• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Загроза продовольчій безпеці світу
Опубліковано 23 листопада 2023 року о 12:56

Повномасштабне військове вторгнення Російської Федерації на суверенну територію України несе смерть не лише українцям. Воюючи та руйнуючи традиційні ланцюги постачання, росіяни поставили щонайменше 70 мільйонів людей по всьому світу на межу голодної смерті. Загалом 345 мільйонів людей страждають від катастрофічної нестачі продовольства. Вісімдесят дві країн потребують продовольчої допомоги (за даними ООН). Потреба в сільськогосподарській продукції у світі щороку зростає на 2-3%, а дефіцит зерна на ринках Африки та Азії може сягнути 10-15% вже у 2024. Світовий ринок продовольства потребує більшої гнучкості, а це означає, що замінити українську продукцію за рахунок диверсифікації з інших країн буде неможливо протягом найближчих 4-5 років.

«Grain from Ukraine»- гуманітарна продовольча програма, започаткована Президентом України Володимиром 26 листопада 2022 року та презентована під час першого інавгураційного Міжнародного саміту з продовольчої безпеки в Києві. За результатами саміту програма «Grain from Ukraine» акумулювала підтримку у розмірі близько 220 мільйонів доларів США. Сума внеску та кількість країн-донорів не є остаточною. Планується збільшити внески окремих країн, а також залучити нові країни та підприємства в якості донорів для участі в ініціативі. У співпраці з Всесвітньою продовольчою програмою ООН Україна та країни-партнери програми визначають країни-реципієнти українського зерна з-поміж держав, які відчувають гостру проблему нестачі продовольства. До програми «Grain from Ukraine» долучилися понад 30 країн та міжнародних організацій.

Мета програми

В рамках цієї програми Україна, країни-партнери та донори приватного сектору поставлятимуть українське зерно до країн Африки та Азії, які стикаються з проблемами недоїдання та голоду. Програма має сприяти подоланню гуманітарних та економічних наслідків глобальної продовольчої кризи, спричиненої російською агресивною війною проти України. З початку реалізації ініціативи Україна за участі ВПП ООН направила 170 тисяч тонн пшениці до країн з найскладнішою продовольчою ситуацією, в тому числі до Ефіопії, Сомалі, Ємену та Кенії. Планується розширення програми на Нігерію, Судан, Мозамбік / Малаві, Мадагаскар, Джибуті, Ліберію, Мавританію, Ліван та інші країни. В рамках програми планується відправити близько 60 суден із зерном до найбідніших країн Африки. Метою є закупівля сільськогосподарської продукції безпосередньо в українських виробників і передати їх країнам, що перебувають на межі голоду.


Чому Україна започаткувала цю програму? 

Український експорт сільськогосподарської продукції є життєво важливим для багатьох країн Африканського континенту. Україна була і залишається найбільшим світовим експортером соняшникової олії, а українські зернові становлять значну частку на світових ринках. До початку повномасштабної війни Україна забезпечувала понад 15% світового експорту кукурудзи, 10% пшениці, 15-20% ячменю та понад 50% соняшникової олії. Незважаючи на серйозні наслідки повномасштабної неспровокованої російської агресії та терор українського аграрного сектору та глобальної продовольчої безпеки, Україна залишається віддана збереженню ключової ролі гаранта продовольчої безпеки. Тому минулого літа Україна започаткувала Чорноморську зернову ініціативу завдяки зусиллям Генерального секретаря ООН та Президента Турецької Республіки. Росія використовує зерновий коридор як політичний важіль і кілька разів погрожувала вийти з ініціативи. Тому Україна вирішила зробити наступний крок  для покращення ситуації з продовольчою безпекою у світі та запустила програму «Grain from Ukraine», в рамках якої за українські та донорські кошти було надано зерно африканським країнам. Також продовольча безпека є одним з десяти елементів Української Формули миру, представленої президентом Зеленським на саміті G20 цього місяця. Війна Росії сильно вдарила не лише по Україні, але й країнам Європи, Африки, Азії та інших регіонів. Ось чому програма «Grain from Ukraine» є такою важливою. Вона допоможе пом'якшити гостру проблему нестачі продовольства для мільйонів людей по всьому світу.

Питання подолання голоду має особливе  значення для української нації, яка пережила геноцид голодом. Цей геноцид, названий Голодомором, був здійснений Сталіним 90 років тому, і щороку українці відзначають його роковини та вшановують пам'ять 4,5 мільйонів його жертв. Отже, Росія вже використовувала голод як зброю, а тепер хоче повторити цю трагедію в глобальному масштабі. Україна не дозволить нікому в світі знову використовувати голод як зброю у 21 столітті. Жодна нація і жодна людина не заслуговує на те, щоб страждати від недоїдання чи мати обмежений доступ до їжі лише тому, що Росія вирішила заробити політичні бали або розпочати агресивну війну проти одного з найбільших світових виробників продовольства - України.

Як це працює?

Суть програми полягає у прямій закупівлі сільськогосподарської продукції країнами-учасницями проекту в українських виробників і передачі їх до країн, що перебувають на межі голоду. Україна запрошує партнерів долучитися до програми та виділити фінанси на придбання суден з українським зерном, яке потім безкоштовно доставляється найбільш вразливим верствам населення. Сама Україна також жертвує гроші з нашого зруйнованого війною бюджету. У цьому полягає головна відмінність від Чорноморської зернової ініціативи, де країни-реципієнти повинні були надавати готівку для фрахтування суден і купівлі зерна в українських аграріїв. Україна допомагає та консультує щодо можливостей закупівлі зерна на українському ринку. Пріоритет надається малим та середнім сільськогосподарським компаніям. Україна бере на себе допомогу в організації логістики (як внутрішньої, так і експортної). Партнери зобов'язуються організувати доставку до кінцевого пункту призначення допомоги, оплатити вартість зерна, а також узгоджувати обсяги поставок з українськими сільгоспвиробниками.

Хто може бути донором програми?

До програми «Grain From Ukraine» може долучитися будь-яка країна, неурядова організація чи приватна компанія. Мета - зробити свій внесок у задоволення нагальних гуманітарних потреб країн, що перебувають на межі голоду.

Ким є реципієнти?

Отримувачами українського зерна в рамках цієї гуманітарної програми є країни, що потерпають від нестачі продовольства, зокрема: Ефіопія, Сомалі, Нігерія, Кенія, Судан, Ємен, Афганістан, Танзанія, Мозамбік, Зімбабве та інші. В рамках цих зусиль Україна також створила Міжнародну координаційну групу з питань запобігання голоду, до складу якої входять представники урядів, корпорацій та благодійників, які можуть безпосередньо впливати на продовольчі потреби мільйонів людей у всьому світі. Координаційна група розробить спільну глобальну програму дій - дорожню карту для запобігання загостренню глобальної продовольчої кризи. ВПП ООН разом з Україною та країнами-донорами визначають країни-реципієнти українського зерна серед країн, що стикаються з гострою проблемою нестачі продовольства.

Просування програми

На африканському континенті є три амбасадори програми, серед них:

  • Доктор Джойс Банда - колишній президент Малаві, який зараз активно працює в низці міжнародних організацій, а також входить до виконавчого комітету UN Women.
  • Доктор Крістофер Фомуньо - регіональний директор програм Центральної та Західної Африки NDI (США), який очолював міжнародні місії зі спостереження за виборами та керував програмами підтримки демократії в багатьох країнах африканського континенту.
  • Доктор Обі Езеквесілі - колишній міністр освіти Нігерії та колишній віце-президент Світового банку, який в даний час є старшим радником Африканської Ініціативи політики економічного розвитку Африки та регіональним директором NDI в Африці.

Як стати донором?

Донори програми можуть перераховувати свої фінансові внески на:

  • Спеціальний рахунок ВПП ООН для фінансування програми "Зерно з України".
  • Спеціальний рахунок у Національному банку України для зарахування добровільних внесків (благодійних пожертв) від фізичних та юридичних осіб приватного та/або публічного права у національній та іноземній валюті (USD, EUR, GBP, JPY) для надання фінансової підтримки для гуманітарної допомоги країнам Африки та Азії в рамках акції «Grain From Ukraine», який відкрило Міністерство аграрної політики та продовольства України. З додатковою інформацією можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Міністерства.

Відкрито рахунки: - для зарахування коштів у національній валюті - для зарахування коштів у USD (доларах США) - для зарахування коштів у EUR (євро) - для зарахування коштів у GBP (фунт стерлінга) - для зарахування коштів у JPY (японська єна). Додаткова інформація на офіційному вебсайті Мінагрополітики.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux