• A-
  A+
 • English
 • Українською
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
 • Old version
5 ТД
15 June 2021 08:40

Відносини України із країнами Близького Сходу та Африку

Регіон Близького Сходу посідає важливе місце у зовнішній політиці України, що пояснюється його вагомою роллю у системі сучасних міжнародних політичних, економічних і безпекових координат.

Про взаємне прагнення України та близькосхідних держав до розвитку відносин свідчить широка дипломатична присутність: Україна має Посольства в Ізраїлі, Іраку, Йорданії, Катарі, Кувейті, Лівані, Об’єднаних Арабських Еміратах, Саудівській Аравії, діє Представництво України при Палестинській Національній Адміністрації. У Києві функціонують Посольства Ізраїлю, Іраку, Катару, Кувейту, Лівану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Палестини та Саудівської Аравії, а також відділення Посольства Йорданії.

Упродовж останніх років відносини України з державами регіону розвиваються по висхідній, відбувається активний обмін візитами, у т.ч. на найвищому рівні. Зокрема, у 2021 році Президент України В.Зеленський здійснив офіційні візити до ОАЕ та Катару.   

Спираючись на давні історичні зв’язки з країнами регіону, Україна послідовно виступає за врегулювання конфліктів на Близькому Сході на основі норм міжнародного права та займає послідовну позицію в рамках міжнародних організацій щодо мирного вирішення існуючих суперечностей та першочерговості забезпечення гуманітарних потреб населення.  

У регіоні Близького Сходу українська дипломатія здійснює проактивну економічну політику, спрямовану на реалізацію промислового та наукового потенціалу України, розширення існуючих та пошуку нових ринків експорту, його диверсифікації (високі технології, авіакосмічна галузь, відновлювана енергетика, аграрна та промислова продукція тощо), скасування обмежень на імпорт української продукції. Україна перетворюється на провідного партнера у забезпеченні продовольчої безпеки багатьох держав регіону.

Останніми роками відбувається ефективне залучення іноземних інвесторів, провідних фінансових інституцій регіону до реалізації спільних проєктів на території України у сферах ІТ, літакобудування, сільського господарства, інфраструктури, промисловості та енергетики. Країни Аравійського півострова здійснили значні інвестиції в агропромисловий комплекс та портове господарство України. Активно розвивається українсько-ізраїльське співробітництво у сфері інновацій та високих технологій.

Пандемія COVID-19 та спричинені нею порушення світових торгових зв’язків негативно позначилися на обсягах комерційних операцій з країнами регіону. У 2020 році торгівля товарами та послугами з близькосхідними партнерами склала 4 млрд. 633 млн. дол. США (4 млрд. 748 млн. дол. США у 2019 році). При цьому, сальдо торгівлі залишається позитивним для України, український експорт товарів і послуг складає 88% від загальних торговельних обсягів.

Існують перспективи подолання негативних трендів у двосторонній економічній взаємодії, чому, серед іншого, сприятиме усунення торговельних бар’єрів з країнами регіону: 1 січня 2021 року набула чинності Угода про вільну торгівлю між Україною та Ізраїлем, опрацьовується можливість її поширення на сферу послуг, з окремими країнами регіону започатковано переговорний процес щодо укладення угод про преференційну торгівлю.

Подальшому поглибленню всебічної співпраці з країнами Близького Сходу покликане сприяти розширення контактів з регіональними організаціями.


Розбудова широкомасштабного співробітництва з країнами Африки є важливим напрямком зовнішньої політики України.

Важливість Африканського континенту для України обумовлюється як політичними, так і економічними інтересами.

Впродовж останніх років країни континенту значно посилили свою політичну вагу у міжнародних відносинах. Завдяки вагомому представництву у міжнародних і регіональних організаціях (понад чверть голосів у ГА ООН) африканські держави отримали відчутний вплив на світовій арені.

Розвиток співробітництва між Україною та країнами Африки на нинішньому етапі спрямований на активізацію політичного діалогу, взаємодії в міжнародних організаціях, пошук нових ринків для експорту української продукції, його диверсифікації (високі технології, авіакосмічна галузь, відновлювана енергетика, аграрна та промислова продукція тощо),   нарощування гуманітарної компоненти.

На сьогодні в Африці функціонують одинадцять Посольств України: в Алжирі, Анголі, Ефіопії, Єгипті, Кенії, Лівії (тимчасово з розміщенням у Тунісі), Марокко, Нігерії, ПАР, Сенегалі, Тунісі. Триває процес розширення мережі закордонних дипломатичних установ України та Почесних консульств України в Африці, зокрема планується відкриття Посольства України у Гані.

Для просування своїх інтересів наша держава прагне ефективніше використовувати існуючі на континенті багатосторонні платформи: Україна отримала статус країни-спостерігача при Африканському Союзі; представника України акредитовано при Організації Економічного співтовариства держав Західної Африки (ЕКОВАС); Україна є спостерігачем у Міжнародній організації Франкофонії, до складу якої входить велика кількість африканських держав; Посла України в АРЄ акредитовано при Генеральному секретаріаті Ліги арабських держав (штаб-квартира в Каїрі).

Упродовж 2020-2021 рр. попри обмеження, пов’язані з COVID-19, з країнами континенту вдалося підтримувати контакти на найвищому та високому рівнях (телефонна розмова Президента України з єгипетським колегою (24.07.20.), розмови Міністра закордонних справ з очільниками МЗС Лівії (23.04.20.), Єгипту (29.07.20. та 25.02.21.), Марокко (17.09.20.), Алжиру (13.10.20.), Нігерії (16.07.21), зустріч Міністра закордонних справ з очільником МЗС Нігеру (18.06.21, на полях Анталійського дипломатичного форуму). Проведено низку політичних консультацій з окремими африканськими країнами як на рівні керівництва профільних департаментів, так і на рівні заступників глав зовнішньополітичних відомств.

Важливим чинником співпраці України з Африкою є зовнішня торгівля. Зокрема, у 2019 р. загальний обсяг торгівлі України з країнами Африки становив близько 6 млрд дол. США, тоді як за 2020 р. через пандемію COVID-19 – 4,5 млрд дол. США. При цьому майже три чверті українського експорту припадає на п'ять арабських країн Північної Африки (Єгипет, Марокко, Туніс, Алжир, Лівія) – 3,5 млрд. дол. США. У Підсахарській Африці нашими основними торговельними партнерами є Ефіопія, Сенегал, Нігерія, Гана і Кенія.

Триває переговорний процес України з Єгиптом, Тунісом та іншими ключовими країнами Африки з метою укладення двосторонніх угод про надання преференційних умов доступу до ринків сторін. На стадії узгодження перебуває низка проєктів інших угод, насамперед економічного, правового та гуманітарного спрямування: про уникнення подвійного оподаткування і попередження податкових ухилень тощо.

Країни Африканського континенту залишаються традиційними партнерами України у сфері військово-технічного співробітництва.

Продовження практики участі українських військових у операціях ООН з підтримання миру відчутно сприяє підвищенню міжнародному та регіонального авторитету України, насамперед у країнах Африки, де наша країна має значний  миротворчий персонал.

Сьогодні 310 «блакитних шоломів» України представляють нашу державу у 4 операціях ООН з підтримання миру в Африці (Місія ООН із стабілізації у ДР Конго (MONUSCO),  Місія ООН у Південному Судані (UNMISS), Багатопрофільна комплексна місія ООН зі стабілізації у Малі (MINUSMA), Тимчасові сили ООН із забезпечення безпеки в Аб‘єй (UNISFA).

Українська дипломатія сприяє популяризації української освіти серед молоді країн Африки. У закладах вищої освіти України наразі навчаються тисячі студентів з Африканського континенту. Марокко (11,54% від загальної кількості), Нігерія (5,52%) та Єгипет (3,98%) увійшли до 10-ки країн з найбільшою кількістю студентів, які навчалися в Україні у 2020 р. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux