Міністерство закордонних справ України

Боснія i Герцеговина

1. Рекомендації щодо правил поведінки в Боснії і Герцеговині

Режим в'їзду:  Безвізовий (до 30 діб).

Місце розташування дипломатичного представництва або консульської установи: Будапешт, (1026, Budapest, Vereseghy Ferenc, 4, tel. 00361-212-01-06, 00361-212-01-07)

Угода, що регулює режим взаємних поїздок:

Угода (у формі обміну нотами) про взаємні поїздки громадян від 12.03.2002р.

Угода між Кабінетом Міністрів України та Радою Міністрів Боснії і Герцеговини про умови взаємних поїздок громадян від 15.04.2011р.

Перебуваючи за кордоном, українські громадяни повинні дотримуватись законів держави перебування. Їх незнання не звільняє від відповідальності.

При поїздках до Боснії і Герцеговини громадянам України слід пам’ятати, що більше 40% населення цієї країни складають мусульмани, що накладає певні обмеження на норми поведінки іноземців в країні. Громадянам України необхідно враховувати цей фактор в одязі, уникати ведення полеміки на релігійному тлі з громадянами БіГ, яка може викликати непорозуміння.

Відповідно до усталеної міжнародної практики та законодавства БіГ при в’їзді до країни на пунктах прикордонного контролю у іноземця уповноважені органи можуть перевірити  наявність запрошення, міжнародного полісу страхування здоров`я та життя, а також підтвердження наявності фінансового забезпечення для перебування в країні із розрахунку 150 КМ  на день (1 євро відповідає 1.96 KM) для кожного подорожуючого.

За винятком випадків проживання в готелі, у разі якщо запланований термін перебування в Боснії і Герцеговині становить більше трьох днів – іноземні громадяни повинні зареєструвати місце проживання\перебування в місцевих органах поліції або відділах Служби у справах іноземців протягом 48 годин з моменту перетину кордону БіГ. Не виконання цієї вимоги вважатиметься адміністративним правопорушенням.

2. Безпекова ситуація в Боснії і Герцеговині

Як і в багатьох інших країнах світу, економічний спад та зменшення рівня добробуту громадян підвищує рівень злочинності серед населення. Переважна більшість зареєстрованих злочинів в Боснії і Герцеговині, що скоєні проти іноземців - це злочини, як правило, пов’язані з вуличними крадіжками, незаконним вторгненням у транспортні засоби та іншими ненасильницькими правопорушеннями. Такі злочини, як правило, поширені в місцях перебування туристів, у громадському транспорті, на зупинках громадського транспорту, в місцях розташування транспортних вузлів, в районах торгівельно-розважальних комплексів тощо. Зустрічаються поодинокі випадки незаконного вторгнення грабіжників у приватне житло, переважно у нічний час.

Реєструються випадки незаконного заволодіння автотранспортом іноземців. Почастішали випадки крадіжок особистих речей, документів та грошей із транспортних засобів. Рекомендуємо не залишати такі речі в автомобілі без догляду.    

Найбільша кількість правопорушень, які скоєні проти іноземців, зареєстровано в м. Сараєво та в районі інших великих міст (м. Баня-Лука, м. Тузла, м. Мостар). 

Про крадіжку паспорта необхідно терміново повідомити найближчу поліцейську дільницю (отримавши документ про звернення) та Відділення Посольства України в Республіці Хорватія в Боснії і Герцеговині за номерами телефонів: 00387-33-295128 або 00387-33-295126.

В результаті бойових дій 1992-1995 рр. на території Боснії і Герцеговини залишається певна кількість вибухонебезпечних предметів. Роботи з розмінування все ще тривають. У зв’язку із цим, самостійні подорожі та туристичні піші походи можуть бути небезпечними, тому рекомендуємо звертатися до уповноважених туристичних агентств. Під час пересування колишніми зонами конфліктів рекомендується притримуватись основних (позначених на карті) автошляхів, маршрутів.

Інша небезпека для відвідувачів Боснії і Герцеговини характеризується тим, що після завершення бойових дій в руках населення опинилась значна кількість зброї та боєприпасів, яка може бути використана у протиправних цілях.

3. Умови працевлаштування в БіГ

Працевлаштування громадян України в Боснії і Герцеговині здійснюється за умови отримання робочої візи в Посольстві цієї країни в Угорщині (в Україні за сумісництвом) .

Адреса: 1026, Budapest, Vereseghy Ferenc, 4, tel. 00361-212-01-06, 00361-212-01-07.

Робочі візи видаються на підставі дозволу на працевлаштування, який оформлюється роботодавцем через уповноважені органи цієї країни. Без дозволу на роботу (терміном не більше 90 днів) можуть працювати деякі категорії працівників які, як правило, задіяні в туристичному бізнесі.

Докладніше про умови в’їзду та перебування іноземців в БіГ з метою  працевлаштування можна дізнатися з Закону про в’їзд та перебування іноземців в БіГ № 185/08 від 15.04.08 р.

http://www.granpol.gov.ba/propisi/zakoni/?cid=94,2,1

Положення про видачу довгострокових віз – Pravilnik o izdavanju viza za dugoročni boravak (viza D) i postupanju kod izdavanja takvih viza („Službeni glasnik BiH“, broj 104/08)

Положення про в’їзд та перебування іноземців – Pravilnik o ulasku i boravku stranaca („Službeni glasnik BiH“, broj 81/08)http://www.granpol.gov.ba/info/1/?cid=202,2,1

4. Надання медичних, соціальних послуг

Медичне обслуговування в Боснії і Герцеговині  загалом відповідає сучасним стандартам, хоча можуть виникнути проблеми, пов’язані з чергами до лікаря та з відсутністю в аптеках певної категорії ліків. Більшість ліків можна придбати лише за рецептом.

Задля гарантування відшкодування витрат, які можуть виникнути за кордоном внаслідок нещасного випадку чи інших надзвичайних обставин, громадяни України під час поїздки повинні мати при собі дійсний страховий поліс.

Перед поїздкою громадянам України необхідно проконсультуватись зі страховою фірмою, через яку оформляється медичне страхування для поїздки за кордон, щодо дійсності полісу на території БіГ. 

5. Митні питання тощо

Митні правила ввезення товарів іноземцями на територію Боснії і Герцеговини приведені до європейських норм та не містять додаткових обмежень порівняно з правилами, які діють на території країн ЄС.

Товари, які підлягають декларуванню (принаймні усному) при ввезенні на територію БіГ з країни, що не є членом ЄС:

1.Що використовуються не для особистих потреб, а для продажу.
2. Придбані з перевищенням встановлених лімітів на ввезення тютюну, алкоголю і алкогольних напоїв, парфумерії, кави, чаю, ліків та інших предметів, що становлять товарну партію.

3. Товари, на ввезення яких існує заборона або обмеження (наркотичні, психотропні засоби).

За ввезення товарів в країну з фізичних осіб стягується мито та інші податки, наприклад, акциз (на пиво, алкоголь, цигарки).

З предметів, що становлять нетоварну партію, мито не стягується, якщо вони призначені для власного (некомерційного) користування і перевозяться в особистому багажі.

Наступні категорії товарів звільняються від мита, якщо ввозяться у таких максимальних кількостях:


1. Тютюнові вироби (на особу віком не молодше 17 років):

  • 200 цигарок (лише повітряним шляхом; при в’їзді до Хорватії або БіГ через кордони з іншими країними, діють митні правила транзитних країн) або
  • 100 сигарил або
  • 250 грам тютюну.

2. Алкоголь та алкогольні напої (на особу віком не молодше 17 років):

  • 2 л вина
  • 1 л. дистильованих напоїв та спиртних напоїв з вмістом алкоголю понад 22%,
  • 60 мл парфумів
  • 250 мл туалетна вода

3. Ліки у відповідних кількостях для власного споживання у подорожі (з рецептом лікаря).

4. Кошти для ввезення без обмежень.

5. Кошти для вивезення не обмежуються до 2500 євро, ще до 2500 євро – підтвердження фінансової установи.

Умови вивезення (пересилання) громадянами товарів за межі митної території Боснії і Герцеговини такі:

1. Товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро (крім зазначених у частині другій цієї статті), не підлягають письмовому декларуванню при вивезенні (пересиланні) їх громадянами за межі митної території країни.

2. Товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами БіГ, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами.

3. Товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 євро (крім зазначених у частині четвертій цієї статті), при вивезенні (пересиланні) їх громадянами за межі митної території країни підлягають письмовому декларуванню та зі сплатою вивізного мита у випадках, встановлених законами БіГ.

4. Товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 євро, при вивезенні (пересиланні) громадянами за межі митної території держави підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, та звільняються від подання документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон, за умови, що ці товари:

1) вивозяться у зв’язку з виїздом за межі країни для постійного проживання за кордон;

2) входять до складу спадщини, оформленої в БіГ на користь громадянина-нерезидента, за умови підтвердження складу спадщини органами, що вчиняють нотаріальні дії;

4) були тимчасово ввезені на митну територію країни під зобов’язання про їх зворотне вивезення, що підтверджується відповідними документами;

5) були одержані громадянами-нерезидентами у вигляді призів і нагород за участь у змаганнях, конкурсах, фестивалях тощо, які проводяться на території БіГ, що підтверджується відповідними документами.

6. Товари, придбані громадянами-нерезидентами на території БіГ, загальна фактурна вартість яких не перевищує суми іноземної валюти, ввезеної цими громадянами в країну, та товари, що вивозяться громадянами-нерезидентами у зв’язку з остаточним виїздом за межі країни, на суму доходу, одержаного за час роботи чи навчання в БіГ, що підтверджується відповідними документами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, зі сплатою у випадках, встановлених законами, вивізного мита, та поданням документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення.

6. Корисні номери телефонів в Боснії і Герцеговині

Швидка допомога 124

Пожежна допомога 123

Поліція 122

Допомога на автошляхах – 1282/1288

Довідкова служба 1182/1201

Служба порятунку 122

 

 

 

Мапа

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes