загинув вболівальник місцевої футбольної команди. Відповіддю на загибель людини стала мережева націоналістична акція «День руського гнева», яка відбулася у 10 містах РФ;

У червні в м. Удомля Тверської обл., пройшов збір націоналістів з багатьох регіонів РФ, в якому взяли участь близько 300-400 осіб. Лунали ксенофобські гасла.

У липні стався гучний інцидент у м. Пугачов, коли місцеві мешканці провели несанкціоновані мітинги, намагалися перекрити федеральну трасу Волгоград-Самара, а також влаштували численні погроми в мікрорайоні, де проживали вихідці з Чечні.

Згодом, численні аналогічні націоналістичні акції пройшли також у мм. Санкт-Петербург, Єкатеринбург, Тула, Вороніж, Перм, Саратов та ін.

Найгучнішою подією ультраправих сил стали сутички в районі Бірюльово (м. Москва) під ксенофобськими лозунгами, які швидко переросли у масштабні заворушення із антимігрантськими лозунгами. Після неї, за допомогою московських націоналістів було організовано нову хвилю протестів під назвою «Наш ответ Курбан-Байраму», коли учасники вишукалися величезною колоною та направилися у напрямку Бірюльово.

Вважаємо, що ці та інші факти ксенофобських проявів в Росії мають стати предметом серйозної уваги з боку світової громадськості.

Про непропуск членів екіпажів російських суден

Сьогодні МЗС Росії було розповсюджено коментар щодо практики не пропуску на територію України членів екіпажів російських суден, яка нібито набула поширення.

У зв’язку з цим хотів би зазначити наступне.

Справді, в ніч з 23 на 24 березня в аеропорту «Бориспіль» під час оформлення пасажирів, які прибули російською авіакомпанією «Аерофлот», відповідно до доручення правоохоронних органів України щодо заборони в’їзду на територію України, був не пропущений один громадянин РФ. Чоловік, який на контроль надав паспорт громадянина РФ, виявився одним з пілотів літака. Інших членів екіпажу, які прямували в Україну, в праві перетину кордону не обмежували. Проте командир екіпажу прийняв рішення, що й інші члени екіпажу не перетинатимуть кордон.

Ще два подібних випадки були в аеропортах Донецька і Харкова на початку березня. Тоді були не були пропущені двоє громадян Росії, які виявилися членами екіпажів. Щодо них також діяло доручення правоохоронних органів України про заборону в’їзду на територію нашої держави.

В згаданих випадках представники Державної прикордонної служби України діяли виключно в межах наданих повноважень, виконуючи доручення правоохоронних органів України.

Ми відкидаємо закиди про те, що така практика носить масовий характер. Проте, у разі офіційної заборони іноземцям в'їзду в Україну прикордонники будуть зобов’язані відмовити в перетині кордону, незалежно від того, ким є той чи інший громадянин.

У кожному випадку громадянам, які були не пропущені в Україну, видається офіційне рішення про відмову, в якому вказується на підставі чого забороняється в'їзд на територію України.

Щодо результатів експертизи тіла М.Буракової

За інформацією Посольства України в Мексиканських Сполучених Штатах, за результатами проведення шляхом порівняльного аналізу ДНК процедури ідентифікації тіла невідомої особи, знайденого на території штату Юкатан 16.10.2013 р., мексиканськими компетентними органами встановлено, що вказане тіло належить громадянці України Марині Бураковій, 1987 р.н.

За висновками судмедекспертів, смерть Марини Буракової настала орієнтовно наприкінці 2012 року внаслідок асфіксії.

Відповідно до мексиканського законодавства, у разі, якщо особа загинула на території Мексики внаслідок насильницьких дій, її тіло не підлягає кремації або вивезенню за кордон протягом трьох років з моменту його виявлення, зважаючи на можливість проведення слідчими органами додаткових експертиз.

Довідково: 7.01.2013 р. в штаті Юкатан місцевими правоохоронними органами всередині автомобіля, орендованого напередодні громадянином України Олександром Батичком, 1987 р.н., було знайдено тіло загиблої особи. Проведена експертиза підтвердила, що знайдене тіло належить О.Батичку.

Мексиканською стороною за вказаним фактом було порушено кримінальну справу, а також розпочато оперативно-розшукові заходи, до яких були також залучені компетентні органи сусідніх держав, щодо встановлення місця знаходження дружини О.Батичка – Буракової Марини, яка перебувала разом з ним в Мексиці.

На даний момент поліція Мексики продовжує розслідування вказаної справи. Осіб, винних у вчиненні вказаних злочинів, наразі не встановлено.

Справа перебуває на особливому контролі МЗС та Посольства України в Мексиці. 

 

Останні брифінги

МЗС в соціальних мережах

   
 

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

My Ukraine is project website

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes