Міністерство закордонних справ України

Київ 06:31

Республіка Хорватія

Рекомендації щодо правил поведінки

Дотримання законодавства країни перебування. Перебуваючи за кордоном, українські громадяни повинні дотримуватись законів держави перебування, які інколи не збігаються з українськими. Слід, однак, мати на увазі, що незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності.

Найпоширенішим видом правопорушення з боку українських громадян в РХ є нелегальне працевлаштування та відсутність реєстрації в органах місцевої поліції протягом перших 24 годин перебування в країні. Зазначене призводило до короткотермінового позбавлення волі, накладення грошових штрафів та подальшої депортації із забороною в’їзду на територію РХ терміном від 1 місяця до 5 років

Питання в’їзду. Громадяни України - власники біометричних паспортів громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичних та службових паспортів в’їжджають до Хорватії без віз. Власникам всіх інших типів паспортів та проїзних документів необхідно звертатися з клопотанням про отримання в’їзної візи до Посольства РХ в Україні. На прикордонних пунктах пропуску РХ візи не оформлюються.

Іноземці, які мають діючу  дво- або багаторазову шенгенську візу або дозвіл на перебування в країні Шенгенської зони, можуть відвідувати Хорватію без необхідності оформлення хорватської візи.  

Увага! З 28 травня 2015 р. урядом Хорватії встановлено норми коштів, які повинен мати при собі іноземець при в’їзді у Республіку Хорватія та транзитному перетині її території.

Під час проходження прикордонного контролю представники служби охорони державного кордону мають право вимагати від іноземця пред’явити кошти, необхідні для перебування у Республіці Хорватія та повернення у державу, звідки іноземець прибув, у розрахунку 70 євро (або еквівалент у іншій іноземній валюті) на кожен день перебування в Хорватії.

Якщо іноземець має запрошення від хорватської фізичної чи юридичної особи, підтвердження про наявність туристичного ваучера чи подібного документа, йому необхідно мати при собі 30 євро (або еквівалент у іншій іноземній валюті) на кожен день перебування в Хорватії.

Як підтвердження наявності коштів приймаються також кредитні картки, підтвердження банків, чеки та інші документи, що доводять наявність необхідних коштів.

За винятком випадків проживання в готелі, всі іноземці зобов’язані зареєструватись в місцевих органах поліції протягом 24 годин з моменту перетину кордону РХ.

Оскільки порядок в’їзду до іноземної держави регулюється законодавством відповідної держави, по більш детальну інформацію з питань отримання візових документів для поїздки в Хорватію радимо звертатися до Посольства Хорватії в Україні за адресою: м. Київ, вул.Артема, 51/50; тел. (044) 486-32-20.

26 червня 2013 р. Радою ЄС були схвалені технічні зміни до Кодексу Шенгенських кордонів, які набрали чинності 19 липня 2013 р., за виключенням окремих положень.

Зазначені зміни, серед іншого, доповнюють статтю 5 Кодексу положеннями, які передбачають нові вимоги щодо дійсності проїзних документів при в’їзді до країн ЄС громадян третіх держав, а саме: «проїзний документ повинен бути виданий не раніше, ніж протягом останніх 10 років».

За інформацією відповідних органів держав-членів ЄС, прикордонні служби більшості країн при виїзді за межі ЄС пропускатимуть громадян третіх держав, які користуються паспортними документами з продовженим терміном дії, проте попереджатимуть про неможливість повторного в’їзду за такими документами.

Разом з тим, відповідно до ст.4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється на період до десяти років з можливістю продовження на такий самий термін.

З огляду на викладене та з метою уникнення ускладнень для громадян України під час подорожей країнами ЄС громадянам України, які мають паспорт громадянина України для виїзду за кордон зразка 1994 року, з подовженим терміном дії, рекомендується оформити для закордонних поїздок до країн ЄС паспорт нового зразка.

 ___________________________________________________________

З метою запобігання потраплянню громадян України у скрутні ситуації за кордоном, пов'язані із наслідками їх втягування у протиправну діяльність на території іноземних держав, Міністерство закордонних справ наполегливо рекомендує громадянам України враховувати таке.

Виїзд громадян України за кордон має здійснюватися на законних підставах відповідно до запланованої мети поїздки та згідно з вимогами чинного законодавства України та країни призначення.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування, здійснення підприємницької діяльності, в рамках виконання зовнішньоекономічних контрактів, забезпечення міжнародних перевезень тощо, необхідно свідомо та відповідально ставитися до вибору пропонованої діяльності та порядку її здійснення, реалізовуючи своє право на працю виключно з використанням офіційних механізмів і процедур.

При цьому слід уникати відносин із сумнівними особами та посередницькими структурами, які, користуючись необізнаністю, вразливим становищем та вводячи в оману, можуть мати на меті втягнення особи у злочинну діяльність (контрабанда, найманство, незаконне надання послуг військового призначення та подвійного використання, торгівля людьми тощо) з відповідними правовими наслідками.

Крім цього, готуючись до закордонної поїздки, громадянам слід з'ясувати можливі застереження МЗС щодо відвідання тієї чи іншої країни. Серйозне занепокоєння викликає ситуація, коли, незважаючи на рекомендації утриматися від поїздок до окремих країн у зв'язку зі складним безпековим становищем та можливими загрозами їхньому життю і здоров'ю, які виникають у цьому зв'язку, а саме: неправомірні затримання, неможливість місцевої влади гарантувати безпеку та правопорядок, триваючі конфлікти та збройні сутички, мають місце факти виїзду наших громадян до кризових регіонів світу, у тому числі з метою працевлаштування з використанням нелегальних каналів.

МЗС закликає громадян України, які знаходяться за кордоном, дотримуватися законів країни перебування, а також здійснювати відповідні кроки (ставати на консульський облік, якщо термін перебування перевищуватиме 3 місяці, або повідомляти свої установчі і контактні дані у разі менш тривалої подорожі закордонним дипломатичним і консульським установам), спрямовані на створення передумов, необхідних для забезпечення можливості надання необхідної допомоги у випадку надзвичайних обставин.

Безпекова ситуація у країні акредитації

Хорватія має відносно низький криміногенний рівень, тому тяжкі злочини є рідкістю. Разом з цим, як і в багатьох інших країнах світу, економічний спад та зменшення рівня добробуту громадян підвищує ризик стати жертвою крадіжки, найчастіше кишенькової. Такий вид злочину в переважній більшості випадків трапляється на зупинках міського транспорту та на залізничних вокзалах. Про крадіжку паспорта необхідно терміново повідомити найближчу поліцейську дільницю та Посольство.

Незважаючи на припинення бойових дій в Хорватії ще в 1995 році, на її території залишилась велика кількість бойових мін, головним чином уздовж колишньої лінії фронту (прикордонна смуга між РХ і БіГ та СРЮ). Розмінування ще не закінчено. Під час пересування колишніми зонами конфліктів, не рекомендується з’їжджати з основних автошляхів, позначених на карті, і також виходити з автомобіля на узбіччя.

Умови працевлаштування

Працевлаштування іноземців, які не є громадянами ЄС, в Хорватії здійснюється за умови отримання візи в Посольстві Хорватії в Україні, які видаються на підставі дозволу на працевлаштування уповноважених органів РХ, яке оформлюється роботодавцем.

Докладніше про умови в’їзду та перебування іноземців в РХ з метою працевлаштування можна дізнатися з Закону про іноземців РХ від 2011 року -Zakon o strancima RH www.mup.hr.

Законом про іноземців в РХ визначено, що іноземець в Хорватії може працювати на підставі дозволу на проживання і роботу або особливого документу - підтвердження про реєстрацію місця роботи.

Дозвіл на проживання та роботу являє собою один документ, який дозволяє іноземцю як проживати, так і працювати в РХ, який видається уповноваженим поліцейським управлінням. Дозволи на проживання та роботу видаються в рамках діючих квот та поза квотами. Рішення про щорічну квоту приймає Уряд РХ.

Дозвіл на проживання та роботу в рамках річної квоти може бути надано іноземцю, який може надати: договір або інший документ про працевлаштування, доказ про відповідну освіту, підтвердження про реєстрацію торгового товариства, філіалу, представництва, підприємства, спілки або іншої організації в РХ.

Відповідно до ст.79, дозвіл на проживання та роботу поза річною квотою може бути ухвалено іноземцю, який займає керівну посаду у товаристві, яке підпадає під дію промотивних програм інвестицій РХ, та частина капіталу якого у товаристві становить 51%; а також якщо іноземець здійснює діяльність або реалізує проекти в рамках міжнародних угод РХ та відповідної країни про науково-технічну співпрацю.

Якщо громадянин України вирішив виїхати за кордон з метою працевлаштування, навчання тощо необхідно запам’ятати такі поради:

1. Закордонний паспорт, проїзний документ дитини, а також візу бажано оформляти самостійно та оплату за ці послуги проводити особисто.

Це не дасть можливості торговцям людьми втягнути громадянина у боргову кабалу або вчинити злочин стосовно інших осіб за її документами.

2. Торговці людьми можуть ввести громадянина в оману використовуючи:

 • різного роду фірми з посередництва в працевлаштуванні за кордоном;
 • туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомств, агенції шоу-бізнесу тощо;
 • оголошення, рекламу в засобах масової інформації та комп'ютерній мережі Інтернету.

3. Не потрібно реагувати на рекламу фірм, які не зазначають свою повну назву, адресу, номер ліцензії та органу ліцензування, що її видав тощо.

4. Переговори про навчання, працевлаштування, туристичні подорожі не бажано проводити наодинці з агентом фірми. Необхідно запросити взяти участь у переговорах свою довірену особу (це може бути хтось із близьких, друзів, знайомих тощо). Треба з’ясувати, чи має агент фірми або підприємець ліцензію на посередництво в працевлаштуванні за кордоном.

Таку інформацію можна одержати в Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України за телефоном: (8-044)220-50-97 з 17.00 до 18.00 години з понеділка по четвер або на Інтернет-сайті www.minpraci.gov.ua.

5. З метою працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір (контракт). Такий договір оформляють у двох примірниках, один з яких залишається у громадянина.

6. Для виїзду за кордон з метою легального працевлаштування необхідно отримати візу для працевлаштування.

Працевлаштування за туристичною чи гостьовою візою може створити для громадянина нелегальне становище або ж сприяти його експлуатації, ув'язненню чи стати головним чинником принизливої процедури депортації з країни перебування.

7. Не варто користуватися послугами незнайомих осіб, які пропонують свої послуги щодо продовження терміну дії візи.

8. Залишити рідним, близьким чи знайомим копії свого паспорта громадянина України, закордонного паспорта, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних квитків, нещодавно зроблену фотокартку, а також номери телефонів роботодавця, знайомих за кордоном, посольства (консульства) України та номер телефону й адресу, де збираєтеся громадянин зупинитися за кордоном.

Додаткову інформацію з цього приводу можна отримати за телефонами громадських організацій, які протидіють торгівлі людьми: 8-800-500-22-50 - національна безкоштовна гаряча лінія по Україні (044) 205-36-94, 205-37-36.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном).

Митні питання тощо

Митні правила ввезення товарів іноземцями на територію Хорватії (країни Європейського Союзу) приведені до європейських норм.
Товари, які ввозяться на територію Хорватії з країни, що не є членом ЄС, які підлягають декларуванню (принаймні в усній формі):

1. Що використовуються не для особистих потреб, а для продажу.
2. Придбані не на території ЄС з перевищенням встановлених лімітів на ввезення тютюну, алкоголю і алкогольних напоїв, предметів парфумерії, кави, чаю, ліків та інших предметів, що становлять товарну партію та перевищують суму, на яку дозволяється ввозити товари.
3. Товари, на ввезення яких існує заборона або обмеження (наркотичні, психотропні засоби).

За ввезення товарів в країну стягується мито та інші податки, наприклад, акциз (на пиво, алкоголь, сигарети), податок з обороту.

З предметів, що становлять нетоварну партію, мито не стягується, якщо вони призначені для власного (некомерційного) користування і перевозяться в особистому багажу.

Наступні категорії товарів звільняються від мита, якщо ввозяться у таких максимальних кількостях:
1. Тютюнові вироби (на особу віком не молодше 17 років):

 • 200 сигарок (лише повітряним шляхом; при в’їзді до Хорватії або БіГ через інші країни, діють митні правила транзитних країн) або
 • 100 сигарилл або
 • 50 сигар або
 •  250 грам тютюну.

2. Алкоголь та алкогольні напої (на особу віком не молодше 17 років):

 • 1 л. дистильованих напоїв та спиртних напоїв з вмістом алкоголю понад 22%, неденатурований етиловий спирт міцністю понад 80% або
 • 2 л. алкоголю та алкогольних напої з вмістом алкоголю 22% і менше або
 • 4 л. нешипучих вин, а також
 • 16 л. пива.

3. Ліки у відповідних кількостях для власного споживання у подорожі (з розрахунку до споживання терміном не більше місяця, при наявності відповідних медичних приписів - історія хвороби, підтвердження лікаря...)

4. Домашні тварини (собаки, кішки, декоративні тропічні риби тощо):

При переміщенні домашніх тварин (собак, кішок тощо) повинні бути виконані наступні умови:

 • наявність вживленого мікрочіпу;
 • у випадку, якщо мікрочіп не відповідає стандарту 11784 або 11785 ІСО,  власник зобов'язаний надати документи, необхідні для зчитування мікрочіпа. У будь-який час повинна бути забезпечена можливість  визначення ім'я та адреси власника тварини. Номер мікрочіпа має бути вказаний  в паспорті або свідоцтві;
 • обов’язково в наявності має бути  паспорт або сертифікат, виданий уповноваженим компетентним органом;
 • підтвердження про вакцинацію проти сказу.

5. Ввезення зброї та боєприпасів через державний кордон дозволяється лише за умови завчасного повідомлення  прикордонної поліції з наданням відповідної дозвільної документації на право володіння, користування, розпорядження та офіційний дозвіл  прикордонної поліції на ввезення вказаних товарів. Вивезення зброї та боєприпасів здійснюється за аналогічними правилами.

6. Інші предмети звільняються від мита і податків, якщо їх вартість не перевищує встановлену межу.


7. Кошти у розмірі до 10 тис. євро.

Надання медичних, соціальних послуг

Треба пам’ятати, що практично у всіх країнах світу діє принцип, відповідно до якого будь-які медичні послуги, що надаються лікарняними закладами, мають бути оплачені. Як правило, така оплата здійснюється за рахунок державних чи приватних страхових служб або із власних коштів особи, якій було надано медичну допомогу. Медичні послуги, що не мають невідкладного характеру, надаються лише після того, як пацієнтом буде доведено спроможність їх оплати.

З метою створення умов, що гарантують відшкодування громадянам витрат у зв’язку із заподіяною їм шкодою через нещасний випадок чи іншими надзвичайними обставинами під час перебування за кордоном, громадяни України під час поїздки повинні мати при собі дійсний страховий поліс.

Право на проведення обов'язкового медичного страхування громадян України при їх виїзді за кордон мають ряд українських та іноземних страхових компаній, які є комерційними підприємствами та діють, зокрема, на території України згідно з чинним законодавством України.

Порядок надання медичної допомоги іноземцям в Україні

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2014 р. № 121 затверджено Порядок надання медичної допомоги іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають або тимчасово перебувають на території України, які звернулися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та яких визнано біженцями або особами, які потребують
додаткового захисту (далі – Порядок).

З текстом постанови можна ознайомитись на веб-сторінці «Законодавство України» за адресою: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/121-2014-%D0%BF.

Зокрема, Порядок регулює питання надання закладами охорони здоров’я медичної допомоги наступним категоріям іноземців та осіб без громадянства:

-  які тимчасово перебувають або постійно проживають на території України;

-  які звернулися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;

-  стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;

-  яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.

Положеннями Порядку передбачається, що медична допомога, зокрема екстрена, надається іноземцям та особам без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, на платній основі, якщо законодавством або міжнародними договорами України не передбачено інше.

Вартість медичної допомоги визначається закладом охорони здоров’я, який її надав, у встановленому МОЗ порядку, а оплата може здійснюватись у безготівковій формі або готівкою в національній валюті.

У разі укладення іноземцем або особою без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, із страховиком-резидентом договору страхування (поліса, свідоцтва, сертифіката), що гарантує оплату вартості медичної допомоги (договір страхування), оплата зазначеної вартості здійснюється страховиком-резидентом шляхом перерахування коштів закладу охорони здоров’я, який надав медичну допомогу, за умови пред’явлення документа для оплати.

У разі укладення договорів про взаємне визнання договорів страхування між страховиком-резидентом та страховиком-нерезидентом гарантування оплати вартості медичної допомоги, наданої іноземцям або особам без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, здійснюється страховиком-резидентом за наявності в іноземця або особи без громадянства відповідного договору страхування.

Оплата вартості медичної допомоги, наданої закладами охорони здоров’я, може здійснюватися також зазначеною в договорі страхування компанією з координації надання медичної допомоги, що провадить діяльність в Україні.

У разі, якщо вартість медичної допомоги перевищує страхову суму, іноземець або особа без громадянства сплачують різницю закладу охорони здоров’я, який її надав.

У разі відсутності в іноземця або особи без громадянства договорів страхування, а також неможливості документально підтвердити право на одержання безоплатної медичної допомоги в Україні, оплата вартості наданої медичної допомоги, зокрема екстреної, здійснюється іноземцем або особою без громадянства.

У разі відмови від оплати наданої медичної допомоги питання щодо компенсації закладу охорони здоров’я витрат, пов’язаних з її наданням, вирішується за участю відповідних іноземних представництв в Україні.

Іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України, іноземцям та особам без громадянства, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, медична допомога надається за рахунок бюджетних коштів, передбачених на цю мету у державному та місцевих бюджетах.

Медичне обстеження іноземців та осіб без громадянства, які звернулися із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, іноземців та осіб без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та надання їм екстреної медичної допомоги здійснюються на безоплатній основі (за рахунок бюджетних коштів, передбачених у державному та місцевих бюджетах).

Корисні номери телефонів (поліція, довідкова служба, служба порятунку тощо)

Корисні номери телефонів в Хорватії

Швидка допомога 194

Пожежна допомога 193

Поліція 192

Допомога на автошляхах – 1987 (00385 1 987)

Служба порятунку 112

Корисні номери телефонів в Україні

Урядовий "гаряча лінія" +38(044) 284-19-15 (для дзвінків із-за кордону)
                                     0 800 507 309 (для дзвінків із території України)

 

 

 

 

Мапа

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes