Міністерство закордонних справ України

Швейцарська Конфедерація

Корисна інформація для громадян України

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (веб-сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Місцевий час: київський мінус одна година.

Система мір і ваги: метрична (метри і кілограми).

Електрична мережа: 220 В, 50 Гц.

 

Телефонний зв'язок

Телефонний код Швейцарії  +41; коди найбільших міст: Берн (0)31, Цюріх (0)44, Женева (0)22,  Базель (0)61, Лозанна (0)21, Люцерн (0)41. Для виходу на міжнародний автоматичний телефонний зв'язок необхідно набрати 00.

Телефонні автомати встановлені у поштових відділеннях, барах, кафе, магазинах і на вулицях (розмова з поштового відділення обійдеться дешевше).

Дзвінки в робочі дні з 18.00 до 8.00 дешевші, значні знижки також діють у вихідні і святкові дні.

В усіх автоматах використовують спеціальні телефонні картки, які можна придбати на пошті, у тютюнових кіосках, на залізничних станціях, на заправках тощо.

 

Години роботи установ

Установи відкриті в робочі дні з 8.00 до 12.00 і з 14.00 до 17.00. Субота й неділя - вихідні.
Поштові відділення у великих містах працюють, як правило, у робочі дні з 8.30 до 12.00 і з 13.30 до 18.30, у суботу з 7.30 до 11.00.

 

Валюта

Грошова одиниця Швейцарії - швейцарський франк (CHF), який дорівнює 100 раппенам (сантимам у франкомовній частині Швейцарії). В обігу знаходяться монети вартістю 5, 10, 20 раппенів, 1/2, 1, 2 і 5 франків, банкноти вартістю 10, 20, 50, 100, 200, 500 і 1000 франків.

Надписи на швейцарських банкнотах зроблені чотирма державними мовами:  на лицевому боці - німецькою і ретороманською, а на звороті - французькою і італійською. Швейцарія вже 400 років не знала воєн і політичних потрясінь. Мабуть тому серед відомих людей, портрети яких прикрашають її гроші, немає жодного полководця або політика: тільки фізики, астрономи, натуралісти, лікарі та архітектори.

У багатьох магазинах можна розплачуватися євро, до оплати приймаються всі основні кредитні картки і туристичні чеки. Обміняти гроші можна в будь-якому відділенні банку, у вечірній час - в обмінних пунктах великих універмагів, аеропортів і в деяких туристичних агентствах. Обмінювати гроші краще за кордоном, тому що в самій Швейцарії курс національної валюти завищений.

Банки відчинені з 8.00 до 16.00 (деякі до 17.00 - 18.00) у робочі дні, перерва з 12.00 до 14.00. Один день на тиждень банки працюють довше, ніж звичайно (у різних кантонах - в різні дні).

Пункти обміну валюти в аеропортах і залізничних вокзалах працюють кожного дня з 8.00 до 22.00, нерідко - цілодобово.

 

Ціни

Швейцарія - одна з найдорожчих країн Європи, а Женева і Цюріх - найдорожчі міста Швейцарії.

 

Покупки

Товари, вироблені в Швейцарії, відомі своєю високою якістю. У більшості магазинів та універсамів розмовляють англійською мовою.

У Швейцарії дуже великий вибір наручних годинників, і коштують вони дешевше, ніж в інших країнах.

Швейцарський шоколад має колосальну кількість різноманітних упакувань, форм і сортів.

Гарними покупками можуть стати одяг, вишивка, постільна білизна і носові хустки, точні прилади, складані ножі, музичні скриньки, різьблення по дереву, кераміка і продукція інших ремесел, а також антикварні предмети і видання з мистецтва.

У деяких магазинах покупцеві надають на його прохання особливий чек (Tax-free Shopping Cheque), на підставі якого при від'їзді з країни можна повернути включений у вартість товару податок на додану вартість.

Магазини працюють у робочі дні з 08.00 до 19.00, деякі до 21.00-22.00. У суботу - з 08.00 до 17.00. У великих містах деякі магазини працюють без обідньої перерви, але зачинені в понеділок у першій половині дня. По неділях магазини закриті - крім тих, які розташовані в аеропортах, на деяких залізничних станціях і в місцях зупинок для відпочинку уздовж шосейних доріг.

 

Подорож автотранспортом

Керувати автомобілем чи мотоциклом мають право особи, які мають водійські права та досягли 18-річного віку. Напрям руху – правосторонній.

Особливу увагу на дорозі у населених пунктах та поза їх межами необхідно приділяти пішоходам та велосипедистам (велотранспорт є дуже популярним та поширеним видом пересування).

У Швейцарії на всіх видах автотранспорту, що рухається, увімкнене ближнє світло фар є обов’язковим, в тому числі у денну пору доби. Мінімальний розмір штрафу за порушення цього правила складає 40 шв. франків.

Максимальна швидкість руху на автомагістралях (автобанах) складає 120 км/год. Для автотранспорту з причепом (трейлером) – 80 км/год.

Максимальна швидкість руху на кантональних дорогах поза межами населених пунктів складає 80 км/год.

Максимальна швидкість руху в межах населених пунктів складає 50 км/год.

Перевищення швидкості руху фіксується автоматично за допомогою фотокамер.

Користування магістралями (автобанами) є предметом оподаткування, що здійснюється за допомогою  спеціального стікера Vignette (freeway tax sticker), що приклеюється на лобове скло автомобіля та діє упродовж року. Стікер можна придбати здебільшого у прикордонних пунктах пропуску, на заправних станціях та у поштових відділеннях. Його вартість складає 40 шв. франків (дійсний до 31 січня наступного року).

 

Святкові та вихідні дні

Новий рік - 1 січня

День Святого Бертольда (святкується у більшості кантонів на честь засновника міста Берн) - 2 січня

Страсна п'ятниця (зазвичай у квітні)

Великдень (зазвичай у квітні)

Великодній понеділок (перший понеділок після Великодня)

Вознесіння Господнє

День Святої Трійці

День Святого Духу (слідує за Днем Святої Трійці)

Національне свято – 1 серпня

Різдво – 25-26 грудня

Існують також свята кантонального рівня.

 

Традиції

У Швейцарії з великою повагою ставляться до старовинних звичаїв. До найвідоміших фольклорних свят належать фестиваль у Базелі і співочі конкурси в Цюріху. Навесні в Альпах селяни перетворюють перегін худоби на гірські пасовища на свято з яскравими процесіями під звуки альпійського рогу. У календарі фольклорних свят можна знайти і різноманітні конкурси старовинних костюмів, і виступи стрільців, і змагання з місцевих видів боротьби. Особливо дотримуються традицій мешканці кантонів, в яких серед населення переважають католики.

 

Кантони і громади

Територіальний поділ Швейцарії складається з 23 кантонів або 20 кантонів і 6 напівкантонів (кожний з трьох кантонів: Аппенцелль, Базель, Унтервальд поділяється на 2 напівкантони).

Деякі кантони складаються практично з одного міста (наприклад, Женева), на території інших суцільні гори й долини (як в кантоні Урі). Наймолодший кантон — Юра, який у 1978 році відокремився від кантону Берн.

У кожному кантоні своя конституція, свій уряд, свій парламент, свій суд, свої закони, що, природньо, не повинні суперечити федеральним. Адміністративна автономія і законодавчі повноваження дуже значні. До прикладу, в кожному кантоні — та навіть у кожній громаді — своя поліція і право самостійно визначати розмір податків.

Столиця Швейцарії — місто Берн (кількість населення — 128 тис. осіб). Швейцарці офіційно називають Берн не столицею, а «федеральним містом», підкреслюючи при цьому рівноправність головних міст всіх кантонів. Берн заснований у 1191 році. Назва міста походить від німецького слова «Bar» — ведмідь. Ведмідь присутній на прапорі і гербі міста, у скульптурних композиціях фонтанів і соборів, назвах ресторанів і готелів. Берн також є адміністративним центром кантону Берн.

 

Мови

Швейцарія — одна з небагатьох європейських країн, що послідовно підтримують багатомовність.

Офіційні мови країни — німецька, французька, італійська і ретороманська (похідна від латинської).

Німецька мова — найпоширеніша. Її місцевим діалектом — алеманнським (швіцердюч) — користуються 73% швейцарських громадян і 64% населення країни.

Французькою мовою користуються близько 19% населення, переважно у західних кантонах. У кантонах Берн, Фрібург і Валє розмовляють і німецькою, і французькою.

Італійською розмовляють близько 4% швейцарських громадян (переважно у кантоні Тичіно).

Ретороманська мова поширена тільки в гірському кантоні Граубюнден.

Пересічний швейцарець володіє своєю рідною мовою, англійською і розуміє ще одну з офіційних мов.


Рекомендації щодо правил поведінки

З метою запобігання потраплянню громадян України у скрутні ситуації за кордоном, пов'язані із наслідками їх втягування у протиправну діяльність на території іноземних держав, Міністерство закордонних справ наполегливо рекомендує громадянам України враховувати таке,

Виїзд громадян України за кордон має здійснюватися на законних підставах відповідно до запланованої мети поїздки та згідно з вимогами чинного законодавства України та країни призначення.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування, здійснення підприємницької діяльності, в рамках виконання зовнішньоекономічних контрактів, забезпечення міжнародних перевезень тощо необхідно свідомо та відповідально ставитися до вибору пропонованої діяльності та порядку її здійснення, реалізовуючи своє право на працю виключно з використанням офіційних механізмів і процедур.

При цьому слід уникати відносин із сумнівними особами та посередницькими структурами, які, користуючись необізнаністю, вразливим становищем та вводячи в оману, можуть мати на меті втягнення особи у злочинну діяльність (контрабанда, найманство, незаконне надання послуг військового призначення та подвійного використання, торгівля людьми тощо) з відповідними правовими наслідками.

З детальною інформацією щодо правил поведінки за кордоном та рекомендацій з приводу того, як не стати жертвою торгівлі людьми, громадяни мають змогу ознайомитися на веб-сторінках Координатора в Україні проектів Органзіації з бехпеки та співробітництва в Європі та Міністерства соціальної політики України. Інформаційні буклети з вказаної проблематики можна завантажити за посиланнями: "Збираєтесь за кордон?" та "Захист прав та інтересі постраждалих від торгівлі людьми".

Крім цього, готуючись до закордонної поїздки, громадянам слід з'ясувати можливі застереження МЗС щодо відвідання тієї чи іншої країни. Серйозне занепокоєння викликає ситуація, коли, незважаючи на рекомендації утриматися від поїздок до окремих країн у зв'язку зі складним безпековим становищем та можливими загрозами їхньому життю і здоров'ю, які виникають у цьому зв'язку, а саме: неправомірні затримання, неможливість місцевої влади гарантувати безпеку та правопорядок, триваючі конфлікти та збройні сутички, мають місце факти виїзду наших громадян до кризових регіонів світу, у тому числі з метою працевлаштування з використанням нелегальних каналів.

МЗС закликає громадян України, які знаходяться за кордоном, дотримуватися законів країни перебування, а також здійснювати відповідні кроки (ставати на консульський облік, якщо термін: перевищуватиме 3 місяці, або повідомляти свої установчі і контактні уразі менш тривалої подорожі закордонним дипломатичним і консульськимустановам), спрямовані на створення передумов, необхідних длязабезпечення можливості надання необхідної допомоги у випадкунадзвичайних обставин.

Поради громадянам України, які подорожують до  Швейцарської Конфедерації та Князівства Ліхтенштейн  

У Швейцарії та Князівстві Ліхтенштейн дуже розмірений і тихий спосіб життя.

У громадських місцях діють прийняті правила поведінки, характерні для європейських країн. На публіці громадяни поводяться досить стримано, проте на відпочинку розкуті.

Етикет спілкування в Швейцарії та Князівстві Ліхтенштейн передбачає форми звернення «пан» і «пані», звертатися до людини по імені вважається ознакою фамільярності.

В період з 22.00 до 07.00 слід дотримуватися тиші.

Безпекова ситуації у країні акредитації

Швейцарська Конфедерація.

Швейцарія - це країна з дуже високим рівнем життя та добробуту населення і є однією з найбезпечніших країн у світі. У будь-якому кантоні Швейцарії батьки можуть спокійно відправляти свою дитину в школу без супроводження. Безпека на вулицях забезпечується. Громадський транспорт дуже безпечний.

Безпека також забезпечується кращою в світі системою охорони здоров'я. Фінансування охорони здоров'я складається з 10% валового внутрішнього продукту Швейцарії. Використовуються новітні технології, а в клініках працюють найкращі фахівці.

Рівень злочинності в Швейцарії дуже низький. Але все ж, як і в інших країнах Європи, тут потрібно остерігатися вуличних крадіжок. Особливо багато їх у періоди туристичних сезонів (напередодні Різдва і влітку), а також під час проведення в Швейцарії міжнародних виставок і конференцій. Громадяни Швейцарії дуже пильні і допомагають місцевій поліції боротися зі злочинністю. Дуже багато злочинів розкривається за участю очевидців.

Половина злочинів, що відбуваються в Швейцарії, припадає на частку іноземних громадян, яких тут проживає 20%. Саме ними здійснюється більше 45% злочинів у Швейцарії.

Світова громадськість часто називає Швейцарію поліцейською державою. А адже в країні насправді функціонує безліч різновидів поліцейських структур. Є спеціальні служби, які стежать за домашніми тваринами, за дотриманням правил утилізації побутових відходів. Є також водна поліція.

Князівство Ліхтенштейн.

Князівство Ліхтенштейн – одна з найбезпечніших країн у світі. Водночас, варто дотримуватися розумних запобіжних заходів: не носити з собою всі наявні готівкові кошти, залишати паспорт в сейфі готелю і т.д.

УКнязівствіможна спокійногулятивночіпоодинці вбудь-якому місці, тут не існуєтакого поняття, як "небезпечний район". УЛіхтенштейнінемає ніякихграбежів, насильства,  ви непобачите тутбездомнихсобак абожебраків. Не буваєтут інелегальнихмігрантів.

Урезультаті всього цьогозлочинності вЛіхтенштейніпрактично немає.Якщоі трапляютьсяправопорушення - цев основномунедотриманняправил паркування(тутз цимстрого). Займаютьсяправоохоронців основномуперевіркоюдорожніхправил ірозбором побутових правопорушень.

* * *

У разі подій надзвичайного характеру за участю громадян України дипломатичні та консульські установи України вживають заходів оперативного реагування з метою забезпечення надання необхідної допомоги фізичним та юридичним особам України за кордоном та інформують про це усіх, кого це стосується в Україні.

Якщо під час перебування за кордоном Вас затримали чи заарештували або у будь-який іншій формі обмежили Вашу свободу, Ви опинилися у небезпечному становищі внаслідок надзвичайної ситуації, в зоні стихійного лиха, постраждали в результаті громадських заворушень, дорожньо-транспортної пригоди, стали жертвою скоєного проти Вас злочину тощо, необхідно невідкладно повідомити про це дипломатичне представництво чи консульську установу України за кордоном або звернутися з такою вимогою до компетентних органів країни перебування.

У разі затримання або арешту громадянам України надається відповідне сприяння у пошуку кваліфікованого захисника або забезпеченні безоплатною правовою допомогою, якщо така можливість передбачена законодавством відповідної країни. Консульські посадові особи стежать за умовами утримання під вартою, які мають відповідати вимогам гігієни та санітарії, ходом розгляду справи та за необхідності вживають заходів для відновлення порушених процесуальних та інших прав. Разом з цим, співробітники дипломатичних та консульських установ України не є суб’єктами кримінального чи цивільного процесу та не можуть брати участь у розгляді справ в якості адвокатів, захисників, постійних представників інтересів тощо.

МЗС забезпечується інформування родичів затриманих чи заарештованих громадян України про хід слідства та судового розгляду справи. При цьому, слід враховувати, що, як правило, доступ до матеріалів слідства мають лише уповноважені особи, а нерозголошення відомостей про хід провадження у справі забезпечується таємницею слідства. Тому консул має право на отримання інформації за результатами слідства у терміни та у порядку, які передбачені законодавством відповідної країни.

У разі смерті громадянина України за кордоном, дипломатичними та консульськими установами здійснюється комплекс заходів, спрямованих на з`ясування обставин смерті, інформування рідних померлих, оформлення необхідних документів та надання сприяння у репатріації труни з тілом або урни з прахом в Україну. У разі порушення кримінальної справи у зв’язку зі смертю особи, консул забезпечує контроль за ходом розслідування та про його результати інформує МЗС, яке, у свою чергу, доводить відповідну інформацію до зацікавлених осіб.

Родичам померлого/загиблого або найближчим в Україні за ступенем спорідненості особам, після отримання відповідного повідомлення від органу МВС, пропонується діяти наступним чином:

- Встановити контакт з відділом оперативного реагування Департаменту консульської служби (працює цілодобово, 01018, м.Київ, Михайлівська пл. 1, тел. 238-16-57, ф. 253-11-24, адреса електронної пошти: cons_or@mfa.gov.ua.) або дипломатичним представництвом чи консульською установою України на території відповідної країни для з'ясування обставин справи, вартості ритуальних послуг, у т.ч. витрат на транспортування труни з тілом або урни з прахом в Україну, а, в разі прийняття відповідного рішення, - порядку поховання тіла померлого на території країни перебування.

- На адресу Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України надіслати нотаріально засвідчену заяву, в якій має бути висловлене волевиявлення родичів щодо прийнятного способу та місця поховання померлого.

У разі втрати/викрадення/порчі або закінчення вільних сторінок у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичними та консульськими установами, на підставі наявних у заявника документів, у співпраці з відповідними підрозділами МВС України та керуючись чинним законодавством України, вирішується питання підтвердження особи заявника та належності його до громадянства України для подальшого оформлення таких документів:

З метою підтримання зв’язку та, в разі потреби, надання допомоги, в т. ч. в разі стихійних лих, громадянам України, які проживають/перебувають за кордоном, пропонується стати на консульський облік у відповідній дипломатичній або консульській установі України (залишивши інформацію про адресу проживання та контактний номер телефону).

Умови працевлаштування

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єка господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Швейцарська Конфедерація

У Швейцарії є подвійна система допуску на ринок праці.

Громадяни ЄС мають право працювати у Швейцарії за всіма професіями та спеціальностями. Визнання дипломів врегульовано.

Громадяни Франції, Німеччини, Австрії, Італії, Іспанії, Португалії, Об'єднаного Королівства Англії, Ірландії, Данії, Швеції, Фінляндії, Бельгії, Голландії, Люксембургу, Греції, Кіпру, Мальти, Норвегії, Ісландії та Ліхтенштейну  мають відкритий допуск до ринку праці у Швейцарії. Їм не потрібно запитувати окремого дозволу на роботу.

Для осіб з Польщі, Чеської Республіки, Угорщини, Словаччини, Естонії, Литви, Латвії (ЄС8) можуть бути задіяні на ринку праці в тому випадку, якщо на цю посаду немає відповідного громадянина Швейцарії за тією ж спеціальністю. Майбутній роботодавець повинен запросити для такого працівника дозвіл на роботу.

З усіх інших країн, так званих третіх країн, дозволяється залучати тільки висококваліфікованих фахівців і тільки в тому випадку, якщо роботодавець доведе, що на цю посаду не знайшлося ні громадянина Швейцарії, ні громадянина ЄС. Майбутній роботодавець повинен запросити дозвіл на роботу ще до в'їзду такого працівника до Швейцарії

Громадяни ЄС можуть займатися підприємницькою діяльністю у Швейцарії.

Громадяни з третіх країн можуть займатися приватною діяльністю тільки в разі наявності посвідки на проживання типу С.

Подача заявки на відкриті вакансії агентства з працевлаштування в Інтернеті, наприклад:

Відкриті вакансії агентства з працевлаштування по всій Швейцарії:

http://job.speed.ch/ (включає всі професійні групи, також учнівські місця)

www.monster.ch (всі професійні групи, пошук по кантонам)

www.jobpilot.ch (всі професійні групи, місця для студентів, учнівські місця, практика)

www.jobwinner.ch (пропозиція для кваліфікованих фахівців)

www.jobs.ch (пропозиції для кваліфікованих фахівців в німецькомовній Швейцарії)

www.stellen.ch (всі професійні групи)

www.jobclick.ch (пропозиції для кваліфікованих фахівців)

 

Реєстрація в приватному агентстві з питань працевлаштування:

http://www.avg-seco.admin.ch/WebVerzeichnis/ServletWebVerzeichnis

http://www.stellenlinks.ch/link.php?id=5

Anmeldung bei einem regionalen Arbeitsvermittlungszentrum (RAV), einer öffentlichen Organisation für die Stellenvermittlung

 

Для молоді та молодих спеціалістів

http://www.lehrstellenboerse.ch/

http://www.berufsberatung.ch/dyn/1235.asp

 

Студенти

Сайт www.students-careers.ch є платформа з інформацією, вакансіями для практикантів та вакансіями першого робочого місця, а на сайті www.jobs4students.ch є вакансії для роботи під час навчання.

Князівство Ліхтенштейн.

Ліхтенштейн знаходиться у валютному і митному союзі зі Швейцарією. Хоча Князівство не є членом Євросоюзу, воно є членом Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) і з 1995 року входить до Європейського економічного простору. З 2012 року входить до Шенгенської зони. Головні джерела процвітання Князівства - це фінансові операції і  промисловість.

Громадяни країн, які входять до Європейського економічного простору, можуть вільно в'їжджати і жити в Ліхтенштейні. Громадянам інших країн потрібно отримати дозвіл на  проживання і дозвіл на роботу. У Князівстві відзначається постійний наплив громадян Швейцарії та Австрії. Громадянам країн, що не входять в ЄС, отримати дозвіл на проживання в Ліхтенштейні майже нереально.

Громадяни країн ЄС / ЄЕП, які отримують дозвіл на роботу в Ліхтенштейні, після прибуття в країну зобов'язані зареєструватися протягом 10 днів. Заявки на проживання та роботу, потрібно представити мінімум за 28 днів до їх початку. У Ліхтенштейні, використовуються такі ж дозволи на проживання, як у Швейцарії. Дозвіл на проживання видається на 1 рік, або на 5 років з можливістю продовжувати на 2 роки.

Короткостроковий дозвіл на проживання можуть отримати: бізнесмени,  спортсмени та тренера, люди, зайняті в комерційних проектах, особи, які працюють у культурних заходах, учасники програми сприяння зайнятості, художники, музикантів (термін дії короткострокового дозволу на проживання  не може бути більше півроку). Короткостроковий дозвіл на проживання можуть отримати тільки ті, хто покаже наявність достатнього обсягу фінансів для покриття забезпечення головних життєвих потреб без надання соціальної допомоги.

Надання медичних, соціальних послуг

Швейцарська Конфедерація.

Особливості медичного обслуговування.

Під час відвідання Швейцарії рекомендується мати медичну страховку, яка повинна покривати весь період перебування у країні (є обов’язковою передумовою для отримання візи). Міжнародний медичний страховий поліс можна придбати в страхових компаніях або разом з туром у туроператора, або в туристичному агентстві. Зазвичай він не передбачає надання стоматологічної допомоги і допомоги при лікуванні хронічних захворювань. Докладна інформація надається безпосередньо в посольстві або туристичному агентстві.

Розширена страховка включає в себе надання психіатричної допомоги після нещасних випадків і транспортування тіла в разі летального результату.

Якщо у Вас не буде страховки, то перед лікуванням необхідно сплатити послуги готівкою. У разі екстреної госпіталізації або евакуації на батьківщину може знадобитися сума в тисячі доларів.

У разі візиту до лікаря або госпіталізації необхідно внести депозит або подати медичну страховку. У разі відсутності страховки оплата здійснюється готівкою на місці.

Медичні послуги досить дорогі, серйозні проблеми зі здоров'ям, що вимагають госпіталізації або евакуації з країни, можуть коштувати тисячі швейцарських франків.

Консультація лікаря коштує від 250 шв. фр., повне обстеження (1-2 дні) з проведенням широкого спектру діагностичних заходів коштуватимуть від 2500 до 3000 шв. фр.

Щеплення: Щеплення потрібне тільки в разі якщо Ви знаходилися в районі епідемій за 14 днів до прибуття до Швейцарії

Термінова медична допомога: Якщо Ви терміново потребуєте медичної допомоги, потрібно подзвонити в найближчий шпиталь або в санітарно-медичну службу за телефоном 144 (цілодобово) та повідомити хто Ви, звідки Ви телефонуєте, що трапилося, і що ви вже зробили.

Будь-яка стоматологічна допомога здійснюється на платній основі.

Кожен, хто проживає в Швейцарії, повинен бути застрахований. Кожен член сім'ї, дорослі і діти, повинні мати окрему страховку.

Увага!

Новонароджених дітей батьки зобов'язані включити в договір медичного страхування протягом 3 місяців після народження. У разі, якщо цей термін порушується, батьки зобов'язані будуть доплатити надбавку, при цьому вони втрачають право поновлення наданих послуг

Князівство Ліхтенштейн.

Медичне обслуговування в Ліхтенштейні надзвичайно дороге. Ціни повністю відповідають доходам місцевого населення.

При візиті до лікаря або в клініку необхідно внести депозит або надати страховку.

Державне управління охорони здоров'я курирує роботу всіх медичних установ країни. Воно ж надає клінікам і лікарям, які займаються приватною практикою, ліцензії.

Всім офіційно зареєстрованим жителям гарантується рівне право на медичне обслуговування. Однак громадяни і всі особи, що проживають постійно в країні, зобов'язані платити податок. Роботодавці зобов'язані вносити своїх співробітників до списків платників оздоровчого фонду. Неповнолітні і недієздатні члени сім'ї лікуються за рахунок внесків дієздатних членів сім'ї до оздоровчих фондів. Базою лікування для громадян, що проживають в Ліхтенштейні, є сімейний лікар. Саме він направляє хворого в клініку або до вузького спеціаліста. Громадяни мають право самі вибирати свого лікуючого лікаря. Для іноземних громадян, які не виплачували внески до державного охоронного фонд, медичні послуги платні і дуже дорогі.

Викликати екстрену медичну допомогу можна за номером 112.

Митні питання тощо

Швейцарська Конфедерація.

В Швейцарію заборонено ввозити такі предмети: зброя, наркотики, підроблені фірмові вироби в кількості, що перевищує особисті потреби, більше 0,5 кг вершкового масла, твори мистецтва, старовини, ікони без відповідного дозволу. Згідно митним положенням, антикварними є вироби, вік яких перевищує 100 років, тому, при ввезенні антикварних виробів рекомендується мати свідоцтво із зазначенням оцінки віку предметів старовини. Заборонено ввезення шкір і виробів з гепарда, крокодила, лева, ягуара, леопарда, тигра, ящірок, а також м'яса і м'ясопродуктів.

В разі ввезення в країну кішок і собак необхідна довідка від ветеринара, що підтверджує, що вони здорові і проведена вакцинація від сказу. Запис про щеплення повинна супроводжуватися перекладом.

В Швейцарію з європейських країн дозволено безмитно ввезти 200 сигарет, 50 сигар або 250 грамів трубкового тютюну. З інших країн зазначені обмеження вдвічі більше. Щодо алкогольних напоїв правила такі: 1 літр міцних напоїв і 2 літри - не міцніше 15°. Тютюн і спиртні напої можуть ввозитися особами, яким більше 17 років. Можна ввозити також подарунки на суму до 100 швейцарських франків і харчові продукти в розрахунку на один день.

При виїзді з Швейцарії обмежень на вивезення товарів немає. Громадянинові іншої країни можуть повернути закладений у ціну товару податок на додану вартість (близько 6,5%). Турист іншої країни має право на повернення податку готівкою при покупках на суму більше 500 швейцарських франків. Для цього необхідно отримати при покупці спеціальний чек безмитної торгівлі (tax free Shopping Cheque).

При поверненні з Швейцарії обмежень на вивезення товарів немає. Обмеження на ввезення / вивезення валюти відсутні.

Туристи мають право на відшкодування ПДВ, а також знижки при покупці на суму понад 500 франків в одному магазині. Це не поширюється на плату за продукти, харчування та проживання в готелі. Для оформлення знижок необхідний паспорт. При покупці на суму більше 500 фр. необхідно отримати у продавця і заповнити спеціальну форму, потім поставити на неї друк на митниці при виїзді з країни, а після прибуття додому відіслати в доданому конверті до Швейцарії і через кілька тижнів отримати чек з відшкодуванням. У великих магазинах (наприклад, при покупці годинників) можуть відняти встановлені відсотки (6,5%) з суми покупки і тоді залишиться тільки опустити жовтогарячий конверт після проходження паспортного контролю. Якщо відсоток не був віднятий із загальної суми, то оформляється Tax-Free з зазначенням загальної суми (перевірте, щоб чек був блакитного або рожевого кольору), і тоді після проходження паспортного контролю його можна пред'явити, поставити штамп аеропорту та отримати свій відсоток у банку (на території аеропорту).

 

Князівство Ліхтенштейн.

Безмитний імпорт
• 200 сигарет
• 50 сигар
• 250 г тютюну
• 2 л алкогольних напоїв до 15% за обсягом і 1 літр більше 15%
• 20 л вина
• 50 мл парфумів
• 250 мл туалетної води
• Особисті подарунки та товари на суму не більше 200 швейцарських франків
• Необмежена кількість іноземної або національної валюти може бути імпортовано або експортовано з країни.

Заборонено ввозити:
• Незаконні наркотики і медикаменти
• Зброя і боєприпаси - допускаються тільки при наявності дозволу
• Вибухові речовини
• Ножі і смертоносна зброя
• Рослини і рослинні продукти
• Підроблені гроші і товари
• Порнографічні матеріали

Обмежений імпорт

• Вся вогнепальну зброю і боєприпаси повинні бути декларовані після прибуття. Два предмети вогнепальної зброї можуть бути імпортовані за умови, що мандрівник зможе довести, що зброя буде використано з метою полювання або спортивних змагань. Також потрібен дозвіл з місцевого відділення поліції..
• Рослини і рослинні продукти - потрібен спеціальний дозвіл.
• Тварини та продукти тваринного походження, включаючи молоко, яйця, м'ясо і мед - забороняється ввезення в країну з країн, що не входять в ЄС.
• Собаки і кішки, які імпортуються з інфікованих сказом країн, мають супроводжуватися спеціальним сертифікатом, що підтверджує, що тварини не мають інфекційних захворювань.

Корисні номери телефонів (поліція, довідкова служба, служба порятунку тощо)

Швейцарська Конфедерація

Довідкова – 1818.

Швидка допомога - 144.
Пожежна служба - 118.
Поліція - 117.
Екстрена допомога при автомобільних аваріях – 140.

Князівство Ліхтенштейн

Довідкова – 1811, 1818.

Швидка допомога –  144.

Пожежна служба – 118.

Поліція – 117.

Екстрена допомога при автомобільних аваріях – 140.

 

Мапа

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes