• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Ліга арабських держав
Опубліковано 08 червня 2023 року о 11:00

Ліга арабських держав (ЛАД) – регіональна міжурядова організація, створена у Каїрі 22 березня 1945 р.

До складу ЛАД входить 22 держави: Єгипет, Судан, Сомалі, Джибуті, Коморські острови, Ірак, Йорданія, Сирія, Ліван, Алжир, Лівія, Туніс, Марокко, Мавританія, Ємен, Кувейт, Саудівська Аравія, Катар, Бахрейн, Оман, ОАЕ, а також Палестина.

Штаб-квартира ЛАД розташована у м.Каїр (Єгипет).

Вищим керівним органом Організації є Рада ЛАД, що скликається двічі на рік (як правило, у березні та вересні) на рівні міністрів закордонних справ. У разі агресії або її загрози держава-член ЛАД може вимагати негайного скликання Ради ЛАД. Рада має право розглядати суперечки між державами-членами Організації.

Глава організації ЛАД – Генеральний секретар. Генсек ЛАД обирається Радою на 5 років. Станом на 2023 р. Генеральним секретарем ЛАД є А.Абуль Гейт.

Офіційна мова організації – арабська.

Діяльність Ліги ґрунтується на її Статуті (11 травня 1945 р.).

У 1950 р. ЛАД отримала статус спостерігача при ООН.

Ліга має свої представництва або інформаційні бюро у Франції, Англії, Німеччині, Іспанії, Австрії, Італії, Бельгії, Швейцарії, Греції, Канаді, США, Бразилії, Аргентині, Мексиці, Японії, Китаї, Індії, Кенії, Сенегалі, Ефіопії, Росії.

З метою врегулювання поточних проблем, що зачіпають інтереси арабських країн, у рамках ЛАД утворено спеціальні комітети. Держави-члени Ліги одночасно є членами спеціалізованих агенцій при ЛАД, таких як Арабська організація промислового розвитку і видобувних галузей економіки, Арабська організація сільськогосподарського розвитку, Арабська організація з атомної енергії, Арабська організація праці, Арабський поштовий союз, Арабська організація супутникового зв’язку, Арабська організація з питань освіти, культури і науки, Арабська фінансова організація тощо.

Цілі ЛАД:

- зміцнення відносин між державами-членами Організації;

- вироблення єдиної політики та координація спільних дій;

- захист незалежності і суверенітету держав-членів.

Співробітництво здійснюється у сферах: економіки, фінансів, транспорту, зв’язку, культури, охорони здоров’я, правоохоронній та гуманітарній.

У складі ЛАД функціонують Економічна рада, Об’єднана рада оборони, Постійний військовий комітет, інші постійні органи. У 1968 р. Рада ЛАД створила Постійну арабську комісію з прав людини. У 2008 р. набула чинності Арабська хартія прав людини.

У листопаді 2011 р. ЛАД призупинила членство Дамаска через придушення мирних протестів, що переросли у тривалий збройний конфлікт, через який загинуло понад 500 000 людей, мільйони були змушені залишити країну, а низка інфраструктурних та промислових об’єктів зазнала непоправної шкоди.

7 травня 2023 р. на позачерговому засіданні Ради міністрів закордонних справ Ліги арабських держав в результаті одностайного голосування прийнято рішення про повернення Сирійської Арабської Республіки до складу організації.

У підсумковій заяві учасники засідання погодилися сформувати контактний комітет для продовження прямого діалогу з урядом Сирії з метою досягнення комплексного та поетапного вирішення кризи.

Також президент Сирії Б.Асад був запрошений на саміт ЛАД, який відбувся 19 травня ц.р. в Саудівській Аравії, незважаючи на колишню підтримку сирійської опозиції з боку цієї країни.

Співробітництво України та ЛАД

21 липня 2009 р. Секретаріатом ЛАД було прийнято рішення про акредитацію Посла України в АРЄ повноважним представником та спостерігачем при ЛАД. Це дозволило Україні активніше долучатися до політичних процесів у арабському світі та реалізовувати зовнішньополітичні пріоритети в регіоні.

26 вересня 2009 р. в рамках роботи 64-ї сесії ГА ООН В.о. Міністра закордонних справ України В.Хандогій і Генеральний секретар ЛАД А.Муса підписали Меморандум про взаєморозуміння між МЗС України та Секретаріатом ЛАД, у якому зафіксовано прагнення сторін розвивати дружні відносини. Меморандумом визначено пріоритетні напрями у політичній, економічній та культурній сферах, започатковано механізм проведення регулярних консультацій між МЗС України та Секретаріатом ЛАД.

11 січня 2023 р. Посла України в АРЄ М.Нагорного прийняв Генеральний секретар Ліги арабських держав А.Абуль Гейт, у ході зустрічі останньому було передано листа Міністра закордонних справ України Д.Кулеби щодо акредитації Посла М.Нагорного представником при ЛАД.

Посольство України в Єгипті на регулярній основі запрошується до участі у засіданнях ЛАД, проводить зустрічі з представниками арабських країн при організації для координації близькосхідної політики України з регіональними акторами.

9 березня 2022 р. під час позачергового засідання ЛАД на рівні постійних представників було ухвалене рішення створити контактну групу ЛАД з врегулювання російсько-української кризи на рівні МЗС Єгипту, Алжиру, Іраку, Йорданії, ОАЕ, Судану та ГС ЛАД (у квітні 2022 р. за клопотанням Саудівської Аравії та консенсусним погодженням усіх членів КГ, КСА було добавлено до складу Групи).

За результатами домовленостей, досягнутих під час зустрічей членів КГ із мзс рф с.лавровим (04 квітня 2022 р.) та МЗС України Д.Кулебою у Варшаві (05 квітня 2022 р.), 16 квітня 2022 р. керівник офісу Генерального секретаря ЛАД посол Х.Закі був уповноважений запропонувати обом сторонам конфлікту майданчик ЛАД «як достатньо нейтральний» для зустрічі міністрів закордонних справ України та рф у Каїрі з метою проведення переговорів та пошуку дипломатичних шляхів вирішення кризи. Подальшого розвитку ініціатива не отримала.

19 травня 2023 р. Президент України В.Зеленський взяв участь у черговому саміті країн-членів ЛАД у м.Джидда (Саудівська Аравія). Під час свого виступу перед арабськими лідерами Президент розповів про руйнівні наслідки російської збройної агресії проти України та закликав їх приєднатися до Формули миру. В.Зеленський також торкнувся питання поліпшення продовольчої безпеки країн Африки та Близького Сходу , зокрема, шляхом імплементації гуманітарної програми «Зерно з України». На полях саміту український лідер провів двосторонні переговори з Прем’єр-міністром Іраку Мухаммадом Ас-Судані, Спадкоємним принцем Саудівської Аравії Мухаммадом бін Салман Аль Саудом, Віце-президентом, Віце-прем’єр-міністром ОАЕ шейхом Мансуром бін Заїд Аль Нагаяном, Віце-прем’єр-міністром Оману з питань міжнародних відносин і співробітництва, Спеціальним представником Султана на міжнародних форумах Асаадом бін Тарік Аль Саїдом, Спадкоємним принцем Кувейту шейхом Мешалем Аль-Ахмад Ас-Сабахом.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux