З моменту початку неспровокованої повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України 24-го лютого 2022 року, Україна та міжнародні партнери запровадили низку санкцій проти РФ.
З 31 січня 2024 року в Україні почав функціонувати Державний реєстр санкцій (https://drs.nsdc.gov.ua/) – інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує надання безоплатного публічного доступу до актуальної та достовірної інформації про всіх суб’єктів, щодо яких застосовано українські обмежувальні заходи.
Дані в Реєстрі є відкритими, загальнодоступними, оперативно оновлюються. Джерелами інформації для Реєстру є відповідні рішення Ради національної безпеки і оборони України, введені в дію указами Президента України, а також судові рішення з питань санкцій.
Ведення Реєстру забезпечує Апарат Ради національної безпеки і оборони України. На сайті є можливість в електронній формі отримати витяг з відповідною інформацією. Реєстр доступний українською й англійською мовами.
На сьогодні Російська Федерація є найбільш підсанкційною країною світу і наразі саме санкції є найбільш дієвим інструментом впливу на країну-агресора з боку цивілізованої світової спільноти.
Важливим елементом роботи Міністерства закордонних справ України на санкційному напрямі є взаємодія зі столицями держав-членів ЄС, США, Великої Британії, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії, Нової Зеландії та низки інших країн-партнерів.
1. ЄС
На сьогодні ЄС запровадив три санкційні режими у відповідь на злочинні дії РФ – порушення територіальної цілісності та суверенітету України, порушення прав людини у РФ та гібридні загрози.
Станом на листопад ц.р. Радою ЄС ухвалено чотирнадцять пакетів економічних та індивідуальних санкцій у зв’язку з військовою агресією Росії проти України. Також, Високий представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Ж. Боррель повідомив, що Європейський Союз працює над підготовкою 15-го пакета санкцій проти РФ.
Загалом обмежувальні заходи ЄС щодо дій, які підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, на сьогодні поширюються на понад 2300 фізичних та юридичних осіб.
Також санкції поширюються на близько 700 компаній РФ та в третіх країнах, задіяних у ВПК РФ та обході санкційних обмежень. Їхні активи підлягають замороженню, а громадянам і компаніям ЄС заборонено надавати їм кошти. Фізичні особи також підпадають під заборону на в’їзд, яка забороняє їм в’їзд або транзит через територію ЄС.
18 листопада ц.р. Рада ЄС ухвалила рішення про внесення змін до рішення 2023/1532/CFSP, відповідно до якого запроваджені обмежувальні заходи стосовно одного громадянина Ірану та чотирьох організацій, які надають підтримку Росії у військовій агресії проти України та озброєним групам й організаціям, а також підривають мир та безпеку на Близькому Сході та у регіоні Червоного моря.
Вказується, що нові обмежувальні заходи спрямовані проти суден і портів, які використовуються Іраном для передачі безпілотних літальних апаратів (БПЛА), ракет і відповідних технологій і компонентів до Росії.
Зокрема, до санкційного списку було включено Мохаммада Реза ХІАБАНІ, який є директором компанії Islamic Republic of Iran Shipping Lines (IRISL), національного морського перевізника Ірану. Також до переліку підсанкційних організацій включено три російські судноплавні компанії та одного морського перевізника Ірану, які причетні до організації каналів поставок Іраном ракет і безпілотників або пов’язаних технологій і компонентів до Росії через Каспійське море для поповнення російських військ, які воюють в Україні.
14 жовтня ц.р. Рада ЄС ухвалила обмежувальні заходи проти семи осіб і семи організацій після передачі Іраном ракет і безпілотників Росії.
До списку входять три іранські авіалінії (Saha Airlines, Mahan Air і Iran Air) і дві закупівельні фірми. Вони, відповідно, відповідають за передачу та постачання, через транснаціональні мережі закупівель, виготовлених в Ірані БПЛА та пов’язаних компонентів і технологій до Росії для використання в її агресивній війні проти України. Також у списку дві компанії, які займаються виробництвом палива для запуску ракет і снарядів.
Санкції запровадили і проти заступника міністра оборони Ірану Сеєда Хамзе Галандарі, посадовців Корпусу вартових ісламської революції, центрального штабу КВІР Хатам аль-Анбія та аерокосмічних сил КВІР, а також директорів компаній Iran Aircraft Manufacturing Industries і Aerospace Industries Organisation.
Також, 14 жовтня ц.р. Рада ЄС продовжила застосування обмежувальних заходів проти розповсюдження та використання хімічної зброї, накладених на 25 фізичних та 3 юридичних осіб, ще на один рік, до 16 жовтня 2025 року.
Зазначені особи підлягають замороженню активів, а фізичним та юридичним особам ЄС заборонено надавати їм кошти, фінансові активи або економічні ресурси. Крім того, фізичним особам, включеним до списку, заборонено в'їзд до ЄС.
08 жовтня ц.р. Рада ЄС запровадила новий санкційний режим у відповідь на дестабілізуючі дії РФ на міжнародному рівні. Передбачається, що цей новий інструмент дозволить поширювати індивідуальні обмежувальні заходи на фізичних та юридичних осіб, причетних до дій та політики уряду РФ, що підривають фундаментальні цінності ЄС та його держав-членів, їхню безпеку, незалежність та цілісність, а також цінності міжнародних організацій та третіх країн. Зокрема, санкції ЄС запроваджуватимуться у відповідь на такі дії, як: підрив виборчих процесів та функціонування демократичних інститутів; погрози та саботаж економічної діяльності, послуг, що становлять суспільний інтерес або стосуються критичної інфраструктури; використання скоординованої дезінформації, маніпулювання іноземною інформацією та втручання; зловмисна кібердіяльність; «інструменталізація» мігрантів; незаконна експлуатація природних ресурсів та дикої природи у третіх країнах; підбурювання та підживлення збройних конфліктів у третіх країнах, інші дестабілізуючі дії.
13 вересня ц.р. Європейський Союз продовжив на шість місяців дію санкцій, запроваджених проти осіб та організацій, відповідальних за порушення суверенітету й територіальної цілісності України. Термін дії санкцій тепер триватиме до 15 березня 2025 року.
22 липня ц.р. Рада ЄС ухвалила рішення щодо запровадження додаткових обмежувальних заходів у рамках Глобального санкційного режиму ЄС за права людини (GSR) проти чотирьох осіб та двох організацій, що відповідальні за серйозні порушення прав людини по всьому світу, включаючи тортури та систематичне широке використання сексуально та гендерно зумовлених злочинів.
До списку потрапив Євген Соболєв, керівник так званої «пенітенціарної служби» під контролем окупаційної влади РФ у тимчасово окупованій Херсонській області України. Під його керівництвом було задокументовано поширену та систематичну модель порушення прав людини в місцях позбавлення волі на підконтрольних російській окупаційній владі територіях, у тому числі в Херсонській області. Ця модель включає катування та інші види жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання, а також сексуальне та гендерне насильство. Йдеться про зґвалтування, примусове оголення, ураження статевих органів електричним струмом і погрози каліцтва. Особи, підозрювані в передачі інформації українській владі, або в підтримці українських збройних сил, стали особливою мішенню.
24 червня ц.р. Рада ЄС ухвалила 14-ий пакет індивідуальних та економічних обмежувальних заходів проти РФ.
Нові санкції ЄС спрямовані на такі важливі сектори російської економіки, як енергетика, фінанси та торгівля, а також боротьбу з обходом санкцій.
Запроваджено обмежувальні заходи щодо 69 фізичних осіб, відповідальних за дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України. Зазначені особи підлягають замороженню активів, підпадають під заборону надавати їм кошти, а також на них поширюється заборона на в’їзд до ЄС і транзит через територію ЄС.
Додано 47 компаній до переліку юридичних осіб, які безпосередньо підтримують ВПК Росії у війні проти України, серед яких зокрема фігурують «Волга-Днепр Груп», «Уральські авіалінії, «Совкомфлот», «Компель» та «Залізничні дороги Новоросії».
Запроваджено санкції до компаній, які розташовані в третіх країнах та брали участь в обході торговельних обмежень, займалися закупівлею чутливих товарів, що використовуються, наприклад, у виробництві дронів, а також надавали матеріальну підтримку російським військовим операціям. Ці структури підпадають під жорсткіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного використання, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки.
Енергетика.
ЄС забороняє на своїй території послуги з перевантаження російського зрідженого природного газу (LNG) у треті країни. Заборона охоплює як перевезення з судна на судно, так і перевезення з судна на берег, а також операції з перевантаження, однак не впливає на імпорт, а лише стосується реекспорту до третіх країн через ЄС.
Крім цього, ЄС забороняє нові інвестиції, а також надання товарів, технологій і послуг для завершення споруджуваних проектів LNG, таких як Arctic LNG 2 і Murmansk LNG. Вводяться обмеження на імпорт російського LNG через термінали ЄС, не підключені до системи природного газу.
Недопущення обходу санкцій.
ЄС унормовує положення щодо відповідальності європейських компаній за діяльність їхніх філій у третіх країнах. Зокрема, вводиться умова, відповідно до якої материнські компанії ЄС повинні докладати зусиль з метою гарантування неучасті їхніх дочірніх компаній у третіх країнах у будь-якій діяльності, яка призводить до результатів, яким санкції прагнуть запобігти. З метою протидії реекспорту товарів військового призначення, критичних для розвитку російського ВПК, оператори ЄС, які продають такі товари третім країнам, повинні запровадити механізми належної обачності для оцінки ризиків реекспорту до Росії.
Фінанси.
Заборонено використання «Системи передачі фінансових повідомлень» – спеціалізованого сервісу обміну фінансовими повідомленнями, розробленого Центробанком Росії для нейтралізації ефекту обмежувальних заходів. Організаціям ЄС, які працюють за межами Росії, буде заборонено підключатися до «Системи передачі фінансових повідомлень» або еквівалентних спеціалізованих служб обміну фінансовими повідомленнями. Операторам ЄС буде заборонено здійснювати транзакції з особами, які входять до санкційного списку, використовуючи «Систему передачі фінансових повідомлень» за межами Росії. Запроваджується також заборона на операції з цільовими кредитними та фінансовими установами та постачальниками криптоактивів, заснованими за межами ЄС, коли ці організації сприяють транзакціям, які підтримують оборонно-промислову базу Росії шляхом експорту, постачання, продажу, передачі або транспортування до росії товарів і технологій подвійного використання, чутливих товарів, товарів військового призначення, вогнепальної зброї та боєприпасів.
Фінансування політичних партій та інших організацій.
Вводиться заборона політичним партіям та фондам, неурядовим організаціям, включаючи аналітичні центри, або постачальникам медіа-послуг у ЄС приймати фінансування, що надходить від російської держави та її довірених осіб.
Транспорт.
ЄС вперше ухвалив заборони, спрямовані на конкретні судна (27 одиниць), які беруть участь у війні Росії проти України, які підпадають під заборону на доступ до портів і заборону на надання послуг. Під заборони підпадають судна, причетні до транспортування військового обладнання для Росії і вкраденого українського зерна та підтримки розвитку енергетичного сектору Росії, наприклад, через транспортування компонентів LNG або перевалку LNG. Цей захід також націлений на танкери, що є частиною «тіньового флоту» РФ, які обходять обмеження ЄС і Price Cap Coalition, використовуючи при цьому оманливу практику судноплавства, повністю нехтуючи міжнародними стандартами.
Розширюються заборони на:
- польоти в ЄС, зокрема на посадку, зліт або проліт над територією ЄС будь-яких повітряних суден, які використовуються для нерегулярних польотів (відпочинок чи ділова зустріч) фізичною або юридичною особою, організацією чи органом РФ;
Крім цього, оператори повинні надавати будь-яку інформацію, яка вимагається національними компетентними органами держав-членів, щодо нерегулярних рейсів, включаючи інформацію про власність повітряного судна та, можливо, пасажирів;
- перевезення вантажів автомобільним транспортом по території ЄС, зокрема транзитом, таким чином, щоб охопити операторів ЄС, які мають 25% або більше частку російських фізичних або юридичних осіб;
- імпортно-експортний контроль та обмеження, якими розширюється список заборонених предметів, що можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки (верстати та «всюдиходи»).
Запроваджуються подальші обмеження на експорт товарів, які сприяють, зокрема, збільшенню російського промислового потенціалу (наприклад, хімікатів, зокрема марганцевих руд і сполук рідкоземельних металів, пластмас, землерийної техніки, моніторів та електричного обладнання), а також на подальше обмеження імпорту гелію з Росії, який є джерелом значних доходів режиму.
Захист операторів ЄС.
Пакет містить заходи, які дозволять операторам ЄС вимагати компенсацію за збитки, завдані російськими компаніями через впровадження санкцій та експропріацію. Він також створює інструмент для складання списку компаній, які підпадають під заборону на операції через втручання в арбітраж і компетенцію суду.
Інші заходи.
14-ий пакет запроваджує обмеження на прийом заявок на реєстрацію в ЄС певних прав інтелектуальної власності російськими громадянами та компаніями з метою компенсації дій російського уряду та судів, які незаконно позбавляють власників прав інтелектуальної власності ЄС їхнього захисту в Росії. Встановлюється заборона купувати, ввозити, переміщувати чи вивозити українські культурні цінності та інші товари археологічного, історичного, культурного, рідкісного наукового чи релігійного значення, якщо є обґрунтовані підстави підозрювати, що ці товари були незаконно вивезені з України.
Ліхтенштейн додано до списку країн-партнерів, які застосовують набір обмежувальних заходів щодо імпорту чавуну та сталі з росії, а також набір заходів контролю за імпортом, які по суті еквівалентні тим, що застосовуються в ЄС.
29 червня ц.р. Рада ЄС запровадила новий пакет економічних обмежувальних заходів проти Білорусі. У роз’ясненні наголошується, що Рада ЄС запровадила обмежувальні заходи, спрямовані проти білоруської економіки, з огляду на участь режиму в незаконній, неспровокованій і невиправданій загарбницькій війні Росії проти України. Ці комплексні заходи спрямовані на віддзеркалення низки обмежувальних заходів, які вже діють проти Росії, та покликані вирішити проблему обходу санкцій, яка має місце внаслідок високого рівня інтеграції, що існує між російською та білоруською економіками.
28 червня ц.р. Рада ЄС внесла доповнення до переліку 14-го пакету обмежувальних заходів. Зокрема, до списку включено двох осіб і чотири організації, причетні до обходу санкцій ЄС та матеріальну підтримку уряду РФ.
ЄС також включив до списку санкцій транспортну компанію ПАТ «ТрансКонтейнер», яка є найбільшим залізничним контейнерним оператором РФ, задіяним у перевезенні білоруських вантажів та схемах незаконної торгівлі зброєю з КНДР за підтримки російського уряду.
2. США
Сполучені Штати є одним із лідерів у сфері санкційної підтримки України. Загалом з лютого 2022 року Міністерство фінансів і Державний департамент США санкціонували понад 4600 юридичних і фізичних осіб, пов’язаних з повномасштабною агресією росії проти України.
21 листопада ц.р. США запровадили санкції проти «Газпромбанку» з метою обмежити можливості Кремля фінансувати свої військові зусилля. Оголошений список фактично виключає державний «Газпромбанк», основний канал для російських платежів за енергоносії, та його шість міжнародних дочірніх компаній з глобальної фінансової системи.
Крім того, новий пакет санкцій США зачіпає понад 50 російських банків, пов'язаних із міжнародною фінансовою системою, понад 40 російських реєстраторів цінних паперів та 15 російських посадовців у сфері фінансів, зокрема керівництво центробанку Росії.
Додатково американське Міністерство фінансів оголосило попередження про санкційні ризики, пов’язані з російською Системою передачі фінансових повідомлень – аналог системи SWIFT, яку Кремль створив і використовує для обходу санкцій.
30 жовтня ц.р. Сполучені Штати Америки запровадили потужний санкційний пакет проти майже 400 суб’єктів (32 фізичних та 365 юридичних осіб) з росії та інших юрисдикцій, які причетні до діяльності розгалужених мереж ухилення від санкцій, постачання до росії передових технологій і обладнання, виробництва продукції для російського ВПК, підтримки оборонної промисловості рф та розвитку окремих секторів російської економіки (енергетики, логістики, виробництва тощо).
Міністерство торгівлі США включило до переліку торговельних обмежень Entity List 40 компаній з росії та інших юрисдикцій, а також посилила експортний контроль стосовно 49 компаній, які вже перебували в Entity List, за їх діяльність з підтримки війни рф проти України.
17 жовтня ц.р. США запровадили санкції до трьох юридичних та однієї фізичної особи за участь у розробці та виробництві російського ударного безпілотного літального апарату (БПЛА) дальньої дії серії «Гарпія».
Міністерство фінансів США ввело санкції проти китайських компаній Xiamen Limbach Aircraft Engine (яке виробляє двигуни L550E для дронів) та Redlepus Vector Industry Shenzhen (яка є посередником у постачанні БпЛА до росії).
Також до санкційного списку увійшли ТОВ «Торговий Дім Вектор» («ТД Вектор») і її керівник Артем Ямщиков.
26 вересня ц.р. Сполучені Штати запровадили санкції проти російських віртуальних фінансових платформ та окремих громадян РФ через кіберзлочинні дії та відмивання грошей. Мережа боротьби з фінансовими злочинами США (FinCEN) вводить обмеження проти російського обмінника віртуальної валюти PM2BTC, залученого до відмивання грошей в Росії. Крім того, запроваджуються санкції проти громадянина РФ Сергія Іванова, який відіграє значну роль у процесах відмивання грошей, а також проти біржі віртуальної валюти Cryptex, зареєстрованої в Сент-Вінсенті та Гренадинах.
19 вересня ц.р. США запровадили повні блокуючі санкції проти 5 організацій та 1 фізичної особи, які надавали підтримку у налагодженні незаконних платіжних механізмів між росією і КНДР.
Відповідні санкції демонструють використання режимом путіна незаконних фінансових схем для надання КНДР доступу до міжнародної банківської системи в порушення цільових фінансових санкцій, передбачених резолюцією 1718 РБ ООН і забороною на кореспондентські відносини з банками КНДР згідно з Резолюцією 2270 РБ ООН.
Низка суб’єктів з Росії та окупованого РФ грузинського регіону Південної Осетії, за підтримки Центробанку РФ, залучалася до здійснення незаконних фінансових схем, організованих двома державними організаціями КНДР, Foreign Trade Bank і Korea Kwangson Banking Corporation, які вже перебувають під американськими санкціями.
Під дію американських санкцій, зокрема, потрапили: фінансова інституція з Осетії MRB Bank, російський банк TSMRBank та його віце-президент, компанії Russian Financial Corporation Bank JSC (рф), Stroytreyd LLC (рф) та Timer Bank (рф). Частина із вищезазначених суб’єктів вже перебувала під дією американських санкцій, а саме RFC Bank JSC та TSMRBank.
13 вересня ц.р. Сполучені Штати санкціонували 5 суб’єктів, які поширюють російську пропаганду, а саме 3 юридичних та 2 фізичних осіб за причетність до дестабілізуючих дій Росії за кордоном.
Відповідно до Держдепу США, медіакорпорація Russia Today, яка підтримується урядом РФ, вийшла за межі звичайного ЗМІ і стала організацією з кіберможливостями, а також активно займається інформаційними операціями, операціями впливу і військовими закупівлями. Ці операції спрямовані на країни у всьому світі, зокрема в Європі, Африці, Північній і Південній Америці.
Під дію американських санкцій, зокрема, потрапили: суб’єкти з орбіти RT - російський пропагандист D.Kiselev, організації TV Novosti та агентство Rossiya Segodnya; організація Sodeystviya Razvitiyu Mezhdunarodnogo Sotrudnichestva Evraziya та її очільниця N.Parutenko, які причетні до діяльності з підриву виборчого процесу в Молдові.
З 12 вересня ц.р. набувають чинності посилені санкції США в IT сфері, що забороняють американським компаніям надавати будь-яким юридичним особам у РФ послуги з ІТ-консалтингу, проектування, підтримки та хмарних сервісів, пов’язаних з управлінням підприємствами, проектуванням та виробництвом.
Ряд провідних IT-компаній вже оголосили про повний вихід з російського ринку, зокрема: Atlassian, власник Jira, Trello та Confluence. Також з 9 вересня Google заблокував реєстрацію нових акаунтів за російськими номерами та позбавив російських блогерів можливості отримувати дохід через AdSense. З 12 вересня сервіс Miro не обслуговуватиме російські та білоруські акаунти.
Виконуючи обмеження, які починають діяти з 12 вересня, компанія Microsoft розпочала відключення російських користувачів від своїх хмарних сервісів. Виходить з російського ринку, припиняючи обслуговування корпоративного месенджера, і сервіс Slack. Нові санкції торкнуться також систем CAD, ERP, CRM та бізнес-аналітики. Зазначається, що лідер ринку CAD, Autodesk, вже вийшов з Росії, а SAP та Oracle залишили ERP-ринок країни.
10 вересня ц.р. США оголосили про нові санкції проти осіб та організацій, що сприяють передачі Іраном летальної допомоги Росії. Ці заходи стали відповіддю на постійну військову підтримку Іраном агресії Росії проти України, включаючи недавню передачу балістичних ракет.
У відповідь на це, США запровадили санкції проти десяти осіб та шести організацій, що базуються в Ірані та Росії. Санкції також стосуються чотирьох суден, які сприяють доставці компонентів зброї та систем озброєння, включаючи безпілотні літальні апарати (БПЛА) та балістичні ракети малої дальності (CRBM), до Росії. Паралельно з цим, міжнародні партнери оголошують про вжиття заходів, які не дозволять авіакомпанії Iran Air працювати на їхній території в майбутньому.
Державний департамент вніс до свого санкційного списку три організації, серед яких і Iran Air, та розпорядився про конфіскацію п'яти суден, причетних до передання іранських систем озброєнь до Росії.
06 вересня ц.р. США запровадили санкції проти двох компаній та двох суден, пов’язаних з експортом скрапленого природного газу у межах російського проєкту «Арктик СПГ 2» (Arctic LNG 2), який вже знаходиться під обмеженнями. Обмеження стосуються компаній Gotik Energy Shipping Co і Plio Energy Cargo Shipping OPC PVT LTD. Gotik і Plio Energy – зареєстрований власник і комерційний менеджер судна для транспортування скрапленого природного газу – New Energy. Ще одне судно, яким управляє та яке експлуатує Plio Energy, є Mulan.
04 вересня ц.р. США внесло в список 10 осіб і дві організації в рамках скоординованої відповіді уряду США на спроби Москви зловмисного впливу на президентські вибори в США 2024 року.
Санкції запроваджені до медіагрупу "Россия сегодня" (RT) та її дочірні компанії: "РИА Новости", "RT", "Ruptly" та "Sputnik".
Також санкції стосуються головної редакторки RT Маргарити Симоньян, її заступників Єлизавети Бродської та Антона Анісімова, а також кількох інших фігур у медіахолдингу.
25 серпня ц.р. Міністерство фінансів США розширило санкції проти офіційного Мінська за сприяння російській військовій агресії проти України. Під обмеження потрапили ОАО «Рогачевский завод «Диапроектор» та його директор Філіппов, а також “Государственное научно-производственное объединение порошковой металлургии (гнпо пм) та його керівник Іллюшенко. «Диапроектор» виробляє приціли для російської бронетехніки та стрілецької зброї, а гнпо пм займається розробкою боєголовок для БПЛА.
23 серпня ц.р. США оголосили новий пакет санкцій, який охоплює близько 400 суб’єктів, пов’язаних з російськими паливно-енергетичними та металургійними секторами, фінансовою сферою та постачанням товарів подвійного використання для ВПК Росії в обхід санкцій.
Нові обмеження суттєво вплинуть на ключові для Росії нафтові та газові проекти. Під санкції потрапили такі компанії, як:
- ТОВ «Екропромстрой», дочірня компанія «Новатек», якій передано 40% ТОВ «Арктик СПГ-2»;
- ТОВ «Межрегионстрой», яка будує об'єкти для проекту «Восток Ойл» від «Роснефть»;
- ПАТ «Якутская топливно-энергетическая компания» (ЯТЕК), відповідальна за проект «СПГ Якутия».
Санкції також стосуються найбільших експортерів вугілля з Росії, таких як «СДС Уголь», «УК Мечел-Майнинг», АТ «Стройсервис», та дві дочірні компанії «Росатома».
До санкційних списків внесено російські інститути військових розробок, виробників безпілотних літальних апаратів та електроніки, а також компанії, які обслуговують потреби російського ВПК, разом із їхніми власниками та менеджментом. Під санкції потрапляють численні посередники з країн Азії, які здійснювали поставки мікроелектроніки в Росію в обхід санкцій. Деякі з цих компаній постачали товари на мільйони доларів. Крім того, санкції поширюються на мережі суб'єктів, залучених до забезпечення російського ВПК, включаючи учасників схеми постачання західними компонентами для виробника винищувачів «Су». США також посилюють контроль за експортом до Росії та Білорусі та обмежують доступ компаній цих країн до програмного забезпечення для верстатів з числовим програмним керуванням (ЧПК).
До списку компаній, які підпадають під суворі вимоги ліцензування експорту, додано 131 компанію з РФ та інших країн, підозрюваних у порушенні санкцій.
Санкції проти російських вугільних підприємств – качканарского горно-обогатительного комбината, «распадская», «южкузбассуголь», а також нижнетагильского і западно-сибирского металлургических заводов.
Також під санкції потрапили компанія «Норильск Авіа» та «Норильский горно-металлургический комбинат им. Завенягина».
30 липня ц.р. США ввели нові санкції за постачання компонентів для іранських дронів та ракет. Міністерство фінансів США включило п'ять осіб та сім організацій з Ірану та інших країн до переліку санкцій за допомогу в закупівлі компонентів для безпілотників, включаючи акселерометри та гіроскопи.
19 липня ц.р. Міністерство фінансів США оголосило про запровадження санкцій проти двох керівників кіберзлочинного угруповання Cyber Army of Russia Reborn (CARR), яке здійснює операції проти об’єктів критичної інфраструктури по всьому світу. Сполучені Штати ввели санкції проти Юлії Панкратової і Дениса Дегтяренка, двох членів російського хакерського угруповання Cyber Army of Russia Reborn (CARR) за їхню роль у кіберопераціях проти критичної інфраструктури США.
3. Велика Британія
У зв’язку з агресією проти України Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії запровадило персональні санкції проти понад 2 000 фізичних та юридичних осіб РФ.
25 листопада ц.р. Велика Британія запровадила санкції проти тридцяти суден тіньового флоту Росії. Таким чином, під санкціями Великої Британії вже перебуває 73 нафтових танкери, що демонструє лідерство Великої Британії у боротьбі з тіньовим флотом.
Під санкції потрапили також страхові компанії, які забезпечують діяльність тіньового флоту рф.
19 листопада ц.р. Сполучене Королівство оголосило обмежувальні заходи проти десяти осіб та організацій, причетних до реалізації російської політики примусового вивезення і перевиховання українських дітей з окупованих територій. Пакет приурочили до 1000-го дня від початку повномасштабної війни.
18 листопада ц.р. Велика Британія оголосила про додаткові санкції проти Ірану у відповідь на передачу іранських балістичних ракет Росії.
Нові санкції Британії передбачають замороження активів іранської національної авіакомпанії Iran Air. Додатково Лондон застосовує санкції щодо судноплавного перевізника Ірану Islamic Republic of Iran Shipping Lines (IRISL) і російського вантажного судна "Порт Оля-3", причетних до транспортування іранських балістичних ракет Росії.
7 листопада ц.р. Великобританія оголосила про новий пакет антиросійських санкцій проти 56 юридичних і фізичних осіб, зокрема з військово-промислового комплексу рф і груп найманців, що підтримуються Росією.
Санкції введено проти організацій, які займаються постачанням та виробництвом товарів, включаючи верстати, мікроелектроніку та компоненти для безпілотних літальних апаратів.
До нового списку санкцій потрапили 28 постачальників товарів для російського військово-промислового комплексу, зокрема компанії з Європи та Азії.
Ще чотири особи потрапили під санкції за зв’язок із приватними військовими угрупованнями, які пов’язані з росією та діють у Центральноафриканській республіці та Лівії.
28 жовтня ц.р. Велика Британія оголосила про санкції проти трьох фізичних та трьох юридичних осіб, причетних до російської кампанії з дезінформації, спрямованої проти України.
Санкції Британії стосуються Агенства соціального дизайну (SDA). Також під обмеження потрапили група компаній "Структура", пов’язана з SDA, автономна некомерційна організація "Диалог", і їхні керівники.
18 жовтня ц.р. Велика Британія запровадила нові санкції проти «тіньового флоту» росії, який допомагає обходити обмеження та фінансувати російську військову машину.
Санкції стосуються 18 російських нафтових танкерів і чотирьох танкерів зі скрапленим природним газом, які були заблоковані у доступі до портів Великої Британії. Також запроваджуються санкції проти ще 4 СПГ-танкерів та російської газової компанії АТ "Русгаздобыча". Це найбільша на сьогодні санкційна акція проти «тіньового флоту» РФ.
Нафтові танкери, які стали мішенню нових санкцій, лише за останній рік перевезли сировини приблизно на 4,9 млрд доларів.
11 жовтня ц.р. Велика Британія розширила свій санкційний список, запровадивши нові обмеження проти двох впливових російських олігархів. До списку додано двох осіб — Андрій Ігорьович Мельниченко та Григорій Вікторович Берьозкін.
10 жовтня ц.р. Британія відкрила Управління з реалізації торговельних санкцій (OTSI), яке надаватиме підтримку і зможе притягати до відповідальності компанії, що не дотримуються обмежень на експорт послуг до Росії.
OTSI матиме повноваження накладати штрафи на компанії, які порушують санкції, та оприлюднювати інформацію про такі компанії.
08 жовтня ц.р. Велика Британія запровадила санкції проти трьох російських установ та однієї фізичної особи через застосування військовими рф хімічної зброї проти України. Йдеться про застосування на полі бою хлорпікрину — речовини, яку Міжнародна організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) кваліфікує як хімічну зброю.
До списку санкцій включені війська радіологічного, хімічного та біологічного захисту російських збройних сил та їхній командувач Ігор Кірілов, який безпосередньо причетний у застосуванні хімічної зброї та у поширенні дезінформації.
Також санкції запроваджені стосовно 27-ого і 33-ого науково-дослідного центру Міністерства оборони Росії, які причетні до розробки хімічної та біологічної зброї.
26 вересня ц.р. запроваджено санкції проти п'яти суден і двох компаній, пов'язаних із транспортуванням російського скрапленого газу (СПГ), включно з проєктом "Арктик СПГ 2".
СПГ відіграє ключову роль в російській економіці та є важливим джерелом доходів для країни. Зокрема, Москва прагне збільшити свою частку на світовому ринку СПГ з 8% до 20%.
Раніше Велика Британія спільно зі США та Євросоюзом вже запровадила обмеження щодо проєкту "Арктик СПГ 2", що змусило його скоротити виробництво.
Відповідні дії спрямовані на судна та організації, задіяні в російському секторі СПГ, і які беруть участь у проєктах, важливих для майбутнього виробництва енергії в Росії.
Загалом Велика Британія запровадила санкції проти 15 суден і організацій, пов'язаних із російським СПГ.
Нові обмежувальні заходи стосуються таких суден: PIONEER (IMO 9256602); ASYA ENERGY (IMO 9216298); NOVA ENERGY (IMO 9324277); "ПІВНІЧНЕ НЕБО" (ІМО 9953523); SCF LA PEROUSE (IMO 9849887). Також під санкції потрапили оператори цих суден: OCEAN SPEEDSTAR SOLUTIONS OPC (оператор суден PIONEER і ASYA ENERGY) WHITE FOX SHIP MANAGEMENT (оператор судна ПІВНІЧНЕ НЕБО);
Згідно з британським законодавством про санкції, перерахованим кораблям заборонено доступ до портів Великої Британії, і вони можуть зіткнутися з низкою інших обмежень, включно з арештом і відмовою в реєстрації.
11 вересня ц.р. ще російських 10 суден потрапили під санкції Великої Британії. Санкції запроваджено проти суден, які транспортують нафту чи нафтопродукти з Росії й цим сприяють війні проти України. Під обмеженнями потрапили такі судна: NIKOLAY ZUYEV; SCF Vankor; Vladimir Tikhonov; SCF Baltica; NS ASIA; LEONID LOZA; OLYMPIYSKY PROSPECT; ZALIV ANIVA; NS CLIPPER; NS CORONA.
Суднам з цього переліку заборонений доступ до портів Великої Британії, в'їзд також заборонений капітанам чи лоцманам кораблів. Британські санкції діють проти 25 суден «тіньового флоту» рф.
10 вересня ц.р. Велика Британія запровадила нові санкції проти Ірану через постачання балістичних ракет РФ. У межах скоординованих з іншими західними країнами зусиль Велика Британія вирішила скасувати двосторонні угоди про повітряне сполучення з Іраном, що обмежить можливість іранської авіакомпанії Iran Air літати до Британії.
Також спільно зі США Британія запроваджує санкції проти низки ключових осіб та організацій за їхню роль у сприянні військовій підтримці Іраном Росії, зокрема тих, хто бере участь у ланцюгах постачання балістичних ракет і безпілотників.
Серед них – Сейєд Хамзех Галандарі, генеральний директор з міжнародних зв’язків Міністерства оборони та матеріально-технічного забезпечення збройних сил Ірану; Алі Джафарабаді, голова космічного командування Повітряно-космічних сил Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), а також заступник командувача КВІР Маджид Мусаві.
Також Велика Британія заморожує активи чотирьох компаній, причетних до іранської програми балістичних ракет, зокрема The Anzali Free Trade Industrial Zone Organisation (Anzali FTZ), Baharestan Kish Company, Saad Sazeh Faraz Sharif (SSFS), Chekad Sanat Faraz Asia (CSFA).
Паралельно Лондон застосував санкції до п’яти російських суден, причетних до перевезення військових вантажів з Ірану до Росії, а також до кількох російських організацій, а саме: 924-й Державний центр безпілотної авіації РФ, Повітряно-космічні сили Росії та командування військово-транспортної авіації.
Крім цього, міністри закордонних справ Великої Британії, Франції та Німеччини зробили спільну заяву, в якій рішуче засудили експорт Іраном та закупівлю Росією іранських балістичних ракет.
4. Канада
У зв’язку з агресією проти України Канада запровадила персональні санкції проти понад 2 000 фізичних та юридичних осіб РФ, включаючи федеральні міністерства і відомства, російські державні банки, суверенні фонди, нафтогазові компанії, компанії військово-промислового і оборонного секторів, ЗМІ та пропагандистські структури.
09 серпня ц.р. до 4-ї річниці сфальшованих президентських виборів у Білорусі Канада США та Велика Британія оголосили про нові санкції проти Мінська. До списку обмежень потрапили керівники виправних колоній, білоруські судді, які свавільно виносили вироки захисникам демократії та пересічним громадянам за участь у протестах 2020 року, та "особи, які координують військове виробництво в Білорусі у тісній співпраці з Росією.
Канада запровадила проти осіб, які причетні до порушень прав людини у Білорусі та підтримки незаконної агресивної війни Росії проти України.
Під обмеження потрапили білоруські судді, які довільно визнали винними захисників демократії та простих громадян за висловлення незгоди з фальсифікацією виборів 2020 року.
Також санкції запровадили проти підприємств ОПК, вони беруть участь у виробництві чи ремонті військової техніки, яка дозволяє Росії продовжувати війну проти України. Під обмеження Канади потрапила білоруська державна компанія, яка придушувала право своїх співробітників на мирний протест після фальсифікації виборів у серпні 2020 року, залякуючи та звільняючи співробітників, які брали участь у мирних страйках та демонстраціях.
Велика Британія запровадила санкції проти чотирьох фізичних та трьох юридичних осіб із Білорусі в координації з міжнародними партнерами у відповідь на порушення прав людини білоруським режимом та сприяння незаконному вторгненню Росії в Україну.
США запровадили санкції проти 14 компаній і 19 людей із Білорусі за причетність до війни Росії проти України. Під санкції підпали, зокрема, завод "Легмаш", який виробляє артилерійські боєприпаси, виробник компонентів для космічних кораблів, супутників і військової техніки "Пеленг", конструкторське бюро "Безпілотні гелікоптери" та інші компанії, котрі постачають у Росію техніку для використання у військових цілях.
Рада ЄС вирішила запровадити обмежувальні заходи щодо ще 28 осіб за їхню роль у внутрішніх репресіях та порушеннях прав людини в Білорусі.
5. Швейцарія
Від початку повномасштабної агресії рф проти України Швейцарською Конфедерацією було запроваджено санкційні обмеження проти понад 2000 фізичних та юридичних осіб РФ.
30 жовтня ц.р. Федеральна рада вирішила приєднатися до останніх обмежувальних заходів, запроваджених ЄС 29 червня 2024 року проти Білорусі, з невеликими винятками. Ця гармонізація спрямована, зокрема, на те, щоб уникнути будь-якого обходу санкцій, які діють проти Росії.
16 жовтня ц.р. Федеральна рада Швейцарії оголосила про імплементацію подальших заходів, включених до 14-го пакету санкцій ЄС у зв’язку із повномасштабною агресією Росії проти України.
09 липня ц.р. Швейцарія розширила санкційний список осіб у зв’язку з військовою агресію росії проти України. Швейцарія прийняла рішення застосувати санкції до 69 фізичних осіб і 47 компаній і організацій, таким чином підтримавши заходи, які були схвалені ЄС в рамках 14-го пакету санкцій. Під санкції потрапили бізнесмени, пропагандисти, представники ЗС і судової системи, а також співробітники внутрішньої розвідки (ФСБ) РФ.
Також санкції накладено на осіб, причетних до депортації українських дітей, підприємства сектору оборони рф та компанії, які активно беруть участь в обході санкцій у фінансовому та комерційному секторах.
Окрім цього, введено заборону на рекламу чотирьох російських ЗМІ «РИА Новости», «Voice of Europe», «Известия» і «Российская газета» у зв’язку з безперервними пропагандистськими та дезінформаційними кампаніями.
6. Японія
Від початку повномасштабної агресії РФ проти України Японією було запроваджено 26 пакетів санкцій проти РФ та інші обмежувальні заходи. Всього з початку повномасштабної російської агресії Японією запроваджено санкції проти понад 1600 фізичних та юридичних осіб, що підтримують війну рф проти України.
21 червня ц.р. Урядом Японії ухвалено рішення щодо розширення санкційного списку фізичних та юридичних осіб РФ, РБ та представників інших іноземних країн, які вважаються причетними до анексії АР Крим і м.Севастополь (Україна), а також до дестабілізації ситуації на Сході України. Зокрема, до загального списку підсанкційних осіб уряду Японії було включено додатково 10 фізичних та 27 юридичних осіб РФ, по однієї фізичної та юридичної особи, що були призначені у якості офіційних представників окупаційної влади Росії – т.зв. «колаборанти» та одну логістичну компанію.
Запроваджується заборона на проведення банківських транзакцій та заморожуються їхні активи в фінансових установах країни акредитації.
Крім цього, визначено 14 окремих суб’єктів господарської діяльності Росії та 10 підприємств та установ іноземних країн, у т.ч. зареєстрованих в КНР, відповідно до яких запроваджено заборону на експорт окремої номенклатури товарів.
7. Австралія
Всього з початку повномасштабної російської агресії Австралія запровадила санкції проти понад 1700 фізичних та юридичних осіб РФ, Білорусі, КНДР, Ірану та інших країн, що надають підтримку РФ у здійсненні збройної агресії проти України, а також низку секторальних санкцій.
28 листопада ц.р. була оприлюднена спільна заява Австралії та Нової Зеландії щодо діяльності «тіньового флоту» РФ, який уникає санкцій. Зазначається, що Австралія та Нова Зеландія підтримують ініційований Великою Британією «Заклик до дій щодо тіньового флоту РФ». Зазначена ініціатива спрямована на просування практик, що забезпечують дотримання міжнародних стандартів безпеки, захисту навколишнього середовища та страхування. Австралія та Нова Зеландія заявляють, що сподіваються на співпрацю з іншими країнами, які приєдналися до «Заклику до дій щодо тіньового флоту РФ», а також на посилення резолюції Міжнародної морської організації (ІМО) A.1192(33), спрямованої на запобігання незаконним операціям у морському секторі з боку «тіньового флоту» РФ.
15 жовтня ц.р. Уряд Австралії запровадив цільові фінансові санкції та заборону на в'їзд для п'яти іранських громадян, які беруть участь у ракетній програмі Ірану. Зокрема, санкції запроваджено проти двох директорів і високопосадовця Організації аерокосмічної промисловості Ірану, директора промислової групи «Шахід Багері» і комерційного директора промислової групи «Шахід Хеммат».
02 жовтня ц.р. Австралія запровадила фінансові санкції та заборону на в’їзд для трьох громадян Росії за їхню участь у кіберзлочинній групі «Evil Corp». За інформацією австралійської сторони, ця група є однією з найактивніших кіберзлочинних організацій у світі. Протягом понад десяти років «Evil Corp» відповідала за кібератаки, які завдали шкоди багатьом організаціям та приватним особам по всьому світу.
Запроваджені санкції є частиною скоординованих зусиль Австралії, США та Великої Британії щодо стримування зловмисної кіберактивності та реагування на неї.
8. Нова Зеландія
Новою Зеландією запроваджено 28 пакетів санкцій, прийнятими з початку повномасштабної агресії РФ проти України у лютому 2022 року. Всього у санкційних списках Нової Зеландії знаходяться вже понад 1600 фізичних та юридичних осіб, які підтримують агресію РФ проти України. Крім цього, Нова Зеландія запровадила низку галузевих антиросійських санкцій.
28 листопада ц.р. Заступник Прем’єр-міністра, Міністр закордонних справ Нової Зеландії В.Пітерс оголосив про запровадження Новою Зеландією нових санкції у відповідь на триваюче незаконне вторгнення Росії в Україну.
Нові санкції Нової Зеландії є відповіддю на нещодавні висновки Організації із заборони хімічної зброї про те, що Росія використовує хімічну зброю на полі бою, що є явним порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї.
Новий пакет санкцій також спрямований проти іранців, причетних до постачання балістичних ракет і безпілотників до Росії, а також проти громадян РФ, які сприяють цьому. Всього до санкційних списків Нової Зеландії додано 7 фізичних та 5 юридичних осіб РФ та Ірану.
24 вересня ц.р. Заступник Прем’єр-міністра, Міністр закордонних справ Нової Зеландії В.Пітерс оголосив про запровадження Новою Зеландію 28-го пакету санкцій проти суб’єктів РФ та Білорусі за їх участь у триваючій збройній агресії проти України.
Новий пакет санкцій спрямований проти осіб, причетних до незаконної окупації Росією Запорізької атомної електростанції, російського військово-промислового комплексу, а також білоруських фізичних та юридичних осіб, які надають підтримку цьому вторгненню.
Нові санкції спрямовані проти п'яти фізичних та шести юридичних осіб Білорусі та РФ.
11 липня ц.р. Нова Зеландія оголосила про подальші санкції в рамках поточної відповіді уряду на незаконне вторгнення Росії в Україну. Санкції спрямовані проти семи осіб і 12 організацій, які надають військову підтримку агресії Росії. Нове санкційне рішення націлене на росіян, які беруть участь у військово-промисловому комплексі цієї країни, і на тих, хто надає військову допомогу Росії. Санкції включають російських фізичних та юридичних осіб, причетних до незаконної передачі зброї з КНДР до РФ, яка використовується проти України. Ці санкції також стосуються іранських суб’єктів, які надають військову допомогу Росії шляхом виробництва та постачання безпілотників.