• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Африканський Союз
Опубліковано 08 червня 2023 року о 11:00

Африканський Союз (далі – АС) – міжнародна міжурядова організація, заснована 9 липня 2002 АС, яка наразі об’єднує 55 держав Африки, є правонаступницею Організації Африканської Єдності (ОАЄ). Штаб-квартира АС, побудована винятково за китайські кошти у 2012 році, як подарунок від Китаю, розташована у столиці Ефіопії – Аддис-Абебі.

25 травня відзначається День Африки – день заснування ОАЄ (25.05.1963 р., Аддис-Абеба).

Робочі мови АС: англійська, арабська, португальська, французька.

Створення АС стало реакцією африканських країн на безпекові виклики, численні війни і конфлікти на континенті у контексті процесів глобалізації.

Головні договірно-правові акти, що регулюють роботу АС:

  • Договір про створення Африканського економічного співтовариства (1991);
  • Установчий акт Африканського союзу (набув чинності у 2001).

 Основними завданнями та принципами Африканського Союзу є:

  • розбудова процвітаючої Африки для забезпечення вагомого місця континенту в глобальній економіці;
  • політична інтеграція континенту на основі ідей панафриканізму та відродження Африки;
  • розвиток демократії, забезпечення прав і свобод населення країн континенту, верховенство права;
  • мир та безпека континенту;
  • збереження культурної ідентичності, спільної спадщини і цінностей;
  • сприяння міжнародному співробітництву відповідно до Статуту ООН та Загальної декларації прав людини.

Структуру Африканського Союзу становлять:

Асамблея – вищий орган АС, до складу якої входять глави держав та урядів членів Союзу. Асамблея визначає політику АС, встановлює пріоритети, схвалює щорічну програму діяльності, бюджет організації, контролює виконання рішень на самітах глав держав, які скликаються раз на рік (у січні – лютому календарного року) або позачергово. Голова Асамблеї АС обирається на щорічній ротаційній основі.

Виконавча рада – підзвітний Асамблеї головний, виконавчий, постійно діючий орган АС. До її складу входять міністри закордонних справ держав-членів. Засідання Ради скликаються двічі на рік перед проведенням чергової Асамблеї, або позачергово. Рішення приймають консенсусом або, у разі не досягнення консенсусу, двома третинами голосів. До сфери компетенції Виконавчої ради входить попередження, відслідковування та розв’язання конфліктів, проведення миротворчих операцій, застосування санкційних механізмів тощо.

Панафриканський парламент – (знаходиться у м. Мідранд – Південно-Африканська Республіка) складається з 255 представників, обраних законодавчими органами 51 з 55 африканських країн, які ратифікували Протокол про створення АС. Виконує консультативні функції. Основним завданням інституції є всеохоплююча участь Африканських народів у розвитку та економічній інтеграції континенту. Парламент є платформою для участі громадян усіх африканських держав у дискусіях та процесах прийняття рішень щодо проблем і викликів континенту. До його складу входять п’ять кокусів, які представляють Західний, Південний, Північний, Східний та Центральний африканські регіони.

Комісія – постійно діючий секретаріат організації, що складається з Голови, його заступника та восьми членів (комісарів), які постійно працюють у штаб-квартирі АС та виконують адміністративні функції. Комісари обираються на чотирирічній термін. За ними закріплені такі галузі співробітництва, як мир та безпека, політичні питання, торгівля та промисловість, енергетика та інфраструктура, соціальна сфера, питання науки та технології, економічні питання.

Комітет постійних представників є допоміжним та консультативним органом Виконавчої ради, який складається з постійних представників країн-членів АС при Союзі (як правило – послів цих держав в Аддис-Абебі), засідає раз на місяць. Опікується підготовкою порядку денного засідань Виконавчої ради та проєктів її рішень.

Спеціальні технічні (галузеві) комітети опрацьовують галузеві проєкти та програми Африканського Союзу і передають їх на розгляд Виконавчої ради. Забезпечують координування, супровід та оцінювання імплементації рішень органів АС. До складу кожного комітету входять міністри країн-членів та високопосадові країн, відповідальні за окремі галузі співробітництва. Комітети підпорядковуються Виконавчій раді.

Рада миру та безпеки є органом у складі 15 виборних членів, кожен з яких обирається Виконавчою Радою АС. П’ять членів обираються терміном на три роки, десять членів - на два роки. Члени Ради обираються за принципом рівної регіональної представленості та ротації держав. Ротація держав погоджується між регіональними групами, які представлені за формулою: Західна група – 4 місця, Південна група – 3 місця, Північна група – 2 місця, Східна та Центральна африканські групи по 3 місця.

Основними функціями Ради є забезпечення колективної безпеки та превентивних заходів щодо підтримання миру, ефективного реагування на конфліктні та кризові ситуації, координація заходів із встановлення миру, утворення і проведення операцій з підтримання миру.

Фінансовими інституціями АС є Африканський центральний банк, Африканський монетарний фонд та Африканський інвестиційний банк. У Секретаріаті та різних регіональних установах АС працює 1,4 тис. службовців (з них понад чверть – громадяни Ефіопії). Бюджет Африканського Союзу формується за рахунок внесків країн-членів та іноземних країн. Серед найбільших контриб’юторів до бюджету організації є Алжир, Єгипет, Марокко, Нігерія та Південно-Африканська Республіка.

Окремі країни та організації, зокрема Велика Британія, Канада, Німеччина та інші, а також ЄС, беруть участь у фінансуванні АС. Щорічний бюджет Африканського Союзу складає близько 700 млн. доларів США.

Співробітництво з Україною: 

22 червня 2016 р. – Україна набула статус спостерігача в Африканському Союзі. 

Лютий 2018 р. – відбулася зустріч заступника Міністра закордонних справ України з Комісаром з політичних питань АС Мінатою Семате Сессумою в рамках 37-ї сесії Ради ООН з прав людини у Женеві. 

Лютий 2020 р. – українська делегація на чолі з Директором Департаменту країн Близького Сходу та Африки МЗС України взяла участь у роботі 36-ї сесії Виконавчої ради АС в Аддис-Абебі. 

Квітень 2022 р. - телефонна розмова Президента України Володимира Зеленського з Головою Африканського Союзу, Президентом Сенегалу Макі Салем, де було обговорено заяву Африканського Союзу від 24 лютого 2022 щодо поваги до суверенітету й територіальної цілісності України у контексті російського вторгнення та жахливі злочини агресора, що з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну призвели до смерті десятків тисяч невинних українців, включаючи жінок та дітей.

10 жовтня 2022 р.Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх взяв участь у роботі міжнародної Конференції високого рівня з питань продовольчої безпеки в штаб-квартирі Африканського Союзу. Було обговорено подолання наслідків продовольчої кризи в країнах Африки, спричиненої російською агресією в Україні. Було поінформовано про кроки України, щоб і далі залишитись надійним постачальником зерна до Африки, а також зберегти статус гаранта продовольчої безпеки у світі.

1 лютого 2023 р. - Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх провів переговори у форматі відеоконференції з пані комісаром Комісії Африканського Союзу з питань агрополітики та сільського господарства Жозефою Сако. Сторони обговорили шляхи поліпшення рівня продовольчої безпеки на Африканському континенті. Українська сторона запросила Комісію Африканського Союзу приєднатися до зусиль з підтримки Формули миру, спрямованої на відновлення міжнародної стабільності, а також до ініціативи Grain from Ukraine, яка має на меті суттєво збільшити поставки продовольства до держав Африки та Азії, зняти гостроту продовольчої кризи та врятувати мільйони людей від голоду.

2 травня 2023 р. - відбулася телефонна розмова між Президентом України Володимиром Зеленським і Президентом Коморських Островів і Главою Африканського Союзу Азалі Ассумані щодо розвитку співпраці між Україною та Африкою, у тому числі в контексті продовольчої безпеки.

24 травня 2023 р. - міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів у м.Аддис-Абеба, Ефіопія, зустрічі із Головою Африканського Союзу, Президентом Союзу Коморських островів Азалі Ассумані, та Головою Комісії Африканського Союзу Мусою Факі Махаматом. Було обговорено курс України на активізацію відносин із країнами Африки, розвиток співпраці в сфері продовольчої безпеки. Крім того, українська сторона поділилася досвідом української воєнної дипломатії та протидії інформаційним загрозам. Було домовлено перевести на системну основу контакти та консультації на всіх рівнях між урядом України та Комісією Африканського союзу. 

Корисні посилання:

Дмитро Кулеба: Україна започатковує системну співпрацю із Африканським Союзом

Звернення міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби з нагоди Дня Африки

Спецпредставник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх взяв участь у роботі міжнародної Конференції високого рівня з питань продовольчої безпеки в Аддис-Абебі

Максим Субх провів переговори з пані комісаром Комісії Африканського Союзу з питань агрополітики та сільського господарства Жозефою Сако



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux