• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Санкції проти РФ
Опубліковано 10 квітня 2024 року о 10:00

З моменту початку неспровокованої повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України 24-го лютого 2022 року, Україна та міжнародні партнери запровадили низку санкцій проти рф.

З 31 січня 2024 року в Україні почав функціонувати Державний реєстр санкцій  (https://drs.nsdc.gov.ua/) – інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує надання безоплатного публічного доступу до актуальної та достовірної інформації про всіх суб’єктів, щодо яких застосовано українські обмежувальні заходи.

Дані в Реєстрі є відкритими, загальнодоступними, оперативно оновлюються. Джерелами інформації для Реєстру є відповідні рішення Ради національної безпеки і оборони України, введені в дію указами Президента України, а також судові рішення з питань санкцій.

Ведення Реєстру забезпечує Апарат Ради національної безпеки і оборони України. На сайті є можливість в електронній формі отримати витяг з відповідною інформацією. Реєстр доступний українською й англійською мовами.

На сьогодні російська федерація є найбільш підсанкційною країною світу і наразі саме санкції є найбільш дієвим інструментом впливу на країну-агресора з боку цивілізованої світової спільноти.

Важливим елементом роботи Міністерства закордонних справ України на санкційному напрямі є взаємодія зі столицями держав-членів ЄС, США, Великої Британії, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії, Нової Зеландії та низки інших країн-партнерів.

1. ЄС

Станом на лютий 2024 р. Радою ЄС ухвалено тринадцять пакетів економічних та індивідуальних санкцій у зв’язку з військовою агресією росії проти України.

З нагоди 2-их роковин з початку повномасштабної війни росії проти України Рада ЄС рішеннями (CFSP) 2024/745 та 2024/746 від 23 лютого ц.р. ухвалила 13-й пакет індивідуальних та торговельних обмежувальних заходів проти рф.

У заяві Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики – Віце-президента ЄК Ж.Борреля з цього приводу наголошується, що ЄС посилює санкції проти російського військового та оборонного сектору, організацій у третіх країнах, які постачають обладнання, а також осіб, відповідальних за незаконну депортацію та військове перевиховання українських дітей. Зазначається, що ЄС рішуче налаштований підірвати військову машину росії та допомогти Україні виграти її законну боротьбу за самооборону, відновити свою незалежність, територіальну цілісність і суверенітет.

Зокрема, Рада ЄС постановила запровадити обмежувальні заходи щодо 106 фізичних та 88 юридичних осіб, відповідальних за дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України. Загалом вказані обмежувальні заходи ЄС поширюються на понад 2000 фізичних та юридичних осіб. Обмеження передбачають замороження активів, заборону на передачу коштів, а також заборону на в’їзд до і транзит через територію ЄС.

Нові списки включають понад 140 компаній і фізичних осіб російського військово-промислового комплексу, які, серед іншого, виробляють ракети, зенітно-ракетні системи, військові транспортні засоби, високотехнологічні компоненти для зброї та іншу військову техніку.

У контексті посилення дій Євросоюзу проти тимчасової окупації росією та незаконної анексії територій України до переліку підсанкційних осіб додано 6 суддів і 10 чиновників на окупованих територіях України.

Запроваджено санкції за порушення прав дітей: до санкційних списків включено 15 фізичних осіб та 2 організації, причетні до примусового переміщення, депортації та військової підготовки українських дітей, зокрема у Білорусі.

Списки також включають 10 російських компаній і осіб, які беруть участь у постачанні озброєння Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР) до росії. До списків також потрапили міністр оборони КНДР і кілька білоруських компаній та осіб, які надають підтримку російським збройним силам.

Торговельні обмеження у рамках 13-го пакету санкцій головним чином спрямовані на обмеження доступу рф до чутливих технологій для потреб ВПК.

Зокрема, 27 компаній рф та третіх країн додано до переліку тих, хто безпосередньо підтримує військово-промисловий комплекс росії у її загарбницькій війні проти України (Додаток IV Регламенту 833/2014). Ці суб’єкти підпадають під жорсткіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки. 10 з цих організацій розташовані в третіх країнах (Індія (Si2 Microsystems Pvt Ltd), Шрі-Ланка (Euro Asia Cargo (Private) Ltd.), Китай (Гуанчжоу Аусай Технолоджі Ко Лімітед, Shenzhen Biguang Trading Co., Ltd., Yilufa Electronics Ltd., RG Solutions Limited), Сербія (Конекс Ду БеоградСтарі Град), Казахстан (TOO Elem Group), Таїланд (Thai IT Hardware Co., Ltd) і Туреччина (Yildiz çip teknoloji elektronik elektrik bilgisayar malzemeleri ticaret sanayi limited sirketi)) та брали участь в обході торговельних обмежень. Інші – є російськими організаціями, які займаються розробкою, виробництвом і постачанням електронних компонентів для військово-промислового комплексу росії.

Також до списку додано 17 російських компаній, які займаються розробкою, виробництвом і постачанням електронних компонентів, зокрема які використовуються для виробництва безпілотників.

Крім цього, пакет розширює перелік заборонених передових технологій, які можуть сприяти військовому та технологічному вдосконаленню росії або розвитку її сектору оборони та безпеки. Додаються компоненти, які використовуються для розробки та виробництва безпілотників, такі як електричні трансформатори, статичні перетворювачі та котушки індуктивності, зокрема в безпілотниках, а також алюмінієві конденсатори, які мають військове застосування, наприклад у ракетах і безпілотниках, а також у системах зв’язку для літаків.

ЄС також запровадив додаткові обмеження на експорт товарів, які сприяють, зокрема, збільшенню російського промислового потенціалу, таких як електричні трансформатори.

У рішенні також зафіксовано приєднання Великої Британії до списку країн-партнерів, які застосовують комплекс обмежувальних заходів щодо імпорту чавуну та сталі з росії, а також низку заходів контролю за імпортом, які по суті еквівалентні тим, що застосовуються в ЄС (Регламент 833/2014).

13 березня 2024 року Європарламент схвалив проект Директиви про визначення кримінальних правопорушень і покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС, який запровадить загальне визначення та мінімальні покарання за порушення санкційного режиму ЄС.

2. США

Сполучені Штати є одним із лідерів у сфері санкційної підтримки України. Загалом з лютого 2022 року Міністерство фінансів і Державний департамент США санкціонували понад 4000 юридичних і фізичних осіб, пов’язаних з повномасштабною агресією росії проти України.

23 лютого 2024 року напередодні другої річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну Мінфін США запровадив санкції проти майже 300 суб’єктів з росії та її поплічників (загалом сьогодні Мінфіном та Держдепом США санкціоновано 553 цілі, включаючи 57 фізичних осіб, 484 юридичні особи та 12 суден). Крім того, Міністерство торгівлі США включило до списку торгівельних обмежень Entity List понад 90 компаній.

Зокрема санкціоновано Національну систему платіжних карт (National Payment Card System Joint Stock Company), що є державним оператором російської національної платіжної системи "Мір".

Мінфіном США також санкціоновано дев'ять фінансових установ (Avangard Bank, Bank RostFinance, Commercial Bank Chelindbank, Commercial Bank International Financial Club, Commercial Bank Modulbank, Joint Stock Company Databank, Maritime Joint Stock Bank, Bystrobank, SPB Bank), у тому числі кілька зі штаб-квартирами в центрах російських військово-промислових баз; п'ять інвестиційних і венчурних фондів (BSF Capital, Investment Consultant Elbrus Capital, Orbita Capital Partners, Investment and Venture Fund of the Republic of Tatarstan, Guard Kapital), які прагнуть підтримати розвиток передових технологій і промисловості наступного покоління в росії і шість фінтех компаній (Finansovye Informatsionnye Sistemy, Quorum, Crypto Pro, Faktor TS, Sistemy Prakticheskoi Bezopasnosti, Validata).

У рамках пакету санкцій Мінфіном США запроваджено повні блокуючі санкції проти:

 • 26 юридичних та фізичних осіб з юрисдикції 11 країн, зокрема шість компаній з КНР, 7 суб’єктів з Народної Республіки Сербія, компанії з ОАЄ, Ліхтенштейну, Естонії, Ірландії, Киргизької Республіки, Фінляндії тощо, причетних до обходу санкцій, передачі західних технологій до російського впк, а також мереж відмивання коштів;
 • низки компаній із закупівельної мережі для виробництва ударних дронів на російських підприємствах, розташованих в спеціальній економічній зоні Алабуга. Зокрема, SEZ Alabuga, завод по виробництву дронів Albatros OOO, компанії Drake, Alabuga Machinery, компанію з ОАЄ - Generation Trading FZE, низку посадовців спеціальної економічної зони Алабуга тощо;
 • близько 200 підприємств з російського впк, у тому числі й ті, які залучені до виробництва зброї, верстатів з числовим програмним керуванням, 3D-друку, підшипників, а також суб’єктів з різних секторів економіки рф (машинобудування, електроніка, металургія, гірничодобувна та транспортна галузі). Зокрема санкціоновані 6 виробництв зброї (Zavod Elekon, Plant N9, State Research Institute of Instrument Engineering тощо), майже 30 компаній, пов’язаних з адитивним виробництвом (3D.RU, Center of Digital Technologies, KB 78, Mir Stanochkina тощо), 27 суб’єктів з сектору виробництва та торгівлі верстатами та металообробним обладнанням (Ekotekhplast, Feniks, Lidermash Stanki тощо), 11 виробників промислових хімікатів (Boldrex, BS Protsessing, Gremlos тощо), 15 суб’єктів, які залучені до виробництва та розробки напівпровідників (Ai Ti Si Co, Keldysh Institute of Applied Mathematics, Levin Fotoniks, Ambrella Indastrial тощо), 7 компаній промислової автоматизації (Optimus Drive, Datana і тд.), 11 виробництв оптичних приладів, 8 виробництв навігаційних приладів, 18 компаній, які забезпечують інформаційні технології для впк рф, 15 розробників та виробників акумуляторів та блоків живлення, 11 виробників та дистриб’юторів програмного забезпечення для російського впк, 5 компаній з аерокосмічного сектору, 19 компаній з російського впк, 15 логістичних суб’єктів, велика російська інжинірингова компанія MKC Group, експортер діамантів (Almazyuvelirexport) тощо.

23 лютого 2024 року Бюро з промисловості та безпеки Міністерства торгівлі США запровадило додаткові експортні обмеження проти 93 компаній за 95 позиціями, пов'язаних з їхньою діяльністю на підтримку оборонно-промислового сектору та військових зусиль Росії.

Шістдесят три з них розташовані в Росії, вісім - у Китайській Народній Республіці, шістнадцять - у Туреччині, чотири - в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ), дві - в Киргизькій Республіці, і по одній - в Індії та Південній Кореї.

Обмеження спрямовані на те, щоб відрізати російську оборонно-промислову базу і військових навіть від низькотехнологічних споживчих товарів, необхідних для підтримання військових дій.

Понад 50 організацій, санкціонованих сьогодні, також отримають позначку “footnote 3” як російські та білоруські військові кінцеві користувачі. Позначка 3 накладає на ці компанії одні з найсуворіших обмежень відповідно до Правил експортного контролю (Export Administration Regulations, EAR). Від них вимагатиметься отримання ліцензії на всі товари, що підпадають під дію ЕАР. Також щодо них запроваджується політика перегляду ліцензій з презумпцією відмови у видачі, окрім продуктів харчування і медикаментів, визначених як ЕАР99, які будуть переглядатися у разі необхідності.

Обмеження направлені проти тих суб'єктів, які підтримували російську військово-промислову базу та іншу діяльність, що суперечить національній безпеці та зовнішньополітичним інтересам Сполучених Штатів.

23 лютого 2024 року Держдеп США запровадив санкції проти понад 250 суб’єктів з росії та її поплічників (загалом сьогодні Мінфіном та Держдепом США санкціоновано 553 цілі, у т.ч. 12 суден визнано як заблокована власність).

Відповідно до Держдепу США, сьогодні санкціоновано сотні суб’єктів, причетних до діяльності з ухилення від санкцій, афілійованих з енергетичною, металовиробничою та гірничодобувною промисловістю росії, а також осіб, причетних до незаконного переміщення українських дітей.

Під дію санкцій Держдепу, зокрема, потрапили:

 • три російських чиновників з Федеральної служби виконання покарань росії через смерть О.Навального;
 • 6 компаній, пов’язаних з російським енергетичним проєктом Arctic LNG 2 (Shipbuilding Complex Zvezda, Smart LNG тощо);
 • 3 компанії, афілійовані з діяльністю в сфері реалізації російських майбутніх енергетичних проєктів (Globaltek, Ruskhimalyans, NKT) та 22 компанії, причетні до надання державної підтримки в реалізації енергетичних проєктів (Rosgeo, NPTS Nedra AO, Sibirskoe PGO AO тощо);
 • 3 компанії, афілійовані з росатомом;
 • 8 суб’єктів, пов’язаних з діяльністю мереж постачання мікроелектроніки до росії, 5 компаній з турецької мережі постачання критичних технологій до рф, 6 компаній з ОАЄ та 3 компанії з КНР (обхід санкцій);
 • найбільший виробник труб в росії Pipe Metallurgical Company та 20 компаній, пов’язаних з ним;
 • компанія з топ 10 російських видобувачів золота - JSC UGC та її власник K.Strukov, а також 3 компанії, пов’язані з ними (Management Company UGC, Sovrudnik, Kommurovskiy Gold Mine);
 • 3 суб’єкти з російського сектору виготовлення алюмінію та 11 компаній з гірничо-видобувного та металургійного секторів економіки рф;
 • 33 суб’єкти, пов’язані з виробництвом зброї та амуніції (Tulamashzavod, JSC NPO Pribor, NMZ Iskra тощо), а також 36 фізичних та юридичних осіб з технологічного та виробничого секторів рф, які співпрацюють з російським впк;
 • Міністерство оборони Ірану та дві судноплавні компанії, які причетні до перевезення зброї між Іраном та росією;
 • дві компанії, причетні до військової співпраці між росією та КНДР;
 • 4 суб’єкти з третіх країн, які причетні до підтримки російського впк, зокрема білоруська JSC 558 Aircraft Repair Plant та компанія з Уганди Pro Heli;
 • 9 суб’єктів, пов’язаних з російськими приватними військовими компаніями;
 • 17 державних компаній рф, зокрема JSC KRDV, NAMI, Auto Holding тощо;
 • російські проксі на тимчасово окупованих територіях України; особи, пов’язані з експропріацією росією іноземних активів, а також особи, афілійовані зі шкідливою діяльністю кремля в Молдові;
 • мережі компаній, афілійованих з російськими «бізнесменами» С.Гордеєвим (фінансовий та будівельний сектори) та А.Комаровим (будівельний, фінансовий, виробничий та металургійний сектори);
 • 7 фізичних осіб, причетних до незаконної депортації українських дітей, зокрема чинний посол рф в рб, державний секретар союзної держави росії та білорусі Д.Мезенцев тощо.

Крім того, Держдепартамент запровадив візові обмеження стосовно 5 російських посадовців, причетних до порушень прав людини, зокрема у зв’язку з переміщенням, депортацією та ув’язненням українських дітей рф.

23 лютого 2024 року Державний департамент США опублікував Попередження стосовно ризиків ведення бізнесу в росії.

Business Advisory під назвою «Ризики та міркування для ведення бізнесу в російській федерації та на окупованих росією територіях України», який підготовлений спільно Міністерством торгівлі, Держдепом, Мінфіном та Міністерством праці США, містить попередження стосовно небезпеки здійснення ділової активності в російській федерації.

23 лютого 2024 року Міністерство фінансів США запровадило повні блокуючі санкції проти російської державної судноплавної компанії Совкомфлот, 14 нафтових танкерів, які належать компанії, визнані як заблокована власність.

27 лютого 2024 року Управління з контролю за іноземними активами Мінфіну США запровадило санкції проти двох компаній, зокрема Kohana Company Limited (Гонконг) та Iridescent Co Ltd (Маршалові острови) за участь у діяльності з перевезення іранських товарів на суму в понад 100 млн. дол. до КНР в інтересах Міністерства оборони Ірану. Також було заблоковано морське судно Kohana.

08 березня 2024 США запровадили санкції щодо компаній Bois Rouge (Wood International Group SARLU) і БрокерЕксперт за сприяння діяльності ПВК «Вагнер» та інших російських бойовиків у Африці. Американські корпорації Microsoft і Amazon також призупиняють доступ до хмарних сервісів в рф з 20 березня 2024 року.

25 березня Управління з контролю за зовнішніми активами (OFAC) Міністерства фінансів США наклало санкції на 13 суб'єктів та 2 осіб, що працюють в фінансовому секторі та сфері технологій російської економіки, включаючи осіб, які розробляють або надають послуги у віртуальних активах, які дозволяють уникнення санкцій США.

26 березня 2024 року Державний департамент США повідомив про проведення інавгураційної зустрічі двосторонньої Enhanced Disruption Task Force (EDTF), яка створена між США та Республікою Кореєю для протидії незаконним спробам КНДР обходити санкції щодо закупівлі нафтопродуктів.

4 квітня 2024 року Сполучені Штати Америки ввели санкції проти компанії і танкерів, що перевозять зброю рф та іранським проксі-групам на Близькому Сході. Під обмеження потрапила компанія Oceanlink Maritime DMCC за сприяння постачанню іранських товарів від імені Генерального штабу Збройних сил Ірану (AFGS) і Міністерства оборони та матеріально-технічного забезпечення Збройних сил Ірану (MODAFL). Також США ідентифікували 13 суден, що перебувають під управлінням Oceanlink Maritime DMCC, і ввели проти них санкції. У Мінфіні зазначили, що судна взаємодіяли з іншими танкерами, які вже перебувають під обмеженнями.

3. Канада

У зв’язку з агресією проти України Канада запровадила персональні санкції проти
2 863 фізичних та юридичних осіб рф, білорусі та Молдови, включаючи федеральні міністерства і відомства, російські державні банки, суверенні фонди, нафтогазові компанії, компанії військово-промислового і оборонного секторів, ЗМІ та пропагандистські структури.

Канада скасувала режим найбільшого сприяння для рф, що автоматично здорожчує всі товари з рф і рб на 35% (мито); заборонений імпорт російської нафти та нафтопродуктів. Канада запровадила заборону експорту практично всіх можливих послуг для енергетичного, транспортного та військово-промислового секторів російської економіки. Канадська комісія радіомовлення, телебачення та телекомунікацій заборонила трансляцію каналів RT та RTFrance; запроваджено заборону на експорт до рф та рб товарів, технологій, матеріалів, металів і сполук, сировинних та технологічних товарів, які можуть використовуватися у військових цілях або для виробництва військової продукції; заборонений експорт до рф предметів розкоші та імпорт з росії предметів розкоші, таких як алкогольні напої, морепродукти, риба та непромислові алмази. Канада закрила повітряний простір Канади для російських та білоруських авіакомпаній, а також закрила свої порти для російських суден.

06.12.2023 Міністр закордонних срав Канади Мелані Жолі оголосила про запровадження Канадою, у координації з партнерами по «Групі семи», заборони на імпорт з рф діамантів та ювелірних виробів з ними. Заборона є продовженням зобов’язань, взятих Канадою у травні ц.р. в рамках колективних домовленостей лідерів «Групи семи» зменшити доходи путінського режиму від експорту діамантів, видобутих та оброблених в рф (3,9 млрд євро у 2022 р). Канада продовжуватиме працювати з «Групою семи» та іншими міжнародними партнерами для запровадження всебічного контролю та верифікаційних заходів щодо дотримання режиму заборони російських діамантів.

12.12.2023 Канада запровадила санкції проти 30 громадян росії, причетних до псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях України.

23.02.2024 Міністр закордонних справ Канади М.Жолі оголосила про запровадження Канадою додаткових санкції стосовно 10 фізичних та 153 юридичних осіб, які підтримують російську армію шляхом фінансування, забезпечення логістики та ухилення від санкцій. Вказані обмежувальні заходи, запроваджені у координації з Великою Британією та Сполученими Штатами, зосереджуються на сферах, які впливають на здатність російського уряду продовжувати незаконне та невиправдане вторгнення в Україну.

М.Жолі також оголосила про заборону на експорт до росії товарів, які можуть бути використані для виготовлення зброї та ведення війни проти України. Заборона стосується вибухових речовин, у тому числі детонаторів, які використовуються в гірничодобувній промисловості та будівництві. Заборона на експорт також включає ще 20 контрольованих товарів, які, як відомо, використовуються ВПК Росії.

В рамках посилення тиску на режим Путіна, санкції Канади відтепер можуть бути спрямовані на будь-кого за межами Канади, хто не є канадцем та порушує суверенітет і територіальну цілісність України, включно з особами, які допомагають рф та її сателітам уникати чи обходити санкції.

1 березня Канада ввела додаткові обмеження на імпорт російських діамантів та ювелірних виробів, вагою від 1 карата і більше. Цей крок відповідає зобов'язанням лідерів G7 стосовно "обмеження доходів режиму путіна від експорту непромислових алмазів з росії". Планується створити механізм сертифікації необроблених алмазів до 1 вересня 2024 року та консультуватися з країнами-виробниками та партнерами.

4. Швейцарія 

31 січня 2024 року Федеральна рада Швейцарії підтримала подальші заборони та обмеження, схвалені ЄС у рамках 12 пакету санкцій. Для Швейцарії заходи набрали сили з 1 лютого 2024 року. Головною метою нового пакету санкцій є посилення впровадження та виконання запроваджених санкцій, боротьба з обходом санкцій, а також нові заборони у товарному та фінансовому секторах. Нові заходи включають, зокрема, заборону на російські алмази, імпортні обмеження (нові заборони на імпорт чавуну та LPG (скрапленого нафтового газу) з рф, а також розширені обмеження на товари військово-технологічного призначення рф та промислового сектору), заходи посиленого застосування «price cap» для російської сирої нафти та нафтопродуктів, обмеження у фінансовому секторі та сфері послуг тощо.

Також, 22 грудня 2023 року Швейцарія розширила санкційні списки, додавши до них 61 фізичну особу та 86 компаній і організацій, серед яких пропагандисти, військовослужбовці рф та білорусі, керівники ВПК і члени ЦВК росії, компанії та організації російського ВПК (заборона в’їзду та блокування активів).

30.08.2023 Швейцарія приєдналася до Реєстру збитків України від агресії рф.

1 березня 2024 року Департамент економіки, освіти та досліджень Швейцарії ухвалив рішення щодо подальших санкційних заходів проти росії, приєднавшись до 13-го пакету санкцій ЄС, запровадженого у відповідь на військову агресію росії проти України. Зокрема, санкції застосовано до 106 фізичних осіб і 88 компаній і організацій. Це насамперед особи і компанії, що працюють у російському ВПК, зокрема, займаються виробництвом ракет, безпілотників, зенітно-ракетних комплексів та іншої військової техніки. Також під санкції потрапили російські компанії та фізичні особи, які займаються постачанням військової техніки з КНДР до Росії, а також судді та чиновники з окупованих територій України, й особи та установи, причетні до примусового викрадення українських дітей.

Були введені додаткові заходи в сфері торгівлі з метою запобігання придбання росією чутливих товарів і технологій для російської армії. Ці заходи включають заборону на експорт товарів подвійного призначення та товарів для військово-технологічного зміцнення росії ще 27 компаніям. Також розширено перелік товарів, щодо яких поширюється заборона на експорт, зокрема заборонено продаж і експорт до росії комплектуючих, які використовуються для розробки та виробництва БПЛА.

5. Велика Британія

06.12.2023 Уряд Великої Британії оголосив про запровадження нових санкцій проти осіб і груп, які забезпечують і фінансують російську армію і військову промисловість.

Під санкційні обмеження потрапили компанії з Білорусі, Китаю, Сербії, Туреччини, ОАЕ та Узбекистану, а також три китайські компанії, а також четверо юридичних осіб з ОАЕ, які допомагають рф обходити нафтові санкції.

Також Велика Британія включила до свого санкційного списку 31 фізичну та юридичну особу з рф, які пов’язані з розробкою та виробництвом безпілотників і частин ракет, а також імпортом і постачанням ключових електронних компонентів.

14.12.2023 Уряд Великої Британії схвалив закон щодо обмежень на товари, технології та джерела фінансування, які могли б підтримувати війну росії проти України.

Зазначені обмеження заборонять експорт низки товарів, які можуть бути використані у військовому чи промисловому призначенні, а також найновіших товарів, які Україна знайшла на полі бою, включаючи запчастини машин та електроніку.

16.02.2024 Сполученим Королівством разом з партнерами по коаліції Група Семи+ внесено значні зміни в модель атестації обмеження цін на нафту та посилено режим відповідності. Зокрема, було введено вимоги до перед-рейсової атестації і надання деталізованої інформації про додаткові витрати за запитом органів влади.

22.02.2024 Уряд Сполученого Королівства оголосив про схвалення нового пакету санкцій проти 50 фізичних та юридичних осіб, які підтримують путінську війну проти України. Таке рішення також приурочене другій річниці початку повномасштабної агресії проти нашої держави.

Дія санкцій спрямована на запровадження суворих заходів проти тих осіб, які постачають зс рф боєприпаси, системи залпового вогню, ракети та вибухові речовини. Також вони спрямовані на ключові джерела російських доходів, що дозволить обмежити торгівлю металами, діамантами та енергоносіями, а також обмежать фінансування війни путіна.

Зазначений пакет санкцій є складовою частиною більш широких дій Великої Британії щодо обмеження потоків доходів Кремля від війни та припинення неодноразових російських спроб обійти західні санкції.

Зокрема, обмеження введено проти:

 • компаній, пов’язаних з виробництвом боєприпасів, таких як ракетні системи запуску, ракети, вибухівка та інші важливі товари, які використовуються у військовій техніці;
 • ключових російських імпортерів та виробників верстатів, які відіграють важливу роль у виробництві життєво важливих оборонних систем і компонентів, починаючи від ракет і двигунів до танків та винищувачів;
 • нафтотрейдерів, які сприяють безперешкодній торгівлі російською нафтою поза зоною дії санкцій Великої Британії та Групи Семи;
 • компаній, які працюють в російському енергетичному секторі як частина «тіньового флоту»;
 • російських алмазних компанії, виробництво яких становить 30% частки світового алмазного ринку;
 • п’яти топ-менеджерів або власників провідних російських виробників міді, цинку та сталі.

Крім того, Велика Британія разом із союзниками на даному етапі працює над подальшим посиленням обмежень проти російського «тіньового флоту», який використовується Москвою для пом’якшення ефекту санкцій проти її нафтовидобувної галузі, запроваджених Групою Семи.

22.02.2024 року Велика Британія опублікувала першу санкційну стратегію, яка визначає, як санкційні режими Великої Британії будуть протидіяти зловмисній діяльності та змінювати існуючу ситуацію. Цим документом також визначаються підходи як Уряд Великої Британії буде співпрацювати із союзниками та партнерами, щоб протистояти мінливим загрозам, максимізувати вплив на місцях і захистити Велику Британію від існуючих викликів.

6. Японія

Від початку повномасштабної агресії рф проти України Японією було запроваджено 23 пакети санкцій проти рф та інші обмежувальні заходи.

26.05.2023 оприлюднено рішення Уряду Японії про запровадження санкцій проти фізичних та юридичних осіб рф та колаборантів, а також розширення секторальних санкцій. Рішення було прийнято за результатами Саміту «Групи семи» (19-21.05.2023, м.Хірошіма), участь в якому взяв Президент України В.Зеленський.

Зокрема, санкції передбачають замороження активів 17 фізичних та 78 юридичних осіб рф, які вважаються причетними до «анексії» Автономної Республіки Крим та міста Севастополя чи дестабілізації східної частини України, а також 7 колаборантів, які брали безпосередню участь у незаконних діях рф з т.зв. «приєднання» тимчасово окупованих територій України до росії.

Також запроваджено заборону на експорт 80 окремим суб'єктам рф товарів, які можуть сприяти збільшенню промислового потенціалу росії, а також на надання архітектурних та інженерних послуг російським компаніям.

09.08.2023 набуло чинності рішення кабінету міністрів Японії про розширення номенклатури товарів, які забороняються для експорту до рф (21-й санкційний пакет). Зокрема відповідно до згаданого рішення, під заборону підпадають 750 товарних позицій.

15.12.2023 урядом країни прийнято рішення щодо розширення санкційного списку фізичних та юридичних осіб, які вважаються причетними до анексії Автономної Республіки Крим і м.Севастополь (Україна), а також до дестабілізації ситуації на Сході України. Зокрема, до загального списку підсанкційних осіб уряду Японії було включено додатково 19 фізичних та 43 юридичні особи рф, а також 16 колаборантів зі Східних та Південних регіонів України. Окрім цього, визначено 57 організацій і установ росії та 6 установ в інших іноземних країнах, щодо яких запроваджується заборона на експорт товарів і послуг, а також на імпорт непромислових алмазів російського походження.

Урядом Японії також прийнято рішення запровадити обмежувальні заходи (заморожування активів та припинення фінансових операцій) щодо компанії «Lumber Marine SA», що базується в ОАЕ та забезпечує транспортування російської нафти, що продається за ціною вище, ніж було встановлено коаліцією західних країн (60 дол. США за барель).

01.03.2024 урядом країни прийнято рішення щодо розширення санкційного списку фізичних та юридичних осіб країни-агресора, а також осіб, які вважаються причетними до анексії Автономної Республіки Крим і м.Севастополь (Україна), а також до дестабілізації ситуації на Сході України.

Зокрема, до загального списку підсанкційних осіб уряду Японії було включено додатково 9 фізичних, 7 юридичні особи та 1 фінансову установу РФ – ТОВ «Тинькофф», а також 3 колаборантів з ТОТ Криму, відповідно до яких запроваджуються заборона на проведення банківських транзакцій та заморожуються їхні активи в фінансових установах країни акредитації (рішення про заморожування активів російського банку «Тинькофф» набуває чинності 31.03.2024).

Окрім цього, визначено 29 підприємств та установ Росії, що входять до ВПК країни-агресора, серед яких дочірні підприємства АТ «Концерн Калашников», АТ «Алмаз-Антей», АТ «Науково-виробнича корпорація «Уралвагонзавод» та інші. Відповідно до вказаних підприємств запроваджується заборона експорту товарів, що можуть сприяти «нарощуванню промислових потужностей Росії». Прикметно, що до переліку підсанкційних фізичних осіб були включені особи, причетні до незаконного вивезення дітей з ТОТ України (наприклад, комісари з прав дитини в Білгородському та Калужському регіонах, омбудсмен з прав людини Чеченської Республіки тощо).

29 березня уряд Японії схвалив рішення продовжити ще на рік дію постанови про позбавлення Росії торговельного статусу "найбільшого сприяння" у рамках економічних санкцій через її вторгнення в Україну.

5 квітня 2024 року у контексті заходів з посилення санкційного режиму проти РФ Японія розширила номенклатуру товарів (включено 164 нові позиції), які підпадають під заборону експорту до Росії.

Зокрема, до переліку заборонених для експорту товарів внесені мінеральне паливо та мінеральні мастила (у т.ч. мастила для двигунів) та їх дистиляти, бітумні речовини та мінеральні фільтри, неорганічні хімічні речовини та дорогоцінні метали та їх неорганічні або органічні сполуки (гідроген хлорид, алюміній гідроксид), пластмаси та вироби з них (зокрема нітроцелюлоза), металопрокат та вироби зі сталі (зокрема трубопрокат, що може бути використаний для транспортування нафти чи газу), вольфрамовий порошок і молібден, кобальт, цирконій і реній та інші металеві сполуки, вироби з недорогоцінних металів, котли, запчастини до них та приладдя, електроінструменти, зокрема для інструменти для обробки деревини, гуми, пластику, металу тощо, електрообладнання та його частини (зокрема літій-іонні та нікель-гідридні акумулятори), яхти та інші судна для відпочинку чи спорту, веслові човни, каное, пожежні судна, кранові судна, плавучі доки та плавучі або підводні бурові або видобувні платформи, оптичне/вимірювальне/контрольне та фото-обладнання, а також запчастини до нього, фото обладнання, контрольне обладнання, вимірювальне обладнання та їх частини (зокрема мікротоми, термостати тощо).

7. Австралія

Австралією запроваджено заборону на постачання до рф і тимчасово окупованих українських територій певної техніки та супутніх товарів. Заборонене до експорту в рф устаткування включає промислові та електричні машини та обладнання, інструменти, ядерні реактори та котли.

Заборонено також надання послуг, пов'язаних з постачанням техніки або супутніх деталей до рф або тимчасово окупованих територій України, а також послуг, пов'язаних з виробництвом, обслуговуванням або використанням машин та супутніх деталей для зазначених територій України.

05.12.2023 Австралією запроваджено санкції проти 13 громадян рф – керівництва та представників фсб, міністерства юстиції, слідчого комітету, генеральної прокуратури та суду м.москва.

24.02.2024 Австралія запровадила додаткові цільові фінансові санкції та заборону на в’їзд щодо 55 осіб, а також цільові фінансові санкції щодо 37 організацій.

Нові санкції стосуються тих, хто причетний до депортації росією українських дітей з регіонів, які тимчасово контролюються росією. Це сталося після рішення Міжнародного кримінального суду видати ордери на арешт президента Путіна та російського уповноваженого з прав дитини Марії Львової-Бєлової за військовий злочин у незаконній депортації.

Також запроваджено санкції до об’єктів російської оборонної промисловості, енергетики, засобів масової інформації та мінеральної сировини, а також об’єктів, які залучені до російських закупівельних мереж у білорусі, Ірані та Північній Кореї. Ці санкції відображають позицію уряду Австралії про те, що ті, хто підтримує незаконну війну росії, понесуть наслідки.

8. Нова Зеландія

Нова Зеландія засуджує військову агресію російської федерації проти України та підтримує суверенітет і територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах на всіх рівнях.

Загалом, станом на цей час, Новою Зеландією запроваджені санкції щодо понад 1610 фізичних та юридичних осіб, що підтримують війну рф проти України.

Після розв’язання 24.02.2022 повномасштабної військові агресії рф проти України Нова Зеландія запровадила низку санкцій у частині тимчасової окупації рф АР Крим та підтримки незаконних збройних формувань на тимчасово окупованих територіях України.

31.03.2023 запроваджено санкції проти омбудсмена рф з прав дитини М.А.Львової-Бєлової за її причетність до викрадення та примусового переміщення українських дітей, а також додатково до 26 осіб, політиків та військових -5 з білорусі, 21-з рф, та окремо 5 юридичних осіб з рф, які мають стратегічне значення для рф, за підтримку дій, «які підривають суверенітет та територіальну цілісність України».

29.02.2024 уряд Нової Зеландії оголосив про новий пакет санкцій проти Росії, який включає в себе застосування верхньої межі ціни на нафту російського походження, встановлену G7, заборону на експорт товарів, на яких накладені обмеження, до Росії та Білорусі через треті країни, а також санкції щодо фізичних та юридичних осіб.

Коментуючи рішення Уряду, Міністр закордонних справ Нової Зеландії Вінстон Пітерс зазначив, що цей 34-й пакет "включає організації, які закуповують технології для російської оборонної промисловості, а також вищих керівників деяких російських банків. Також під санкції потрапили особи, причетні до закупівлі зброї у Північної Кореї".

Зокрема, під санкції потрапили 45 фізичних та 16 юридичних осіб, які надають матеріальну або стратегічну підтримку Москві, дозволяють ухилятися від санкцій або причетні до транспортування військової техніки для використання Росією проти України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux