Міністерство закордонних справ України

Брифінг в МЗС

24 березня 2014, 17:16

Огляд подій навколо Автономної Республіки Крим

Російськими військовими та спеціальними службами вживаються агресивні дії з блокування та захоплення військових частин ЗС України в АР Крим.

Останнім часом ми стали свідками захоплення з боку озброєних людей, в тому числі за участі російських військовослужбовців, кораблів Військово-морських сил України на території Автономної Республіки Крим. Такі дії з боку російської сторони важко оцінити інакше як піратські захоплення. Чи може світ дозволити, щоб в центрі Європі у ХХІ столітті орудували пірати і терористи – ось питання, на яке сьогодні має дати відповідь увесь цивілізований світ.

Чисельність угрупування ЗС РФ на території АР Крим перевищила 22 тис. військовослужбовців ЗС РФ (11,5 тис.  військовослужбовців ЧФ (у т.ч. близько 2,4 тис. морських піхотинців), а також близько 10,5 тис. військовослужбовців зі складу з’єднань та частин ЗС РФ).

Російською стороною продовжує проводиться формування організованих груп для направлення у південні та східні регіони України з метою дестабілізації ситуації.

В прикордонних з Україною областях залишається високою концентрація військ РФ та відмічається активне їх переміщення.

З Криму до південно-східних областей відправляють колишніх працівників МВС України для налагодження взаємодії з місцевими проросійськими організаціями для здійснення провокацій.

Україна - Білорусь

У зв’язку з заявами Президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка, зроблених ним 23 березня ц.р., МЗС України викликало Посла України в Республіці Білорусі для консультацій та підготувало відповідну ноту на адресу Посольства Республіки Білорусь в Україні, в якій зазначається, що такі висловлювання Президента Республіки Білорусь йдуть у розріз із загальновизнаними нормами міжнародного права, позицією більшості країн світу, які засудили дії Росії щодо анексії Криму.

Україна - ООН

21-22 березня ц.р. відбувся робочий візит в Україну делегації Секретаріату ООН на чолі з Генеральним секретарем Бан Кі-муном. Під час візиту Генеральний  секретар ООН мав зустрічі з В.о. Президента України, Головою Верховної Ради України Олександром Турчиновим, Прем'єр-міністром України Арсенієм Яценюком та іншими високопосадовими.  

Візит засвідчив солідарність ООН з нашою державою у найбільш критичний за сучасний період незалежності етап та прагнення Організації відігравати активнішу роль у врегулюванні ситуації довкола України. Украй важливим у цьому контексті став чіткий сигнал Бан Кі-муна міжнародному співтовариству про необхідність врегулювання ситуації довкола України на основі неухильного дотримання Статуту ООН та поваги суверенітету, політичної незалежності, єдності та територіальної цілісності нашої держави.

***

Як ми вже інформували, у відповідь на військову агресію проти України з боку Російської Федерації та анексію АРК, МЗС активно працює над використанням можливостей головних органів ООН з метою захисту національних інтересів нашої держави.

У цьому зв’язку Україна скликає 27 березня ц.р. офіційне засідання Генеральної Асамблеї ООН, присвячене ситуації довкола нашої держави, в ході якого має бути розглянуто проект резолюції «Територіальна цілісність України». Ключовим завданням резолюції є підтвердження Генасамблеєю як головним політичним і найбільш представницьким органом ООН територіальної цілісності України та заклик до недопущення визнання змін статусу Автономної Республіки Крим на підставі незаконного референдуму.

***

21-22 березня ц.р. Помічник Генерального секретаря ООН з питань прав людини Іван Шимонович відвідав Автономну Республіку Крим з метою підготовки розгортання моніторингової місії ООН з прав людини.

***

18 березня ц.р. в ході 25-ї сесії Ради ООН з прав людини в рамках розгляду п.4 її порядку денного «Ситуації у галузі прав людини, що потребують уваги з боку Ради» делегації багатьох країн у свої виступах згадували українську тематику.

Вони, зокрема, засудили порушення Російською Федерацією територіальної цілісності та суверенітету України, привітали намір нашої держави розслідувати факти порушень прав людини, привернули увагу до утисків прав людини на окупованій території АРК та закликали російську сторону забезпечити негайний допуск в Крим міжнародних спостерігачів. Такі сигнали пролунали у виступах делегацій Франції, Чехії, Великої Британії, Канади, Італії, Ірландії, Норвегії, Данії, Іспанії, Бельгії та Грузії.

Україна – ОБСЄ

21 березня 2014 року Постійна рада ОБСЄ схвалила рішення про направлення в Україну спеціальної моніторингової місії міжнародних спостерігачів ОБСЄ.

Упродовж останніх тижнів російська сторона тричі блокувала схвалення рішення про започаткування міжнародної моніторингової місії. 21 березня 2014 року за результатами тривалих переговорів держави-учасниці ОБСЄ змогли погодити текст рішення, який виявився прийнятним для усіх сторін.

Згідно з прийнятим рішенням, місія збиратиме інформацію та звітуватиме про безпекову ситуацію у зоні відповідальності, встановлюватиме та звітуватиме про факти інцидентів та про повідомлення про інциденти, здійснюватиме моніторинг ситуації із дотримання прав людини та основних свобод, сприятиме діалогу з метою зменшення напруженості та нормалізації ситуації.

Після схвалення рішення українська делегація виголосила інтерпретуючу заяву, в якій зазначила, що український уряд вважає, що мандат місії покриває усю територію України, включно з Автономною Республікою Крим, і що місія має почати своє розгортання починаючи зі східних та південних регіонів держави.

На початковому етапі місія складатиметься зі 100 цивільних спостерігачів, які на цьому етапі будуть розміщені в дев’яти областях України (Херсонській, Одеській, Львівській, Івано-Франківській, Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Чернівецькій та Луганській областях). Головний офіс знаходитиметься у Києві.

У разі необхідності, місія може бути збільшена на 400 додаткових спостерігачів.

Місія працюватиме в Україні шість місяців і її мандат може бути продовжено у разі відповідного запиту з боку України.

До призначення Голови місії його обов’язки тимчасово виконуватиме Директор Центру з попередження конфліктів Секретаріату ОБСЄ Адам Кобєрацький.

Коментар МЗС Росії у зв'язку з розгортанням моніторингової місії в Україні став ще одним підтвердженням небезпечних спроб російської сторони грати у наперстки не тільки зі своїм народом, але і з усім міжнародним співтовариством.

Мандат наглядової місії ОБСЄ поширюється на всю територію України та, поза всякими сумнівами, включає й Автономну Республіку Крим, яка є невід'ємною частиною української держави.

Мандат був затверджений усіма країнами ОБСЄ саме з розумінням цього неспростовного факту. І лише Росія має на це, як завжди, свою окрему думку, знову опиняючись в ізоляції, тепер в найбільшій безпековій Організації світу.

Тому місія буде працювати у Криму, якщо, звичайно ж, Росія не продовжить застосовувати середньовічну практику репресій та сили щодо міжнародних спостерігачів.

***

24-28 березня в Україні перебуватиме Верховний комісар з питань національних меншин ОБСЄ Астрід Торс для вивчення ситуації з дотриманням прав національних меншин в нашій державі. Вона планує відвідати східні та південні регіони України, зокрема Донецьк, Луганськ та Одесу, для формування власної оцінки ситуації з дотриманням прав російськомовного населення регіону.

Попередній візит А.Торс до України відбувся 4-6 березня ц.р., в ході якого вона відвідала 5 березня ц.р. АР Крим. За результатами перебування в Криму А.Торс чітко заявила про відсутність загроз на півострові для російськомовного населення.

Україна - Рада Європи

22-24 березня 2014 року з ознайомчим візитом в Україні перебуває делегація Президентського комітету ПА РЄ на чолі з Головою Асамблеї Анн Брассер.

22 березня ц.р. відбулась зустріч делегації ПАРЄ з В.о. Президента України, Головою Верховної Ради України Олександром Турчиновим, в ході якої сторони обговорили поточну ситуацію, що склалась в Україні, особливу увагу приділивши подіям, що відбуваються в АР Крим. Також були обговорені питання співпраці у сфері реформування законодавства, судової системи та системи правоохоронних органів.

23 березня ц.р. відбулись зустрічі у м. Донецьк з головою Донецької обласної державної адміністрації Сергієм Тарутою та представниками громадських організацій.

24 березня заплановані зустрічі з місцевою та регіональною владою, а також громадськими організаціями у м. Львів.

***

25 березня ц.р. у Страсбурзі розпочнеться 26-та сесія Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи (25-27 березня 2014 року).

Порядком денним засідання передбачено розгляд питання про ситуацію в Україні за процедурою термінових дебатів. Також будуть розглянуті питання ситуації з місцевою та регіональною демократією у Вірменії, Боснії та Герцеговині, Великобританії, Нідерландах, інші питання, пов’язані з правами людини, зокрема молоді, в контексті місцевого та регіонального управління.

***

В рамках своєї 98-ої пленарної сесії (21–22 березня 2014 р.) Венеціанська комісія ухвалила висновок, яким одноголосно визнала так званий референдум у Автономній Республіці Крим неконституційним та незаконним.

У висновку зазначається, що жодних переговорів, спрямованих на прийняття консенсусного рішення з питання проведення референдуму в Криму, проведено не було. На думку експертів Комісії, з огляду на багатонаціональний склад населення Криму, проведення таких переговорів за участю всіх заінтересованих сторін має особливу важливість.

У положеннях висновку підкреслюється, що у Конституції України, як і в інших конституціях держав-членів Ради Європи, передбачається неподільність країни і не дозволяється проведення будь-якого місцевого референдуму про відокремлення. Зазначається також, що відповідно до Глави X Конституції така заборона поширюється також на Автономну Республіку Крим, а Конституція АРК не дозволяє її Верховній Раді проводити такий референдум.

Також Венеціанська комісія ухвалила висновок щодо проекту федерального конституційного закону РФ «Про внесення змін до федерального конституційного закону про порядок прийняття до Російської Федерації і створення нового субєкта у складі Російської Федерації». У висновку зазначається, що цеё законопроект є несумісним з міжнародним правом, оскільки, зокрема, порушує принципи територіальної цілісності, суверенітету, невтручання у внутрішні справи іншої держави. При цьому зазначається, що час і контекст підготовки законопроекту викликають стурбованість.

Україна-ЄС

25-26 березня в Україні з робочим візитом перебуватиме делегація Європейського Союзу на чолі з Комісаром ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефаном Фюле та Комісаром ЄС з питань оподаткування, митних платежів, боротьби з шахрайством та статистики Альгірдасом Шеметою, до складу якої входять високі посадові особи структурних підрозділів Європейської Комісії з питань торгівлі, фінансово-економічних, візово-міграційних питань.

У ході візиту відбудеться розширена зустріч делегації ЄС з Прем’єр-Міністром України Арсенієм Яценюком та членами Уряду України, а також окремі двосторонні зустрічі з керівництвом низки міністерств.

У ході згаданої зустрічі будуть обговорені питання надання Україні невідкладної фінансової допомоги ЄС з метою макроекономічної стабілізації нашої держави, обсяги та порядок надання Україні автономних торговельних преференцій ЄС, в рамках яких вже найближчим часом в односторонньому порядку буде лібералізовано доступ до ринку ЄС для українських експортерів в рамках майбутньої ЗВТ Україна-ЄС, рух до безвізового режиму між Україною та ЄС та підготовка до підписання розділів Угоди між Україною та ЄС з торговельно-економічних та секторальних питань.

Україна - Канада

22 березня 2014 р. Україну з візитом відвідав Прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер на чолі представницької делегації, до складу якої, зокрема, увійшли Міністр закордонних справ Джон Бейрд, Міністр юстиції та Генеральний прокурор Пітер МакКей, Президент Конгресу українців Канади Павло Ґрод та інші канадські високопосадовці.

Стівен Гарпер був прийнятий В.о. Президента України, Головою Верховною Ради України Олександром Турчиновим, відбулися його переговори з Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком.

У ході візиту обговорено широке коло питань двосторонньої взаємодії, при цьому особлива увага приділена питанням, пов’язаним із подоланням наслідків російської агресії проти України.

Керівництвом нашої держави висловлено вдячність канадській стороні за чітку і послідовну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Важливим результатом зустрічей стала домовленість про відновлення призупинених минулого року переговорів між Україною та Канадою щодо укладення угоди про вільну торгівлю.

Глава українського Уряду подякував канадській стороні за прийняте рішення про виділення 200 млн. доларів фінансової допомоги, яка буде надана в контексті відновлення програми співпраці нашої держави з Міжнародним валютним фондом.

Стівен Гарпер заявив, що Україна може розраховувати на абсолютну підтримку Канади в ООН, «Групи семи» та в інших міжнародних організаціях та інституціях.

Візит підтвердив готовність офіційної Оттави розвивати відносини з новим Урядом України з метою стабілізації внутрішньополітичної, економічної і безпекової ситуації в нашій державі.

Україна - ФРН

У ході візиту до України 22 березня ц.р. Міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр зустрівся з Олександром Турчиновим та Арсенієм Яценюком і засудив дії Росії в Криму, назвавши їх відвертою агресією, порушенням Конституції України та міжнародного права. 

Вальтер Штайнмаєр повідомив про наміри ФРН надати Україні практичну експертно-консультативну допомогу, у т.ч. для оптимізації структури і діяльності виконавчої влади України та боротьби з корупцією, готовність Уряду ФРН і надалі сприяти забезпеченню реверсних постачань газу до України, у т.ч. через територію Словацької Республіки.

Участь української делегації на Саміті з питань ядерної безпеки

В.о. Міністра закордонних справ України Андрій Дещиця очолить урядову
делегацію України на Саміті з питань ядерної безпеки, який відбудеться 24-25 березня у Гаазі (Королівство Нідерланди).

Головною метою зустрічі є обговорення нагальних проблем подальшого
скорочення кількості ядерних матеріалів у світі та забезпечення їх фізичної
безпеки.

Нагадаю, що участь у Саміті візьмуть глави держав та урядів з 54 країн
світу, а також керівники низки міжнародних організацій, зокрема ООН, ЄС,
МАГАТЕ та Інтерполу.

В ході зустрічі планується представлення низки ініціатив добровільного
характеру, реалізація яких сприятиме досягненню цілей Саміту. Відбудеться
також представлення національних доповідей про прогрес у виконанні рішень попередніх самітів. Зокрема, делегацією України буде представлено
Національну доповідь про виконання домовленостей, досягнутих під час
Сеульського саміту 2012 року з питань ядерної безпеки. 

Останні брифінги

МЗС в соціальних мережах

     

> Всі акаунти в соцмережах


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 facts on Russian military aggression against Ukraine

 

On Ukraine in English

 

Inform about your experience with Ukrainian consul

 

Let my people go

 

 

Ukraine: Fight for Independence

 

Proof of Fakes