Конкурс на зайняття посади, ще триває
Конкурс на зайняття посади, ще триває
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба оголосив відкритий набір послів
«Я постійно шукаю нових людей. Тому що саме сплав досвідчених дипломатів та нових кадрів робить МЗС сильнішим.
Ми відновили відкриті конкурси на посади за кордоном. Але настав час зробити і справжню революцію: вперше дати громадянам України відкриту можливість пропонувати міністру свою кандидатуру на посаду Посла.
Відсьогодні це може зробити кожен зсередини дипломатичної служби і кожен ззовні. Ми шукаємо сильних, і не важливо звідки ви прийдете. Але відбір буде вкрай ретельним.
Кожен, хто вноситиме свою кандидатуру, має поділяти принципи чотирьох «П».
Професіоналізм, Патріотизм, Порядність — це кредо кожного українського дипломата, незалежно від посади, яке сформулював міністр Геннадій Удовенко.
Четверте «П» додаю на вимогу часу — Перемога. Сьогодні головна вимога до дипломата — це здатність реальними справами та результатами робити внесок у Перемогу. Без неї все інше втратить сенс.
Якщо відчуваєте, що це ваше, зробіть цей крок. Хто знає, можливо, саме Ви - новий Посол України».
Дмитро Кулеба, 13 березня 2023 р.
Для подачі кандидатури необхідно надіслати на електронну адресу [email protected] документи, які підтверджують відповідність спеціальним вимогам:
Мотиваційний лист у довільній формі до 2-х сторінок 14 кеглем, в якому вказати країну чи країни з переліку відкритих вакансій і стисло викласти своє бачення роботи на посаді посла;
Згоду на обробку персональних даних з електронним цифровим підписом або власноруч підписану та скановану версію.
Тема листа має бути в форматі:
[“ПУ:Прізвище_кандидата - Перелік країн, на які подаєте свою кандидатуру”]
Наголошуємо, що законодавство не передбачає проведення конкурсів на посаду керівника закордонної дипломатичної установи України. Кандидатури, які відповідають нижче визначеним вимогам, розглядатимуться виключно Міністром закордонних справ України як потенційні претенденти на вакантні посади послів. HR-служба зв’язуватиметься лише з відібраними Міністром кандидатами для організації співбесід.
Міністр вносить пропозиції щодо призначення на посаду керівника закордонної дипломатичної установи на розгляд Президента України, який і ухвалює остаточне рішення.
Кандидатура має відповідати спеціальним вимогам до громадян України, які претендують на вступ на дипломатичну службу, а саме:
наявність вищої освіти із ступенем не нижче магістра;
володіння відповідним рівнем професійної компетентності;
володіння іноземними мовами (крім державної мови країни-агресора);
стан здоров’я, який дозволяє перебувати у довготерміновому відрядженні;
відсутність обставин, що можуть перешкоджати виконанню посадових обов’язків під час роботи в системі органів дипломатичної служби (відсутність потенційного конфлікту інтересів кандидата на посаду посла, або обставин, що можуть викликати відмову іноземної країни в акредитації в якості посла).
Нагадуємо, що до основних завдань Посла України входять:
представництво України в державі перебування та підтримання з нею офіційних відносин;
захист національних інтересів України у державі перебування;
розвиток політичних, економічних, культурних, гуманітарних, наукових та інших зв’язків з державою перебування;
захист прав та інтересів громадян і юридичних осіб України в державі перебування;
координація діяльності державних органів щодо забезпечення реалізації єдиного зовнішньополітичного курсу України у відносинах з державою перебування.
Наразі здійснюється пошук кандидатів на посади послів у таких країнах (перелік постійно оновлюється):
Алжирська Народна Демократична Республіка;
Республіка Ангола;
Республіка Вірменія;
Республіка Гана;
Демократична Республіка Конго;
Федеративна Демократична Республіка Ефіопія;
Ісламська Республіка Іран;
Республіка Кот-д’Івуар;
Ліванська Республіка;
Малайзія;
Республіка Мозамбік;
Королівство Норвегія;
Султанат Оман;
Республіка Руанда;
Республіка Судан;
Об'єднана Республіка Танзанія;
Республіка Філіппіни;
Чеська Республіка.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про дипломатичну службу» однією з спеціальних вимог до осіб, які претендують на вступ на дипломатичну службу є володіння іноземними мовами в обсязі, необхідному для виконання посадових обов’язків.
Іноземні мови та обсяг (рівень володіння іноземною мовою), необхідний для виконання посадових обов’язків зазначаються в умовами проведення конкурсу.
Визначення рівня володіння іноземною мовою здійснюється Центром мовної підготовки Дипломатичної академії імені Геннадія Удовенка при Міністерстві закордонних справ України (ЦМП) відповідно до Порядку визначення рівня володіння іноземною мовою кандидатами на зайняття посад дипломатичної служби категорій «Б» і «В» та посадовими особами дипломатичної служби, затвердженого наказом Міністерства закордонних справ України від 21.11.2019 № 515, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.12.2019 за № 1250/34221.
Рівень володіння іноземною мовою також може бути підтверджено шляхом подання учасником оригіналу сертифіката, що посвідчує складання міжнародного іспиту (тесту) щодо володіння іноземною мовою, за умови наявності такого сертифіката у переліку.
Щодо інших мов, визнаються сертифікати, що видані ліцензованими національними центрами відповідних країн, згідно Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти.
Термін давності складання міжнародного іспиту на визначення рівня володіння іноземною мовою не повинен перевищувати три роки.
Учасник, який має відповідний сертифікат, що посвідчує складання міжнародного іспиту (тесту) щодо володіння іноземною мовою, для зарахування визначеного цим документом рівня має пред’явити його оригінал.
За відсутності сертифікату з іноземної мови, кандидат може пройти тестування з визначення рівня володіння іноземною мовою у Центрі мовної підготовки Дипломатичної академії імені Геннадія Удовенка, та отримати довідку встановленого зразка. Термін дії довідки – шість місяців для рівнів А1-В2, один рік для рівня С1.
Повторне тестування з метою покращення результатів можливе не раніше, ніж за три місяці.
За більш детальною інформацією звертатись за телефонами: 279-45-00, 70-19
Інформуємо, що згідно з пунктом 8 частини першої статті 44 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон) до повноважень Національної комісії зі стандартів державної мови (далі – Комісія) належить організація іспитів для визначення рівня володіння державною мовою та призначення спеціально уповноважених державою установ (організацій), які проводять іспити.
Статтею 9 Закону встановлено вичерпний перелік осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Згідно з частиною другою статті 10 особи, визначені пунктами 1, 3, 4, 7, 9, 10, 13 частини першої статті 9 Закону мають засвідчувати рівень володіння державною мовою державним сертифікатом (далі – державний сертифікат), який видає Комісія. До переліку таких осіб належать державні службовці усіх рівнів; голови місцевих державних адміністрацій, їх перші заступники та заступники; особи начальницького (середнього і вищого) складу Національної поліції, інших правоохоронних та розвідувальних органів, посадові особи інших органів, яким присвоюються спеціальні звання; прокурори; керівники закладів освіти всіх форм власності.
Звертаємо увагу, що частина друга статті 10 Закону, у якій зазначено, що рівень володіння державною мовою засвідчується державним сертифікатом, що видається Комісією, набирає чинності 16 липня 2021 року.
Відтак, для отримання сертифіката про рівень володіння державною мовою, претенденту, починаючи з 16 липня 2021 року, необхідно:
- онлайн зареєструватися за посиланням: https://exam.mova.gov.ua, зазначивши ПІБ, дату, місце і час складання іспиту (із запропонованих варіантів);
- скласти іспит у Комісії або уповноваженій установі, використовуючи спеціально розроблену іспитову систему;
- отримати державний сертифікат, який діє безстроково, через електронний кабінет.
Іспит планується проводити на спеціально створених іспитових майданчиках.
Складання іспиту на рівень володіння державною мовою здійснюватиметься відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 409.
З Програмою іспиту на рівень володіння державною мовою для осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків та зразками завдань можна ознайомитися за посиланням: https://mova.gov.ua/diyalnist-i-proyekti/ispit-na-riven-volodinnya-derzhavnoyumovoyu.
З метою підвищення поінформованості громадян про складання іспиту на рівень володіння державною мовою розміщуємо посилання на відеофайл: https://bit.ly/2T5GKGS та пам’ятку стосовно підготовки до іспиту на визначення рівня володіння державною мовою особами, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків.
Особливості проведення конкурсу на зайняття посад дипломатичної служби категорій «Б» і «В», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 728 «Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби».
Особа, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі на зайняття посад дипломатичної служби категорій “Б” і “В”, замість заяви, передбаченої підпунктом 1 пункту 19 цього Порядку, подає заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів для зайняття посади за формою згідно з додатком 20.
Кандидати на зайняття посад дипломатичної служби категорій “Б” і “В” проходять тестування на знання законодавства та тестування на знання спеціального законодавства.
Тестування на знання спеціального законодавства проводиться з метою визначення рівня знань нормативно-правових актів, зазначених у компонентах відповідної вимоги до професійних знань кандидата, що пов’язані із виконанням завдань посадовою особою дипломатичної служби.
Кожен перелік тестових питань на знання спеціального законодавства та варіанти відповідей затверджуються МЗС та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті. Зазначений перелік включає не менш як 100 питань на знання не більше п’яти нормативно-правових актів, які застосовуються для виконання завдань у відповідній сфері діяльності органів дипломатичної служби.
Кожне питання передбачає чотири варіанти відповіді, один з яких є правильним.
Під час проведення тестування на знання спеціального законодавства питання для кожного кандидата обираються автоматично з відповідного переліку тестових питань. Одне тестове завдання включає 25 тестових питань.
Час для проведення тестування на знання спеціального законодавства повинен становити не більше ніж 25 хвилин.
Результати тестування на знання спеціального законодавства можуть використовуватися протягом шести місяців з дня його проходження, у тому числі в день отримання таких результатів, під час участі кандидата в інших конкурсах, за умови відповідності переліку нормативно-правових актів, визначеного у компонентах відповідної вимоги. При цьому кандидат зобов’язаний з’явитися під час проходження етапу тестування у визначений конкурсною комісією час для надання доступу адміністратору до результатів тестування.
За результатами проходження тестування на знання спеціального законодавства виставляються такі бали:
1. для посад категорії «Б»:
2. для посад категорії «В»:
Кандидати, які за результатами проходження тестування на знання спеціального законодавства набрали 0 балів, а також кандидати, які не з’явилися для його проходження протягом часу, передбаченого для тестування всіх кандидатів, вважаються такими, що не пройшли конкурс. Такі кандидати не допускаються до чергового етапу конкурсу.
Кандидати, які набрали від 1 до 2 балів, вважаються такими, що пройшли тестування на знання спеціального законодавства та допускаються до наступного етапу конкурсу - визначення рівня володіння іноземною мовою.
Визначення рівня володіння іноземною мовою – здійснюється Центром мовної підготовки Дипломатичної академії імені Геннадія Удовенка при Міністерстві закордонних справ України, відповідно до порядку, затвердженого МЗС.
За результатами визначення рівня володіння іноземною мовою відповідно до глобальної шкали Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти встановлюються такі рівні володіння іноземною мовою: «А1», «А2», «В1», «В2», «С1», «С2». Нульовий рівень володіння іноземною мовою “F” встановлюється кандидатам, які володіють іноземною мовою в обсязі, що не є достатнім для визначення рівня.
За результатами визначення рівня володіння іноземною мовою виставляються такі бали:
Рівень володіння іноземною мовою може бути підтверджений шляхом подання кандидатом сертифіката, що посвідчує складення міжнародного іспиту (тесту) щодо володіння іноземною мовою, за умови наявності такого сертифіката у переліку, який визначається МЗС та оприлюднюється на його офіційному веб-сайті.
Кандидату, який під час подання документів для участі у конкурсі надав копію відповідного сертифіката та до проходження етапу визначення рівня володіння іноземною мовою пред’явив його оригінал, зараховується визначений цим сертифікатом рівень володіння іноземною мовою.
Кандидати, які за результатами визначення рівня володіння іноземною мовою набрали 0 балів, а також кандидати, які не з’явилися для його визначення протягом часу, передбаченого для проходження цього етапу конкурсу, вважаються такими, що не пройшли конкурс. Такі кандидати не допускаються до наступного етапу конкурсу.
Перед проведенням співбесіди з членами конкурсної комісії МЗС формується попередній рейтинг кандидатів за результатами пройдених етапів конкурсу.
До співбесіди допускаються не більше семи кандидатів, які мають найвищий попередній рейтинг, а також кандидати, які мають такий самий попередній рейтинг як сьомий кандидат.
Загальна кількість балів кандидата на зайняття посад дипломатичної служби категорій «Б» і «В», визначається шляхом додавання середніх балів за кожною окремою вимогою та балів за результатами тестування на знання законодавства, тестування на знання спеціального законодавства та визначення рівня володіння іноземною мовою.
Відповідно до пункту 92 «Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби» передбачено, що кандидати на зайняття посад дипломатичної служби категорій «Б» і «В» проходять, крім тестування на знання законодавства, тестування на знання спеціального законодавства.
Перелік тестових питань на знання спеціального законодавства та варіанти відповідей затверджені наказом МЗС від 25.11.2019 №525:
Згідно з наказом Міністерства закордонних справ України від 18.09.2019 №425, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.09.2019 за №1073/34044 «Про затвердження вимог до осіб, які претендують на зайняття посад дипломатичної служби категорій «Б» і «В»: