Міністерство закордонних справ України

Київ 03:57

Щодо ходу розслідування випадків насильства в Одесі

23 липня 2014, 18:14

2 травня 2014 р. в Одесі відбулися громадські акції, які перейшли у бійку між футбольними фанами, проукраїнськими та проросійськими активістами.

Згідно зі звітом Управління Верховного комісара з прав людини (від 15 червня 2014 р.), активісти «За федералізм» почали здійснювати провокації щодо учасників ходи «За єдину Україну», спричинивши сутички та суспільний безлад.

Згідно з оприлюдненою СБУ інформацією, у результаті заворушень 48 осіб загинуло, понад 200 – поранено.

До трагічних подій 2 травня 2014 р. в Одесі призвело чергове зухвале втручання російської сторони у внутрішньополітичний розвиток України, спроба нав’язування стереотипного світогляду в рамках проекту з відновлення та возз’єднання російськомовного південного сходу та скеровані провокації, які мали на меті підрив державного суверенітету та територіальної цілісності нашої держави.

Україна вважає важливим забезпечення проведення незаангажованого розслідування за участі українських і міжнародних експертів, що сприятиме його всебічності та неупередженому характеру.

 

Керівництво України тримає на постійному контролі хід розслідування порушень прав і свобод людини, загроз життю та здоров’ю громадян під час масових протистоянь у Києві, що мали місце в період з листопада 2013 р. по лютий 2014 р., та у Будинку профспілок в Одесі у травні 2014 р., а також протиправних дій правоохоронних органів та окремих посадових осіб, які не вжили достатніх заходів для запобігання трагічним подіям в Одесі та Києві.

Президент України П.Порошенко доручив правоохоронним органам України забезпечити відкритий та об’єктивний процес розслідування.

Нагляд за дотриманням вимог Європейської Конвенції про права людини та практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) при розслідуванні випадків насильницьких дій, які мали місце в Києві, здійснює Міжнародна дорадча група (МДГ), створена згідно із розпорядженням Генерального секретаря Ради Європи. До складу МДГ  входять колишній голова Н.Братца, колишній суддя ЄСПЛ В.Буткевич та депутат Харківської обласної ради, колишній прокурор О.Анпілогов. Після завершення дії свого мандату, Група оприлюднить звіт зі своїми висновками. Доповіді надаватимуться Україні для здійснення коментарів відповідно до процедур Європейського комітету проти тортур.

      Позитивним сигналом діяльності МДГ в Україні є її готовність до розширення свого мандату з метою розслідування трагічних подій в Одесі у травні 2014 р.

 

Хода «За єдину Україну», запланована в м.Одеса на 15:00 2 травня ц.р., зібрала щонайменше 2000 осіб, серед яких були фани футбольних команд «Металіст» (м.Харків) та «Чорноморець» (м.Одеса). У свою чергу, активісти акції «За федералізм» у кількості близько 300 осіб зібралися годиною раніше та мали на меті запобігти проведенню ходи «За єдину Україну». Здійснення провокативних дій активістами «За федералізм» проти учасників ходи «За єдину Україну» призвело до численної кількості жертв та стало черговою спробою реалізації російського плану з дестабілізації ситуації у нашій державі.

 

      Станом на зараз, слідчі (розшукові) дії з метою дослідження всіх обставин кримінальних правопорушень, що мали місце в Одесі 2 травня 2014 р., проводять:

 

-        МВС України;

-        ГПУ (в частині провадження щодо протиправної поведінки офіцерів міліції);

-        СБУ (в частині провадження щодо спроби силового повалення конституційного ладу держави);

-        Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;

-        Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з питань розслідування фактів загибелі громадян у містах Одеса, Маріуполь, а також в інших містах Донецької та Луганської областей України (ТСК створено 13 травня 2014 р. у складі 10 народних депутатів, головою ТСК обрано народного депутата від фракції «Партії регіонів» Антона Кіссе, заступником – народного депутата від фракції ВО «Батьківщина» Олександра Дубового);

-        спеціальна комісія у складі представників громадськості під егідою губернатора Одеської обл.).

 

Головні версії, що опрацьовуються слідством:

  • організація масових безладів та вбивств лідерами екстремістських груп з метою дестабілізації ситуації в Одеській обл., інших регіонах півдня України в світлі подій на Донбасі;
  • організація масових безладів та вбивств представниками місцевих можновладців та правоохоронними органами з метою дискредитації центральної влади в Україні;
  • неконтрольовані акції футбольних хуліганів та провокації радикальних груп.

 

Згідно з інформацією МВС України, у ході дослідження обставин смерті 48 осіб у 6 виявлено вогнепальні поранення, 10 померло внаслідок утримання тілесних ушкоджень від падіння з висоти при спробі врятуватися від пожежі в Будинку профспілок, 32 особи загинули внаслідок отруєння газами та випарами і через контакт з димом та полум’ям під час перебування в Будинку профспілок.

Експертами Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи встановлено, що ніхто із загиблих не помер від тілесних ушкоджень, які могли б свідчити про побої.

Головним слідчим управлінням МВС України здійснюються розслідування за фактами масових заворушень за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених такими частинами Кримінального Кодексу України:

-        хуліганство;

-        погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу;

-        захоплення державних або громадських будівель чи споруд;

-        умисне знищення або пошкодження майна;

-        масові заворушення;

-        умисне вбивство.

У кримінальному провадженні МВС України потерпілими визнано 136 осіб, про підозру в учиненні зазначених злочинів повідомлено 120 особам ( з них запобіжні заходи застосовано щодо 41 особи, з яких 11 осіб утримуються під вартою, 30 – під домашнім арештом).

 

Окрім подій 2 травня 2014 р., численні спроби Кремля дестабілізувати ситуацію в Україні мали місце як на півдні, так і на сході нашої держави. Триваюча ескалація насильства на Донбасі за участі бойовиків, яких технічно та матеріально спонсорує РФ, доводить беззаперечність твердження про пряму зацікавленість і втручання Москви у внутрішні справи України з метою підриву територіальної цілісності та незалежності України.

В Одесі втілення зазначеного плану було зірвано завдяки активній позиції патріотично налаштованого місцевого населення, яке суворо відкидає штучно нав’язану Кремлем т.зв. «південно-східну» ідентичність та за жодних умов і провокацій не піддається впливу скерованої Москвою сепаратистської пропаганди.

Україна звертає увагу світової спільноти на відсутність в російських медіа інформації про допомогу проукраїнських активістів щодо врятування учасників акції «За федералізм» під час пожежі в Будинку профспілок. Об’єктивне висвітлення подій спростовує закиди російської сторони щодо т.зв. «неонацистської різанини» в Одесі 2 травня 2014 р. 

Останні новини

Нове інтерв'ю Посла України в Аргентині місцевому виданню "Enfoques Positivos" (іспанською мовою) | Вчора, 21:14

"Кремль вкотре продемонстрував себе «серійним ґвалтівником» міжнародного права", - Юрій Дюдін

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes