• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Ліга арабських держав
Опубліковано 15 квітня 2021 року о 11:00

Ліга арабських держав (далі ЛАД) – регіональна міжурядова організація, утворена у м. Каїр (Єгипет) 22 березня 1945 р.

До складу ЛАД входить 22 держави: Єгипет, Судан, Сомалі, Джибуті, Коморські острови, Ірак, Йорданія, Сирія, Ліван, Алжир, Лівія, Туніс, Марокко, Мавританія, Ємен, Кувейт, Саудівська Аравія, Катар, Бахрейн, Оман, ОАЕ, а також Палестинська автономія.

Штаб-квартира ЛАД розташована у Каїрі.

Генеральний секретар – Ахмед Абуль-Гейт (з липня 2016 р., у березні 2021 р. переобраний на 2-й термін).

Офіційна мова організації – арабська.

Діяльність Ліги ґрунтується на основі її Статуту (11.05.1945 р.).

У 1950 р. ЛАД отримала статус спостерігача при ООН.

Вищим керівним органом організації є Рада ЛАД, яка скликається двічі на рік (як правило, у березні та вересні) на рівні міністрів закордонних справ держав-членів. Генеральний секретар ЛАД обирається Радою на 5 років.

У разі агресії або її загрози держава-член ЛАД може вимагати негайного скликання Ради ЛАД. Рада має право розглядати суперечки між державами-членами.

У складі ЛАД працюють Економічна рада, Об’єднана рада оборони, Постійний військовий комітет, інші постійні органи. У 1968 р. Рада ЛАД створила постійну арабську комісію з прав людини. У 2008 р. набула чинності Арабська хартія прав людини.

Співробітництво здійснюється у сферах: економіки, фінансів, транспорту, зв’язку, культури, охорони здоров’я, правоохоронній, гуманітарній.

З метою розв’язання актуальних проблем, що заторкують інтереси арабських країн, у рамках ЛАД утворено спеціальні комітети. Держави-члени Ліги одночасно є членами спеціалізованих агенцій при ЛАД, таких як Арабська організація промислового розвитку і добувних галузей економіки, Арабська організація сільськогосподарського розвитку, Арабська організація з атомної енергії, Арабська організація праці, Арабський поштовий союз, Арабська організація супутникового зв’язку, Арабська організація з питань освіти, культури і науки, Арабська фінансова організація тощо.

Ліга має свої представництва або інформаційні бюро у Франції, Англії, Німеччині, Іспанії, Австрії, Італії, Бельгії, Швейцарії, Греції, Канаді, США, Бразилії, Аргентині, Мексиці, Японії, Китаї, Індії, Кенії, Сенегалі, Ефіопії, Росії.

Цілі ЛАД:

  • зміцнення стосунків між державами-членами організації;
  • вироблення єдиної політики та координація спільних дій;
  • захист незалежності і суверенітету держав-членів.

 Співробітництво України з ЛАД

21 липня 2009 р. Секретаріатом ЛАД було ухвалено рішення акредитувати Посла України в АРЄ в якості повноважного представника та спостерігача при ЛАД. Це дозволило Україні активніше долучатися до політичних процесів в арабському світі та просувати національні зовнішньополітичні пріоритети у регіоні.

26 вересня 2009 р. у рамках роботи 64-ї сесії ГА ООН В.о. Міністра закордонних справ України В.Хандогій і Генеральний секретар ЛАД А.Муса підписали Меморандум про взаєморозуміння між МЗС України та Секретаріатом ЛАД, у якому зафіксовано прагнення сторін розвивати дружні відносини. Меморандумом визначено пріоритетні напрями у політичній, економічній та культурній сферах, започатковано механізм проведення регулярних консультацій між МЗС України та Секретаріатом ЛАД.

5 квітня 2021 р. заступник Міністра закордонних справ (CDTO) Д.Сенік у рамках робочого візиту до АРЄ відвідав Штаб-квартиру Ліги арабських держав, де провів консультації із заступником Генерального секретаря ЛАД Халедом аль-Габбасом. Сторони підтвердили взаємну зацікавленість в активізації контактів на виконання Меморандуму про взаєморозуміння між МЗС України та  Генеральним секретаріатом ЛАД.

Посольство України в Єгипті на регулярній основі запрошується до участі у засіданнях ЛАД, проводить зустрічі з представниками арабських країн при організації для координації близькосхідної політики України з регіональними акторами. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux