ГУУАМ було створено у 1997 році як політико-консультативний форум за участю Азербайджану, Грузії, Молдови, України та Узбекистану.
У 2006 році Азербайджаном, Грузією, Молдовою та Україною створено Організацію за демократію та економічний розвиток – ГУАМ, що діє на підставі Статуту та є суб’єктом міжнародного права.
Основними цілями ГУАМ є утвердження демократичних цінностей; забезпечення верховенства права і поваги прав людини; забезпечення сталого розвитку; зміцнення міжнародної та регіональної безпеки та стабільності; поглиблення європейської інтеграції, а також розширення економічного та гуманітарного співробітництва; розвиток соціально-економічного, транспортного, енергетичного, науково-технічного та гуманітарного потенціалу Сторін.
ОДЕР-ГУАМ взаємодіє з іншими країнами та міжнародними організаціями шляхом укладання відповідних угод. ОДЕР-ГУАМ має статус спостерігача в ГА ООН.
Основним органом ГУАМ є Рада, яка здійснює свою роботу на рівнях Глав держав, Міністрів закордонних справ, Національних координаторів та Постійних представників.
Поза договірними рамками Організації існують Парламентська асамблея (заснована у вересні 2004 р.); Форум зі співробітництва жінок держав-членів (заснований у вересні 2001 р.); Міжнародний союз об’єднань громадян “Молодіжний форум країн” (заснований у листопаді 2006 р.); Ділова рада (створена у липні 2002 р.) та Економічний форум (вперше скликаний у листопаді 2004 року). За згодою всіх Сторін, ГУАМ може вступати в діалог і взаємодію з іншими державами та міжнародними організаціями.
Організаційно-технічне забезпечення діяльності ГУАМ здійснює Секретаріат, який акредитовано при МЗС України у 2007 р. Місцем перебування Секретаріату ГУАМ є місто Київ. Офіційна інавгурація Секретаріату відбулась 26 лютого 2009 року. Секретаріат функціонує під керівництвом Генерального секретаря, який обирається Радою Міністрів закордонних справ на чотири роки. Генеральним секретарем, наразі є представник Азербайджану Алтай Ефендієв, кандидатура якого була затверджена у 2019 р. на другий чотирирічний період.
Головування в ГУАМ здійснюється, як правило, на щорічній ротаційній основі. Україна головувала в Організації з травня 2006 р. по червень 2007 р., а також у 2010, 2015 та 2019 роках.
За час існування ГУАМ усталеного характеру набуло співробітництво Організації з країнами-партнерами у форматі ГУАМ+, зокрема зі США та Японією, активізується діалог з Вишеградською групою. Підписано 30 документів (угод, меморандумів та протоколів) міжнародного співробітництва. Було узгоджено Концепцію транспортного коридору ГУАМ, розроблено проект Протоколу щодо затвердження Порядку створення та діяльності Робочого органу, що координує дії Сторін Угоди у напрямку створення зони вільної торгівлі між державами-членами, Правила визначення країн-походження товарів. Україна є державою-засновницею регіональної ініціативи ГУАМ та ініціювала її перетворення на міжнародну організацію - Організацію за демократію та економічний розвиток – ГУАМ.
Серед основних досягнень у співробітництві в рамках ГУАМ у 2019 році слід відзначити наступні: 1) митними органами розроблено та впроваджено механізм імплементації Протоколу між митними адміністраціями щодо взаємодії у сфері боротьби з митними правопорушеннями, пов’язаними з переміщенням товарів повітряним шляхом через державні кордони країн-членів ГУАМ, який був підписаний в рамках зустрічі Голів урядів країн ГУАМ у жовтні 2018 р. в м. Кишиневі; 2) з 1 березня 2019 р. почала діяти оновлена Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про взаємне скасування візових вимог, яка запроваджує взаємні поїздки громадян України та Грузії на підставі внутрішніх паспортів у формі картки (ID), що містять безконтактний електронний носій.