• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Стара версія
Близький Схід та Африка
Опубліковано 23 жовтня 2019 року о 13:42

Важливість розвитку відносин України з країнами Близького Сходу визначається роллю і місцем цього регіону у системі сучасних міжнародних політичних, економічних і безпекових координат.

Про взаємне прагнення України та близькосхідних держав до розвитку відносин свідчить широка дипломатична присутність: Україна має Посольства в Ізраїлі, Іраку, Йорданії, Катарі, Кувейті, Лівані, Об’єднаних Арабських Еміратах, Саудівській Аравії, Сирії, діє також Представництво України при Палестинській Національній Адміністрації. У Києві функціонують Посольства Ізраїлю, Іраку, Катару, Кувейту, Лівану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Палестини, Саудівської Аравії та Сирії.

Зацікавленість України у розвитку торговельно-економічного співробітництва з країнами регіону обумовлюється їхньою відносною географічною близькістю, значним попитом на українську продукцію (насамперед металургії та сільського господарства, а також хімічної промисловості і машинобудування), можливістю диверсифікації джерел постачання енергоресурсів, значним інвестиційним потенціалом.

Україну і держави регіону пов’язує також людський фактор: на Близькому Сході проживають тисячі українських громадян, а в Україні у вищих навчальних закладах навчаються тисячі студентів з близькосхідних країн. Налагодженню міжлюдських контактів сприяють зроблені останнім часом Україною кроки з лібералізації візового режиму для громадян деяких країн регіону, до того ж у 2011 році було скасовано візовий режим з Ізраїлем. Між Україною та Ізраїлем, Йорданією, Ліваном та ОАЕ існує пряме авіасполучення.

Останні події на Близькому Сході призвели до певного зниження активності політичних контактів і падіння обсягів товарообігу України з країнами цього регіону (2012 р. – 5,6 млрд. дол. США, 2013 р. – 4,1 млрд. дол. США) За результатами 2014 року відповідний товарообіг становив 5,5 млрд. дол. США, близько 90% якого припадає на український експорт.

Разом з тим можна сподіватися, що ці негативні явища носять тимчасовий характер, а країни Близького Сходу і надалі залишатимуться для України одним з пріоритетних напрямів взаємовигідного співробітництва. Цьому покликана сприяти робота з усунення торговельних бар’єрів з країнами регіону. Зокрема, тривають переговори щодо укладення угоди про вільну торгівлю з Ізраїлем, започатковано контакти України з Генеральним секретаріатом Ради співробітництва арабських держав Перської затоки тощо.

Розбудова широкомасштабного співробітництва з країнами Африки є важливим напрямком зовнішньої політики України

Важливість Африканського континенту для України обумовлюється як політичними, так і економічними інтересами. Протягом останніх років країни континенту значно посилили свою політичну вагу у міжнародних відносинах. На сьогоднішній день африканські країни демонструють готовність до подальшої політичної та економічної інтеграції у рамках континенту, створення спільних наддержавних органів у рамках Африканського Союзу.

Відбувається активний розвиток інтеграційних регіональних тенденцій на Африканському континенті, зокрема створення зони вільної торгівлі між цілими блоками держав, зокрема Східноафриканського співтовариства (ЕАС), Співтовариства розвитку Півдня Африки (SADC) та Спільного ринку для Східної і Південної Африки (COMESA). Активно розвиваються країни Економічної Співдружності Західноафриканських держав (ECOWAS).

З економічної точки зору країни цієї частини світу є значним ринком збуту промислових, сільськогосподарських, військово-технічних товарів та послуг, важливим джерелом промислової та аграрної сировини, а також стратегічним міжнародним комунікаційним вузлом.

В останні роки Африканський континент, населення якого вже перевищило 1 млрд. осіб, демонструє стійку динаміку економічного зростання, що має позитивний вплив на розвиток двосторонніх відносин країн Африки з Україною.

Розвиток співробітництва між Україною та країнами Африки на нинішньому етапі спрямований на активізацію політичного діалогу, співробітництва в міжнародних організаціях, а також пошук нових економічних партнерів і ринків збуту для товарів українського виробництва. Країни Африканського континенту є традиційними партнерами України у сфері військово-технічного співробітництва.

Важливою подією у відносинах України з Африканським континентом у 2014 р. стала участь Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна у 15-у Саміті Міжнародної організації франкофонії (м.Дакар, Сенегал), що стало першою за багато років офіційною поїздкою керівника зовнішньополітичного відомства України до країн Підсахарської Африки.

22 червня 2016 року Україна офіційно набула статусу держави-спостерігача в Африканському Союзі, який об’єднує усі держави африканського континенту, крім Марокко.

Важливим чинником співпраці України з Африкою є зовнішня торгівля. Зокрема, у 2015 р. загальний обсяг торгівлі України з країнами Африки становив 4,4 млрд. дол. США, з яких експорт українських товарів склав 3,8 млрд. дол. США. Україна продовжує зберігати значне позитивне сальдо у торгівлі з Африканським континентом – 3,2 млрд. дол. США.

В Африці започатковано діяльність одинадцяти Посольств України: в Алжирі, Анголі, Ефіопії, Єгипті, Кенії, Лівії, Марокко, Нігерії, Південно-Африканській Республіці, Сенегалі, Тунісі. Триває розширення мережі Почесних консульств України.

Україна бере активну участь в операціях ООН з підтримання миру у п’яти країнах Африки у Ліберії, Кот-д’Івуарі, ДРК, Судані та Південному Судані. Професіоналізм українських військових льотчиків з врегулювання постелекторальної кризи у Республіці Кот-д’Івуар наприкінці 2010 року отримав високу оцінку світової громадськості.

У вищих навчальних закладах України навчаються тисячі студентів з Африканського континенту.

Двосторонні відносини між України та Алжирською Народною Демократичною Республікою (АНДР)

1. Визнання незалежності України: 27 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 20 серпня 1992 року.

3. Політичні відносини:

22-28 квітня 1993 р. - візит до Алжиру делегації України на чолі із заступником Міністра закордонних справ В.Ліпатовим. Підписано Протокол про політичні консультації між МЗС двох країн та проведено перший раунд консультацій.

Липень 1999 р. -  візит до Алжиру Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка для участі у роботі 35-го саміту Організації Африканської Єдності.

З листопада 1999 р. розпочало роботу Посольство України в АНДР.

13-15 грудня 2002 р. - офіційний візит до Алжиру Міністра закордонних справ України А.Зленка. У ході візиту було підписано Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування доходів та майна.

29 вересня 2015 р. - зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Державним Міністром, Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва АНДР Р.Лямамрою у рамках візиту до Нью-Йорка для участі у 70-й сесії ГА ООН.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Українсько-алжирське торговельно-економічне співробітництво регулюється Угодою про торговельне співробітництво (01 липня 1993 р., м.Київ) та Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень (14 грудня 2002 р., м.Алжир).

Протягом 11 місяців 2019 р. спостерігалось значне збільшення експортних поставок до Алжиру, натомість імпорт з Алжиру в Україну зменшився майже на 35%.

Згідно з інформацією Державного комітету статистики України, зовнішня торгівля товарами протягом січня-листопада 2019 р. склала 553,3 млн дол. США.

Експорт товарів склав 540 млн 150 тис. дол. США (156 % у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.).

Номенклатура українського експорту:

У структурі українського експорту до Алжиру за 11 місяців 2019 р. переважали такі групи товарів: чорні метали – 251 млн дол. США (92,8% до аналогічного періоду 2018 р.), зернові культури – 177 млн 567 тис. дол. США (1638,4% до аналогічного періоду 2018 р.), руди, шлаки і зола – 58 млн дол. США, жири та олії тваринного та рослинного походження – 18 млн 239 тис. дол. США.

Імпорт товарів склав 13 млн 270 тис. дол. США (зменшився: 66,2% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.).

Номенклатура імпорту в Україну:

У структурі українського імпорту з Алжиру в січні-листопаді 2019 р. переважали такі групи товарів: сіль, сірка, землі та каміння – 11 млн 926 тис. дол. США (102% до аналогічного періоду 2018 р.), продукти неорганічної хімії – 984 тис. дол. США (129% до аналогічного періоду 2018 р.), їстівні плоди та горіхи – 272 тис. дол. США (117% до аналогічного періоду 2018 р.).

Сальдо торгівлі товарами: за січень-листопад 2019 р. позитивне і складає 526 млн 835 тис. дол. США.

Обсяг торгівлі послугами протягом січня-вересня 2019 р. склав 13,5 млн дол. США.

Експорт послуг склав 12 млн 189 тис. дол. США (146% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.). Структура: транспортні послуги, послуги, пов’язані з подорожами.

Імпорт послуг склав 1,4 млн дол. США (110% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.). Структура: транспортні послуги, послуги, пов’язані з подорожами.

Сальдо торгівлі послугами за січень-вересень 2019 р. позитивне і складає 10 млн 754 тис. дол. США.

Інвестиції з Алжиру в Україну та з України до Алжиру станом на кінець січня 2020 р. не зафіксовані.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Традиційно між Україною та Алжиром налагоджені добрі контакти між низкою університетів технічної галузі, на регулярній основі відбуваються обміни на рівні спортивних федерацій, симфонічних оркестрів тощо.

Підтримуються постійні контакти з представниками української діаспори, мистецькими та спортивними колами. Алжирські творчі колективи запрошувались до участі у таких заходах в Україні, як: 3-й міжнародний фестиваль-конкурс народного танцю Lastivka Dance Fest (квітень 2017 р. м.Чернівці); фінал танцювального фестивалю Adrenaline Fest World Wide 2017 (серпень 2017 р. Одеська область); міжнародний фестиваль-конкурс «Джерело надій» (вересень 2017 р., м. Київ) за підтримки Міністерства культури України тощо.

6. Науково-технічне співробітництво:

2-11 березня 2019 р. у рамках візиту делегації Київського національного лінгвістичного університету у м. Алжир відбулося підписання Додатків до Рамкових Угод про співпрацю між КНЛУ та провідними університетами Алжирської Народної Демократичної Республіки – Університетом Орану 1 Ахмеда Бен Белла, Університетом Орану 2 Мохамеда Бен Ахмеда (м. Оран), Університетом Ахмеда Драя в Адрарі (м. Адрар). Підписання Додатків до Рамкових Угод спрямоване на імплементацію міжнародних програм академічного обміну, розширення міжнародних зв’язків КНЛУ та розвитку арабських студій в КНЛУ.

У період з 02.04.2019 р. по 05.04.2019 р. у м. Алжир перебувала делегація НТУ «Харківський Політехнічний Інститут». Відбулась презентація НТУ «ХПІ» алжирській аудиторії, яка була представлена місцевими журналістами, викладачами Алжирського університету, а також громадськими діячами. Під час заходу було представлено програму підготовки іноземців у НТУ «ХПІ».

Протягом останніх років у сфері освіти тривали обміни на рівні викладачів, аспірантів та стажерів алжирських університетів м. Константина, м.Беджая, м.Бумердес та м.Бліда з українськими партнерами: Київським національним університетом імені Т.Шевченка, Університетом нафти і газу (м.Івано-Франківськ), Національним університетом «КПІ» (м.Київ), Харківським Університетом повітряних сил ім. І.Кожедуба.

Україна сприймається Алжиром як потужний центр медичного туризму. Міжнародна клініка відновного лікування у Трускавці та Інститут серця у Києві вже приймають на лікування алжирських пацієнтів.

 7. Договірно-правова база:

Договірно-правова база складається з 7 чинних нормативних документів, у т.ч. у сфері торговельно-економічного, військового та науково-технічного співробітництва, а також 4-х договорів між вищими навчальними закладами України та Алжиру.

Ключові документи: Конвенція про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень; Угода про співробітництво у сфері ВТС.

Важливі документи, які перебувають на стадії опрацювання: Угода про морське торговельне судноплавство; Угода про безвізові поїздки власників дипломатичних та службових паспортів, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій.

8. Українська громада: Українська громада Алжиру налічує близько 500 українців, серед яких більшість – дружини та діти алжирських громадян.

9. Дипломатичне представництво України: Посольство України в Алжирі розпочало роботу з листопада 1999 р.

Двосторонні відносини України з Республікою Ангола

1. Визнання України: 30 вересня 1993 року. 

2. Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1994 року.

3. Політичні відносини:

Двосторонні політичні та міжгалузеві контакти:

24-25 червня 1999 р. - перший візит до Анголи офіційної делегації України на чолі із заступником Міністра закордонних справ України у статусі Спеціального посланника Президента України.

4-5 квітня 2001 р. - робочий візит в Україну заступника Міністра закордонних справ Анголи Ж.Шикоті, у ході якого був підписаний Меморандум про співробітництво між МЗС України та МЗС Республіки Ангола.

18-19 травня 2013 р. - робочий візит в Україну державного Міністра – керівника військової канцелярії Президента Анголи, генерала Мануеля Елдера Віейра Діаш “Копеліпа”.

19-22 листопада 2017 р. – робочий візит до Республіки Ангола делегації Міністерства аграрної політики та продовольства України на чолі із Заступником міністра з питань європейської інтеграції.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 19,9 млн дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 на 6,1%. При цьому експорт товарів з України до Анголи склав 19,6 млн дол. США (зниження на 7,2%), а імпорт товарів з Анголи в Україну склав 250 тис дол. США (зростання у 12,4 рази). Основними позиціями експорту залишаються продукція борошномельної-круп'яної промисловості (51,7 % від загального експорту), жири та олії тваринного і рослинного походження (16,6 %), зернові культури (11,2 %), котли та машини (7,9 %), цукор і кондитерські вироби з цукру (5,8 %).

Основними позиціями імпорту з Анголи були перли природні або культивовані, дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння (81,0 %), деревина і вироби з дерева (8,9 %), продукти з м’яса та риби (7,3 %).

Позитивне сальдо для України за цей період склало 19,4 млн дол. США.

5. Культурно-гуманітарне та науково-технічне співробітництво:

Співпраця між Україною і Республікою Ангола у сфері науки та освіти здійснюється в основному у галузі підготовки кадрів різного профілю у ЗВО України.

Станом на 2019 р., за даними Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України здобувають освіту 306 студентів-громадян Анголи.

Ангольська молодь здобуває вищу освіту в Україні переважно в університетах Києва, Вінниці, Дніпра, Харкова, Івано-Франківська, Львова та Одеси.

6. Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 12

Основу договірно-правової бази між Україною та Анголою становлять два документи: Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Ангола (30.09.1994 р.) та Меморандум про співробітництво між МЗС України та МЗС Республіки Ангола (04.04.2001 р.).

7. Українська громада:

За офіційними даними станом на 2019 р., в Анголі на законних підставах перебуває 231 громадянин України.

Українські культурні та освітні організації в країні відсутні.

8. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Анголі.

Адреса Посольства України в Анголі: м.Луанда (Мірамар), вул. Компанія де Жезуш, 35 (Rua Companhia de Jesus, casa 35, Luanda (bairro Miramar).

Дипломатичне представництво України відкрито у травні 2004 р.

Двосторонні відносини між Україною та Королівством Бахрейн

1. Визнання України: після проголошення незалежності Україною 24 серпня 1991 року Королівство Бахрейн визнало Україну 5 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Бахрейном було підписано та набрало чинності 20 липня 1992 року.

3. Політичні відносини:

У 2002 році були здійснені перші практичні кроки із започаткування політичного діалогу між Україною та Королівством Бахрейн. 1 березня 2002 році Президент України Л.Д.Кучма привітав Короля Бахрейну шейха Хамада бін Ісу Аль Халіфу з нагоди визначної історичної події у житті Бахрейну – проголошення держави Королівством та її трансформації у конституційну монархію. Спікер Верховної Ради України також надіслав відповідне поздоровлення.

21 січня 2003 року відбувся перший візит Президента України Л.Д.Кучми до Бахрейну. У рамках візиту відбулися зустрічі Президента України з Королем Бахрейну шейхом Хамадом бін Ісою Аль Халіфою, Спадкоємним принцем Королівства Бахрейн шейхом Салманом бін Хамадом Аль Халіфою та Спікером Ради “Шура” (верхня палата Парламенту Бахрейну) Фейсалом Аль-Мусаві.

Сторони домовилися щодо підтримання політичного діалогу, формування договірно-правової бази двосторонніх відносин, а також розвитку українсько-бахрейнського співробітництва в галузях промисловості та сільського господарства, у банківській, інвестиційній та туристичній сферах.

29 січня 2008 року в Манамі відбулися перші в історії двосторонніх відносин українсько-бахрейнські політичні консультації, на яких українську делегацію очолив в.о. Першого заступника Міністра закордонних справ України Ю.В.Костенко. У ході переговорів з главою бахрейнської делегації, членом правлячої родини шейхом А.Аль Халіфою, сторони обговорили стан і перспективи розвитку двостороннього співробітництва у політичній, торговельно-економічній, культурній та освітянській сферах.

У ході участі української делегації у Всесвітньому саміті з питань інвестування в авіаційну сферу (Global Investment in Aviation Summit), що проходив 27-30 січня 2019 року в м.Дубай, ОАЕ, відбулася зустріч Міністра інфраструктури України із заступником Міністра транспорту та телекомунікацій Королівства Бахрейн. Cеред іншого, було обговорено питання підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Бахрейну про повітряне сполучення.

У 2019 році нового імпульсу отримало парламентське співробітництво між Україною та Бахрейном. 13 лютого 2019 року в парламенті Королівства була створена «Група дружби» (Friendship Committee) з Україною.

У жовтні 2019 року відбулася лібералізація візового режиму між нашою державою та Королівством Бахрейн – Україну було включено до списку країн, громадяни яких можуть отримати візу Бахрейну «по прибуттю» до Королівства.

У період 8-11 жовтня 2019 року в Києві відбулася Міжнародна спеціалізована виставка “Зброя та безпека 2019”, у рамках якої проведено зустріч представників українського оборонного відомства з делегацією Збройний сил Бахрейну.

4. Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Королівством Бахрейн:

За 11 місяців 2019 року загальний обсяг зовнішньої торгівлі між Україною та Королівством Бахрейн склав майже 12 млн. дол. США (зменшення в порівнянні з 11 місяцями 2018 року на 13%). Позитивне сальдо для України за цей період склало 11,6 млн. дол. США.

При цьому експорт товарів з України до Бахрейну склав 11,9 млн дол. США, а імпорт товарів з Бахрейну до України склав майже 300 тис. дол. США.

За 11 місяців 2019 року в структурі українського експорту до Бахрейну домінували поставки недорогоцінних металів та вироби з них – 35 % (4,2 млн. дол. США); продукції агропромислового комплексу та харчової промисловості – 33 % (3,9 млн. дол. США), а також мінеральні продукти; вироби легкої промисловості; різні промислові товари; продукція хімічної промисловості; деревина тощо.

Основними статтями імпорту з Бахрейну до України за 11 місяців 2019 року були такі: мінеральні продукти – 90% (склали 267 тис. дол. США), а також недорогоцінні метали та вироби з них, продукція легкої промисловості (текстиль, текстильні вироби) тощо.

Станом на 1 грудня 2019 року прямі інвестиції в економіку України з Королівства Бахрейн та прямі інвестиції з України в економіку Королівства Бахрейн не зафіксовані.

5. Договірно-правова база:

Існуюча договірно-правова база між країнами представлена Меморандумом про співробітництво між зовнішньополітичними відомствами України та Королівства Бахрейн, який був укладений у січні 2008 року за результатами українсько-бахрейнських політичних консультацій у м. Манама.

6. Українська громада:

Українська громада Бахрейну налічує орієнтовно 300 осіб. За участю представників громади відзначаються українські свята та пам’ятні дати, зокрема День соборності України, День пам’яті та примирення, річниці Конституції України, День незалежності України, День гідності та свободи, річниці Революції гідності, День пам’яті жертв голодоморів в Україні.

Переважна більшість працюючих у Бахрейні українців задіяні в сфері послуг, готельному бізнесі, а також на повітряному та морському транспорті.

Інформаційно-комунікаційною платформою, на якій українці в Бахрейні мають змогу організовувати спільні заходи та підтримувати спілкування, є сторінка в соціальної мережі Facebook, що була створена у 2015 році та має назву «Ukrainians in Bahrain (Українці в Бахрейні)». Група на даний момент налічує близько 300  учасників.

На щорічній основі відбувається виїзне консульське обслуговування українців Королівства Бахрейн, що здійснює консульський співробітник Посольства України в ОАЕ.

7. Дипломатичне представництво України: Посольство України в ОАЕ

Двосторонні відносини між України та Республікою Бенін

1. Визнання України: 9 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 10 квітня 1992 року.

3. Політичні відносини: -

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, у січні-листопаді 2019 року обсяг торгівлі товарами між країнами становив 28,6 млн. дол. США.

У 2018 р. - 11,5 млн. дол. США. Торгівля традиційно забезпечується за рахунок експорту українських товарів до Беніну. Обсяг імпортних поставок з Беніну склав лише 19,9 тис. дол. США.

Товарна структура експорту: добрива – 50,0 %; цукор і кондитерські вироби з цукру – 16,8 %; чорні метали – 14,9 %; продукція борошномельно-круп’яної промисловості – 10,1 %; молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед – 3,9 %.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво

За даними Міністерства освіти і науки України, в Україні навчається 4 студенти з Республіки Бенін (2019).

Опрацьовується питання укладення угоди з Беніном про співробітництво у сфері освіти.

6. Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Базовими документами є ноти щодо встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Бенін (10 квітня 1992 року).

8. Українська громада: у Беніні мешкають 9 громадян України.

9. Дипломатичне представництво: Республіку Бенін віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини України з Республікою Ботсвана

1. Дата визнання України: 11 лютого 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 3 березня 2004 року.

3. Політичні відносини

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4. Торговельно-економічне співробітництво

За підсумками 2018 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав майже 1,8 млн дол. США та збільшився у порівнянні з 2017 роком на 36,9 %. При цьому український експорт до Ботсвани склав 456,6 тис дол. США (збільшення у 3,2 рази), а імпорт склав 1,32 млн дол. США (збільшення на 14,3%). Негативне сальдо для України за цей період склало 866,9 тис. дол. США.

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 3,13 млн дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 на 75,9%. При цьому експорт товарів з України до Ботсвани склав 1,27 млн дол. США (зростання у 2,8 рази), а імпорт товарів з Ботсвани в Україну склав 1,86 млн дол. США (зростання на 40,8%). Негативне сальдо для України за цей період склало 594,7 тис. дол. США.

Торгівля послугами відсутня.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2019 році, за даними Міносвіти України, навчалися 13 студентів з Ботсвани.

6. Науково-технічне співробітництво: Відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Спільна Декларація про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Ботсвана (м. Нью-Йорк, 03 березня 2004 року).

8. Українська громада: Відсутня.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України у Південно-Африканській Республіці (за сумісництвом).

Двосторонні відносини між Україною та Буркіна-Фасо

1. Визнання України: 16 січня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 6 лютого 1992 р.

3. Політичні відносини:

Березень 1995 р. - у Копенгагені під час проведення Всесвітньої зустрічі на найвищому рівні в інтересах соціального розвитку відбулась неофіційна бесіда між Президентом України Л.Кучмою та Президентом Буркіна-Фасо Б. Компаоре.

Вересень 1997 р. - у Нью-Йорку відбулась зустріч Міністра закордонних справ України Г.Удовенка з Міністром закордонних справ Буркіна-Фасо Ю.Уедраого.

Травень 2011 р. - у Стамбулі відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.Грищенка з Міністром закордонних справ та регіонального співробітництва Буркіна-Фасо Дж.Бассоле.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Двосторонній товарообіг складається переважно з українського експорту чорних металів, продукції борошномельно-круп’яної промисловості.

У січні - листопаді 2019 р. двосторонній товарообіг становив 15,1 млн дол.США (зростання на 47% у порівнянні з тим самим періодом 2018 р.), у 2018 р. - 11,6 млн дол.США, у 2017 р. – 14,4 млн дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Перспективним є співробітництво у галузі освіти та підготовки кадрів. У період 1960-1990 рр. в Україні було підготовлено близько 400 фахівців для Буркіна-Фасо.

6. Договірно-правова база:

На розгляді буркінійської сторони перебуває проєкт Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Буркіна-Фасо про сприяння та взаємний захист інвестицій. Сторонами погоджено проєкт Протоколу про політичні консультації між МЗС двох країн.

7. Українська громада:

Українська діаспора у традиційному розумінні в Буркіна-Фасо відсутня. У країні проживає невелика кількість громадян України, одружених з громадянами Буркіна-Фасо.

Українські об’єднання, громадсько-просвітницьких чи культурно-мистецьких товариств у Буркіна-Фасо відсутні.

8. Дипломатичне представництво України: Буркіна-Фасо належить до зони відповідальності Посольства України в Тунісі.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Бурунді

1. Визнання України: 22 лютого 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 22 лютого 1993 р.

3. Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня наразі відсутні.

Опрацьовується питання щодо призначення Почесного консула України у Бурунді з метою встановлення двосторонніх економічних відносин і налагодження політичних відносин.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, загальний товарообіг між Україною та Бурунді за 11 місяців 2019 р. склав 658,1 тис. дол. США. Негативне сальдо - 551,1 тис. дол. США.

Експорт - 53,5 тис. дол. США (22,9% від аналогічного показника попереднього періоду 2018 р.).

Основні статті українського експорту: алкогольні і безалкогольні напої та оцет – 14,3 тис. дол. США (26,7%), електричні машини – 13,2 тис. дол. США (24,7%), інші вироби з недорогоцінних металів – 12,6 тис. дол. США (23,5%), палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки – 3,8 тис. дол. США (7,1%).

Імпорт - 604,6 тис. дол. США (89,5% від аналогічного показника попереднього періоду 2018 р.).

Основною та єдиною статтею бурундійського експорту були: кава і чай – 604,6 тис. дол. США (100%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України не навчалися громадяни Республіки Бурунді (2019 р.).

6. Науково-технічне співробітництво: перебуває на початковій стадії розвитку.

7. Договірно-правова база: Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Бурунді від 22.02.1993 р.

8. Українська громада у Бурунді: складає 2-5 осіб.

9. Дипломатичні представництва України: Республіку Бурунді віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Габонською Республікою

1. Визнання України: 10 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 03 червня 1999 року.

3. Політичні відносини: 

У квітні 2011 року відбувся перший офіційний візит в Україну керівника зовнішньополітичного відомства Габону.

29 листопада 2014 року під час XV саміту МОФ у Дакарі відбулася зустріч міністрів закордонних справ України та Габону.

4. Торговельно-економічне співробітництво: 

У 2018 р. експорт склав 14,2 млн. дол. США, що на 232,7% більше, ніж у 2017 р., імпорт – 6,1 тис. дол. США. Позитивне сальдо – 14,2 млн. дол. США.

Основні статті експорту: м’ясо та їстівні субпродукти (52,3%), чорні метали (35,1%), жири та олії тваринного або рослинного походження (6,8%). У 2018 р. Габон увійшов до ТОП-10 імпортерів української курятини.

Основна стаття імпорту: деревина та вироби з деревини (98,3%).

У січні-листопаді 2019 р. експорт склав 9,3 млн. дол. США, що на 32,2% менше, ніж у відповідний період 2018 р. Позитивне сальдо – 9,3 млн. дол. США.

Основні статті експорту: м’ясо та їстівні субпродукти (73,1%), жири та олії тваринного або рослинного походження (10,8%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості (5,1%), молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед (2,7%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Протягом 2009-2011 рр. близько 100 представників габонської молоді отримали запрошення українських ЗВО.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, у 2018-2019 рр. в Україні навчалися 14 студентів з Габонської Республіки.

6. Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Основними документами є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Габонською Республікою від 01.09.1993 р. та Протокол про політичні консультації між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії Габону від 06.04.2011

8. Українська громада: нечисленна.

9. Дипломатичне представництво України: Посольство України в Габоні функціонувало з жовтня 2007 р. по червень 2012 р. На даний час Габонську Республіку віднесено до зони відповідальності  Посольства України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Гамбія

1. Визнання України: 2 липня 1999 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 2 липня 1999 року.

3. Політичні відносини: 

12-14 липня 2001 року з робочим візитом в Україні перебував Президент Республіки Гамбія Я.Джамме.

28.04.-02.05.2004 відбувся робочий візит в Україну делегації Республіки Гамбія на чолі з Державним секретарем (міністром) у закордонних справах Б.Джагне та Державним секретарем (міністром) з питань промисловості, будівництва та інфраструктури Б.Гарба-Джахумфа.

4. Торговельно-економічне співробітництво: 

Товарообіг фактично повністю складаєтся з українського експорту. 

У 2018 р. експорт склав 23,97 млн. дол. США, що на 69% більше, ніж у 2017 р. Позитивне сальдо – 23,97 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (50,9%); м’ясо та їстівні субпродукти (23,1%), зернові культури (14%), молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед (8,3%).

У січні-листопаді 2019 року експорт склав 24,04 млн. дол. США, що на 3,8% більше, ніж у відповідний період 2018 р. Позитивне сальдо – 24,04 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (55,5%); м’ясо та їстівні субпродукти (18,1%), молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед (15,2%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У спеціалізованих ЗВО України було підготовлено значну кількість військових спеціалістів для потреб збройних сил Гамбії.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2018-2019 н.р. в українських ЗВО навчалися 86 громадян Гамбії.

6. Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7. Договірно-правова база: підписано Угоду між Урядом України та Урядом Республіки Гамбія про сприяння та взаємний захист інвестицій.

8. Українська громада: нечисленна.

9. Дипломатичне представництво України: Республіку Гамбія віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Гана

 1. Дата визнання України: 22 квітня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 17 червня 1992 року.

3. Політичні відносини:

3 вересня 2002 р. відбулася зустріч Президента України з Віце-Президентом Гани у рамках Світового саміту зі сталого розвитку. (м. Йоханесбург, ПАР).

13 травня 2008 р. у м. Аккра пройшли перші двосторонні політичні консультації на рівні заступників міністрів зовнішньополітичних відомств двох країн.

31 листопада 2014 р. відбулася зустріч Міністра закордонних справ України із заступником Міністра закордонних справ і регіональної інтеграції Гани у рамках 15-го Саміту Міжнародної організації франкофонії (м. Дакар, Сенегал).

17 квітня 2015 р. відбулася зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ і регіональної інтеграції у рамках засідання Конференції з питань кіберпростору 2015 (м. Гаага, Королівство Нідерланди).

4. Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, у січні-листопаді 2019 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 261,4 млн. дол. США.

Експорт - 75,3 млн. дол. США.

Структура: чорні метали – 85%; жири та олії тваринного або рослинного походження – 5,9%; інші продукти тваринного походження – 1,4%; палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки – 1,1%; вироби з чорних металів – 0,8%; продукція борошномельно-круп'яної промисловості – 0,8%; екстракти дубильні – 0,7%.

Імпорт - 186 млн. дол. США.

Структура: руди, шлаки і зола – 69,8%; какао та продукти з нього – 30,1%; їстівні плоди та горіхи – 0,7%.

У 2018 р. обсяг двостороннього товарообігу склав 228,8 млн. дол. США,. Експорт  - 72,6 млн. дол. США, імпорт – 156,2 млн. дол. США.

1-3 квітня 2018 р. – візит Торгової місії України до Гани на чолі із заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі України - Торговим представником України Н.Микольською.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України навчаються 1665 громадян Республіки Гана (2019 р.).

 6. Науково-технічне співробітництво: 

Перспективними напрямками є навчання та підвищення кваліфікації ганійських фахівців в Україні. Ганійська сторона зацікавлена у розширенні двостороннього співробітництва з Україною у сферах освіти, сільському господарстві, агротехніці, інформаційних технологіях, військово-технічній галузі, медицині та інженерних спеціальностях.

7. Договірно-правова база:

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Урядом України і Урядом Республіки Гана від 17 червня 1992 р.

Протокол про двосторонні консультації між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Гана від 13 травня 2008 р.

8. Українська громада: Кількість громадян України, які мешкають на території Гани, складає 33 особи.

 9. Дипломатичне представництво: Республіка Гана належить до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Гвінейською Республікою 

1. Визнання України: 10 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 4 квітня 1992 року.

3. Політичні відносини: 

У 1998 році відбувся офіційний візит Президента Гвінеї Л.Конте до України.

30 листопада 2014 року у рамках 15-го саміту Міжнародної організації франкофонії у м.Дакар (Сенегал) відбулась зустріч міністрів закордонних справ України та Гвінеї.

07-12 жовтня 2018 року у рамках 17-го Саміту Франкофонії (м.Єреван, Вірменія) відбулась зустріч делегацій України та Гвінеї.

У зв’язку зі складною соціально-політичною ситуацію у Гвінеї, яка склалася у 2008-2009 рр., та згортанням двостороннього економічного співробітництва у червні 2012 р. було прийнято рішення про перенесення Посольства України з Гвінеї до Сенегалу.

На даний час у м.Конакрі функціонує Почесне консульство України, а у м.Київ функціонує Почесне консульство Гвінеї.

4. Торговельно-економічне співробітництво: 

Двосторонні органи високого рівня: Міжурядова українсько-гвінейська комісія з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва, перше і єдине засідання якої відбулося у м.Конакрі у березні 2003 р. Гвінейська сторона не виконала жодного пункту Протоколу засідання Комісії.

У березні 2003 року у м. Конакрі відбулося засідання Міжурядової українсько-гвінейської комісії з торговельно-економічного і науково-технічного співробітництва.

У 2018 р. двосторонній товарообіг становив 137,78 млн. дол. США, експорт становив 19,29 млн. дол. США, що на 134,9% більше, ніж у 2017 року, імпорт – 118,49 млн. дол. США, що на 21,2% більше, ніж у 2017 році. Негативне сальдо 99,2 млн. дол. США.

Основні статті експорту: зернові культури (пшениця і суміш пшениці та жита) (33,6%), чорні метали (прутки та бруски з вуглецевої сталі, прокат плоский з вуглецевої сталі, прутки та бруски гарячекатані, кутики фасонні тощо) (32,6%), м’ясо та їстівні субпродукти свійської птиці (16,5%).

Основна стаття імпорту: руди, шлаки і зола (боксити) (100%).

У січні-листопаді 2019 р. двосторонній товарообіг становив 123,52 млн. дол. США, експорт становив 12,16 млн. дол. США, що на 36,2% менше, ніж у відповідний період 2018 р., імпорт – 111,36 млн. дол. США, що на 8,7% більше, ніж у відповідний період 2018 р. Негативне сальдо 99,2 млн. дол. США.

Основні статті експорту: м’ясо та їстівні субпродукти (29,9%), залізничні локомотиви (25,7%), чорні метали (13,2%), реактори ядерні; котли; машини (9,5%), електричні машини (5,5%), різні харчові продукти (4,8%), жири та олії тваринного або рослинного походження (4,4%).

Основна стаття імпорту: руди, шлаки і зола (боксити) (99,9%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Україна готує спеціалістів для Гвінеї починаючи з 60-х років. Падіння рівня життя у цій країні, а також підвищення вартості навчання у ЗВО України, призвели до загального скорочення кількості гвінейської молоді, яка навчалася в Україні.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2018-2019 н.р. в українських ЗВО навчалися 96 гвінейських студентів.

6. Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Торговельна угода між Урядом України та Урядом Гвінейської Республіки;

Протокол про співробітництво між Міністерством закордонних справ України і Міністерством закордонних справ Гвінейської Республіки;

Угода про співробітництво у галузі геології і гірничій справі між Україною і Гвінейською Республікою;

Угода між Урядом України і Урядом Гвінейської Республіки про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво.

8. Українська громада: вкрай нечисленна.

9. Дипломатичне представництво України: Гвінейську Республіку віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Сенегал. 

Двосторонні відносини між України та Республікою Гвінея-Бісау

1. Визнання України: 03 лютого 2003 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 12 лютого 2009 року.

3. Політичні відносини: 

30 листопада 2014 року у рамках 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії у Дакарі (Республіка Сенегал) вперше в історії двосторонніх відносин відбулася зустріч міністрів закордонних справ України та Гвінеї-Бісау.

4. Торговельно-економічне співробітництво: 

У 2018 р. обсяг експорту до Гвінеї-Бісау склав 121,5 тис. дол. США, що на 265,4% більше, ніж у 2017 р. Структура експорту: молоко та молочні продукти, яйця птиці (40,2%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості (38,8%), жири та олії тваринного або рослинного походження (21,1%).

У травні-листопаді 2019 р. обсяг експорту до Гвінеї-Бісау склав 88,0 тис. дол. США, що на 27,6% менше, ніж у відповідний період 2018 р. Структура експорту: яйця птиці (78,9%), різні харчові продукти (21,1%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2018-2019 н.р. в українських ЗВО навчалися 2 студенти з Гвінеї-Бісау.

6. Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Базовим документом є Угода про встановлення дипломатичних відносин.

8. Українська громада: нечисленна.

9. Дипломатичне представництво України: Республіка Гвінея-Бісау відноситься до зони відповідальності   Посольства України у Сенегалі

Двосторонні відносини між Україною та Джибуті 

1. Дата визнання України: 6 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 17 березня 2009 року.

3. Політичний діалог

У жовтні 2019 року – зустріч Державного секретаря МЗС України Андрія Заяця з Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Джибуті Махамудом Алі Юссуфом у рамках роботи 36-ї сесії Міністерської конференції Франкофонії.

4. Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної фіскальної служби України, обсяг торгівлі товарами за 11 місяців 2019 року між Україною та Джибуті склав 37 млн. дол. США передусім за рахунок українського експорту (імпорт – 46 тис. дол. США). Основними статтями експорту України до Джибуті є зернові культури.

У 2018 році обсяг двостороннього товарообігу склав 34,9 млн. дол. США за рахунок українського експорту.

5. Договірно-правова база 

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (17 березня 2009 року).

6. Наукове та освітнє співробітництво

У 2019 році вищу освіту в Україні здобував один громадянин Джибуті.

7. Дипломатичне представництво

Республіка Джибуті відноситься до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії

Двосторонні відносини між Україною та Екваторіальною Гвінеєю

1. Визнання України: 17 сiчня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 18 травня 1992 року.

3. Політичні відносини:

1-4.09.2004 в Україні перебувала делегація Республіки Екваторіальна Гвінея на чолі з Міністром закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії Екваторіальної Гвінеї П.Біле.

16-19 вересня 2004 року на запрошення Глави української держави в Україні з державним візитом перебував Президент Республіки Екваторіальна Гвінея Т.О.Нгема, якого супроводжувала урядова делегація у складі міністрів та вищих посадовців цієї країни.

11-16 грудня 2005 року відбувся офіційний візит в Україну делегації Міністерства національної оборони Республіки Екваторіальна Гвінея на чолі з Міністром національної оборони Республіки Екваторіальна Гвінея Антоніо Мба Нгема.

21-25 березня 2011 року відбувся робочий візит в Україну Міністра видобувної промисловості, виробництва та енергетики Екваторіальної Гвінеї М.Овоно Еду. У рамках заходу Міністр ЕР зустрівся з Міністром енергетики та вугільної промисловості України Ю.Бойком.

30 листопада 2014 р. у рамках 15-го саміту Міжнародної організації Франкофонії у м.Дакар (Сенегал) відбулася зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ і співробітництва Республіки Екваторіальна Гвінея.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Останніми роками відбувалось згортання двосторонньої торгівлі (2013 р. – 13,7 млн. дол. США, 2014 р. – 10,8 млн. дол. США, 2015 р. - 9,9 млн. дол. США, 2016 р.– дані відсутні, 2017 р. – 930,9 тис. дол. США), її обсяги забезпечувались за рахунок українського експорту. У 2018 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами і послугами склав 6,3 млн. дол. США. За 9 місяців 2019 р. цей показник становив 3,7 млн. дол. США.

5. Договірно-правова база: 

- Декларація про принципи відносин між Україною та Екваторіальною Гвінеєю;

- Протокол про політичні консультації між МЗС України та Міністерством закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії Екваторіальної Гвінеї (підписаний 02.09.2004 під час офіційного візиту в Україну Міністра закордонних справ Екваторіальної Гвінеї П.Біле);

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про військово-технічне співробітництво;

- Угода про співробітництво в галузі освіти і науки між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти, науки та спорту Екваторіальної Гвінеї;

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про взаємне визнання документів про освіту;

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про торговельно-економічне співробітництво;

- Угода між Урядом України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про заохочення та взаємний захист інвестицій;

- Угода про військове співробітництво між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Республіки Екваторіальна Гвінея;

- Протокол про співробітництво між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Екваторіальної Гвінеї;

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Екваторіальна Гвінея про взаємну охорону секретної інформації.

6. Дипломатичне представництво України:

Республіку Екваторіальна Гвінея віднесено до зони відповідальності Посольства України у Королівстві Іспанія.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Еритрея

1. Визнання України: 20 грудня 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 20 грудня 1993 р.

3. Політичні відносини: Офіційні візити з моменту встановлення дипломатичних відносин між країнами не здійснювалися.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

У січні – листопаді 2019 р. обсяг торгівлі товарами між Україною та Еритреєю склав 1,496 млн дол. США, який, за даними Державної служби статистики України, повністю складається з українського експорту.

Лідируючу позицію у структурі українського експорту до Еритреї упродовж 11 місяців 2019 р. займали зернові культури – їхній експорт склав 1,494 млн дол. США, що становить 99,9% загального обсягу експорту до цієї країни.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: відсутнє

6. Науково-технічне співробітництво: відсутнє

7. Договірно-правова база: Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Еритреєю від 20.12.1993 р.

8. Українська громада: офіційні дані щодо кількості громадян України в Еритреї відсутні.

9. Дипломатичне представництво України: Державу Еритрея віднесено до зони відповідальності Посольства України у Арабській Республіці Єгипет.

Двосторонні відносини України з Королівством Есватіні

1. Дата визнання України: 13 травня 1998 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 13 травня 1998 р.

3. Політичні відносини

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4. Торговельно-економічне співробітництво

За січень-листопад 2019 року торгівля представлена лише імпортом, який склав 314,5 тис дол. США (падіння на 8,7%).

Торгівля послугами відсутня.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2019 році, за даними Міносвіти України, навчався 1 студент з Есватіні.

6. Науково-технічне співробітництво: Відсутнє.

7. Договірно-правова база: відсутня.

8. Українська громада: відсутня.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України у Південно-Африканській Республіці (за сумісництвом).

Двосторонні відносини між Україною та Ефіопією 

1. Дата визнання України: 2 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 1 квітня 1993 року.

3. Політичний діалог

21-23 січня 2002 року відбувся візит до Ефіопії української делегації на чолі з Державним секретарем МЗС України.

5 вересня 2019 року у м. Аддис-Абеба відбулися політичні консультації між міністерствами закордонних справ України та Федеративної Демократичної Республіки Ефіопія.

4. Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за січень-листопад 2019 року між двома країнами становить 168 млн. дол. США.

Український експорт склав 164 млн. дол. США, імпорт – 4 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо – 160 млн. дол. США.

Основними товарними групами українського експорту є чорні метали та зернові культури.

Основні товарні групи українського імпорту – кава, чай та рослини.

У 2018 році товарообіг склав 97 млн. дол. США, у тому числі український експорт – 93 млн. дол. США, імпорт – 4 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо – 89 млн. дол. США.

5. Договірно-правова база

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Ефіопією (1 квітня 1993 р.).

6. Українська громада

В Ефіопії складається з понад 30 осіб, які прибули до країни у різні роки.

7. Дипломатичне представництво 

Посольство України в Ефіопії.

Двосторонні відносини між Україною та Арабською Республікою Єгипет

1. Визнання України: 3 січня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 25 січня 1992 р.

3. Політичні відносини:

Основні контакти високого рівня:

Візити на рівні глав держав: грудень 1992 р. – візит до Єгипту Президента України Л.Кравчука; квітень 2008 р. – візит до Єгипту Президента України В.Ющенка.

Зустріч Президента України П.Порошенка з Президентом Єгипту А.Аль-Сісі – 15 лютого 2019 р. у рамках Мюнхенської безпекової конференції.

Зустріч Президента України В.Зеленського з Президентом Єгипту А.Аль-Сісі – 25 вересня 2019 р. у рамках участі у 74-й сесії ГА ООН.

Візити Прем’єр-міністрів:

до Єгипту – березень 1997 р., листопад 2010 р.

Візити та контакти на рівні МЗС:

грудень 2002 р. – візит до Єгипту А.Зленка; грудень 2005 р.  – візит до Єгипту Б.Тарасюка; 6-7 грудня 2010 р. – візит до України Міністра закордонних справ Єгипту А.Абуль-Гейта.

29-30 квітня 2018 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна до Єгипту.

18 квітня 2016 р. у Києві відбувся 8-й раунд двосторонніх політконсультацій за співголовування заступників МЗС України та АРЄ.

11 квітня 2018 р. у Каїрі відбулись політико–безпекові консультації за співголовування Директора Департаменту країн Близького Сходу та Африки МЗС України М.Щербатюк та Директора Департаменту Східної та Південної Європи МЗС АРЄ Н.Завахрі.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова Спільна Комісія з економічного та науково-технічного співробітництва між Україною та Арабською Республікою Єгипет.

У травні 2018 р. у Єгипетському парламенті створено групу дружби з Україною (11 парламентарів). На новий рівень міжпарламентська співпраця вийшла після візиту членів єгипетської групи дружби до України, який відбувся 18-21 грудня 2018 р.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Єгиптом у 2019 р. протягом січня-листопада становив 2,367 млрд дол. США.

Торгівля товарами

Протягом одинадцяти місяців 2019 р. українсько-єгипетський товарообіг склав 2,176 млрд дол. США.

Експорт українських товарів до Єгипту зріс на 41,3% та склав 2,073 млрд дол. США. Імпорт України з Єгипту зріс на 20,6% та склав 103 млн дол. США. Позитивне сальдо – 1,970 млрд дол. США. Основні статті експорту: зернові, чорні метали, продукти харчування, тютюн і його промислові замінники.

Основним продуктом єгипетського імпорту залишаються їстівні плоди, здебільшого, цитрусові, поставки яких впродовж січня-листопада 2019 р. склали 35,5 млн дол. США, що становить 34,4% усього єгипетського імпорту до України.

Показники зовнішньої торгівлі товарами

між Україною та АРЄ за 2014 – 2018 рр.* (млн дол. США)

Показники

2014

2015

2016

2017

2018

Товарообіг

2 953,2

2 136,1

2 314,8

1 908,3

1 653,9

Експорт

2 862,1

2 080,5

2 266,1

1 831,3

1 557,1

Імпорт

91,1

55,6

48,7

77

96,8

Сальдо

+2 771,0

+ 2 024,9

+ 2 217,4

+1 754,3

+1 460,2

*(за даними Державної служби статистики України)


Торгівля послугами

Протягом 2019 р. українсько-єгипетський обсяг торгівлі послугами склав 191,8 млн дол. США.

Українські підприємства надали Єгипту послуг на 56,5 млн дол. США, що на 12,9% менше у порівнянні з відповідним періодом попереднього року.

Своєю чергою, єгипетські компанії надали послуг на суму 135,3 млн дол. США (зростання становило 38,8%).

Негативне сальдо у торгівлі послугами склало 78,7 млн дол. США.

Головними експортними послугами з боку українських компаній були транспортні – на суму 48,3 млн дол. США, що становило 85,4 % від загального обсягу послуг.

В імпорті послуг з єгипетського боку переважали ті, що пов’язані з подорожами – на суму 90,7 млн дол. США, що склало 67% від загального обсягу послуг.

Туристичний сектор

Єгипет продовжує залишається одним з найпопулярніших місць закордонного відпочинку громадян України та є другим за вподобанням напрямком для українських туристів у світі.

Слід зазначити велику зацікавленість єгипетської сторони у збереженні та подальшому зростанні українського туристичного потоку (у 2018 р. Єгипет відвідали 1 млн 170 тис. українців, 770 тис. – у 2017 р.).

Двостороннє інвестиційне співробітництво

НАК «Нафтогаз України» реалізує у Єгипті найбільший інвестиційний проєкт за кордоном. Вартість державних інвестицій України в АРЄ з моменту започаткування проєкту, у вигляді капітальних вкладень та виконаних філією НАК «Нафтогаз України» – ДП «Закордоннафтогаз» робіт на родовищі Алям аш-Шавіш у Західній пустелі АРЄ, складає близько 500 млн дол. США.

6. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Співробітництво у культурно-гуманітарній сфері грунтуєтья на чинній профільній Угоді між Урядом України та Урядом Арабської Республіки Єгипет про культурне і наукове співробітництво. Україна бере участь у міжнародних культурних подіях, які організовуються Єгиптом (книжкові толоки, кінофестивалі, молодіжні форуми тощо).

Важливою віхою у розбудові культурно-гуманітарної співпраці стало представлення національного стенду України (вперше) на 51-му Міжнародному книжковому ярмарку у Каїрі (22 січня – 04 лютого 2020 р.).

Іншою визначною подією 26 та 28 жовтня 2019 р. стала міжнародна постановка опери Дж. Верді «Аїда» за участі близько 150 музикантів та співаків з України (оркестру «INSO-Львів» та капели «ДУМКА»), диригентом-постановником якої виступила відома у всьому світі видатна українська диригентка Оксана Линів.

7. Науково-технічне співробітництво:

У рамках реалізації проєкту між Національним космічним агентством України і ДКБ «Південне» та Національним агентством дистанційного зондування Землі та космічних наук АРЄ (National Authority for Remote Sensing and Space Sciences - NARSS) з виробництва і запуску штучного єгипетського супутника «EgyptSat-1» 17 квітня 2007 р. з космодрому «Байконур» за допомогою українського ракетоносія «Дніпро» був виведений на навколоземну орбіту єгипетський супутник.

Триває співробітництво між Державним космічним агентством України та Єгипетським космічним агентством у сфері космосу та мирного використання космічного простору.

8. Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 31 (конвенції, угоди, меморандуми), більшість з яких має економічний характер.

Ключові документи: Угода про економічне і науково-технічне співробітництво, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про торговельне співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно тощо.

9. Українська громада:

За неофіційними даними, в Єгипті мешкає близько 4 тисяч наших співвітчизників, найбільше – у Хургаді та Шарм ель-Шейху, а також у Каїрі, Александрії. У містах Єгипту відсутні офіційно зареєстровані відповідно до законодавства держави перебування організації, центри чи інші осередки української громади. На консульському обліку у ПУ в АРЄ перебувають 130 громадян України.

10. Дипломатичне представництво України: Посольство України в Єгипті.

Двосторонні відносини між Україною та Єменською Республікою

1. Визнання України: 21 квітня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 21 квітня 1992 р. 

3. Політичні відносини:

26 вересня 2018 р. - зустріч президентів України П.О.Порошенка та Ємену А.М.Гаді в м. Нью-Йорк у рамках сегменту високого рівня 73-ої сесії ГА ООН.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг товарами між Україною і Єменською Республікою у 2018 р. склав 115,29 млн. дол. США, з яких на вітчизняний експорт припало 114,15 млн. дол. США (359,1% від показників 2017 р.), імпорт – 1,14 млн. дол. США (514,7%). Позитивне для нашої держави сальдо становило 113,01 млн. дол. США.

Основу українського експорту склали такі товарні групи: зернові культури (84,6%), овочі (7,3%). Основу імпорту з Ємену в Україну склали: пластмаси, полімерні матеріали (99,7%).

Товарообіг товарами між Україною та Єменом за 11 місяців 2019 р. склав 107,13 млн. дол. США, з яких на український експорт припало 105,11 млн. дол. США (102,2% до відповідного періоду 2018 р.), імпорт – 2,02 млн. дол. США (187,9%). Позитивне для України сальдо становило 103,09 млн. дол. США.

Перспективною могла б стати участь українських підприємств у проєктах військово-технічного співробітництва, реконструкції та модернізації об’єктів нафтогазової галузі, постачанні енергетичного устаткування та обладнання, наданні транспортно-будівельних та освітніх послуг, спорудженні портової інфраструктури. Водночас, успішне вирішення цих задач можливе лише після стабілізації внутрішньополітичної та безпекової ситуації в Ємені.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Позитивним напрямом є залучення єменської молоді до навчання у закладах вищої освіти України (201 студент).

Указом Президента України від 22 листопада 2018 р. було ухвалено рішення про надання гуманітарної допомоги Ємену (у розмірі 10 млн. гривень).

6. Договірно-правова база:

Між Україною і Єменом підписано два документи – Протокол про встановлення дипломатичних відносин (від 21 квітня 1992 р.) та міжурядову Угоду про сприяння та взаємний захист інвестицій (від 19 лютого 2001 р.).

7. Українська громада:

До початку гострої фази протистояння у вересні 2014 р. в Ємені перебувало близько 2 тис. українських громадян, переважно жінок та дітей зі змішаних сімей. З цього періоду із території Ємену було евакуйовано близько 160 бажаючих громадян України.

8. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія

Двосторонні відносини України з Республікою Замбія

1. Дата визнання України: 30 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 22 квітня 1993 р.

3. Політичні відносини

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4. Торговельно-економічне співробітництво

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 4,97 млн. дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року у 4,8 разів. При цьому експорт товарів з України до Замбії склав 3 млн. дол. США (зростання майже у 49 разів), а імпорт товарів із Замбії в Україну склав 1,97 млн. дол. США (зростання у 2 рази). Позитивне сальдо для України за цей період склало 1,03 млн дол. США.

Експорт послуг у січні-вересні 2019 р. склав 445 тис. дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2019 році, за даними Міносвіти України, навчалося 148 замбійських студентів.

6. Науково-технічне співробітництво: Відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин від 22.04.1993 р.

8. Українська громада: 

У Замбії мешкають близько 70 громадян України, більшість з яких є лікарями та жінками, які одружилися з громадянами Замбії. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9. Дипломатичне представництво України:

Двосторонні відносини України з Республікою Зімбабве

1. Дата визнання України: 9 березня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 25 квітня 1992 р.

3. Політичні відносини

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4. Торговельно-економічне співробітництво

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 3,3 млн дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року на 73,3%. Експорт – відсутній, а імпорт зменшився на 72,5%.

Експорт послуг у січні-вересні 2019 р. склав 760,7 тис. дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2019 році, за даними Міносвіти України, навчалося 310 зімбабвійських студентів.

6. Науково-технічне співробітництво: Відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Спільний Протокол, підписаний Постійними представниками обох країн при ООН у м. Нью-Йорку від 22 квітня 1992 р.

8. Українська громада: 

У Зімбабве проживає близько 30 громадян України. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Південно-Африканській Республіці (за сумісництвом).

Двосторонні відносини між Україною та Державою Ізраїль

1. Дата визнання України: 25 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 26 грудня 1991 року.

3. Політичний діалог:

22-23.12.2015 р. - державний візит Президента України до Ізраїлю.

27-28.09.2016 р. - державний візит Президента Ізраїлю до України.

29-30.09.2016 р. - робочий візит Президента України до Ізраїлю.

23-25.11.2016 р. - офіційний візит Спікера Кнесету до України.

14-16.05.2017 р. - офіційний візит Прем'єр-міністра України до Ізраїлю.

29-31.05.2018 р. - офіційний візит Голови Верховної Ради України до Ізраїлю.

20-21.01.2019 р. - офіційний візит Президента України до Ізраїлю.

18-20.08.2019 р. - офіційний візит Прем’єр-міністра Держави Ізраїль до України.

22-24.01.2020 р. - робочий візит Президента України до Ізраїлю.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

22-23.10.2014 р. - візит до Ізраїлю Міністра закордонних справ України.

11-13.02.2015 р. - візит в Україну Міністра закордонних справ Ізраїлю.

25-28.11.2017 р. - офіційний візит до Ізраїлю Міністра закордонних справ України.

18-19.06.2018 р. - візит до Ізраїлю Міністра закордонних справ України.

Міжпарламентське співробітництво:

Починаючи з 1994 р. у Верховній Раді України та Кнесеті Держави Ізраїль діють групи міжпарламентських зв’язків «Україна – Ізраїль» та «Ізраїль-Україна».

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова Спільна українсько-ізраїльська Комісія з питань торгівлі та економічного співробітництва (11-е засідання відбулося 18-19.06.2018 р. в Єрусалимі).

Спільний українсько-ізраїльський Комітет з науково-технологічного співробітництва (перше засідання – 25-26.11.2019, м. Київ).

Міжурядова українсько-ізраїльська комісія з питань ВТС (4-е засідання відбулося 27.11.2012 р. у м. Київ).

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Ізраїль – один із основних торговельних партнерів України у регіоні Близького Сходу. За даними Державної служби статистики України за 9 місяців 2019 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та Ізраїлем склав 821,3 млн. дол. США та збільшився, у порівнянні з відповідним періодом 2018 р., на 3,3% % або на 27,7 млн. дол. США (за 9 місяців 2018 р. – 793,6 млн. дол. США). При цьому, експорт становив 644,4 млн. дол. США та збільшився на 5,5% (за 9 місяців 2018 р. – 608,9 млн. дол. США), а імпорт склав 176,9 млн. дол. США та зменшився на 4,2 % (за 9 місяців 2018 р. – 184,7 млн. дол. США). Позитивне для України сальдо зовнішньої торгівлі товарами та послугами з Ізраїлем за 9 місяців 2019 р. становило 467,6 млн. дол. США.

За  2018 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та Ізраїлем склав 1 млрд. 34 млн. дол. США та збільшився, у порівнянні з 2017 р., на 4,7 % або на 46,8 млн. дол. США (за 2017 р. – 987,2 млн. дол. США). При цьому, експорт становив 777,5 млн. дол. США та зменшився на 2,1 % (за 2017 р. – 794,2 млн. дол. США), а імпорт склав 256,5 млн. дол. США та збільшився на 32,9 % (за 2017 р. – 193 млн. дол. США).Позитивне для України сальдо зовнішньої торгівлі товарами та послугами з Ізраїлем за 2018 р. становило 521,1 млн. дол. США.

Обсяг прямих ізраїльських інвестицій в економіку України станом на 01.10.2019  становив 57,7 млн. дол. США.

Основні експортні товари : зернові культури, чорнi метали; залишки і відходи харчової промисловості; деревина і вироби з деревини; насіння і плоди олійних рослин; жири та олії тваринного або рослинного походження; молоко та молочна продукція, яйця птиці, натуральний мед.

Основні товари імпорту: різноманітна хімічна продукція, товари, придбані в портах, палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки; пластмаси, полімерні матеріали; реактори ядерні, котли; електричні машини та фармацевтична продукція.

5. Культурно-гуманітарна співпраця:

Важливою передумовою розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Ізраїлем є присутність в Ізраїлі приблизно 500-тисячної громади вихідців з України, в тому числі декількох десятків тисяч етнічних українців. Суттєву роль у цьому процесі відіграє також те, що в Україні налічується більше, ніж 100-тисячна єврейська громада.

Для Ізраїлю значний інтерес в Україні становлять місця, де народилися і проживали видатні єврейські релігійні та культурні діячі, і які щорічно прагнуть відвідати тисячі прочан та туристів з Ізраїлю, зокрема, могили цадиків Нахмана в м.Умань та Шнауера Залмана у м.Гадяч Полтавської області, а також рабина Шапіро в м.Мукачево.

Ізраїльтяни відвідують й інші місця, пов’язані з єврейською історією і культурою в Україні. До них належать, наприклад, будинок у м.Дрогобич, де мешкав видатний художник та письменник середини ХХ сторіччя єврейської національності Б.Шульц, будинок у м.Рівне, де мешкала мати популярного ізраїльського письменника Амоса Оза і який описаний в одній з його книг, місце, де народився та провів дитинство ізраїльський письменник, лауреат Нобелівської премії Шай Агнон у м.Бучач.

З 30 жовтня 2012 р. у м.Бат-Ям діє Український Культурний Центр в Державі Ізраїлі (УКЦ). Відкриття УКЦ сприяло покращенню зв’язків із вихідцями з України, а також популяризації української культури в Ізраїлі. Центр виконує просвітницьку та інформаційну роль, об’єднує представників різних проукраїнських організацій.

В Центрі на регулярній основі відбуваються різноманітні культурно-освітні заходи: концерти, творчі зустрічі, виставки, лекції, співочі та тематичні вечори.

Крім того, протягом тривалого періоду УКЦ виконував роль осередку волонтерської діяльності, де збирається і формується гуманітарна допомога. Наразі в Центрі продовжують проводитися благодійні акції та інші заходи на підтримку українського війська, вимушених переселенців та дитячих будинків в Україні.

Періодично в Ізраїлі перебувають з гастролями українські творчі колективи та виконавці. Відслідковується тенденція до набуття більшої інтенсивності культурно-гуманітарних контактів України та Ізраїлю у сфері міжрегіонального співробітництва.

6. Договірно-правова база:

На сьогодні між Україною та Ізраїлем чинними є 46 міжнародних договорів.

Перелік базових чинних угод між Україною та Ізраїлем:

Угода про торгівлю та економічне співробітництво,

Угода щодо взаємної допомоги у митних питаннях,

Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та капітал,

Угода про відмову від візових вимог при взаємних поїздках громадян України і громадян Держави Ізраїль,

Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій,

Угода про тимчасове працевлаштування українських працівників в окремих галузях на ринку праці Держави Ізраїль.

21 січня 2019 року в Єрусалимі було підписано Угоду про вільну торгівлю між Україною та Державою Ізраїль.

Основною метою цього документа є лібералізація доступу до ринків промислових та сільськогосподарських товарів сторін. Угода дозволить усунути бар'єри у торгівлі товарами, наростити обсяги двостороннього товарного обігу, а також забезпечить створення умов для  добросовісної конкуренції в економічних відносинах між Україною та Ізраїлем.

Українська сторона завершила процедуру ратифікації Угоди 06.08.2019р.

Рішення щодо ратифікації Угоди ізраїльською стороною очікується після формування нового уряду Ізраїлю після повторних парламентських виборів 02.03.2020 р.

7. Українська громада:

В Ізраїлі проживає близько 500 тисяч вихідців з України, серед яких приблизно від тридцяти до дев’яноста тисяч етнічних українців. Переважна більшість з них прибула в Ізраїль у 1990-х роках.

В Державі Ізраїль існує низка громадських організацій, заснованих репатріантами з України, зокрема:

Всеізраїльське об'єднання вихідців з України (ВОВУ) засноване у 1979 р. та нараховує близько 30 тис. осіб. Найважливішим ідеологічним напрямком діяльності ВОВУ є збереження вихідцями з України своїх коренів, історичної пам'яті та духовного зв'язку з країною. Об'єднання сприяє суспільній і культурній інтеграції репатріантів з України в ізраїльське суспільство, проводить музичні і поетичні студії, фестивалі мистецтв та шахові чемпіонати вихідців з України.

Громадська організація «Israeli Friends of Ukraine», що виникла на базі груп активістів та волонтерів «Israel supports Ukraine» та «Israel helps Maidan wounded», які активно підтримали Революцію Гідності 2014 р. в Україні та допомагали пораненим під час сутичок на Майдані громадянам України. Метою діяльності є допомога та підтримка України. Відзначається активністю на волонтерському та благодійницькому напрямках, організацією різноманітних культурних і політичних акцій.

Об’єднання євреїв-вихідців із Закарпаття було створено вихідцями із Закарпаття, які приїхали до Ізраїлю після Другої світової війни, а також  репатріантами 70-х років. Головними завданнями об'єднання є збереження спадковості поколінь вихідців із Закарпаття, підтримання зв'язку між об'єднанням та євреями вихідцями із Закарпаття як в Ізраїлі, так і за кордоном.

Громадська організація "Алія бе цміха" була зареєстрована у 2011 р. вихідцями з міста Черкаси. У минулому основним завданням організації було надання допомоги репатріантам з м.Черкаси в перші роки абсорбції в новій країні. Наразі організація сприяє репатріантам з України в їх професійній орієнтації.

В країні діє Спілка українських письменників Ізраїлю та секція українських письменників в рамках Спілки письменників Ізраїлю.

З 2010 р. за підтримки Посольства видається україномовний часопис «Відлуння».

8. Дипломатичне представництво:

Посольство України в Державі Ізраїль

Двосторонні відносини між України та Республікою Ірак

1. Визнання України: Республіка Ірак офіційно визнала Україну 1 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: Дипломатичні відносини між Україною та Республікою Ірак були встановлені 16 грудня 1992 року. 

3.Політичні відносини:

15-18 березня 2012 року відбувся візит в Україну делегації Комітету з питань вищої освіти та наукових досліджень Ради представників (Парламенту) Республіки Ірак.

28 травня 2012 року у м. Багдад відбулися чергові політичні консультації між МЗС України і МЗС Республіки Ірак.

20-22 листопада 2012 року відбувся офіційний візит Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка до Республіки Ірак.

8 березня 2017 року в Києві відбувся черговий раунд політичних консультацій між МЗС України і МЗС Іраку на рівні заступників міністрів.

21-24 листопада 2017 року відбувся візит делегації Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Ірак до Багдаду.

27-29 листопада 2018 року Міністр транспорту Іраку Кадім аль-Хамамі відвідав Україну.

8-9 жовтня 2018 року народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони С.Семенченко відвідав Багдад.

15 квітня 2019 року заступник Міністра закордонних справ України Є. Божок здійснив робочий візит до Багдаду.

18 грудня 2019 року у Верховній Раді України була створена Депутатська група з міжпарламентських зв’язків з Республікою Ірак.

У грудні 2019 року у Раді Представників Республіки Ірак було завершено формування депутатської групи з міжпарламентського співробітництва з Україною.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Держстату України, товарообіг між Україною та Іраком за 10 місяців 2019 року склав 555,4  млн. дол. США з позитивним торговельним сальдо для України.

Українська та іракська сторони працюють над відновленням у 2020 році регулярних засідань українсько-іракської спільної Комісії з питань торговельного, економічного, наукового та технічного співробітництва.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Культурно-гуманітарне співробітництво здійснюється на основі Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Ірак про культурне співробітництво, Меморандуму між Дипломатичною академією України при МЗС України та Інститутом дипломатичної служби МЗС Республіки Ірак, Меморандуму про співробітництво в галузі спорту між Національним олімпійським комітетом України і Національним олімпійським комітетом Іраку.

6. Договірно-правова база:

Наразі між Україною та Республікою Ірак чинними є 10 двосторонніх документів:

Договір про взаємне надання правової допомоги між СРСР та Республікою Ірак (1973 року);

Угода між Урядом України та Урядом Республіки Ірак про торговельне, економічне, наукове та технічне співробітництво (від 09.10.2000 р.);

Протокол між Урядом України та Урядом Республіки Ірак про створення українсько-іракської спільної комісії з питань торговельного, економічного, наукового та технічного співробітництва (від 09.10.2000р.);

Протокол про співробітництво між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Ірак (від 23.06.2009 р.);

Меморандум про співробітництво в галузі спорту між Національним олімпійським комітетом України і Національним олімпійським комітетом Іраку (від 25.10.2011 р.);

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Ірак про культурне співробітництво (від 21.11.2012 р.);

Меморандум між Дипломатичною академією України при МЗС України та Інститутом дипломатичної служби МЗС Республіки Ірак (від 21.11.2012 р.);

Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України і Міністерством вищої освіти і наукових досліджень Республіки Ірак (від 04.04.2013 р.);

Угода про дружбу та співробітництво між Донецькою обласною державною адміністрацією та адміністрацією провінції Басра (від 07.08.2001 р.);

Угода про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво між Запорізькою областю та провінцією Васіт (від 15.05.2006 р.).

7. Українська громада:

В Іраку немає організацій закордонних українців і практично відсутня українська громада. Більшість громадян України, присутніх в Іраку — це дружини і діти іракців та особи, що працюють за тимчасовими контрактами.

8. Дипломатичне представництво України:

 Посольство України у Республіці Ірак

Двосторонні відносини між Україною та Йорданським Хашимітським Королівством

1. Визнання України: 28 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 19 квітня 1992 р.

3. Політичні відносини:

Діалог високого рівня:

23-24 квітня 2002 р. – офіційний візит Президента України до Йорданії.

12-15 жовтня 2008 р. – робочий візит в Україну делегації Бюро Короля Абдалли ІІ з питань розробки та розвитку Міністерства оборони Йорданії.

22 червня 2011 р. – офіційний візит Короля Йорданії до України.

16-17 квітня 2012 р. - офіційний візит до Йорданії Президента України.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

1995 р. – політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ в Аммані.

1996 р. – політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ в Аммані.

1-3 грудня 2003 р. –українсько-йорданські політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ в Йорданії.

25-26 лютого та 23-25 липня 2007 р. – візити в Йорданію Заступника Міністра закордонних справ України.

18-20 лютого 2012 р. – офіційний візит до Йорданії Міністра закордонних справ України.

07-09 квітня 2012 р. – робочий візит до Йорданії Першого заступника керівника Головного управління з питань міжнародних відносин Адміністрації Президента України та Директора Четвертого територіального департаменту Міністерства закордонних справ України.

4. Міжпарламентське співробітництво:

Серпень 2011 р. – в йорданському парламенті було створено парламентську групу дружби з Україною у складі 11 депутатів.

30 вересня – 4 жовтня 2012 р. – візит в Україну парламентської делегації на чолі зі Спікером Нижньої палати Національних Зборів Йорданії.

1-6 квітня 2018 року - візит до України міжпарламентської групи дружби з Україною Парламенту Йорданії.

23 вересня 2019 року – візит в Україну делегації йорданських депутатів на чолі з головою міжпарламентської групи дружби з Україною.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Спільна українсько-йорданська комісія з торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два засідання Комісії (2005, 2012 рр.).

5. Торговельно-економічне співробітництво:

Загальний обсяг торгівлі товарами та послугами у 2019 році склав                  197,922 млн. дол. США. Україна продовжує утримувати за собою позитивне сальдо у двосторонній торгівлі. Товарообіг у 2019 році становив 189,151 млн. дол. США.

Експорт товарів у 2019 році становив 169,481 млн. дол. США. Структура експорту товарів : зернові культури – 31,8%, чорні метали – 30%, жири та олії тваринного або рослинного походження – 19,3%, живi тварини – 2,9%, м'ясо та їстівні субпродукти – 2,4%. Імпорт товарів становив 19,67 млн. дол. США. Структура імпорту товарів: фармацевтична продукція – 42,8%, добрива – 34,6%, вироби з чорних металів – 6,4%.

Торгівля послугами у 2019 році становила 8,771 млн. дол. США. Експорт послуг становив 6,227 млн. дол. США. Структура експорту послуг: послуги, пов’язані з подорожами – 82,1%, транспортні послуги – 9,8%, ділові послуги – 4,4%.  Імпорт послуг становив 2,544 млн. дол. США. Структура імпорту послуг: транспортні послуги – 59,4 %; послуги, пов’язані з подорожами – 10,5 %.

6. Культурно-гуманітарне співробітництво:

З 12 по 17 вересня 2011 року було проведено Дні йорданської культури в Україні. Зазначені заходи відбулись у Вінниці, Звенигородці, Черкасах та Києві. 

У 2013 році, за клопотанням Посольства України в Йорданії, муніципалітет Мадаби прийняв рішення про присвоєння одній з вулиць м. Мадаби імені великого українського поета і художника Тараса Шевченка.

У березні 2014 року з нагоди 200-річчя від дня народження великого Кобзаря муніципалітет Великого Амману перейменував вулицю аль-Умума на Тараса Шевченка, на якій було згодом встановлено Меморіальну дошку на честь Великого Кобзаря. 

9 березня 2015 року, до дня народження Тараса Шевченка біля Посольства України в Йорданії було урочисто відкрито Парк українсько-йорданської дружби, на вході до якого встановлено пам’ятну стелу.

Посольство надає сприяння ГО «Українська Хата в Йорданії» в організації та проведенні творчих вечорів та мистецьких фестивалів за участі представників української громади. 

До Дня захисника України у жовтні 2019 року в приміщенні Посольства відбулося відкриття Меморіалу Пам’яті Захисників України, в основу якого лягли отримані з різних куточків України речі бійців, куточок Героя України Сергія Цимбала, фото та література, пов’язана з боротьбою за суверенітет та територіальну цілісність України. 

Україна традиційно займає одне з провідних місць за кількістю молодих йорданців, які їдуть навчатися за кордон.

7. Науково-технічне співробітництво:

За останні кілька років перспективними сферами наукового співробітництва між Україною і Йорданією залишаються медична наука та охорона здоров’я, інформаційні технології та відновлювальна енергетика.

8. Договірно-правова база: кількість чинних документів: 27. 

Ключові документи: Угода про торговельно-економічне співробітництво, Угода про взаємне сприяння та захист інвестицій, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування і попередження податкових ухилень на доходи і капітал.

9. Українська громада:

Станом на кінець 2019 року, на консульському обліку перебувають 944 громадяни України. За оцінками Посольства, кількість громадян України на території Королівства складає близько 5 тисяч осіб (переважно, жінки-громадянки України, одружені з громадянами Йорданії та діти від змішаних шлюбів). Українські громадяни, в основному, проживають у найбільших містах Йорданії – Амман, Зарка, Мадаба, Ірбід, Акаба, Карак.

10. Дипломатичне представництво України: Посольство України в Йорданському Хашимітському Королівстві.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Кабо-Верде

1. Дата визнання України: 16 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 25 березня 1992 р.

3. Політичний діалог:

Політичний діалог відбувається у форматі обміну листами між Президентами та Міністрами закордонних справ двох країн. Проводяться регулярні зустрічі Посла України у Португалії з Послом Кабо-Верде у Португалії.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, торгівля з Кабо-Верде у 2009-2018 роках практично не проводилася.

У січні – листопаді 2019 року товарообіг між Україною та Кабо-Верде склав 240,9 тис. дол. США.

Експорт - 238,5 тис. дол. США (м'ясо та субпродукти свійської птиці, безалкогольні напої та солодові екстракти).

Імпорт - 2,4 тис. дол. США (чоловічі костюми з бавовни).

5. Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Урядом України і Урядом Республіки Кабо-Верде від 25 березня 1992 року.

6. Дипломатичне представництво:

Республіку Кабо-Верде віднесено до зони відповідальності Посольства України в Португальській Республіці (політичні та економічні питання), Посольства України в Республіці Сенегал (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Камерун

1. Визнання України: 17 червня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 21 жовтня 1993 року.

3. Політичні відносини:

У квітні 1997 р. Міністр закордонних справ України Г.Й.Удовенко провів зустріч з Міністром закордонних справ Камеруну.

У вересні 2008 р. в рамках роботи 63-ї сесії ГА ООН відбулася зустріч Міністра закордонних справ України В.С.Огризко з главою зовнішньополітичного відомства Камеруну А.Е.Айіссі.

4. Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за січень-листопад 2019 року між Україною та Камеруном становить 28,9 млн. дол. США.

Торговельне сальдо - 27,5 млн. дол. США.

Експорт - 28,2 млн. дол. США.

Структура експорту: чорні метали – 92,6 %; овочі – 5 %; вироби із зернових – 0,9 %.

Імпорт – 0,7 млн. дол. США.

Структура імпорту: кава, чай – 96 %; деревина і вироби з деревини – 1,7 %.

У 2018 році обсяг двостороннього товарообігу склав 41,9 млн. дол. США, експорт – 40,6 млн. дол. США, імпорт – 1,12 млн. дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: за даними Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України навчаються 463 громадянина Камеруну (2019 р.).

6. Науково-технічне співробітництво:

Перспективними напрямками українсько-камерунського науково-технічного співробітництва є навчання та підвищення кваліфікації камерунських фахівців в Україні. Камерунська сторона зацікавлена у розширенні двостороннього співробітництва з Україною у сферах освіти, підготовки спеціалістів у сільському господарстві, агротехніці, інформаційних технологіях, військово-технічній сфері, медицині, освіті та інженерних спеціальностях.

7. Договірно-правова база:

Угода (у формі обміну нотами) між Україною та Республікою Камерун про встановлення дипломатичних відносин (14 жовтня 1993 р).

Камерунською стороною опрацьовуються:

1) Протокол про консультації між МЗС України та Міністерством зовнішніх зносин Республіки Камерун (переданий 13.02.1995 р.);

2) Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Камерун про співробітництво в галузі освіти і науки (передана 25.03.2008 р.);

3) Угода між Урядом України та Урядом Республіки Камерун про сприяння та взаємний захист інвестицій (передана 23.06.2011 р.)

8. Українська громада: у Камеруні мешкають 13 громадян України.

9. Дипломатичне представництво України: Республіку Камерун віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Катар

1. Дата визнання України: 13 квітня 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 13 квітня 1993 року.

3. Політичний діалог:

Контакти високого рівня:

19-20 жовтня 2011 р. - візит в Україну Еміра Держави Катар.

8-9 травня 2012 р. - офіційний візит Прем’єр-міністра України до Катару.

27-28 листопада 2012 р. - офіційний візит Президента України до Катару.

19 вересня 2016 року – зустріч Президента України з Еміром Катару у рамках 71-ї сесії ГА ООН.

19-20 березня 2018 р. - офіційний візит Президента України до Катару.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

Січень 2002 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України до Катару.

Березень 2009 р. - перший раунд політичних консультацій між МЗС України та Катару.

Січень 2011 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України до Катару.

14-15 травня 2017 р. – участь заступника Міністра закордонних справ України у 17-му Дохійському форумі.

07 вересня 2017 р. – робочий візит Генерального секретаря МЗС Держави Катар до України.

Лютий 2016 р. – зустріч Міністрів закордонних справ України та Катару в рамках Мюнхенської конференції з безпеки.

20 вересня 2017 р. – переговори Міністрів закордонних справ України та Катару в рамках 72-ї Сесії ГА ООН.

04 жовтня 2017р. - робочий візит Міністра закордонних справ України до Катару.

15 квітня 2019 р. - політичні консультації між МЗС України та Катару у м. Київ.

Міжпарламентське співробітництво:

Квітень 2015 р. - офіційний візит до Катару делегації депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Державою Катар.

4-8 квітня 2019 р. – візит Голови Верховної Ради України до Катару.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Спільна комісія з економічного, торговельного та технічного співробітництва між Урядом України та Урядом Держави Катар (перше засідання відбулось у м.Доха 14-15 листопада 2018 р.).

4. Торговельно-економічне співробітництво:

2018 рік відзначився суттєвим зростанням динаміки українсько-катарського товарообігу, було досягнуто найвищого показника обсягів двосторонньої торгівлі за всю історію дипломатичних відносин між країнами. За підсумками 2018 року загальний обсяг українсько-катарської торгівлі товарами становив 68,3 млн. дол. США.

Згідно з даними Державної служби статистики України, за 11 місяців 2019 р. позитивна тенденція до зростання двосторонньої торгівлі збережена, обсяг торгівлі товарами збільшився на 13,5% та становив 73,0 млн. дол. США, з якого експорт склав 65,9 млн. дол. США (116,1% до відповідного періоду 2018 р.) та імпорт 7,1 млн. дол. США (93,9%). Позитивне сальдо за цей період - 58,8 млн. дол. США.

Структура експорту товарів: зернові культури – 24%, жири та олії - 17,6%, прилади та апарати оптичні, фотографічні – 15%, молоко та молочні продукти, яйця птиці - 11,3%, чорні метали - 9,1%, вироби з чорних металів - 4,5% та інші. Структура імпорту товарів: пластмаси, полімерні матеріали – 90,0%, органічні хімічні сполуки – 4,1%, продукти неорганічної хімії – 3,7% та інші.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Доху регулярно відвідують різні творчі та художні колективи України, а також відомі українські спортсмени, представники Національних збірних України з різних видів спорту, які беруть участь у міжнародних культурних та спортивних подіях.

Важливою у контексті культурно-гуманітарного співробітництва залишається сфера туризму, оскільки із започаткуванням з серпня 2017 р. прямого щоденного авіасполучення між Дохою та Києвом, а також набуттям чинності 2 листопада 2018 р. двосторонньої міжурядової угоди про взаємне скасування візових вимог, у Катарі значно збільшилася кількість українських туристів.

6. Науково-технічне співробітництво:

У 2018 р. було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Київським національним університетом ім. Т.Шевченка та Університетом Катару. Документ має сприяти налагодженню практичної співпраці між провідними навчальними закладами України та Катару, активізації студентських контактів, обміну досвідом між викладачами та науковцями тощо.

7. Договірно-правова база:

Договірно-правова база українсько-катарських відносин налічує 15 двосторонніх документів: 10 угод, 1 протокол, 3 меморандуми, 1 комюніке.

Ключові документи: Угода про економічне, торговельне і технічне співробітництво, Угода про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, Угода про повітряне сполучення, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про військово-технічне співробітництво, Угода про взаємне скасування візових вимог.

8.Українська громада:

За офіційними даними на території Держави Катар мешкає близько 1500 громадян України, більшість з яких приїжджають до Катару з метою працевлаштування та у зв’язку із працевлаштуванням у Катарі членів їхніх сімей.

9. Дипломатичне представництво України.

Посольство України в Державі Катар

1. Дата визнання України: 5 травня 1993 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 5 травня 1993 року.

3. Політичні відносини

Україна розглядає Республіку Кенія як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті, провідну державу в регіоні Східної Африки.

30 листопада – 1 грудня 2016 року у м.Найробі відбулися перші в історії двосторонніх відносин політичні консультації між МЗС України та МЗС Кенії високого рівня.

4. Торговельно-економічні відносини

За даними Державної служби статистики України, за січень-листопад 2016 р. обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 32,2 млн. дол. США. Експорт склав 26,5 млн. дол. США, а імпорт – 5,7 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо становить 20,8 млн. дол. США.

Структура двосторонньої торгівлі: експорт – зернові культури (пшениця) (71,8%), мінеральні добрива (12,3%), овочі (10,9%); імпорт – кава та чай (88,7%), насіння і плоди (3,7%), тютюн (1%).

5. Співробітництво в сфері освіти

Традиційно Україна була та залишається привабливою платформою для отримання вищої освіти студентами Кенії та Східної Африки в цілому. У 2015 році здобувати вищу освіту в Україні поїхали 34 громадяни Кенії, у 2016 – 14. Наразі в Україні навчається більше 100 кенійських студентів.

6. Договірно-правова база

Протокол про встановлення дипломатичних відносин (05.05.1993 р.),

Меморандум про взаєморозуміння щодо консультацій між МЗС України і Республіки Кенія (01.12.2004 р.),

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Кенія на виконання статті 83 bis Конвенції про міжнародну цивільну авіацію стосовно розподілу функцій і обов’язків щодо нагляду за безпекою польотів (25.08.2006 р.).

7. Українська громада 

Складає 67 осіб. На території Кенії, як правило, регулярно перебувають близько ста громадян України.

8. Дипломатичне представництво

Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Союзом Коморських Островів

1. Визнання України: 23 липня 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 23 липня 1993 р.

3. Політичні відносини: у Києві працює Почесне консульство Коморських Островів на чолі з О. Кузнєцовим.

Двосторонні органи високого рівня відсутні.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, товарообіг між Україною та СКО за 11 місяців 2019 р. склав 630 тис. дол. США.

Позитивне сальдо - 488,6 тис. дол. США.

Експорт - 559,3 тис. дол. США (206,3% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.).

Основними статтями українського експорту були м'ясо та їстівні субпродукти – 277,8 тис. дол. США (49,7%), продукція борошномельно-круп'яної промисловості – 254,8 тис. дол. США (45,6%), деревина і вироби з деревини – 20 тис. дол. США (3,6%).

Імпорт - 70,7 тис. дол. США (32,2% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.)

Основною статтею коморського експорту була кава і чай – 64,8 тис. дол. США (98,2%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: за даними Міністерства освіти і науки України, в Україні навчаються 38 громадян Союзу Коморських островів (2019 р.).

6. Науково-технічне співробітництво: перебуває на початковій стадії розвитку.

7. Договірно-правова база:

Ноти про встановлення дипломатичних відносин від 23 липня 1993 р.;

Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством транспорту України та Морською адміністрацією Союзу Коморських островів про визнання дипломів  (сертифікатів) моряків від 12.12.2003р.;

Угода про співробітництво у галузі освіти і науки від 02.11.2017р.

8. Українська громада у СКО: відсутня.

9. Дипломатичне представництво України: Союз Коморських островів віднесено до зони відповідальності Посольства України в Кенії.

Двосторонні відносини між Україною та Демократичною Республікою Конго

1. Визнання України: 13 квітня 1999 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 13 квітня 1999 року.

3. Політичні відносини:

Травень 2000 року – неофіційний візит в Україну Президента ДРК Лорана-Дезіре Кабіли.

9-10 квітня 2009 року – офіційний візит Міністра закордонних справ ДРК А.Тамбве Мвамба в Україну.

25-26 лютого 2010 року – Міністр закордонних справ ДРК А.Т.Мвамба перебував в Україні в якості спеціального представника Президента ДРК на інавгурації Президента України.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Держкомстату України, за 11 місяців 2019 року двосторонній товарообіг склав 20,06 млн. дол. США. Експорт склав 17,02 млн. дол. США, імпорт – 3,04 млн. дол. США, позитивне сальдо – 13,98 млн. дол. США.

Основними товарами, що експортувалися до ДРК були: м’ясо та їстівні субпродукти (59,7%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості (23,3%), чорні метали (5,6%), молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед (5,6%).

Основними товарами, що ввозилися з ДРК на територію України були: кава, чай (64,5%), деревина та вироби з деревини (29,3%), електричні машини (5,9%).

Основні статті українського експорту: зернові культури (39,4%), літальні апарати (33,9%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості (12,5%), м'ясо та їстівні субпродукти (6,6%), реактори ядерні, котли, машини (3,7%)

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: відсутнє

6. Науково-технічне співробітництво: відсутнє

7. Договірно-правова база:

1. Генеральна Угода між Україною та Демократичною Республікою Конго про торговельно-економічне, науково-технічне та соціально-культурне співробітництво.

2. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Демократичної Республіки Конго про сприяння та взаємний захист інвестицій (не ратифікована парламентом ДРК).

3. Протокол про консультації і співробітництво між Міністерством оборони України і Міністерством оборони Демократичної Республіки Конго.

8. Українська громада: відсутня

9. Дипломатичне представництво України: з 2013 року ДРК віднесено до зони відповідальності Посольства України у Бельгії.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Конго

1. Визнання України: 25 березня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 03 червня 1999 р.

3. Політичні відносини: знаходяться на низькому рівні.

4. Торговельно-економічне співробітництво: 

У 2018 р. двосторонній товарообіг становив 3,54 млн. дол. США, експорт склав 3,34 млн. дол. США, що на 25,7% більше, ніж у 2017 р., імпорт – 0,2 млн. дол. США, що на 368,8% більше, ніж у 2017 р. Позитивне сальдо 3,14 млн. дол. США.

Основні статті експорту: м’ясо та їстівні субпродукти (40,7%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості (14,6%), молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед (10,1%), інші продукти тваринного походження (9,3%), електричні машини (7,2%), зернові культури (7%).

Основні статті імпорту: кава, чай (47,3%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості (25%), деревина і вироби з деревини (24,6%).

У січні-листопаді 2019 р. двосторонній товарообіг склав 7,82 млн. дол. США. Експорт склав 7,79 млн. дол. США, що на 146,2% більше, ніж у відповідний період 2018 р., імпорт – 0,03 млн. дол. США, що на 78,5% менше, ніж у відповідний період 2018 р. позитивне сальдо – 7,76 млн. дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За часів колишнього СРСР та незалежної України для Республіки Конго було підготовлено більше 2500 спеціалістів різного профілю.

Надання освітніх послуг громадянам Конго залишається традиційним традиційним компонентом відносин з цією країною. За даними Українського державного центру міжнародної освіти МОН, станом на 2018-2019 н.р. в українських ЗВО навчалось 314 студентів з цієї країни.

6. Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Базовим документом є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин від 03 червня 1999 року.

8. Українська громада: вкрай нечисленна.

9. Дипломатичне представництво України: Республіку Конго віднесено до зони відповідальності Посольства України в Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Кот-д’Івуар

1. Визнання України: 20 жовтня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 20 жовтня 1992 року.

3. Політичні відносини: характеризуються відсутністю проблемних питань.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Двосторонній товарообіг (за даними Держстату України, в млн. дол. США).

У 2018 р. двосторонній товарообіг становив 106,76 млн. дол. США, експорт становив 58,9 млн. дол. США, що на 12,7% менше, ніж у 2017 р., імпорт – 47,86 млн. дол. США (показник аналогічний 2017 р.) Позитивне сальдо – 11,04 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (66,6%), зернові культури (22,9%), жири та олії тваринного або рослинного походження (6,6%).

Основні статті імпорту: какао та продукти з нього (95,5%), їстівні плоди та горіхи (1,8%).

У січні-листопаді 2019 р. двосторонній товарообіг становив 107,55 млн. дол. США, експорт становив 42,32 млн. дол. США, що на 4% менше, ніж у відповідний період 2018 р., імпорт – 65,23 млн. дол. США, що на 50,9% більше, ніж у відповідний період 2018 р. Негативне сальдо – 22,91 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (67,2%), добрива (11,7%), жири та олії тваринного або рослинного походження (8,2%), зернові культури (3,7%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості (3,2%).

Основні статті імпорту: какао та продукти з нього (90,4%), каучук, гума (7,4%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2018-2019 н.р. в українських ЗВО навчався 161 івуарійський студент.

Уряд Кот-д’Івуару використовував у повному обсязі надану йому у попередні роки квоту щодо направлення в Україну стипендіатів за рахунок державного бюджету України (щороку виділялося 3 стипендії).

6. Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7. Договірно-правова база: Базовим документом є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (20.10.1992 р.).

8. Українська громада: вкрай нечисленна.

9. Дипломатичне представництво України: Республіку Кот-д’івуар віднесено до зони відповідальносіті Посольства України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Кувейт

1. Визнання України: 18 квітня 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 18 квітня 1993 р.

3. Політичні відносини:

Президенти України за історію двосторонніх відносин відвідували Кувейт з офіційними візитами двічі (у 2003 та 2018 роках).

Візит Прем’єр-міністра України до Кувейту відбувся у 1993 році. Окрім того, у 2013 та 2018 роках Кувейт відвідували офіційні делегації на чолі з Віце-прем’єр-міністрами України.

Міністри закордонних справ України відвідували Кувейт із офіційними/робочими візитами у 2002, 2011 та 2018 роках, тоді як керівник зовнішньополітичного відомства Кувейту відвідав Україну лише один раз (в 2004 році).

У листопаді 2016 р. та лютому 2018 р. в Києві та Ель-Кувейті відповідно відбулися політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами України та Кувейту на рівні заступників Міністрів закордонних справ.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України товарообіг за 11 місяців 2019 року склав 33,3 млн дол США. Експорт товарів складає 25,6 млн дол США (зростання на 82% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року). Імпорт товарів складає 7,7 млн дол США (зріс на 46% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року). Сальдо торгівлі товарами позитивне і складає 17,9 млн дол США.

У листопаді 2018 року у  м. Ель-Кувейт відбулося 4-те засідання Міжурядової українсько-кувейтської комісії з питань економічного, технічного та торговельного співробітництва. П’яте засідання Комісії очікується у 2020 році.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво

Протягом останніх років відбулася низка важливих культурно-гуманітарних заходів, зокрема виступ камерного оркестру Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського (січень 2013р.), виставка петриківського розпису (травень 2013 р.), виступ Національного хору імені Вірьовки (серпень 2015 року), виступ Національного академічного ансамблю танцю України імені П.Вірського (січень 2019 р.), концерти симфонічного оркестру «Київ-Классік» під керівництвом Г.Макаренка та українського піаніста та композитора Є.Хмари (січень 2020 року) тощо.

19-24 січня 2020 року вперше за всю історію двосторонніх відносин в Кувейті відбулася масштабна іміджева подія під назвою «Тиждень України у Кувейті», у рамках якої відбулися заходи торговельно-економічного, культурно-мистецького, освітнього та спортивного спрямування.

6. Договірно-правова база

Між Україною та Кувейтом чиним є 15 двосторонніх документів, зокрема:

Угода про економічне та технічне співробітництво між Урядом України та Урядом Держави Кувейт;

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Кувейт про сприяння та взаємний захист інвестицій;

Угода між Урядом України та Урядом Держави Кувейт про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал;

Угода між Урядом України та Урядом Держави Кувейт про повітряне сполучення між Україною та Державою Кувейт.

На стадії опрацювання перебуває близько10 проектів двосторонніх документів.

7. Українська громада

Українська громада у Кувейті налічує близько 700 осіб. У січні 2012 р. при Посольстві була створена Громадська спілка українсько-кувейтської дружби. З 2013 року за ініціативи української громади у Посольстві діє школа вихідного дня з викладанням української мови.

8. Дипломатичні установи:

 Посольство України у Державі КувейтДвосторонні відносини між Україною та Республікою Ліберія

1. Визнання України: 24 вересня 1998 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 24 вересня 1998 р. 

3. Політичні відносини:

У лютому 2019 року у м. Монровія започатковано діяльність Почесного консульства України у Ліберії. Почесний консул – професор Нельсон Оньяма.

16.07.2015 та 27.11.2018 відбулись телефонні розмови міністрів закордонних справ України та Ліберії.

4. Торговельно-економічне співробітництво: 

Торговельно-економічні відносини України з Республікою Ліберія розвивалися достатньо успішно протягом 2006-2008 рр. Обсяг двосторонньої торгівлі товарами складав щорічно 10-15 млн. дол. США.

Значне зростання обсягу товарообігу у 2012 та у 2018 рр. відбувалося за рахунок експорту з України морських суден.

Двосторонній товарообіг (за даними Держстату України, у млн. дол. США)

У 2018 р. двосторонній товарообіг становив 77,87 млн. дол. США. Експорт склав 77,75 млн. дол. США, що на 256,9% більше, ніж у 2017 р., імпорт – 0,12 млн. дол. США, що на 92,2% менше, ніж у відповідний період 2017 р. Позитивне сальдо – 77,63 млн. дол. США.

Основні статті експорту: судна (94%), молоко та молочні продукти, яйця птиці (4,2%).

Основна стаття імпорту: каучук, гума (100%).

У січні-листопаді 2019 р. двосторонній товарообіг становив 7,35 млн. дол. США. Експорт склав 7,29 млн. дол. США, що на 90,6% менше, ніж у відповідний період 2018 р., імпорт – 0,06 млн. дол. США, що на 51,9% менше, ніж у відповідний період 2018 р. Позитивне сальдо – 7,23 млн. дол. США.

Основні статті експорту: молоко та молочні продукти, яйця птиці (72,1%), м’ясо та їстівні субпродукти (20,7%).

Основна стаття імпорту: какао та продукти з нього (100%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2018-2019 н.р. в Україні навчалися 54 студенти з Ліберії.

З 2010 р. по 2012 р. Україна щороку надавала Ліберії 2 державні стипендії для навчання громадян цієї країни в Україні, проте жодна з них не була використана.

6. Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7. Договірно-правова база: спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Ліберія (24.09.1998) та Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством транспорту України та Бюро морських питань Республіки Ліберія про визнання дипломів (сертифікатів) моряків (25.01.2002).

8. Українська громада: нечисленна.

9. Дипломатичне представництво України: Республіку Ліберія віднесено до зони відповідальності   Посольства України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Ліванською Республікою

1. Визнання України: 30 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин14 грудня 1992 року.

3. Політичні відносини:

Основні контакти на найвищому рівні:

22-23 квітня 2002 р. – офіційний візит Президента України до Лівану.

8-9 липня 2003 р. – офіційний візит Президента Лівану в Україну.

7-8 грудня 2011 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра України до м.Бейрут.

Останні контакти на рівні міжпарламентського співробітництва:

8-12 грудня 2017 р. - робочий візит до Лівану голови депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Ліванською Республікою.

6 - 9 лютого 2018 р. та 5 - 8 лютого 2019 р. – візити в Україну делегації парламентської комісії лівансько-української дружби Національних Зборів Ліванської Республіки.

21-24 травня 2019 р. – робочий візит до Лівану  делегації депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Ліванською Республікою.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

17-18 жовтня 2010 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України до Лівану.

29 листопада 2014 р. – зустріч Міністра закордонних справ України з його ліванським колегою у рамках 15-го саміту Міжнародної організації Франкофонії (м.Дакар, Сенегал).

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-ліванська комісія з торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два спільних засідання (2010-2011 рр.).

 4. Торговельно-економічне співробітництво:

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Ліванською Республікою за останні п’ять років характеризується позитивною динамікою для нашої держави.

Україна продовжує утримувати за собою абсолютне позитивне сальдо у двосторонній торгівлі, яке в середньому складає 99% від загальних обсягів торгівлі.

За даними Державної служби статистики України, у 2019 році товарообіг між країнами становив 381,4 млн. дол. США. При цьому український експорт товарів та послуг склав 377,3 млн. дол. США. Українське торговельне сальдо +373,1 млн. дол. США.

Основним експортними товарами України є зернові культури (35-40%), чорні метали та вироби з них (30-40%), жири і олії тваринного або рослинного походження (15-20%), насіння і плоди олійних рослин (5-10%) та різноманітні харчові продукти (3-4%).

За даними ДСС України, станом на 1 жовтня 2019 р. загальний обсяг ліванських інвестицій в економіку України становить 22,7 млн. дол. США.

 5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

В Лівані функціонує громадська неурядова організація «Громада Українців Лівану». 

Посольством України за підтримки української громади проводяться щорічні Шевченківські дні, презентації української книжкової продукції на Міжнародному арабському книжковому ярмарку в Бейруті, Фестивалі української культури в Думі, Бейруті, Біблосі, Захлє, Тріполі, Сайді, концерти українських виконавців та творчих колективів, фестивалі українського кіно в Лівані, День української писемності та мови в м.Біблос, музичні свята з нагоди Дня Святого Миколая, покази мод в Лівані та на Близькому Сході від українських дизайнерів та інш.

У 2017 році біля Посольства України в Лівані відкрито Український парк, у якому у 2020 році буде встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку з меморіальною плитою, на якій висічено в камені арабський переклад «Заповіту» видатного ліванського письменника М.Нуайме. 

Здійснено переклади арабською мовою та видано збірку «Зів’яле листя» І.Франка, книгу «Бейрутські оповідання» й поетичну збірку «Пальмове гілля» А.Кримського, науково-популярне видання «Історія України. Короткий курс» О.Палія, перший в історії вітчизняного книговидавництва Українсько-арабський словник (упорядники Юрко Кочержинський, Алі Субх), книгу «Український Ліван» Посла України І.Осташа українською та арабською мовами. 

Проводяться акції з підтримки бійців та ветеранів АТО (ООС): передача коштів, речей, ліків, медичного устаткування, продуктів харчування для поранених воїнів та родин героїв АТО (ООС), участь українських параатлетів з числа військовослужбовців – учасників ООС на сході України у щорічному Бейрутському марафоні, відповідні тематичні фотовиставки та покази фільмів. 

6. Науково-технічне співробітництво:

Одним з основних напрямів двостороннього наукового та освітнього співробітництва є налагодження зв’язків між університетами України та Лівану. Підписано 4 угоди про співпрацю та 2 меморандуми про взаєморозуміння  між українськими та ліванськими закладами вищої освіти.

У 2018 році в Університеті Святого духа у м.Каслик відбувся круглий стіл за участю українських та ліванських дослідників Голодоморів.

 7. Договірно-правова база: кількість чинних документів: 23

Ключові документи: Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про торгівлю та економічне співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал.

 8. Українська громада:

На території Ліванської Республіки проживає до 5 тисяч українців. Станом на січень 2020 р. на консульському обліку перебувають 1675 громадян України. Більшість громадян України в Лівані – дружини ліванців та діти від змішаних шлюбів.

У Лівані функціонують громадська організація закордонних українців – «Громада українців Лівану», неурядова громадська організація «Український культурний центр», українські аматорські співочі й танцювальні колективи «Зірка», «Онуки», «Весна». У Лівані значним авторитетом користуються наші талановиті співвітчизники, зокрема піаністка Тетяна Примак-Хурі та  художниця Наталка Дзядик-Хабіб.  Функціонують курси з вивчення української мови. 

9. Дипломатичне представництво України: Посольство України в Ліванській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Лівія

1. Визнання України: 3 січня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 17 березня 1992 р.

3. Політичні контакти:

          2003 р. - державний візит до Лівії Президента України; 

          2004 р. - візит в Україну Секретаря Вищого народного комітету (прем’єр-міністра) Лівії;

          2008 р. - офіційний візит до Лівії Президента України;

          2008 р. - державний візит в Україну М.Каддафі;

          2009 р. - два офіційні візити до Лівії Прем’єр-міністра України; 

          2010 р. - зустріч міністрів закордонних справ в рамках роботи  65-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку;

          2010 р. - офіційний візит Прем’єр-міністра України до Лівії;

          2011 р. - зустріч Президента України з Головою Національної перехідної ради  Лівії  у рамках роботи  66-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку;

          2012 і 2013 рр. -  зустрічі міністрів закордонних справ у рамках сесій ГА ООН у Нью-Йорку; 

          2013 р. - робочий візит до Лівії Віце-прем’єр-міністра України;  

          10 грудня 2018 р. - українсько-лівійські консультації на рівні директорів консульських департаментів (м.Київ). 

4. Торговельно-економічне співробітництво:

У 2018 р. український експорт до Лівії збільшився на 45% у порівнянні з аналогічним періодом 2017 р. і склав майже 291 млн дол. США (зернові культури - 80%, чорні метали - 15%). Впродовж січня - листопада 2019 р. двосторонній товарообіг становив 286,7 млн дол. США (український експорт – 283,6 млн дол. США).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За інформацією Держкомстату України, станом на 2018-2019 навчальний рік в Україні навчалися 432 лівійських студента. 

6. Науково-технічне співробітництво:

У 2019 р. група експертів Департаменту кримінальних розслідувань МВС Лівії взяла участь у тренінгу з кримінального розслідування місця інциденту, що проводився у Києві спільно з представниками Служби ООН з питань розмінування у Лівії у якості уповноваженого Управлінням ООН з обслуговування проектів структурного підрозділу.  

7. Договірно-правова база:

Кількість чинних двосторонніх документів: 34 документи (конвенції, угоди, меморандуми), більшість з яких має економічний характер.

Ключові документи: Угода про торговельно-економічне співробітництво, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про військово-технічне співробітництво, Угода про взаємне визнання документів про освіту і наукові ступені, Угода про співробітництво у сфері науки і технологій, Угода про співробітництво у сфері праці та працевлаштування, Консульська конвенція.

8. Українська громада:

Організована українська діаспора у Лівії відсутня.

У Лівії працюють за приватними контрактами близько 1000 громадян України. Майже усі з них задіяні у медичній сфері.

9. Дипломатичне представництво України: Посольство України в Лівії функціонує з 1999 р. У зв’язку із загостренням безпекової ситуації у Лівії Посольство у лютому 2015 р. було евакуйовано до Тунісу.


Двосторонні відносини України з Королівством Лесото

1. Дата визнання України: 24 січня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 1 червня 2000 р.

3. Політичні відносини

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4. Торговельно-економічне співробітництво

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 10 тис. дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 на 88,7%. При цьому експорт товарів з України до Лесото склав 0,1 тис. дол. США (зменшення на 99,8%), а імпорт товарів із Лесото в Україну склав 9,9 тис. дол. США (зменшення на 19,2%). Негативне сальдо для України за цей період склало 9,8 тис. дол. США.

Торгівля послугами відсутня.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2019 році, за даними Міносвіти України, навчалися 3 студенти з Лесото.

6. Науково-технічне співробітництво: Відсутнє.

7. Договірно-правова база: відсутня.

8. Українська громада: відсутня.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Південно-Африканській Республіці (за сумісництвом), 

Двосторонні відносини України з Республікою Маврикій

1. Дата визнання України: 8 червня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 12 жовтня 1992 р.

3. Політичні відносини

Контакти на вищому рівні відсутні.

30.09.1997 р. відбулася зустріч Голови 52-ї сесії ГА ООН, Міністра закордонних справ України Г.Й.Удовенка з Міністром закордонних справ Маврикію К.Пурр’ягом у м. Нью-Йорк.

Існує практика протокольного листування.

4. Торговельно-економічне співробітництво

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 2,32 млн. дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року у 1,9 разів. При цьому експорт товарів з України до Маврикію склав 1,67 млн дол. США (зростання у 2,7 разів), а імпорт товарів з Маврикію в Україну склав 646 тис. дол. США (зростання на 10,1%). Позитивне сальдо для України за цей період склало 1,02 млн дол. США.

Експорт послуг у січні-вересні 2019 р. склав 81,3 тис. дол. США, імпорт склав 1,37 млн дол. США.

За даними Держстату України, станом на 1 жовтня 2019 р., в економіку України було залучено 12,4 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій з Маврикію.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: у 2019 році, за даними Міносвіти України, навчалося 7 маврикійських студентів.

6. Науково-технічне співробітництво: Відсутнє.

7. Договірно-правова база: 

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Маврикій від 12.10.1992р.

8. Українська громада: 

На Маврикії проживає 105 громадян України. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України у Південно-Африканській Республіці (за сумісництвом).

Двосторонні відносини між Україною та Ісламською Республікою Мавританія

1. Визнання України: 30 вересня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1992 р.

3. Політичні відносини:

29-31 жовтня 2018 р. Голова Державної Казначейської служби України Т.Я.Слюз взяла участь у 12-у щорічному симпозіумі Міжнародної асоціації казначейських служб (м.Нуакшот, Мавританія).

30 жовтня 2019 р. у рамках 36-ї сесії Міністерської конференції Франкофонії (Князівство Монако) відбулася робоча зустріч Державного секретаря МЗС України А.І.Заяця з Міністром закордонних справ Мавританії І.Ш.Ахмедом.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Завдяки зростанню українського експорту чорних металів, зернових, а також імпорту риби і рибопродуктів, товарообіг між країнами за останні роки збільшився у 2,5 рази.

Двосторонній товарообіг становив 49,23 млн дол. США, при позитивному сальдо +39,67 млн дол. США.

У 2019 р. експорт товарів українського виробництва склав 44,45 млн дол. США. Зокрема експортовано зернових на суму 30,06 млн дол. США, чорних металів –  на 5,25 млн дол. СЩА (приріст 53%), м’яса та їстівних субпродуктів - на 5,34 млн дол. США (приріст 58%). Значно зріс експорт рослинної олії та добрив.

У 2019 р. імпорт мавританських товарів склав 4,78 млн дол. США. Зокрема було імпортовано риби та морепродуктів на суму 2,72 млн дол. США, залишків та відходів харчової промисловості - на 1,65 млн дол. США.

За 2019 р. відбулося зростання експорту послуг на 74% (212,3 тис. дол. США).

 5. Договірно-правова база:

Станом на початок 2020 р. договірно-правова база між країнами скадається з одного документа: «Угода про співробітництво у галузі рибальства та морського господарства» (4 грудня 2003 р.).

6. Українська громада:

У Мавританії перебувають до 100 громадян України, які, зокрема працюють у складі екіпажів риболовецьких суден, що здійснюють вилов риби у межах мавританської економічної зони.

7. Дипломатичне представництво України: 

З 2002 р. інтереси України у Мавританії представляє Посольство України у Королівстві Марокко.

Двосторонні відносини України з Республікою Мадагаскар

1. Дата визнання України: 4 березня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 10 червня 1993 р

3. Політичні відносини

Україна розглядає Мадагаскар як перспективного партнера на Африканському континенті.

20 -27 листопада 2016 року директор Департаменту Близького Сходу та Африки МЗС України здійснив робочий візит до м. Антананаріву у статусі особистого представника Міністра закордонних справ України з метою участі засіданні 99-ї Постійної ради Франкофонії та участі у 32-й Міністерській конференції Міжнародної організації Франкофонії.Існує практика протокольного листування.

4. Торговельно-економічне співробітництво

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 2,9 млн. дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року на 57,9%. При цьому експорт товарів з України до Мадагаскару склав 1,95 млн. дол. США (зростання у 2,7 рази), а імпорт товарів з Мадагаскару в Україну склав 951,3 тис. дол. США (зниження на 15,5%). Позитивне сальдо для України за цей період склало 995,7 тис. дол. США.

Торгівля послугами відсутня.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2019 році, за даними Міносвіти України, навчалося 19 малагасійських студентів.

6. Науково-технічне співробітництво: Відсутнє.

7. Договірно-правова база: Знаходиться на стадії формування

8. Українська громада: Відсутня

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України у Південно-Африканській Республіці (за сумісництвом).

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Малаві

1. Визнання України: 22 грудня 1998 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 22 грудня 1998 р.

3. Політичні відносини: Двосторонні органи високого рівня відсутні.

Українсько-малавійські відносини характеризуються взаємодією у рамках міжнародних організацій шляхом взаємної підтримки кандидатур до складу органів системи ООН.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, загальний товарообіг між Україною та Малаві за 11 місяців 2019 р. склав 26,98 млн. дол. США.

Негативне сальдо України - 24,76 млн. дол. США.

Експорт - 1,11 млн. дол. США (254,8% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.).

Основними статтями українського експорту були продукція борошномельно-круп'яної промисловості – 924 тис. дол. США (82,8%), котли, машини – 192,2 тис. дол. США (17,2%).

Імпорт - 25,87 млн. дол. США (87,3% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.).

Основними статтями малавійського експорту були тютюн і промислові замінники тютюну – 25,8 млн. дол. США (99,7%).

Малавійська сторона налаштована розвивати і поглиблювати співробітництво з Україною у медицині, освіті, сільському господарстві, машинобудуванні та хімічній промисловості.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: за даними Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України навчаються 9 громадян Республіки Малаві (2019 р.).

6. Науково-технічне співробітництво: перебуває на початковій стадії розвитку.

7. Договірно-правова база: встановлення дипломатичних відносин (у формі спільного комюніке) від 22 грудня 1998 р.

8. Українська громада в Малаві: відсутня.

9. Дипломатичне представництво України: Республіку Малаві віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Малі

 1. Визнання незалежності України: 24 січня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 5 листопада 1992 р.

3. Політичні відносини:

Офіційні візити з моменту встановлення дипломатичних відносин між країнами не здійснювалися.

Міжпарламентське співробітництво та двосторонні органи високого рівня (очолювані президентами або прем’єр-міністрами країн) відсутні.

13-16 грудня 2011 р. у рамках візиту Посла України в Алжирі (у Республіці Малі за сумісництвом) до Малі було проведено зустрічі з Президентом Малі А.Туре, Міністром закордонних справ і міжнародного співробітництва Малі С.Майгою, Заступником начальника генерального штабу Б.Бамбою. На виконання домовленостей, досягнутих у ході цього візиту.

10 липня 2015 р. у рамках  «Хорватського Форуму» (м.Дубровнік) - зустріч Першого заступника Міністра закордонних справ України Н.Галібаренко з Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Республіки Малі А.Діопом.

Указом Президента України №6/2019 від 09 січня 2019 р. «Про направлення національного персоналу для участі України в Багатопрофільній інтегрованій місії ООН зі стабілізації у Малі» передбачено направлення до MINUSMA національного персоналу із числа військовослужбовців Збройних Сил України чисельністю до 20 осіб. Наразі у Малі службу несуть 9 офіцерів Збройних Сил України.

Співробітництво у рамках міжнародних організацій:

У 2012 р. малійська сторона підтримала позицію України під час розгляду питання стану українського об’єкта «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» у рамках 36-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини.

На початку грудня 2019 р. делегація Малі не голосувала під час розгляду в ГА ООН резолюції щодо «Проблеми мілітаризації АР Крим та міста Севастополь (Україна), а також частини Чорного та Азовського морів».

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За 11 місяців 2019 р. двостороння торгівля товарами між Україною  та Малі склала 14 млн дол. США.

Експорт товарів протягом зазначеного періоду склав 13 млн 739 тис. дол. США (63 % у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.). Головні товарні позиції: чорні метали (42% усього експорту), зернові культури (21% усього експорту), продукція круп’яної промисловості, електричні машини, меблі.

Імпорт  товарів склав 309 тис. дол. США (збільшився удвічі у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.). Структура: їстівні плоди та горіхи, прилади та апарати оптичні, електричні машини, літальні апарати.

Сальдо торгівлі товарами протягом січня – листопада 2019 р. позитивне для України і склало 13 млн 430 тис. дол. США.

Співпраця між двома країнами в інвестиційній сфері відсутня.

5. Договірно-правова база: чинні двосторонні договори відсутні.

6. Дипломатичне представництво України: Посольство України в Алжирі (за сумісництвом).

Двосторонні відносини між Україною та Королівством Марокко

1. Визнання України: 30 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 22 червня 1992 р.

3. Політичні відносини: 

З моменту встановлення дипломатичних відносин проведено 10 раундів політичних консультацій між Міністерствами закордонних справ обох країн (останній – у листопаді 2015 р. у м.Київ).

У 2002 та 2003 рр. проведено зустрічі Президента України і Короля Марокко у рамках міжнародних багатосторонніх заходів.

Низку зустрічей проведено на рівні Міністрів закордонних справ (остання зустріч відбулася у 2014 р. під час 15-го саміту Міжнародної організації франкофонії (м.Дакар, Сенегал). 

У парламентах обох країн створено групи дружби.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Діє Міжурядова українсько-марокканської комісія з питань торговельно-економічного, науково-технічного та культурного співробітництва (1-е засідання відбулося у м.Рабат, Марокко, у 2009 р.).

За період з 2011 по 2018 рр. обсяги товарообігу між двома країнами зросли майже удвічі.

У торговельному співробітництві у 2019 р. підтвердилося подальше зростання українського експорту та його диверсифікація.

Обсяг торгівлі між Україною і Марокко у 2019 р.  становив 394,6 млн дол. США. (з послугами 413,2 млн дол.). Позитивне сальдо двосторонньої торгівлі склало +193,6 млн дол. США.

Український експорт до Марокко склав 294,1 млн дол. 

Марокко продовжило експортувати зернові (193,82 млн дол. США). Відбулося зростання експорту рослинної олії (8,07 млн дол. США, приріст експорту за 2019 р. +105%), кормів (52,20 млн дол. США, +14,9%), чорних металів (12,9 млн дол. США, +21,3%), а також виробів з пластмаси (1,4 млн дол. США), насіння (3,5 млн дол. США), виробів машинобудування (4,13 млн дол. США) та молочних продуктів (4,44 млн дол. США).

Відновився експорт добрив (1,8 млн дол. США), меблів (1,20 млн дол. США) та інших виробів з деревини. Вперше в експортній палітрі з’явилася фармацевтична продукція (120 тис. дол. США) та борошномельна продукція (367 тис. дол. США).

За 2019 р. марокканський імпорт в Україну становив 100,5 млн дол. США. Головними статтями імпорту стали добрива (49,96 млн дол. США), автомобілі (18,78 млн дол. США), риба і морепродукти (6,1 млн дол. США), одяг (4,03 млн дол. США), взуття (2,2 млн дол. США), а також дроти та кабелі (4,31 млн дол. США).

За 2019 р. експорт послуг збільшився на +16% і становив 18,1 млн дол. США, імпорт послуг - 572,3 тис. дол. США. Позитивне сальдо надання послуг склало +17,52 млн дол. США.

Укладено угоди про співробітництво між ТПП України та ТПП регіонів Марракеш-Сафі та Сус-Маса.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

З 7 грудня 2009 р. діє міжурядова угода про співробітництво у сфері культури.

Представникики України берують активну участь у культурних заходах Марокко.

У 2012-14 та 2016-18 рр. українські колективи виступали на щорічному Рабатському фестивалі дитячого фольклору.

У 2017 і 2018 рр. у Марокко гастролював танцювальний ансамбль «Барвінок». У 2016 р. 2-й приз Марокканського міжнародного фортепіанного конкурсу ім.Принцеси Лалли Мерієм здобула Тетяна Шафран (м.Київ).

У 2017 р. Рабатський міжнародний фестиваль авторського кіно відзначив фільм «Стрімголов» (2017 р.) призом за кращу жіночу роль (Д.Плахтій).

 У 2018 р. українські спортсмени здобули перше місце на 17-й Міжнародній гімназіаді (м.Марракеш).

У 2019 р. у містах Марракаш, Рабат, Сале та Касабланка відбулися виступи танцювальних колективів "Любавушка", "Полуничка" і "Вітамінчики", зокрема у рамках 13-го Міжнародного фестивалю "Діти миру".

Між закладами вищої освіти двох країн укладено 14 угод про співробітництво, з них останні – у квітні 2018 р. між Харківським державним університетом харчування і торгівлі та КНУ ім. Т.Шевченка і університетом Шуаїб-Дуккалі (м.Ель-Джадіда).

6. Договірно-правова база:

Договірно-правова база складається з вісімнадцяти документів, три з яких перебувають на стадії ратифікації.

Ключові договори: Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно; Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій; Угода про безвізові поїздки громадян, які користуються дипломатичними, службовими та спеціальними паспортами тощо.

Підписані, але не набрали чинності: Договір про правову допомогу у цивільних і комерційних справах; Договір про правову допомогу у кримінальних справах та екстрадицію; Договір про передачу засуджених осіб.

 7. Українська громада:

Українська громада у Марокко налічує близько 1200 осіб.

Найбільше громадян України мешкає у м.Касабланка, у столиці країни - м.Рабат та місті-супутнику Сале, а також у мм.Фес, Агадір, Марракеш та Уджда.

8. Дипломатичне представництво:

Посольство України у Королівстві Марокко функціонує у м.Рабат з 2000 р. 

Двосторонні відносини України з Республікою Мозамбік

1. Дата визнання України: 17 березня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 19 серпня 1993 року.

3. Політичні відносини

Липень 1999 року – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Мозамбіку в рамках 35-го Саміту ОАЄ.

2003 рік –  зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та співробітництва Мозамбіку у рамках 58-ї сесії ГА ООН, м. Нью-Йорк. Існує практика протокольного листування.

4. Торговельно-економічне співробітництво

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 15,14 млн. дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року на 1,5%. При цьому експорт товарів з України до Мозамбіку склав 7,85 млн дол. США (зниження на 25,1%), а імпорт товарів з Мозамбіку в Україну склав 7,29 млн дол. США (зростання на 49%). Позитивне сальдо для України за цей період склало 553,6 тис. дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2019 році, за даними Міносвіти України, навчалося 5 студентів з Мозамбіку.

6. Науково-технічне співробітництво: Відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Мозамбік (19.08.1993 р.),

Протокол про політичні консультації між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ і співробітництва Республіки Мозамбік (12.02.2004 р.).

8. Українська громада: 

У Мозамбіку мешкають близько 100 громадян України. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України у Південно-Африканській Республіці (за сумісництвом).

Двосторонні відносини України з Республікою Намібія

1. Дата визнання України: 30 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 5 жовтня 1992 р.

3. Політичні відносини

Найвищій рівень: 

2000 р., вересень - зустріч Президента України Л.Д.Кучми з Президентом Намібії С.Нуйомою у рамках участі в роботі Саміту Тисячоліття ООН, м. Нью-Йорк;

Рівень МЗС:

21 вересня та 14 жовтня 1999 року - зустріч Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка з Міністром закордонних справ Намібії Т.-Б.Гурірабом, м. Нью-Йорк;

26 вересня 2012 року - зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Міністром закордонних справ Республіки Намібія У.Д.Нуйомою, м. Нью-Йорк;

11 жовтня 2012 року - політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ України та Намібії, м. Віндгук, Намібія;

2015 рік, липень – зустріч Першого заступника Міністра закордонних справ Н.М.Галібаренко з Віце-прем’єр-міністром - Міністром закордонних справ Намібії Н.Нанді-Ндаітва у рамках 10-го Міжнародного форуму «Сroatia Forum 2015» (Дубровнік, 9-11.07.2015 р.).Існує практика протокольного листування.

4. Торговельно-економічне співробітництво

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 847,6 тис. дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року у 2,4 рази. При цьому експорт товарів з України до Намібії склав 696,6 тис. дол. США (зростання у 2,7 рази), а імпорт товарів з Намібії в Україну склав 151 тис. дол. США (зростання на 66,8%). Позитивне сальдо для України за цей період склало 545,6 тис. дол. США.

Експорт послуг у січні-вересні 2019 р. склав 460,2 тис. дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2019 році, за даними Міносвіти України, навчалося 325 намібійських студентів.

6.  Науково-технічне співробітництво: Відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Намібія від 05.10.1992р.;

Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Намібія від 26.09.2012 р.

8. Українська громада: 

У Намібії мешкає близько 40 громадян України, більшість з яких є лікарями.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України у Південно-Африканській Республіці (за сумісництвом) .

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Нігер

1. Визнання незалежності України: 01 жовтня 1999 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 01 жовтня 1999 р.

3. Політичні відносини:

Візитів високого та найвищого рівня між Україною та Республікою Нігер не відбувалося Двосторонні відносини України та Нігеру з низки об’єктивних причин залишаються епізодичними.

Контактів на рівні офіційних делегацій або візитів представників ділових кіл також не зафіксовано.

Співробітництво у рамках міжнародних організацій:

Делегація Республіки Нігер підтримала резолюцію ГА ООН «Територіальна цілісність України» 27 березня 2014 р. Водночас, утрималась при голосуванні:

- Резолюції у рамках Третього комітету 71-ї сесії ГА ООН «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та у місті Севастополі» (голосування відбулося 15 листопада 2016 р.);

- Резолюції 71-ї сесії ГА ООН «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та у місті Севастополь (Україна)» (голосування відбулося 19 грудня 2016 р);

- Резолюції 72-ї сесії ГА ООН «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та у місті Севастополь (Україна)» (голосування відбулося 19 грудня 2017 р.);

- оновленої Резолюції 73-ї сесії ГА ООН «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та у місті Севастополь (Україна)» (голосування відбулося 19 грудня 2018 р.).

У голосуванні в рамках 73-ї сесії ГА ООН щодо резолюції «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м.Севастополь, Україна, а також частин Чорного і Азовського морів» (відбулося 17 грудня 2018 р.), а також голосуванні в рамках 74-ї сесії ГА ООН щодо резолюції «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м.Севастополь, Україна, а також частин Чорного і Азовського морів» (відбулося 09 грудня 2019 р.) Республіка Нігер участі не брала.

 4. Торговельно-економічне співробітництво:

Зовнішньоекономічні зв’язки України з Нігером започаткованл ще за часів Радянського Союзу та епізодично підтримуються у сфері поставок продуктів харчування, обладнання, надання освітніх послуг.

Згідно з даними Державної служби статистики України, загальний товарообіг між Україною і Нігером за 11 місяців 2019 р. склав 1 млн 289 тис. дол. США.

Експорт товарів з України до Нігеру за 11 місяців 2019 р. склав 1 млн 283 тис. дол. США (1 154% у порівнянні з відповідним періодом 2018 р.).

Основні товарні позиції українського експорту до Нігеру – чорні метали (44% всього експорту), літальні апарати (8,4% всього експорту), м’ясо та їстивні субпродукти (3,5% всього експорту).

Імпорт товарів з Нігеру до України за 11 місяців 2019 р. склав 5,6 тис. дол. США (10% у порівнянні з відповідним періодом 2018 р.). 

Сальдо торгівлі товарами протягом січня – листопада 2019 р. позитивне для України і склало 1 млн 278 тис. дол. США.

Перспективні напрямки співпраці: підготовка кадрів для потреб армії Нігеру, ремонт та постачання військової техніки тощо.

5. Договірно-правова база: чинні угоди між Україною і Республікою Нігер відсутні.

6. Дипломатичне представництво України:  Посольство України в Алжирі (за сумісництвом).

Двосторонні відносини між Україною та Федеративною Республікою Нігерія

 1. Дата визнання України: 11 березня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 10 грудня 1992 року.

3. Політичні відносини:

Вересень 2000 р. –  зустріч Президента України з Президентом Нігерії під час проведення Саміту Тисячоліття ООН у Нью-Йорку.

Вересень 2007 р. – зустріч Президента України з Президентом Нігерії в рамках 62-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

23-25 листопада 1997 р. – візит в Нігерію української урядової делегації на чолі з заступником Міністра закордонних справ України; проведення першого раунду політичних консультацій між зовнішньополітичними відомствами.

23-26 травня 2006 р. – візит в Україну урядової делегації Нігерії на чолі з Державним Міністром закордонних справ Нігерії.

2-3 вересня 2008 р. – робочий візит в Нігерію першого заступника Міністра закордонних справ України.

27 вересня 2011 р. – другий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія на рівні заступників міністрів (м.Київ, Україна).

1 березня 2016 р. - зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Нігерії у рамках участі у Сегменті високого рівня 31-ї сесії Ради ООН з прав людини (м. Женева, Швейцарія).

25 травня 2016 р. – черговий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія на рівні заступників міністрів (м. Абуджа, Нігерія).

5 квітня 2018 р. – зустріч Заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України - Торгового представника України з Віце-президентом Нігерії.

На Генеральній Асамблеї ООН 27.03.2014 р. делегація Федеративної Республіки Нігерія підтримала проект резолюції «Територіальна цілісність України».

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, у січні-листопаді 2019 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 156,25 млн. дол. США.

Експорт - 153,5 млн. дол. США.

Імпорт – 2,8 млн. дол. США.

Позитивне сальдо - 150,7 млн. дол. США.

У 2018 р. товарообіг між двома країнами становив 106,45 млн. дол.

Експорт товарів у 2018 р. склав 105,21 млн. дол. США.

Структура: чорні метали – 58,1%; зернові культури – 33,0%; цукор і кондитерські вироби з цукру – 5,0%; різні харчові продукти – 1,7%.

Імпорт товарів у 2018 р. склав 1,23 млн. дол. США.

Структура: насіння і плоди олійних рослин – 77,9 %; какао та продукти з нього – 10,2 %; кава, чай – 9,9 %.

Позитивне сальдо за 2018 р. - 103,98 млн. дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: за інформацією Міністерства освіти та науки України, у ЗВО України навчаються 3552 громадянина Нігерії (2019 р.).

6. Науково-технічне співробітництво: сторонами опрацьовується проект Міжурядового меморандуму про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору у мирних цілях.

7. Договірно-правова база: 

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Федеративною Республікою Нігерія від 10.12.1992 р.,

Протокол про консультації між МЗС України та Федеративною Республікою Нігерії від 12.10.1998 р.

Меморандум про взаєморозуміння між Державним комітетом фінансового моніторингу України та Комісією з питань економічних та фінансових злочинів Федеративної Республіки Нігерія щодо співробітництва у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму від 17.10.2007.

Сторонами опрацьовуються проекти таких двосторонніх документів:

Міжурядова угода про сприяння і взаємний захист інвестицій;

Міжурядова угода про створення Спільної комісії;

Міжурядова угода про співробітництво у галузі освіти;

Угода про військове співробітництво між міністерствами оборони України і Нігерії.

8. Українська громада: кількість громадян України, що мешкають на території Нігерії, складає 127 осіб.

9. Дипломатичне представництво: Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Об’єднаними Арабськими Еміратами

1. Визнання України: після проголошення незалежності Україною 24 серпня 1991 року ОАЕ визнали Україну 2 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: дипломатичні відносини між Україною та ОАЕ були встановлені 15 жовтня 1992 року.

3. Політичні відносини:

Об’єднані Арабські Емірати з офіційними/робочими візитами відвідували Президенти України у 2003, 2009, 2012, 2015 та 2017 роках.

Міністри закордонних справ відвідували ОАЕ з офіційними візитами у 2004, 2009 та 2012 роках.

У 2005 р. відбувся перший раунд політичних консультацій між МЗС України та ОАЕ, у 2007 р. – другий, 2008 р. – третій.

18-19.05.2011 р. відбувся перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ ОАЕ А.З.Аль Нагаяна. Він був прийнятий Президентом України. Відбулися зустрічі А.З.Аль Нагаяна з Прем’єр-міністром України і Міністром закордонних справ України. Під час візиту була започаткована робота міжурядової комісії з питань торговельно-економічного співробітництва.

У вересні 2013, 2014 та 2015 р. Міністри закордонних справ України проводили зустрічі з Міністром закордонних справ ОАЕ А.З.Аль Нагаяном у Нью-Йорку в рамках участі у роботі сесій Генеральної Асамблеї ООН. Сторони обговорювали актуальні питання двостороннього та міжнародного порядку денного, а також обмінювалися думками щодо поточного стану та перспектив подальшого розвитку двосторонніх відносин між Україною та ОАЕ в сферах, які становлять обопільний інтерес.

2017 року генеральний директор одного з найбільших операторів на ринку контейнерних перевезень DP World (оперує 79 морськими портами та наземними терміналами у світі та контролює 20% усіх контейнерних перевезень) Султан Ахмед бін Сулаєм став членом Інвестиційної ради при Президентові України. З того моменту почалася інвестиційна активність DP World в Україні.

Плідним є співробітництво між Україною та ОАЕ на міжнародній арені. Держави активно взаємодіють у рамках міжнародних організацій, здійснюють взаємний обмін підтримками на виборах до міжнародних органів та інституцій. ОАЕ підтримали кандидатуру України на виборах до складу непостійних членів РБ ООН на період 2016-2017 рр.

16-17 серпня 2018 року у Києві відбулося Третє засідання Міжурядової українсько-еміратської комісії з питань торговельно-економічного співробітництва (СМК). Було підписано підсумковий Протокол Третього засідання СМК, Меморандум про взаєморозуміння у сферах енергоефективності, відновлюваної енергетики та альтернативних видів палива між Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України і Міністерством енергетики та промисловості ОАЕ.

1-2 березня 2019 року делегація України на чолі із заступником Міністра закордонних справ України С.О.Кислицею на запрошення ОАЕ вперше взяла участь у якості Спеціального гостя у роботі 46-ої сесії Ради Міністрів закордонних справ країн-членів ОІС в м.Абу-Дабі. Запрошення делегації України Міністерством закордонних справ ОАЕ до участі у 46-їй сесії РМ ОІС засвідчило зацікавленість еміратської сторони у подальшому розвитку відносин з Україною, зокрема, в міжнародних організаціях. Також було підтверджено готовність Еміратів підтримати Україну у питанні надання нашій державі статусу спостерігача в ОІС.

22 листопада 2019 року Президент України В.О.Зеленський провів телефонну розмову зі Спадкоємним принцом Емірату Абу-Дабі шейхом М.Аль Нагаяном, у ході якої висловив співчуття у зв’язку зі смертю його брата – шейха С.Аль Нагаяна.

21 листопада 2019 року у Верховній Раді України було створено депутатську групу з міжпарламентських зв’язків з ОАЕ.

4. Торговельно-економічне співробітництво між Україною та ОАЕ:

Упродовж останніх років спостерігалася стала тенденція до зростання торговельно-економічного співробітництва між Україною та ОАЕ.

Загальний обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та ОАЕ за одинадцять місяців 2019 р. збільшився на 9% та склав майже 865 млн. дол. США.

Динаміка зовнішньої торгівлі товарами між Україною та ОАЕ, млн. дол. США

Показники

 

Рік

 

2016

2017

2018

2019 (11 місяців)

Товарообіг

341

444

565,3

550,4

Експорт

277,6

384,6

486,1

477,4

Імпорт

63,4

59,4

79.2

73

Сальдо

214,2

325,2

406.9

404,4

За 11 місяців 2019 року двосторонній товарообіг склав 550,4 млн. дол. США. При цьому експорт товарів з України до ОАЕ склав 477,4 млн. дол. США та збільшився на 6,6 %. Основними статтями українського експорту до Еміратів стали чорні метали (172 млн. дол. США), жири та олії тваринного або рослинного походження (65,3 млн. дол. США, збільшення на 5%) та зернові культури (40 млн. дол. США, збільшення у 6,5 разів).

Імпорт товарів з ОАЕ до України за 11 місяців 2019 року склав 73 млн. дол. США. Найбільше Україна імпортувала пластмаси та полімерні матеріали (19,2 млн. дол. США).

Позитивне для України сальдо становить 404,4 млн. дол. США.

Зовнішня торгівля послугами між Україною та ОАЕ, млн дол. США

Показники

Рік                                                                                              

 

2016

2017

2018

2019 (9 місяців)

Обсяг торгівлі

269

334,7

394,3

314,1

Експорт

170

216,6

255

240,6

Імпорт

99

118,1

139,3

73,5

Сальдо

71

98,5

115,7

167,1

За 9 місяців 2019 року загальний обсяг торгівлі послугами склав 314,1 млн. дол. США та збільшився в порівнянні з 9 місяцями 2018 року на 13,2 %. При цьому експорт послуг з України до ОАЕ склав 240,6 млн. дол. США та збільшився на 32,5 %. У структурі українського експорту послуг до Еміратів домінували транспортні послуги  (215,9 млн. дол. США,  збільшення на 42,5%), ділові послуги (8,4 млн. дол. США) та послуги з ремонту та технічного обслуговування (5,0 млн. дол. США).

Імпорт послуг в Україну за 9 місяців 2019 року склав 73,5 млн. дол. США та зменшився на 23,4 %. Основними статтями стали послуги, пов’язані з подорожами – (33,9 млн. дол. США) та ділові послуги (19,7 млн. дол. США).

Позитивне сальдо для України за цей період склало 167,2 млн. дол. США.

Обсяг прямих інвестицій в економіку України з ОАЕ станом на 01.12.2019 складає 46,61 млн. дол. США (з початку 2019 року зростання на 2,46 млн. дол. США). Інвестиції здебільшого спрямовано до сфер промисловості – 53,4 % (24,88 млн. дол. США) та транспортної галузі – 28,9 % (13,48 млн. дол. США).

5. Поточний стан культурно-гуманітарного співробітництва:

У 2017 році було підписано Угоду про співробітництво у сфері культури між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОАЕ. Укладення цієї Угоди сприяло розвитку співробітництва між Україною та ОАЕ в усіх сферах культури та мистецтва, популяризації національних культур обох країн.

Україна бере активну участь у різноманітних фестивалях та ярмарках, що проходять в Еміратах. Наша держава взяла участь у щорічному Фестивалі культурної спадщини Емірату Шарджа (2019 р.), а також у Фестивалі «Спадщини шейха Заїда» (2017-2020 рр.). Триває зміцнення українсько-еміратських відносин у сфері музично-театрального та танцювального мистецтва (зокрема, відбулися  гастролі балетної трупи та оркестру Національного академічного театру опери та балету України ім.Т.Г.Шевченка). Відбувається взаємодія у галузі спорту. У березні 2019 року 21 атлет Національної збірної Спеціальної Олімпіади України успішно взяв участь у Всесвітніх Літніх Іграх Спеціальної Олімпіади, яка проходили в ОАЕ (здобуто и 6 золотих, 4 срібні і 3 бронзові медалі). У листопаді 2019 року в м. Дубай українська національна параолімпійської збірна команда взяла участь у  чемпіонаті світу з легкої атлетики українські спортсмени вибороли 11 золотих, 8 срібних та 8 бронзових меделей).

6. Науково-технічне співробітництво: між Україною та ОАЕ впродовж останніх років отримало новий етап свого розвитку. У 2017 році було укладено Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Космічним агентством ОАЕ у сфері дослідження космічного простору. Сторони співпрацюють у таких сферах як контроль та аналіз космічної обстановки, дистанційне зондування землі, виробництво космічних апаратів тощо. З 2019 року діє українсько-еміратська робоча група з питань дослідження космосу.

7. Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 30.

Ключові двосторонні документи:

Про економічне, торговельне та технічне співробітництво;

Про уникнення подвійного оподаткування;

Про сприяння і взаємний захист інвестицій;

Про взаємну правову допомогу у кримінальних справах;

Про взаємну правову допомогу у цивільних та комерційних справах;

Про видачу правопорушників;

Про взаємну охорону інформації з обмеженим доступом;

Про повітряне сполучення;

Про військово-технічну співпрацю;

Про співробітництво у військовій сфері;

Про співробітництво в галузі культури;

Про взаємне скасування візових вимог;

Про співробітництво у сфері дослідження космосу;

Про співробітництво у сфері розвитку відновлювальних джерел енергії;

Про співробітництво у сфері сільського господарства та безпечності харчових продуктів.

8. Українська громада:

За офіційними даними, на території Об’єднаних Арабських Еміратів проживає близько 12 тис. українців. На консульському обліку в Посольстві України в ОАЕ та Консульстві України в м. Дубай перебувають близько 400 осіб.

Переважна більшість працюючих громадян задіяні в сфері послуг, готельному бізнесі, а також на повітряному та морському транспорті.

Створено інформаційно-комунікаційну платформу, на якій українці мають змогу знайомитися, організовувати спільні заходи та підтримувати спілкування. Таким ресурсом є платформа соціальної мережі Facebook. Сторінка української громади ОАЕ в Facebook отримала назву «Українці в Об'єднаних Арабських Еміратах: спільнота людей, закоханих в Україну». Група на даний момент нараховує більше 10000 учасників і постійно зростає.

У 2016 році для навчання та розвитку дітей української громади у м. Дубай розпочала свою діяльність українська школа вихідного дня «Софія». Наразі в школі навчається 45 українських дітей. У 2019 р. у приміщенні Посольства України в ОАЕ у м.Абу-Дабі було відкрито аналогічну школу «Дивосвіт».

Українці ОАЕ підтримують нашу державу в боротьбі проти зовнішнього агресора – РФ. У середовищі української громади виник активний волонтерський рух. Українці збирали кошти, гуманітарну допомогу, купували спеціалізоване обладнання та речі, які відправлялися на потреби військовослужбовців, а також постраждалих від російської агресії на сході України. Спільно з Міноборони, МЗС, МВС України реалізовано низку ініціатив, зокрема, протягом 2014-2019 рр. Посольством України в ОАЕ у взаємодії з українською громадою організовано реабілітацію та відпочинок в ОАЕ для 15 груп українських військовослужбовців, поранених у ході бойових дій у східних областях України (разом – 120 осіб).

9. Дипломатичне представництво України: Посольство України в ОАЕ

Двосторонні відносини між Україною та Султанатом Оман

1. Визнання України: 19 травня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 19 травня 1992 р.

3. Політичні відносини:

Діалог найвищого / високого рівня:

Квітень 1993 р. – візит Прем’єр-міністра України до Оману.

Січень 2002 р. – візит Міністра закордонних справ України до Оману.

Лютий 2010 р. – візит Міністра закордонних справ України до Оману.

Листопад 2019 р. - перший раунд консультацій між МЗС України та Оману.

4.       Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг товарами між Україною та Оманом у 2018 р. склав 66,21 млн. дол. США, з яких на український експорт припало 59,15 млн. дол. США (174,0% від показників 2017 р.), імпорт – 7,06 млн. дол. США (134,7%). Позитивне для України сальдо становило 52,09 млн. дол. США.

Основу українського експорту склали такі товарні групи: жири і олії тваринного або рослинного походження (37,9%), чорні метали (30,7%), м’ясо та їстівні субпродукти (11,4%), молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед (6,5%), зернові культури (5,9%) та ін. Основу імпорту з Оману в Україну склали: пластмаси, полімерні матеріали (94,2%), вироби з каменю, гіпсу, цементу (4,8%).

Товарообіг товарами між Україною та Оманом за 11 місяців 2019 р. склав 81,23 млн. дол. США, з яких на український експорт припало 71,73 млн. дол. США (135,6% до відповідного періоду 2018 р.), імпорт – 9,5 млн. дол. США (187,9%). Позитивне для України сальдо становило 62,23 млн. дол. США.

У грудні 2018 р. у м. Маскат відбулася перша експортна місія українських виробників товарів у Омані, а в квітні та жовтні 2019 р. у м. Київ пройшли два українсько-оманських бізнес-форуми. Представники ділових кіл Оману відвідали Київську і Рівненську області України, де зустрілися з місцевими посадовцями.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2017 р. український журнал іноземної літератури «Всесвіт» у взаємодії з Культурним клубом Султанату видав окремий випуск, присвячений оманській літературі.

У 2019 р. в Інституті філології Київського національного університету ім. Т.Шевченка відбулася 4-та Міжнародна конференція з історії арабської літератури, почесним гостем на якій була письменниця з Оману Дж.аль-Харті – переможець Букерівської премії «The Man Booker International Prize 2019».

Здійснюються заходи для розвитку співробітництва в медичній сфері, яка має значний потенціал для розширення.

6. Договірно-правова база:

Договірно-правова база налічує 4 двосторонніх документи: Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин, Меморандум про взаєморозуміння щодо проведення консультацій на рівні МЗС, Угоду про сприяння та взаємний захист інвестицій та Меморандум про взаєморозуміння між національними ТПП.

7. Українська громада:

Українська громада в Омані нараховує близько 900 осіб, значна частина яких задіяна в туристично-готельній, спортивній, освітній та діловій сферах.

8. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія

Двосторонні відносини України з Палестиною

1. Визнання України: лютий 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 2 листопада 2001 року (дата відкриття Посольства Палестини у Києві).

3. Політичні відносини:

Основні контакти високого рівня:

Листопад 1996 р. – офіційний візит Президента України Л.Д.Кучми до Палестинської Національної Адміністрації (Рамалла), переговори з головою ПНА Я.Арафатом, започаткування двостороннього політичного діалогу.

Січень 2000 р. – робоча поїздка Президента України Л.Д.Кучми до ПНА для участі у відзначенні 2000-ліття Християнства (Віфлеєм), зустріч з головою ПНА Я.Арафатом.

Квітень 1999 р. – візит голови ПНА Я.Арафата до України, переговори з Президентом України Л.Д.Кучмою.

Листопад  2007 р. – офіційний візит Президента України В.А.Ющенка до Палестини, домовленість про відкриття Представництва України при ПНА.

28 травня 2012 р. – візит до Палестини Спеціального  представника  України з питань Близького Сходу та Африки Є.О.Микитенка, проведення двосторонніх політичних консультацій.

25 вересня 2014 р. - зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ Палестини Р.Малкі у рамках 69-ї сесії ГА ООН.

14 квітня 2016 р. - візит заступника Міністра закордонних справ Палестини Т.Фархата до Києва, проведення 2-го раунду політичних консультацій.

11-12 червня 2018 р. – візит Директора ДБСА МЗС України М.Д.Щербатюк до Палестини, проведення 3-го раунду двосторонніх політичних консультацій.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, обсяг українського експорту, на який загалом припадає 99,9% двостороннього товарообігу, становив у 2018 р. 24,2 млн. дол. США. Загальна товарна структура українського експорту до Палестини складається з таких основних груп: жири та олії тваринного або рослинного походження – 46,2%; продукція борошномельно-круп'яної промисловості – 30,2%; готові продукти із зерна – 9,7%; чорні метали – 3,5%; какао та продукти з нього – 2,5%. Реальні цифри значно вищі, оскільки статистика не завжди відображає Палестину як окрему митну територію, а значна частина товарів з України завозиться через треті країни, насамперед Ізраїль. За даними палестинської сторони, двосторонній товарообіг складає щорічно 80-85 млн. дол. США.

За 11 місяців 2019 р. обсяг українського експорту становить 24,3 млн.дол.США.

Обсяги палестинського експорту до України незначні і нестабільні, а його товарна структура включає вироби з каменю, гіпсу, цементу, а також насіння і плоди олійних рослин (за 11 місяців 2019 р. – 0,4 тис.дол.США).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Впродовж 2015-2018 років у Палестині побували шість груп українських обдарованих дітей, які виступили з концертами у головних палестинських містах. Поїздки, остання з яких відбулася у жовтні 2018р., були організовані Міжнародним благодійним фондом «Соняшник» за сприяння Представництва України в Рамаллі. З іншого боку, у квітні 2016р. у Києві був проведений День культури Палестини.

Співпраця у сфері освіти розпочалася ще за часів Радянського Союзу, а загалом освіту в українських ВНЗ здобули близько трьох тисяч палестинців. Більшість з них повернулися на батьківщину і успішно працюють у різних сферах економіки, в т.ч. на досить високих посадах (зокрема, міністр комунікацій та інформаційних технологій І.Сідр, колишні міністр охорони здоров’я Дж.Аввад та міністр економіки Дж.Наджі). У Рамаллі діє Асоціація палестинських випускників ВНЗ України. В останні роки на навчання в Україну на контрактній основі виїжджають щорічно 200-250 палестинських громадян.

Розвиваються співпраця у сфері туризму, щороку Україну відвідують з туристичною метою понад сто палестинських громадян. З іншого боку, в рамках поїздок на Святу Землю щорічно близько 150 тис. українських громадян відвідують християнські місця, розташовані на палестинських територіях.

У квітні 2018 р. група у складі понад 20 осіб від Палестинської спілки жінок здійснила поїздку до Києва. У вересні 2018 р. у Палестині перебувала делегація Київського об’єднання ветеранів Афганістану, а жовтні 2018 р. Україну відвідала делегація Палестинського національного товариства «Лод».

6. Науково-технічне співробітництво:

У червні 2019 р. на запрошення Асоціації палестинських випускників українських ВНЗ у Палестині перебував завідувач кафедри порівняльного і європейського права Київського національного університету ім.Тараса Шевченка (Інститут міжнародних відносин) професор, доктор юридичних наук В.Муравйов, який був викладачем та науковим керівником для багатьох палестинців, які навчалися і захистили дисертації на факультеті міжнародних відносин КДУ у 1980-1990-х роках. Відбулися зустрічі з керівництвом “Modern University College” (м.Рамалла), “American Arab University” (м.Дженін), Хевронського університету, Університету Бір-Зейт, Університету «Аль-Істикляль» (м.Єрихон), “Al Najah National University” (м.Наблус) та “Al Quds Open University” (м.Рамалла), в ході яких була висловлена взаємна зацікавленість у подальшому розвитку співробітництва у науковій галузі між Україною і Палестиною. Сторони розглянули можливості співпраці з урахуванням особливостей Палестини, зокрема, обміну викладачами, проведення спільних конференцій та семінарів, стажування студентів, укладення з цією метою відповідних угод.

7. Договірно-правова база: 

Палестина перебуває на етапі створення держави, тому мова може йти про укладення договірних документів на рівні міністерств і відомств.

У липні 2013 р. підписано Меморандум про співробітництво у галузі сільського господарства між Міністерством агарної політики і продовольства України та Міністерством сільського господарства Палестини.

У серпні 2013 р. підписано Меморандум про співробітництво між Київським національним медичним університетом ім.О.Богомольця та Міністерством охорони здоров’я Палестини.

8. Українська громада:

У Палестині проживають понад 3600 українських громадян, переважна більшість з них – дружини палестинців та їхні діти. Українські  громадські  організації  в Палестині  відсутні.

9. Дипломатичне представництво України:

Представництво України при Палестинській Національній Адміністрації  (з 2008 р.).


Двосторонні відносини України з Південно-Африканською Республікою

1. Визнання України: 14 лютого 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 16 березня 1992 року.

3. Політичні відносини:

Листопад 1998 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України до ПАР.

Червень 2000 р. – візит Президента України до м. Кейптаун для участі у Саміті Землі.

Вересень 2000 р. – офіційний візит в Україну Заступника Президента ПАР.

Вересень 2002 р. – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ ПАР у м. Нью-Йорк.

Квітень 2011 р. – зустріч Прем’єр-міністра України з Президентом ПАР в рамках Саміту БРІКС у КНР.

Проведено три раунди політичних консультацій між міністерствами закордонних справ України та ПАР.

Останній раунд відбувся в Україні у травні 2017 року.

4. Торговельно-економічне співробітництво

У 2018 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 170 млн дол. США та зменшився у порівнянні з попереднім періодом на 32%. Експорт товарів з України до ПАР склав 34,1 млн дол. США та знизився у порівнянні з 2017 роком на 56,5%, імпорт товарів з ПАР в Україну склав 135,9 млн дол. США та знизився на 20,7%. Негативне сальдо для України за цей період склало 101,7 млн дол. США. Основними позиціями українського експорту до ПАР у вказаний період були зернові культури (37,6%), насамперед пшениця; молочна продукція, зокрема масло вершкове та згущене молоко (20,9%); чорні метали (12,8%); продукція з цукру й кондитерські вироби (7%); реактори ядерні, котли, машини (3,7%), а також овочі (2,3%). У структурі українського імпорту основні позиції склали поставки шкір тварин (25,2%), марганцевої руди (22,5%), антрацитового вугілля (18%), автомобілів (7,7%), фруктів, в т.ч. апельсинів, грейпфрутів і лимонів (4,7%), хромової руди (3,7%), нікель та вироби з нього (2,8%) та чорні метали (2,8%).

За даними Державної служби статистики України, у січні-листопаді 2019 р. обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 113,2 млн дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року на 44,1%. При цьому експорт товарів з України до ПАР склав 42,7 млн дол. США (зростання на 51,9%), а імпорт товарів з ПАР в Україну склав 70,5 млн дол. США (зниження на 44,1%). Негативне сальдо для України за цей період склало 27,8 млн дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво

Важливою складовою двостороннього культурно-гуманітарного співробітництва є проекти культурної дипломатії, які сприяють напрацюванню горизонтальних зв’язків між українськими митцями, культурними установами, фестивалями.

У ПАР діє музей української культури у місті Ріверсдейль (провінція Західний Кейп), робота якого спрямована на культурне співробітництво двох країн.

Позитивна динаміка співробітництва між країнами у зазначеній сфері відзначається системністю підтримки культурних та іміджевих заходів з боку МЗС та ГО “Українська асоціація у ПАР”, а також дедалі активнішим взаємним інтересом у галузі літератури (переклади) та участю у літературних фестивалях з обох сторін.

6. Науково-технічне співробітництво

Двостороння співпраця між Україною та ПАР у сфері науково-технічного співробітництва ґрунтується на положеннях Угоди між Урядом України та Урядом ПАР про співробітництво у сфері науки і технологій.

29 вересня 2016 р. було укладено Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Національним космічним агентством ПАР про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях.

26 лютого 2018 р. у м. Преторія (ПАР) було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним агентством рибного господарства України та Департаментом сільського господарства, лісництва та рибальства Південно-Африканської Республіки стосовно системи міжнародного наукового спостереження Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики.

7. Договірно-правова база

Основними документами чинної двосторонньої договірно-правової бази є Угода про встановлення дипломатичних і консульських відносин між Україною і Південно-Африканською Республікою; Торговельна угода між Урядом України та Урядом ПАР; Конвенція між КМУ і Урядом ПАР про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи; Угода про військово-технічне співробітництво; Угода про співробітництво у сфері науки і технологій.

8. Українська громада

На території ПАР мешкають понад 1000 громадян України та громадян ПАР українського походження. На консульському обліку постійно або тимчасово перебувають 300 громадян. Статус закордонного українця отримали 8 осіб (7 громадян ПАР і 1 громадянин Намібії). Українська діаспора у Південній Африці є відносно молодою, адже більшість українців прибули до ПАР після 1990 року. Більшість українців у ПАР мають вищу освіту: викладачі, медики, представники інженерно-технічних спеціальностей та сфери послуг, а також митці та власники бізнесу.

9. Дипломатичне представництво

Посольство України у Південно-Африканській Республіці,

1. Дата визнання України: 7 травня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 8 вересня 1993 року.

3. Політичні відносини

Україна розглядає Республіку Руанда як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті.

4. Торговельно-економічні відносини

За даними Державної служби статистики за січень – вересень 2016 року спостерігається значне (на 39%) зростання українських експортних поставок до Руанди. Загальний обсяг торгівлі з Руандою у вказаний період становить 1,4 млн. дол. США. Експорт: 1,4 млн. дол. США. Імпорт: 13 тис. дол. США.

За підсумками 2015 року експорт українських товарів до Руанди збільшився більш ніж у три рази і склав 1,4 млн. дол. США. Імпорт руандійських товарів до України і становив 57 тис. дол. США. Позитивне для України сальдо у торговельних операціях з Руандою у 2015 році становило – 1,4 млн. дол. США.

У 2014 р. загальний обсяг торгівлі товарами та послугами між двома країнами становив 405 тис. дол. США. Експорт: 392 тис. дол. США, імпорт: 13 тис. дол. США.

Основу українського експорту складають: зернові, борошно (91%), жири та олія (8.5%). Україна імпортує з Руанди чай і каву (68%).

5. Наукове та освітнє співробітництво

Щорічно в Україні здобувають освіту близько 10 громадян Руанди.

6. Договірно-правова база

Встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами) 8 вересня 1993 року.

Дипломатичні представництва України

Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Демократичною Республікою Сан-Томе і Принсіпі

1. Дата визнання України: 16 квітня 1998 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 16 квітня 1999 р.

3. Політичний діалог:

Політичний діалог відбувається у форматі обміну листами між Президентами та Міністрами закордонних справ двох країн. Проводяться регулярні зустрічі Посла України у Португалії з Послом Сан-Томе і Принсіпі у Португалії.

28 жовтня 2019 р. відбулася зустріч Посла України у ПР з Міністром закордонних справ Сан-Томе і Принсіпі.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, у 2014-2019 рр. експортно-імпортних операцій між Україною та ДРСТП не зареєстровано.

5. Договірно-правова база:

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Демократичною Республікою Сан-Томе і Принсіпі від 16 квітня 1998 року.

6. Дипломатичне представництво:

Демократичну Республіку Сан-Томе і Принсіпі віднесено до зони відповідальності Посольства України в Португальській Республіці (політичні та економічні питання), Посольства України в Федеративній Республіці Нігерія (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною та Королівством Саудівська Аравія

1. Визнання України: 14 квітня 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 14 квітня 1993 р.

3. Політичні відносини:

Діалог найвищого / високого рівня:

Квітень 1993 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра України до КСА.

Січень 2002 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України до КСА.

Січень 2003 р. – офіційний візит Президента України до КСА.

Грудень 2011 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України до КСА.

Січень 2015 р. – робочий візит Президента України до КСА.

Листопад 2017 р. – офіційний візит Президента України до КСА.

Міжпарламентське співробітництво:

Міжпарламентські групи дружби «Україна-Саудівська Аравія» і «Саудівська Аравія-Україна» започаткували свою діяльність у 1996 р.

У жовтні 2011 р. офіційний візит в Україну здійснив Голова Консультативної Ради (Меджліс аш-Шура) КСА Абдалла бін Ібрагім Аль аш-Шейх.

У 2009 та 2016 рр. з офіційними візитами в м. Ер-Ріяд перебували делегації ВР України, тоді як саудівські парламентарі відвідували м. Київ в 2012 та 2017 рр.

У складі Консультативної Ради КСА діє Четверта депутатська група дружби «КСА-Україна» (11 депутатів), у грудні 2019 р. сформовано депутатську групу Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з КСА (21 депутат).

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-саудівська комісія з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. Наразі відбулося шість спільних засідань Комісії – у 2004, 2006, 2008, 2011, 2017 та 2018 рр.

4.       Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг товарами між Україною та КСА у 2018 р. склав 935,88 млн. дол. США, з яких на український експорт припало 749,08 млн. дол. США (144,8% від показників 2017 р.), імпорт – 186,80 млн. дол. США (102,1%). Позитивне для України сальдо становило 562,29 млн. дол. США.

Основу українського експорту склали такі товарні групи: зернові культури (60,0%), чорні метали (11,6%), м’ясо, їстівні субпродукти (7,7%), жири та олії тваринного або рослинного походження (5,5%). Основу імпорту з КСА в Україну склали: пластмаси, полімерні матеріали (86,8%), палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки (9,4%).

Товарообіг товарами між Україною та КСА за 11 місяців 2019 р. склав 861,29 млн. дол. США, з яких український експорт склав 695,64 млн. дол. США (98,2% до відповідного періоду 2018 р.), імпорт – 165,65 млн. дол. США (95,3%). Позитивне для України сальдо становило 529,99 млн. дол. США.

Перспективними сферами двостороннього співробітництва є енергетика, будівництво (інфраструктурні проєкти), транспорт (повітряний, морський, міський), водне господарство (ЖКГ), машинобудування та авіабудування.

У вересні 2018 р. саудівська компанія «Saudi Agricultural and Livestock Investment Co.», засновником якої є суверенний Публічний інвестиційний фонд КСА, уклала угоду про придбання вітчизняного агрохолдингу «Мрія», що стало найбільшим контрактом в аграрному секторі в історії незалежності України.

У 2018-2019 рр. у м. Київ відбулися Перший та Другий українсько-саудівські інвестиційні форуми в аграрній сфері, а також розширене спільне засідання Українсько-саудівської ділової ради.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У контексті налагодження співробітництва на рівні провідних аналітично-дослідницьких та науково-освітніх інституцій України та КСА набули спільно організований Дипломатичною академією України ім. Г.Удовенка при МЗС України й Інститутом дипломатичних досліджень МЗС КСА ім. принца С.Аль-Файсала круглий стіл (м. Київ, 2018 р.), візити делегацій Міжнародного центру сприяння арабській мові ім. Короля Абдалли та Саудівського географічного товариства (м. Київ, 2019 р.).

У 2018 р. Україна вперше взяла участь у найбільш знаковій події культурно-соціального життя Королівства – 32-му щорічному фестивалі національної спадщини і культури «Аль-Дженадрія», представивши у рамках вітчизняного павільйону головні туристичні маршрути нашої країни, надбання її культури і економічно-інвестиційні можливості. Наступний згаданий фестиваль відвідала делегація провідних арабістів України у рамках якого, зокрема, були прийняті Королем КСА Салманом бін Абдулазізом.

Співробітництво у медичній сфері набуло більш актуального характеру через вихід на саудівський ринок медичних послуг Міжнародної клініки відновного лікування (м. Трускавець). Протягом 2016-2018 рр. українська делегація неодноразово відвідувала Королівство, у т.ч. для участі в 3-ій міжнародній виставці для осіб з особливими потребами та 5-ій міжнародній конференції з питань інвалідності і реабілітації. У 2017 р. Україну відвідала делегація МОЗ КСА, яка ознайомилися з вітчизняними напрацюваннями у галузі реабілітації та фізіотерапії.

Важливою у контексті культурно-гуманітарного співробітництва залишається сфера туризму, окремим напрямком якого є хадж (паломництво) українських мусульман до головних ісламських святинь на території КСА.

6. Науково-технічне співробітництво:

У 2017 р. у результаті кооперації між ДП «Антонов», Науково-технічним містечком ім. Короля Абдулазіза і компанією «TAQNIA Aeronautics» було виготовлено багатоцільовий транспортний літак-демонстратор АН-132D.

7. Договірно-правова база:

Договірно-правова база українсько-саудівських відносин налічує 13 двосторонніх документів: 1 конвенцію, 3 угоди, 2 протоколи, 6 меморандумів, 1 програму співробітництва.

Ключові документи: Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням щодо податків на доходи і капітал, Угода про заохочення та взаємний захист інвестицій, Угода про торговельно-економічне, науково-технічне та інвестиційне співробітництво, Меморандум про інвестиційне співробітництво у сфері сільського господарства.

8. Українська громада:

Українська громада в КСА налічує близько 800 осіб. Об’єднання українців відсутні.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Сейшельські Острови 

 1. Дата визнання: 30 вересня 1994 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1994 року.

3. Договірно-правова база 

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (30 вересня 1994 року).

4. Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної фіскальної служби України, обсяг торгівлі товарами за 11 місяців 2019 року між Україною та Сейшельськими Островами склав 1,9 млн. дол. США (експорт: 1,5 млн., імпорт: 400 тис. дол. США).

У 2018 році обсяг двостороннього товарообігу склав 1,6 млн. дол. США передусім за рахунок українського експорту.

5. Дипломатичне представництво

Республіка Сейшельскі Острови відноситься до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Сенегал

1. Визнання України: 2 червня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 25 листопада 1992 року.

3. Політичні відносини: 

Політична стабільність, високий авторитет на Африканському континенті, демократичний розвиток, сприятливий інвестиційний клімат Сенегалу створюють передумови для значної інтенсифікації двостороннього співробітництва.

17 червня 2008 року вперше призначено Посла України у Республіці Сенегал (за сумісництвом, із резиденцією у Конакрі).  

У вересні 2008 року у Дакарі відбулись перші українсько-сенегальські політичні консультації.

27 вересня 2010 року у Нью-Йорку відбулась перша зустріч керівників зовнішньополітичних відомств України та Сенегалу.

У червні 2011 року відбувся перший офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ Сенегалу.

01.06.2012 р. започатковано роботу Посольства України у Сенегалі.

29-30.11.2014 р. Міністр закордонних справ України перебував у Дакарі з метою участі у ХV-му саміті Міжнародної організації Франкофонії.

7 листопада 2016 р. у рамках роботи 71-ї сесії ГА ООН відбулася зустріч Міністра закордонних справ України та Міністра закордонних справ Сенегалу і закордонних сенегальців.

30 жовтня 2019 р. у рамках 36-ї Міністерської конференції Франкофонії (Монако) відбулася зустріч Державного секретаря МЗС України з Міністром закордонних справ Сенегалу та сенегальців за кордоном.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Двосторонній товарообіг (за даними Держстату України, у млн. дол. США).

У 2018 р. двосторонній товарообіг склав 173,77 млн. дол. США, експорт становив 169,04 млн. дол. США, що на 80,2% більше, ніж у 2017 р., а імпорт – 4,73 млн. дол. США, що на 285% більше, ніж у 2017 р. Позитивне сальдо – 164,31 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (76%), зернові культури (20%), жири та олії тваринного або рослинного походження (2,1%).

Основні статті імпорту: руди, шлаки і зола (66,4%), риба і ракоподібні (15,3%), пластмаси, полімерні матеріали (9,9%), насіння і плоди олійних рослин (3,2%).

У січні-листопаді 2019 р. двосторонній товарообіг склав 116,13 млн. дол. США, при цьому експорт становив 114,40 млн. дол. США, що на 26,6% менше, ніж у відповідний період 2018 р., а імпорт – 1,73 млн. дол. США, що на 63,2% менше, ніж у відповідний період 2018 р. Позитивне сальдо – 112,67 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (84,8%), зернові культури (6,3%), жири та олії тваринного або рослинного походження (4,3%), добрива (3,1%).

Основні статті імпорту: пластмаси, полімерні матеріали (37,4%), руди, шлаки і зола (32,1%), риба і ракоподібні (24,9%), їстівні плоди та горіхи (2,8%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2018-2019 н.р. у ЗВО України навчалися 28 студентів з Республіки Сенегал.

13 листопада 2019 р. в Університеті третього віку “UNITRA-S” (м.Дакар) відбулася презентація літератури на українську тематику.

6. Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Між Україною та Республікою Сенегал підписано такі документи:

1. Спільне Комюніке про встановлення дипломатичних відносин від 25.11.1992;

2. Протокол між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Сенегал про політичні консультації від 15.06.2011;

3. Меморандум про взаєморозуміння між Державною службою фінансового моніторингу України та Національним бюро обробки фінансової інформації Республіки Сенегал щодо співробітництва у сфері обміну фінансовою інформацією щодо кримінальної діяльності, пов'язаної з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму від 24.10.2012.

Угода про правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, Угода про видачу правопорушників, Угода про передачу засуджених осіб – усі 3 документи укладено 17 червня 2013 року у Дакарі, наразі проходять процедуру ратифікації сенегальською стороною. Україна ратифікувала згадані угоди 02.09.2015.

8. Українська громада: нечисленна, представлена, в основному, вихідцями з України (за часів колишнього СРСР).

9. Дипломатичне представництво України: Посольство України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Сирійською Арабською Республікою

1. Визнання України: 28 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 31 березня 1992 року.

3. Політичні відносини:

 Основні контакти на найвищому рівні:

20-22 квітня 2002 р.  – офіційний візит Президента України до Сирії.

2-3 грудня 2010 р. – візит Президента Сирії в Україну.

16-17 лютого 2011 р. – робочий візит  української делегації під керівництвом Першого Віце-прем’єр-міністра України до Сирії.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

1996, 2004, 2007 рр. – візити до Сирії заступників Міністра закордонних справ України.

24-26 серпня 2010 р. – візит в Україну Міністра закордонних справ Сирії.

9 червня 2011 р. – візит заступника Міністра закордонних справ Сирії в Україну.

2011, 2012 рр. – зустрічі Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та у справах міграції Сирії у рамках участі у чергових сесіях ГА ООН у Нью-Йорку.

Міжпарламентське співробітництво:

2004 р. – візит в Україну делегації Народних зборів Сирії.

2007 р. – візит в Україну Голови Народних зборів Сирії.

3-7 травня 2012 р. – візит в Сирію делегації Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з САР.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

 За даними Державної служби статистики України, у 2019 р. загальний товарообіг між Україною та Сирією склав 8 млн. дол. США, при позитивному для України сальдо у 3,3 млн. дол. США. При цьому експорт з України до Сирії становив                  5,7 млн. дол. США, імпорт з Сирії - 2,3 млн. дол. США.

Основними товарами експорту України є зернові культури (77%), жири і олії тваринного або рослинного походження (11%). Сирія в основному експортує до України сірку (64%) пластмаси (10%) та фармацевтичну продукцію (7%).

За даними ДСС України, станом на 1 жовтня 2019 року, загальний обсяг сирійських інвестицій в економіку України становить 1,5 млн. дол. США.

5. Договірно-правова база: кількість чинних документів: 49.

Ключові документи:  Договір про правові відносини і взаємну правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, Консульська конвенція.

6. Українська громада: у зв’язку із загостренням безпекової ситуації, починаючи з березня 2011 р. значна кількість українців залишила територію Сирії. 

Співвітчизників, які не мали змоги залишити Сирію самостійно, було евакуйовано Українською державою.

Станом на січень 2020 р. на території Сирії проживають близько 1100 громадян України, у тому числі, діти від змішаних шлюбів. На консульському обліку перебувають близько 600 осіб. 

З 2016 р. Посольство України в Лівані проводить виїзні консульські обслуговування в Сирії на регулярній основі. Всього з серпня 2016 р. по грудень 2019 р. здійснено 7 виїзних консульських обслуговувань, під час яких вчинено 929 консульських дій.

7. Дипломатичне представництво України:

У березні 2016 року Посольство України в Сирії у зв'язку з напруженою безпековою ситуацією було переведено до м.Бейрут, де продовжило функціонувати на базі Посольства України в Лівані.

Двосторонні відносини між Україною та Федеративною Республікою Сомалі

1. Визнання України: дипломатичні відносини не встановлені.

2. Встановлення дипломатичних відносин: дипломатичні відносини не встановлені.

3. Політичні відносини: 

Республіка Сомалі підтримала Резолюцію ГА ООН № 68/262 від 27 березня 2014 р. «Територіальна цілісність України» та стала чи не єдиною з африканських країн – співавторів її тексту.

9 листопада 2016 р. відбулася телефонна розмова між міністрами закордонних справ України і Сомалі.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, загальний товарообіг між Україною та Сомалі за 11 місяців 2019 р. склав 12,7 млн. дол. США. Позитивне сальдо: 11,1 млн. дол. США.

Експорт - 11,9 млн. дол. США (118,4% у порівнянні з аналогічним періодом 2018р.).

Основні статті українського експорту: продукція борошномельно-круп'яної промисловості – 6,42 млн. дол. США (54%), м'ясо та їстівні субпродукти – 1,73 млн. дол. США (14,6%), котли, машини – 800,2 тис. дол. США (6,7%), жири та олії тваринного або рослинного походження – 756,1 тис. дол. США (6,4%), молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед – 697 тис. дол. США (5,9%), електричні машини – 506 тис. дол. США (4,3%).

Імпорт - 808 тис. дол. США (63,1% від аналогічного показника попереднього періоду 2018 р.).

Основні статті сомалійського експорту: електричні машини – 471 тис. дол. США (58,3%), котли, машини – 212,7 тис. дол. США (26,3%), пластмаси, полімерні матеріали – 43,6 тис. дол. США (5,4%), літальні апарати – 38 тис. дол. США (4,7%), прилади та апарати оптичні, фотографічні – 36 тис. дол. США (4,5%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: за даними Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України навчаються 45 громадян Сомалі (2019 р.).

6. Науково-технічне співробітництво: перебуває на початковій стадії розвитку.

7. Договірно-правова база: дипломатичні відносини між Україною та Сомалі наразі не встановлено.

8. Українська громада у Сомалі: складає 2 – 5 осіб.

9. Дипломатичне представництво України: Федеративну Республіку Сомалі віднесено до зони відповідальності Посольства України у Кенії.

Двосторонні відносини між Україною та Південним Суданом 

1. Дата визнання Україною: 11 січня 2012 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 5 вересня 2012 року.

3. Політичний діалог

У вересні  2012 року – зустріч Міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка з Міністром закордонних справ Республіки Південний Судан Нхіалом Денг Нхіалом у рамках 67-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

4. Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної фіскальної служби України, обсяг торгівлі товарами за 11 місяців 2019 року між Україною та Південним Суданом склав 2,6 млн. дол. США за рахунок українського експорту. Основними статтями експорту України до Джибуті є зернові культури.

У 2018 році обсяг двостороннього товарообігу склав 2,96 млн. дол. США передусім за рахунок українського експорту (імпорт – 26 тис. дол. США).

5. Дипломатичне представництво

Республіка Південний Судан відноситься до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії.

Двосторонні відносини України з Республікою Судан

1. Визнання України: 25 квітня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 4 червня 1992 р.

3. Політичні відносини:

Травень 2012 р. – візит Міністра транспорту, доріг та мостів Судану Ф.Абдалли до Києва.

Липень 2012 р. – візит Міністра закордонних справ Судану А.Карті до Києва.

Вересень 2012 р. – візит Федерального міністра науки та зв’язку Судану І.Мохамеда до Києва.

Лютий 2013 р. – візит Федерального міністра транспорту, доріг і мостів Судану А.Нагара до Києва.

У липні 2018 р. у Києві відбулися українсько-суданські політичні консультації на рівні директорів профільних департаментів МЗС.

4. Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво:

У січні – листопаді 2019 р. обсяг торгівлі товарами між Україною та Суданом склав 48,69 млн дол. США. Експорт – 47,53 млн дол. США. Імпорт – 1,16 млн дол. США. Позитивне сальдо становило 46,37 млн дол. США.

Впродовж січня – листопада 2019 р. лідируючі позиції у структурі українського експорту до Судану посіли такі товарні групи: зернові культури (31,6 млн дол. США), жири та олії тваринного або рослинного походження (9,6 млн дол.США), папір та картон (3,6 млн дол.США).

За даними Державної служби статистики України, між Республікою Судан та Україною інвестиційного співробітництва не зафіксовано.

5. Договірно-правова база:

Угода у формі обміну нотами про встановлення дипломатичних відносин між Україною і РС від 04.06.92 р. 

6. Українська громада: За неофіційними даними, у Судані мешкають близько 150 українців.

7. Дипломатичне представництво України: Судан віднесено до зони відповідальності Посольства України у Арабській Республіці Єгипет. У Хартумі функціонує Почесне консульство України. Почесний консул – Муса Мохамед Саїд Маруф.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Cьєрра-Леоне

1. Дата визнання України: 21 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 20 травня 1999 року.

3. Політичні відносини:

7 вересня 2000 р., в рамках проведення Саміту тисячоліття ООН, відбулася зустріч президентів України та Сьєрра-Леоне.

13.10.2016 р., у м. Київ відбулася зустріч заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торгового представника України з членами делегації Сьєрра-Леоне на чолі з Міністром сільського, лісового господарства і охорони продовольства Республіки Сьєрра-Леоне.

 4. Торговельно-економічне співробітництво:

У січні-листопаді 2019 р. обсяг двостороннього товарообігу склав 4,67 млн. дол. США.

Торговельне сальдо - 3,73 млн. дол. США.

Експорт - 4,3 млн. дол. США.

Структура: продукція борошномельно-круп’яної промисловості – 30,4 % від загального експорту; чорні метали – 18,0 %; молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед – 15,0 %; овочі – 11,8 %; вироби з чорних металів – 9,8 %; м’ясо та їстівні субпродукти – 9,8 %; жири та олії тваринного або рослинного походження – 1,9 %.

Імпорт - 501 тис. дол. США.

Структура: руди, шлаки і зола – 96,3 % від загального імпорту; електричні машини – 1,9 %.

Товарообіг за 2018 р. становив 4,8 млн. дол. США.

Торговельне сальдо за 2018 р. - негативне і складало 3,8 тис. дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За інформацією Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України навчаються 60 громадян Республіки Сьєрра-Леоне (2019 р.).

 6. Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Базовими документами є ноти щодо встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Сьєрра-Леоне.

У вересні 2008 року леонійській стороні було передано проект Договору про правові відносини та взаємну правову допомогу у цивільних і кримінальних справах.

У травні 2009 року леонійській стороні було передано проєкт міжвідомчої угоди про співробітництво в галузі освіти.

 8. Українська громада: кількість громадян України, що мешкають на території Сьєрра-Леоне, складає 5 осіб.

 9. Дипломатичне представництво: Республіку Сьєрра-Леоне віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Об’єднаною Республікою Танзанія

1. Визнання України: 8 червня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 8 липня 1992 р.

3. Політичні відносини:

Посольство Танзанії в Україні за сумісництвом розташоване у м. Стокгольм. Послом Танзанії в Україні за сумісництвом є Вілліброд Пітер Слаа.

Двосторонні органи високого рівня відсутні.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, товарообіг між Україною і Танзанією за 11 місяців 2019 р. склав 24,75 млн.дол.США.

Торговельне сальдо: 10,49 млн.дол.США.

Експорт - 17,62 млн. дол. США (109,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.).

Структура експорту:  зернові культури – 9,94 млн. дол. США (56,4%), жири і олії рослинного і тваринного походження – 5,52 млн. дол. США (31,4%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості – 853,8 тис. дол. США (4,8%).

Імпорт - 7,13 млн. дол. США (59,9% від аналогічного періоду 2018 р.).

Структура імпорту: тютюн та промислові замінники тютюну – 6,45 млн. дол. США (90,4%), кава, чай – 257,5 тис. дол. США (3,6%), пластмаси, полімерні матеріали – 209,3 тис. дол. США (2,9%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: За інформацією Міністерства освіти та науки України, у ЗВО України навчаються 110 громадян Танзанії (2019 р.).

6. Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку. Перспективними напрямками є використання Танзанією сучасних наукових розробок агро- та нафтогазової промисловості України, впровадження альтернативних джерел електроенергії, очистки і транспортування питної води.

7. Договірно-правова база:

Встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами) від 14 квітня 1992 року.

Сторонами опрацьовуються 3 проекти угод - Про сприяння та взаємний захист інвестицій, Про співробітництво у сфері освіти та проект Меморандуму про взаєморозуміння між ТПП двох країн.

8. Українська громада у Танзанії: складає 8 осіб. За іншими оцінками – близько 50.

9. Дипломатичні представництва України: Об’єднана Республіка Танзанія відноситься до зони відповідальності Посольства України у Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Того

 1. Визнання України: 10 листопада 1993 року

2. Встановлення дипломатичних відносин: 1 вересня 1999 року

3. Політичні відносини: Двосторонні органи високого рівня відсутні.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами між Україною та Того за січень-листопад 2019 року становив 22,7 млн. дол. США.

Експорт - 22,6 млн. дол. США.

Імпорт – 0,056 млн. дол. США.

Позитивне сальдо - 22,5 млн. дол. США.

Основні статті експорту України до Того: цукор і кондитерські вироби з цукру – 58%; чорні метали – 33%; жири та олії тваринного або рослинного походження – 4,8%; продукція борошномельно-круп'яної промисловості – 1,5%; молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед – 1,4%.

Імпорт з Того - кава і какао.

 5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, в Україні навчається 1 громадянин Республіки Того (2019 р.).

 6. Науково-технічне співробітництво:

Перспективними напрямками українсько-тоголезького науково-технічного співробітництва є навчання та підвищення кваліфікації тоголезьких фахівців в Україні. Тоголезька сторона зацікавлена у розширенні двостороннього співробітництва з Україною у сфері освіти і підготовки спеціалістів у сільському господарстві, агротехніці, інформаційних технологіях, військово-технічній сфері, медицині, освіті та інженерних спеціальностях.

7. Договірно-правова база:

Ноти щодо встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Того (1 вересня 1999 року).

8. Українська громада:

Українська громада у Республіці Того відсутня.

 9. Дипломатичне представництво України:

Республіку Того віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Туніською Республікою

1. Визнання України: 25 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 24 червня 1992 р.

3. Політичні відносини:

6-8 грудня 1993 р. - офіційний візит Президента України Л.Кравчука до Тунісу.

27-29 червня 1996 р. - перший раунд політичних консультацій у ході візиту до Києва делегації МЗС Тунісу на чолі з Державним секретарем МЗС Тунісу. 

17-18 лютого 1999 р. – візит до Тунісу заступника Міністра закордонних справ України з метою передачі особистого Послання Президента України Президенту Тунісу та проведення другого раунду політичних консультацій.

18 червня 2008 р. - черговий раунд політичних консультацій (м.Київ) на рівні заступників глав зовнішньополітичних відомств. 

28 вересня 2010 р. - зустріч міністрів закордонних справ України та Тунісу у рамках 65-ї сесії ГА ООН.

29 листопада 2014 р. - зустріч міністрів закордонних справ у ході 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії (м. Дакар, Сенегал).

28 лютого 2017 р. - зустріч міністрів закордонних справ у рамках 34-ї сесії Ради ООН з прав людини.

10 жовтня 2018 р. – політичні консультації між МЗС України та Тунісу (м.Туніс). 

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Туніська Республіка є одним з найважливіших торговельно-економічних партнерів України на Африканському континенті. Основними статтями українського експорту до Тунісу традиційно є зерно, чорні метали, продукція неорганічної хімії. Основну частку імпорту з Тунісу складають текстильні вироби, сільськогосподарська продукція, механічні вироби, фосфати і хімікати, вуглеводні та електрообладнання.

 У 2017 р. обсяг двостороннього товарообігу між Україною та Тунісом становив 302,2 млн дол. США, у 2018 р. - понад  415 млн дол. США, з яких 392 млн дол. США – український експорт. Імпорт з Тунісу у 2018 р. зріс майже у двічі і становив 23,6 млн дол. США. За результатами 2018 р. Туніс став другим імпортером української продукції в Африці після Єгипту.

Двосторонній товарообіг за січень-листопад 2019 р. становив понад 357 млн дол. США (український експорт зменшився на 8 % у порівнянні з тим самим періодом 2018 р. і становив 340 млн дол. США, імпорт з Тунісу зменшився на 20 % до  17,5 млн дол.США).

16-17 квітня 2019 р. у Тунісі відбулося третє засідання Міжурядової комісії, а також українсько-туніський бізнес-форум.  

5. Культурне-гуманітарне співробітництво:

Важливими напрямками гуманітарного співробітництва між Україною та Тунісом залишаються освіта та туризм.

Україна продовжує залишатись одним із бажаних місць для отримання вищої освіти серед туніської молоді. За даними МОН України, у 2018-2019 навчальному році в Україні навчалося 774 студента з Тунісу.  

Упродовж 2019 р. Туніс з туристичною метою відвідали близько 27 тис. громадян України, що більше від минулорічного показника (24 тис.), втім, у кілька разів менше показника дореволюційного Тунісу 2010 р. (60 тис.). 

У листопаді 2017 р. у туніській столиці було проведено виставку робіт відомого українського художника І.Марчука.

6. Науково-технічне співробітництво:

У 2019 р. українській стороні було запропоновано розглянути можливість започаткування співробітництва між науковцями обох країн у рамках програми ЄС «Horizon 2020».

Експозиція української компанії «5 ЕЛЕМЕНТ» на 13-му Міжнародному форумі сільськогосподарських інвестицій і технологій «SIAT 2018» (2018) викликала чималий інтерес у туніських аграріїв та дослідників.

7. Договірно-правова база:

Кількість чинних двосторонніх документів: 25 документів (угоди, протоколи, меморандуми, декларації, положення).

Ключові документи: Угода про регулярне повітряне сполучення,  Угода про співробітництво у галузі вищої освіти, Угода про взаємне скасування візового режиму для пред’явників дипломатичних, службових та спеціальних паспортів, Угода про співробітництво та взаємну допомогу у митних справах.

Важливі документи, які перебувають на стадії опрацювання: Угода про взаємний захист інвестицій, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування, Угода про правову допомогу у цивільних справах, Угода про правову допомогу у кримінальних справах, Угода про морське торговельне судноплавство, Угода про співробітництво у галузі туризму, Угода про співробітництво у галузі медицини і охорони здоров’я.

8. Українська громада:

У липні 2018 р. у Туніській Республіці було офіційно зареєстровано громадську організацію закордонних українців - Асоціацію «Берегиня».  

З 2014 р. при Посольстві України в Тунісі функціонує українська суботня школа, яку відвідує близько 20 дітей-громадян України.

9. Дипломатичне представництво України: Посольство України у Туніській Республіці функціонує з вересня 1996 р.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Уганда

1. Визнання України: 7 вересня 1994 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 7 вересня 1994 р.

3. Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня наразі відсутні.

Опрацьовується питання щодо призначення Почесного консула Уганди у м.Одеса, що надасть можливість для розвитку економічних відносин з Україною і налагодження дружніх політичних відносин.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, загальний товарообіг між Україною та Угандою за 11 місяців 2019 р. склав 27,65 млн. дол. США. Позитивне сальдо: 14,75 млн. дол.

Експорт - 21,2 млн. дол. США (180,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.).

Структура експорту: зернові культури – 17,26 млн. дол. США (81,4%), котли, машини – 1,41 млн. дол. США (6,7%), засоби наземного транспорту крім залізничного – 501 тис. дол. США (2,4%).

Імпорт - 6,45 млн. дол. США (107,4% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 р.).

Структура імпорту: котли, машини – 2,38 млн. дол. США (36,9%), кава та чай – 2,26 млн. дол. дол. США (35,6%), літальні апарати – 1,01 млн. дол. США (15,8%), прилади та апарати оптичні, фотографічні – 503,4 тис. дол. США (7,8%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України навчаються 26 громадян Республіки Уганда (2019 р.).

6. Науково-технічне співробітництво: Перебуває на початковій стадії розвитку.

7. Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин від 07.09.1994 р.;

Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Уганда у галузі військового співробітництва, від 18.02.1995 р.

8. Українська громада в Уганді: складає 4 – 10 осіб.

9. Дипломатичні представництва України: Республіку Уганду віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Центральноафриканською республікою (ЦАР)

 1. Визнання України: 14 червня 1995 р.

 2. Встановлення дипломатичних відносин: 14 червня 1995 р.

 3. Торговельно-економічне співробітництво:

Торговельний обіг товарами між Україною та ЦАР за січень-листопад 2019 р. становив 674,1 тис. дол. США. Український експорт товарів зріс на 127,6% (у порівнянні з відповідним періодом попереднього року) та становив 673,5 тис. дол. США. У свою чергу, з ЦАР в Україну були імпортовані товари та вироби на суму 0,6 тис. дол. США (зростання на 38,96% у порівнянні з відповідним періодом попереднього року).

Торговельне сальдо торгівлі товарами було позитивним для України та становило 672,9 тис. дол. США.

Основними статтями українського експорту в ЦАР за січень-листопад 2019 р. були м'ясо та їстівні субпродукти свійської птиці (свіжі, охолоджені або морожені); молоко та молочні продукти, яйця птиці (курей свійських); натуральний мед; машини, обладнання та механізми; електротехнічне обладнання; мінеральні продукти на суму 673,5 тис. дол. США. Основними статтями імпорту з ЦАР за січень-листопад 2019 р. стали деревина і вироби з деревини на суму 0,6 тис. дол. США.

Торговельний обіг послугами між Україною та ЦАР за січень-листопад 2019 р. становив 7,5 тис. дол. США. У порівнянні з відповідним періодом попереднього року український експорт послуг зріс на 3947,4%, а торговельне сальдо торгівлі послугами було позитивним для України та становило 7,5 тис. дол. США.

4. Культурно-гуманітарне співробітництво: відсутнє.

5. Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

6. Договірно-правова база: відсутня.

7. Українська громада: українська громада у Центральноафриканській Республіці відсутня.

 8. Дипломатичне представництво України:

Дипломатичні установи України у Центральноафриканській республіці та ЦАР в Україні відсутні. Відносини з Центральноафриканською республікою віднесено до зони відповідальності Посольства України у Франції.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Чад

1. Визнання України: 20 лютого 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 27 липня 1993 р.

3. Політичні відносини:

Липень 2004 р. - офіційний візит в Україну Міністра національної оборони, колишніх бійців та жертв війни Чаду Е.Надінгара.

20-23 лютого 2006 р. - візит в Україну делегації Республіки Чад на чолі з Міністром шахт та енергетики Ю. Абассалахом. 

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, двосторонній товарообіг за січень-листопад 2019 р. становив близько 1,4 млн дол. (складається,  в основному, з українського експорту).

 У 2018 р. Україна експортувала до Республіки Чад товарів на суму 1,7 млн дол. (в основному, продукція борошномельної промисловості).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Перспективним є співробітництво у галузі підготовки кадрів. Така співпраця розпочалася ще у 1961 р., проте темпи її різко впали у другій половині 90-х років. Усього, починаючи з 1961 р. в Україні було підготовлено більше 500 спеціалістів для Чаду.

У 2011 – 2012 рр. Україна виділила п’ять державних стипендій для навчання чадійських студентів у ЗВО нашої держави.

6. Договірно-правова база:

На розгляді чадійської сторони перебувають проекти Угоди про торгово-економічне співробітництво та Угоди про співробітництво у сфері культури, науки і техніки.

7. Українська громада:

Українська діаспора в традиційному розумінні у Чаді відсутня.  Українських об’єднань, громадсько-просвітницьких чи культурно-мистецьких товариств у Чаді немає.

8. Дипломатичне представництво України: Республіка Чад належить до зони відповідальності Посольства України в Тунісі.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux