• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Парламентська Асамблея ОЧЕС
Опубліковано 25 жовтня 2019 року о 17:13

25 червня 1992 року глави держав та урядів одинадцяти країн Чорноморського регіону підписали Декларацію про Чорноморське економічне співробітництво, якою було засновано Організацію Чорноморського Економічного Співробітництва (ОЧЕС). Логічним продовженням цього процесу стало створення 26 лютого 1993 року парламентського виміру ЧЕС –  Парламентської Асамблеї (ПАЧЕС).

Мета ПАЧЕС

Забезпечення правової бази економічного, торговельного, соціального, культурного та політичного співробітництва між країнами; прийняття законодавства, необхідного для реалізації рішень, що приймаються главами держав та урядів або міністрами закордонних справ країн-членів ЧЕС; сприяння національним парламентам у зміцненні парламентської демократії; розвиток співробітництва з міжнародними та регіональними організаціями.

У період з 26 по 29 жовтня 2012 року делегація ПАЧЕС перебувала в Україні зі спостережницькою місією за ходом виборів народних депутатів України.

На запрошення Голови Верховної Ради України О.Турчинова, з 23 по 27 травня 2014 року спостерігачі від Парламентської асамблеї ЧЕС взяли участь у моніторингу перебігу позачергових виборів Президента України, які відбулися 25 травня 2014 року, а також виборів до Верховної Ради України, які пройшли 26 жовтня 2014 року.

Країни-члени ПАЧЕС (12 країн-членів): 

Азербайджан, Албанія, Болгарія, Вірменія, Греція, Грузія, Молдова, Росія, Румунія, Сербія (з квітня 2004 року), Туреччина та Україна.

Спостерігачі ПАЧЕС: 

Народні Збори Єгипту, Кнесет Держави Ізраїль, Національна Асамблея і Парламент Франції, Бундестаг ФРН, Народні Збори Словацької Республіки, Національні Збори Республіки Білорусь, а також 15 міжпарламентських організацій (Міжпарламентська Асамблея держав-учасниць СНД, Європейський Парламент, Асамблея Міжпарламентського Союзу, ПА НАТО, ПА РЄ, ПА ОБСЄ, Парламентський вимір Центральноєвропейської Ініціативи, Парламентські Збори Союзу РБ і РФ, ПА Середземномор’я, Міжпарламентська Асамблея Православ’я, Парламентський Союз держав-членів ОІК, ПА тюркомовних країн, Парламентська Конференція Балтійського моря, Парламентська мережа Світового Банку, ПА процесу Південно-Східного європейського співробітництва).

Генеральна Асамблея є вищим керівним органом ПАЧЕС. Кількість місць кожної країни в Асамблеї визначається за квотами, які встановлені відповідно до кількості населення кожної з країн. Всього до складу Асамблеї входять 76 парламентаріїв. Квота України складає 9 місць. Українську делегацію в ПАЧЕС очолює народний депутат України Рефат Чубаров (депутатська фракція політичної партії «Блок Петра Порошенка»).

Голова ПАЧЕС – спікер парламенту однієї з країн-учасниць, що головує в ПАЧЕС протягом піврічного періоду. Передача головування в ПАЧЕС здійснюється за принципом ротації в алфавітному порядку англійської абетки. Наразі головою ПАЧЕС є Ара Баблоян – Голова Національних Зборів Республіки Вірменія.

Сесії ПАЧЕС проводяться двічі на рік: весняна сесія – як правило, у червні; осіння – у листопаді або грудні. За підсумками пленарних засідань Генеральна Асамблея ухвалює рекомендації, доповіді та інші документи, а також приймає заяви і декларації з міжнародних питань, про які, відповідним чином, інформує Раду міністрів закордонних справ.

В Україні пройшли Друга (листопад 1993 року), Чотирнадцята (грудень 1999 року), Двадцять п’ята (червень 2005 року), Тридцять сьома (30 червня-02 липня 2011 року) та ювілейна П’ятдесята (листопад 2017 року) сесії ГА ПАЧЕС.

Постійний Комітет

Затверджує порядок денний Асамблеї (на основі консенсусу), координує роботу спеціалізованих комітетів, погоджує бюджет Асамблеї, забезпечує координацію між ЧЕС та ПАЧЕС, а також співробітництво ПАЧЕС з іншими міжнародними організаціями. Складається з голів національних делегацій, членів Бюро та голів трьох спеціалізованих комітетів.

Бюро

Вирішує поточні питання ПАЧЕС у період між сесіями. До його складу входять Президент і п’ять віце-президентів. Засідання Бюро проводяться два рази на рік – напередодні весняної та осінньої сесій Генеральної Асамблеї. Рішення приймаються більшістю голосів.

Три спеціалізовані комітети ПАЧЕС

  1. Комітет з економічних, торговельних, технологічних і екологічних питань 
  2. Комітет з правових і політичних питань
  3. Комітет з питань культури, освіти і соціальних питань

Забезпечують підготовку відповідних рішень Асамблеї. Вони проводять періодичні засідання в країнах-членах ПАЧЕС у період між сесіями Генеральної асамблеї і в координації з Міжнародним секретаріатом ПАЧЕС.

Робочі групи ПАЧЕС можуть створюватися з метою надання технічного сприяння у підготовці рішень Асамблеї.

Міжнародний секретаріат ПАЧЕС (м. Стамбул) є виконавчим та технічним органом, який підтримує постійні контакти з національними парламентами ПАЧЕС, організує проведення засідань та готує проекти документів. Керівництво Секретаріатом здійснюється Генеральним секретарем ПАЧЕС.

Генеральний секретар ПАЧЕС здійснює керівництво Секретаріатом. Наразі Генеральним секретарем є Асаф Гаджієв, представник Азербайджану, обраний на трирічний період на сесії ГА ПАЧЕС, що проходила 7-8 грудня 2014 року у м.Афіни. До нього цю посаду обіймав Кирило Третяк, представник України (з листопада 2011 року по грудень 2014 року).

На 47-й сесії Генеральної Асамблеї ПАЧЕС, яка пройшла 28 червня 2016 р. в Москві, прийнято зміни до Процедурних правил ПАЧЕС, згідно яких, термін перебування на посаді Генерального секретаря збільшено з трьох до п’яти років. 

Заступники Генерального секретаря ПАЧЕС: М.Макріянніс (Греція) –  організаційні питання; Ф.Кучукайдин (Туреччина) – адміністративні та фінансові питання; Д.Дульча (Румунія) – міжпарламентське співробітництво і протокол.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux