Центральноєвропейська ініціатива (ЦЄІ) є регіональною організацією країн Центральної та Східної Європи, діяльність якої спрямована на налагодження багатостороннього співробітництва у політичній, соціально-економічній, науковій та культурній сферах та сприяння на цій основі зміцненню стабільності і безпеки в регіоні. До її складу входить 17 країн (10 країн ЄС) – Албанія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чеська Республіка, Угорщина, Італія, Македонія, Молдова, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія, Чорногорія та Україна.
Пріоритети діяльності Ініціативи – поглиблене співробітництво з ЄС, розвиток регіональної співпраці з іншими відповідними структурами, сприяння європейській інтеграції та підтримка держав-кандидатів до вступу в ЄС серед країн - учасниць Ініціативи. З держав-учасниць ЦЄІ десять країн вже є членами ЄС, інші (за винятком Білорусі) задекларували це членство своєю метою.
Інструментарій Ініціативи спрямований, зокрема, на передачу технологій європейської інтеграції від країн-членів ЄС до країн, які стоять на шляху до членства в Євросоюзі, сприяння прискоренню адаптації державних механізмів країн-аспірантів до європейських стандартів.
Структурно діяльність ЦЄІ здійснюється на трьох рівнях: глав урядів, міністрів закордонних справ, а також національних координаторів країн-членів Ініціативи.
Форуми ЦЄІ відбуваються, як правило, на території (у столиці) головуючої країни. Ротація головування відбувається на щорічній основі (у 2012 р. головувала Україна, 2019 р. – головувала Італія, 2020 р. – головує Чорногорія).
ЦЄІ активно співпрацює з іншими європейськими регіональними організаціями, такими як Адріатично-Іонічна Ініціатива, Рада регіонального співробітництва, ОЧЕС, Рада держав Балтійського моря тощо.
У реалізації своїх цілей ЦЄІ спирається на підтримку парламентарів та бізнесових кіл її країн-членів через спеціально створені структури. Це, відповідно, Парламентський вимір ЦЄІ та Ініціатива Центральноєвропейських торговельних палат. Зазначені структури не входять безпосередньо до ЦЄІ і діють незалежно, здійснюючи загальну координацію через Секретаріат ЦЄІ.
Сучасне співробітництво в ЦЄІ, яке базується на використанні фінансування з різних фондів та застосуванні різноманітного інструментарію, спрямоване на досягнення чотирьох цілей: зміцнення співробітництва між самими країнами, без прив’язки до ЄС; підтримка просування країн у напрямку євроінтеграції; зміцнення співробітництва з ЄС, зокрема, шляхом участі у відповідних програмах Євросоюзу; розвиток громадянського суспільства.
Фонд співробітництва, Трастовий фонд ЦЄІ в ЄБРР (фінансується Італією), Фонд Солідарності та Фонд проектів у галузі клімату та довкілля (фонди поповнюються за рахунок добровільних цільових внесків країн-членів ЦЄІ, а також залучаються кошти з джерел ЄС в ході реалізації відповідних проектів).
Найбільш витребуваним за своїми правилами та цільовим призначенням є Фонд співробітництва, який використовується для реалізації невеликих проектів (семінари, конференції, навчальні курси тощо).
Україна почала розвивати контакти з ЦЄІ у 1992 р. шляхом участі в діяльності кількох робочих груп Ініціативи. У березні 1994 р. наша держава отримала статус члена Асоційованої Ради ЦЄІ, а 31 травня 1996 р. набула статус повноправного члена.
Україна розглядає ЦЄІ як важливий механізм інтеграції до європейського економічного та політичного простору, а також зміцнення стабільності в регіоні та подальшого розвитку всебічних відносин між країнами-членами Ініціативи. Фахівці України беруть участь у діяльності експертних мереж, що діють у рамках ЦЄІ, за такими напрямами як транскордонне співробітництво, транспорт, енергетика, наука і технології, сільське господарство, сфера культури. На постійній основі ведеться робота, спрямована на активізацію участі підприємств та організацій України у реалізації проектів співробітництва в рамках Ініціативи.