Міністерство закордонних справ України

Київ 07:16

Естонська Республіка

Рекомендації щодо правил поведінки

Перед початком подорожі до Естонської Республіки, щоб уникнути непорозумінь і непередбачуваних ситуацій під час відвідання країни, необхідно ознайомитися з деякими рекомендаціями.

Правила дорожнього руху

Подорожуючи Естонською Республікою автомобілем, необхідно дотримуватись правил дорожнього руху.

За порушення правил дорожнього руху законодавством Естонської Республіки передбачене штраф або позбавлення волі.

Велика кількість доріг (особливо в великих містах) обладнана камерами відеоспостереження.

Порушення правил дорожнього руху і неоплачений штраф можуть стати причиною для відмови у візі при повторному візиті.

Паркування

Автомобілі в Естонській Республіці можна залишати на платних і безкоштовних стоянках. В центрі міста паркувальні місця в основному, платні. Сплатити за стоянку можна за допомогою спеціального паркувального автомату після чого залишити квиток під лобовим склом.

На безкоштовних стоянках автомашини можна залишати на певний час або без обмежень у часі, що зазначено на відповідному знаку біля місця паркування. Для відліку часу паркування, необхідно розмістити на приладній панелі автомобіля спеціальний паркувальний годинник, який можна придбати в будь-якому торговельному закладі (в кіосках, магазинах, на автозаправках).

Штрафи за порушення правил паркування виписує паркувальний інспектор або поліція. Виписаний штраф слід сплатити в будь-якому банку протягом найближчих двох тижнів.

Домашні тварини

Для ввозу в Естонську Республіку тварин необхідно оформити всі ветеринарні документи на тварину.

Паління

Згідно з прийнятим ще в 2005 році Законом про тютюн, в місцях громадського харчування, у тому числі ресторанах, барах і нічних клубах, можна палити лише у спеціально обладнаних приміщеннях. Також дозволяється палити в кафе на відкритому повітрі.

Повна заборона на куріння введена на автобусних зупинках, в пішохідних переходах, під'їздах будинків.

За дотриманням зазначених правил стежать департамент захисту прав споживачів, поліція, інспекція охорони здоров'я і місцеві влади. За паління в недозволеному місці накладається штраф (приблизно 80 євро).

Безпекова ситуація в Естонській Республіці

Естонська Республіка відзначається низьким рівнем можливих терористичних загроз. Криміногенна ситуація на низькому рівні, але не зважаючи на це, існує загроза стати жертвою кишенькових злодіїв в багатолюдних місцях під час туристичного сезону.

Громадський транспорт відповідає високим стандартам та відзначається пунктуальністю.

Хоча транспортна інфраструктура в країні відмінна, умови пересування на дорогах можуть стати дуже небезпечними через ожеледицю і під час зимових місяців.

Якщо Ви подорожуєте Естонською Республікою за кермом, автомобіль повинен бути готовим до зимових умов та мати зимові шини - це є юридичною вимогою з 1 грудня по 1 березня. Цей часовий проміжок може бути змінений згідно з розпорядженням державних органів Естонської Республіки у зв’язку із погодними умовами.

Температура може впасти до дуже низьких температур у зимовий період, відвідувачам настійно рекомендується одягати теплий одяг і носити тепле взуття відповідно до погоди.

Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях або в громадському транспорті заборонено і може привести до арешту поліцією.

Умови працевлаштування

Якщо громадянин України вирішив виїхати за кордон з метою працевлаштування, навчання тощо необхідно запам’ятати такі поради:

1. Закордонний паспорт, проїзний документ дитини, а також візу бажано оформляти самостійно та оплату за ці послуги проводити особисто.

Це не дасть можливості торговцям людьми втягнути громадянина у боргову кабалу або вчинити злочин стосовно інших осіб за її документами.

2. Торговці людьми можуть ввести громадянина в оману, використовуючи:

 • різного роду фірми з посередництва в працевлаштуванні за кордоном;
 • туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомств, агенції шоу-бізнесу тощо;
 • оголошення, рекламу в засобах масової інформації та комп'ютерній мережі Інтернету.

3. Не потрібно реагувати на рекламу фірм, які не зазначають свою повну назву, адресу, номер ліцензії та органу ліцензування, що її видав тощо.

4. Переговори про навчання, працевлаштування, туристичні подорожі не бажано проводити наодинці з агентом фірми. Необхідно запросити взяти участь у переговорах свою довірену особу (це може бути хтось із близьких, друзів, знайомих тощо). Треба з’ясувати, чи має агент фірми або підприємець ліцензію на посередництво в працевлаштуванні за кордоном.

Таку інформацію можна одержати в Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України за телефоном: (8-044)220-50-97 з 17.00 до 18.00 години з понеділка по четвер або на Інтернет-сайті www.minpraci.gov.ua.

5. З метою працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір (контракт). Такий договір оформляють у двох примірниках, один з яких залишається у громадянина.

6. Для виїзду за кордон з метою легального працевлаштування необхідно отримати візу для працевлаштування.

Працевлаштування за туристичною чи гостьовою візою може створити для громадянина нелегальне становище або ж сприяти його експлуатації, ув'язненню чи стати головним чинником принизливої процедури депортації з країни перебування.

7. Не варто користуватися послугами незнайомих осіб, які пропонують свої послуги щодо продовження терміну дії візи.

Термін перебування на території іноземної держави зазначений у візі.

Необхідно пам’ятати, що особа, яка має одноразову національну візу типу „D” країни – учасниці Шенгенської Угоди, має право лише на одноразовий транзитний проїзд до країни, яка її видала, територією іншої країни – учасниці цієї Угоди і вимагає повернення громадянина на батьківщину повітряним транспортом у разі відсутності відповідних транзитних віз.

8. Залишити рідним, близьким чи знайомим копії свого паспорта громадянина України, закордонного паспорта, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних квитків, нещодавно зроблену фотокартку, а також номери телефонів роботодавця, знайомих за кордоном, посольства (консульства) України та номер телефону й адресу, де збирається громадянин зупинитися за кордоном.

Додаткову інформацію з цього приводу можна отримати за телефонами громадських організацій, які протидіють торгівлі людьми: 8-800-500-22-50 - національна безкоштовна гаряча лінія по Україні (044) 205-36-94, 205-37-36.

Довідка щодо дозволу на працевлаштування в Естонській Республіці

Дозвіл на короткотермінову роботу в ЕР не може перевищувати півроку.

Для отримання дозволу на короткотермінове працевлаштування в Естонії необхідно подати до Департаменту національностей і міграції відповідним чином оформлену анкету разом з необхідними документами, копіями та фотокартками.

Зазначені документи можна передати до Департаменту громадянства і міграції особисто, або через довірену особу, або по пошті чи через електронну пошту. В разі подання документів через довірену особу, необхідно подати також нотаріально засвідчене доручення.

Департамент реєструє надання, або відмову в короткотерміновій роботі в 10 денний термін з моменту отримання клопотання.

У випадку реєстрації короткотермінового дозволу на роботу підтвердження видається апліканту особисто після перевірки його особистості.

За нелегальну роботу в ЕР іноземця може бути покарано грошовим штрафом до 500 євро та арештом до 30 діб.

Також, відповідно до Закону про іноземців, іноземець може отримати посвідку на проживання для підприємництва, якщо його інвестиції в Естонію, як фізичної особи, становлять не менше 15,950 евро, або як комерційного підприємства, 63,900 евро. В такому разі посвідка на проживання для підприємця може бути видана терміном до п'яти років.

Кількість іммігруючих в Естонію іноземців обмежена. Річна квота не повинна перевищувати 0,1 відсотків від кількості постійного населення країни. Під квоту не потрапляють іноземці естонської національності та громадяни Ісландії, США та Японії.

За наявною інформацією, нелегальна трудова міграція громадян України до Естонської Республіки носить несистематичний, здебільшого, сезонний характер. Завдяки жорстким вимогам, прискіпливій превентивній роботі консульського відділу Посольства Естонської Республіки в Україні та Департаментів національностей і міграції, прикордонної служби до країни потрапляє невелика кількість потенційних трудових мігрантів в цілому і з України зокрема.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Надання медичних, соціальних послуг

Громадяни України, що в’їжджають до Естонії на основі візи, мають придбати медичний поліс для поїздки. Медична допомога у невідкладних випадках надається безкоштовно.

Право на медичне страхування мають постійні мешканці Естонії, які проживають в Естонії на підставі строкової посвідки на проживання чи постійної посвідки на проживання люди, які самі платять за себе або за яких платять соціальний податок.

Людина може мати медичну страховку тільки однієї держави. Всім особам, які не досягли років 19, медичне страхування гарантується незалежно від того, працюють їхні батьки чи ні. Застрахованих осіб поділяють на такі групи:

 • застраховані особи (застраховані роботодавцем особи, ті, хто сам платить за себе соціальний податок; застраховані державою особи);
 • особи, прирівняні до застрахованих за Законом про медичне страхування або за відповідним договором (діти, вагітні, пенсіонери та інші);
 • особи, застраховані на підставі міжнародних договорів.

Застрахована особа для візиту до лікаря в Естонії не має обов'язково брати з собою карту медичного страхування, достатньо мати з собою посвідчення особи з фотографією. Закон про медичне страхування забезпечує страхування:

 • особі, яка працює на підставі трудового договору, укладеного на строк більше місяця;
 • особі, яка отримує плату за роботу або за послуги на підставі зобов'язально-правового договору, укладеного на строк більше трьох місяців (крім приватних підприємців), за якого соціальний податок зобов'язана щомісяця платити друга сторона договору на підставі пункту розділу 2 1 9 статті Закону про соціальний податок в розмірі не менше суми, встановленої держбюджетом;
 • члену керівного або контрольного органу юридичної особи.

Документи для відкриття страховки, її зупинення або припинення Лікарняній касі зобов'язаний представляти роботодавець. Медична страховка для осіб, застрахованих роботодавцем, діє протягом 2 місяців після закінчення трудових або службових відносин. Компенсацію за хвороби застрахованій не платять за перші 3 дні на лікарняному, роботодавець платить компенсацію з4- го по 8-й день, а з 9-го дня зобов'язання виплачувати компенсацію бере на себе Лікарняна каса.

Якщо трудові відносини з роботодавцем на основі безстрокового договору припиняються, і роботодавець не сплачує соціальний податок за даний період (наприклад, працівник взяв неоплачувану відпустку, вступив на дійсну військову службу, пішов у відпустку по догляду за дитиною тощо), то роботодавець повинен повідомити про це Лікарняну касу упродовж десяти календарних днів. Страховка переривається через два місяці після призупинення трудових або службових відносин, якщо роботодавець не платить соціальний податок за час перерви.

Митні правила для пасажирів, що прибувають з-за меж Європейського Союзу

Декларування товару

Пасажир зобов'язаний представити пасажирську декларацію, якщо він має при собі:

 • товар некомерційного характеру, вартість якого перевищує неоподатковуваний мінімум у 300 євро, а для авіа- і морських пасажирів – 430 євро, або кількість якого перевищує граничні неоподатковані кількісні норми;
 • товар комерційного характеру, вартість якого перевищує 21,98 євро;
 • товар та особисті речі, на ввіз і вивіз яких встановлені обмеження.
 • Пасажир зобов'язаний подати митну декларацію, якщо він має при собі:
 • придбаний за межами Європейського Союзу товар, вартість якого перевищує 1000 євро або кількість 1000 кг;
 • ввозиться в Естонію в якості товару транспортний засіб.

Оподаткування

Імпортований товар у багажі пассажира, придбаний для особистого користування (крім алкоголю, тютюнових виробів і палива) звільнений від оподаткування митом, податком з обороту і акцизом, якщо загальна вартість його на одну особу не перевищує 300 євро, а для авіа- і морських пасажирів - 430 євро.

Привезений пасажиром товар, що перевищує неоподатковувану податком вартість або кількість, обкладається митом, податком з обороту і акцизом. Якщо вартість оподатковуваних митом товарів не перевищує 700 євро, можна вибирати, чи обкладаються товари:

 • митом, згідно єдиної митної тарифікації, по кожному товарному артикулу окремо, або
 • митом за єдиною ставкою на всі товари на 2,5%.

Якщо вартість оподатковуваного митом товару перевищує 700 євро або товар ввозиться в державу в комерційних цілях, оподаткування митом за єдиною ставкою в 2,5%.

УВАГА! Єдину ставку мита в 2,5% не застосовують для тютюнових виробів.

Кількісні обмеження для ввозу до Естонії з-за меж Європейського Союзу

Пасажиру, що прибуває з-за меж Європейського Союзу в Естонію дозволено привозити з собою для особистого користування без обкладення податками тютюнові вироби, алкоголь і моторне паливо в таких кількостях.

Тютюнові вироби (пасажиру повинно бути не менше років 18):

 • 40 сигарет * або
 • 100 сигарилл * або
 • 50 сигар* або
 • 50 грамів паливного тютюну * або
 • 50 грамів жувального тютюну *.

УВАГА! Позначені (*) кількості дозволено комбінувати з урахуванням, що кожна кількість складає 100% і всього можна привезти до 100%. Приклад комбінування: 20 сигарет (50% від 40) і 25 сигар (50% від 50).

Алкоголь (пасажиру повинно бути не менше років 18):

 • вина до 4 літрів (крім ігристого і лікерного);
 • пива до 16літрів;
 • 2 літри алкогольних напоїв з вмістом алкоголю до 22% (у тому числі ігристого і лікерного вина) або літр міцних алкогольних напоїв (із вмістом алкоголю понад 22%) *.

УВАГА! Позначені (*) кількості дозволено комбінувати з урахуванням, що кожне кількість складає і всього можна привезти 100% до 100%. Приклад комбінування: 1,5 л напою з вмістом алкоголю до 22% (75% від 2-х літрів) та додатково 0,25 л напою з вмістом алкоголю понад 22% (25% +1 від літра).

Моторне паливо:

моторне паливо в стандартному паливному баці моторно-транспортного засобу (в тому числі в стандартному видатковому танку і баку водномоторного транспортного засобу) для використання в тому ж моторно-транспортному засобі;

протягом одного дня при первинному в'їзді в Естонію, окрім палива, що знаходиться в баку, до 10 літрів палива на моторно-транспортне засіб для використання в тому ж моторно-транспортному засобі.

Вибір митного коридору

На прикордонному пункті, де можливий вибір контрольного коридору, пасажир вибирає зелений / синій коридор, якщо у нього є з собою товар, що не підлягає декларуванню і не перевищує граничні норми.

Червоний коридор пасажир вибирає в тому випадку, якщо у нього з собою:

 • підлягає обкладенню податками товар;
 • товар, на який накладено обмеження або заборона;
 • товар у кількості, що перевищує граничні норми.

Якщо Ви не впевнені, чи вимагає товар у Вашому багажі письмового декларування, вибирайте червоний коридор!

На прикордонному пункті, де немає митних коридорів, пасажиру слід звернутися для оподаткування товару або пред'явлення спеціального дозволу до митного або прикордонного чиновника.

Магазини безмитної торгівлі

Пасажири, які прибули з-за меж Європейського Союзу, можуть купувати товари в магазинах безмитної торгівлі з поверненням податку з обороту. Продаж з поверненням податку з обороту означає, що в момент продажу до ціни товару додається податок з обороту, який згодом покупцеві повертається. Повернення податку з обороту застосовується, коли вартість придбаного товару разом з податком з обороту перевищує 38,35 євро. У магазині безмитної торгівлі покупцеві видається документ, що підтверджує покупку, який він повинен пред'явити при вибутті з Європейського Союзу на митниці для отримання підтвердження.

Покупець повинен вивезти товар з Європейського Союзу в нерозкритій оригінальній упаковці не пізніше ніж до останнього числа третього місяця, наступного за місяцем покупки.

На вимогу митниці пасажир повинен пред'явити упакований і без ознак відкриття упаковки товар для митного огляду.

Декларування готівки з травня 2010 року

Починаючи з травня 2010 року, готівкові гроші в розмірі 10 000 євро, привезені до Європейського Союзу або з Європейського Союзу, слід декларувати і в тому випадку, якщо для транспортування готівки застосовується послуга з перевезення. Дотепер обов'язок декларування був покладений лише на фізичну особу при перетині кордону.

Якщо фізична особа, що в'їжджає в Європейський Союз або виїжджає з Європейського Союзу, має при собі готівку в розмірі 10 000 євро або більше, то вона зобов'язана подати декларацію про готівку. Цей обов'язок встановлений постановою Європейського парламенту та Ради Європи (ЄС) № 1889/2005 щодо перевірки готівки, що ввозиться в співтовариство або вивозиться зі спільноти, починаючи з 2007 г 15 червня.

З травня 2010 року з набранням чинності ст. 481 Закону про митницю та постанови міністра фінансів № 24 від 31 березня 2010 року "Порядок декларування готівки, форма для декларування готівкових грошей та інструкція з її заповненню" (2010 RTL, 18, 320) додасться обов'язок декларувати готівкові гроші і в тому випадку, якщо для транспортування готівки застосовується послуга з перевезення. В цьому випадку декларацію про готівку при ввезенні готівкових грошей представляє одержувач, а при вивезенні - відправник.

Таким чином, обов'язок декларування готівкових грошей існує як у фізичної, так і у юридичної особи, яка переправляє готівкові гроші в розмірі 10 000 євро або більше в Європейський Союз або з Європейського Союзу.

Підлягають декларуванню готівкові гроші:

 • наявні в обігу в якості платіжного засобу банкноти (паперові гроші) і монети;
 • чеки, в т. ч. дорожні чеки;
 • боргові розписки;
 • грошові картки;
 • акції.

Форми декларації доступні на сайті Податково-митного департаменту Естонії. Для використання форм їх потрібно роздрукувати і заповнити, або роздрукувати, заздалегідь заповнивши на екрані. Форми можна отримати і в ході здійснення митних формальностей у співробітника митниці.

Корисні телефони

Поліція 110

Департамент поліції та прикордонної охорони (міграційні питання) 6123000

Податково-митний департамент 8800814

Рятувальний департамент (швидка допомога, пожежна служба) 112, 1524

Консультативний телефон сімейного лікаря 1220

Телефон Лікарняної каси 16363

Рекомендації МЗС громадянам України щодо запобігання потраплянню у скрутні ситуації за кордоном, у т.ч. пов’язані із наслідками їх втягування у протиправну діяльність на території іноземних держав.

Прогноз погоди в Естонії дивіться тут

Рекомендації щодо перетину кордону громадянами України

Мапа

Консульські питання

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes