Міністерство закордонних справ України

Київ 07:06

Брифінг в МЗС

03 березня 2014, 20:59

Щодо порушення російською стороною чинної українсько-російської договірної бази

На території України – всупереч виявленій волі України – відбувається військове розгортання сил та засобів Збройних сил РФ з залученням як військових формувань ЧФ РФ, тимчасово дислокованих на території України, так і з території РФ з масовим використанням літаків військово-транспортної авіації.

Таким чином, було порушено статті 3 і 6 Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, зокрема, в яких йдеться про зобов’язання сторін розбудовувати відносини на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, невтручання у внутрішні справи; а також утримуватися від участі у діях, спрямованих проти іншої договірної сторони.

Російська Федерація здійснює постійне грубе порушення Угоди між Україною та РФ з питань перебування ЧФ РФ.

Не надається інформація про виходи – приходи кораблів, в тому числі з Балтійського та Північного флотів ВМС РФ.

Порушено статті Угоди між Україною і РФ про параметри поділу Чорноморського флоту від 28 травня 1998 року:

пункт 1 ст.1 щодо перевищення кількості бойових броньованих машин у складі ЧФ РФ понад визначену кількість (132 одиниць);

пункт 3 ст. 7 щодо перевищення чисельності особового складу в частинах морської піхоти та морської авіації понад 1987 осіб;

Порушено 2 статті Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом РФ про використання силами та засобами ЧФ РФ повітряного простору України  та повітряного простору над акваторією Чорного моря, де відповідальність за безпеку польотів та організацію обслуговування повітряного руху покладена на Україну від 16 липня 1999 року:

ст.2 щодо проведення навчань та перевірок чергових сил протиповітряної оборони ЧФ РФ  за  погодженням  з Генеральним штабом Збройних Сил України та відповідно до режиму і умов, встановлених Українським центром планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху Украероцентром.

ст.3: Забезпечення безпеки польотів у повітряному просторі, що знаходиться під відповідальністю України,  здійснюється шляхом взаємодії між органами, відповідальними за організацію обслуговування повітряного руху України та командними пунктами (пунктами управління) ЧФ.

У порушення порядку переміщення літаків, о 03 год. ранку 3 березня з військового аеродрому «Гвардійське» вилетіли 3 військово-транспортні літаки «ІЛ-76» в напрямку Таганрога.

З боку ЧФ РФ посилюється охорона блок-постів на перешийках «Чонгар» і «Турецький вал». Значно збільшено чисельність персоналу, виставлено бронетехніку.

На україно-російській ділянці кордону з боку РФ продовжується накопичення персоналу Збройних Сил РФ. Так на території РФ перед переправою «Кубань-Крим» виявлено до 15 танків, 10 БТР, готуються 3-и понтони для їх переміщення. 

За оперативною інформацією від Держприкордонслужби, упродовж доби здійснено системні напади великими групами (до 100 чол.) спеціально екіпірованих військовослужбовців Росії оснащених сучасним озброєнням (в т.ч. гранатами та снайперськими гвинтівками) з метою захоплення органів управління всіх рівнів від регіонального управління до підрозділів охорони кордону.

Представники спецпідрозділів, які захоплюють органи управління та  підрозділи кордону в ультимативній формі дають прикордонникам час на  роздуми (від 3 до 12 годин). Максимальний строк до 18.00 3 березня ц.р.

Оперативними співробітниками ФСБ Росії у цивільному одязі, які прибувають до або після  захоплення органів управління :

  • здійснюються жорсткі фільтраційні заходи;
  • активно ведуться спроби вербування персоналу в ультимативній формі;
  • вимагаються штати оперативних підрозділів, персональні дані оперативних співробітників АЧРУ.

До всіх висуваються наполегливі пропозиції щодо співпраці з нелегітимним урядом Криму.

Здійснюються погрози щодо неможливості залишитися в Криму в разі відмови від пропозицій.

Незважаючи на систематичні напади, органи та підрозділи Держприкордонслужби:

  • продовжують охороняти державний кордон України;
  • здійснюють прикордонний контроль та забезпечують ритмічність пропускних операцій;
  • відстежують  надводну обстановку і контролюють проводку суден;
  • незважаючи на умисне знищення засобів зв’язку, система управління продовжує функціонувати ефективно, збір інформації та контроль обстановки здійснюється безперервно.

Державна прикордонна служба України також повідомляє, що станом на 3 березня, спостерігається накопичення військової техніки на території Російської Федерації поблизу державного кордону в межах Харківської, Луганської та Донецької областей.

Водночас, за інформацією Генерального консульства України в Ростові-на-Дону, губернатор Ростовської області РФ віддав розпорядження щодо розгортання у Куйбишевському районі таборів (місць) для прийомів біженців з України.

Зазначені дії представників держаної влади РФ можуть свідчити про підготовку російської сторони до можливого вторгнення на територію України через сухопутний кордон України.

***

2 березня, деякі іноземні засоби масової інформації поширили повідомлення про нібито залишення українськими військовослужбовцями своїх військових частин на території Криму.

Управління преси та інформації Міністерства оборони України офіційно заявило, що поширена інформація не відповідає дійсності та є провокацією.

Також абсолютно не відповідає дійсності поширена інформація щодо масового звільнення військовослужбовців Збройних Сил України з військової служби.

Особовий склад дислокованих на території Криму військових частин Збройних Сил України, заблокованих озброєними особами, зберігає спокій і намагається шляхом переговорів не допустити кровопролиття, розуміючи всю відповідальність за свої родини та мирних громадян.

Території військових частин Збройних Сил України знаходяться під контролем українських військовослужбовців.

 ***

2 березня, деякі іноземні засоби масової інформації поширили повідомлення про нібито залишення 10 кораблями Військово-Морських Сил ЗС України своєї бази у Севастополі та перехід більшості військовослужбовців військових частин Збройних Сил України, дислокованих у Криму, на бік влади автономії.

Управління преси та інформації Міністерства оборони України офіційно заявляє, що дана інформація не відповідає дійсності та є провокацією, підготовленою “фахівцями” іноземних спецслужб для дестабілізації обстановки на території Автономної Республіки Крим.

Насамперед, Міністерство оборони України інформує, що згаданого у поширених повідомленнях поняття “Чорноморський флот України” не існує.

Усі кораблі Військово-Морських Сил Збройних Сил України, які перебувають у своїй головній базі у Севастополі, не полишали Севастопольської бухти.

Кораблі українського флоту знаходяться в місцях постійного базування, крім флагмана-фрегата «Гетьман Сагайдачний», який зараз перебуває на базі НАТО «Суда-Бей» в Середземному морі.

Не відповідає дійсності поширена російськими ЗМІ інформація, що український фрегат підняв андріївський прапор.

Не відповідає дійсності інформація, поширювана російськими ЗМІ та депутатами Ради Федерації про збільшення біженців з України в РФ. Викликає здивування, що при цьому телесюжети російських телеканалів демонстрували картинку з пункту пропуску ШЕГИНІ на українсько-польському кордоні.

Російські ЗМІ постійно дезінформують. Приклад, сюжет сутичок з Майдану прив’язали до інформації про нібито сутички в Криму.

Закликаємо російську сторону не вдаватися до відвертої дезінформації, щоб не загострювати ситуацію, а навпаки намагатися спільно врегулювати її мирними засобами.

 

Щодо законодавчих ініціатив РФ

28 лютого ц.р., паралельно з активізацією військових формувань Збройних сил Російської Федерації на території України,  до Державної Думи внесено проект федерального конституційного Закону «О внесении изменений в Федеральный конституционный закон «О порядке принятия в Российскую Федерацию и образования в ее составе нового субъекта Российской Федерации».

Згідно з пояснювальною запискою до цього законопректу:

- «предлагаемый проект обусловлен событиями, происходящими на Украине…»;

- «применительно к регионам Украины речь идет не о части государства, а о части территории и ее населения, относительно недавно законодательно отделенной от России…»;

-«предлагаемый законопроект предусматривает комплекс правовых мер, направленных на урегулирование процедуры принятия в состав РФ… части иностранного государства..».

Зазначений законопроект і факт його офіційного внесення до Державної Думи фактично вказує на мету військової інтервенції Збройних сил Російської Федерації, яка де-факто відбувається на території України і не обмежується використанням лише Чорноморського флоту РФ.

По суті йдеться про підготовку до можливої анексії частини території України на користь Російської Федерації.

 

Щодо порядку денного міжнародних організацій у зв’язку з ситуацією в Україні

СНД:

В.о. Міністра закордонних справ України А.Дещиця, як Голова Ради міністрів закордонних справ СНД, звернувся до Виконавчого комітету СНД щодо проведення найближчим часом позачергового засідання Ради міністрів закордонних справ Співдружності.

У ході засідання планується розглянути питання щодо ситуації, що склалася в окремих регіонах України, зокрема в Автономній Республіці Крим, та схвалити відповідну спільну заяву Ради міністрів закордонних справ СНД.

Питання проведення Ради міністрів закордонних справ СНД опрацьовується Виконавчим комітетом СНД відповідно до правил процедури Співдружності.

Позиція МЗС України щодо ролі Співдружності Незалежних Держав у врегулюванні ситуації що склалася, виходить із зобов’язань Високих Договірних Сторін, які   8 грудня 1991 року підписали Угоду про створення СНД, визнавати і поважати територіальну цілісність одна одної та недоторканість існуючих кордонів у рамках Співдружності, а також щодо співробітництва у забезпеченні міжнародного миру та безпеки.

ООН:

3 березня 2014 р. в Україну прибув Перший заступник Генерального секретаря ООН Ян Еліассон. На 4 березня заплановано його зустрічі з керівництвом держави, у т.ч. з в.о. Міністра закордонних справ Андрієм Дещицею.

Метою візиту, який проходить за ініціативи Генерального секретаря ООН, є безпосередня оцінка ситуації в Україні на тлі агресивних дій проти нашої держави з боку Росії, а також визначення шляхів залучення ООН до деескалації кризи. За підсумками візиту Ян Еліассон внесе відповідні рекомендації на розгляд Генерального секретаря ООН. Першого заступника Генсекретаря ООН супроводжує Роберт Серрі, Спеціальний посланець Бан Кі-муна, та група старших політичних радників Секретаріату ООН. 

Візит в Україну високої делегації ООН є важливим заходом у контексті об’єктивного інформування міжнародного співтовариства про реальний стан речей довкола загрози державному суверенітету та територіальній цілісності України внаслідок провокаційних дій РФ.

НАТО

2 березня ц.р. Північноатлантичною радою НАТО ухвалено заяву, в якій засуджується військова ескалація Російської Федерації в Криму та висловлюється надзвичайне занепокоєння згодою Парламенту РФ на використання збройних сил РФ на території України.

При цьому наголошується, що військові дії сил Російської Федерації проти України є порушенням міжнародного права і суперечать принципам Ради Росія-НАТО та Партнерства заради миру. Росія повинна поважати свої зобов’язання відповідно до положень Статуту ООН, а також духу та принципів ОБСЄ, на яких базується мир та стабільність у Європі. НАТО закликає Росію до деескалації напруженості та поважати свої міжнародні зобов’язання, включаючи ті, що містяться у Будапештському меморандумі 1994 р., Договорі про дружбу та співробітництво між Росією та Україною 1997 р. і правових рамках, що регулюють перебування ЧФ РФ, відвести свої сили на свої бази та утриматись від їх втручання будь-де в Україні.

Північноатлантичний Альянс повідомив про свій намір вступити в діалог з РФ в рамках Ради НАТО-Росія.

В цей же день на вимогу України скликано екстрене засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів, під час якого українською стороною було надано вичерпну інформацію щодо останнього розвитку подій на території України, зокрема в АР Крим, внаслідок військового втручання з боку Російської Федерації, яке є порушенням фундаментальних норм міжнародного права та зобов’язань РФ  за міжнародними та двосторонніми договорами. Зазначені політичні заходи мають на меті запобігти дальшу ескалацію ситуації, припинення неправомірних дій РФ на території нашої держави.

ОБСЄ:

3 березня у Відні проходить спеціальне засідання Постійної ради ОБСЄ. Швейцарське головування скликало це засідання з метою обговорення державами-учасницями Організації поточної ситуації в Україні;

З 2 березня ц.р. в Україні перебуває Верховний комісар ОБСЄ з питань національних меншин Астрід Торс. 3 березня відбулася її зустріч з в.о. Міністра закордонних справ Андрієм Дещицею. У ході зустрічі було обговорено поточну внутрішньополітичну ситуацію в Україні, а також залучення можливостей Офісу Верховного комісара з питань національних меншин для врегулювання ситуації в АР Крим. До України 3 березня планує також прибути Особистий представник Діючого голови ОБСЄ з питань України Тім Гульдіманн. Делегація ОБСЄ у складі Астрід Торс та Тіма Гульдіманна проведе зустрічі з керівництвом держави та відвідає АР Крим.

4-7 березня в Україні перебуватиме Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович для обговорення питань співробітництва свого офісу з українською стороною.

Рада Європи:

3-5 березня ц.р. в Україні перебуватиме Спеціальний радник Генерального секретаря Ради Європи Джероен Шоккенброк (Mr Jeroen Schokkenbroek). 

Візит відбувається згідно з домовленостями, досягнутими між Головою Верховної Ради, в.о. Президента України Олександром Турчиновим та Генеральним секретарем Ради Європи Торбйорном Ягландом.

Як передбачається, Спеціальний радник надаватиме українській владі необхідне експертне сприяння у розробці нового законодавства, зокрема, конституційної та виборчої реформ, що базуються на зобов’язаннях України згідно з Європейською Конвенцією з прав людини та стандартів Ради Європи.

ЄС

На 3 березня ц.р. заплановане надзвичайне засідання Ради ЄС у закордонних справ щодо ситуації в Україні

4-5 березня ц.р. здійснить свій візит в Україну Віце-президент Європейської Комісії, Високий представник Європейського Союзу у закордонних справах і безпековій політиці Кетрін Ештон .

Нагадаю, 2 березня ц. р. Уряд України скасував розпорядження №905-р від 21.11.2014 року щодо призупинення підписання Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом, що підтверджує готовність України до якнайшвидшого підписання Угоди про асоціацію.

Щодо зарубіжних візитів в Україну

2-3 березня ц.р. Україну з робочим візитом відвідав Державний секретар у закордонних справах і справах Співдружності Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Вільям Хейг.

У рамках візиту Вільям Хейг був прийнятий Головою Верховної Ради України, В.о.Президента України Олександром  Турчиновим, Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком, Головою Служби безпеки України Валентином Наливайченком.

У ході переговорів обговорено невідкладні заходи, які вживаються керівництвом України з метою стабілізації ситуації в державі, забезпечення територіальної цілісності, а також можливості отримання міжнародної фінансової допомоги.

3-4 березня у Києві перебуватиме Голова комісії у закордонних справах Національних Зборів Франції Елізабет Гігу, яка проведе ряд зустрічей з офіційними особами України.

4 березня 2014 р. в Україні з візитом перебуватиме Державний секретар США Джон Керрі.

Заплановано зустрічі американського високопосадовця з Головою Верховної Ради України, в.о. Президента України Олександром  Турчиновим та Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком.

Передбачається, що головним питанням обговорення стане  внутрішньополітичне становище в Україні, зокрема загострення ситуації в АР Крим та шляхи запобігання ескалації збройного протистояння.

Очікується, що США підтримають прагнення українського народу до розбудови демократичної європейської держави, підтвердять свою чітку позицію гаранта безпеки та територіальної цілісності України, яку американська сторона виконує з моменту відмови нашої країни від ядерної зброї.

На цьому тижні Міністр закордонних справ Республіки Болгарія Крістіан Вігенін планує здійснити робочий візит в Україну, зокрема провести зустрічі з керівництвом України в Києві, а також з представниками болгарської діаспори, що проживає в Одеській області.

Метою візиту є підтримка Болгарією суверенітету і територіальної цілісності України, а також сприяння врегулюванню політико-дипломатичними заходами ситуації в Автономній Республіці Крим.

Останні брифінги

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes