Рада Європи (РЄ) утворена 5 травня 1949 року з метою досягнення більшого єднання між її державами-членами для збереження та втілення в життя ідеалів і принципів, які є їхнім спільним надбанням, а також сприяння їх економічному та соціальному прогресу.
Головним завданням РЄ є координація ухвалення та імплементації законодавств країн- учасниць для забезпечення норм ліберальної демократії, які викладені у Європейській конвенції про захист прав і основних свобод людини (1950 р.).
Штаб-квартира РЄ знаходиться в м. Страсбурзі, Французька Республіка. До Ради Європи входять 46 держав.
Згідно з резолюцією КМРЄ №(2022)2 російська федерація за агресію проти України перестала бути членом Ради Європи з 16 березня 2022 року. У зв’язку з ухваленням резолюції про правові та фінансові наслідки припинення членства російської федерації ця країна з 23 березня 2022 року також перестала бути учасником усіх Розширених угод Ради Європи.
В роботі Організації крім держав-членів беруть участь країни зі статусом спеціально запрошеного гостя у Парламентській асамблеї Ради Європи, спостерігача в Комітеті міністрів Ради Європи та спостерігача в Парламентській асамблеї Ради Європи.
Головними статутними органами Ради Європи є Комітет міністрів та Парламентська асамблея.
Комітет міністрів (КМ) є керівним органом. До його складу входять Міністри закордонних справ держав-членів Ради Європи або їх постійні представники.
Комітет міністрів визначає напрямки діяльності Ради Європи, розглядає та приймає рішення щодо висловлених Парламентською асамблеєю рекомендацій, пропозицій міжурядових комітетів та конференцій галузевих міністрів. Комітет міністрів затверджує програму діяльності Ради Європи та її бюджет.
Рішення Комітету міністрів передаються урядам країн-членів Ради Європи як рекомендації або як європейські конвенції та угоди для визначення щодо участі в них. На сьогодні розроблено 224 конвенції та договірно-правові інструменти, які є конкретним результатом діяльності Ради Європи. Комітет також ухвалює декларації або резолюції з політичних питань.
Головування у КМ здійснюється за принципом ротації (як правило, в алфавітному порядку). Термін повноважень головуючого – 6 місяців. З 20 травня 2022 р. в Комітеті міністрів РЄ головує Ірландія.
Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) є першою європейською асамблеєю в історії континенту. Вона виконує дорадчі функції та відіграє важливу роль у визначенні напрямків діяльності Ради Європи. Під час засідань Асамблеї предметом обговорень можуть бути питання, що визначають вплив на життя всієї Європи. Робота парламентарів також відіграє значну роль у визначенні напрямків діяльності Комітету міністрів.
Ухвалені Асамблеєю рішення мають рекомендаційний характер. Водночас вони часто беруться за основу майбутніх міжнародних угод, Європейських конвенцій, які формують правову базу Ради Європи.
Голова Асамблеї обирається на один рік з можливістю переобрання. Головою ПАРЄ з січня 2022 року є представник Нідерландів Тіні Кокс, який до цього очолював в Асамблеї політичну групу об’єднаних лівих.
В Асамблеї сформовано 5 політичних груп: Соціалісти, демократи та зелені; Європейська народна партія; АЛДЄ; Об’єднані європейські ліві та Група консерваторів.
Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи (КМРВРЄ), який є консультативним органом Організації, було створено 14 січня 1994 року рішенням Комітету міністрів РЄ для сприяння розвитку місцевої демократії в країнах Центральної та Східної Європи, а також процесу регіоналізації в Європі.
КМРВРЄ складається з депутатів від 46 країн-членів РЄ, які є членами виборних органів місцевого й регіонального рівнів або призначеними посадовими особами, безпосередньо підпорядкованими виборному місцевому чи регіональному органу.
У березні 2021 року Головою Конгресу обраний Леендерт Вербеек (Нідерланди).
Секретаріат Ради Європи забезпечує роботу головних органів Ради Європи, а його співробітники є представниками усіх держав-членів Організації. Очолює Секретаріат та координує його роботу Генеральний секретар РЄ.
У червні 2019 р. Генеральним секретарем Ради Європи на п’ятирічний строк обрано Марію Пейчинович-Бурич (Хорватія). З березня 2021 року заступником Генерального секретаря є Бьорн Берге (Норвегія).
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) створено у 1959 р. з метою вдосконалення контрольного механізму Європейської конвенції з прав людини. ЄСПЛ відводиться ключова роль у забезпеченні чіткого та дієвого контролю за реалізацією державами-членами взятих на себе зобов’язань щодо захисту прав та основних свобод людини.
До складу ЄСПЛ входять судді, що обираються Парламентською Асамблеєю Ради Європи від кожної держави-учасниці. Головою суду у травні 2020 року обраний Роберто Спано (Ісландія).
ЄСПЛ є єдиним у світі міжнародним судом, до якого особа може звертатися зі скаргою на державу щодо порушення прав людини.
У квітні 2022 року суддею ЄСПЛ від України обрано Миколу Гнатовського.
Європейська Комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія) є незалежним консультативним органом, який було утворено у 1990 році, згідно з Резолюцією 90(6) КМРЄ про Часткову угоду, яка заснувала цю інституцію. Членство у Венеціанській комісії має 61 держава, у тому числі всі 46 держав-членів Ради Європи.
Головою Венеціанської комісії з грудня 2021 року є Клер Базі-Малорі (Франція).