• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Санкції проти РФ
Опубліковано 03 січня 2023 року о 11:25

З моменту початку неспровокованої повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України 24-го лютого 2022 року, Україна та міжнародні партнери запровадили низку санкцій проти рф.

На сьогодні російська федерація є найбільш підсанкційною країною світу і наразі саме санкції є найбільш дієвим інструментом впливу на країну-агресора з боку цивілізованої світової спільноти.

Важливим елементом роботи Міністерства закордонних справ України на санкційному напрямі є взаємодія зі столицями держав-членів ЄС, США, Великої Британії, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії, Нової Зеландії та низки інших країн-партнерів.

У питаннях формування та реалізації державної політики у санкційній сфері, Міністерство закордонних справ України, як допоміжний інструмент, враховує План дій міжнародної експертної групи Єрмака-Макфола щодо посилення санкцій проти рф, підготовлений групою міжнародних та українських експертів. Більш детально із зазначеними Планом та напрацьованими в його рамках документами можна ознайомитись за посиланням: https://fsi.stanford.edu/working-group-sanctions.

Станом на зараз започатковано роботу сайту «Війна та санкції» за посиланням https://sanctions.nazk.gov.ua, на якому опубліковані санкційні списки осіб, які причетні до розв’язання, підтримки та сприяння військовій агресії рф та рб проти України. Портал містить детальні профілі осіб та їхні зв'язки, а також візуалізацію санкцій, що вже застосовуються в різних юрисдикціях тощо. Інформація на Порталі постійно оновлюється та доступна також англійською мовою.

Даний Портал також надає можливість кількісно відстежувати прогрес у застосовуванні санкцій країнами ЄС, Великою Британією, США, Канадою, Швейцарією, Австралією, Японією та Новою Зеландією.


Станом на грудень 2022 р. Радою ЄС введено вже дев’ять пакетів економічних та індивідуальних санкцій у зв’язку з військовою агресією Росії проти України. 16 грудня 2022 року ухвалено 9-й пакет санкцій ЄС, який включив такі заходи.

Секторальні санкції.

1. Посилено заходи експортного контролю щодо:

-   хімічних та нервово-паралітичних речовин, приладів нічного бачення та радіонавігації, електроніки та компонентів ІТ, які можуть бути використані російською військовою машиною;

-   168 компаній додано до списку військових організацій, яким заборонено надавати дозвіл на продаж, постачання, передачу чи експорт товарів і технологій, які можуть сприяти військовому та технологічному вдосконаленню росії або розвитку сектору оборони та безпеки. До списку включені також деякі підконтрольні росії організації, розташовані в незаконно анексованому Криму і Севастополі;

-   заборони на експорт, що охоплює товари та технології, придатні для використання в авіаційній та космічній промисловості, включаючи авіаційні двигуни та їх частини (за виключенням певних видів продукції, що використовується у медицині).

-   іранських БПЛА. Зокрема, буде заборонено прямий експорт до третіх країн (у т.ч. до Ірану)пілотованих і безпілотних летальних апаратів та двигунів до них (стало можливим завдяки інформації, наданої Україною).

2. Заборона на експорт цивільної продукції, яка була ідентифікована як така, що також використовується у військових цілях (відповідно до пропозицій української сторони): цивільні БПЛА, ноутбуки, металообробні верстати, навігація, GPS, ІТ-компоненти, обладнання нічного бачення та радіонавігації, камери та об'єктиви — загалом додано товари, вартість експорту яких минулого року становила 1,9 млрд євро.

3. Відключено від SWIFT Банк регіонального розвитку та заморожено активи у рамках персональних санкцій Московського кредитного банку та Далекосхідного банку;

4. Запроваджено заборону (шляхом призупинення ліцензії на мовлення) пропагандистських ЗМІ в Європі (НТВ Мир, Росія 1, РЕН ТВ, Перший канал) – пропонується зважаючи на пріоритетні пропозиції України.

5. Введено заборону на надання російській федерації послуг з реклами ЄС, маркетингових досліджень і опитування громадської думки, а також послуг з випробувань і технічного огляду продукції.

6. Запровадження заборони на інвестиції в гірничодобувний сектор (метали, мінерали, титан, нікель) – вартість цієї заборони ЄК оцінює приблизно в 3 млрд євро.

7. Введено заборону для громадян ЄС обіймати будь-які посади в керівних органах усіх російських державних або контрольованих юридичних осіб, організацій або органів, розташованих у росії.

8. Внесено зміни до нафтового ембарго - уточнення правил щодо дизельного палива, яке Болгарія, Словаччина та Угорщина експортують до України. Крім того, виключено зі сфери дії санкцій продукту CN 2709 00 10 (природний газовий конденсат), який наразі є об’єктом ембарго у зв’язку з кодом CN 2709.

До персональних санкцій потрапили 190 осіб: 141 фізичних та 49 юридичних осіб (збройні сили - 31 фізична особа та 23 компанії, що працюють у військовому секторі; члени груп координації розкрадання українського зерна; російські еліти; 3 віце-прем’єри та 9 членів уряду; 42 депутати Держдуми та Ради Федерації; 5 політичних партій; 7 губернаторів; власники пропагандистських медіа і особи, пов'язані з дезінформацією та пропагандою (серед відомих кінорежисер М.Михалков); 10 суддів КС, причетних до приховування російських активів; Юрій Ковальчук та члени його родини; особи, причетні до депортації українських дітей з України).

Крім того, до персональних санкцій потрапили пропагандистські медіа і суспільні ресурси – ВГТРК, Національна медіа група, Фонд стратегічної культури, АНО «ТВ-Новості».


США проводять активну та системну санкційну політику проти росії за її війну в Україні. З початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну Сполучені Штати імплементували понад 35 санкційних пакетів проти держави-агресора та її прихильників, у тому числі, запровадили повні блокуючі санкції проти понад 1700 фізичних та юридичних осіб.

8 грудня 2022 року Міністерство торгівлі США внесло 24 іноземні компанії до списку торгових обмежень «Entity List» за підтримку російського ВПК та діяльність в ядерній сфері.

9 грудня 2022 року з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією та Дня прав людини також було запроваджено санкції проти понад 40 фізичних та юридичних осіб з 9 країн світу за корупцію та порушення прав людини. Під дію американських санкцій потрапили представники росії, білорусі, Ліберії, Гватемали, Бірми, Ірану, КНДР тощо.

9 грудня 2022 року Державний департамент США повідомив про запровадження санкцій проти 3-х російських структур, які пов’язані з розвитком російсько-іранських відносин, у тому числі у контексті передачі та використання іранських дронів для ведення бойових дій в Україні та ураження об’єктів цивільної інфраструктури.

15 грудня Сполучені Штати запровадили повні блокуючі санкції проти 44 фізичних та 21 юридичних осіб, а також 1 яхти. Зокрема, Міністерство фінансів США запровадило санкції проти 18 компаній, пов’язаних з російським фінансовим сектором, Державний департамент США санкціонував російського олігарха, пов’язаних з ним фізичних та юридичних осіб, а також понад 40 урядовців рф та російських проксі.

15 грудня Міністерство торгівлі Сполучені Штати опублікувало рішення про включення до списку торговельних обмежень Entity List 35 китайських та 1 японської компанії, які здійснюють діяльність в сфері торгівлі високотехнологічною продукцією та сировинними товарами. Також посилено експортний контроль для 9 російських компаній. Зазначені дії вчинені з метою протидії використання американської технологічної продукції для розвитку ВПК Китаю, руйнування ланцюжків постачання для ВПК росії та блокування постачань американської електроніки до Ірану.

22 грудня 2022 року США запровадили санкції проти 10 російських компаній військово-промислового комплексу рф, які спеціалізуються на діяльності в оборонно-морській сфері.

26 січня 2023 року Міністерство фінансів та Державний департамент США запровадили санкції проти фізичних та юридичних осіб, пов’язаних з російською ПВК «Вагнер», її керівником Є.Пригожиним та афілійованих з ними компаній, а також виробників російського озброєння та осіб, причетних до «управління» окупованими рф територіями України. Загалом сьогодні США санкціоновано 17 фізичних осіб, 31 компанію, 2 судна та 5 літаків.


16 грудня 2022 року Федеральна рада Швейцарії прийняла рішення імплементувати санкційні правила ЄС, які передбачають обмеження ціни на російську сиру нафту та нафтопродукти, заборони на транспортування таких товарів, які продаються вище граничної ціни, а також заборони на надання торговельних або посередницьких послуг. Рішення набуває чинності 16 грудня 2022 року.

Крім того, 8 грудня 2022 року в рамках синхронізації санкційних заходів Швейцарії та ЄС, до швейцарських санкційних списків внесено двох іранських військових командирів Хоссейна Саламі та Амір Алі Хаджізаде а також Корпус вартових ісламської революції - Аерокосмічні сили (IRGC ASF) та іранську компанію Qods Aviation Industries за їх участь у розробці та постачанні безпілотних літальних апаратів (дронів) до росії.

25 січня 2023 року Федеральна рада Швейцарії імплементувала решту заходів, ухвалених ЄС у рамках дев’ятого пакету санкцій.  Зокрема, введено  заборони на послуги у сфері тестування продукції, реклами, опитування ринку та громадської думки, введено нові заходи контролю та обмеження на експорт товарів, у тому числі товарів подвійного призначення, товарів для військових і технологічних потужностей, для сектору оборони та предметів, які сприяють зміцненню російської промисловості.  Заборона на експорт товарів для аерокосмічної галузі поширилася на двигуни для літаків і безпілотників.  Заборонено нові інвестиції в гірничодобувний сектор росії.

Федеральна рада також прийняла нове положення у сфері ембарго на поставки зброї. Зокрема, тепер Швейцарія, у окремих випадках, може надавати винятки з ембарго на поставки обладнання та матеріалів  для використання в операціях з розмінування в Україні. Це буде можливо за умови отримання ліцензії, яка гарантує, що матеріал використовується за призначенням.


22 грудня 2022 року урядом Князівства Ліхтенштейн опубліковано рішення про внесення змін до діючого Розпорядження «Про заходи щодо ситуації в Україні» №45 від 10 березня 2022 р. У рамках внесення змін перша частина пакету нових санкцій проти росії, ухвалених ЄС 16 грудня 2022 року, відтепер діє і в Ліхтенштейні.

Серед іншого зафіксовано положення щодо граничної ціни на сиру нафту, нафту та нафту з бітумних матеріалів.

Серед внесених до санкційного списку осіб — високопосадовці російської армії, члени держдуми, ради федерації та конституційного суду росії, міністри та губернатори. У ньому також перераховані особи, відповідальні за ракетні обстріли мирних жителів та об’єктів критичної цивільної інфраструктури, а також за викрадення та незаконне усиновлення українських дітей. Крім того до списку потрапили члени сімей тих, хто вже перебуває під санкціями, популярні громадські діячі, відповідальні за пропаганду та дезінформацію, а також особи, відповідальні за розкрадання української сільськогосподарської продукції.

До списку також увійшли банки, оборонні та інші промислові компанії, кілька політичних партій, у тому числі партія «Єдина Росія», російські ЗМІ, що знаходяться під контролем уряду, і воєнізовані формування.


5 грудня 2022 року Урядом Японії прийнято рішення про запровадження заборони на імпорт сирої нафти та нафтопродуктів, ціна яких перевищує встановлений максимум.

27 січня 2023  року Урядом Японії прийнято рішення про застосування чергового (17-го за рахунком з моменту початку вторгнення рф в Україну) санкційного пакету проти 22 фізичних та 3 юридичних осіб рф, а також проти 14 фізичних осіб, які вважаються безпосередньо причетними до спроби незаконної анексії Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, дестабілізації ситуації у східних регіонах України, а також колаборантів.

Зокрема фізичним та юридичним особам, які внесені до відповідного списку, обмежено можливості щодо проведення фінансових операції, а також заморожено їхні активи на території Японії.

Новий санкційний пакет включає також заборону експорту товарів подвійного призначення, що можуть бути використані для розвитку військового потенціалу агресора, 49-ти підприємствам та організаціям рф.


Санкції з боку наших партнерів стають реальним важелем впливу та збільшують ізоляцію агресора на міжнародній арені.

Міністерство закордонних справ України веде системну роботу з іноземними партнерами з метою посилення санкційного тиску на російську федерацію та республіку білорусь.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux