• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Організація Американських держав
Опубліковано 23 жовтня 2019 року о 12:20

Організація американських держав (ОАД) – міжнародна організація Західної півкулі, яка була створена 30 квітня 1948 року на IX Міжамериканській конференції у Боготі (Колумбія) на основі Панамериканського союзу, який існував з 1890 року.

Сьогодні ОАД об'єднує 35 держав: Антигуа і Барбуду, Аргентину, Багамські Острови, Барбадос, Беліз, Болівію, Бразилію, Венесуелу, Гаїті, Гайану, Гватемалу, Гондурас, Гренаду, Домініку, Домініканську Республіку, Еквадор, Канаду, Колумбію, Коста-Ріку, Мексику, Нікарагуа, Панаму, Парагвай, Перу, Сальвадор, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсію, США, Суринам, Тринідад і Тобаго, Уругвай, Чилі і Ямайку. До 1962 року у роботі ОАД брала участь Республіка Куба.

Інститут постійних спостерігачів при ОАД було запроваджено у 1971 році. Спостерігачами при Організації є 72 держави Європи, Америки та Азії, у тому числі Україна (з травня 1994 року).

Представництво при ОАД здійснюється на рівні послів держав-членів і постійних представників держав-спостерігачів у Вашингтоні (США).

Цілі організації:

Цілі і принципи діяльності Організації Американських держав закріплені у Статуті 1948 року. Пізніше до Статуту вносилися зміни у 1967, 1985, 1992 та 1993 роках.

Головними  цілями Організації Американських Держав є:

посилення миру і безпеки на континенті;

просування і консолідація демократії;

превентивна дипломатія та мирне вирішення спорів між державами-членами;

вжиття спільних заходів щодо держав у випадку агресії;

вирішення політичних, юридичних та економічних проблем між державами-членами;

 сприяння економічному, соціальному та культурному розвитку;

боротьба з бідністю.

У 1990-х роках після поширення демократії в Латинській Америці пріоритетами ОАД також  виступають посилення демократії, захист прав людини, сприяння розвитку зовнішньої торгівлі, боротьба з корупцією і наркотиками, просування цілей сталого розвитку, а також боротьба із зміною клімату.

 Органи ОАД

Вищим органом Організації Американських Держав є Генеральна асамблея (ГА), яка визначає загальну політику Організації, структуру і функції органів ОАД, затверджує програми та бюджет. Сесії ГА проводяться щорічно та почергово в країнах - учасницях ОАД. Рішення ГА приймаються більшістю голосів, за винятком тих випадків, коли згідно зі статутом вимагається дві третини голосів. Остання, 50-та чергова сесія ГА ОАД проходила 20-21 жовтня 2020 року у Вашингтоні (США) в режимі телеконференції. У 2021 році ГА має проходити в Гватемалі.

Генеральний секретаріат – центральний постійно діючий орган, який очолює Генеральний секретар; здійснює політику і програми, які прийняті Генеральною асамблеєю і радами. Генеральний секретар обирається Генеральною асамблеєю терміном на п’ять років. З травня 2015 року Генеральним секретарем ОАД є Луїс Альмагро Лемес, який був переобраний у березні 2020 року на другий термін.

Під керівництвом Генеральної асамблеї працюють такі основні органи ОАД з широкими повноваженнями, як ради. Постійна рада здійснює загальне керівництво і контроль за повсякденною діяльністю організації і виконує функції Консультативного органу і комітету з підготовки сесій Генеральної асамблеї. Засідання Постійної ради відбуваються як чергово, так і позачергово (по мірі необхідності) раз на тиждень. У структурі Постійної ради створені п’ять комітетів: Загальний комітет, Комітет з питань юридичних і політичних питань, Комітет з питань адміністративних і бюджетних питань, Комітет з питань безпеки півкулі, Комітет з підготовки міжамериканських самітів та участі громадянського суспільства в роботі ОАД.

Консультативна нарада міністрів закордонних справ скликається для розгляду особливо важливих питань. При цьому форумі функціонує Консультативний комітет оборони, який складається з вищих військових представників держав - членів ОАД.

Міжамериканська економічна і соціальна рада покликана сприяти розвитку економічного співробітництва між державами-членами. Вона проводить одну зустріч на рік на рівні міністрів.

Міжамериканська рада з питань освіти, науки і культури займається питаннями активізації співробітництва і обмінів у сфері освіти, науки, культури.

Міжамериканський правовий комітет діє як консультативний орган з юридичних питань, сприяє розвитку і кодифікації міжнародного права, вивчає правові проблеми ОАД, складається з 11 правознавців і знаходиться у Ріо-де-Жанейро (Бразилія).

Міжнародна комісія з прав людини також виконує функції консультативного органу ОАД. Комісія сприяє дотриманню і захисту прав людини у державах-членах, складається із семи юристів, знаходиться у Вашингтоні (США).

Спеціалізовані конференції займаються спеціальними технічними питаннями або конкретними аспектами розвитку міжамериканського співробітництва.

При ОАД створено шість спеціалізованих установ, які діють на основі багатосторонніх міжурядових угод: Панамериканська організація охорони здоров’я, Міжамериканський дитячий інститут, Міжамериканська комісія жінок, Панамериканський інститут історії і географії, Міжамериканський інститут з питань індійського населення та Міжамериканський інститут сільськогосподарського співробітництва.

Серед інших органів ОАД діє Міжамериканська рада оборони, яка займається плануванням колективної оборони континенту. У 1986 році було створено Міжамериканський комітет з боротьби із розповсюдженням наркотиків.

Бюджет ОАД складається із щорічних внесків держав-членів Організації.          У 2021 році бюджет ОАД становить 79 млн. дол. США. Крім того, щороку на різні проекти в країнах Латинської Америки і Карибського басейну, забезпечення роботи моніторингових місій на виборах, просування демократії в регіоні тощо ОАД залучає додаткові спонсорські кошти від держав-членів, міжнародних спостерігачів, юридичних та фізичних осіб. Сьогодні найбільшими донорами ОАД серед країн-спостерігачів є Іспанія, Італія, Франція, Велика Британія, Швейцарія, Нідерланди, КНР, Японія.

Штаб-квартира ОАД знаходиться у Вашингтоні. Офіційними мовами Організації є іспанська, англійська, французька та португальська.

Співробітництво України з ОАД

 Україна є спостерігачем при Організації американських держав з травня 1994 року. Представники України регулярно беруть участь у сесіях Генеральної асамблеї, засіданнях Постійної ради та інших органів ОАД.

Представником України при ОАД є Посол України в Сполучених Штатах Америки.

Серед пріоритетів співробітництва Україна-ОАД на сучасному етапі є забезпечення підтримки в рамках міжнародних організацій, розвиток співробітництва з країнами регіону, захист прав і свобод наших громадян за кордоном, приєднання до багатосторонніх міжнародних договорів міжамериканської системи.

У 2019 і 2020 роках Україна здійснила добровільні внески до бюджету ОАД на цілі здійснення проектів з просування демократії в регіоні та боротьби з наслідками пандемії COVID-19.

За останній рік спостерігається значний розвиток договірно-правової бази між Україною та Організацією американських держав. Україна завершила приєднання до Міжамериканської конвенції про виконання кримінальних покарань за кордоном 1993 року (набрала чинності для України 10.01.2021 р.), Міжамериканської конвенції про взаємну допомогу в кримінальних справах 1992 року та Факультативного протоколу до неї 1993 року (набрали чинності для України 28.03.2021 р.).

Також на сьогодні здійснюється робота щодо приєднання України до Міжамериканської конвенції про підтвердження та інформацію стосовно іноземного законодавства 1979 року та Міжамериканської конвенції про екстрадицію 1933 року.



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux