15 жовтня 2014 року в газеті «Голос України» №198 (5948) опубліковано Закон України «Про очищення влади» (далі – Закон України), який набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, з текстом якого можна ознайомитися за посиланням http://zakon.rada.gov.ua/go/1682-18.
Цей Закон визначає правові та організаційні засади проведення очищення влади (люстрації) від осіб, визначених цим Законом, з метою захисту та утвердження демократичних цінностей, верховенства права, законності, підвищення ефективності боротьби з корупцією та прав людини в Україні.
Законом України визначено, що очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування. Очищення влади (люстрація) здійснюється з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини.
Статтями 2 та 3 Закону України визначено посади, щодо яких здійснюватимуться заходи з очищення влади, та критерії здійснення люстрації.
Органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки, передбаченої цим Законом, є Міністерство юстиції України.
Перевірці підлягають дані стосовно: достовірності вказаних у заяві посадових або службових осіб, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади, відомостей щодо незастосування заборон, передбачених цим Законом; достовірності відомостей щодо наявності майна (майнових прав) та відповідності вартості майна (майнових прав), вказаного у Декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, набутого за час перебування на посадах, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади, доходам, отриманим із законних джерел.
Крім того, Законом України регулюються питання підготовки та проведення перевірки, строки проведення перевірки, затвердження результатів перевірки, наслідки непроходження перевірки, порядок оскарження рішень органів перевірки, участі громадськості у перевірці тощо.
Відомості про осіб, щодо яких встановлено заборону, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади», що формується та ведеться Міністерством юстиції України.
Водночас, Законом України внесено зміни до Кодексу законів про працю України та Кримінального кодексу України, а також законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про засади запобігання і протидії корупції».