Україна є одним із гарантів продовольчої безпеки в світі завдяки традиційно потужному продовольчому експорту. Війна Росії проти Україну є головною причиною глобальної продовольчої кризи, яка може принести серйозні політичні та економічні наслідки. Сільськогосподарський та продовольчий сектор України становить майже 10% ВВП. У 2021 році український експорт продовольчої продукції склав майже 28 мільярдів доларів, зокрема 7 мільярдів євро (7,4 мільярда доларів) до ЄС.
За обсягами експорту Україна входила до п’ятірки найбільших експортерів зернових у світі, ми експортували ¾ від того, що виробляли, оскільки внутрішнє споживання зернових становило всього 20–25%. Україна постачала 10% світового експорту пшениці, понад 14% кукурудзи і понад 47% соняшникової олії.
Понад 400 млн людей у світі залежать від поставок продовольства з України. Війна в Україні становить загрозу глобальній продовольчій безпеці, яка сьогодні особливо гостра в окремих країнах Африки та Азії, які є основними покупцями пшениці та кукурудзи на світових ринках.
Агресія Росії внесла зміни до світових поставок продовольства, і продукція, яку Україна не зможе поставити на світовий ринок, викликає ланцюгову реакцію: розвинені країни збільшують запаси, багато країн-експортерів продовольства, на тлі невизначеності, обмежують торгівлю. Війна вплинула на 25% світової торгівлі зерновими та спричинила зростання світових цін, інфляцію продовольства та зменшення доступу до продовольства в країнах, які імпортують аграрну продукцію з України.
Через війну Україна цього року втратила близько 20% посіяної площі (окуповані території або зони бойових дій).
Мета України - продовжувати експорт продовольства відповідно до своїх міжнародних зобов'язань. До війни Україна щомісяця експортувала 5-6 млн. тонн сільськогосподарської продукції; 90% з цього обсягу експортувалось з морських портів у Чорному морі та Азовському морі.
Однак, повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України, домінування російського флоту в Чорному морі, мінування підступів до портів зумовили блокування експорту зерна через існуючі морські шляхи.
Тому, з ініціативи Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріш уже у квітні 2022 р. розпочалися консультації щодо можливості розблокування шляху для відновлення поставок зерна з України на міжнародний ринок.
У результаті 22 липня 2022 р. у м. Стамбулі були підписані документи, які стали основою реалізації Чорноморська зернова ініціатива.
Перше судно, завантажене українським зерном, покинуло порт Одеси 1 серпня 2022 р. і пунктом його призначення був Ліван.
Чорноморська зернова ініціатива за посередництва ООН і Туреччини стала і на сьогодні є ключовим інструментом для забезпечення експорту продовольства з України до решти світу.
Протягом часу функціонування дію ініціативи кілька разів продовжували (жовтень 2022, березень 2023 р.).
17 травня ц.р. Зернову угоду було розблоковано і продовжено її дію до 18 липня.
Загалом у рамках дії Зернового коридору з 01.08.2022 р. уже відправлено 973 судна з 31,3 млн.тонн українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки.
Україна тісно співпрацює з Офісом Координатора ООН і делегацією Туреччини з метою сприяння переміщенню та перевіркам суден, що прибувають і виходять, у рамках Ініціативи та узгоджених процедур.
Блокування росією реєстрації нового західного флоту, як і блокування найбільшого порту «Південний», є грубим порушенням умов Зернової ініціативи, під якою підписалась і країна-агресор.
Україна також активно співпрацює з Офісом Координатора ООН і делегацією Туреччини щодо:
- продовження Ініціативи щонайменше на 1 рік,
- розширення географії Зернового коридору до портів Миколаївської області
- збільшення переліку продукції, що експортується, зокрема включенням до нього продукції металургійної галузі.