Контроль над звичайними озброєннями та заходи
зміцнення довіри і безпеки у військовій галузі у Європі
Комплекс міжнародних домовленостей та передбачених ними заходів з контролю над звичайними озброєннями та військовою діяльністю був вироблений у період 1975-1990 років у рамках Наради з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ) у розпал «холодної війни» як один з інструментів зниження напруги у стосунках між Сходом і Заходом у рамках концепції «мирного співіснування».
Подальша еволюція заходів зміцнення довіри супроводжувалась інституалізацією безпекового діалогу на майданчику НБСЄ у Відні та виходом на взаємне розуміння державами-учасницями Організації Варшавського договору (ОВД) і НАТО необхідності не лише інформаційного обміну, але й суттєвого обмеження та скорочення основних ударних озброєнь. У результаті 19 листопада 1990 р. у Парижі був підписаний Договір про звичайні збройні сили у Європі.
У 1992 р. міжнародні моніторингові та контрольно-перевірочні механізми у військовій сфері були посилені режимом «відкритого неба», який надав державам-учасницям НАТО і колишньої ОВД можливість здійснювати з повітря безпосереднє спостереження за військовою діяльністю один одного.
Отже, у 1990-1992 р.р. у Європі був створений комплексний безпековий механізм, який дозволив скоротити ударні військові потенціали держав-супротивників, встановити баланс військових сил у Європі та відвернути можливість підготовки та раптового розв’язання широкомасштабної війни.
Побудований таким чином каркас загальноєвропейської безпеки зберігав свою ефективність упродовж майже 20 років.
Основу цього механізму складали:
Договір про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ) (офіційний текст за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_314), який був підписаний 19 листопада 1990 р. у Парижі за Мандатом НБСЄ від 10 січня 1989 р.; набув чинності 09 листопада 1992 р.
Договір з відкритого неба (ДВН) (офіційне посилання: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_316), який був підписаний 24 березня 1992 р. у м. Хельсінкі; ратифікований Україною 02 березня 2000 р.; набув чинності 01 січня 2002 р.
Віденський документ ОБСЄ про заходи зміцнення довіри і безпеки у військовій галузі у Європі
(офіційний текст: https://www.osce.org/fsc/86597?download=true;
https://www.osce.org/ru/fsc/86600?download=true), який є політично зобов’язуючою домовленістю держав-учасниць ОБСЄ.
Починаючи з 2007 року, побудований у Європі універсальний механізм контролю над звичайними озброєннями (КЗО) почав зазнавати ерозії внаслідок свідомих реваншистських кроків росії у рамках здійснюваного москвою нео-імперського зовнішньополітичного курсу, включаючи:
- триваючу відмову росії від виведення своїх збройних сил та звичайних озброєнь з території Грузії та Республіки Молдова;
- одностороннє зупинення росією участі у Договорі про звичайні збройні сили в Європі у грудні 2007 року;
- збройну агресію проти Грузії та окупацію частини території у 2008 році;
- блокування з 2011 року будь-яких міжнародних ініціатив, спрямованих на добросовісне виконання та модернізацію заходів зміцнення довіри і безпеки, визначених Віденським документом ОБСЄ;
- свідоме маніпулювання та зловживання положеннями Договору з відкритого неба у 2010-2020 рр., спрямованого на витиснення США з цього Договору (у 2020 р.), та вихід самої росії з ДВН у 2021 році;
- остаточний вихід рф з Договору про звичайні збройні сили у Європі у травні 2023 року.
Воєнне вторгнення рф в Україну та тимчасова окупація території АР Крим і ОРДЛО у 2014 році, а також розв’язання росією неспровокованої широкомасштабної війни проти України у лютому 2022 року спричинили остаточну руйнацію механізмів та режимів контролю над звичайними озброєннями у Європі.
Україна зацікавлена у розбудові нової – повоєнної – безпекової архітектури у Європі відповідно до безпекових і воєнних пріоритетів, визначених у «формулі миру», проголошеній Верховним Головнокомандувачем Збройним Сил України – Президентом України Володимиром Зеленським.
Україна не виключає, що досвід підготовки, укладення та імплементації ДЗЗСЄ, ДВН та Віденського документа може бути використаний з метою вироблення майбутніх домовленостей у сфері міжнародної безпеки і контролю над озброєннями у повоєнній Європі.