• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Рекомендації МЗС громадянам України, які планують поїздку до Польщі
Опубліковано 01 листопада 2012 року о 00:00

Корисна інформація для громадян України

Плануючи поїздку до Польщі, в першу чергу, ознайомтеся з нашими порадами щодо подорожі до цієї країни. При виїзді з України рекомендуємо занотувати адресу та контактні телефони Консульського відділу Посольства України в Республіці Польща, а також інших консульських установ України в Польщі.

Рекомендуємо зробити та мати з собою копію внутрішнього паспорту громадянина України (сторінки 1, 2, 10 та сторінка з відомостями про останню реєстрацію), а також копію паспорту громадянина України для виїзду за кордон (сторінка 1 і сторінка з дійсною Шенгенською візою). Наявність копій цих документів може значно спростити вирішення питань, пов’язаних із втратою паспорту.

Якщо Ви плануєте залишатися у Польщі понад 3 місяці, потрібно оформити довгострокову національну (польську) візу або дозвіл на проживання у Польщі відповідно до польського законодавства. У такому випадку, ми також рекомендуємо Вам одразу стати на консульський облік у відповідній консульській установі України у Польщі.

УВАГА!

26 червня ц.р. Радою ЄС були схвалені технічні зміни до Кодексу Шенгенських кордонів, які набрали чинності 19 липня ц.р., за виключенням окремих положень.
Зазначені зміни, серед іншого, доповнюють статтю 5 Кодексу положеннями, які передбачають нові вимоги щодо дійсності проїзних документів при в’їзді до країн ЄС громадян третіх держав, а саме: «проїзний документ повинен бути виданий не раніше, ніж протягом останніх 10 років».
Водночас, за інформацією відповідних органів держав-членів ЄС, прикордонні служби більшості країн при виїзді за межі ЄС пропускатимуть громадян третіх держав, які користуються паспортними документами з продовженим терміном дії, проте попереджатимуть про неможливість повторного в’їзду за такими документами.

Рекомендації щодо правил поведінки

Загальні правила поведінки в Республіці Польща нічим не відрізняються від правил поведінки в інших європейських країнах, зокрема в Україні. У разі виникнення неординарних ситуацій, Ви можете звернутися за порадою до консульських установ України в Республіці Польща.

Безпекова ситуація в Польщі

Безпекова ситуація у Польщі є стабільною і прогнозованою. Рівень терористичної загрози упродовж останніх років перебуває на найнижчому рівні.

З актуальними повідомленнями у сфері безпеки та правопорядку можна ознайомитися на веб-сторінці польської поліції.

Умови працевлаштування

Якщо ви вирішили виїхати до Польщі з метою працевлаштування, то повинні пам’ятати, що українці можуть працювати в Польщі протягом 6 місяців упродовж року в усіх секторах економіки, без оформлення відповідного дозволу на працю, а лише на підставі підтвердження польського роботодавця про намір працевлаштування (зареєстрованого у повітовому управлінні праці за місцем його проживання або знаходження фірми роботодавця) (згідно із Розпорядженням «Про внесення змін до Розпорядження про виконання робіт іноземцями без необхідності отримання дозволу на працю від 30.08.2006 року»).

Згiдно з законом РП «Про працевлаштування та запобiгання безробiттю» та постановою Мiнiстра працi i соцiальної полiтики РП вiд 17 серпня 1993 року iноземець, який збирається легально працювати на територiї Польщi повинен за поданням вiдповiдної заяви отримати дозвiл на працевлаштування Воєводського Бюро працi, а на пiдставi дозволу на працю вiн отримує вiзу з правом на працю у консульських установах Республiки Польща за кордоном.

Докладніше про законодавство Республіки Польща щодо працевлаштування іноземців можна дізнатись тут.

Громадяни України, які вирішили працювати у Польщі повинні запам’ятати такі поради:

1. Закордонний паспорт, проїзний документ дитини, а також візу бажано оформляти самостійно та оплату за ці послуги проводити особисто. Це не дасть можливості торговцям людьми втягнути громадянина у боргову кабалу або вчинити злочин стосовно інших осіб за її документами.

2. Торговці людьми можуть ввести громадянина в оману використовуючи:

різного роду фірми з посередництва в працевлаштуванні за кордоном;

туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомств, агенції шоу-бізнесу тощо;

оголошення, рекламу в засобах масової інформації та комп'ютерній мережі Інтернету.

3. Не потрібно реагувати на рекламу фірм, які не зазначають свою повну назву, адресу, номер ліцензії та органу ліцензування, що її видав тощо.

4. Переговори про навчання, працевлаштування, туристичні подорожі не бажано проводити наодинці з агентом фірми. Необхідно запросити взяти участь у переговорах свою довірену особу (це може бути хтось із близьких, друзів, знайомих тощо). Треба з’ясувати, чи має агент фірми або підприємець ліцензію на посередництво в працевлаштуванні за кордоном. (Це можна з’ясувати в Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України за телефоном: (8-044)220-50-97 з 17.00 до 18.00 години з понеділка по четвер або на Інтернет-сайті www.minpraci.gov.ua )

5. З метою працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір (контракт). Такий договір оформлюєтсья у двох примірниках, один з яких залишається у працівника.

6. Не варто користуватися послугами незнайомих осіб, які пропонують свої послуги щодо продовження терміну дії візи.

7. Термін перебування на території іноземної держави зазначений у візі.

8. Залишити рідним, близьким чи знайомим копії свого паспорта громадянина України, закордонного паспорта, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних квитків, нещодавно зроблену фотокартку, а також номери телефонів роботодавця, знайомих за кордоном, посольства (консульства) України та номер телефону й адресу, де збираєтеся громадянин зупинитися за кордоном.

УВАГА!

Нелегальне працевлаштування за кордоном є правопорушенням, яке карається законом i тягне за собою адміністративну, часом кримінальну вiдповiдальнiсть, з подальшою депортацією з країни та забороною в'їзду до неї на певний термін.

Отримання туристичних віз передбачає саме туристичний характер поїздки, а не виїзд за кордон з метою подальшого працевлаштування. Громадяни, якi не отримали дозвiл на роботу у встановленому законодавством РП порядку та візу відповідного типу, вважаються нелегальними мiгрантами.

Роботодавець не має права вимагати у Вас паспорт громадянина України. Треба пам'ятати, що паспорт є власністю України.

Працевлаштування іноземців на території Польщі*

Дозвіл на працевлаштування

Головним принципом виконання праці іноземцями (особами, які не є громадянами Республіки Польща) є те, що іноземець повинен мати дозвіл на працевлаштування. Однак є певні категорії людей, яких звільнено від цього обов’язку.

Під виконанням праці слід розуміти:

 • працевлаштування,
 • виконання іншої праці з метою заробітку,
 • виконання обов’язків у правліннях юридичних осіб, які ведуть свою господарську діяльність на території Польщі.

Щоб виконувати працю в Польщі, іноземець має легально перебувати на території країні і мати дозвіл на працевлаштування в Польщі (категорії осіб, яких звільнено від цього обов’язку – див. нижче).
Типи дозволів на працевлаштування:

тип A – для іноземців, які виконують працю на території Польщі на основі контракту з суб’єктом, головний офіс, відділення або інша форма організованої діяльності якого знаходиться на території Польщі;

тип B – для іноземців, які протягом 6 місяців на рік виконують обов’язки в правлінні юридичної особи, що вписана до реєстру підприємств або є товариством з обмеженою відповідальністю в організації;

тип C – для іноземців, які виконують працю для іноземного працедавця і мають відрядження на територію Польщі на період, що перевищує 30 днів календарного року до відділення чи закладу іноземного суб’єкта, його залежного суб’єкта чи суб’єкта, який пов’язаний із ним довготерміновим контрактом;

тип D – для іноземців, які виконують працю для іноземного працедавця, який не має відділення, закладу чи іншої форми організованої діяльності на території Польщі і відряджені до Польщі з метою реалізації послуг, які мають тимчасовий характер (експортні послуги)

тип E – для іноземців, які виконують працю для іноземного працедавця і мають відрядження до Польщі на період, що перевищує 3 місяці протягом наступних 6 місяців з метою, що відрізняється від дозволів типу B, C чи D.

Звільнення від обов’язку мати дозвіл на працевлаштування

Від обов’язку мати дозвіл на працевлаштування звільнено такі категорії іноземців:

 • громадяни Європейського Союзу та Європейської економічної зони, а також Швейцарської Конфедерації і члени їх родин;
 • особи, які мають дозвіл на поселення в Польщі;
 • особи, які мають дозвіл на перебування довготермінового резидента Європейської Спільноти в Польщі;
 • особи, які мають статус довготермінового резидента Європейської Спільноти в іншій країні ЄС і які отримали дозвіл тимчасового проживання у зв’язку з працевлаштуванням або веденням підприємницької діяльності;
 • біженці, особи, які, користуються тимчасовою охороною, особи, які мають тимчасову охорону або додаткову охорону чи згоду на допустиме перебування;
 • особи, які хочуть отримати статус біженця за умови наявності довідки, виданої Головою Бюро у справах біженців (це стосується випадків, коли справа надання статусу біженця розглядається першою інстанцією довше, ніж 6 місяців);
 • особи, які мають дійсну Карту поляка;
 • особи, які мають право на перебування й виконання праці на території ЄС чи держави Європейської економічної зони, що не належить до ЄС або Швейцарської Конфедерації, які працевлаштовані працедавцем, що має головний офіс на території такої держави і тимчасово відряджені на територію Польщі;
 • особи, яким міжнародними договорами чи окремими правилами гарантовано виконання праці без необхідності отримання дозволу на працевлаштування;
 • чоловік або дружина громадянки (громадянина) Польщі, які мають дозвіл на перебування на визначений час у зв’язку з одруженням.

Крім того, від обов’язку отримання дозволу на працевлаштування звільнено такі категорії іноземців:

 • особи, які проводять курси, беруть участь у стажуванні, виконують обов’язки радника, наглядача та інші, що вимагають спеціальних кваліфікацій у програмах, що реалізуються Європейським Союзом чи інших міжнародних програмах допомоги, також з фондів, призначених через польський уряд;
 • вчителі іноземних мов у закладах системи освіти;
 • члени збройних сил та цивільного персоналу, які працюють у військових структурах, що знаходяться на території Польщі або є іноземцями, що мають відрядження з метою впровадження військових програм, які реалізуються на основі умов з участю Польщі;
 • постійні кореспонденти іноземних ЗМІ, яким надано, на прохання головного редактора їхнього мас-медіа чи агентства за кордоном, акредитація міністра закордонних справ Польщі, але винятково в сфері обов’язків, що виконуються тільки для цього іноземного ЗМІ чи агентства;

Від обов’язку мати дозвіл на працевлаштування звільнено також такі категорії осіб

 • митці, які індивідуально чи в групах, виступають протягом 30 днів за календарний рік (актори, режисери, диригенти, інструменталісти, вокалісти, циркові актори чи танцівники);
 • особи, які проводять до 30 днів протягом календарного року лекції, виголошують доповіді чи представляють презентації особливої наукової чи художньої цінності, але при цьому зберігають постійне місце проживання за кордоном;
 • спортсмени, що працюють для суб’єкта, який міститься на території Польщі, репрезентують його на спортивних змаганнях, якщо виконувана праця носить тимчасовий характер;
 • священики, монахи та інші особи, які виконують працю, пов’язану з їх релігійним станом, в церквах та релігійних об’єднаннях, національних між церковних організаціях, статус яких урегульований міжнародними договорами правилами про відносини держави з церквою, або іншого релігійного об’єднання, яке функціонує на основі запису до реєстру визнань, в їхніх юридичних особах або організаційних об’єднаннях, на основі документу від відповідного релігійного об’єднання, його юридичної особи чи організації;
 • студенти стаціонарного навчання на території Польщі у такі місяці: липень, серпень і вересень;
 • студенти, які працюють в рамках професійного стажування, на які їх направляють організації, що є членами міжнародних об’єднань студентів або які проходять обов’язкові професійні практики;
 • студенти, які працюють в рамках співпраці громадських служб працевлаштування та їх закордонних партнерів;
 • особи, які мають відрядження на роботу в інститутах культури іноземних держав на території Польщі, на основі міжнародних угод, стороною яких є Польща;
 • особи, які відряджені на територію Польщі іноземним працедавцем, якщо вони зберігають постійне місце проживання за кордоном і їх відрядження не більше ніж 3 місяці протягом календарного року та має такі цілі:
 • виконання монтажних чи консерваційних робіт або ремонту, доставки приладів, конструкцій та машин, які виробляє іноземний працедавець,
 • отримують замовлені пристрої, машини та інше обладнання чи частини, які вироблені польським підприємством,
 • навчання працівників польського підприємця, який отримує прилади, конструкції, машини та інше обладнання, про яке говориться в пункті а., що стосується його обслуговування чи експлуатації,
 • монтажу чи демонтажу торгових точок або обслуговування їх, якщо їх побудував іноземний працедавець і який відрядив з цією метою іноземців;
 • особи, які виконують роботу для депутатів Європейського Парламенту у зв’язку з виконуваними обов’язками;
 • громадяни Туреччини після 4 років легального працевлаштування на території Польщі;
 • особи, які виконують роботу як наукові працівники в суб’єктах, про які йдеться в правилах про науково-дослідні центри;
 • випускники польських вищих навчальних закладів, а також випускники-докторанти польських ВНЗ;

Від обов'язку мати дозвіл працевлаштування також звільнені

учасники програм культурного або навчального обміну, програм гуманітарної чи допомоги, а також програм літньої праці студентів, що організовані згідно з домовленістю з відповідним міністром;
громадяни держав, які межують з Польщею, а також держав, з якими Польща співпрацює у сфері трудової міграції у рамах партнерства щодо мобільності, встановленого між цими державами та ЄС – громадяни Росії, Білорусі, Молдови та України (див. нижче).

Громадяни Білорусі, Молдови, Російської Федерації та України можуть протягом короткого терміну працювати в Польщі без обов’язку отримання дозволу на працевлаштування в період 6 місяців протягом календарного року.

Працедавець зобов’язаний тільки зареєструвати потрібну заяву в повітовому бюро праці відповідно до місцязнаходження офісу чи місця проживання працедавця. Бланки заяви можна отримати в повітових бюро праці. Заява складається разом із копією. Повітове бюро праці робить позначку про реєстрацію на оригіналі й копії. Працедавець повинен віддати оригінал заяви іноземцю. Процедура реєстрації відбувається під час одного візиту до бюро праці і є безкоштовною. Зареєстрована заява є основою до отримання візи у польському консульстві в країні постійного перебування для виконання праці іноземцем.

Це правило має тимчасовий характер і його дія продовжується до 31 грудня 2010 року.

Треба пам’ятати, що звільнення від обов’язку мати дозвіл на працевлаштування не звільнює з обов’язку отримання візи або посвідки на проживання на визначений період. Іноземець може працювати на території Польщі тільки тоді, коли легально перебуває в країні.

Умови отримання дозволу на працевлаштування

Для того, щоб працедавець міг отримати дозвіл на працевлаштування іноземця, іноземець не повинен обов’язково перебувати на території Польщі. Можна подати заяву на дозвіл, коли іноземець перебуває за кордоном. Роль іноземця в процедурі отримання дозволу на працевлаштування обмежена. Іноземець насамперед повинен знайти працедавця, який захоче його працевлаштувати. Наступні кроки з метою отримання дозволу виконує працедавець.

До часу закінчення процедури надання дозволу на працевлаштування, іноземець може перебувати на території Польщі з умовою, що має дійсну візу або посвідку на проживання. Якщо перед закінченням терміну легального перебування іноземцю не видали дозвіл на перебування, він повинен покинути територію Польщі (дивись – Перебування).

Про видачу дозволу на працевлаштування може клопотати тільки працедавець, який хоче працевлаштувати іноземця. Працедавець може бути представлений своїм заступником або іншою уповноваженою особою. Заяву не може подавати іноземець, якому треба видати дозвіл на працевлаштування або особа, яка представляє іноземця.

Заяву про надання дозволу на працевлаштування складає:
працедавець або фізична особа, яка хоче працевлаштувати іноземця,
суб’єкт, що уповноважений репрезентувати юридичну особу, якщо іноземець виконуватиме обов’язки в правлінні цієї юридичної особи,
іноземний працедавець, якщо іноземець буде відряджений на територію Польщі.

Працедавець, який має намір працевлаштувати іноземця, повинен написати заяву про видання такого дозволу не пізніше, ніж за 30 днів перед планованим терміном працевлаштування або втратою дійсності попереднього дозволу.

Працедавець, що хоче працевлаштувати іноземця, повинен написати заяву і надати комплект потрібних документів.

Від 2009 року процедуру отримання дозволу на працевлаштування іноземця в Польщі спрощено. Працедавець повинен скласти до воєводи заяву з потрібними документами. У заяві він описує, якого типу має бути цей дозвіл. У випадку дозволу типу A є ще додаткова вимога. Працедавець перед наданням документів воєводі повинен звернутися до відповідного старости (повітового бюро праці) з запитанням, чи на даний момент можна працевлаштувати особу, яка зареєстрована в бюро праці як безробітна з відповідними до потрібної посади кваліфікаціями. Якщо нема такої особи – староста видає відповідну довідку, яку треба додати до комплекту документів.

До обов’язків працедавця, зокрема, належать такі:

 • підписання з іноземцем контракту та надання іноземцеві перед підписанням перекладу контракту на зрозумілу для нього мову;
 • врахування в контракті умов працевлаштування, представлених в заяві на видачу документів на дозвіл на працевлаштування (напр., про розмір зарплати);
 • передача іноземцеві його примірника оригіналу дозволу;
 • інформування іноземця про процес видачі або продовження дозволу на працевлаштування;
 • відповідна старанність у процесі видачі або продовження дозволу на працевлаштування іноземця;
 • негайне інформування органу, котрий видав дозвіл, про те, що іноземець не почав працювати в період трьох місяців від моменту видачі дозволу на працевлаштування або закінчив працювати раніше, ніж 3 місяці до дати закінчення дійсності дозволу.

* Інформація підготовлена та надана Консульському відділу Посольства України в Республіці Польща адвокатською компанією Kancelaria Prawna SP.K.Walczyński Kalinowski і Wspólnicy.

 

УВАГА!

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Угода між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення

Щодо застосування статті 9 Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення, зокрема отримання довідки про періоди, розглянуті з метою призначення та виплати допомоги по безробіттю (UA-PL) відповідно до статті 5 розділу 3 Адміністративного договору щодо застосування Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення

Відповідно до статті 9 Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення страховий стаж, набутий відповідно до законодавства однієї з Договірних Сторін, враховується у разі необхідності, за умови, що він не співпадає, при визначенні права на допомогу по безробіттю відповідно до законодавства іншої Договірної Сторони, якщо зацікавлена особа має страховий стаж, набутий безпосередньо перед втратою роботи згідно із законодавством цієї іншої Договірної Сторони.

Тривалість виплати допомоги по безробіттю підлягає скороченню на період, в якому безробітний отримував таку допомогу на території іншої Договірної Сторони протягом останніх 12 місяців до дня подання заяви.

З метою застосування статті 9 Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення заявник має подати компетентній установі Договірної Сторони, де він звертається за допомогою по безробіттю, Довідку про періоди, розглянуті з метою призначення та виплати допомоги по безробіттю (далі – Довідка), що підтверджує періоди страхування, пов’язані з оплачуваною зайнятістю, та періоди, що включаються до періодів страхування, і можуть бути враховані при призначенні та виплаті допомоги по безробіттю, набуті на території іншої Договірної Сторони.

У Довідці також підтверджуються періоди отримання допомоги по безробіттю згідно із законодавством іншої Договірної Сторони.

В Україні компетентними установами з питань призначення та виплати допомоги по безробіттю і видачі зазначеної Довідки є Центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські центрі зайнятості.

У Республіці Польща – Воєводські адміністрації праці.

 

З метою спрощення та прискорення виконання положень Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення громадяни можуть звертатися до Державного центру зайнятості: поштова адреса: вул. Еспланадна 8/10, м. Київ, 01601, електронна адреса [email protected] та за телефоном +38(044) 284-39-11 – відділ реєстрації, надання матеріального забезпечення Управління методології та організації обслуговування громадян.

 

Щодо реалізації права на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застрахованих осіб у відповідності до норм Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення

Ця інформаційна довідка складена Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на реалізацію норм Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення від 18.05.2012 (далі – Угода) застрахованими особами у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням щодо питань пов’язаних із призначенням допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах, допомоги на поховання, а також врахування страхового стажу.

Допомога по тимчасовій непрацездатності (допомога по хворобі) та допомога по вагітності та пологах (допомога по материнству)

У відповідності до статті 11 розділу другого частини третьої Угоди допомога у випадку хвороби та материнства призначається та виплачується відповідно до законодавства та за рахунок тієї Договірної Сторони, на території якої особа є застрахованою.

На території України питання призначення та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах врегульовано Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240 (далі – Закон № 2240).

Згідно із частиною першою статті 4 Закону № 2240 право на матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.

Абзацом першим частини першої статті 51 Закону № 2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом – копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням з Фондом, яким є Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 № 455 (далі – Інструкція № 455).

Для реалізації свого права на допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах застрахована особа:

- громадянин України, якому було видано на території Республіки Польща листок непрацездатності на бланку ZUS ZLA зеленого кольору, яким підтверджується його тимчасова втрата працездатності не пов’язана з нещасним випадком на виробництві або період вагітності та хвороби, повинен у відповідності до вимог пункту 1.12 Інструкції № 455 здійснити обмін листка непрацездатності на бланку ZUS ZLA на листок непрацездатності згідно з рішенням лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК) лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання чи роботи.

Обмін здійснюється на підставі перекладених на державну мову та нотаріально засвідчених документів, які підтверджують тимчасову втрату працездатності під час перебування за межами України;

- громадянин Республіки Польща або громадянин іншої держави, якому було видано на території Республіки Польща листок непрацездатності на бланку ZUS ZLA зеленого кольору, яким підтверджується його тимчасова втрата працездатності не пов’язана з нещасним випадком на виробництві або період вагітності та хвороби, повинен здійснити упорядкований автентичний переклад на українську мову.

Після чого, для нарахування та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах громадянин України та громадянин Республіки Польща або громадянин іншої держави який:

- працює за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи і на користь яких здійснюється загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, подає обміняний листок непрацездатності (для громадян України) або листок непрацездатності на бланку ZUS ZLA з перекладом (для громадян Республіки Польща або громадянин іншої держави) до адміністрації (відділу кадрів) підприємства, установи, організації або фізичної особи з яким застрахована особа перебуває у трудових відносинах;

- бере добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням подає обміняний листок непрацездатності (для громадян України) або листок непрацездатності на бланку ZUS ZLA з перекладом (для громадян Республіки Польща або громадянин іншої держави) до районної (міжрайонної), міської, районної (міжрайонної) у містах виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за місцем свого проживання.

Врахування періодів страхового стажу, набутих відповідно до законодавства Республіки Польща

У відповідності до статті 10 розділу другого частини третьої Угоди періоди страхового стажу, набуті відповідно до законодавства кожної із Договірних Сторін, враховуються, у разі необхідності, при визначенні права на допомогу та періоду її виплати, за умови, якщо вони не співпадають.

Згідно із статтею 37 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу:

60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до п’яти років;

80 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від п’яти до восьми років;

100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.

У разі наявності у застрахованої особи страхового стажу набутого на території Республіки Польща, врахування якого вплине на розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності, вона має право звернутися до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, як до установи зв’язку, із заявою про підтвердження її страхового стажу набутого на території та у відповідності до законодавства Республіки Польща.

Заява застрахованої особи на підтвердження страхового стажу такої особи набутого на території Республіки Польща повинна містити наступну інформацію:

 

 

Інформація щодо особи

1

Прізвище

2

Ім’я (імена)

3

Poдoве прізвище

4

Попередні прізвища

5

Дата народження   │   │   │     │   │   │   │

6

Адреса проживання в Україні

7

Остання адреса проживання в Республіці Польща

8

Ідентифікаційний номер в Україні (номер страхового свідоцтва, якщо це неможливо, зазначити серію та номер паспорта особи)

9

Ідентифікаційний номер в Республіці Польща (номер PESEL, якщо це неможливо, зазначити серію та номер посвідчення особи або паспорта)

10

Виконувала роботу в Республіці Польща, як найманий працівник або як самозайнята особа

11

Назва та адреса останнього працедавця в Республіці Польща або остання діяльність самозайнятої особи (назва та адреса фірми)

12

Період за який необхідно підтвердити страховий стаж набутий  в Республіці Польща від │   │   │   │   │   │   │   │   │  до │   │   │   │   │   │   │   │   │

Зазначену заяву необхідно надсилати на адресу Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності: вул. Боричів Тік, 28, м. Київ, Україна, 04070.

За результатами розгляду поданої заяви та підтвердження страхового стажу набутого на території Республіки Польща, Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надає застрахованій особі висновок про страховий стаж набутий на території Республіки Польща.

Для врахування набутого на території Республіки Польща страхового стажу для визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахована особа надає оригінал висновку про страховий стаж набутий на території Республіки Польща, у разі якщо:

- працює за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи і на користь яких здійснюється загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, до адміністрації (відділу кадрів) підприємства, установи, організації або фізичної особи з яким застрахована особа перебуває у трудових відносинах;

- бере добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, до районної (міжрайонної), міської, районної (міжрайонної) у містах виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за місцем свого проживання.

 

Допомога на поховання за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

У відповідності до статті 19 розділу другого частини третьої Угоди право на допомогу на поховання визначає компетентна установа Договірної Сторони, законодавство якої поширюється на працівника, самозайняту особу на момент смерті.

Відповідно до статті 45 Закону № 2240 допомога на поховання надається у разі смерті застрахованої особи, а також членів сім’ї, які перебували на її утриманні (дружини (чоловіка); дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали інвалідами до 18 років (братів, сестер та онуків – за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів з денною формою навчання – до 23 років; батька, матері; діда та баби за прямою лінією спорідненості).

Не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).

Зазначена допомога надається застрахованій особі, члену її сім’ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.

Згідно із статтею 51 Закону № 2240 допомога на поховання застрахованої особи призначається сім’ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів громадянського стану, виконавчим органом сільської, селищної чи міської (крім міст обласного значення) ради.

У разі видачі компетентним органом Республіки Польща свідоцтва про смерть, яким підтверджується факт смерті застрахованої особи, при призначенні допомоги на поховання слід користуватися цим свідоцтвом.

В цьому випадку призначення допомоги на поховання застрахованої особи здійснюється на підставі копії свідоцтва про смерть виданого на території Республіки Польща та його упорядкованого автентичного перекладу на українську мову.

Для призначення та виплати допомоги на поховання отримувач допомоги надає копію свідоцтва про смерть виданого на території Республіки Польща та переклад цього свідоцтва, у разі якщо померлий:

- працював за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи і на користь яких здійснюється загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, до адміністрації (відділу кадрів) підприємства, установи, організації або фізичної особи з яким застрахована особа перебувала у трудових відносинах;

- брав добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, до районної (міжрайонної), міської, районної (міжрайонної) у містах виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за місцем його проживання.

Контактні особи, до яких можуть звернутися громадяни щодо реалізації норм Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення в частині допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах та допомоги на поховання

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

вул. Боричів Тік, 28

м. Київ

Україна, 04070

e-mail: [email protected]

тел. + 00 380 44 2060401

факс. + 00 380 44 2060406

 

Відділ матеріального забезпечення застрахованих осіб

e-mail: [email protected]

Головний спеціаліст відділу

Чередник Артур Юрійович

e-mail: [email protected]

тел. + 00 380 44 4251204

 

Відділ договірної роботи

e-mail: [email protected]

Начальник відділу

Власенко Інна Іванівна

e-mail: [email protected]

тел. + 00 380 44 2060408

 

Щодо отримання довідки про застосування законодавства (UA-PL-1на підставі ст. 7, 8 Частини ІІ Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення

1. Підтвердження застосування українського законодавства відповідно до положень статті 7 Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення здійснюється Міністерством соціальної політики України (далі – Мінсоцполітики), яке відповідно до статті 4 Адміністративного договору щодо застосування Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення є компетентною установою в Україні із зазначеного питання.

Мінсоцполітики на запит роботодавця або самозайнятої особи, надає довідку UA-PL-1, яка підтверджує, що найманий працівник або самозайнята особа підпадає під дію законодавства України, з визначенням терміну дії такої довідки. Довідка UA-PL-1 є доказом того, що найманий працівник або самозайнята особа не підпадають під дію законодавства Республіки Польща.

Довідка UA-PL-1 надається у 3 примірниках: найманому працівнику або самозайнятій особі, роботодавцеві найманого працівника, установі зв’язку, або компетентній установі Республіки Польща.

Запит на отримання довідки надається на адресу Мінсоцполітики роботодавцем або самозайнятою особою у вигляді офіційного листа із зазначенням всіх необхідних даних для заповнення довідки UA-PL-1.

У випадку, якщо період відрядження перевищує 24 місяці, роботодавець або самозайнята особа повинен звернутись до Мінсоцполітики з метою подальшого отримання згоди компетентного органу Республіки Польща, на території якої найманий працівник або самозайнята особа виконує роботу, щодо продовження застосування українського законодавства на наступний період, який не перевищує 36 місяців.

Запит на згоду має бути поданий до Мінсоцполітики до закінчення розпочатого періоду відрядження. У випадку отримання запиту про продовження терміну відрядження після дня закінчення терміну дії довідки UA-PL-1 Мінсоцполітики перевіряє причини затримки і у випадку підтвердження обґрунтованості затримки, надсилає запит до установи зв’язку Республіки Польща з метою отримання згоди.

 

2. Відповідно до положень статті 8 Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення в окремих випадках компетентні органи Української та Польської Сторін можуть, за взаємною згодою, встановити винятки з положень статті 6 та статті 7 (пунктів 1-5) стосовно будь-якої особи або групи осіб в їхніх інтересах.

Для застосування цих положень щодо встановлення винятків до Мінсоцполітики має бути надане відповідне звернення із належним обґрунтуванням.

За додатковими роз’ясненнями звертатись до відділу міжнародних договорів Управління міжнародних зв’язків Мінсоцполітики:

тел./факс: 284 3906

e-mail: [email protected], [email protected]

 

Щодо порядку подачі документів для призначення пенсії на підставі Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення на території України

Для призначення пенсії  за страховий стаж, набутий на території Польщі, заявник  повинен звернутись до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем свого проживання та заповнити відповідний бланк-заяву:

- UA-PL 8 – заяву про призначення польської пенсії по віку або по інвалідності;

чи

- UA-PL 9 – заяву про призначення польської пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Зразки вище названих бланків про призначення польської пенсії надаються заявникам, які проживають в Україні, відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України за місцем проживання, а також містяться на веб-сайті Пенсійного фонду України (www.pfu.gov.ua → каталог → міжнародній спільноті )

При заповненні бланків  заявник має обов’язково вказати  обліковий номер PESEL, а якщо не вказано PESEL, потрібно вказати серію і номер посвідчення особи або паспорту. Якщо для особи податковим ідентифікатором є NIP (ІПН – ідентифікаційний податковий номер), то потрібно його зазначити.

 До формулярів заяв про призначення польської пенсії заявник повинен додати:

- документи про періоди роботи на території Польщі (довідка про працевлаштування, військовий квиток, страхове свідоцтво, довідка з навчального закладу, що підтверджує отримання вищої освіти);

- довідку банку з підтвердженням вказаного в бланку заяви номеру банківського рахунку;

-  інші документи, необхідні для встановлення права на отримання польської пенсії.

Документи необхідні для призначення конкретного виду пенсії детально викладені в "Примітках" до форм заяв UA-PL 8 i UA-PL 9. Ці документи заявник повинен подати в оригіналі або їх копії. Копії документів можна завірити у територіальному органі Пенсійного фонду України за місцем проживання (або нотаріусом чи консулом РП).

У випадку подання заяви на пенсію по інвалідності, заявник повинен додати медичну документацію оформлену органами охорони здоров’я України на бланку формуляра UA-PL 4.

Територіальний орган ПФУ підтверджує достовірність персональних даних, вказаних заявником у формулярі з даними, що містяться у доданих доказових документах, а потім пересилає отриману від заявника заяву та документи, необхідні для призначення польської пенсії на розгляд у ZUS (Установа соціального страхування Відділення у Жешові, Відділ Реалізації Міжнародних Договорів, Ал. Пілсудського 12, 35-075 м. Мешів) чи KRUS (Каса соціального страхування працівників сільського господарства, Регіональне відділення у Кракові, Територіальне відділення в м. Новий Сонч вул. Млинська 8, 33-300 м. Новий Сонч) через Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

 Заявник, який подає заяву на отримання виплат виключно за страхові періоди в Польщі, може подати заяву за посередництва української установи за місцем проживання або безпосередньо до відповідної польської установи ZUS чи KRUS.

 Заява про поновлення виплати польської пенсії, може подаватись в довільній формі, наприклад, у вигляді листа.

Заявник повинен надавати інформацію та документи, що стосуються обставин, які впливають на наявність права на пенсію та її виплату, в т.ч. дані про:

смерть одержувачів;

виконання або припинення виконування оплачуваної діяльності та рівень отримуваного від цього доходу;

зміни персонально-адресних даних;

зміни назви банку та номеру банківського рахунку;

зміни страхового стажу і ступеню непрацездатності / інвалідності;

навчання або припинення навчання в школі;

початок або припинення ведення сільського господарства.

 

Контактні особи 

Пенсійний фонд України

Управління міжнародного співробітництва 

           вул. Бастіонна, 9

           01601 м. Київ

           факс 284-73-37

           E-mail:[email protected]

 

           Плаксій Марія Василівна

           начальник управління          

           тел.  044 284 87 64

           (факс) 044 284 76 32

           e-mail: mplaksiy@pfu.gov.ua

 

          Сирота Зінаїда Михайлівна

           заступник начальника управління – начальник відділу

           договорів та міжнародного співробітництва

           тел. (факс) 044 284 76 32

           e-mail: [email protected]

 

          Белоцька Ірина Валентинівна

           начальник відділу іноземних пенсій управління

           тел. (факс) 044 284 76 32

           e-mail: [email protected]

 

          Потєєва Інна Олександрівна

           головний спеціаліст відділу договорів та

           міжнародного співробітництва управління           

           тел. 044 284 58 40

           e-mail: [email protected]

 

           Плужник Вікторія Анатоліївна

           головний спеціаліст відділу договорів та

           міжнародного співробітництва управління  

           тел. 044 284 52 26        

 

           Головне управління Пенсійного Фонду України в Львівській області

            Відділ іноземних пенсій

            вул. Митрополита Андрея,10

            79016 м. Львів

            факс:  032 297 18 77

            [email protected]

 

          Залога Ірина Михайлівна

           начальник відділу іноземних пенсій

           головного управління

           тел. 032 245 81 34

           тел.(факс) 032 245 81 3

           e-mail: [email protected]

 

Інформація  про застосування Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення на території Республіки Польща 

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&idk=2211

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=4940

ДО УВАГИ ГРОМАДЯН, ПРАЦЕВЛАШТОВАНИХ ЯК ХАТНІ РОБІТНИКИ

1. Перед виїздом до Польщі, Ви повинні мати письмовий договір з працедавцем на зрозумілій Вам мові. У контракті має бути вказано вид та місце роботи, заробітна плата відповідно до виду виконуваної роботи, дата початку роботи, робочий час, Ваші обов’язки і Ваші основні права. (Переконайтеся, що у вас є копія договору!)

2. Ваше перебування та робота у Польщі є законними, якщо Ви маєте паспорт, посвідчення особи, видане Міністерством закордонних справ, та дозвіл на роботу, виданий Урядом Мазовецького воєводства. Ці два документи Ви маєте забрати особисто в Міністерстві закордонних справ за адресою: ал. Шуха 21, Варшава, після приїзду до Польщі й виконання Вашим працедавцем усіх необхідних процедур. Документи є дійсним упродовж одного року. За цією ж адресою упродовж наступних років можна буде отримати нові документи.

3. Ваша заробітна плата не може бути нижчою від мінімальної заробітної плати в Польщі, яка зараз складає близько 1600 PLN (польських злотих), або ж приблизно 400 € (євро), оскільки 1 € приблизно оцінюється в 4 PLN.

4. Працюючи у Польщі, Ви знаходитесь під захистом польського законодавства.

Ви маєте право:

 • Отримувати щомісячну заробітну плату, відповідно до контракту, бажано шляхом банківського переказу на Ваш банківський рахунок у Польщі;
 • На медичну допомогу - у випадку хвороби чи вагітності (Ваш працедавець має забезпечити Вам відповідне медичне страхування чи безкоштовне медичне обслуговування);
 • На безперервний період відпочинку: принаймні 11 годин після кожного робочого дня, і в додаток до цього принаймні 35 годин кожного тижня;
 • На щорічну оплачувану відпустку щонайменше на:

20 робочих днів протягом календарного року (якщо трудовий стаж, включаючи всі попередні місця роботи, складає менше 10 років;

26 робочих днів протягом календарного року (якщо трудовий стаж складає 10 і більше років, включаючи всіх попередніх працедавців);

•        На окрему кімнату з вільним доступом до ванної кімнати.

5. Працедавець не має права:

 • Виплачувати меншу заробітну плату, ніж це вказано в контракті і дозволі на роботу;
 • Застосовувати проти Вас фізичну силу чи ображати Вас словесно, залякувати чи експлуатувати у власних цілях;.
 • Обмежувати Вашу особисту свободу, включаючи право вільно пересуватися та спілкуватися з іншими людьми;
 • Забирати Ваші особисті речі, включаючи посвідчення особи та паспорт;
 • Примушувати Вас діяти всупереч Вашим релігійним переконанням, традиціям чи моральним принципам.

 

6. Якщо Ваші права порушуються, зверніться до Консульського відділу Посольства України в Республіці Польща – ал. Шуха, 7, 00-580 Варшава, тел.:         + 48 (22) 629 34 46, + 48 (22) 622 47 97  чи Міністерства закордонних справ - Дипломатичний протокол, ал. Шуха 32, Варшава, тел.: +48 (22) 523 92 20.

 

7.Якщо Ви стали жертвою торгівлі людьми, включаючи примусову працю, Ви маєте право отримати допомогу в Польщі, незважаючи на Вашу національну приналежність, і незалежно від того, чи Ваше перебування на території Польщі є законним.

Торгівля людьми – це експлуатація однієї особи іншою особою чи особами. Експлуатація зазвичай включає фізичне та психологічне насильство, і призводить до обмеження права особи на особисту свободу. Прикладом торгівлі людьми є примусова праця, у т. ч. примус до праці через погрозу фізичною розправою чи сексуальним насильством, обмеження свободи руху особи (наприклад, переміщення до іншого міста), відмова видати заробітну плату тощо.

 

8. Ці інституції допомагають мігрантам у Польщі:

 • Міжнародна організація з міграції, www.iom.pl, вул. Марієнштат 8                  (ul. Mariensztat 8), 00-302, Варшава, тел.: + 48 (22) 538 91 03 (за цим номером Ви можете звертатися і розмовляти рідною мовою з людиною, яка може Вам допомогти), e-mail: [email protected]
 • Національний консультаційно-інтервеційний центр,

телефон: +48 (22) 628 01 20, e-mail: [email protected]

 • Гельсінський фонд з прав людини, www.hfhr.pl вул. Згода 11 (ul. Zgoda 11), 00-018 Варшава, тел. + 48 (22)  556 44 66, 22 556 44 40, факс: + 48 (22)  556 44 50, e-mail: [email protected], 4-й поверх, кабінет 413 (тут Ви можете отримати юридичну допомогу зрозумілою Вам мовою безкоштовно).
 • Міжнародний жіночий правозахисний центр «La Strada», www.strada.org.pl, e-mail: [email protected], телефон довіри + 48 (22) 628 99 99.

Корисні номери телефонів (поліція, довідкова служба, служба порятунку тощо)

Поліція, служба порятунку, медичної допомоги

У Польщі як і в інших країнам Європейського Союзу єдиним номером невідкладної допомоги в ситуації загрози для здоров’я, життя чи майна є номер 112. Він діє як при наборі зі стаціонарного телефона, так і мобільного. Після набору номеру 112 абонента поєднують з Центром рятункового інформування, оператор якого приймає виклик і керує його до відповідних підрозділів поліції, пожежної служби чи медичної служби.

Зважаючи на тривале використання у Польщі надалі діють національні номери екстренної допомоги:

999 (медична допомога),

998 (пожежна служба),

997 (поліція),

994 (служба водопроводних мереж),

993 (служба теплових мереж),

992 (служба газових мереж),

991 (служба енергетичних мереж),

985 (гірська і морська рятувальна служба),

984 (річкова рятувальна служба).

Телефонну довідку абонент може отримати перебуваючи у будь-якій місцевості Польща за номером 118 913.

ІНШІ КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ

Якщо маєте інформацію щодо осіб, які вимагають у Вас хабар, можете скористатися анонімною безкоштовною лінією 0 800 120 148.

Державна інспекція праці

Państwowa inspekcja Pracy

ul. Krucza 38/42,

00-926 Warszawa

http://www.pip.gov.pl

Управа з питань іноземців

Urząd do Spraw Cudzoziemców

ul. Koszykowa 16

00-564 Warszawa

http://www.udsc.gov.pl

Відділи справ іноземців та Відділи громадянських справ справ іноземців в Управах воєвод

Dolnośląski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

Plac Powstańców Warszawy 1
50-951 Wrocław
tel. (071) 340 66 55
http://www.duw.pl/

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Jagiellońska 3
85-950 Bydgoszcz
tel. (052) 349 72 40
http://www.uwoj.bydgoszcz.pl/

Lubelski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Spokojna 4
20-914 Lublin
tel. (081) 742 44 26
http://www.lublin.uw.gov.pl/

Lubuski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Jagiellończyka 8
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. (095) 711 57 09
http://www.wojewodalubuski.pl/

Łódzki Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Piotrkowska 103
90-425 Łódź
tel. (042) 664 17 04
http://www.uw.lodz.pl/

Małopolski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Przy Rondzie 6
31-547 Kraków
tel. (012) 422 31 05
http://www.malopolska.uw.gov.pl/

Mazowiecki Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Cudzoziemców

ul. Długa 5
00-263 Warszawa
tel. (022) 695 65 75
http://www.mazowsze.uw.gov.pl/

Opolski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
tel. (077) 452 48 90
http://www.opole.uw.gov.pl/

Podkarpacki Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Grunwaldzka 15
35-959 Rzeszów
tel. (017) 867 19 15
http://www.uw.rzeszow.pl/

Podlaski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Mickiewicza 3
15 -213 Białystok
tel. (085) 743 93 80
http://www.bialystok.uw.gov.pl/

Pomorski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk
tel. (058) 307 73 34
http://www.uw.gda.pl/

Śląski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Jagiellońska 25
40-032 Katowice
tel. (032) 207 73 26
http://www.katowice.uw.gov.pl/

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

Al. IX Wieków Kielc 3
25-516 Kielce
tel. (041) 342 12 37
http://www.kielce.uw.gov.pl/

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9
10-575 Olsztyn
tel. (089) 523 23 62
http://www.uw.olsztyn.pl/

Wielkopolski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Pl Wolności 17
61-739 Poznań
tel. (061) 854 17 21
http://www.poznan.uw.gov.pl/

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Wały Chrobrego 4
70-502 Szczecin
tel. (091) 430 34 00
http://www.szczecin.uw.gov.pl/

La Strada – Фундація по боротьбі з торгівлею жінками

Skrytka pocztowa 5

PL 00 - 956 Warszawa 10

Телефон довіри: +48 22 628 99 99

понеділок 15.00 - 19.00 (юридична консультація)

вівторок 9.00 – 21.00

середа 14.00 – 20.00 (консультації російською мовою)

Fax: +48 22 622 19 85

E-mail: [email protected]

www.strada.org.pl

Гельсінська спілка з прав людини у Польщі

ul. Zgoda 11, 00-018 Warszawa

тел.: (48 22) 828 10 08, 828 69 96, 556 44 40

fax: (48 22) 556 44 50

e-mail: [email protected]

безкоштовні юридичні консультації для іноземців

тел.: (48 22) 556 44 66

www.hfhrpol.waw.pl

Бюро інформації і пошуку Польського Червоного Хреста

Biuro informacji i poszukiwań PCK Polskiego Czerwonego Krzyża

ul. Mokotowska 14,

00-561 Warszawa

Sekretariat: [email protected],

Tel. +48 (22) 326-12-00, +48 (22) 326-12-86,

Fax: +48 (22) 628-41-68

Медичні послуги

Будь-які медичні послуги, які надаються лікарняними закладами Польщі оплачуються пацієнтом або його страховою компанією.

Медичні послуги, що не мають невідкладного характеру, надаються лише після того, як пацієнт представить підтвердження спроможність їх оплатити.

Невідкладна медична допомога надається медичними закладами без попереднього з’ясування платоспроможності пацієнта або наявності у нього страхового полісу. Проте, після отримання медичних послуг пацієнт має оплатити отримані послуги. Відповідний рахунок передається пацієнту.

При наданні медичної допомоги іноземним громадянам, які перебувають на території Польщі у відрядженні і котрі є громадянами країн, з якими діє візовий режим перетину кордону, польська сторона вимагає при подачі документів на отримання візи представляти страховий поліс з терміном дії не менше терміну дії запитуваної візи.

Отже, береться до уваги те, що в потребі відшкодування медичних витрат здійснюватиметься сплачуються страховою компанією, яка надала поліс. У випадках, коли страховка відсутня, іноземець звернувшись за медичними послугами має усвідомлювати необхідність оплати наданих йому медичних послуг.

Митні питання

Обсяг контрольних функцій працівників Митної служби РП та обов’язки контрольованих осіб

Відповідно до ст. 30 Закону про Митну службу РП контроль, здійснюваний представниками митної служби РП полягає на перевірці дотримання положень законодавства РП фізичними та юридичними особами.

Контролю підлягає дотримання митного законодавства, яке пов’язане з ввозом чи вивозом товарів з території митного простору ЄС та третіх країн, зокрема тих, на які розповсюджуються обмеження чи заборона.

Відповідно до ст. 32 згаданого Закону посадові особи Митної служби РП вповноважені:

- Встановлювати особу контрольованої особи;

- Здійснювати обшук осіб та приміщень, у тому числі із використанням технічних засобів та службових собак;

- допитувати свідків;

- отримувати висновки експертів;

- здійснювати  перевірку;

- досліджувати товар, сировину, напівфабрикати, у тому числі відбирати проби товарів, сировини, напівфабрикатів і готової продукції для тестування;

- здійснювати перевірку товарів і транспортних засобів, у тому числі з використанням технічних засобів та службових собак;

- опечатувати пристрої, приміщення, ємкості, транспортні засоби;

- забезпечувати зібрані докази;

- здійснювати кіно-, фото та аудіо записи,

- зупинити і контролювати транспортні засоби та літаки;

- видавати накази щодо певної поведінки, у рамках, необхідних для виконання контрольних операцій або уникнення безпосередньої загрози для безпеки для людей чи майна.

Відповідно до ст. 33 Закону, контрольовані фізичні та юридичні особи  зобов’язані забезпечити умови для здійснення митної перевірки, у тому числі:

- представити на прохання представника Митної служби РП посвідчений переклад на польську мову іншомовних документів, які стосуються контролю;

- надавати можливість копіювання документів;

- надавати доступ до товарів, обладнання та транспортних засобів, а також приміщень чи місць, які є предметом контролю;

- передавати під розпис товари або документи, якщо представник митної служби РП вважатиме необхідним подальший їх аналіз або детальне вивчення;

- надавати можливість експертизи товарів, сировини, напівфабрикатів і готової продукції, у тому числі відбору проб;

- надавати можливість здійснення описів, кіно -, фото - і аудіо запису;

- надати будь-які роз'яснення з питань, які стосуються контролю;

- виконувати дії, що уможливлюють проведення контролю, зокрема, вивантажувати, представляти та завантажити товар після закінчення контролю.

Повернення ПДВ у випадку вивозу за межі митної території ЄС придбаних у Польщі товарів

Відповідно до ст. 126 Закону про податок на товари та послуги, право на відшкодування ПДВ, сплаченого при придбанні товарів на території Польщі і які у невикористаному стані вивозяться за межі ЄС в особистому багажі подорожнього, мають фізичні особи – нерезиденти ЄС. Місце постійного проживання такої фізичної особи встановлюється на підставі паспорта або іншого документа, що засвідчує особу.

Відшкодування ПДВ надається лише в разі придбання товарів в офіційних роздрібних місцях продажу товарів, які означені інформаційними знаками («ПОВЕРНЕННЯ ПДВ для туристів» - «ZWROT VAT dla podróżnych»).

Повернення ПДВ здійснюється, якщо придбаний товар є вивезений за межі ЄС подорожнім, який його придбав не пізніше, аніж останній день третього місяця, наступного за місяцем, в якому було придбано товар.

Відповідно до наказу Міністра фінансів РП від 28.03.2011 року щодо зразків: інформаційного знаку про можливість придбання в пунктах продажу товарів, за які можна відшкодувати ПДВ, відмітки, що підтверджує вивезення товарів за межі митної території ЄС, а також окреслення відомостей, які повинен містити документ, який  підставою для повернення ПДВ, підставою для відшкодування ПДВ є подання іменного документа, виданого продавцем, який містить суму ПДВ, сплаченого подорожнім за товар, на підставі якого митний орган  ЄС підтверджує факт вивозу товарів за митну територію ЄС. До іменного документа має долучатися касова квитанція продавця.

Мінімальна сума вартості товарів включаючи ПДВ становить 200 польських злотих.

Повернення ПДВ здійснюється готівково або безготівково у продавця товару або в пунктах повернення податку, які уклали договори про повернення ПДВ з продавцями товарів.

Адреси пунктів повернення ПДВ має бути доступний в магазинах, які уклали договори з посередниками.

Вартість «подарунків», які  звільняються від митних зборів і податків при їх ввезені в особистому багажі на територію Польщі подорожніми з третіх країн

Від імпортних мит та зборів звільняються товари, які містяться в особистому багажі осіб, що прибувають з третіх країн (наприклад, України), за умови, що ввезений товар має некомерційний характер і в загальному еквіваленті його вартість у польських злотих не перевищує:

- 430 євро для подорожуючих авіа та морським транспортом;

- 300 євро для осіб, які перетинають кордон іншими видами транспорту або пішки.

Наведені вище суми не включають призначених для особистого використання подорожнім лікарських препаратів (у кількості до п’яти найменших упаковок), палива, що міститься в стандартному баку транспортного засобу, палива, що міститься в каністрі і кількість якого не перевищує 10 літрів, а також тютюну і тютюнових виробів, алкогольних напоїв відповідно до таких норм:

1) тютюнові вироби при їх ввезенні повітряним або морським шляхом, подорожнім старшим 17 років:

а) цигарки - 200 штук або

б) сигари вагою не більше 3 г/штука - 100 одиниць, або

в) сигари - 50, або

г) тютюн - 250 г;

2) тютюнових виробів при їх ввезені іншим видом транспорту, крім повітряного чи морського , подорожнім старшим 17 років:

а) цигарки - 40 штук або

б) сигари вагою не більше 3 г/штука - 20 одиниць, або

в) сигари - 10 штук, або

г) тютюн - 50 г;

3) алкогольні напої, при їх ввезенні повітряним або морським шляхом, подорожнім старшим 17 років:

а) напої,  які є результатом перегонки спирту міцністю понад 22 %, етиловий спирт концентрацією 80 % і більше - 1 літр або

б) спиртні напої з концентрацією спирту не більше 22 % - 2 літри, а також

в) неігристі вина - 4 літри, а також

г) пиво - 16 літрів;

4) алкогольні напої, при їх ввезені іншим видом транспорту, крім повітряного чи морського , подорожнім старшим 17 років, який мешкає у прикордонній зоні або особою, яка працює в прикордонній зоні, або членом екіпажу транспортних засобів, які використовуються для перевезення пасажирів з території третіх країни до країн-членів ЄС:

а) напої,  які є результатом перегонки спирту міцністю понад 22 %, етиловий спирт концентрацією 80 % і більше - 0,5 л, або

б) спиртні напої з концентрацією спирту не більше 22 % - 0,5 літра, а також

в) неігристі вина - 0,5 літра, а також

г) пиво - 2 літри.

 

Кількість палива, яке може бути ввезене до Польщі з території України  в баку автомобіля

Відповідно до положень ст. 107 Розпорядження Ради ЄС № 1186/2009 від 16.11.2009 року, а також  ст. 77  Закону РП про податок на товари і послуги звільняються від сплати митних зборів і податків (акциз і ПДВ) такі кількості палива:
- усе паливо, яке міститься у стаціонарно встановлених заводом-виробником паливних баках автомобіля особистого транспорту, але не більше 200 літрів;

- паливо у переносних ємкостях (каністрах), але більше 10 літрів.

Паливо може використовуватися виключно транспортним засобом, в якому воно було ввезене. Це паливо не може зливатися з транспортних засобів або зберігатися у будь-який спосіб, окрім випадків необхідних для ремонту, а також  не може бути продане або передане іншій особі.

 

Порядок переміщення валютних цінностей

Відповідно до статей 18 і 20 Закону РП про банківські цінності усі подорожні при перетині польського кордону у письмовому вигляді декларують перевезення банківських металів золота або платини незалежно від вартості, а також валютні цінності, якщо їх вартість перевищує суму, еквівалентну 10 тисячам євро.

На вимогу митних органів або Прикордонної варти РП подорожні зобов’язані представляти при перетині кордону переміщувані валютні цінності.

Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України

09.05.2014 набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон), яким, зокрема, визначено порядок в’їзду осіб на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї. З текстом Закону можна ознайомитись на сайті ВРУ (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1207-18).

Відповідно до статті 10 Закону громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в’їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї через контрольні пункти в’їзду-виїзду за умови пред’явлення документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Водночас, в’їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію та виїзд з неї допускаються лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в’їзду-виїзду.

Станом на сьогодні відповідний  порядок в’їзду іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію розробляється причетними центральними органами виконавчої влади.

Разом з тим, Законом внесено зміни до деяких нормативно-правових актів в частині відповідальності осіб за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, а саме:

1. Кримінальний кодекс України доповнено статтею 332-1 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14/print1361973536672492):

- порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією транспортних засобів. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією транспортних засобів. Згадані вище дії, вчинені організованою групою караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

2. Кодекс України про адміністративні правопорушення, зокрема, доповнено статтею 204-1 такого змісту:

- порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї тягне за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб".

3. Статтю 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3773-17) доповнено абзацом такого змісту:

в'їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється:

- якщо така особа намагається здійснити в’їзд через контрольні пункти в’їзду - виїзду на тимчасово окуповану територію без спеціального дозволу або така особа під час попереднього перебування на території України здійснила виїзд із неї через контрольний пункт в’їзду – виїзду;

доповнено статтею 14-1 такого змісту:

-  іноземцям та особам без громадянства, які прибули до контрольних пунктів в’їзду - виїзду з тимчасово окупованої території без відповідного дозволу, не дозволяється подальший проїзд та в найкоротший строк вони повертаються на тимчасово окуповану територію, з якої вони прибули, або в державу, яка видала паспортний документ.

У разі неможливості негайного повернення іноземця або особи без громадянства вони перебувають у пункті контролю в’їзду - виїзду до їх повернення.

Таким іноземцям та особам без громадянства у паспортному документі проставляється відмітка про заборону в’їзду в Україну на термін, зазначений у рішенні, прийнятому відповідно до частини третьої статті 13 цього Закону";

статтю 20 доповнено частиною четвертою такого змісту:

-  забороняється здійснення транзитного проїзду іноземців та осіб без громадянства через тимчасово окуповану територію.

Передбачений цим Законом правовий режим діятиме до повного відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованій території.

Зміни в Законі Республіки Польща "про іноземців"

Польща змінює положення чинного законодавства, які стосуються іноземців. Нові правила набирають чинності з 1 травня 2014 року. Більшість правил і процедур, які стосуються легалізації перебування іноземців підлягли спрощенню.

Новий Закон передбачає нові види дозволів на проживання, про отримання яких можуть
клопотатися іноземці, а також зміну правил їх отримання. Законом передбачено сприятливі положення для іноземців, які мають польське походження, а також для дітей іноземців, які мають врегульовані юридичні процедури щодо перебування в Польщі. Власники Карти Поляка, які мають намір переїхати до Польщі на постійне
місце проживання, матимуть можливість клопотання про право на постійне проживання. Процеси і процедури, розпочаті до набуття чинності нових правил будуть розглянуті за старим зразком. Натомість, видання дозволу на проживання здійснюватиметься на підставі номенклатури, яка застосовується у новому Законі.

Тимчасове перебування

Новим Законом передбачено, як і попереднім, можливість легалізації тимчасового перебування – попередній дозвіл на проживання на визначений термін замінить дозвіл на тимчасове проживання. Дозвіл на тимчасове проживання може видаватися на термін до 3 років – тобто довше, аніж дотепер.

Найбільше змін стосуються легалізації проживання у зв’язку із працевлаштуванням іноземців в Польщі. Запроваджено єдиний дозвіл на проживання та працевлаштування – заяву щодо цієї процедури подаватиме іноземець. Існуюче рішення, коли заяву про дозвіл на працевлаштування іноземця подає працедавець, і надалі буде чинним, зокрема, серед інших, у випадку, коли дозвіл становив підставу для приїзду іноземця у Польщу на підставі візи. У ситуації, коли іноземець уже перебуває в Польщі, процедура клопотання про дозвіл на про-
живання та працевлаштування буде об’єднана – через що стане коротшою.

Для студентів Законом впроваджуються сприятливі рішення, що стосуються терміну дозволу, який надається відповідно до тривалості навчання. Вони видаватимуться на термін15 місяців. В подальшому ході навчання студенти можуть отримати дозвіл терміном до 3 років. Випускники польських навчальних закладів, відповідно до нового Закону, також мають можливість отримання річної карти проживання, якщо мають бажання працевлаш-
туватися в Польщі.

Закон також дає можливість отримання дозволу на проживання під час підготовки студента до вступних іспитів (підготовчі курси на польській мові).

Особи, які легалізують перебування на підставі підприємницької діяльності отримують чіткі необхідні вимоги для отримання карти проживання. Закон визначає економічні умови, які повинна виконати фірма, щоб її власник міг отримати в Польщі право на проживання.

Так як і в попередньому Законі, діяльність фірми повинна бути економічно вигідною для Польщі – новий Закон висуває з цього приводу конкретні вимоги.

Закон дає можливість отримання дозволу через необхідність дотримання права на возз’єднання сім’ї.
Зміниться також ситуація з шлюбами між громадянами Польщі та іноземцями. Заяву щодо легалізації проживання в Польщі тепер можна буде подавати виключно в Польщі (нема можливості клопотання про дозвіл на проживання за посередництвом консульств.)

Жертви торгівлі людьми – отримують сприятливі можливості легалізації проживання. Законом продовжується термін, протягом якого ця група осіб може отримати дозвіл на проживання, а також протягом періоду «прийняття рішення» про співпрацю з правоохоронними органами. Надалі умовою легалізації проживання є налагодження співпраці з правоохоронними органами в процесі покарання винних у злочині торгівлі людьми.

Положення, які стосуються тимчасового проживання врегульовуються Розділом V Закону
(ст. 98 -194).

Постійне проживання

Новий закон про іноземців змінює назву безстрокового дозволу на проживання для іноземців з дозволу оселитися на дозвіл на постійне проживання. Нові юридичні положення також передбачають можливість клопотання про дозвіл на довгострокового резидента ЄС, як і раніше.

Іноземець отримує можливість клопотання про безстрокове проживання лише після кількарічного проживання в Польщі. Необхідний час проживання залежить від юридичного статусу іноземця в цей період.
Законом впроваджується можливість отримання права на постійне проживання для осіб польського походження, а також власників Карти Поляка, які матимуть бажання на постійне проживання в Польщі.

Відповідно до нових правил право на постійне проживання можуть теж отримати діти, чиї батьки мають дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС, право на постійне проживання, а також є жертвами торгівлі людьми.
Право на клопотання про дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС отримують особи, яким у Польщі надається міжнародний захист – статус біженця і додатковий захист.

Також змінено правила, які стосуються можливості відхилення карти постійного проживання.
Інформація про постійне проживання в Польщі врегульовується розділом VI Закону (ст.195-225).

Толерантне і гуманітарне перебування

Змінено правила, які стосуються легалізації проживання іноземців в окремих випадках, коли вимога до повернення може спричинити порушення прав людини, право на возз’єднання сім’ї, право на приватне життя, або порушення прав дитини. Іноземець не може клопотати про такий вид дозволу. Процедурні питання у таких справах вирішує Прикордонна Служба (в рамках процедури про зобов’язання до повернення), не органи влади воєводств.

Закон передбачає дві форми легалізації проживання в таких ситуаціях:
• Дозвіл на проживання з гуманітарних поглядів,
• Дозвіл на толерантне перебування.

Дозволи такого виду надаються іноземцеві, якщо вимога покинути територію Польщі несла б загрозу його життю чи безпеці, чи коли вимога повернення спричиняла до розриву сімейних зв’язків, порушувала право на приватне життя, або порушувала права дитини.

Дозвіл на толерантне перебування може бути також виданою у разі, якщо вимога іноземця до повернення є неможливою з інших причин.

Положення, які стосуються тимчасового проживання врегульовуються Розділом VIII Закону (розділ 3, ст. 349-360)
Інші важливі зміни:
• Кожна особа, яка подає заяву щодо легалізацію проживання в Польщі буде зобов’язана пройти процедуру зняття відбитків пальців (за винятком дітей до 6 років). У зв’язку з цим процедура подання заяви повинна здійснюватися особисто.
• Іноземець тепер не зобов’язаний долучати до заяви про легалізацію проживання довідки про право власності на житло. Подаючи заяву, єдине, що необхідно – вказати, що іноземець має гарантоване місце проживання.
• Іноземець має можливість на подання заяви про черговий дозвіл аж до останнього дня легального перебування в Польщі. Скасовано вимогу пдання заяв найпізніше за 45 днів перед закінченням терміну чинності попередньої карти проживання чи візи.
• У випадку необхідності продовження візи – це є можливим до останнього дня легального перебування (не за 3 дні перед закінченням терміну перебування, як було до цього).
• Змінюється також процедура, яка стосується повернення іноземця з Польщі. Досі існуючі два рішення (вимога покинути Польщу та видворення) замінено на вимогу іноземця до повернення. Рішення з цього приводу будуть видаватися Прикордонною Службою (не Воєводою).
• Після відмови у легалізації проживання, наданні захисту або відхиленні дозволу на проживання чи захист іноземець протягом 30 днів отримує право на легальне покидання території (без негативних наслідків, пов’язаних з нелегальним проживанням).

Із законом можна ознайомитися за посиланням www.cudzoziemcy.gov.pl та www.udsc.gov.pl.

Можливості легалізації проживання в Польщі

Новий Закон про іноземців змінює види дозволів на проживання для іноземців. Пропонуємо Вашій увазі види дозволів на проживання, про які іноземець може подавати клопотання в Польщі (подані норми набувають чинності з 1 травня 2014 року).

Тимчасове проживання

Новим Законом впроваджуються значні зміни у розділ, який стосується дозволів на тимчасове проживання , зокрема для осіб, які прибувають до Польщі з метою працевлаштування.

Дозволи на проживання видаються на термін від трьох місяців до трьох років. Заяву на дозвіл на тимчасове проживання розглядають органи влади воєводства за місцем проживання іноземця.
Згідно з новими правилами заяву можна подавати виключно в Польщі. Не існує можливості подання заяви за посередництвом польського консульства. Обов’язковою умовою для розгляду заяви є отримання в іноземця відбитків пальців.

Для отримання дозволу на тимчасове проживання іноземець повинен аргументувати необхідність свого перебування в Польщі на термін довший за три місяці. Підставою для такого перебування може бути пропозиція працевлаштування в Польщі, ведення підприємницької діяльності, навчання, викладацька або наукова діяльність, родинні зв’язки, чи інші причини. У кожному окремому випадку іноземець долучає до заяви документи, які підтверджують ціль його/її проживання в Польщі.

Заяву на тимчасове проживання не мають права подавати особи, які:
• Перебувають у Польщі під захистом через статус: біженця; особи, яка потребує до даткового або тимчасового захисту, згоди на толерантне перебування, гуманітарного статусу або надання притулку;
• Клопочеться про статус біженця, або надання притулку;
• Має право на постійне проживання або дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС;
• Перебуває в Польщі на підставі Шангенської візи виданої з гуманітарних причин, або з урахуванням інтересів держави;
• Затримані під вартою, або у центрі перебування для іноземців, який перебуває під охороною;
• Ще не закінчився термін добровільного повернення, визначений рішенням про вимогу на повернення ;
• Зобов’язаний залишити територію Польщі за результатом відмови у продовженні Шангенської візи, дозволу про тимчасове або постійне проживання (або скасування такого дозволу), відмови надання міжнародної охорони або скасування дозволу на проживання з гуманітарних причин.
Польське законодавство передбачає наступні види дозволів на тимчасове проживання:

Дозвіл на тимчасове проживання і працю
Єдиний дозвіл, який відразу надає іноземцеві право на проживання і працю в Польщі. Він призначений для іноземців, які потребують дозволу на працю, щоб працевлаштуватися в Польщі. Щоб отримати цей вид дозволу іноземець повинен мати в Польщі:

• Джерело стабільного і регулярного доходу, яке дозволяє утримувати себе та сім’ю,
• Медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страхування,
або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території Польщі,
• Гарантоване житло,
• Працедавець іноземця не в змозі працевлаштувати працівника на місцевому ринку праці (серед поляків та іноземців, що знаходяться в Польщі і у кого вже є право на працю)

Дозвіл видається на конкретне працевлаштування у конкретного працедавця. У разі втрати роботи необхідно про це проінформувати орган влади, який видав дозвіл. Також у разі зміни у посаді, зниження заробітної платні чи інших умов праці вимагається зміни чинного дозволу. Про такий вид дозволу не можуть подавати клопотання певні групи іноземців. Більше інформації з цього приводу можна отримати з рекламних буклетів, які стосуються працевлаштування.


Дозвіл на тимчасове проживання з метою виконання роботи, яка вимагає висококої квалафікації. (Блакитна карта ЄС)
Дозвіл призначений для висококваліфікованих спеціалістів, які виконують в Польщі роботу, що вимагає високої кваліфікації. Для його отримання необхідна також трудова угода, укладена як мінімум терміном на 1 рік і відповідно високий рівень заробітної плати, а також документальне підтвердження кваліфікацій іноземця. Дозвіл можна отримати на термін до трьох років. Його надають на термін , що на 3 місяці перевищує запланований період зайнятості, але не довше, аніж на 3 роки.
Дозвіл видається на працю у конкретного працедавця на визначених умовах. У разі зміни умов праці протягом двох років від отримання дозволу необхідно повідомити орган влади, який видав дозвіл. Зміна працедавця також вимагає отримання нового дозволу. Недотримання цих умов може загрожувати скасуванням дозволу.

Дозвіл на тимчасове проживання з метою здійснення роботи іноземцем, відрядженим іноземним працедавцем на території Республіки Польща
Спеціальний вид дозволу для іноземців, відряджених у Польщу закордонними фірмами.
Надається іноземцям, які мають дозвіл на працю, у разі потреби, джерело стабільного і постійного доходу, медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страхування, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території Польщі та гарантоване житло в Польщі.

Дозвіл на тимчасове проживання з метою здійснення підприємницької діяльності
Дозвіл призначений для осіб, які здійснюють в Польщі підприємницьку діяльність. Нові правила детально окреслюють, які умови необхідно виконати фірмі чи підприємству , щоб іноземець, який її представляє, міг отримати дозвіл на проживання в Польщі з метою ведення бізнесу.
Окрім стандартних вимог, що стосуються іноземця ( стабільне джерело доходів, страхування, житло), заявник повинен додатково підтвердити, що дана фірма економічно вигідна для польської економіки:
• Протягом року, який передував поданню заяви, прибуток фірми не був нижчим 12-разовової середньої заробітної плати у воєводстві, в якому знаходиться фірма, АБО;

• Працевлаштовує на визначений період, на повну зайнятість, щонайменше двох працівників. Працівники повинні бути поляками або іноземцями, які мають право на працю в Польщі без дозволу на роботу, АБО;
• Фірма володіє ресурсами для виконання однієї з вищезазначених умов в майбутньому, або здійснює дії, які дозволять дотриматися її у майбутньому.
Зазначені правила стосуються також одноосібних фірм (індивідуальної трудової діяльності).

Дозвіл на тимчасове проживання під час навчання
Цей вид дозволу призначений виключно для студентів, які стаціонарно (денно) здобувають освіту у вищих начальних закладах (бакалаврат, магістратура) або докторантура. Не стосується студентів навчальних закладів з вечірньою та заочною формою навчання, учнів інших навчальних закладів, окрім вишів.

Студент, що подає клопотання щодо цього виду дозволу повинен підтвердити вступ до навчального закладу та оплату (у разі необхідності) вартості навчання. Іноземець повинен також мати медичне страхування та кошти на покриття витрат, пов’язаних з проживанням в Польщі, а також на повернення у країну, з якої походить, чи в якій проживає.

Дозвіл надається також особі, яка проходить підготовчі навчальні курси для вступу у вищий навчальний заклад польською мовою та відповідає вищезазначеним вимогам.

Перший дозвіл видається на термін 15 місяців (або на академічний рік навчання чи підготовчих курсів, продовжених на 3 місяці). Наступні дозволи можуть видаватися на термін до трьох років. Припинення навчання спричиняє скасування дозволу. Незарахування року навчання також може спричинити до скасування дозволу. Навчальні заклади зобов’язані інформувати органи влади воєводства про відрахування студента.

Дозвіл на тимчасове проживання з метою здійснення наукової діяльності.
Така форма тимчасового проживання передбачена для іноземців-науковців. Про неї можна клопотатися на підставі договору про здійснення дослідницького проекту між іноземцем та затвердженим науково-дослідницьким підрозділом у Польщі (науковець може мати договір про працю, договір підряду або доручення виконання роботи). Обов’язковим є також подання науково-дослідницьким підрозділом письмового підтвердження про готовність
покриття видатків під час перебування науковця в Польщі, а також покриття вартості його утримання під вартою і зобов’язання до повернення у разі перебування на території Польщі протягом терміну довшого за визначений у дозволі.

Цей вид дозволу також може отримати науковець, який має дозвіл на проживання у статусі науковця у іншій країні Євросоюзу і здійснює наукову діяльність відповідно до договору із науково-дослідницьким підрозділом у цій країні.

Задля отримання дозволу іноземець додатково долучає до заяви документи, які підтверджують наявність медичного страхування, фінансову можливість покриття вартості проживання і повернення до країни, з якої походить, чи в якій проживає, а також документи, які підтверджують його кваліфікаційний рівень у галузі, в якій здійснюватиметься наукова діяльність.

Дозвіл на тимчасове проживання для членів сімейгромадян Польщі та членів сімей іноземців
Термін «члени сім’ї» в контексті Закону про іноземців означає виключно членів подружжя та неповнолітніх дітей (до досягнення 18-річчя). Про цей вид дозволу не можуть клопотатися інші члени сім’ї – брати, сестри, дорослі діти, батьки та інші родичі.
Цей дозвіл передбачений для подружжя і неповнолітніх дітей громадян Польщі чи іноземців, які мають в Польщі:
• Право на постійне проживання чи статус довгострокового резидента ЄС,
• Статус біженця, додаткової охорони, або дозвіл на проживання з гуманітарних поглядів,
• Дозвіл на тимчасове проживання щонайменше протягом двох років, за умови, що
останній дозвіл було видано не менше ніж на один рік,
• Дозвіл на тимчасове проживання з метою здійснення науково-дослідницької діяльності,
• Блакитну карту ЄС (дозвіл на працю для висококваліфікованих працівників).

Додатково іноземець, який возз’єднується з родиною, повинен документально підтвердити наявність стабільного і постійного джерела доходів, достатнього для утримання себе і своєї сім’ї, медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страхування, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території Польщі і гарантоване місце проживання. Ці вимоги не стосуються лише іноземців, які перебувають в Польщі під міжнародним захистом (статус біженця, або додаткового захисту), за умови, що заява про дозвіл на проживання для сім’ї було подано протягом 6 місяців з дня надання захисту.

Проживання на території Польщі іноземців – жертв торгівлі людьми
Іноземець щодо якого існує підозра, що він став жертвою торгівлі людьми, отримує про це відповідну довідку. Ця довідка легалізує проживання іноземця в Польщі на три місяці (чотири місяці у випадку неповнолітніх осіб). Довідка перестає бути документом, який легалізує проживання, якщо іноземець свідомо, добровільно і з власної ініціативи встановить контакти з особами, підозрюваними у скоєнні злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.
У випадку, якщо жертва торгівлі людьми, перебуваючи в Польщі, припинить контакти з особами, підозрюваними у скоєнні цього злочину, і буде співпрацювати з правоохоронними органами, це є підставою для клопотання про дозвіл для іноземців – жертв торгівлі людьми. Цей дозвіл видається на термін щонайменше шість місяців, максимально – на три роки.

Короткостроковий дозвіл на проживання
У виняткових випадках іноземець може клопотатися про дозвіл на тимчасове проживання з огляду на обставини, які вимагають короткотривалого перебування в Польщі. Такий дозвіл може видаватися на термін до шести місяців.

Дозвіл може бути видано, якщо іноземець зобов’язаний особисто постати перед судом в Польщі, якщо його присутність в Польщі вимагається державним інтересом, а також в ситуаціях, коли цього вимагають виняткові особисті обставини.

Дозвіл на тимчасовий проживання з огляду на інші обставини
Це вид дозволу, який видається за різних обставин, не зазначених до цього.
Цей дозвіл видається:
• Дітям-іноземцям, які перебувають без опіки,
• Власникам статусу довгострокового резидента ЄС у іншій країні-члені, які в планують отримати роботу, або здійснювати підприємницьку діяльність в Польщі; отримувати освіту, або підвищувати професійну кваліфікацію; або мають інші причини, що мотивують перебування в Польщі їх, або членів їх сімей. Існують також ситуації, за яких дозвіл може бути видано за інших обставин. Рішення у таких випадках приймають органи влади воєводств індивідуально в кожному окремому випадку.

Дозвіл може бути видано іноземцеві, який:
• Має намір здійснювати навчання або підвищувати професійну кваліфікацію в Польщі,
• Є випускником польського вишу і шукає роботу в Польщі,
• Є священиком, членом релігійного обряду, або особою, яка виконує релігійні функції
в церкві (стосується релігій та церков, статус яких є врегульований чинним законо-
давством Польщі), якщо особа перебуває у зв’язку зі здійсненням своїх обов’язків,
• для потерпілих у кримінальному провадженні проти несправедливих роботодавців,
або очікує на отримання заборгованості по зарплаті в результаті таких дій,
• вказав інші обставини, які підтверджують необхідність його перебування в Польщі.
Цей вид дозволу видається також іноземцеві, якщо його проживання в Польщі вимушене
правом на возз’єднання сім’ї, або необхідністю захисту прав дитини.
У таких випадках іноземець може отримати дозвіл на перебування в Польщі нелегально, якщо:
• Його перебування в Польщі є вимушеним через необхідність дотримання права на
сімейне життя, відповідно до Конвенції про захист прав людини та основних свобод,
• Його виїзд за межі території Польщі серйозно порушить права дитини, відповідно до
Конвенції з прав дитини.
У видачі дозволу на тимчасове проживання будь-якого роду іноземцям може бути відмов-
лено у випадку, якщо:
• Не дотримано вимог, необхідних для отримання даного виду дозволу,
• Дані іноземця внесені у список небажаних осіб, або SIS внесено у цілі відмови в’їзду,
• На підставі вимог оборони та безпеки держави або громадського порядку,
• Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• Іноземець має податкову заборгованість у Польщі,
• Іноземець не повернув кошти, пов’язані із його зобов’язанням на повернення,
• Підлягає , відповідно до польського законодавства, лікуванню від інфекційних за-
хворювань, але відмовляється від нього,
• Подав заяву під час нелегального проживання в Польщі або перебуває в Польщі не-
легально.
Інші причини відмови у наданні дозволу можуть бути у різних випадках іншими.

Внесення даних іноземця у SIS унеможливлює надання йому дозволу на тимчасове проживання. Стає це можливим у виняткових випадках: з гуманітарних поглядів, або у випадках, які виникають з міжнародних зобов’язань Польщі. А також у випадку дозволів, щодо осіб, які вважаються жертвам торгівлі людьми.
Законодавство також передбачає можливість скасування іноземцю дозволу на проживання.
Така ймовірність виникає у разі зникнення цілі перебування, з якою було видано дозвіл, або відбулася зміна статусу іноземця, на підставі якого він отримав дозвіл, в результаті чого іноземець перестав відповідати вимогам отримання дозволу.

Постійне проживання
Іноземець може отримати право на подання клопотання на безстрокове проживання в Польщі лише після кількох років проживання в Польщі. Необхідний термін проживання залежить від попереднього юридичного статусу іноземця. Польське законодавство передбачає дві форми безстрокового дозволу на проживання:
• Дозвіл на постійне проживання (призначений зокрема для чоловіка/дружини громадянина Польщі, власника Карти Поляка; осіб, які перебувають під міжнародним захистом або толерантним перебуванням; а також для дітей польських громадян та іноземців, які мають право на постійне проживання в Польщі або дозвіл на прожи-
вання довгострокового резидента ЄС)
• Дозвіл на проживання довгострокового резидента Євросоюзу (призначений для осіб, які проживають в Польщі щонайменше протягом п’яти років, мають страхування і стабільне джерело доходу в Польщі).
Заяви щодо постійного і тимчасового проживання необхідно подавати в органи влади воєводства у відповідності до місця проживання іноземця, який подає заяву. Не існує можливості подання заяви за межами території Польщі.

Дозвіл на проживання в окремих випадках
Польща передбачає можливість легалізації іноземця в окремих випадках, якщо вимога повернення іноземця порушує норми міжнародного права. Польське законодавство у цьому випадку передбачає дві форми легалізації:
• Дозвіл на проживання з гуманітарних поглядів видається іноземцям, якщо це є необхідним через необхідність захисту життя, свободи чи безпеки даної особи, відповідно до Римської конвенції 1950 р., а також у випадках, коли вимога повернення порушує право на возз’єднання родини або приватне життя, або права дитини.
• Дозвіл на толерантне перебування видається іноземцеві у випадку, якщо вимога його повернення з інших причин є неможливою.
Обидва дозволи видаються Прикордонною Службою (відсутня можливість клопотання про ці дозволи легалізації проживання) в ході процесу вимоги іноземця до повернення.

Захист іноземців на території Польщі
Польща передбачає також кілька видів захисту іноземців. Положення у цій сфері врегульовуються окремим Законом про захист іноземців. Він передбачає надання іноземцям притулку, статусу біженця, додаткового захисту. Заяви з цих питань розглядаються Управлінням у справах іноземців.

Дозвіл на постійне проживання в Польщі

Польща передбачає дві форми дозволів для іноземців на безстрокове проживання:
• Дозвіл на постійне проживання,
• Дозвіл на проживання довгострокового резидента Євросоюзу.

Іноземець може подати заяву про видачу цих дозволів у переважній більшості випадків лише після кілька років безперервного проживання в Польщі. Необхідний час проживання залежить від попереднього юридичного статусу заявника.

Заяву про безстрокове проживання в Польщі необхідно подати в орган влади воєводства за місцем проживання іноземця в Польщі. Умовою розгляду заяви є отримання від іноземця відбитків пальців. Не можливо подати заяву, перебуваючи за межами території Польщі.

Умови подання заяви
На момент подання заяви будь-якої з двох форм іноземець повинен перебувати в Польщі легально. Не існує можливості подання заяви іноземцем, який перебуває в Польщі під арештом; у виправній установі; під охороною у центрі для іноземців; або ще не закінчився термін добровільного повернення, визначений у рішенні про вимогу на повернення; або він зобов’язаний залишити Польщу у зв’язку з рішенням про відмову або скасування дозволу на
проживання чи захист.
Іноземець не має права клопотатися про надання дозволу на безстрокове проживання, якщо перебуває у Польщі на підставі візи, виданої з гуманітарних приводів чи з огляду на інтерес держави, чи на підставі дозволу на тимчасове проживання , виданого з огляду на обставини, які вимагають короткострокового перебування.
Окрім того, іноземець не може клопотатися про дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС, якщо перебуває в Польщі:
• На навчанні, з метою підвищення професійної кваліфікації або наукової діяльності,
• На підставі надання притулку, тимчасового захисту, толерантного перебування, або
перебування з гуманітарних поглядів,
• Очікує на рішення про отримання статусу біженця чи надання притулку,
• На підставі дозволу на перетинання кордону в рамках малого прикордонного руху.

Карта проживання
Після постійного проживання або дозволу на проживання резидента ЄС іноземець отримує карту проживання. Ця карта дає законну підставу її власникові на багаторазовий перетин польського кордону.
Карта проживання, видана у зв’язку з наявністю дозволу на постійне проживання або дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС в Польщі, дає також можливість пересування в межах європейських країн, які належать до Шангенської зони. Вона дає право виключно до подорожування з туристичною метою терміном до 90 днів протягом кожних 180 днів. Нею не надається право на працю в інших державах.

Дозвіл на постійне проживання та дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС дають їх власникові право на безстрокове проживання в Польщі, працю в Польщі без клопотання про додатковий дозвіл, можливість започаткування підприємницької діяльності, доступ до отримання освіти та соціальної допомоги.
Текст Закону про іноземців доступний на Інтернет-ресурсі www.cudzoziemcy.gov.pl та www.udsc.gov.pl.

Дозвіл на постійне проживання
Цей дозвіл заміняє попередній дозвіл на проживання. Його видається:
• Дитині іноземця, якому видано дозвіл на дозвіл на постійне проживання або дозвіл
на проживання довгострокового резидента ЄС, якщо дитина залишається під бать-
ківською опікою та:
• - дитина народилася після отримання батьком/матір’ю права безстрокового прожи-
вання в Польщі, або
• - або дитина народилася в період, коли батько/матір мали право на тимчасове про-
живання в Польщі;
• Дитині польського громадянина, якщо дитина перебуває під його батьківською опі-
кою;
• Особі, яка має польське походження, або є власником Карти Поляка та має намір осе-
литися на постійне місце проживання у Польщі;
• Чоловікові/дружині польського громадянина за умови, що шлюб існує щонайменше
три роки, а іноземець перебував у Польщі протягом двох років безпосередньо перед
поданням заяви на тимчасове проживання, виданої у зв’язку з шлюбом, статусом бі-
женця, додатковим захистом , або дозволом на проживання з гуманітарних поглядів;
• Жертвам торгівлі людьми, які перебували в Польщі безпосередньо перед поданням
заяви щонайменше 1 рік на підставі дозволу на тимчасове проживання для жертв
торгівлі людьми, співпрацювали з правоохоронними органами з питань про злочин
торгівлі людьми та мають обґрунтовані побоювання щодо повернення до країни, з
якої походять, підтверджені прокурором, який веде справу;
• Особам, які підлягають захисту у Польщі (статус біженця, додатковий захист або доз-
віл на проживання з гуманітарних поглядів), які безпосередньо без поданням заяви
перебували в Польщі щонайменше протягом 5 років;
• Особам, які безпосередньо перед поданням заяви перебували в Польщі щонайменше
10 років на підставі дозволу на толерантне перебування, якщо іноземець отримав цей
статус як форму захисту;
• Особам, які отримали в Польщі притулок.

Дозвіл не видається іноземцеві у разі, якщо:
• Іноземець не відповідає вищезазначеним вимогам,
• Його/її дані внесені у список небажаних осіб, або SIS внесено у цілі відмови в’їзду,
• Якщо цього вимагають інтереси Польщі, чи на підставі вимог оборони та безпеки
держави,
• Підставою на клопотання є фіктивний шлюб,
• Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• Іноземець має податкову заборгованість у Польщі,
• Іноземець не повернув кошти, пов’язані із його зобов’язанням на повернення,
Іноземцям, які мають польське походження, надається відмова у дозволі на постійне прожи-
вання лише у випадках, коли вони не відповідають вимогам, з поглядів державної безпеки,
чи вони подали неправдиву інформацію, або фальшиві документи.
У випадку, якщо дані іноземця внесені у реєстр SIS з метою відмови на в’їзд, в окремих
випадках (з гуманітарних поглядів) є можливим надання дозволу на постійне проживання.
Дозвіл скасовується, якщо:
• - цього вимагають інтереси оборони та безпеки держави, або інтереси Республіки
Польща,
• - Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• - Іноземець був засуджений у Польщі за злочин, який передбачає ув’язнення термі-
ном більше 3 років,
• - іноземець покинув територію Польщі на термін понад 6 років.

Особі, яка має польське походження, не скасовується дозвіл у випадку судового рішення про злочин, або якщо цього вимагають інтереси Польщі.

Особі, яка отримала постійне проживання у зв’язку з попередньою наявністю дозволу на постійне проживання через надання притулку. Дозвіл можна також скасувати іноземцеві, який отримав його на підставі шлюбу з громадянином/громадянкою Польщі, якщо іноземець розлучився протягом двох років з моменту отримання дозволу на постійне проживання.

Термін дії дозволу
Термін дії дозволу припиняється на законній підставі, коли іноземець отримує дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС, або польське громадянство.

Безперервне проживання
Безперервним вважається таке проживання іноземця, під час якого він не покидав Польщу довше, аніж на 6 місяців, а його закордонні поїздки не перевищували загалом 10 місяців протягом терміну, який є підставою для надання дозволу на постійне проживання.
Під час сумування необхідного часу проживання не беруться до уваги виїзди за межі кордонів, які відбувалися з наступних причин:
- виконання професійних обов’язків, або працевлаштування за кордоном на підставі
трудового договору з працедавцем, офіс якого знаходиться на території Польщі,
- супровід чоловіка/дружини або батьків, які виконували такі обов’язки,
- виняткова особиста підстава, внаслідок якої, відсутність не перевищувала терміну
6 місяців,
- виїзд за межі Польщі на практику або заняття, передбачені навчальною програмою
польського навчального закладу.

Особам, які мають у Польщі статус біженця, додатковий захист, до безперервного періоду проживання враховується також час очікування на рішення у справі надання міжнародного захисту, навіть якщо іноземець перебував у той час під арештом, або під охороною у центрі для іноземців.

Дозвіл на проживання довгострокового резидента Євросоюзу
Для отримання цієї форми проживання є необхідним одночасне дотримання чотирьох умов:
• щонайменше п’ятирічне безперервне проживання в Польщі безпосередньо перед по-
данням заяви,
• джерело стабільного і регулярного доходу, яке дозволяє утримувати себе та осіб, які
перебувають на утриманні іноземця,
• медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страху-
вання, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території
Польщі,
• право власності на житло.

Це підстава отримання легалізації проживання в Польщі для осіб зі стабільною фінансовою ситуацією та відповідною професійною кваліфікацією і працевлаштуванням.

Термін проживання, необхідний для отримання дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС

До «Необхідного терміну проживання» не зараховується різних видів проживання в Польщі. Ряд видів проживання враховується лише на половину, а деякі взагалі можуть не враховуватися.
До «необхідного часу проживання» не враховується проживання:
• працівника, відрядженого постачальником надання транскордонних послуг, або
постачальника, який надає транскордонні послуги,
• на підставі візи, виданої з гуманітарних причин, або з огляду на державні інте-
реси,
• з метою навчання в Польщі,
• особи, зобов’язаної до повернення, якій ще не закінчився термін добровільного
повернення,
• осіб, зобов’язаних залишити Польщу після відмови у продовженні візи, відмови
надання іншого виду дозволу на проживання, відмови у присвоєнні статусу бі-
женця чи іншого виду захисту.
• працівникам дипломатичних місій та консульств, а також особам, які мають ста-
тус, що дорівнює дипломатичному, на підставі договорів, законів або міжнарод-
них звичаїв,
• на підставі дозволу на дозвіл про тимчасове проживання з огляду на обставини,
які вимагають короткострокового проживання,
• під час очікування рішення щодо надання статусу біженця, якщо рішення було
негативним,
• в рамках малого прикордонного руху.
До необхідного часу проживання враховується половина терміну проживання в
Польщі:
• на підставі візи або дозволу на проживання, виданих для здійснення стаціонар-
ного виду навчання , або професійного підвищення кваліфікації.
• очікування на розгляд заяви про надання статусу біженця.
До необхідного часу проживання враховується:
• сукупний час легального проживання в ЄС, за умови, що він у сумі перевищив 5
років, з яких 2 роки безпосередньо перед поданням заяви в Польщі – у випадку
власників Блакитної Карти ЄС.
• увесь період очікування на результат розгляду заяви про надання статусу біжен-
ця, якщо цей термін перевищував 18 місяців.

Безперервне проживання
Безперервним вважається таке проживання іноземця, під час якого він не залишав межі Польщі довше, аніж на 6 місяців, а його закордонні поїздки сукупно не перевищували 10 місяців протягом періоду, який служить підставою для надання дозволу. При сумування необхідного проживання не береться до уваги виїздів, які здійсню-
валися з наступних причин:

• виконання професійних обов’язків, або працевлаштування за кордоном на під-
ставі трудового договору з працедавцем, офіс якого знаходиться на території
Польщі,
• супровід чоловіка/дружини або батьків, які виконували такі обов’язки,
• виняткова особиста підстава, внаслідок якої, відсутність не перевищувала тер-
міну 6 місяців,
• виїзд за межі Польщі на практику або заняття, передбачені навчальною програ-
мою польського навчального закладу.

Закон передбачає окремі положення для власників, так званої, Блакитної Карти ЄС, коли вони перебувають у іншій країні Євросоюзу. У цьому випадку польське законодавство визнає безперервним термін їх проживання, якщо жоден з виїздів не перевищував 12 місяців, а сукупна відсутність у Польщі не перевищила 18 місяців.

Відмова у наданні дозволу

Іноземцеві відмовляється у наданні дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС, якщо ним не виконуються умови для його надання, або з огляду на вимоги оборони, безпеки чи громадського порядку.

Відхилення дозволу
Іноземцеві відхиляється дозвіл, якщо:
• Отримано його незаконно,
• Це становить серйозну і очевидну загрозу державній безпеці і обороні, або громад-
ському порядку,
• Іноземець залишив територію Польщі на термін понад 6 років,
• Іноземець залишив територію Євросоюзу на 12 місяців (або 24 місяці – якщо дозвіл
стосується власника Блакитної Карти ЄС, або його/її чоловіка/дружини),
• Іноземець отримав статус довгострокового резидента ЄС на території іншої держави
ЄС.
• Іноземець втратив статус біженця або додатковий захист, якщ вони виступали під ставою для надання статусу довгострокового резидента ЄС.

Статус довгострокового резидента ЄС втрачає чинність на законодавчій підставі, якщо іноземець отримує польське громадянство.
Норми, які стосуються безстрокового дозволу на проживання в Польщі викладені в розділі VI Закону.
Про дозвіл на постійне проживання йдеться в розділі 1 (ст. 195-210). А про дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС – розділ 2 (ст. 211-225).

Праця і підприємницька діяльність та легалізація проживання в Польщі

Новий закон про іноземців вносить значні зміни до умов і правил легалізації проживання іноземців, які працюють , або здійснюють підприємницьку діяльність в Польщі. Найсуттєвішою зміною є запровадження єдиного дозволу на проживання і працю. Заяву з цього приводу іноземець подає до органу влади воєводства за місцем проживання.
Дозвіл на тимчасове проживання і працю видається у випадку, якщо:
• Іноземець має медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страхування,
• Іноземець має постійне і стабільне джерело доходів, яких вистарчає на покриття потреб заявника та осіб, які перебувають на його утриманні,
• Іноземець має гарантоване житло,
• Заробітна плата, яка пропонується іноземцеві не є нижчою за ставку, яку пропону-
ється за аналогічну, або відповідну працю у даній галузі, польському працівникові.
• Повіатова біржа праці не знайшла серед осіб, які потребують працевлаштування,
кандидата на зайняття відповідної вакансії.
Рівень місячного доходу іноземця повинен бути вищим за мінімальний дохід, передбачений Законом про соціальну допомогу (в перерахунку на кожну особу, яка перебуває на утриманні іноземця).
Як правило, умовою для видання дозволу на працю також є те, щоб працедавець, який планує працевлаштувати іноземця отримав від керівника документ, який підтверджує брак відповідних кандидатів на заповнення вакансії серед безробітних і тих, хто шукає роботу (після проведення оцінки ситуації на ринку праці); пропонує іноземцеві заробітну плату не нижчу за заробітну плату польських працівників.
Така оціна ситуації на ринку праці не вимагається у випадку іноземців, які не потребують дозволу на працевлаштування в Польщі, а також осіб, які виконують роботи, що не потребують здійснення таких моніторингів, відповідно до Закону про сприяння зайнятості та інститути ринку праці.
У випадку деяких професій іноземцеві необхідно пред’явити документи, які підтверджують , що він може виконувати цю роботу (це стосується, так званих, регульованих професій, яких у Польщі існує понад 100, серед них – медичні професії, професії пов’язані з юриспруденцією, архітектурою, а також іншими галузями, наприклад, роботою в охороні).

Заява про дозвіл на тимчасове проживання і працю не може подаватися, якщо іноземець:
• Перебуває в Польщі під будь-яким видом захисту: статус біженця, додаткового або
тимчасового захисту, дозвіл на толерантне перебування чи перебування з гумані-
тарних поглядів, або надання притулку;
• Очікує на розгляд заяви про статус біженця, або надання притулку;
• Має право на постійне проживання, або дозвіл на проживання як довгостроковий
резидент ЄС;
• Перебуває у Польщі на підставі Шангенської візи, виданої з гуманітарних підстав,
або на підставі інтересів держави;
• Перебуває під арештом, або перебуває під охороною у центрі для іноземців;

• Може добровільно залишити територію Польщі протягом терміну добровільного по-
вернення, визначеного рішенням про вимогу повернення;
• Зобов’язаний покинути територію Польщі через відмову продовження Шангенської
візи, дозвілу на тимчасове або постійне проживання (або відхилення такого дозволу),
відмови у наданні міжнародного захисту, або відхилення дозволу на перебування з
гуманітарних причин;
• Є працівником, делегованим на роботу у Польщу іноземним працедавцем;
• Потрапив у Польщу в рамках спрощення в’їзної процедури для іноземців, які подо-
рожують з метою комерційного обміну чи інвестицій ;
• Здійснює в Польщі підприємницьку діяльність.
Відмова у наданні дозволу
Дозвіл не надається, якщо:
• Іноземець не відповідає вимогам, необхідних для даного виду дозволу,
• Дані іноземця внесені у список небажаних осіб, або SIS дла цілей відмови в’їзду,
• На підставі вимог оборони та безпеки держави або громадського порядку,
• Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• Іноземець має податкову заборгованість у Польщі,
• Іноземець не повернув кошти, пов’язані із його зобов’язанням на повернення,
• Підлягає , відповідно до польського законодавства, лікуванню від інфекційних за-
хворювань, але відмовляється від нього,
• Подав заяву під час нелегального проживання в Польщі або перебуває в Польщі не-
легально.
• Працедавець, або іноземець в минулому притягався до кримінальної відповідальнос-
ті у зв’язку з нелегальним працевлаштуванням.
Дозвіл, виданий іноземцеві на проживання і працю, стосується конкретного працедавця і
виду праці, про що вказується у дозволі. Погодження стосується праці на вказаній посаді,
за визначену оплату і вказаному вимірі роботи.
Іноземець зобов’язаний:
• Негайно звернутися до органів влади воєводства із заявою про зміну дозволу у ви-
падку зміни умов праці ( за винятком зміни назви, адреси або юридичного статусу
працедавця чи підвищення оплати праці іноземцеві). Невиконання цієї умови може
спричинити до скасування дозволу.
• Повідомити органи влади воєводства про втрату роботи протягом 15 днів з моменту
втрати.
• Звернутися в органи влади воєводства із заявою про заміну карти проживання у ви-
падку зміни даних, внесених у карту (наприклад, адреси).

Блакитна карта ЄС
(дозвіл на тимчасове проживання з метою виконання роботи, яка потребує високої кваліфікації)
Спеціальний дозвіл на проживання, призначений для висококваліфікованих працівників, які виконують у Польщі роботу, що потребує високої квалафікації . Для його отримання необхідним є трудовий договір, відповідно висока заробітна плата, а також документальне підтвердження кваліфікації працівника. Дозвіл можна отримати на термін до 3 років. Надається його на термін довший на три місяці від запланованого договором терміну працевла-
штування, проте не довше, аніж на три роки.
Дозвіл видається на працевлаштування у визначеного працедавця на визначених умовах.
Зміна умов праці протягом двох років з моменту отримання дозволу потребує повідомлення органу влади, який його видав. Повідомлення повинно бути здійснене протягом 15 днів.
Зміна працедавця вимагає отримання нового дозволу. Недотримання цих умов може спричинити до скасування дозволу.
Подаючи клопотання про Блакитну Карту ЄС іноземець повинен надати:
• Трудовий договір укладений щонайменше на 1-річний на термін (чинним є також до-
говір доручення на виконання роботи тадоговір підряду),
• Кваліфікацію та документи, необхідні для виконання роботи у випадку регульова-
них професій,
• Документи, які офіційно підтверджують вищу професійну кваліфікацію,
• Медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страху-
вання, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території
Польщі,
• Дозвіл на виконання роботи або здійснення діяльності, якщо це є необхідним.
Розмір заробітної плати у цьому випадку повинен становити, як мінімум 150 відсотків від середньої зарплати у Польщі.
Працедавець також зобов’язаний провести оцінку ситуації на ринку праці.
Законодавчі норми допускають, що протягом терміну чинності дозволу, іноземець може двічі тимчасово залишатися без роботи. Терміни безробіття не повинні перевищувати трьох місяців.
Дозвіл на проживання для працівників, відрядженим на роботу у Польщу іноземними працедавцями
Спеціальний вид дозволу, який видається працівникам, відрядженим на роботу у Польщу закордонним працедавцем. Іноземець може отримати цей дозвіл у випадках, якщо він має дозвіл на працю або має право на працю у Польщі без дозволу, або даний вид робіт не потребує наявності дозволу.
Умовою отримання дозволу є наявність у іноземця джерела стабільного і регулярного доходу, яке дозволяє утримувати в Польщі себе та осіб, які перебувають у нього на утриманні у розмірі вищому, аніж мінімальний дохід, передбачений Законом про соціальну допомогу.
Також обов’язковим є медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страхування, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території Польщі. Іноземець повинен документально підтвердити, що забезпечений у Польщі житлом.
Дозвіл на тимчасове проживання з метою здійснення підприємницької діяльності Створення фірми у Польщі не дає іноземцеві автоматично отримати право на проживання в Польщі – але може бути підставою для клопотання про таке право. Для подання заяви необхідними є:

• Медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страху-
вання, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території
Польщі,
• наявність у іноземця джерела стабільного і регулярного доходу, яке дозволяє утриму-
вати в Польщі себе та осіб, які перебувають у нього на утриманні,
• дозвіл на здійснення діяльності, у разі необхідності,
• наявність в іноземця місця проживання в Польщі.
Зазначених умов повинна також дотримуватися фірма, діяльність якої є підставою для по-
дання заяви:
• діяльність фірми повинна приносити прибуток не нижчий за 12-разовову середньої
заробітну плату у воєводстві, в якому знаходиться фірма, або
• фірма перед поданням заяви повинна працевлаштувати на повну зайнятість, міні-
мум на 1 рік щонайменше двох працівників. Працівники повинні бути поляками, або
іноземці, які можуть працювати в Польщі без дозволу на роботу, або
• фірма доведе, що володіє ресурсами для виконання цих умов в майбутньому, або
здійснює дії у цьому напрямку, зокрема якщо вона є економічно вигідною для поль-
ської економіки, залучаючи інвестиції, здійснюючи трансфер технологій та іннова-
цій та створюючи нові робочі місця.

Положення, які стосуються легалізації проживання іноземців у зв’язку з їх присутністю на
польському ринку праці врегульовуються V розділом Закону:
Розділ 2 –дозвіл на проживання та працю
Розділ 3 – Блакитна Карта ЄС
Розділ 4 – дозвіл на проживання для відряджених працівників
Розділ 5 – легалізація проживання у зв’язку з підприємницькою діяльністю.

Освіта та легалізація проживання в Польщі

Польський закон про іноземців передбачає два види дозволів на проживання для осіб, які навчаються та закордонних студентів.

Дозвіл на тимчасове проживання з метою навчання у вищих навчальних закладах призначений виключно для студентів денної форми навчання навчальних закладів першого, другого та третього рівня (бакалаврат, магістратура, докторантура). Цей дозвіл видається також іноземцям, які продовжують в Польщі навчання, розпочате в інших країнах Євросоюзу, а також іноземцям, які проходять підготовчий курс для вступу у вищі навчальні заклади в Польщі польською мовою.
Студенти не стаціонарної форми навчання (вечірня, заочна) можуть, натомість, клопотатися про дозвіл на проживання з огляду на інші обставини. Ним можна скористатися також учням інших навчальних закладів, окрім вищих, а також особам, які проходять в Польщі підвищення професійної кваліфікації. Також таким видом дозволу можуть скористатися випускники польських вишів, які шукають роботу у Польщі. Дозвіл на тимчасове проживання
з метою здобуття освіти (для студентів денної форми навчання та докторантів видається, якщо іноземець:
• Має довідку з вищого навчального закладу про зарахування на навчання, або про продовження навчання,
• Подав довідку про оплату за навчання у випадку, якщо навчання є платним,
• Має медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страхування, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території Польщі,
• має фінансову можливість покрити видатки на своє проживання у Польщі та кошти на зворотню дорогу у країну, звідки походить, чи у якій попередньо проживав.
Перший дозвіл видається на термін на 15 місяців. Якщо академічний рік чи курс навчання є коротшим – дозвіл видається на час його тривалості плюс додатково три місяці. Наступні дозволи можуть видаватися на термін до трьох років (проте не довше, аніж до часу закінчення навчання, продовженого на три місяці).
Існує кілька випадків, коли дозвіл не може бути видано. Зокрема, це відбувається тоді, коли
• Іноземець не відповідає вищезазначеним вимогам,
• Дані іноземця внесені у список небажаних осіб, або SIS внесено у цілі відмови в’їзду,
• На підставі вимог оборони та безпеки держави або громадського порядку,
• Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• Підлягає , відповідно до польського законодавства, лікуванню від інфекційних захворювань, але відмовляється від нього,
• Подав заяву під час нелегального проживання в Польщі або перебуває в Польщі нелегально.
Іноземець також не матиме можливості отримання наступного дозволу на тимчасове проживання, якщо не закінчив навчального року. Рішення у такому разі приймаються індивідуально у кожному окремому випадку.
У випадку легалізації проживання студента орган влади воєводства видає дозвіл на проживання та навчання у навчальному закладі, де вчиться іноземець, тримаючи на контролі стан справ, які стосуються проживання іноземця в Польщі. Орган влади інформує навчальний заклад про видання дозволу на проживання. Навчальний заклад зобов’язаний повідомити орган влади у разі відрахування студента, або не зарахування йому року навчання.
Дозвіл на проживання з огляду на інші обставини (для інших груп студентів нестаціонарної форми навчання та осіб, які проходять підвищення професійної кваліфікації та випускників польських вишів, які шукають роботу) видається на схожих умовах – але його надання не носить обов’язкового характеру.
Студент або учень долучає до заяви про легалізацію довідку з навчального закладу чи освітньої установи про зарахування на навчання. Додатково іноземець повинен підтвердити, що:
• Має медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страхування, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території Польщі,
• має фінансову можливість покрити видатки на своє проживання у Польщі та кошти на зворотню дорогу у країну, звідки походить, чи у якій попередньо проживав.
• має гарантоване житло у Польщі.
Інші вимоги стосуються випускників польських вишів, які шукають роботу, - вони не зобов’язані підтверджувати наявність фінансової можливості покриття проживання та навчання, проти повинні мати постійне та стабільне джерело доходів.
Дозвіл не видається у випадку, якщо:
• Іноземець не відповідає вищезазначеним вимогам,
• Дані іноземця внесені у список небажаних осіб, або SIS внесено у цілі відмови в’їзду,
• На підставі вимог оборони та безпеки держави або громадського порядку,
• Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• Підлягає , відповідно до польського законодавства, лікуванню від інфекційних захворювань, але відмовляється від нього,
• Подав заяву під час нелегального проживання в Польщі або перебуває в Польщі нелегально.
Такий вид дозволу може видаватися на термін, який не перевищує один рік.
Польща пропонує також окремий вид дозволу на здійснення наукової діяльності в Польщі.
Умовою для отримання такого дозволу є налагодження офіційного співробітництва із затвердженим відповідно до положень науково-дослідним підрозділом.
Легалізація проживання студентів, осіб, які навчаються та науковців висвітлюється у V розділі Закону.
Положення, які стосуються легалізації студентів стаціонарної форми навчання, викладені у розділі 6.
Положення, які стосуються видання дозволу на проживання з огляду на інші обставини, знаходяться в розділі 11.
Легалізація проживання з метою здійснення наукової діяльності викладені у розділі 7.

Шлюб і возз’днання родини та легалізація проживання в Польщі

Польський Закон про іноземців передбачає два види дозволів на тимчасове проживання
для членів сімей - дозвіл на тимчасове проживання для членів сімей польських громадян та
дозвіл на тимчасове проживання для членів сімей іноземців.
Термін «члени сім’ї» відповідно до Закону означає виключно чоловіка/дружину та непо-
внолітніх дітей (які не досягли 18-річного віку). Про цей вид дозволу не можуть клопотатися
інші члени сім’ї – брати, сестри, дорослі діти, батьки та інші родичі. Проте, вони можуть
клопотатися про дозвіл на тимчасове проживання, який видається з огляду на інші обста-
вини (опираючись на родинні зв’язки).
Окремо трактується ситуація у випадку з дітьми, які залишилися в Польщі без опіки та
отримали в Польщі міжнародний захист – у цьому випадку найближчою родиною вважа-
ються родичі, які можуть скористатися нижчезазначеним видом дозволу.
У випадку, якщо заява стосується легалізації проживання дитини, її подають батьки, або
опікуни, призначені судом (або один з батьків чи один з опікунів), а у випадку дитини без
опіки - куратор.
Як правило, члени сім’ї отримують можливість клопотання про дозвіл на постійне прожи-
вання лише після кількох років проживання в Польщі.
Легалізація проживання чоловіка/дружини громадянина Польщі
Чоловік//дружина польського громадянина може клопотатися про отримання дозволу на
тимчасове проживання для членів сім’ї польських громадян. Цей дозвіл може отримати чо-
ловік/дружина громадянина Польщі, якщо шлюб, укладений з громадянином/громадянкою
Польщі є чинним відповідно до польського законодавства.
Ця процедура для чоловіка/дружини польського громадянина є спрощеною. У ході процеду-
ри заявник не зобов’язаний мати медичного страхування, стабільного і постійного джерела
доходів. Також не повинен підтверджувати наявність у Польщі гарантованого місця про-
живання.
Проте Закон передбачає достатню кількість положень, які мають на меті запобіганню укла-
дання шлюбу з ціллю уникання дотримання міграційних правил. Укладання фіктивного
шлюбу є підставою для відмови у наданні дозволу та його відхилення.
Відповідно до нових положень, заяву про дозвіл на тимчасове проживання у випадку чоло-
віка/дружини польських громадян можна подавати виключно у Польщі. Не існує можливос-
ті клопотання про цей дозвіл за посередництвом консульств.
Іноземці-подружжя отримують право на клопотання про постійне проживання в Польщі
після трьох років подружнього життя, за умови, що два роки безпосередньо перед поданням
заяви проживали у Польщі на підставі дозволу про тимчасове проживання.

Шлюб, який вважається дійсним у Польщі
Легалізація проживання у Польщі на підставі шлюбу можлива у випадку, якщо цей
шлюб визнається у Польщі дійсним. Зазвичай у Польщі дійсні шлюби, укладені відпо-
відно до законодавства держави, в якій вони були укладені; а також шлюби, укладені у
Польщі відповідно до закону. Не дійсними вважаються шлюби, укладені за місцевими
звичаями. У Польщі не всі релігійні шлюби вважаються дійсними.
Польща не визнає одностатевих шлюбів. Багатоженство у Польщі є незаконним – а на-
явність більше аніж одного/однієї чоловіка/дружини одночасно карається законом.
Фактичний шлюб
Закон передбачає можливість надання дозволу на проживання для члена сім’ї у випадку
фактичного шлюбу (відносини між партнерами не оформлені в установленому законом по-
рядку як шлюб). Проте, іноземець повинен підтвердити, що:
• Перебуває у сімейному зв’язку з громадянином Польщі,
• Має медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне
страхування, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на
території Польщі,
• Має стабільне і постійне джерело доходів,
• Має гарантоване місце проживання.
Припинення шлюбу
Закон дає можливість надання дозволу на тимчасове проживання іноземцеві у випадку роз-
лучення, сепарації або смерті одного з подружжя. Якщо заява подається після розлучення,
або сепарації, іноземець повинен підтвердити, що надання дозволу на проживання аргумен-
тується важливим особистим чинником. Такий дозвіл може надаватися одноразово, на тер-
мін максимум на три роки.
Відмова у наданні дозволу
Дозвіл не надається , якщо в процесі надання виявиться, що шлюб, який є підставою надан-
ня дозволу, було укладено з метою обходу закону (фіктивний шлюб).
Також відмовляється у наданні дозволу, якщо:
• • Іноземець не дотримався вимог, необхідних для отримання даного виду дозволу,
• Дані іноземця внесені у список небажаних осіб, або SIS внесено у цілі відмови в’їзду,
• На підставі вимог оборони та безпеки держави або громадського порядку,
• Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• Іноземець подав завідому неправдиву інформацію, або приховав правду.
Не можна відмовити у наданні дозволу іноземцеві-одному з подружжя громадянина Польщі
виключно на підставі того, що він перебуває в Польщі нелегально.
У випадку, якщо дані іноземця внесені у список SIS з у цілі відмови в’їзду, в окремих випад-
ках (з гуманітарних поглядів) можливе надання йому дозволу на тимчасове проживання.

Відхилення дозволу
Відхилення дозволу здійснюється, якщо:
• Припинилася підстава проживання іноземця в Польщі;
• Іноземець перестав виконувати вимоги, необхідні для надання дозволу;
• Дані іноземця внесені до списку небажаних в Польщі осіб,
• Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• Іноземець подав завідому неправдиву інформацію, або приховав правду,
• Якщо його присутність становить загрозу для оборони чи безпеки держави і громад-
ського порядку.
Легалізація проживання дітей польських громадян
Відповідно до польського Закону про громадянство дитина, у якої принаймні один з батьків
має польське громадянство, отримує польське громадянство законним шляхом з моменту
народження. Проте, у такому випадку батьки можуть прийняти рішення про вибір іншого
громадянства для дитини і відмовитися від польського громадянства. Водночас дитина по-
требує дозволу на проживання в Польщі.
Дитина громадянина Польщі може отримати дозвіл на тимчасове проживання, опираючись
на сімейні зв’язки.
Закон про іноземців передбачає також, що дитина польського громадянина може отримати
дозвіл на постійне проживання за умови, що вона залишиться під батьківською опікою ма-
тері/батька –громадянина Польщі. Неповнолітній іноземець не зобов’язаний дотримуватися
жодних вимог, які стосуються перебування в Польщі. Заяву на такий дозвіл можуть подати
також діти, які перебувають у Польщі нелегально.
Легалізація проживання дітей іноземців, які перебувають у шлюбі з польськими громадянами
Діти іноземця, який перебуває у шлюбі з громадянином Польщі та має дозвіл на тимчасове
проживання для члена сім’ї польського громадянина, мають можливість клопотання про
дозвіл на тимчасове проживання.
Таке рішення дає можливість врегулювання ситуації з дітьми іноземців від попередніх шлюбів.
Заяву на такий дозвіл можуть також подати діти, які перебувають у Польщі нелегально. Не
можна відмовити у наданні дозволу дитині виключно на підставі того, що вона проживає в
Польщі нелегально.
В ході процедури заявник не зобов’язаний мати медичне страхування та стабільне, постійне
джерело доходу. Не повинен також надати підтвердження наявності гарантованого місця
проживання.
Легалізація проживання інших членів сім’ї польських громадян
Право на отримання дозволу мають також інші (окрім чоловіка/дружини і їх неповнолітніх
дітей) члени сім’ї громадянина Польщі, якщо це виправдано:
- матеріальною залежністю іноземця від члена сім’ї,
- веденням спільного домашнього господарства у країні, з якої походить іноземець, або
- з медичних причин.

Іноземець у такому випадку повинен підтвердити наявність:
• медичного страхування у відповідності до положень про загальне медичне страху-
вання, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території
Польщі,
• стабільного і постійного джерела доходів.
Легалізація проживання дітей іноземців
Можливість легалізації проживання дітей іноземців, які мають право на проживання в
Польщі, залежить від виду дозволу на проживання, яке має батько/матір.
Дозвіл на тимчасове проживання надається, між іншим, дітям у випадку, якщо їх батько/ма-
тір має право на безстрокове проживання в Польщі, статус біженця або додаткового захисту,
або дозвіл на проживання з гуманітарних поглядів.
Для дітей іноземців, які перебувають в Польщі на підставі національної візи, або дозволу
на тимчасове проживання існує можливість надання дозволу на тимчасове проживання,
якщо дитина народилася в період чинності візи, або дозволу на проживання батька/ма-
тері. Батько/матір, проте зобов’язаний відповідати двом вимогам: мати медичне страху-
вання у відповідності до положень про загальне медичне страхування, або підтверджен-
ня покриття витрат на лікування страховиком на території Польщі та мати стабільне і
постійне джерело доходів.
Проживання дитини протягом п’яти років на підставі возз’єднання сім’ї само по собі є при-
чиною для клопотання про дозвіл на подальше тимчасове проживання у випадку дорослих
дітей іноземців, які легально проживають в Польщі.
Дітям іноземців, які мають право на безстрокове проживання в Польщі , надається дозвіл
на постійне проживання у випадку, якщо вони народилися під час чинності дозволу на тим-
часове проживання батька/матері, або у випадку, якщо батько\матір уже мав право на без-
строкове проживання в Польщі.
Неповнолітній іноземець не зобов’язаний дотримуватися жодних вимог, які стосуються пе-
ребування в Польщі. Заяву на такий дозвіл можуть подати також діти, які перебувають у
Польщі нелегально.
Возз’єднання сім’ї
Цей вид дозволу стосується сімей іноземців у випадку, якщо до одного з членів сім’ї,
який проживає у Польщі, приєднуються інші члени сім’ї. У цьому випадку членами сім’ї
іноземця вважаються виключно один з членів подружжя та неповнолітні діти (до досяг-
нення ними 18-річного віку.
Дозвіл для членів подружжя і дітей іноземців видається на підставі заяви чоловіка/дру-
жини або батька/матері, який проживає в Польщі. У цій процедурі визначених умов по-
винні дотримуватися обидві сторони: іноземець, який перебуває в Польщі та родичі, які
до нього приєднуються.

Вимоги до особи, до якої приєднується сім’я
Чоловік/дружина та діти можуть приєднатися до іноземця, який має в Польщі:
• право на постійне проживання, або дозвіл на проживання довгострокового резиден-
та ЄС,
• статус біженця, додаткового захисту або дозволу на проживання з гуманітарних при-
чин,
• дозвіл на тимчасове проживання щонайменше протягом двох років, при чому остан-
ній дозвіл було видано щонайменше на один рік,
• дозвіл на тимчасове проживання з метою здійснення науково-дослідницької роботи,
• Блакитну Карту ЄС (дозвіл на працю для висококваліфікованих працівників).
Іноземець, з яким возз’єднується сім’я, повинен документально підтвердити, що має стабіль-
не і постійне джерела доходів, достатнього для утримання себе і своєї сім’ї, медичне стра-
хування у відповідності до положень про загальне медичне страхування, або підтвердження
покриття витрат на лікування страховиком на території Польщі і гарантоване місце прожи-
вання. Ці вимоги не стосуються лише іноземців, які перебувають в Польщі під міжнародним
захистом (статус біженця, або додаткового захисту), за умови, що заява про дозвіл на про-
живання для сім’ї було подано протягом 6 місяців з дня надання захисту.
Право на отримання дозволу мають також іноземці - члени сім’ї громадян Євросоюзу , гро-
мадяни держав-учасниць Угоди про Європейську Економічну Зону або Швейцарської Кон-
федерації (за винятком подружжя, дітей віком до 21 року та батьків, якщо вони перебувають
на утриманні громадянина ЄС, про що йдеться в п.4 ст.2 Закону про в’їзд на територію Рес-
публіки Польща, перебування та виїзд з її території громадян держав-членів Євросоюзу та
членів їх сімей), якщо це виправдано:
- матеріальною залежністю іноземця від члена сім’ї-громадянина ЄС,
- веденням спільного домашнього господарства у країні, з якої походить іноземець, або
- з медичних причин.
Вимоги до заявників
Для подання заяви необхідно подати документи, які підтверджують, що іноземець:
• Має медичне страхування у відповідності до положень про загальне медичне страху-
вання, або підтвердження покриття витрат на лікування страховиком на території
Польщі,
• Має стабільне і постійне джерела доходів, достатньє для утримання себе і своєї сім’ї.
(Зазвичай цю умову підтверджується довідкою про заробіток іноземця, який заявник
додає до клопотання),
• Має гарантоване житло на території Польщі (ця вимога не стосується членів сімей
громадян ЄС)
Ці вимоги не стосуються лише сімей осіб, які мають в Польщі статус біженця, або перебу-
вають під додатковим захистом і подають заяву про возз’єднання сім’ї протягом 6 місяців з
дня надання захисту в Польщі.
Дозвіл надається також у випадку розлучення, сепарації, а також смерті одного з подружжя,
дитини або одного з батьків з яким возз’єднувався іноземець – якщо це аргументовано важ-
ливим особистим чинником.

Діти, що мають право на отримання дозволу про возз’єднання сім’ї
Про такий дозвіл можуть клопотатися лише діти до виповнення 18-річного віку. Закон пе-
редбачає, що таку можливість мають не лише біологічні діти іноземця, але й інші діти, які
перебувають під його батьківською опікою – усиновлені діти та інші діти, які перебувають
на його утриманні (наприклад, діти одного з членів подружжя від попереднього шлюбу).
Терміни дозволів
Якщо іноземець, до якого приєднується сім’я, має в Польщі право на тимчасове проживан-
ня, то і дозвіл на проживання для сім’ї буде видано на той самий термін, на який його видано
цьому іноземцю.
Якщо іноземець, до якого приєднується сім’я, має в Польщі право на проживання довгостро-
кового резидента ЄС, або перебуває під одною з форм міжнародного захисту, то дозвіл для
сім’ї надається на термін до трьох років.
Відмова у наданні дозволу
Дозвіл не надається, якщо під час процедури його надання виявиться, що шлюб іноземця
було укладено з метою обходу закону (фіктивний шлюб).
У наданні дозволу відмовляється також, якщо:
• Не дотримано вимог, необхідних для отримання даного виду дозволу,
• Дані іноземця внесені у список небажаних осіб, або SIS внесено у цілі відмови в’їзду,
• На підставі вимог оборони та безпеки держави або громадського порядку,
• Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• Іноземець подав завідому неправдиву інформацію, або приховав правду,
• Підлягає , відповідно до польського законодавства, лікуванню від інфекційних за-
хворювань, але відмовляється від нього (відмова стосується лише випадку подання
заяви вперше, відмова від лікування не може бути підставою для відмови у випадку
подання чергової заяви),
• Подав заяву під час нелегального проживання в Польщі або перебуває в Польщі
нелегально.
У випадку, якщо дані іноземця внесені у список SIS з у цілі відмови в’їзду, в окремих випад-
ках (з гуманітарних поглядів) можливе надання йому дозволу на тимчасове проживання.
Відхилення дозволу
Відхилення дозволу є можливим, якщо:
• Припинилася підстава проживання іноземця в Польщі;
• Іноземець перестав виконувати вимоги, необхідні для надання дозволу;
• Дані іноземця внесені до списку небажаних в Польщі осіб,
• Іноземець подав неправдиву інформацію, або надав фальшиві документи,
• Іноземець подав завідому неправдиву інформацію, або приховав правду,
• Якщо його присутність становить загрозу для оборони чи безпеки держави і громад-
ського порядку.

У випадку відхилення дозволу з метою возз’єднання сім’ї, враховується інтерес дитини та
ступінь родинних зв’язків на території Польщі, родинні та культурні зв’язки в країні звідки
походить іноземець, а також час проживання іноземця в Польщі.
Положення, які стосуються дозволу на тимчасове проживання для членів сімей громадян
Польщі, викладені у Розділі V, розділу 8 Закону.

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux