Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) є одним з двох статутних органів Ради Європи. Асамблея розглядає актуальні питання, пов’язані з проблемами сучасного суспільства і різними аспектами міжнародної політики в рамках загального мандату Ради Європи, що охоплює такі сфери як захист прав людини, розвиток демократії та верховенства права.
Парламентська асамблея здійснює моніторинг виконання державами зобов’язань, взятих на себе після вступу до Ради Європи. У 1997 році з цією метою було створено спеціальний Комітет з питань дотримання обов’язків державами – членами РЄ (Комітет з питань моніторингу/Моніторинговий комітет). Цей Комітет повинен раз на рік надавати Асамблеї звіт щодо основних підсумків своєї діяльності. Станом 2022 р. під моніторингом ПАРЄ продовжують перебувати 10 країн: Азербайджан, Албанія, Боснія і Герцеговина, Вірменія, Грузія, Молдова, Польща, Сербія, Туреччина та Україна.
З набуттям членства у Раді Європи, наша держава добровільно взяла на себе низку формальних вступних зобов’язань перед РЄ. Крім того, як член Ради Європи Україна має статутні обов’язки: забезпечення демократії, захисту прав людини та принципу верховенства права.
Після вступу України до Ради Європи, Комітет ПАРЄ з правових питань і прав людини, у відповідності до Розпорядження ПАРЄ № 508 (1995), розпочав процедуру моніторингу виконання нашою державою обов’язків і зобов’язань перед Радою Європи згідно із Статтею 3 Статуту РЄ та Висновку № 190 (1995). Комітетам ПАРЄ з політичних питань та відносин з європейськими країнами-не членами було доручено долучитися до цього процесу (надати відповідні висновки).
Питанням відстеження прогресу виконання Україною своїх обов’язків та зобов’язань перед РЄ опікується Моніторинговий комітет ПАРЄ. Загалом за історію застосування процедури моніторингу стосовно України згаданим Комітетом було ухвалено більше п’ятнадцяти резолюцій та рекомендацій.
4-7 липня 2021 р. відбувся останній візит делегації Моніторингового комітету ПАРЄ в Україну, який здійснювався в рамках моніторингової процедури щодо України. За результатами візиту співдоповідачі ПАРЄ з питань України Біргір Торарінссон (Ісландія, EPP/CD) і Альфред Хеер (Швейцарія, ALDE):