Міністерство закордонних справ України

Київ 21:08

Брифінг в МЗС

07 березня 2014, 17:53

Огляд подій навколо Автономної Республіки Крим (6-7 березня)

 За минулу добу обстановка в Криму характеризувалась:

-         подальшим посиленням військового угруповання ЗС РФ на території Криму (станом на 6.03.14 – 17 300 осіб);

-         підготовкою до розгортанням ЗС РФ системи протиповітряної оборони на території АРК (в т.ч. за рахунок зенітно-ракетних дивізіонів ЗС України, які планується взяти під контроль);

-         заміною підрозділів ЗС РФ, які блокують транспортні мережі, підрозділи ЗС України та Держприкордонслужби, військові аеродроми та інші важливі об’єкти, на підрозділи «кримської самооборони» та в/сл. у цивільній формі одягу (у зв’язку з прибуттям міжнародних спостерігачів);

-         перешкоджанням роботі на території автономії представників ОБСЕ та журналістів з боку російських військових та т.зв. «самооборонівців»;

-         продовженням блокування озброєними групами військовослужбовців ЗС РФ частин та підрозділів Держприкордонслужби, ЗС України, об’єктів ВМС та облаштування позицій у фортифікаційному відношенні;

Крім того, за наявною у нас інформацією представниками оперативної групи військ у Придністров’ї проводиться вербування активістів та представників козачих об’єднань, яких під виглядом місцевих жителів планується направити до Одеси з метою дестабілізації обстановки в Одеській області.

Щодо референдуму

6 березня 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим ухвалила постанову "Про проведення загальнокримського референдуму", якою, зокрема, передбачене входження Криму до складу Російської Федерації та проведення 16 березня 2014 року загальнокримського референдуму, на який мають бути винесені такі запитання:

1) Ви за возз'єднання Криму з Росією на правах суб'єкта Російської Федерації?

2) Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року і за статус Криму як частини України?

Позицію української сторони про незаконність цього рішення було доведено нотою Міністерства від 6 березня ц.р. до посольств іноземних держав та представництв міжнародних організацій в Україні.

Крім того, наші іноземні партнери були поінформовані, що судовими органами України, за ініціативи Генеральної прокуратури України, винесено ухвалу про зупинення згаданого рішення.

У зв’язку з цим, хотів би наголосити на такому:

- Україна є суверенна, незалежна держава, з цілісною, недоторканою територією, а будь-яке втручання у внутрішні справи держави є неприпустимим;

- Автономна Республіка Крим є невід’ємною складовою частиною України, на територію якої поширюється дія Конституції України та законів України;

- проголошення Верховною Радою АРК загальнокримського референдуму щодо зміни державної належності Криму є таким, що прямо суперечить статті 73 Конституції України, а також статтям 18 та 26 Конституції АРК;

- згідно з положеннями пункту 2 статті 85 Конституції України повноваження призначати референдум з питань територіальних змін покладено виключно на Верховну Раду України;

- винесення на т.зв. «референдум» згаданих вище питань розглядається як грубе порушення чинного законодавства України, зокрема, ст. 73 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про всеукраїнський референдум», які визначають, що питання зміни території вирішується лише всеукраїнським референдумом;

- проведення такого референдуму з порушенням Конституції України та чинного законодавства України, як і будь-які результати такого референдуму є протиправними, а подальші рішення, прийняті на їх основі – нелегітимними.

Крім того, важливо наголосити, що сучасне міжнародне право містить досить чіткі вимоги до проведення плебісцитів.

Вони формулюються у вигляді трьох «Д»:

1) демілітаризація (з регіону мають бути виведені збройні сили зацікавлених сторін);

2) демократизація (мають бути створені умови для вільного демократичного волевиявлення);

3) де-екстремізація (має бути заборонена діяльність будь-яких екстремістських збройних угрупувань).

Більш того, весь цей процес має відбуватись під ефективним контролем ООН. Таким чином, плебісцит, проведений за умови окупації регіону іноземними військами, не матиме юридичної сили і буде вважатись юридично нікчемним з точки зору не лише Української Конституції, а міжнародного права.

***

6 березня ц.р. до МЗС України було повторно запрошено дипломата Посольства РФ в Україні, якому вручено ноту МЗС України з вимогою прискорити відповідь на попередню ноту МЗС від 5 березня стосовно підтвердження факту відсутності військовослужбовців ЗС Російської Федерації поза межами місць базування Чорноморського флоту РФ в Україні.

Враховуючи позицію РФ щодо невизнання Уряду України, Посольству України в РФ доручено невідкладно провести зустріч на найвищому рівні в МЗС країни перебування та вимагати надання термінової відповіді від російської сторони.

***

6 березня ц.р. Міністерство Закордонних Справ України заявило рішучий протест Міністерству закордонних справ Російської Федерації у зв’язку з перекриттям військовими формуваннями Чорноморського флоту Російської Федерації суднохідних фарватерів на вході в бухту озера Донузлав через затоплення в ніч з 5 на 6 березня 2014 року великого протичовнового корабля «Очаков» та рятувального буксирного судна «Шахтер», які входили до складу Чорноморського флоту Російської Федерації.

Українська сторона вимагає від російської сторони невідкладного надання пояснень з порушеного питання.

***

Візит Прем’єр-міністра України А.Яценюка в Брюссель 

6 березня ц.р. Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк здійснив візит до інституцій Європейського Союзу з метою участі у позачерговому засіданні Європейської Ради, присвяченому обговоренню ситуації в Україні.

Прем’єр-міністр України також провів зустрічі з Президентом Європейської Ради Германом Ван Ромпеєм, Президентом Європейської Комісії Жозе Баррозу та Високим представником ЄС Кетрін Ештон, Федеральним Канцлером ФРН Ангелою Меркель, Прем’єр-міністром Великої Британії Девідом Кемероном, а також з Президентом Європейського Парламенту Мартіном Шульцем.

Безпрецедентна подія в історії відносин між Україною та ЄС - перше засідання Європейської Ради, до участі в якому було запрошено представника третьої держави, - засвідчила визнання легітимності новосформованого Уряду України з боку інституцій та держав-членів Європейського Союзу, а також стала ознакою їхньої готовності докласти максимальних зусиль для мирного врегулювання ситуації в АР Крим.

За підсумками засідання Європейська Рада ухвалила Заяву глав держав або урядів щодо України.

В ході візиту Глава українського уряду поінформував керівників глав держав-членів та інституцій ЄС про внутрішньополітичний розвиток в Україні, ситуацію в АРК, а також обговорив подальші кроки на шляху реалізації євроінтеграційного курсу нашої держави.

Лідери інституцій та держав-членів ЄС засудили «безпідставне порушення» Російською Федерацією суверенітету і територіальній цілісності України, закликаючи до негайного виведення російських військ до місць їхнього базування та допуску міжнародних спостерігачів. Вони відзначили, що врегулювання кризи в АР Крим повинно базуватися на збереженні територіальної цілісності України. Крім того, Європейська Рада ухвалила поетапний підхід з реагування ЄС на дії РФ, що включає призупинення переговорів між ЄС та РФ з візових питань та щодо нової двосторонньої угоди, підтримку рішення інституцій ЄС та європейських членів «Великої вісімки» про призупинення підготовки до засідання «Великої вісімки» в Сочі у червні ц.р., а також, за відсутності позитивних зрушень, можливість введення додаткових візових обмежень, та економічних санкцій до РФ.

Під час візиту Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк наголосив на готовності України якнайшвидше підписати Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. У цьому контексті Європейська Рада висловила готовність підписати у пріоритетному порядку до президентських виборів 25 травня ц.р. політичну частину Угоди. Європейська Рада також висловила наміри щодо односторонньої лібералізації торгівлі з боку ЄС (скасування Євросоюзом імпортних мит та відкриття тарифних квот відповідно до положень парафованої Угоди про асоціацію), що дозволить Україні достроково скористатися перевагами поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі.

Крім того, під час засідання Європейської Ради лідери держав-членів ЄС привітали пропозиції Європейської Комісії щодо пакету фінансової допомоги Україні на ближчі роки загальним обсягом в 11 млрд. євро, покликаного на підтримку реалізації системних реформ, боротьби з корупцією та забезпечення стабілізації політичної та економічної ситуації.

Візит в.о. Міністра закордонних справ А.Дещиці в Париж з метою зустрічі високого рівня країн-підписантів  Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до ДНЯЗ

4-5 березня ц.р. в.о. Міністра закордонних справ України Андрій Дещиця здійснив робочий візит до Парижа з метою участі у зустрічі високого рівня країн-підписантів Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до ДНЯЗ (м.Будапешт, 05.12.1994 р.).

У рамках візиту керівник українського зовнішньополітичного відомства провів окремі зустрічі з Міністром закордонних справ Франції Лораном Фабіусом та Дипломатичним радником Президента Французької Республіки Полєм Жан-Ортізом. Крім того Андрій Дещиця зустрівся з представниками української громади.

Глава МЗС Франції під час зустрічі висловив безумовну підтримку українському народу і наголосив, що Франція й надалі рішуче підтримуватиме суверенітет та територіальну цілісність України. 

За ініціативою американської сторони було організовано тристоронню зустріч високого рівня країн-підписантів «Будапештського меморандуму», участь в якій взяли в.о.Міністра закордонних справ України Андрій Дещиця, Державний секретар США Джон Керрі та Державний секретар у закордонних справах і справах Співдружності Великої Британії Вільям Хейг. Російська сторона відмовилась від участі у згаданому заході.

Зустріч була присвячена обговоренню ситуації в Криму та практичним можливостям  підтримки країнами-підписантами Будапештського меморандуму суверенітету та територіальної цілісності нашої держави.

Сторони рішуче засудили протиправні дії РФ, підтримали зусилля нового українського уряду та наголосили на реальній можливості застосування різного роду санкцій проти Росії.

Представники трьох країн погодилися, що налагодження українсько-російських переговорів за сприяння, у разі необхідності, міжнародного співтовариства, буде мати вирішальне значення для врегулювання ситуації на Кримському півострові. У свою чергу, українська сторона підкреслила свою готовність та відкритість до найскорішого започаткування такого переговорного процесу.

Співрозмовники дійшли згоди щодо доцільності негайного формування та направлення в Україну місій міжнародних спостерігачів, зокрема на Схід країни та в Крим. Учасники зустрічі підтвердили важливість захисту прав усіх українських громадян, незалежно від їх етнічної, мовної та релігійної приналежності.

За результатами проведеної зустрічі сторони ухвалили спільну заяву для преси.

Зарубіжні візити в Україну

6 березня ц.р. Заступник Міністра – керівник апарату Андрій Олефіров  зустрівся із заступником Міністра закордонних справ Турецької Республіки Алі Кемалем Айдином.

Сторони детально обговорили внутрішньополітичну ситуацію в Україні, зокрема розвиток подій в АР Крим. Алі Кемаль Айдин ще раз підтвердив позицію керівництва Туреччини стосовно поваги до суверенітету України та її територіальної цілісності, наголосивши, що Крим є невід’ємною частиною Української держави.

***

9-10 березня ц.р. відбудеться візит в Україну міністрів закордонних справ країн Бенілюксу, а саме Віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ, зовнішньої торгівлі та європейських справ Королівства Бельгія Дідьє Рейндерса, Віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ Великого Герцогства Люксембург Жана Ассельборна та Міністра закордонних справ Королівства Нідерланди Франса Тіммерманса. В рамках візиту планується обговорити поточну ситуацію в Україні, у тому числі розвиток подій на Кримському півострові.

***

6 березня із заявою щодо ситуації в Україні виступила президія Балтійської Асамблеї. У заяві, зокрема, засуджується будь-яке порушення суверенітету територіальної цілісності України, а також дії, спрямовані на розкол Українського суспільства.  У документі також міститься заклик до міжнародної спільноти вжити рішучих і координованих заходів для припинення військової агресії РФ, відновити міжнародний мир та безпеку, надати економічну та політичну підтримку Україні, а також вимога до Росії невідкладно припинити агресію проти України.

Довідково: Балтійська Асамблея – дорадчий орган зі співпраці між парламентами Естонії, Латвії і Литви, заснований у 1991 р. до БА входить по 20 депутатів з парламентів кожної з країн. Діяльність БА спрямовується на вироблення спільної позиції з міжнародних питань у вигляді резолюцій, рекомендацій тощо.

***

У рамках Північно-Балтійського (NB8) та Вишеградського (V4) співробітництва Міністри закордонних справ NB8 та V4 країн зустрілися в Нарві 6-7 березня ц.р. та прийняли таку заяву, в якій:

- засудили неспровоковане порушення суверенітету та територіальної цілісності України Російською Федерацією та закликали Російську Федерацію негайно вивести свої війська до місць їх постійної дислокації, згідно з відповідними угодами. Міністри закликають Російську Федерацію скасувати рішення Ради Федерації, яке є порушенням міжнародного права.

- визначили як нелегітимний референдум в Криму щодо приєднання  до Російської Федерації, наголосивши, що це рішення порушує Конституцію України і є неприйнятним.

- висловили готовність підтримати Уряд України в його прагненні до реформ та заохочують рішення, які демонструють їх волю забезпечити свою залученість до цього шляхом надання необхідної допомоги для побудови сильного, демократичного суспільства, заснованого на верховенстві права та у якому поважаються права людини, включаючи права національних, культурних та мовних меншин.

- підтримали створення Місії спостерігачів під егідою Європейського Союзу, яка повинна бути розгорнута якомога швидше, привітали Місію спостереження ОБСЄ, висло вловили підтримку всім міжнародним зусиллям з полегшення вирішення кризи.

***

Ввечері 6 березня на офіційному веб-сайті Міністерства закордонних справ і європейських питань Словацької Республіки було опубліковано Спільний лист глав зовнішньополітичних відомств країн-членів Вишеградської групи на ім’я Високого представника Європейського Союзу із зовнішньої політики та політики безпеки Кетрін Ештон (та Європейського комісара з питань розширення Європейського Союзу та європейської політики сусідства Штефана Фюле) стосовно відновлення процесу підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

***

З різкою заявою під назвою «Про російську агресію на Україні» виступив» 6 березня Саейм (парламент) Латвії. У заяві рішуче засуджено військову агресію РФ проти України, підкреслено незмінну підтримку Латвією суверенітету та територіальної цілісності України, наголошено на законності нинішнього Уряду України.

***

На сьогодні в Україні перебувають такі високі представники ООН, ОБСЄ та Ради Європи з метою збору інформації щодо подій в АР Крим.

ООН

За дорученням Генерального секретаря ООН Бан Кі-муна, 3-7 березня 2014 р. в Україні перебував Перший заступник Генерального секретаря ООН Ян Еліассон. За результатами візиту, 6 березня у режимі відео конференції Ян Еліассон поінформував Генерального секретаря ООН та Раду Безпеки ООН, яка проводила своє засідання у форматі закритих консультацій за участі лише членів РБ ООН.

4-5 березня 2014 р. АР Крим у спільному з ОБСЄ форматі відвідав спеціальний посланник Генсекретаря ООН Р.Серрі, який перебував в Україні у складі делегації Я.Еліассона. 5 березня 2014 р. Р.Серрі змушений був перервати свій візит до АР Крим у зв‘язку з блокуванням його пересування групою збройних осіб. Р.Серрі 5 березня 2014 р. відбув з Сімферополя до Стамбулу та 6 березня 2014 р. повернувся до Києва для продовження своєї місії в якості спеціального посланника Генсекретаря.

6-15 березня 2014 р. в Україні перебуває Помічник генерального секретаря ООН з питань прав людини Іван Шимонович. У ході візиту плануються його зустрічі з керівництвом Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, низки ЦОВВ, представниками Конституційного суду, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, а також представниками громадянського суспільства. Планується також відвідання Львова, Харкова та Сімферополя. На 7 березня ц.р. заплановано зустріч з В.о. Міністра закордонних справ України А.Дещицею.

Основною метою місії І.Шимоновича є оцінка сучасної ситуації у галузі прав людини в Україні, обговорення з керівництвом держави та іншими зацікавленими сторонами подальших кроків з реалізації рекомендацій, висловлених останнім часом правозахисними механізмами ООН на адресу Уряду України, а також внесення пропозицій щодо можливого надання технічної допомоги у цій сфері з боку УВКПЛ.

ОБСЄ

6 березня ц.р. до України прибула передова група місії Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ і Верховного комісара з питань національних меншин з оцінки ситуації в сфері прав людини на українських територіях, на яких присутні іноземні військові підрозділи. Орієнтовно на кінець наступного тижня (13-14 березня ц.р.) може розпочатися повноцінне розгортання власне самої місії у складі 12-18 експертів, які працюватимуть в Україні упродовж двох тижнів.

7 березня 2014 р. в Києві продовжує перебувати Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Д.Міятович, яка в ході свого візиту провела низку низку зустрічей для з’ясування стану дотримання свободи слова в Україні та відвідала АР Крим для ознайомлення з умовами роботи журналістів в умовах фактичної окупації півострова російськими збройними формуваннями.

Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин (ВКНМ) А.Торс, яка перебувала в Україні з 3 березня ц.р. та відвідала АР Крим, висловила занепокоєння у зв’язку з ризиком виникнення жорстокого конфлікту на Кримському півострові, а також впливом, який це може мати на всі спільноти, зокрема українські та татарські общини. А.Торс зазначила про реальну загрозу кровопролиття, а також що ухвалення усіх рішень щодо основоположних питань, таких як статус Криму, мовна політика чи політика у сфері національних меншин, повинні ухвалюватися шляхом діалогу з усіма сторонами та у відповідності до міжнародного права. Найбільш важливим сигналом є те, що у ході свого візиту до Києва та АР Крим ВКНМ не виявила жодних доказів порушень чи загрози правам російськомовного населення.

Рада Європи

У розвиток домовленостей між Генеральним секретарем Ради Європи та керівництвом нашої держави 3-6 березня 2014 р. Україну відвідав спеціальний радник Генерального секретаря Ради Європи Джероен Шоккенброк.

Основною метою місії Дж.Шоккенброка було надання експертної допомоги українській стороні у вдосконаленні національного законодавства згідно із зобов’язаннями України як держави-учасниці Європейської конвенції з прав людини та стандартами Ради Європи.

Під час перебування в Україні Дж.Шоккенброк провів зустрічі з керівництвом Міністерства закордонних справ України (заступник Міністра А.Олефіров), Міністерства юстиції України (Перший заступник Міністра І.Ємельянова), Генеральної прокуратури України, керівником Апарату Верховної Ради України В.Зайчуком.

10 березня 2014 р. Україну відвідають Міністр закордонних справ Австрії, Головуючий у Комітеті міністрів РЄ Себастьян Курц та Генеральний секретар РЄ Турбйорн Ягланд.

У ході візиту плануються їхні зустрічі з В.о. Президента України, Головою Верховної ради України О.В.Турчиновим, Прем’єр-міністром України А.П.Яценюком, В.о. Міністра закордонних справ України А.Б.Дещицею та Міністром юстиції України Петренком П.Д.

Порядок денний міжнародних організацій у зв’язку з ситуацією в Україні

ООН

6 лютого відбулися закриті консультації Ради Безпеки ООН щодо ситуації в Україні, в яких брали участь виключно члени Ради Безпеки. Захід, ініційований Великою Британією, став четвертим засіданням Ради протягом тижня, присвяченим становищу в наші державі після початку агресії Росії. 

Особливістю заходу стала відео-телеконференція членів РБ із Першим заступником Генсекретаря ООН Яном Елліасоном, який, на прохання Генсекретаря ООН, вже п’ятий день перебував в Україні. Під час прямого з’єднання зі штаб-квартирою ООН в Нью-Йорку одним з керівників Секретаріату ООН було спростовано повідомлення про те, що в нашій країні спостерігається насилля та біженці. Водночас, Ян Еліассон  висловив занепокоєння повідомленнями з Криму,  де військові, адміністративні та інші важливі об’єкти залишаються заблокованими невідомими військовими формуваннями та спостерігаються спроби залякування міжнародних посланників і спостерігачів, включаючи Спецпосланника Генсекретаря ООН Роберта Серрі.

Обговорення брифінгу Першого заступника Генсекретаря ООН засвідчило переконливу тенденцію подальшої ізоляції Росії в Раді Безпеки ООН та нарощування динаміки підтримки України перед загрозою збройної агресії з боку РФ. Переважна більшість делегацій різко виступила проти ухваленого парламентом АРК рішення про приєднання Криму до РФ та проведення референдуму, розцінивши цей крок як порушення конституції України та засадничих принципів міжнародного права.

ОБСЄ

На засіданні Постійної ради ОБСЄ 6 березня делегації ЄС, США, Канади, РФ, ВБ, Франції, Німеччини, Норвегії, Швеції, Данії, Фінляндії, Туреччини виступили із заявами щодо ситуації в Україні та практичних шляхів залучення ОБСЄ до сприяння стабілізації ситуації.

У виступі від імені України було представлено останній розвиток подій навколо продовження порушення Російською Федерацією норм та принципів міжнародного права щодо суверенітету та територіальної цілісності України, а також відповідних двосторонніх угод. Було закликано до прискорення завершення консультацій щодо погодження проекту мандату моніторингової місії ОБСЄ. Також було поінформовано про рішення Уряду України запросити місію БДІПЛ з надання оцінки ситуації у сфері прав людини. Закликано Росію до повного виконання імперативних норм міжнародного права, принципів ОБСЄ та двосторонніх договорів з Україною.

Делегація ЄС(до заяви якої приєдналися Чорногорія, Ісландія, Албанія, Боснія і Герцеговина, Грузія, Андорра, Сан-Маріно) висловила серйозне занепокоєння з приводу вчорашніх подій в Криму, зокрема, у зв’язку із перешкоджанням роботи представників ОБСЄ у виконанні своїх завдань. Було зазначено, що надзвичайно важливою є деескалація напруги. Привернуто увагу до підсумків засідання Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ 3 березня ц.р., за підсумками якого Євросоюз жорстко засудив агресивне порушення Росією незалежності України та її територіальної цілісності з боку російських збройних сил, а також факт погодження Радою Федерації застосування збройних сил на території України. Євросоюз закликав Росію негайно повернути свої збройні сили до місць свого постійного розташування.

Делегація ЄС також закликала Росію до негайного надання відповіді українській стороні щодо проведення консультацій відповідно до Договору про дружбу, партнерство та співробітництво від 1997 року та Будапештського меморандуму 1994 року, підтвердила готовність сприяти діалогу між сторонами.

Відзначено важливість міжнародної присутності в Україні, включаючи Крим. Наголошено на необхідності якомога швидшого направлення моніторингової місії ОБСЄ в Україну, забезпечення вільного доступу для представників ОБСЄ під час їхнього перебування в країні.

Делегація США наголосила на нелегітимності та неправомірності дій Росії по відношенню до України, необхідності якнайшвидшої деескалації ситуації. Закликала Росію розпочати дипломатичний діалог з українською стороною, в т.ч. у контексті опрацювання мандату моніторингової місії ОБСЄ.

Зазначила, що російські військові мають повернутися на бази свого розміщення.

Водночас, делегація РФ фактично виступила проти направлення моніторингової місії (мотивація: необхідність отримання «згоди всіх для прийняття відповідного рішення», у т.ч. заручення підтримкою «регіональної влади». В протилежному випадку, на думку російської сторони, «присутність ОБСЄ може бути неефективною та сприяти дестабілізації ситуації»).

В цілому результати обговорення продемонстрували широку політичну підтримку України з боку держав-учасниць ОБСЄ. Хід дискусії засвідчив рішучу налаштованість делегацій, за винятком делегації РФ, направити моніторингову місію в Україну, надати необхідну фінансову та експертну підтримку. Вкотре було засуджено порушення Російською Федерацією принципів міжнародного права, ОБСЄ та відповідних двосторонніх угод між Україною та Росією, а також закликано Росію до відновлення діалогу з українською стороною.

 Щодо утилізації рідкого ракетного палива «Меланж»

6 березня 2014 року в рамках міжнародного проекту Україна – ОБСЄ з території України вивезено останню партію компонента рідкого ракетного палива «меланж» для його утилізації за межами України.

Останні партії «меланжу» були завантажені 28 лютого та 3 березня 2014 року з місць зберігання у м.Біла Церква та смт.Любашівка у присутності представників міністерства оборони України, МЗС України, ОБСЄ, а також російського підприємства-підрядника. 

У рамках цього проекту, що був започаткований у 2009 році, було утилізовано близько 16 тис тон. цієї високотоксичної рідини, яка залишилась у спадщину від Радянського Союзу. «Меланж» використовувався як окислювач палива для ракет середньої і малої дальності (РСМД). Відтак в ході виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань за Договором про РСМД від 1987 року (набув чинності для України в 1992 році), виникла нагальна потреба утилізації «меланжу».

Проект Україна – ОБСЄ є унікальним оскільки забезпечив утилізацію українського меланжу на російському підприємстві за кошти донорів з країн Заходу та з використанням механізмів ОБСЄ. Він став найбільшим за обсягами донорського фінансування в історії Організації.

Внески до проекту зробили такі країни, як Данія, Іспанія, Німеччина, Норвегія, Польща, США, Угорщина, Фінляндія, Чехія і Швеція.

В результаті ліквідації цього джерела екологічної катастрофи зітхнула з полегшенням вся світова спільнота. Прямої загрози життю позбулись мешканці територій навколо п’яти військових баз зберігання «меланжу», зокрема, у Калинівці, Вінницької обл., Ценжеві, Івано-Франківської обл., Радехові, Львівської обл., Білій Церкві, Київської обл. , Шевченковому, Харківської обл. та Любашівки, Одеської області.

Українська сторона висловлює подяку країнам донорам та  ОБСЄ за надану підтримку та відзначає конструктивне співробітництво між усіма учасниками проекту.

Успішне перевезення останньої партії «меланжу» територією України засвідчило здатність нової української влади забезпечити безпеку поводження з високотоксичними речовинами навіть в складних внутрішньополітичних умовах. 

Відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка

Сьогодні в рамках заходів з відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка у Москві відбулося відкриття після реставрації пам’ятника Великому Кобзарю.

В урочистій церемонії взяли участь та виступили Надзвичайний і Повноважний Посол України в Російській Федерації Володимир Єльченко, Міністр культури Російської Федерації Володимир Мединський, заступник Мера Москви Леонід Печатніков.

У своїй промові Посол, зокрема, зазначив: „На жаль, сьогоднішній захід відбувається на фоні подій, які я не буду коментувати лише на знак поваги до нашого спільного свята з тим, щоб не затьмарювати його. Озираючись на шлях, що пройшли Україна і Росія, як дві незалежні держави, хотів би підкреслити, що в складних умовах формування наших відносин, часом, навіть у критичні моменти, нам завжди вдавалося привнести в наш діалог конструктивний дух. Дух згоди, взаєморозуміння і стабільності”.

Ми позитивно оцінюємо зусилля російського уряду і місцевої влади Москви, які дозволили завершити реконструкцію пам’ятника Кобзареві і його відкриття до 200-річчя з Дня народження Т.Шевченка, як і було раніше домовлено між сторонами. 

Останні брифінги

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes