• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Що треба знати про подорожі за кордон: відповіді на поширені питання
Опубліковано 12 липня 2021 року о 10:53

МЗС України підготувало відповіді на поширені питання про подорожі у 2021. Якщо ви плануєте поїздку за кордон у справах або відпочинок, обов’язково перевірте режим в’їзду і документи, які вам знадобляться.

Актуальна інформація  про правила  в'їзду для громадян України в різні країни світу доступна на порталі МЗС https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. МЗС України оперативно оновлює інформацію про обмеження і вимоги на онлайн-карті цього ресурсу. Рекомендуємо до початку поїздки за кордон (навіть якщо ви придбали туристичну путівку або тур) перевіряти умови, аби уникнути ускладнень на кордоні.

9 листопада Рада Європейського союзу затвердила рішення про виключення України із переліку третіх держав, громадяни яких можуть здійснювати несуттєві (туристичні) поїздки до ЄС.

Це рішення було ухвалене з огляду на поточну епідемічну ситуацію в Україні та Європі.

Звертаємо вашу увагу, що рішення Ради ЄС має рекомендаційний характер. Українцям не слід очікувати на тотальне закриття кордонів Євросоюзу. Кожна країна-член ЄС самостійно вирішує на національному рівні, як їй діяти, які обмеження застосовувати чи ні.

МЗС України активно працює над тим, щоб навіть попри виключення нашої держави із «зеленого списку», українці могли здійснювати поїздки до країн ЄС.

Нагадуємо, що плануючи подорож варто перевірити актуальний режим в’їзду та транзиту до країн на інтерактивній онлайн-карті МЗС: http://tripadvisor.mfa.gov.ua.

Насправді попри заборону в’їзду у певну країну можуть бути передбачені винятки для категорій громадян. Немає уніфікованого для усіх країн списку винятків. Перевірити категорії громадян, яким попри заборону можна потрапити у конкретну країну, можна на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/ у розділі “Інтерактивна мапа світу”. Виберіть країну і ознайомтесь з деталями.

Попри заборону в'їзду одні країни можна перетнути транзитом, інші - ні. Порядок транзитного проїзду територією іноземної держави наразі визначається карантинним законодавством відповідної країни. Перевірте інформацію щодо умов в’їзду та  транзитного проїзду територією іноземних країн на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. На онлайн-карті оберіть країну і опцію “Режим тимчасового транзиту”.

В цілому так. Загальна інформація щодо режиму в’їзду громадян України до країн світу розміщена на веб-сторінці МЗС за цим посиланням. Водночас, деякі країни можуть дозволяти безвізовий в'їзд за умови наявності дозволу на проживання в конкретних країнах. Також зважайте на режим в'їзду.

Дозвіл про посадку на рейс насамперед надає авіаперевізник. При цьому остаточне рішення щодо дозволу на в’їзд приймається відповідним компетентним органом іноземної держави. Відтак радимо ретельно перевіряти умови в’їзду та транзитного проїзду територією іноземної держави на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. На онлайн-карті оберіть країну і опцію “Режим тимчасового в’їзду” або “Режим тимчасового транзиту”.

Громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в’їзд в Україну, отже, має право повернутись в Україну за будь-яких обставин.У разі надзвичайних ситуацій ви зможете звернутись на відповідні “гарячі лінії” українських посольств і консульств  за кордоном (повний перелік з контактами можна знайти тут https://bit.ly/38TFB7f). Водночас МЗС рекомендує перед кожною поїздкою зареєструвались в системі "ДРУГ" (https://friend.mfa.gov.ua/), це спростить зв’язок з вами у випадку кризової ситуації.

У разі, якщо в'їзд громадян України до відповідної держави можливий за умови пред'явлення міжнародного свідоцтва про вакцинацію від COVID-19, інформація щодо переліку визнаних вакцин розміщується на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. Шукайте необхідну інформацію в розділі «Режим тимчасового в‘їзду для громадян України» по країні, яка вас цікавить.

Згідно з інформацією Держприкордонслужби, виїзд за кордон громадян України, яким не виповнилося 16 років, у супроводі одного з батьків здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

У такій згоді достатньо зазначити:

 • громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження особи, яка надає згоду;

 • громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження особи, якій надається згода;

 • громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження дитини;

 • державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі (наприклад з 01.01.2021 по 01.03.2021).

Детальніше за посиланням.

Перетин державного кордону з будь-яких країн є безперешкодним для громадян України за умови наявності одного з 2 документів:

 • Документ (сертифікат), що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання у надзвичайних ситуаціях (або електронний сертифікат у застосунку "ДІЯ").
 • Довідка 063-О про перше щеплення з курсу вакцинації від COVID-19 (або електронний сертифікат у застосунку "ДІЯ").

Якщо такі документи відсутні, громадяни України (крім осіб до 18 років та інших категорій, визначених постановою) встановлюють застосунок «Вдома» та беруть на себе зобов'язання розпочати самоізоляцію через 72 години в разі відсутності негативного результату ПЛР або експрес-тестування на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, зробленого протягом 72 годин з моменту перетину кордону.

У разі неможливості використати застосунку «Вдома» громадянин перебуватиме в обсервації.

Застосунок “Вдома” не контролює і не обмежує пересування користувача перші 72 години після перетину кордону. Застосунок контролюватиме самоізоляцію з третьої доби або в разі отримання позитивного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР або експрес-тестування на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2.

УВАГА! Для всіх невакцинованих осіб, незалежно від громадянства, які прибули з Росії чи Індії та перебували на території цих держав більше ніж 7 днів протягом останніх двох тижнів, встановлена обов’язкова 14-денна самоізоляція без права її дострокового завершення.

Ці рішення вступило в силу 5 серпня 2021 року.

Загальна інформація щодо режиму в’їзду громадян України до країн світу розміщена на веб-сторінці МЗС за цим посиланням.

Водночас з урахуванням чинних обмежень в умовах пандемії, рекомендуємо ознайомитись з інформацією на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/.

Як/де порахувати кількість днів перебування по безвізу в ЄС?

Для розрахунку термінів перебування по безвізу в ЄС рекомендуємо скористатись відповідним калькулятором.

З точки зору українського законодавства документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну є:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон (так званий “закордонний паспорт”);

 • дипломатичний або службовий паспорт України;

 • посвідчення особи моряка або члена екіпажу.

Водночас при виїзді до іноземних держав громадянам слід пересвідчитись у можливості в'їзду до відповідної країни чи транзитного проїзду. З цією метою рекомендуємо детально ознайомитись з відповідними інструкціями на порталі МЗС  https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. Це допоможе уникнути ускладнень чи непорозумінь.

Також на веб-сторінці Держприкордонслужби за цим посиланням розміщена інформація щодо підстав, за яких право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено.

Сертифікат ПЛР-тесту має бути виданий лабораторією, зареєстрованою в Україні відповідно до чинного законодавства, та має містити печатку лабораторії, підпис лікаря та/або QR-код та переклад на визначену країною призначення іноземну мову, зазвичай англійську.

З переліком верифікованих МОЗ лабораторій України, що тестують на COVID-19 методом ПЛР, можна ознайомитись на веб-сайті Центру громадського здоров’я.

Кожна країна встановлює свої правила для в'їзду. Рекомендуємо перед поїздкою ознайомитись з відповідними інструкціями на порталі МЗС  https://tripadvisor.mfa.gov.ua/ для уникнення можливих ускладнень чи непорозумінь.

Наразі не існує єдиного алгоритму, у кожній країні існують свої правила в’їзду. З відповідними вимогами кожної конкретної країни рекомендуємо ознайомитись на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/.

Питання умов перетину кордону, необхідних для цього документів та потенційних заходів тестування і карантину належить до національної компетенції держав-членів ЄС. Європейська Комісія працює над спільною позицією, але наразі держави-члени лише розпочали процес національних консультацій, в тому числі в питанні, які категорії вакцин визнавати для перетину кордону. 

З актуальною інформацією щодо порядку в'їзду до відповідної країни рекомендуємо ознайомитись на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/.

Наразі запроваджено 2 види сертифікату: міжнародний (для подорожей) та внутрішній (для використання всередині країни), наприклад, відвідування масових заходів. У цифровому COVID-сертифікаті міститься інформація про щеплення від COVID-19, негативний результат тестування методом ПЛР або дані про одужання від хвороби. Кожному COVID-сертифікату присвоєно унікальний електронний ідентифікатор та сформовано окремий QR-код. Формування, відображення та підтвердження чинності COVID-сертифіката здійснюється через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» , зокрема з використанням мобільного додатку Порталу «Дія». 

19 серпня 2021 року Європейська Комісія фіналізувала процес взаємного визнання цифрових COVID-сертифікатів України та Європейського Союзу, ухваливши Рішення про їхню технічну сумісність.

Україна стала однією з перших держав поза межами ЄС, які отримали схвалення ЄС на підключення до цифрової довірчої мережі.

Рішення, кого і на яких умовах впускати, як і раніше, залишається виключно в компетенції самих держав-членів ЄС, і кожна з них може встановлювати окремі правила та умови в’їзду для відповідних категорій громадян з інших країн в залежності від епідемічної ситуації в країні та світі.

Тож щоб уникнути неприємних ситуацій на кордоні, МЗС наполегливо рекомендує нашим громадянам перевіряти актуальний режим в’їзду та транзиту на інтерактивній онлайн-мапі http://tripadvisor.mfa.gov.ua.

Стежте також за оновленнями на сторінках Міністерства цифрової трансформації (https://thedigital.gov.ua/) та Міністерства охорони здоров’я (https://moz.gov.ua/).

Україна — одна з перших країн, яка розпочала комунікацію із стороною ЄС стосовно впровадження COVID-сертифікатів. Паралельно МЗС України у співпраці з МОЗ та Мінцифрою проводить переговори у двосторонньому порядку з країнами про взаємне визнання міжнародних сертифікатів.

Наразі не існує єдиної системи для усіх країн світу чи певних регіонів. З вимогами щодо форми COVID-сертифікату для в'їзду до відповідної країни  рекомендуємо ознайомитись на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. Оберіть країну на інтерактивній карті та дізнайтеся деталі.

Для відшкодування витрат, пов’язаних з можливим потраплянням у надзвичайні ситуації за межами України, наполегливо рекомендуємо перед поїздкою за кордон оформити повне медичне страхування, що у тому числі покриватиме лікування від COVID-19, та страхування від нещасних випадків.  

Якщо ви потрапили у кризову ситуацію за кордоном та потребуєте допомоги, зверніться на лінію екстреного зв’язку відповідного посольства/консульства за місцем перебування (відповідні контакти зазначені на головних сторінках вебсайтів дипустанов: https://bit.ly/3dQQrjG) або на “гарячу лінію” МЗС за номером телефону +38 044 238-16-57, адреса електронної пошти: [email protected].

У разі появи симптомів респіраторного захворювання, характерних для COVID-19, слід невідкладно звертатися до медичних закладів країни перебування для проведення тестування та, у разі підтвердження, визначення необхідного курсу лікування.  

Відповідно до чинних протиепідемічних вимог, встановлених практично в кожній країні світу,  у разі виявлення у Вас COVID-19, проходження самоізоляції є обов’язковим.

Тому слід дотримуватися вказівок компетентних органів країни перебування та в жодному випадку не порушувати встановлений карантинний режим та самовільно не залишати місця ізоляції.

У кожній країні діють свої правила. Рекомендуємо детально ознайомитись з відповідними інструкціями на порталі МЗС  https://tripadvisor.mfa.gov.ua/, у тому числі в рубриці “Особливості по країні” в розділі «Режим в’їзду для громадян України» для уникнення можливих ускладнень чи непорозумінь.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux