Міністерство закордонних справ України

Київ 18:39

Стенограма брифінгу Речника МЗС України Є.Перебийноса

15 квітня 2015, 16:06

 ***

Хотів би почати з ситуації на Сході України і процесу мирного врегулювання на основі Мінських домовленостей.

Як ви знаєте, ці питання предметно обговорювалися під час зустрічі міністрів закордонних справ «норманської четвірки», яка відбулася 13 квітня у Берліні.

Під час переговорів Міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив на кількох принципових для України речах.

Перше. Бойовики окремих районів Донецької та Луганської областей  (ОРДО та ОРЛО), а також Росія продовжують імітувати процес відведення важкої техніки від лінії дотику. Обстріли позицій сил АТО з їх боку, а також з провоковані ними бойові зіткнення останнім часом активізувалися, внаслідок чого, на жаль, продовжують гинути українські військовослужбовці.

Як і раніше, бойовики перешкоджають доступу СММ ОБСЄ до переважної більшості контрольованої ними території, внаслідок чого спостерігачі не мають можливості верифікувати відведення техніки.

Друге. Павло Клімкін ознайомив учасників зустрічі з баченням Україною того, яким чином можна забезпечити виконання досягнутих домовленостей. На нашу думку, таким інструментом може стати цивільно-військова Місія з підтримки виконання Мінських домовленостей. Міністром було представлене відповідне обґрунтування і аргументація, які в цілому були сприйняті учасниками. Ми очікуємо, що обговорення шляхів практичної імплементації цієї ініціативи ближчим часом буде продовжене як в Нью-Йорку, так і в Брюсселі.    

Третє. Міністр наголосив на тому, що найважливішим форматом, в рамках якого слід вести діалог щодо всіх інших аспектів врегулювання, зокрема, політичних і гуманітарних, є Тристороння контактна група. У цьому контексті важливим є рішення про створення в її рамках чотирьох робочих груп з питань безпеки, політичного процесу, гуманітарних питань і економічних питань. Україна готова невідкладно приступити до створення таких груп, але для цього необхідно провести повноцінні консультації в рамках Тристоронньої контактної групи.  

Як ви знаєте, за результатами Берлінської зустрічі було схвалено спільну заяву. Окрім уже згаданого питання про створення робочих груп у ній міститься заклик до відведення мінометів і важких озброєнь калібру менше ніж 100 мм, а також усіх типів танків під контролем СММ ОБСЄ. Для цього має бути забезпечений постійний і безперешкодний доступ для спостерігачів.

***

На тлі публічної риторики Російської Федерації про її зацікавленість у мирному врегулюванні ситуації на Донбасі і нібито непричетність до діяльності терористичних угруповань, які діють в ОРДО та ОРЛО, реальність, на жаль, свідчить, що Росія продовжує брати активну участь у бойових діях в регіоні і нарощувати військову присутність вздовж кордону з Україною.

Протягом останнього тижня здійснено понад 360 обстрілів позицій Збройних Сил України на донецькому, луганському, маріупольському, інших напрямках, у тому числі із застосуванням мінометів та артилерії калібру більше ніж 100 мм, які повинні бути відведені від лінії розмежування.

Зафіксовано активне ведення повітряної розвідки більш ніж 150 безпілотними літальними апаратами, а також вторгнення у повітряний простір України п’яти безпілотних літальних апаратів російських Збройних сил у районі населеного пункту Мілове Луганської області.

За участю інструкторів російських збройних сил незаконні збройні формування проводили військові навчання, у тому числі із застосуванням танків, бойових машин піхоти, артилерії, реактивних систем залпового вогню «Град», зокрема в районах населених пунктів Іллірія, Маломиколаївка, Олександрівськ, Сонцеве.

У прикордонних з Україною районах Краснодарського краю зафіксовано  проведення навчань армійської авіації, а також ведення повітряної розвідки безпілотними літальними апаратами російських Збройних сил вздовж ділянки українсько-російського кордону у Сумській області у районах населених пунктів Корнєво та Суджа Курської області.

***

Не припиняються провокації Росії з її т.зв. «гуманітарними», а по суті контрабандними конвоями. 11 квітня МЗС України отримало ноту російського МЗС про намір російської сторони направити 16 квітня до Донецької та Луганської областей України черговий такий вантаж.

Ми неодноразово звертали увагу російської сторони на те, що попередні «гуманітарні вантажі» переміщувалися на територію України незаконно, без згоди Уряду України, з порушенням національного законодавства, загальновизнаної міжнародної практики.

І цього разу російській стороні рекомендовано здійснювати доставку  вантажу залізничним транспортом через контрольовані компетентними органами України пункти пропуску в Харківській та Луганській областях для проведення передбачених законодавством процедур прикордонного й митного контролю. Також привернуто увагу до необхідності приведення вмісту гуманітарних вантажів у відповідність до вимог законодавства України, зокрема щодо підакцизних товарів, що не відносяться до гуманітарної допомоги.

Вважаємо, що систематичне ігнорування Росією законних вимог України є серйозним викликом системі міжнародної безпеки. Така наруга над міжнародним правом не повинна перетворюватися на рутину і має отримувати жорстку реакцію з боку відповідних міжнародних організацій.

***

У цьому контексті хотів би також прокоментувати т.зв. «виставку» з нагоди річниці російської агресії проти України, яка днями відкрилася в Москві.

Ця «виставка» не заслуговувала б окремої уваги як черговий прояв російської пропаганди і антиукраїнської істерії, яку наполегливо роздмухує російська влада у себе в країні, якби не ціла низка порушень Росією міжнародного права та двосторонніх угод з Україною.

По-перше, впадає у вічі, що організатори у своїх інсталяціях свідомо і брутально демонструють зневагу і наругу до державних символів України. Якщо я не помиляюся, то такі дії є кримінальним злочином в усіх цивілізованих країнах і навіть в Росії. Тому у правоохоронних органів РФ є чудова нагода продемонструвати, що закони в цій країні ще щось означають, і порушити проти винних у цьому кримінальні справи.

По-друге, викликає багато запитань перевезення представлених на «виставці» т.зв. артефактів до Росії. Росія на всіх міжнародних форумах твердить, що забезпечує надійний контроль за тими ділянками українсько-російського кордону, які сьогодні не контролюються Урядом України, а тому жодного додаткового міжнародного моніторингу цих ділянок не потрібно. Проте самі організатори підтвердили, що доставили з території України до Москви цілу низку т.зв. «експонатів», інколи надзвичайно габаритних, наприклад автомобілі і навіть бетонні стели з назвами українських міст.

Тут одне з двох – або на російській ділянці кордону в Донецькій та Луганській областях таки прохідний двір, і тоді питання міжнародного контролю за ним має бути вирішене негайно, або ж вся ця контрабанда здійснювалася за згоди і сприяння російської влади. Думаю, і тут в російських правоохоронців є можливість продемонструвати свою принциповість щодо порушників закону.

Абсолютно не виключаємо, що «виставка» стала можливою в тому числі й завдяки т.зв. російським “контрабандним” конвоям: до України везуть боєприпаси, пальне та інші військово-технічні засоби для терористів, а до Росії – обладнання заводів, вугілля і, зокрема, стелу “Дебальцеве”.

Головний недолік московської виставки, звичайно ж відсутність російських зразків бойової техніки, тисячі одиниць якої служать на Донбасі зброєю смерті проти українців на їх власній території, та хоча б переліку прізвищ загиблих на Донбасі російських військовослужбовців. Можливо, хоча б таким чином влада могла б спокутати перед ними свою вину за злочинну авантюру на Донбасі.

Сподіваємося, що абсолютно брехливий характер цієї «виставки», яка покликана ввести в оману російську і міжнародну громадськість щодо істинних причин конфлікту на Донбасі, а також кричуща наруга над міжнародним правом при її організації, змусить країни, де Росія планує її ближчим часом демонструвати, серйозно задуматися над правомірністю надання на це відповідних дозволів. 

***

До інших важливих подій міжнародного характеру, які відбулися протягом минулого тижня. 8-9 квітня в Україні з офіційним візитом перебував Президент Республіки Польща Броніслав Коморовський, в рамках якого відбулися його зустрічі з Президентом України П.Порошенком, Прем’єр-міністром України А.Яценюком та Головою Верховної Ради України В.Гройсманом. Глава польської держави також виступив у Верховній Раді України.

Президенти України та Польщі відвідали Національний історико-меморіальний комплекс «Биківнянські могили». Броніслав Коморовський також провів зустріч з представниками польської нацменшини в Україні, взяв участь у церемонії покладання квітів до Могили Невідомому Солдату та до пам’ятника жертвам Голодомору.

В ході візиту було підтверджено готовність Польщі й надалі надавати  активну підтримку Україні на міжнародній арені у протистоянні спробам РФ дестабілізувати ситуацію як в нашій державі, так і в регіоні в цілому. Президент Польщі висловив підтримку пропозиції щодо направлення в Україну миротворчої місії з метою деескалації конфлікту на Сході України.

Сторони констатували важливість посилення взаємодії в питаннях військово-технічного співробітництва та спрямування зусиль на зміцнення оборонного потенціалу України. У цьому зв’язку досягнуто домовленості про спільну участь країн в багатонаціональних військових навчаннях. При цьому наголошено на важливості прискорення укладення Технічної угоди щодо діяльності литовсько-польсько-українського миротворчого контингенту «ЛитПолУкрбриг».

Було відзначено важливість координації дій у контексті результативного проведення Ризького саміту «Східного партнерства» у травні ц.р.

У контексті готовності Польщі виділити Україні зв’язаний кредит на суму 100 млн.євро було досягнуто домовленості, що 50 млн.євро спрямовуватиметься на модернізацію ТЕЦ та інших видів електрогенерації, які будуть переобладнані для використання українського і польського вугілля газової групи замість антрацитового вугілля. Решта суми кредиту - на розбудову прикордонної інфраструктури.

Підтверджено готовність Польщі надавати консультативну допомогу нашій державі у проведенні реформ з питань децентралізації та самоврядної реформи.

***

8 квітня відбувся робочий візит Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна до Франції, у ході якого він провів переговори з Главою французького зовнішньополітичного відомства Лораном Фабіусом, зустрівся з дипломатичним радником Президента Франції Жаком Одібером та головою Комісії у закордонних справах Національних Зборів Франції Елізабет Гігу.

В центрі уваги зустрічей і переговорів були питання, пов’язані з підготовкою запланованих ближчим часом візитів до Франції Президента України Петра Порошенка та Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, зустрічі міністрів закордонних справ «нормандської» четвірки (м.Берлін, 13 квітня), а також практичні питання двостороннього співробітництва.

Було обговорено внутрішньополітичну та економічну ситуацію, реалізацію реформ в Україні, у т.ч. у рамках імплементації Угоди про асоціацію, виконання Мінських домовленостей та ситуацію на сході України, започаткування миротворчої місії на Донбасі, посилення СММ ОБСЄ та саміт «Східного партнерства» у Ризі.

***

9 квітня відбувся візит до Києва американського сенатора-республіканця Роба Портмана.

Сенатора прийняв Президент України Петро Порошенко. Під час зустрічі було наголошено на важливості трансатлантичної солідарності для підтримки України, яка відстоює демократичні цінності в протистоянні з агресором. Роб Портман зазначив, що виступає за більше залучення США до забезпечення реалізації Мінських домовленостей та посилення фінансової підтримки реформ в Україні.

У рамках візиту також відбулась зустріч із Секретарем РНБО Олександром Турчиновим, у ході якої були обговорені питання економічної та інвестиційної співпраці, активізації військово-технічного співробітництва. Крім того, проведено зустріч з керівництвом МВС України, під час якої обговорено питання співпраці у сфері підготовки співробітників МВС України, Національної гвардії України, проведення спільних навчань представників правоохоронних структур.

***

13-14 квітня заступник Міністра закордонних справ України, Голова Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Представник України у Виконавчій раді ЮНЕСКО Сергій Кислиця на чолі офіційної делегації України взяв участь в роботі 196-й сесії Виконавчої ради Організації  і виступив з промовою в рамках загальнополітичної дискусії її пленарної частини. 

У своєму виступі Глава делегації України наголосив на необхідності досягнення вищого рівня взаємодії між державами в пошуках відповідей на виклики сьогодення, в тому числі в рамках міжнародних організацій, з розробки швидких і ефективних заходів боротьби з глобальними і регіональними кризами гуманітарного характеру, а також з підвищення ролі ЮНЕСКО в системі ООН.

Особливу увагу у ході виступу Глава делегації України приділив ситуації в Автономній Республіці Крим внаслідок тимчасової окупації півострова і масштабного та системного порушення там прав людини, політики нетерпимості та дискримінації за національною, релігійною ознаками.

У контексті ухвалених на двох попередніх сесіях цього керівного органу ЮНЕСКО резолюцій, і внесеного Україною на розгляд нинішньої сесії нового проекту документа  «Моніторинг з боку ЮНЕСКО ситуації в Автономній Республіці Крим і м.Севастополь (Україна)» Сергій Кислиця наголосив, що Україна обстоює своє право на збереження та захист української культурної, природної та наукової спадщини на окупованій Росією території півострова, забезпечення сталої роботи освітніх та наукових установ в АРК, і сподівається, що голос ЮНЕСКО буде почутий серед голосів інших авторитетних міжнародних організацій.

***

Кілька анонсів. 16-17 квітня Міністр закордонних справ України Павло Клімкін братиме участь у Глобальній конференції з проблем кіберпростору, яка проходитиме у Гаазі.

На Конференції планується обговорити такі актуальні проблеми кіберпростору, як свобода інформації та приватної сфери, інтернет як чинник економічного зростання, кібербезпека, кіберзлочинність, розбудова національного потенціалу у сфері кібербезпеки.

Міністр має намір привернути увагу учасників Конференції до загроз кібербезпеці України, питанням інформаційної війни, яка ведеться РФ проти України, зокрема у мережі Інтернет, наголосити на необхідності розширення надання допомоги Україні у зміцненні національного потенціалу протидії кібератакам.

У заході візьмуть участь близько 30 міністрів закордонних справ та галузевих міністрів, відповідальних за розвиток інформаційно-комп’ютерних технологій та кібербезпеку, тому Павло Клімкін планує провести в рамках перебування в Гаазі низку важливих двосторонніх зустрічей з іноземними колегами.

***

20 квітня відбудеться одноденний візит Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна до Люксембургу для участі у зустрічі міністрів закордонних справ держав «Східного партнерства».

Програмою візиту передбачено зустріч українського міністра з Прем’єр-міністром Люксембургу Ксав'є Беттелем.

***

16-17 квітня Україну з робочим візитом відвідає делегація Республіки Молдова на чолі з Віце-прем’єр-міністром з питань реінтеграції Віктором Осіповим.

До складу делегації входитимуть також заступник Міністра внутрішніх справ, заступник Міністра інформаційних технологій і зв’язку, представники Міністерства закордонних справ та європейської інтеграції Республіки Молдова.

У ході переговорів сторони обговорять актуальні питання та перспективи українсько-молдовських відносин, а також поглиблення двосторонньої взаємодії у сфері регіональної безпеки.

Окрема увага буде приділена  придністровському врегулюванню, зокрема відновленню переговорного процесу у форматі «5+2», у т.ч. запланованим на 21 квітня консультаціям у Відні.

***

Хотів би окремо привернути вашу увагу до позитивних тенденцій, які сьогодні спостерігаються у відносинах України з країнами Африканського континенту. Розвиток відносин з ними є одним з пріоритетних напрямків зовнішньої політики нашої держави.

У поточному році Україна планує значно розширити свою дипломатичну присутність в Африці. З початку року Президент України призначив нових Послів України в Єгипті, Кенії та Нігерії. У лютому новопризначений Посол України в ПАР Євген Буркат вручив вірчі грамоти Президенту ПАР Джейкобу Зумі.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, який, як я вже вас інформував, братиме участь у роботі Глобальної конференції з проблем кіберпростору, що відбудеться 16-17 квітня ц.р. у Гаазі, проведе низку двосторонніх зустрічей з керівниками зовнішньополітичних відомств Африканського континенту, зокрема Кенії, Руанди та Гани.

В останні роки Африканський континент, населення якого вже перевищило 1 млрд. осіб, демонструє стійку динаміку економічного зростання, що має також позитивний вплив на розвиток двосторонніх відносин країн Африки з Україною.

Хотів би привернути вашу увагу, що у 2014 році  товарообіг України з країнами Африки становив 5,7 млрд. дол. США, з яких експорт українських товарів склав 5 млрд. дол. США. Тож ми маємо намір нарощувати і розвивати співробітництво з цим перспективним регіоном.

***

І на завершення щодо евакуації громадян України з Ємену.  З початку квітня поточного року, за сприяння МЗС, забезпечено евакуацію з території Ємену 86 громадян України.

Зокрема, у контексті відповідних евакуаційних заходів, 13 квітня літаками Міністерства оборони РФ за маршрутом Сана–Москва з цієї країни було вивезено 35 наших співвітчизників.

Частина громадян України (5 осіб) вирішила власними силами повернутися в Україну комерційними авіарейсами з міжнародних аеропортів РФ. Решту громадян, за сприяння МЗС, відправлено або планується відправити найближчим часом до України залізничним транспортом.

Посольство України в Російській Федерації надає всебічну підтримку евакуйованим з Ємену українським громадянам, включаючи їх зустріч, належне документування, тимчасове розміщення в Москві та подальшу відправку до місць проживання в Україні.

 

 

Останні брифінги

МЗС в соціальних мережах

   
 

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

My Ukraine is project website

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes