• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
5 ТД
Опубліковано 18 січня 2024 року о 08:40

Відносини України із країнами Близького Сходу та Африки

Регіон Близького Сходу посідає важливе місце у зовнішній політиці України, що пояснюється його вагомою роллю у системі сучасних міжнародних політичних, економічних та безпекових координат.

Про взаємне прагнення України та близькосхідних держав до розвитку відносин свідчить широка дипломатична присутність: Україна має Посольства в Ізраїлі, Іраку, Ірані, Йорданії, Катарі, Кувейті, Лівані, ОАЕ, Саудівській Аравії, діє Представництво України при Палестинській Національній Адміністрації. У Києві функціонують Посольства Ізраїлю, Іраку, Ірану, Катару, Кувейту, Лівану, ОАЕ, Палестини, Саудівської Аравії, а також відділення Посольства Йорданії.

Упродовж останніх років відносини України з державами регіону розвиваються по висхідній. З початку повномасштабного російського вторгнення відбулася значна активізація контактів, у т.ч. на найвищому рівні. Окрім проведення телефонних розмов та участі в онлайн-заходах, у 2023 році Президент України Володимир Зеленський здійснив робочий візит до Саудівської Аравії (у поєднанні з участю в 32-му черговому саміті Ліги арабських держав). Протягом цього року відбулися також візити до Києва глав зовнішньополітичних відомств Ізраїлю, Саудівської Аравії і Бахрейну; до Багдаду та Ель-Кувейту – Міністра закордонних справ України.

Спираючись на давні історичні зв’язки з країнами регіону, Україна послідовно виступає за врегулювання конфліктів на Близькому Сході на основі норм міжнародного права та займає послідовну позицію в рамках міжнародних організацій щодо мирного вирішення існуючих суперечностей та першочерговості забезпечення гуманітарних потреб населення.

У регіоні Близького Сходу українська дипломатія здійснює проактивну економічну політику, спрямовану на розширення існуючих та пошук нових ринків експорту, його диверсифікацію (IT-cфера, високі технології, авіакосмічна галузь, відновлювана енергетика, аграрна продукція тощо), скасування обмежень на імпорт української продукції. Україна є одним з гарантів продовольчої безпеки багатьох держав регіону.

Останніми роками спостерігалося ефективне залучення іноземних інвесторів, провідних фінансових інституцій регіону до реалізації спільних проєктів на території України у сферах ІТ, літакобудування, сільського господарства, інфраструктури, промисловості та енергетики. Країни Аравійського півострова здійснили значні інвестиції в агропромисловий комплекс та портове господарство України. Активно розвивається українсько-ізраїльське співробітництво у сфері інновацій та високих технологій.

За даними Держстату України, у 2020 році торгівля товарами з близькосхідними партнерами склала 3,986 млрд. дол. США (при вітчизняному експорті у розмірі 3,551 млрд. дол. США), в 2021 році – 5,271 млрд. дол. США (при вітчизняному експорті у розмірі 4,599 млрд. дол. США). У 2020 році загальні показники торгівлі послугами склали 0,705 млрд. дол. США, в 2021 році – 0,926 млрд. дол. США (при переважному на користь України сальдо).

Водночас, обумовлене пандемією COVID-19 порушення світових торгових зв’язків та повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну негативно позначилися на обсягах комерційних операцій з країнами Близького Сходу.

Посиленню двосторонньої економічної взаємодії сприятиме усунення торговельних бар’єрів з країнами регіону: 1 січня 2021 року набула чинності Угода про вільну торгівлю між Україною та Ізраїлем, опрацьовується можливість її поширення на сферу послуг; з окремими країнами започатковано переговорний процес щодо укладення угод про преференційну торгівлю (зокрема, про всеосяжне економічне партнерство з ОАЕ).

Подальшому поглибленню всебічної співпраці з країнами Близького Сходу покликане сприяти розширення контактів з регіональними організаціями.

Розбудова широкомасштабного співробітництва з країнами Африки є важливим напрямком зовнішньої політики України.

Важливість Африканського континенту для України обумовлюється як політичними, так і економічними інтересами.

Впродовж останніх років країни континенту значно посилили свою політичну вагу у міжнародних відносинах. Завдяки вагомому представництву у міжнародних і регіональних організаціях (понад чверть голосів у ГА ООН) африканські держави отримали відчутний вплив на світовій арені.

Розвиток співробітництва між Україною та країнами Африки на нинішньому етапі спрямований на активізацію політичного діалогу, взаємодії в міжнародних організаціях, пошук нових ринків для експорту української продукції, його диверсифікації (високі технології, авіакосмічна галузь, відновлювана енергетика, аграрна та промислова продукція тощо),   нарощування гуманітарної компоненти.

На сьогодні в Африці функціонують одинадцять Посольств України: в Алжирі, Анголі, Ефіопії, Єгипті, Кенії, Лівії (тимчасово з розміщенням у Тунісі), Марокко, Нігерії, ПАР, Сенегалі, Тунісі. Триває процес розширення мережі закордонних дипломатичних установ України та Почесних консульств України в Африці, зокрема планується відкриття Посольства України у Гані.

Для просування своїх інтересів наша держава прагне ефективніше використовувати існуючі на континенті багатосторонні платформи: Україна отримала статус країни-спостерігача при Африканському Союзі; представників України акредитовано при Організації Економічного співтовариства держав Західної Африки (ЕКОВАС) та Співтоваристві розвитку Півдня Африки (САДК); Україна є спостерігачем у Міжнародній організації Франкофонії, до складу якої входить велика кількість африканських держав; Посла України в АРЄ акредитовано при Генеральному секретаріаті Ліги арабських держав (штаб-квартира в Каїрі).

Упродовж 2020-2021 рр. попри обмеження, пов’язані з COVID-19, з країнами континенту вдалося підтримувати контакти на найвищому та високому рівнях. Так, Президент України В.Зеленський вперше провів зустрічі (на полях Кліматичного саміту COP-26 у м. Глазго 01-02 листопада 2021 р.) з президентами Гвінеї-Бісау Умару Сісоку Ембало, Республіки Конго Дені Сассу-Нгессо, Республіки Ліберія Дж.Веа, Республіки Анголи Ж.М.Г.Лоренсу. Було також проведено телефонну розмову Президента України з єгипетським колегою (24.07.20.), розмови Міністра закордонних справ з очільниками МЗС Лівії (23.04.20.), Єгипту (29.07.20. та 25.02.21.), Марокко (17.09.20.), Алжиру (13.10.20.), Нігерії (16.07.21), Кот-д’Івуару (29.07.2021), Сенегалу (10.08.2021), Республіки Нігер (18.06.2021), Ботсвани (20.07.2021), Південно-Африканської Республіки (18.10.2021), зустріч Міністра закордонних справ з очільником МЗС Нігеру (18.06.21, на полях Анталійського дипломатичного форуму). Проведено низку політичних консультацій з окремими африканськими країнами як на рівні керівництва профільних департаментів, так і на рівні заступників глав зовнішньополітичних відомств.

Важливим чинником співпраці України з Африкою є зовнішня торгівля. Зокрема, у 2019 р. загальний обсяг торгівлі України з країнами Африки становив близько 6 млрд дол. США, тоді як за 2020 р. через пандемію COVID-19 – 4,5 млрд дол. США. При цьому майже три чверті українського експорту припадає на п'ять арабських країн Північної Африки (Єгипет, Марокко, Туніс, Алжир, Лівія) – 3,5 млрд. дол. США. У Підсахарській Африці нашими основними торговельними партнерами є Ефіопія, Сенегал, Нігерія, Гана і Кенія.

Триває переговорний процес України з Єгиптом, Тунісом та іншими ключовими країнами Африки з метою укладення двосторонніх угод про надання преференційних умов доступу до ринків сторін. На стадії узгодження перебуває низка проєктів інших угод, насамперед економічного, правового та гуманітарного спрямування: про уникнення подвійного оподаткування і попередження податкових ухилень тощо.

Країни Африканського континенту залишаються традиційними партнерами України у сфері військово-технічного співробітництва.

Продовження практики участі українських військових у операціях ООН з підтримання миру відчутно сприяє підвищенню міжнародному та регіонального авторитету України, насамперед у країнах Африки, де наша країна має значний  миротворчий персонал.

Сьогодні 310 «блакитних шоломів» України представляють нашу державу у 4 операціях ООН з підтримання миру в Африці (Місія ООН із стабілізації у ДР Конго (MONUSCO),  Місія ООН у Південному Судані (UNMISS), Багатопрофільна комплексна місія ООН зі стабілізації у Малі (MINUSMA), Тимчасові сили ООН із забезпечення безпеки в Аб‘єй (UNISFA).

Українська дипломатія сприяє популяризації української освіти серед молоді країн Африки. У закладах вищої освіти України наразі навчаються тисячі студентів з Африканського континенту. Марокко (11,54% від загальної кількості), Нігерія (5,52%) та Єгипет (3,98%) увійшли до 10-ки країн з найбільшою кількістю студентів, які навчалися в Україні у 2020 р.

Двосторонні відносини між України та Алжирською Народною Демократичною Республікою (АНДР)

1.Визнання України: 27 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 20 серпня 1992 р.

3.Політичні відносини:

22-28 квітня 1993 р. - візит до Алжиру делегації України на чолі із заступником Міністра закордонних справ.

Липень 1999 р. - візит до Алжиру Міністра закордонних справ України для участі у роботі 35-го саміту Організації Африканської Єдності.

листопад 1999 р. - розпочало роботу Посольство України в АНДР.

13-15 грудня 2002 р. - офіційний візит до Алжиру Міністра закордонних справ України.

13 жовтня 2020 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з його алжирським колегою С.Букадумом.

05 квітня 2022 р. - зустріч Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ та національної громади за кордоном Алжиру Р.Ламамрою в рамках роботи Арабської Контактної групи ЛАД щодо «кризи в Україні» (м.Варшава).

07 травня 2022 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з його алжирським колегою Р.Ламамрою

4.Торговельно-економічна сфера

Сукупний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та АНДР у 2021 р. склав 571,577 млн дол. США (зріс на 51% у порівнянні з 2020 р.).

Обсяг зовнішньої торгівлі товарами протягом січня 2022 р. склав 92,1 млн дол. США.

Сальдо торгівлі товарами: за січень 2022 р. позитивне і складало 91 млн 300 тис. дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Традиційно між Україною та Алжиром налагоджені добрі контакти між низкою університетів технічної галузі, на регулярній основі відбуваються обміни на рівні спортивних федерацій, симфонічних оркестрів тощо.

6. Науково-технічне співробітництво:

Контакти між низкою університетів технічної галузі між Україною та Алжиром є традиційними. Так, протягом останніх років у сфері освіти здійснювались обміни на рівні викладачів, аспірантів та стажерів алжирських університетів м. Константина, м. Бумердес та м. Бліда з українськими партнерами: Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Університетом нафти і газу (м.Івано-Франківськ), Національним університетом «КПІ» (м.Київ), Харківським Університетом повітряних сил імені Івана Кожедуба.

У зазначеній сфері між Україною і АНДР діють такі угоди:

1. Рамкова угода між Урядом України та Урядом АНДР про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях (підписана 5 грудня 2007 р., м. Алжир, затверджена Постановою КМ України №964 від 05.11.2008 р.).

2. Угода про міжнародне співробітництво між Східноукраїнським національним університетом ім. Володимира Даля (м. Луганськ, Україна) та Університетом Мохамеда Бугари (м.Бумердес, АНДР). (4 листопада 2006 р., м.Луганськ).

3. Договір про партнерство, співробітництво та науковий обмін між Національним технічним університетом України «КПІ» (Київ) та Університетом ім. М.Бугари (м. Бумердес) (травень 2005 р.).

4. Угода про спільну діяльність у рамках проекту «Intellect» між Інститутом енергозбереження і енергоменеджменту НТУ КПІ та Науково-дослідною лабораторією по електрифікації промислових підприємств Університету ім. М.Бугари (м.Бумердес) (травень 2005 р.).

5. Договір про партнерство, співробітництво та науковий обмін між Національним технічним університетом України «КПІ» (Україна) та Науково-технічним університетом ім.Хуарі Бумедьєна (АНДР, Алжир). (лютий 2006 р.).

6. Угода про партнерство, співпрацю та науковий обмін між Національним університетом нафти і газу (м. Івано-Франківськ) та Університетом ім. М.Бугари (м. Бумердес) (27 березня 2006 р.).

7. Угода про науково-технічне співробітництво між Військово-Політехнічною школою Міністерства національної оборони АНДР та Національним університетом оборони України імені І.Черняховського, МО України (підписана дипломатичним шляхом, вересень 2020 р.).

14 квітня 2021 р. та 01 грудня 2021 р. - онлайн-зустрічі між керівництвом Міжнародної реабілітаційної клініки Козявкіна та членами Національного офісу Асоціації дітей, хворих на ДЦП Алжиру.

14 грудня 2021 р. відбулась онлайн-зустріч між керівництвом Київського національного лінгвістичного університету (КНЛУ, Україна) та Університетського Центру Салхі Ахмед Наама з метою розширення освітньо-наукового співробітництва шляхом здійснення академічних і культурних обмінів між зазначеними ВНЗ. В рамках заходу підписано Угоду про співпрацю між Київським національним лінгвістичним університетом (КНЛУ, Україна) та Університетським Центром Салхі Ахмед Наама (АНДР).

7.Договірно-правова база

Договірно-правова база складається з 20 чинних нормативних документів, у т.ч. у сфері торговельно-економічного, військового та науково-технічного співробітництва, а також договорів та меморандумів між вищими навчальними закладами України та Алжиру.

Ключові документи: Угода про торговельне співробітництво між Україною та АНДР; Конвенція про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень; Угода про співробітництво у сфері ВТС; Угода про створення українсько-алжирської Ділової ради між ТПП України і ТПП Алжиру.

Важливі документи, які перебувають на стадії опрацювання: Угода про морське торговельне судноплавство; Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій; Угода між КМУ та Урядом АНДР про взаємну допомогу у митних справах та «пакет правових угод» між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції АНДР.

8.Українська громада: Українська громада Алжиру налічує близько 500 українців, серед яких більшість – дружини та діти алжирських громадян.

9.Дипломатичне представництво України:Посольство України в Алжирі розпочало роботу з листопада 1999 р.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Ангола

1. Визнання України: 30 вересня 1993 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1994 року.

3. Політичні відносини:

Двосторонні політичні та міжгалузеві контакти:

24-25 червня 1999 р. - перший візит до Анголи офіційної делегації України на чолі із заступником Міністра закордонних справ України у статусі Спеціального посланника Президента України.

4-5 квітня 2001 р. - робочий візит в Україну заступника Міністра закордонних справ Анголи Ж.Шикоті, у ході якого був підписаний Меморандум про співробітництво між МЗС України та МЗС Республіки Ангола.

18-19 травня 2013 р. - робочий візит в Україну Державного міністра – керівника військової канцелярії Президента Анголи, генерала Мануеля Елдера Віейра Діаш “Копеліпа”.

19-22 листопада 2017 р. – робочий візит до Республіки Ангола делегації Міністерства аграрної політики та продовольства України на чолі із Заступником Міністра з питань європейської інтеграції.

01 листопада 2021 р. – відбулася зустріч Президентів України та Анголи Володимира Зеленського та Жуау Лоренсу на полях 26-ї Конференції країн-учасниць Рамкової конвенції ООН про зміну клімату у Глазго (COP26).

01 листопада 2021 р. – відбулася зустріч Міністрів закордонних справ України та Анголи Дмитра Кулеби і Тете Антоніу на полях 26-ї Конференції країн-учасниць Рамкової конвенції ООН про зміну клімату у Глазго (COP26).

07 травня 2022 р. – телефонна розмова Міністрів закордонних справ України та Анголи Д.Кулеби і Т.Антоніу.

10 жовтня 2022 р. – телефонна розмова Президентів України і Анголи  В.Зеленського та Ж.Лоренсу.

31 грудня 2022 р. – зустріч Президента Анголи Ж.Лоренсу та Першого віце-прем’єр-міністра України Ю.Свириденко у Бразилії на полях заходів з нагоди інавгурації Президента Бразилії.

31 січня 2023 р. – телефонна розмова Міністрів закордонних справ України та Анголи Д.Кулеби і Т.Антоніу.

29 травня 2023 р. – зустріч Міністрів закордонних справ України та Анголи Д.Кулеби і Т.Антоніу на полях інавгурації новообраного Президента Нігерії у м. Абуджа.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, у 2021 р. обсяг торгівлі товарами між двома країнами, який увесь складався з експорту, становив 22,08  млн дол. США.

Основними статтями експорту у 2021 році стали стали зернові культури на суму 9,94 млн дол. США (45,0%), м'ясо та їстівні субпродукти на суму 8,02 млн дол. США (36,4%), а також продукція борошномельно-круп'яної промисловості на суму 1,42 млн дол. США (6,4%). Загалом близько 95% українського експорту до Анголи складають продовольчі групи товарів.

5. Культурно-освітнє та науково-технічне співробітництво:

Співпраця між Україною і Республікою Ангола у сфері науки та освіти здійснюється в основному у галузі підготовки кадрів різного профілю у ЗВО України.

Станом на 2021 р., за даними Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України здобували освіту 142 ангольських студенти. Відповідна тенденція зберігається впродовж останніх років.

Ангольська молодь здобуває вищу освіту в Україні переважно в університетах Києва, Вінниці, Дніпра, Харкова, Івано-Франківська, Львова та Одеси.

6. Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 12.

Основу договірно-правової бази між Україною та Анголою становлять два документи: Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Ангола (30.09.1994) та Меморандум про співробітництво між МЗС України та МЗС Республіки Ангола (04.04.2001).

7. Українська громада:

За офіційними даними станом на 2021 р., в Анголі на законних підставах перебувало 283 громадянина України.

Українські культурні та освітні організації в країні відсутні.

8. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Анголі.

Дипломатичне представництво України відкрито у травні 2004 р.

Двосторонні відносини України з Королівством Бахрейн

Визнання України: 20 січня 1992 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 20 липня1992 року. 

Політичний діалог:

21 січня 2003 року – офіційний візит Президента України до Королівства Бахрейн.

29 січня 2008 року – перші в історії двосторонніх відносин українсько-бахрейнські політичні консультації.

Березень, квітень 2022 року - телефонні розмови Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та Міністра закордонних справ Королівства Бахрейн Абдуллатіфа Аль-Заяні.

1 червня 2022 року - онлайн зустріч Міністра закордонних справ України Д. Кулеби з очільниками зовнішньополітичних відомств країн Затоки, у т.ч. Міністром закордонних справ Королівства Бахрейн А.Аль-Заяні.

20 вересня 2022 року - зустріч Міністра закордонних справ України Д.Кулеби та Міністра закордонних справ Бахрейну А.Аз-Заяні у рамках роботи 77-ї сесії ГА ООН.

4-5 травня 2023 року – візит Міністра закордонних справ Бахрейну А. Аль Заяні до України.

Міжпарламентський діалог:

У Верховній Раді України сформовано депутатську групу з міжпарламентських зв’язків з Королівством Бахрейн.

11-15 березня 2023 року - візит делегації Верховної Ради України на чолі з Першим заступником Голови О. Корнієнком до Бахрейну для участі у 146-й Асамблеї Міжпарламентського союзу, в рамках якого відбулися зустрічі з Головою Ради Шури Бахрейну (Верхня палата Парламенту) А. Аль Салехом та Міністром закордонних справ Бахрейну А. Аль Заяні.

Договірно-правова база:

Між Україною та Бахрейном підписано 2 документи: Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Королівством Бахрейн та Меморандум про співробітництво між зовнішньополітичними відомствами.

Торговельно-економічне співробітництво України з Бахрейном:

Загальний обсяг двосторонньої торгівлі товарами України з Бахрейном у 2021 році склав 7,11 млн дол. США. Експорт товарів з України до Бахрейну становив 6,61 млн. дол. США (-19,5% порівняно з 2020 р.), імпорт- 507,7 тис. дол. США (+27,3%). Позитивне сальдо для України склало 6,1 млн. дол. США.

Дипломатичне представництво України:

 Посольство України в Об’єднаних Арабських Еміратах (за сумісництвом в Королівстві Бахрейн)


Двосторонні відносини між України та Республікою Бенін

1.Визнання України: 9 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 10 квітня 1992 р.

3.Політичні відносини: 

Контакти на вищому рівні та двосторонні органи високого рівня відсутні.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 50,9 млн. дол. США. Експорт товарів склав 80,89 млн. дол. США, що на 441,1 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 15 тис. дол. США, що на 321,8 % більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 50,873 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (74,8%); добрива (17,3%); м’ясо та їстивні продукти (3,7%); жири та олії тваринного або рослинного походження (2,3%); овочі (0,8%).

Основні статті імпорту із Беніну: живі тварини (99,8%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, в Україні навчається 6 студентів із Республіки Бенін (2021 р.). Опрацьовується питання укладення угоди з Беніном про співробітництво у сфері освіти.

6.Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Базовими документами є ноти щодо встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Бенін (10 квітня 1992 р.).

8.Українська громада: на постійному консульському обігу у Посольстві України в Федеративній Республіці Нігерія перебувають 18 громадян України, які на постійній основі проживають у Республіці Бенін.

9.Дипломатичне представництво: Республіку Бенін віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини України з Республікою Ботсвана

1.Визнання незалежності України: 11 лютого 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 3 березня 2004 р.

3.Політичні відносини:

20 липня 2021 року відбулася телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби та Міністра закордонних справ та співробітництва Республіки Ботсвана Л.Квапе.

8 серпня 2022 року відбулась телефонна розмова між Президентами України В.Зеленським та Ботсвани М.Масісі.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 522,6 тис. дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року у 2,3 рази. При цьому експорт товарів з України до Ботсвани склав 415,6 тис. дол. США (збільшення на 9,2%), а імпорт товарів із Ботсвани в Україну склав 137,0 тис. дол. США (зменшення у 6,7 разів). Позитивне сальдо для України за цей період склало 278,6 тис. дол. США.

Експорт складався на 92,2% (383,3 тис. дол. США) з жирів та олії тваринного або рослинного походження (збільшення на 8,5%) та на 7,8% (32,4 тис. дол. США) з фармацевтичної продукції (у 2020 році експорт зазначеної продукції відсутній), а імпорт був на 97,2% (133,1 тис. дол. США) представлений алмазами (зменшення у 6,9 разів).

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалися 6 громадян Ботсвани.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Спільна Декларація про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Ботсвана (м. Нью-Йорк, 3 березня 2004 року).

8.Українська громада

Відсутня.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Ботсвана відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Буркіна-Фасо

1.Визнання України: 16 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 6 лютого 1992 р.

3.Політичні контакти:

Березень 1995 р - неофіційна бесіда Президентів України і Буркіна-Фасо у рамках Всесвітньої зустрічі на найвищому рівні в інтересах соціального розвитку (м.Копенгаген);

Травень 2011 р. - зустріч Міністрів закордонних справ у Стамбулі.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. двосторонній товарообіг складався майже повністю з українського експорту та становив 30,07 млн дол. США. Україна експортувала, переважно, чорні метали, добрива, продукцію борошномельно-круп’яної промисловості, зернові.

5.Договірно-правова база:

На розгляді буркінійської сторони перебуває два проєкти двосторонніх угод, підготовлених Україною.

6. Українська громада:

Українська діаспора у Буркіна-Фасо, яка б мала організаційне оформлення, громадське чи культурне представництво, відсутня. У країні проживає невелика кількість громадян України.

7. Співробітництво у освітній сфері: У 2021/2022 роках в Україні навчалося 8 студентів з Буркіна-Фасо, у 2022/2023 роках – 3.

8. Дипломатичне представництво України: Буркіна-Фасо належить до сфери відповідальності  Посольства України в Туніській Республіці.


Двосторонні відносини між Україною та Республікою Бурунді

1.Дата визнання України: 06 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 22 лютого 1993 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. Бурунді належить до зони відповідальності Посольства України в Республіці Кенія. Посольство Бурунді в Україні за сумісництвом розташоване у м. москва. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та Бурунді не здійснювались.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 1 млн. 883 тис. дол. США.

Експорт товарів склав 1 млн. 623 тис. дол. США, що становить 1,337% від аналогічного показника 2020 р., імпорт – 251 тис. дол. США, що на 20,3 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 1 млн. 372 тис. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (89,2%), каучук, гума (5,6%), жири та олії тваринного або рослинного походження (5,0%).

Основні статті імпорту із Бурунді: кава та чай (100%).

За 2021 р. єдиною статтею експорту послуг до Бурунді були послуги, пов’язані з подорожами на суму 9 тис. дол. США (100% загального експорту). Імпорт послуг не здійснювався.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчався 1 громадянин Республіки Бурунді.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку.

7.Договірно-правова база: 

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Бурунді від 22.02.1993 р..

8.Українська громада:

Інформація щодо громадян України, які проживають в Бурунді відсутня.    

9.Дипломатичне представництво: Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Габонською Республікою

1.Визнання України: 10 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 01 вересня 1993 р.

3.Політичні відносини: 

У квітні 2011 р. відбувся перший офіційний візит в Україну керівника зовнішньополітичного відомства Габону.

29 листопада 2014 р. під час XV саміту МОФ у Дакарі відбулася зустріч міністрів закордонних справ України та Габону.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 20 млн. дол. США. Експорт товарів склав 19,55 млн. дол. США, що на 180% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 0,54 млн. дол. США, що на 540,4 % більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 19,52 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: м’ясо та їстівні субпродукти (56,3%); реактори ядерні, котли, машини (11,6%); чорні метали (11,6%).

Основні статті імпорту із Габону: деревина та вироби з деревини (97,9%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, у 2021 р. в Україні навчались 11 студентів із Габонської Республіки.

6.Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Основними документами є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Габонською Республікою від 01.09.1993 р. та Протокол про політичні консультації між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії Габону від 06.04.2011 р.

8.Українська громада: відсутня. На постійному консульському обліку Посольства України у Нігерії немає громадян України, які на постійній основі  проживають у Габоні.

9.Дипломатичне представництво України: Посольство України в Габоні функціонувало з жовтня 2007 р. по червень 2012 р. На даний час Габонську Республіку віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Гамбія

1.Визнання України: 2 липня 1999 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 2 липня 1999 р. шляхом підписання відповідного Спільного комюніке в м. Нью-Йорк.

3.Політичні відносини: останні контакти відбулися у 2001-2004 роках.

4.Торгово-економічне співробітництво:

Товарообіг фактично повністю складається з українського експорту.

У 2021 р. експорт складав 34,92 млн. дол. США, що на 70,4% більше, ніж у 2020 р. Позитивне сальдо – 34,92 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (80,3%), м’ясо та їстівні субпродукти (8,6%), молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед (5,08%).

04 березня 2021 р. під час зустрічі керівників Торгово-промислової палати України Генадія Чіжикова та Торгово-промислової палати Гамбії Едрісси Масса Джоуба у форматі відеоконференції відбулося підписання Меморандуму про співробітництво між ТПП України та Гамбії.

09 квітня 2021 р. відбувся туристичний он-лайн форум «Україна-Гамбія», організований ТПП України.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У спеціалізованих вузах України було підготовлено значну кількість військових спеціалістів для потреб збройних сил Гамбії.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2019-2020 н.р. в українських вищих навчальних закладах навчалися 55 громадян Гамбії. Подальша співпраця у цьому напрямку була ускладнена пандемією COVID-19.

6.Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7.Договірно-правова база:

У 2001 р. підписано Угоду між Урядом України та Урядом Республіки Гамбія про сприяння та взаємний захист інвестицій. З боку гамбійської сторони відсутня інформація щодо проходження внутрішньодержавних процедур для набуття чинності Угоди.

8.Українська громада: малочисельна.

9.Дипломатичне представництво України: Республіку Гамбія віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Гана

1.Дата визнання України: 22 квітня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 17 червня 1992 р.

3.Політичні відносини:

3 вересня 2002 р. відбулась зустріч Президента України з Віце-Президентом Гани у рамках Світового саміту зі сталого розвитку (м. Йоханесбург, ПАР).

13 травня 2008 р. у м. Аккра пройшли перші двосторонні політичні консультації на рівні заступників міністрів зовнішньополітичних відомств двох країн.

31 листопада 2014 р. відбулась зустріч Міністра закордонних справ України із заступником Міністра закордонних справ і регіональної інтеграції Гани у рамках 15-го Саміту Міжнародної організації франкофонії (м. Дакар, Сенегал).

17 квітня 2015 р. відбулась зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ і регіональної інтеграції Гани у рамках засідання Конференції з питань кіберпростору (м. Гаага, Королівство Нідерланди).

02 червня 2022 відбулася телефонна розмова глав зовнішньополітичних відомств України та Гани.

10 серпня 2022 – розмова телефоном президентів України і Республіки Гана.

23.08.2022 - Республіка Гана взяла участь у Саміті Кримської Платформи.

5-6 жовтня 2022 – офіційний візит Міністра закордонних справ України до Республіки Гана у рамках першого в історії турне глави МЗС України країнами Африки.

4.Торговельно-економічні відносини:

12-13 січня 2023 р. відбувся до Гани візит Міністра аграрної політики та продовольства України.

01-03 квітня 2018 р. відбувся візит до Гани Торгової місії України.

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 300,058 млн дол. США. Експорт товарів склав 171,6 млн. дол. США, що на 110,5 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 128,4 млн дол. США, що на 3,8 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 43,19 млн дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (75,3%), жири та олії тваринного походження (7,7%), зернові культури (5,9%).

Основні статті імпорту з Гани: руди, шлаки і зола (79,9%), какао та продукти із нього (25,9%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2021/2022 роках в Україні навчалося 979 студентів з Гани, у 2022/2023 роках – 520.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перспективними напрямками співробітництва є навчання та підвищення кваліфікації ганійських фахівців в Україні. Ганійська сторона зацікавлена у розширенні двостороннього співробітництва з Україною у сферах освіти, сільського господарства, агротехніки, інформаційних технологій, військово-технічній галузі, медицині та інженерних спеціальностях.

7.Договірно-правова база:

Між Україною і Республікою Гана укладено чотири двосторонні документи.

8.Українська громада: Українська діаспора у Республіці Гана, яка б мала організаційне оформлення, громадське чи культурне представництво, відсутня. У країні проживає невелика кількість громадян України.

9.Дипломатичне представництво: Республіка Гана належить до зони відповідальності Посольства України в Тунісі та Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною та Гвінейською Республікою 

1. Визнання: 10 січня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 4 квітня 1992 р.

3. Політичні відносини:

У 1998 р. - офіційний візит Президента Гвінеї Л.Конте до України.

30 листопада 2014 р. у рамках 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії у м. Дакар (Сенегал) відбулася зустріч міністрів закордонних справ України П.Клімкіна та Гвінеї Ф.Лунсені Фаля.

У 2018 р. у рамках 17-го Саміту Франкофонії (07-12 жовтня, м. Єреван) відбулася зустріч делегацій України та Гвінеї, у ході якої було обговорено окремі аспекти двостороннього співробітництва, а також підтримку гвінейською стороною українських ініціатив у рамках міжнародних організацій, насамперед в ООН.

11 листопада 2022 р. Посол України Юрій Пивоваров вручив вірчі грамоти Полковнику Мамаді ДУМБУЯ, Голові Перехідного Уряду, Главі Держави, Верховному Головнокомандувачу Армій Гвінейської Республіки.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. двосторонній товарообіг склав 158,18 млн дол. США. Експорт становив 17,77 млн дол. США, що на 14,3% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 140,41 млн дол. США, що на 2,6% менше, ніж у 2020 р. Негативне сальдо – 122,64 млн дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (56,6%), м’ясо та їстівні субпродукти (26,3%), різні харчові продукти (7,7%).

Основна стаття імпорту: руди, шлаки і зола (боксити) (100%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, у 2019-2020 н.р. в українських ВНЗ навчалися 120 гвінейських студентів.

6. Договірно-правова база:

1. Торговельна угода між Урядом України та Урядом Гвінейської Республіки.

2. Протокол про співробітництво між Міністерством закордонних справ України і Міністерством закордонних справ Гвінейської Республіки.

3. Угода між Урядом України та Урядом Гвінейської Республіки про порядок поїздок громадян-власників дипломатичних і службових паспортів.

4. Протокольна Угода про співробітництво у галузі геології і гірничої справи між Україною і Гвінейською Республікою.

5. Угода між Урядом України і Урядом Гвінейської Республіки про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво.

6. Спільна декларація про принципи відносин дружби і співробітництва між Україною і Гвінейською Республікою.

Дію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Гвінейської Республіки про безвізові поїздки громадян по дипломатичних або службових паспортах, яка була підписана у 1998 р., зупинено постановою Кабінету Міністрів України № 897 від 26.08.2009.

7. Українська громада: малочисельна.

8. Дипломатичне представництво України: з 2012 р. Гвінейську Республіку віднесено до зони відповідальності Посольства України в Республіці Сенегал. З 2013 р. функціонує Почесне консульство України у м. Конакрі (Почесний консул – Шарль Амара Соссоадуно).

Двосторонні відносини між України та Республікою Гвінея-Бісау

1.Визнання України: 03 лютого 2003 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 12 лютого 2009 р.

3.Політичні відносини:

30 листопада 2014 р., в рамках 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії в Дакарі (Республіка Сенегал) вперше в історії двосторонніх відносин відбулася зустріч міністрів закордонних справ України та Гвінеї-Бісау.

4 серпня 2022 р. відбулася телефонна розмова Президента України В.Зеленського із Президентом Гвінеї-Бісау, Головою ECOWAS  У.Сісоку Ембало.

21 вересня 2022 р. відбулися двосторонні переговори Міністра закордонних справ України Д.Кулеби із Міністеркою закордонних справ Гвінеї-Бісау С.Барбоза.

26 жовтня 2022 р. в рамках візиту до Києва відбулися двосторонні переговори Президента України В.Зеленського з Президентом Гвінеї-Бісау, Головою ECOWAS  У.Сісоку Ембало.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. загальний товарообіг склав 160.6 тис. дол. США. Обсяг експорту склав 134,5 тис. дол. США, що на 21,6% менше, ніж у відповідний період 2020 р., імпорту – 26,1 тис. дол. США. Структура експорту: м’ясо та їстівні субпродукти (47,5%), деревина і вироби із деревини (35,1%), алкогольні та безалкогольні напої та оцет (17,3%).

Імпорт з Гвінеї-Бісау є вкрай незначним і складається з товарів, придбаних у портах (99,3%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

Дані Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України станом на 2019-2020 н.р. щодо студентів з Гвінеї-Бісау в українських ВНЗ відсутні. 

6. Договірно-правова база:

Базовим документом є Угода про встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами), 2009 р.

7. Українська громада: малочисельна.

8. Дипломатичне представництво України: Гвінея-Бісау належить до зони відповідальності Посольства України в Сенегалі.

Двосторонні відносини між Україною та Джибуті 

1. Дата визнання України: 6 січня 1992.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 17 березня 2009.

3. Політичний діалог

У жовтні 2019 – зустріч державного секретаря МЗС України з міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Джибуті у рамках роботи 36-ї сесії Міністерської конференції Франкофонії.

4.Позиція Джибуті з українських питань у рамках ООН

Починаючи з лютого 2022 року делегація Джибуті підтримала три проукраїнські резолюції в ГА ООН – «Агресія проти України» від 02 березня 2022 р, «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України» від 14 листопада 2022 р. та «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохоплюючого, справедливого та сталого миру в Україні» від 23 лютого 2023 р.

Джибуті не брала участь у голосуванні за такі резолюції: «Призупинення прав Російської Федерації, пов’язаних із членством у Раді ООН з прав людини» від 7 квітня 2022 та «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН» від 12 жовтня 2022.

Утрималася під час голосування за проєкт резолюції від 16 листопада 2022 «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та у м. Севастополь, Україна» та «Ситуація з правами людини в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна» від 15 грудня 2022 р.

5. Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між Україною та Джибуті склав понад 86,99 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 83,91 млн дол. США, імпорт – 3,08 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо – 80,83 млн дол. США.

Основними статтями експорту України до Джибуті залишалися м'ясо та їстівні субпродукти (54,6 тис. дол. США), молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед (22,5 тис. дол. США), овочі, бобові (1,038 млн дол. США), зернові культури (17,347 млн дол. США), продукція борошномельно-круп'яної промисловості (144 тис. дол. США).

У січні 2022: український експорт склав 9,009 млн дол. США, імпорт – 1,1 тис. дол. США. Позитивне для України сальдо – 9,007 млн дол. США.

5. Договірно-правова база 

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (17 березня 2009).

6.Українська громада

Відсутня.

7.Дипломатичне представництво

Джибуті відноситься до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії

Двосторонні відносини між Україною та Екваторіальною Гвінеєю

1.Визнання України: 17 січня 1992 року.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 18 травня 1992 року.

3.Політичні відносини:

Вересень 2004 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра Екваторіальної Гвінеї до України у супроводі урядової делегації у складі міністрів та інших вищих посадовців цієї країни (у т.ч. Міністра закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії ЕГ Пастора Біле). 

Вересень 2004 р. – державний візит Президента ЕГ Теодоро Обьянга Нгеми до України.

Листопад 2004 р. - офіційний візит заступника Міністра закордонних справ України до Екваторіальної Гвінеї.

Грудень 2005 р. – офіційний візит Міністра національної оборони ЕГ генерал-лейтенанта Антоніо Мба Нгеми до України.

Березень 2011 р. – робочий візит Міністра видобувної промисловості, виробництва та енергетики ЕГ М.Овоно Еду до України.

Жовтень 2012 р. – переговори Міністра оборони України з першим заступником Міністра оборони ЕГ Вісенте Ейа Оломо у Києві.

30 листопада 2014 р. – зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ і співробітництва ЕГ А.Мба Мокуєм у рамках 15-го саміту Міжнародної організації Франкофонії у м.Дакар (Сенегал).

4.Торговельно-економічні відносини: 

Згідно з даними Державної служби статистики України, обсяг українського експорту товарів до Екваторіальної Гвінеї у 2021 р. скоротився на 35,6% та становив 2,53 млн дол. США. При цьому обсяги імпорту товарів з Екваторіальної Гвінеї до України у 2021 р. були незначні і склали 0,4 тис  дол. США.

Основними товарними групами українського експорту в Екваторіальну Гвінею були: м’ясо та їстівні субпродукти – 68,4%; алкогольні і безалкогольні напої та оцет – 14,4%; продукти з м'яса, риби – 7,8%; різнi харчовi продукти - 7,8%.

Зовнішньої торгівлі послугами у 2021 на зафіксовано. 

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2019-2020 н.р. у вищих навчальних закладах України навчалися 11 студентів з Екваторіальної Гвінеї.

6.Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7.Договірно-правова база: 

1. Декларація про принципи відносин між Україною та Екваторіальною Гвінеєю.

2. Протокол про політичні консультації між МЗС України та Міністерством закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії Екваторіальної Гвінеї.

3. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про взаємне визнання документів про освіту.

4. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про військово-технічне співробітництво.

5. Угода між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Республіки Екваторіальна Гвінея про військове співробітництво.

8.Дипломатичне представництво України:                     

Республіку Екваторіальна Гвінея віднесено до зони відповідальності Посольства України у Королівстві Іспанія та Посольства України у Республіці Сенегал (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною та Державою Еритрея

1.Визнання України: 20 грудня 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 20 грудня 1993 р.

3.Політичні відносини: офіційні візити з моменту встановлення дипломатичних відносин між країнами не здійснювались.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 році обсяг торгівлі товарами між Україною та Еритреєю склав 13,052 млн дол. США. Експорт становив 12,996 млн дол. США, імпорт – 0,056 млн дол. США. Позитивне сальдо 12,940 млн дол. США.

Основну позицію у структурі українського експорту до Еритреї зайняли поставки солоду (99,9%).

5.Договірно-правова база складається з одного документа - Протоколу про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Еритреєю від 20.12.1993 р.

6.Дипломатичне представництво України: Державу Еритрея віднесено до зони відповідальності Посольства України в Арабській Республіці Єгипет.

Двосторонні відносини України з Королівством Есватіні

1.Визнання незалежності України: 13 травня 1998 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 13 травня 1998 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року торгівля представлена лише імпортом, який склав 398,0 тис дол. США (зменшення на 26,1%). Імпорт складався на 77,4% з їстівних плодів та горіхів – 308,0 тис. дол. США (зменшення у 1,7 раза) та на 17,8% з електричних машин, обладнання та їх частин – 70,9 тис. дол. США (збільшення у 14 разів).

Експорт послуг (пов’язаних з подорожами) у 2021 році склав 214,4 тис. дол. США (зменшення на 37,3%)

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалося 53 студентів з Есватіні.

6.Науково-технічне співробітництво: 

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Відсутня.

8.Українська громада:

Відсутня.

9.Дипломатичне представництво України:

Королівство Есватіні відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Ефіопією 

1.Дата визнання України: 2 січня 1992.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 1 квітня 1993.

3. Політичний діалог

21-23 січня 2002 відбувся візит до Ефіопії української делегації на чолі з державним секретарем МЗС України.

26 грудня 2016 в Аддис-Абебі відбувся перший раунд політичних консультацій між міністерствами закордонних справ України та Федеративної Демократичної Республіки Ефіопія.

5 вересня 2019 в Аддис-Абебі відбувся другий раунд українсько-ефіопських консультацій на рівні директорів територіальних департаментів МЗС обох держав.

10 жовтня 2022 відбувся робочий візит Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки М.А.Субха до Ефіопії.

24 травня 2023 відбувся візит Міністра закордонних справ України до Ефіопії.

4. Позиція Ефіопії з українських питань у рамках ООН

Починаючи з лютого 2022 року делегація Ефіопії не підтримала жодної проукраїнської резолюції в ГА ООН.

Ефіопія не брала участі у голосуванні за резолюцію «Агресія проти України» від 02 березня 2022 р.

Ефіопія утрималася під час голосувань за резолюції «Гуманітарні наслідки агресії проти України» від 24 березня 2022 р., «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН» від 12 жовтня 2022 р., «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохоплюючого, справедливого та сталого миру в Україні» від 23 лютого 2023 р. та «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь» від 19 грудня 2023 р.

Ефіопія проголосувала «проти» резолюцій «Призупинення прав Російської Федерації, пов’язаних із членством у Раді ООН з прав людини» від 7 квітня 2022 р., «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України» від 14 листопада 2022 р. та "Ситуація з правами людини в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна" від 15 грудня 2022 р.

5. Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між обома країнами становив 285,71 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 278,45 млн дол. США, імпорт сягнув 7,26 млн дол. США. Позитивне для України сальдо – 271,19 млн дол. США, що на 48 % у порівнянні з аналогічними показниками 2020.

Основними товарними групами українського експорту є зернові культури, продукція борошномельно-круп'яної промисловості, м'ясо тваринного або жири та олії рослинного походження, пластмаса, полімерні матеріали, готові текстильні товари, чорні метали, алюміній та вироби з нього.

Основні товарні групи українського імпорту – кава, чай, насіння та плоди олійних рослин, одяг трикотажний та текстиль, квіти.

6. Договірно-правова база

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Ефіопією (1 квітня 1993).

Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях (14 вересня 2021).

Меморандум про співробітництво у сфері цифрової трансформації між Міністерством цифрової трансформації України та Національною програмою ID Ефіопії (29 травня 2023).

На розгляді сторін перебувають такі двосторонні документи: Угода між урядом України та урядом ФДРЕ про торговельне співробітництво; Угода між Урядом України та Урядом ФДРЕ про сприяння і взаємний захист інвестицій; Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом ФДРЕ про повітряне сполучення; міжвідомча Угода про співробітництво у сфері освіти; Угода про співробітництво в сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового знищення; Конвенція між Урядом України та Урядом ФДРЕ про уникнення подвійного оподаткування і запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та капітал.

7. Співробітництво у гуманітарній сфері

За даними Міністерства освіти і науки України, станом кінець 2021 у ЗВО України навчалися 45 громадян Федеративної Демократичної Республіки Ефіопія.

Екстрена евакуація студентів ефіопського походження з України після початку широко масштабного російського вторгнення відбувалося без інцидентів. Втім, в іноземних ЗМІ наявні матеріали, що містять негативні свідчення громадян Ефіопії про евакуацію. Російська пропаганда поширювала наратив, що 6 ефіопських студентів були затримані ЗСУ, та їх хотіли відправити на фронт воювати проти рф.

В Ефіопії засновано «Асоціацію ефіопських випускників навчальних закладів України». За наявними даними, в період 70-90-х рр. ХХ століття понад 70% ефіопських студентів, які навчалися у колишньому СРСР, отримали вищу освіту в Україні.

Організовані осередки діаспори та об’єднання українців відсутні.

У вересні 2022 року Президентом України прийнято рішення про надання гуманітарної допомоги Ефіопії (25 тис. тон пшениці; доставлено наприкінці листопада 2022 року через ВПП ООН).

У рамках програми Grain from Ukraine впродовж грудня 2022 р. – січня 2023 р. до Ефіопії відправлено 3 судна з вантажем 90 тисяч тон пшениці.

7.Українська громада

Відсутня.

8.Дипломатичне представництво 

Посольство України в Ефіопії

Двосторонні відносини між Україною та Арабською Республікою Єгипет

1.Визнання України: 3 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 25 січня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Основні контакти високого рівня:

Візити на рівні глав держав: грудень 1992 р. та квітень 2008 р. – візити до Єгипту Президента України.

Зустріч Президентів України та Єгипту 15.02.2019 р. у рамках Мюнхенської безпекової конференції.

Зустріч Президента України В.Зеленського з Президентом Єгипту А.Аль-Сісі – 25.09.2019 р. у рамках участі у 74-й сесії ГА ООН.

07.24.2020 р., 25.09.2021 р., 24.03.2022 р., 30.03.2022 р., 23.02.2023 р. проведено телефонні бесіди Президента України В.Зеленського з Президентом АРЄ А.Аль-Сісі.

Візити Прем’єр-міністрів:

До Єгипту – березень 1997 р., листопад 2010 р.

16.06.2023 р. Прем’єр-міністр АРЄ М.Мадбулі відвідав Київ у рамках візиту делегації африканських держав високого рівня  в Україну.

Візити та контакти на рівні МЗС:

Грудень 2002 р. та грудень 2005 р., квітень 2018 р. – візити до Єгипту Міністра закордонних справ України; 6-7 грудня 2010 р. – візит до України Міністра закордонних справ Єгипту.

16.06.2023 р. Міністр закордонних справ АРЄ С.Шукрі у складі єгипетської делегації відвідав Київ у рамках візиту делегації африканських держав високого рівня в Україну.

04-07.04.2021 р. – робочий візит до Єгипту заступника Міністра закордонних справ України для проведення 9-го раунду політичних консультацій.

29.07.2020 р., 25.02.2021 р., 23.05.2021 р. та 19.05.2022 р. телефонні розмови міністрів закордонних справ України та Єгипту Д.Кулеби і С.Шукрі.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова Спільна Комісія з економічного та науково-технічного співробітництва між Україною та Арабською Республікою Єгипет. З 14 по 17 грудня 2021 року в Каїрі відбулося 8-е засідання Міжурядової спільної комісії. Українську делегацію очолила Перша віце-прем'єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко (співголова Комісії). З єгипетського боку співголовою Комісії виступила Міністр міжнародного співробітництва Арабської Республіки Єгипет Ранія аль-Машат.

У червні 2020 р. створено Депутатську групу Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Арабською Республікою Єгипет.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Єгиптом у 2021 р. становив 2,446 млрд дол. США.

Торгівля товарами: Протягом 2021 р. українсько-єгипетський товарообіг склав 2,093 млрд дол. США.

Експорт українських товарів до Єгипту склав 1,944 млрд дол. США. Імпорт України з Єгипту склав 149,1 млн дол. США. Позитивне сальдо 1,795 млрд дол. США.

Основні статті українського експорту: зернові культури, чорні метали, руди, шлаки і зола, жири та олії тваринного або рослинного походження, тютюн і його промислові замінники.

Основним продуктом єгипетського імпорту залишаються їстівні плоди та горіхи (27% загального імпорту), а також мінеральні палива (28% загального імпорту).

Торгівля послугами: у 2021 р. обсяг торгівлі послугами склав 352,9 млн дол. США.

Українські підприємства надали Єгипту послуг на 183 млн дол. США. Єгипетські компанії надали послуг на суму 169,9 млн дол. США.

5.Двостороннє інвестиційне співробітництво:

НАК «Нафтогаз України» продовжує реалізовувати в Єгипті найбільший інвестиційний проєкт за кордоном на родовищі Алам аль-Шавіш у Західній пустелі АРЄ.

6.Культурно-гуманітарне співробітництво:

Співробітництво у культурно-гуманітарній сфері ґрунтується на чинній профільній Угоді між Урядом України та Урядом Арабської Республіки Єгипет про культурне і наукове співробітництво. Україна бере участь у міжнародних культурних подіях, які організовуються Єгиптом (книжкові толоки, кінофестивалі, молодіжні форуми тощо).

Туристичний сектор:

У 2020 р. Україна була першою за кількістю туристів, що відвідують єгипетські курорти та туристичні місця (727 тис.). У 2021 р. наша держава також посіла перше місце за кількістю туристів, що відвідали Єгипет (1,6 млн).

7.Науково-технічне співробітництво:

У рамках реалізації проєкту між Національним космічним агентством України і ДКБ «Південне» та Національним агентством дистанційного зондування Землі та космічних наук АРЄ (National Authority for Remote Sensing and Space Sciences - NARSS) з виробництва і запуску штучного єгипетського супутника «EgyptSat-1» 17 квітня 2007 р. з космодрому «Байконур» за допомогою українського ракетоносія «Дніпро» був виведений на навколоземну орбіту єгипетський супутник.

15.12.2022 підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Єгипетським космічним агентством про співробітництво у космічній сфері та використання космічного простору в мирних цілях.

8.Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 33 (конвенції, угоди, меморандуми), більшість з яких має економічний характер.

Ключові документи: Угода про економічне і науково-технічне співробітництво, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про торговельне співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно тощо.

9.Українська громада:

За неофіційними даними, в Єгипті мешкає близько 4 тис. наших співвітчизників, найбільше – у Хургаді та Шарм ель-Шейху, а також у Каїрі, Александрії. У Єгипті відсутні офіційно зареєстровані організації, центри чи інші осередки української громади.

10.Дипломатичне представництво України: Посольство України в Арабській Республіці Єгипет.

Двосторонні відносини між Україною і Єменською Республікою

1.Визнання України: 21 квітня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 21 квітня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Листопад 2017 р. – телефонна розмова між міністрами закордонних справ України і Ємену.

Вересень 2018 р. – зустріч президентів України та Ємену в м. Нью-Йорк у рамках сегменту високого рівня 73-ої сесії ГА ООН.

Червень 2021 р. – телефонна розмова між заступниками міністрів закордонних справ України та Ємену.

Березень 2023 р. – зустріч Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки М.Субха із заступником Голови Президентської керівної Ради Ємену О.Х.Муджаллі на полях 5-ї Конференції ООН з питань найменш розвинених країн (05-09.03.2023, м. Доха).

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг товарами між Україною та Єменською Республікою у 2021 р. склав 246,51 млн дол. США, з яких на вітчизняний експорт припало 243,9 млн дол. США (+41,3% від показників 2020 р.), імпорт – 2,61 млн дол. США (+1107,4%). Позитивне для нашої держави сальдо становило 241,3 млн дол. США.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

Позитивним напрямом є залучення єменської молоді до навчання у закладах вищої освіти України (242 студенти, згідно з даними МОН у 2019 р.).

Указом Президента України від 22 листопада 2018 р. було ухвалено рішення про надання гуманітарної допомоги Ємену (у розмірі 10 млн. гривень).

18.04.2023 у межах ініціативи Президента України Володимира Зеленського Grain from Ukraine доправило гуманітарний вантаж – 30 тис. тонн пшениці до Єменської Республіки.

6.Договірно-правова база:

Між Україною та Єменом підписано 2 документи: Протокол про встановлення дипломатичних відносин та міжурядова Угоду про сприяння та взаємний захист інвестицій.

7.Українська громада:

За оціночними даними, в Єменській Республіці проживає близько 500 громадян України, більшість з яких у м.Аден та м.Сана. Протягом останніх 10 років спостерігалася стала тенденція до зменшення кількості громадян України в Ємені. З огляду на безпекову та санітарно-епідеміологічну ситуацію, рекомендовано утриматися від відвідування Ємену.

8.Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія.

Двосторонні відносини України з Республікою Замбія

1.Визнання незалежності України: 30 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 22 квітня 1993 р.

3.Політичні відносини:

у серпні 2022 р. відбулась телефонна розмова між Президентами України В.Зеленським та Замбії Х.Хічілемою.

у жовтні 2022 р. на полях 145-ої Асамблеї Міжпарламентського Союзу (м. Кігалі, Руанда) відбулась зустріч Першого заступника Голови Верховної Ради України О.Корнієнка зі Спікером Національної асамблеї Республіки Замбія Н.Муті.

16 червня 2023 року відбувся візит Президента Замбії Х.Хічілеми до України у складі делегації африканських держав високого рівня (т.зв. "африканська мирна ініціатива").

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 630,2 тис. дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 35,1%. При цьому експорт товарів з України до Замбії склав 511,5 тис. дол. США (збільшення у 5,1 раза), а імпорт товарів з Замбії в Україну склав 339,9 тис. дол. США (зменшення на 36,3%). Позитивне сальдо для України склало 171,6 тис. дол. США.

Експорт на 44,7% представлений засобами наземного транспорту, крім залізничного – 228,7 тис. дол. США (у 2020 році продукція не експортувалась) та на 32,6% фармацевтичною продукцією – 166,8 тис. дол. США (у 2020 році продукція не експортувалась), а імпорт на 95% представлений тютюном та його промисловими замінниками – 323,0 тис. дол. США (зменшення на 35,3%).

Експорт послуг у 2021 році склав 527,3 тис. дол. США (зростання на 28,7%)

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалося 107 студентів із Замбії.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин від 22.04.1993 р.

8.Українська громада:

У Замбії проживає близько 70 громадян України. Громада складається переважно з лікарів, а також жінок, які уклали шлюб з громадянами Замбії. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Замбія відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини України з Республікою Зімбабве

1.Визнання незалежності України: 9 березня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин:  25 квітня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 2,58 млн дол. США і зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 13,6%. При цьому експорт товарів з України до Зімбабве склав 32,5 тис. дол. США (зменшення у 29,4 рази), а імпорт товарів із Зімбабве в Україну склав 2,55 млн дол. США (збільшення на 26,4%). Негативне сальдо для України за цей період склало 2,51 млн дол. США.

Експорт представлений продукцією борошномельно-круп'яної промисловості – 21,7 тис. дол. США (зменшення на 39,9%), електричними машинами, обладнанням та їх частинами – 7,4 тис. дол. США (у 2020 році експорт не здійснювався) та реакторами ядерними, котлами, машинами, обладнанням і механічними пристроями; їх частинами – 3,4 тис. дол. США (зменшення у 2,4 рази). Імпорт, в основному, представлений тютюном та його промисловими замінниками – 1,74 млн дол. США (зменшення на 5,4%) та їстівними плодами та горіхами – 758,7 тис. дол. США (збільшення у 5,5 разів).

Експорт послуг (пов’язаних, в основному, з подорожами) у 2021 році склав 813,1 тис. дол. США (зниження на 1,8%), імпорт – 92,4 тис. дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалося 243 студента із Зімбабве.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Спільний Протокол, підписаний Постійними представниками обох країн при ООН у м. Нью-Йорку від 25 квітня 1992 р.

8.Українська громада:

У Зімбабве проживає близько 30 громадян України. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Зімбабве відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Ізраїль

1. Дата визнання України: 25 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 26 грудня 1991 року.

3. Політичний діалог:

20-21.01.2019 – офіційний візит Президента України до Ізраїлю.

18-19.08.2019 – робочий візит Прем'єр-міністра Ізраїлю Б.Нетаньягу в Україну.

22-24.01.2020 – робочий візит Президента України В.Зеленського до Держави Ізраїль з метою вшанування пам’яті жертв Голокосту.  

06.10.2021 – офіційний візит Президента Ізраїлю І.Герцога в Україну.

У 2022 році відбулося 16 телефонних розмов між Президентом України та Прем'єр-міністрами Ізраїлю.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

18-19.06.2018 р. – візит до Ізраїлю Міністра закордонних справ України.

16.02.2023 – офіційний візит Міністра закордонних справ Ізраїлю Е.Коена в Україну.

Міжпарламентське співробітництво:

Після позачергових виборів у Кнесеті сформовано групу з міжпарламентського співробітництва між Україною та Ізраїлем, співголовами якої стали З.Елькін та Ю.Едельштейн. Співголовами відповідної групи у ВРУ ІX скликання є депутати Д.Гетьманцев та О.Куницький. 

20-21.2023 співголови Парламентської групи дружби Ізраїль – Україна Кнесету Ю.Едельштейн та З.Елькін відвідали Україну.

1-2.05.2023 відбувся робочий візит до Ізраїлю делегації Верховної Ради України на чолі з Заступницею Голови ВРУ О.Кондратюк.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

-    Міжурядова Спільна українсько-ізраїльська Комісія з питань торгівлі та економічного співробітництва (12-е засідання відбулося в Єрусалимі 30.10.2021).

-   Спільний українсько-ізраїльський Комітет з науково-технологічного співробітництва.

-   Міжурядова українсько-ізраїльська комісія з питань ВТС (5-е засідання відбулося у м.Єрусалим 29.10.2021).

 4. Торговельно-економічне співробітництво:

Ізраїль – один із основних торговельних партнерів України у регіоні Близького Сходу. У 2020 році обсяг двосторонньої торгівлі товарами та послугами склав 907,3 млн. дол. США та зменшився у порівнянні з 2019 р., на 18,9% (у 2019 р. – 1,1 млрд. дол. США). При цьому, експорт становив 710,2 млн. дол. США та зменшився на 17,1% (у 2019 р. – 856 млн. дол. США), а імпорт склав 197,1 млн. дол. США та зменшився на 24,3% (у 2019 р. – 260,3 млн. дол. США). Позитивне для України сальдо зовнішньої торгівлі товарами та послугами з Ізраїлем у 2020 р. становило 513,1 млн. дол. США ( у 2019 р. - 595,7 млн. дол. США).

Основні експортні товарні групи: зернові культури (40% від загального експорту); чорнi метали (18%); залишки і відходи харчової промисловості (6,6%); алкогольні та безалкогольні напої та оцет (3,6%); жири та олії тваринного або рослинного походження (3,4%); насіння і плоди олійних рослин (3,3%).

Структура імпорту з Ізраїлю: хімічна продукція (38% від загального імпорту); палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки (12,8%); пластмаси, полімерні матеріали (8,7%); фармацевтична продукція (4,5%); прилади та апарати оптичні, фотографічні (4,3%); електричні машини (3,6%); їстівні плоди та горіхи (3,6%); реактори ядерні, котли (3,2%).

За даними Національного банку України прямі ізраїльські інвестиції в економіку України станом на 31.12.2021 становили 100 млн. дол. США. Найбільше інвестицій спрямовувалося на операції з нерухомим майном, а також у сферу інформації та комунікацій, переробну промисловість.

5. Культурно-гуманітарна співпраця:

Важливою передумовою розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Ізраїлем є присутність в Ізраїлі приблизно 500-тисячної громади вихідців з України, в тому числі декількох десятків тисяч етнічних українців. Переважна більшість з них прибула в Ізраїль у 1990-х роках. У свою чергу, в Україні проживає 100-тисячна єврейська громада.

Для Ізраїлю значний інтерес в Україні становлять місця, де народилися і проживали видатні єврейські релігійні та культурні діячі, і які щорічно прагнуть відвідати тисячі прочан та туристів з Ізраїлю, зокрема, могили цадиків Нахмана в м.Умань та Шнауера Залмана у м.Гадяч, а також рабина Шапіро в м.Мукачево.

Ізраїльтяни відвідують й інші місця, пов’язані з єврейською історією і культурою в Україні. До них належать, наприклад, будинок у м.Дрогобич, де мешкав видатний художник та письменник середини ХХ сторіччя Б.Шульц; будинок у м.Рівне, де мешкала мати популярного ізраїльського письменника А.Оза і який описаний в одній з його книг; м.Бучач - місце, де народився та провів дитинство ізраїльський письменник, лауреат Нобелівської премії Шай Агнон.

З 30.10.2012 діє Український Культурний Центр в Державі Ізраїль (УКЦ). Центр виконує просвітницьку та інформаційну роль, об’єднує представників різних проукраїнських організацій.

В Центрі на регулярній основі відбуваються різноманітні культурно-освітні заходи: концерти, творчі зустрічі, виставки, лекції, співочі та тематичні вечори.

Крім того, протягом тривалого періоду УКЦ виконував роль осередку волонтерської діяльності, де збирається гуманітарна допомога. Наразі в Центрі продовжують проводитися благодійні акції та інші заходи на підтримку українського війська, вимушених переселенців та дитячих будинків в Україні.

Періодично в Ізраїлі перебувають з гастролями українські творчі колективи та виконавці. Посилюються культурно-гуманітарні контакти між різними регіонами України та Ізраїлю.

6. Договірно-правова база:

Договірно-правова база між Україною та Ізраїлем складається з 75 документів (з них 46 – міжнародні договори).

21.01.2019 у ході офіційного візиту Президента України до Держави Ізраїль підписано Угоду про вільну торгівлю між Урядом Держави Ізраїль та Кабінетом Міністрів України (набула чинності 01.01.2021).

7. Українська громада:

Нараховує близько 30 тис. осіб, які ідентифікують себе українцями.

Організована українська діаспора відсутня. На консульському обліку станом на початок 2023 року перебуває близько 14000 громадян України (включаючи більш ніж 500 усиновлених дітей). В Ізраїлі існує низка громадських організацій вихідців з України та етнічних українців: Всеізраїльське об'єднання вихідців з України, «Israeli friends of Ukraine», «Українці в Ізраїлі», Спілка українських письменників Ізраїлю та інші.  

8. Дипломатичне представництво:

Посольство України в Державі Ізраїль.

Двосторонні відносини між України та Республікою Ірак

1. Визнання України: 01 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 16 грудня 1992 року.

3. Політичні відносини:

З 11 серпня 2003 року до 9 грудня 2008 року Національний контингент Збройних Сил України був складовою частиною Багатонаціональних сил в Іраку.

Після початку широкомасштабного збройного вторгнення РФ в Україну Республіка Ірак підтримала проєкти резолюцій ГА ООН «Гуманітарні наслідки агресії проти України» (24.03.2022), «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН» (12.10.2022), «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохоплюючого, справедливого і сталого миру в Україні» (23.02.2023).

Офіційні контакти на високому рівні

26 грудня 2005 pоку – робочий візит Президента України до Іраку;

28 травня 2012 року – політичні консультації між МЗС України та МЗС Іраку в м. Багдад;

20-22 листопада 2012 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України до Іраку;

8 березня 2017 року – політичні консультації між МЗС України та МЗС Іраку в м. Київ;

27-29 листопада 2018 року – візит Міністра транспорту Іраку до України;

15 квітня 2019 року – робочий візит заступника Міністра закордонних справ України до Іраку;

15 травня 2020 року – телефонна розмова Прем'єр-міністрів України та Іраку;

2-6 вересня 2020 року – візит Міністра оборони Іраку в Україну;

19 червня 2021 року – зустріч Міністрів закордонних справ України та Іраку на полях Анталійського дипломатичного форуму;

5 квітня 2022 року – зустріч Міністра закордонних справ України з представниками контактної групи у рамках Ліги арабських держав щодо ситуації в Україні, до складу якої входив глава МЗС Іраку (м. Варшава);

23 вересня 2022 року – зустріч Прем’єр-міністрів України та Іраку на полях 77-ої сесії ГА ООН (м. Нью-Йорк);

18 лютого 2023 року – зустріч Міністрів закордонних справ України та Іраку на полях Мюнхенської безпекової конференції;

10 квітня 2023 року – телефонна розмова Президента України з Прем’єр-міністром Іраку;

17 квітня 2023 року – візит Міністра закордонних справ України до Іраку;

19 травня 2023 року – зустріч Президента України з Прем’єр-міністром Іраку на полях 32-го саміту Ліги арабських держав (м. Джидда).

Міжпарламентське співробітництво

15-18 березня 2012 року – візит в Україну делегації Комітету з питань вищої освіти та наукових досліджень Ради представників (Парламенту) Іраку;

21-24 листопада 2017 року – візит в Ірак делегації Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Ірак;

грудень 2019 року – створення у складі Верховної Ради України депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Ірак.

4. Договірно-правова база:

Наразі між Україною та Республікою Ірак чинними є 11 двосторонніх документів, з яких варто відзначити: Угоду між Урядом України та Урядом Республіки Ірак про торговельне, економічне, наукове та технічне співробітництво (від 09.10.2000); Протокол між Урядом України та Урядом Республіки Ірак про створення українсько-іракської спільної комісії з питань торговельного, економічного, наукового та технічного співробітництва (від 09.10.2000); Протокол про співробітництво між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Ірак (від 23.06.2009); Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Ірак про культурне співробітництво (від 21.11.2012); Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Ірак у сфері військового співробітництва (від 03.09.2020).

5. Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року, загальний торговельний обіг між Україною та Іраком склав 698,474 млн. дол. США. Загальне позитивне для нашої держави сальдо – 693,462 млн. дол. США.

При цьому, товарообіг за цей період дорівнював 694,378 млн. дол. США (експорт з України – 694,250 млн. дол. США; імпорт з Іраку – 0,128 млн. дол. США).

Товарними групами із найбільшою питомою вагою у структурі експорту України в Ірак були: жири і олії тваринного або рослинного походження (45,4%), чорні метали (28,1%), зернові культури (17,1%), фармацевтична продукція (2,1%).

Торговельний обіг послугами за 2021 рік склав 4,096 млн. дол. США (експорт – 1,718 млн. дол. США; імпорт – 2,378 млн. дол. США).

Існуючі двосторонні органи високого рівня

Українсько-іракська спільна комісія з питань торговельного, економічного, наукового та технічного співробітництва (останнє четверте засідання відбулося в м. Багдад 1-3 грудня 2012 року під співголовуванням Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки та заступника Міністра промисловості та мінералів Іраку).

6. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Двостороннє співробітництво здійснюється у рамках реалізації Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Ірак про культурне співробітництво, Меморандуму між Дипломатичною академією України при МЗС України та Інститутом дипломатичної служби МЗС Республіки Ірак, Меморандуму про співробітництво в сфері спорту між Національним олімпійським комітетом України та Національним олімпійським комітетом Іраку.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти, в 2020 році в закладах вищої освіти України навчалося 786 іракських студентів.

7Українська громада в Іраку:

В Іраку немає організацій закордонних українців та практично відсутня українська громада. Більшість громадян України, які перебувають в Іраку, — це дружини і діти іракців та особи, котрі працюють за тимчасовими контрактами.

8Дипломатичне представництво України:

Посольство України у Республіці Ірак

Двосторонні відносини між Україною та Йорданським Хашимітським Королівством

1. Визнання України: 28 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 19 квітня 1992 року.

3. Політичні відносини:

Офіційні контакти на високому рівні:

23-24 квітня 2002 року – офіційний візит Президента України;

22 червня 2011 року – офіційний візит Короля Йорданії;

18-20 лютого 2012 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України;

16-17 квітня 2012 року – офіційний візит Президента України;

30 вересня - 04 жовтня 2012 року – офіційний візит Голови Палати представників Національних зборів Йорданії;

23-25 серпня 2016 року – офіційний візит мера м. Амман;

07-11 травня 2018 року – візит Міністра фінансів України;

16 липня 2018 року – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та у справах експатріантів Йорданії;

26-29 листопада 2019 року – візит Міністра юстиції Йорданії;

02-04 листопада 2020 року – візит Голови Об’єднаного комітету начальників штабів Збройних Сил Йорданії;

25 січня 2021 року – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з Віце-прем'єр-міністром - Міністром закордонних справ та у справах експатріантів Йорданії;

13 квітня 2021 року – телефонна розмова Президента України з Королем Йорданії;

13 липня 2021 року – онлайн-зустріч першої заступниці Міністра закордонних справ України з генеральним секретарем Міністерства закордонних справ та у справах експатріантів Йорданії;

25 жовтня 2021 року – політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами України та Йорданії в м. Амман (на рівні заступника міністра);

5 квітня 2022 року – зустріч Міністра закордонних справ України з Віце-прем'єр-міністром - Міністром закордонних справ та у справах експатріантів Йорданії у м. Варшава;

13 червня 2023 року – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з Віце-прем'єр-міністром - Міністром закордонних справ та у справах експатріантів Йорданії.

4. Договірно-правова база складається з 4 міждержавних договорів, 10 міжурядових угод, 11 міжвідомчих документів, 1 міжрегіональної угоди.

5. Торговельне співробітництво між Україною та ЙХК:

Торгівля товарами:

У 2021 році українсько-йорданський товарообіг склав 215,903 млн. дол. США. Експорт українських товарів до Йорданії склав 207,944 млн. дол. США. Імпорт України з Йорданії склав 7,959 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту до ЙХК (за підсумками 2021 року): зернові (34,7%), чорні метали (18,6%), жири та олії тваринного або рослинного походження (16,5%).

Основні статті імпорту з Йорданії: фармацевтична продукція (61,9%), вироби з чорних металів (15%), добрива (7,3%).

Торгівля послугами:

У 2021 році українсько-йорданський обсяг торгівлі послугами склав 5,694 млн. дол. США.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Спільна Українсько-Йорданська Комісія з торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два засідання Комісії (2005, 2012 роки).

6. Українська громада в Йорданії:

Українська громада на території ЙХК складає близько 6,4 тис. осіб. Станом на зараз, на консульському обліку перебуває 91 особа. За офіційними даними йорданської сторони, кількість громадянок України, котрі перебувають у шлюбі з громадянами Йорданії, становить 2,5 тис. осіб. Місцями проживання українських громадян є найбільші міста – Амман, Ірбід, Зарка, Мадаба, Акаба, Карак.

3 вересня 2016 року в Аммані засновано ГО «Українська хата в Йорданії», при якій функціонує однойменний культурний центр, де діти мають змогу вивчати українську мову та культуру.

7. Дипломатичне представництво України: 

Посольство України в Йорданському Хашимітському Королівстві.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Кабо-Верде

1.Дата визнання України: 16 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 25 березня 1992 р.

3.Політичний діалог:

Політичний діалог відбувається у форматі обміну протокольними листами між Президентами та Міністрами закордонних справ двох країн, а також у рамках міжнародних організацій.

30 травня 2023 року відбулася перша в історії двосторонніх відносин телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Кабо-Верде Ж.М.Невешем. Висловлена вдячність за лідерську позицію Кабо Верде в групі малих острівних держав на підтримку суверенітету та територіальної цілісності України. Президент України поінформував про свою ініціативу Формулу Миру та запропоновав Кабо-Верде долучитися до її реалізації. Обговорено тему глобальної продовольчої безпеки, зокрема гуманітарну ініціативу «Зерно з України».

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2020 р. обсяг торгівлі товарами між країнами становив 1,26 млн. дол. США. Експорт товарів склав 1,2 млн. дол. США, що на 402,5 % більше, ніж у 2019 р., імпорт – 0,06 млн. дол. США, що на 2092,7 % більше, ніж у 2019 р. Позитивне сальдо для України – 1,14 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: м'ясо та субпродукти свійської птиці (100 %)

Основні статті імпорту з Кабо-Верде: риба та ракоподібні (100%)

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами між країнами становив 1,94 млн. дол. США. Експорт товарів склав 1,73 млн.дол. США, що на 44,3% більше ніж у 2020 р., імпорт – 0, 20 млн. дол. США, що 256% більше ніж у 2020 р. Позитивне сальдо для України – 1,53 млн.дол. США.

5.Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Урядом України і Урядом Республіки Кабо-Верде від 25 березня 1992 р.

6.Дипломатичне представництво:                                               

Республіку Кабо-Верде віднесено до зони відповідальності Посольства України в Португальській Республіці (політичні та економічні питання) та Посольства України в Республіці Сенегал (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Камерун

1.Визнання України: 17 червня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 21 жовтня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Квітень 1997 р. та вересень 2008 р. – зустрічі міністрів закордонних справ України та Камеруну.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 117 млн. дол. США. Експорт товарів склав 116,4 млн. дол. США., що на 853,4 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 0,85 млн. дол. США, що на 21,3 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 115,56 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (87,1%); зернові культури (8,7%).

Основні статті імпорту із Камеруну: кава, чай (83,7%); їстівнi плоди та горiхи (10,7%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво: 

За даними Міністерства освіти і науки України, у закладах вищої освіти України навчаються 457 громадян Камеруну (2021 р.)

6.Науково-технічне співробітництво:

Перспективними напрямками українсько-камерунського співробітництва є навчання та підвищення кваліфікації камерунських фахівців в Україні. Камерунська сторона зацікавлена у розширенні двостороннього співробітництва з Україною у сферах освіти, підготовки спеціалістів у сільському господарстві, агротехніці, інформаційних технологіях, військово-технічній сфері, медицині, освіті та інженерних спеціальностях.

7.Договірно-правова база:

Угода (у формі обміну нотами) між Україною та Республікою Камерун про встановлення дипломатичних відносин (14 жовтня 1993 р).

8.Українська громада: на постійному консульському обліку Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія у Камеруні перебуває 1 громадянин України.

9.Дипломатичне представництво України: Республіку Камерун віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Катар

1. Дата визнання України: 13 квітня 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 13 квітня 1993 року.

3. Політичний діалог:

Контакти високого рівня:

19-20 жовтня 2011 р. – візит в Україну Еміра Держави Катар.

8-9 травня 2012 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра України до Катару.

27-28 листопада 2012 р. – офіційний візит Президента України до Катару.

19-20 березня 2018 р. – офіційний візит Президента України до Катару.

04-05 квітня 2021 року – офіційний візит Президента України В.Зеленського до Катару.

У рамках міжнародних заходів відбулися зустрічі Президента України з Еміром Катару - 71-а сесія ГА ООН, США (19.09.2016), Конференція ООН з питань зміни клімату COP26 у Глазго, Велика Британія (01.11.2021).

Телефонні розмови між Президентом України та Еміром Катару проведено 06.05.2020, 26.08.2021, 24.02.2022, 02.03.2022, 09.03.2022 та 10.10.2022.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

Візити Міністрів закордонних справ України до Катару відбулися у січні 2002 р., січні 2011 р., 04.10.2017 та 04-05.04.2021

07 вересня 2017 р. відбувся візит Генерального секретаря МЗС Катару до України.

У рамках міжнародних заходів відбулися зустрічі міністрів закордонних справ України та Катару - Мюнхенська конференція з питань безпеки, ФРН (13.02.2016), 72-а Сесія ГА ООН, США (20.09.2017).

Телефонні розмови між міністрами закордонних справ України та Катару проведено 31.03.2020, 07.05.2020, 24.02.2022, 03.03.2022, 13.03.2022 та 15.03.2022.

26-27 березня 2022 – у рамках участі в Дохійському форумі відбулася протокольна зустріч Першої Заступниці Міністра закордонних справ України з Еміром Держави Катар та із Заступником Прем’єр-міністра, Міністром закордонних справ Держави Катар.

05 березня 2023 – у рамках участі в Другій частині П’ятої Конференції ООН з питань найменш розвинених країн (05-09 березня 2023, м. Доха) відбулася протокольна зустріч Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки з Еміром Держави Катар та із Заступником Прем’єр-міністра, Міністром закордонних справ Держави Катар.

Політичні консультації між МЗС України і Катару вперше проведено у березні 2009 р. у м. Київ, другий раунд - 15.04.2019 у м. Київ, третій раунд  - 28.02.2021 у м. Доха на рівні заступників міністрів.

Міжпарламентське співробітництво:

10.02.2020 створено депутатську групу Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків із Державою Катар. Група складається з 16 народних депутатів.

У Консультативній Раді Держави Катар відсутня практика створення депутатських груп з міжпарламентських зв’язків з окремими країнами, натомість з лютого 2022 р. функціонують регіональні групи дружби, у т.ч. «катарсько-європейська». Група складається з 8 членів.

15-17 березня 2023 року делегація ВРУ на чолі з Першим заступником Голови ВРУ перебувала у м.Доха з метою проведення зустрічі з представниками Консультативної Ради Держави Катар та Заступницею Спікера Консультативної Ради Катару.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Спільна комісія з економічного, торговельного та технічного співробітництва між Урядом України та Урядом Держави Катар (Перше засідання відбулось у м.Доха 14-15.11.2018, Друге засідання відбулося 31.08-02.09.2021 у м. Київ). Співголовами Комісії є Міністр фінансів України та Міністр торгівлі та промисловості Держави Катар.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Загальний обсяг зовнішньої торгівлі товарами і послугами між Україною та Катаром у 2021 р. становив 166,71 млн. дол. США (146,69 млн. дол. США у 2020 р.), що наразі є найбільшим показником за всю історію українсько-катарських дипломатичних відносин.

Структура українського товарного експорту до Катару у 2021 року була представлена такими групами товарів - чорні метали (54,3%), різне (17,6 %), жири та олії (12,8 %), залишки харчової промисловості (4,2%), вироби з чорних металів (2,9%) тощо.

Структура українського імпорту з Катару у 2021 р. складалася з таких товарних позицій - пластмаси, полімерні матеріали (78 %), органічні хімічні сполуки (13,9 %), продукти неорганічної хімії (7,9%) тощо.

Торгівля послугами між Україною та Катаром за 2021 р. склала 8,69 млн доларів. Експорт послуг з України становив 6,45 млн. дол. США, імпорт склав 5,74 млн доларів США. Позитивне сальдо України за вказаний період 2021 р. – 0,7 млн. дол. США.

За інформацією Національного банку України, станом на 31.12.2021 прямі іноземні інвестиції (залишки) з Катару до України становлять 7,9 млн. дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Доху регулярно відвідують різні творчі та художні колективи України, а також відомі українські спортсмени, представники Національних збірних України з різних видів спорту, які беруть участь у міжнародних культурних та спортивних подіях.

У січні 2020 року ДУ «Український інститут» отримав повноправне членство у Генеральній Асамблеї Глобальної мережі з питань публічної дипломатії та встановив партнерські відносини з провідною у цій галузі катарською інституцією «Katara Cultural Village».

У вересні 2020 року було започатковано культурно-мистецьку платформу в Катарі – віртуальний музей «Україна: Мистецтво Нової Доби». Його метою є належне представлення в Катарі та ознайомлення катарської аудиторії з сучасною Україною, здобутками українського мистецтва та творчим доробком вітчизняних митців.

У квітні 2021 року підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо впровадження україномовного аудіогіда у музеях Держави Катар. Меморандум став першим таким документом з країною регіону Близького Сходу та Північної Африки.

25-го листопада 2022 р. в Національному музеї Катару відбувся інавгураційний запуск україномовного аудіогіда, який було створено за ініціативи Першої Леді України. Українська мова стала другою іноземною після англійської, за допомогою якої озвучено супровід музейної експозиції.

Важливою у контексті культурно-гуманітарного співробітництва залишається сфера туризму, оскільки із започаткуванням з серпня 2017 р. прямого щоденного авіасполучення між Дохою та Києвом, а також набуттям чинності 2 листопада 2018 р. двосторонньої міжурядової угоди про взаємне скасування візових вимог, у Катарі значно збільшилася кількість українських туристів.

6. Науково-технічне співробітництво:

Співробітництво в галузі освіти, науки і технологій між Україною та Державою Катар базується на Меморандумі про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України і Урядом Держави Катар про співробітництво в галузі освіти і наукових досліджень, підписаному 8 травня 2012 року.

У 2018 р. було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Київським національним університетом ім. Т.Шевченка та Університетом Катару. Документ має сприяти налагодженню практичної співпраці між провідними навчальними закладами України та Катару, активізації студентських контактів, обміну досвідом між викладачами та науковцями тощо.

7. Договірно-правова база:

Договірно-правова база українсько-катарських відносин налічує 28 двосторонніх документів.

8.Українська громада:

Через законодавчі обмеження формалізовані об’єднання українських громадян в Катарі відсутні. За останніми офіційними даними, в країні перебування проживає  1387  громадян України з дозволом на проживання. За експертними оцінками, кількість українців в Катарі до запровадження карантинних обмежень становила понад  2 тисячі осіб. У ході роботи з діаспорою одним із головних консолідуючих факторів української громади стало відновлення занять у п’ятничній школі для дітей при Посольстві України.

9. Дипломатичне представництво України.

Посольство України в  Державі Катар.


Двосторонні відносини між Україною та Республікою Кенія

1.Дата визнання України: 05 травня 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 05 травня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Посольство України в Кенії з 2004 року розташоване в м. Найробі. Послом України в Кенії є А.І.Праведник. Посольство Кенії в Україні за сумісництвом розташоване у м. Відень. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та Кенією:

1 грудня 2016 р. відбулися перші в історії українсько-кенійських відносин двосторонні політичні консультації високого рівня.

20-24 березня 2017 р. в Україні з офіційним візитом перебувала делегація Комітету з питань бюджету і асигнувань Національної Асамблеї Кенії.

18 травня 2017 р. відбулася зустріч Голови Верховної Ради України з Спікером Сенату Кенії Е.Етуро у ході його робочого візиту до Києва.

27-28 листопада 2017 р. відбулася поїздка Державного секретаря МЗС України до Кенії з метою участі в офіційній церемонії складання присяги переобраним Президентом Кенії У.Кеніяттою.

21-23 травня 2018 р. відбувся перший офіційний візит Міністра закордонних справ України до Кенії.

13-15 травня 2019 р. відбувся офіційний візит Спікера Національної Асамблеї Кенії Дж.Мутурі в Україну.

27 серпня 2020 р. Міністр Д.Кулеба провів телефонну розмову з Міністром закордонних справ Кенії Р.Омамо.

07 вересня 2021 року відбувся другий раунд політичних консультацій високого рівня між МЗС України та Кенії у Києві.

08 вересня 2022 року відбулася телефонна розмова Президента України та новообраного Президента Кенії В.Руто.

10 жовтня 2022 року відбувся другий візит Міністра закордонних справ України до Кенії.

12 січня 2023 року відбулася телефонна розмова Президента України та Президента Кенії В.Руто.

25 травня 2023 року Міністр Д.Кулеба провів другу телефонну розмову з Міністром закордонних справ та зв’язків з діаспорою Кенії А.Мутуа.

13 червня 2023 року Міністр Д.Кулеба провів телефонну розмову з Міністром закордонних справ та зв’язків з діаспорою Кенії А.Мутуа.

4. Торговельно-економічні відносини:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 217 млн. 502 тис. дол. США. Експорт товарів склав 196,736 млн. дол. США, що на 152,4 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 18,044 млн. дол. США, що на 39,4 % більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 178,692 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (49%), зернові культури (45,7%), жири та олії тваринного або рослинного походження (2,2%), овочі (1,8%), алкогольні та безалкогольні напої та оцет (0,2%), електричні машини (0,1%).

Основні статті імпорту із Кенії: кава та чай (44,1%), їстівні плоди і горіхи (25,4%), тютюн і промислові замінники тютюну (8,6%), пластмаси, полімерні матеріали (8,1%), живі дерева та інші рослини (7,1%).

Двостороння торгівля послугами за 2021 р. склала 2,722 млн. дол. США із негативним для України сальдо, яке становило - 1,030 млн. дол. США.

Експорт послуг в основному здійснювався за категоріями, пов’язаними з подорожами (60,7%) та сферою комунікацій, комп’ютерних та інформаційних технологій (9,1%).

Основою імпорту послуг з Кенії стали туристичі послуги (80,1%).

5.Співробітництво у сфері освіти:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось близько 200 громадян Республіки Кенія.

6.Науково-технічне співробітництво: 

У рамках поглиблення відносин у науково-технічній сфері та у сфері мирного дослідження космосу обидві країни започаткували співробітництво між Державним космічним агентством України та Кенійським космічним агентством.

7.Договірно-правова база: 

1.         Протокол про встановлення дипломатичних відносин (06.05.1993 р.);

2.         Меморандум про взаєморозуміння щодо консультацій між МЗС України і Республіки Кенія (01.12.2004 р.);

3.         Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Кенія на виконання статті 83 bis Конвенції про міжнародну цивільну авіацію стосовно розподілу функцій та обов’язків щодо нагляду за безпекою польотів (25.08.2006 р.).

4.         Меморандум про взаєморозуміння між Радою експортерів та інвесторів при МЗС України та Кенійським альянсом приватного сектору (11.10.2022 р.);

5.         Меморандум про взаєморозуміння між Радою експортерів та інвесторів при МЗС України та Східноафриканською торгово-промисловою та сільськогосподарською палатою (11.10.2022 р.)

8.Українська громада:

На території Кенії проживає 79 громадян України.

9. Дипломатичне представництво: Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Союзом Коморських Островів

1.Дата визнання України: 07 червня 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 23 липня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. СКО належить до зони відповідальності Посольства України в Республіці Кенія. У Києві працює Почесне консульство Коморських Островів на чолі із О. Кузнєцовим. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та СКО не здійснювались.

02 травня 2023 року відбулася телефонна розова між Президентом України В.Зеленським та Президентом Союзу Коморських Островів Азалі Ассумані.

13 травня 2023 року відбулася перша в історії зустріч міністрів закордонних справ України та Союзу Коморських Островів Д.Кулеби та Дойхіром Дулкамалем у рамках Індо-Тихоокеанського міністерського форуму (м.Стокгольм).

24 травня 2023 року в рамках Африканського турне Міністра закордонних справ України відбулася зустріч Д.Кулеби з головою Африканського Союзу, Президентом Союзу Коморських островів А. Ассумані (Аддис-Абеба, Ефіопія).

16 червня 2023 року відбувся візит Президента СКО А.Ассумані до України у складі делегації африканських держав високого рівня (т.зв. "африканська мирна ініціатива").

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 2,539 млн. дол. США.

Експорт товарів склав 1,043 млн. дол. США, що на 21,3 % менше, ніж у 2020 р., імпорт – 26 тис. дол. США, що на 62,3% менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 1,017 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: м'ясо та їстівні субпродукти (94,2%), молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед (2,9%), алкогольні та безалкогольні напої та оцет (1,8%).

Основні статті імпорту з Коморських Островів: кава та чай (99,6%).

B 2021 р. експорт послуг з України до Комор склав 1 млн. 476 тис. дол. США (127,8% від аналогічного періоду 2020 р.). Основою експорту послуг з України до Комор були: транспортні послуги – 1 млн. 400 тис. дол. США (94,8% від загального експорту), послуги, пов’язані з подорожами – 65 тис. дол. США (4,4% від загального експорту). Імпорт послуг з Коморів в Україну не здійснювався. Позитивне сальдо обігу між Україною і Коморами у сфері послуг становило – 1 млн.476 тис. дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 79 громадянина СКО.

6. Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку.

7. Договірно-правова база: 

1. Ноти про встановлення дипломатичних відносин від 23 липня 1993 р.

2. Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством транспорту України та Морською адміністрацією Союзу Коморських островів про визнання дипломів (сертифікатів) моряків від 12.12.2003р.

3. Угода про співробітництво у галузі освіти і науки від 02.11.2017р. 

8. Українська громада:

Інформація щодо громадян України, які проживають в СКО відсутня.

9. Дипломатичне представництво:Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Демократичною Республікою Конго

1. Визнання України: 13 квітня 1999 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 13 квітня 1999 року.

3. Політичні відносини:

Травень 2000 р. – неофіційний візит в Україну Президента ДРК Лорана-Дезіре Кабіла.

9-10 квітня 2009 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ ДРК А.Тамбве Мвамба в Україну.

25-26 лютого 2010 р. – Міністр закордонних справ ДРК А.Т.Мвамба перебував в Україні в якості спеціального представника Президента ДРК на інавгурації Президента України.

09 серпня 2022 р. – відбулася телефонна розмова між Президентами України та ДРК.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг між Україною та ДРК відзначається широким спектром товарів, представлених на експорт Українською стороною, але при цьому характеризується незначними обсягами поставок.

За даними Державної служби статистики України, за результатами 2020 року експорт товарів України до ДРК зменшився на 27,8% і склав 1,3 млн дол. США у порівнянні до 2019 р. Основними позиціями експорту у 2020 р. стали м’ясо та їстівні субпродукти на суму 6,11 млн дол. США (67,2 % від загального експорту).

Імпорт товарів з ДРК до України у 2020 р. показав значне зростання та склав 9,1 млн дол. США. (296,4 % у порівнянні до 2019 р.).

За даними Державної служби статистики України, у 2021 р. відзначалося зростання темпів торгівлі між Україною та ДРК. Експорт товарів у 2021 р. сягнув 14,5 млн дол. США, що склало 159,3% від обсягу 2020 р. Основними позиціями українського експорту залишалися м’ясо та їстівні субпродукти на суму 4,8 млн дол. США (33,4 % від загального експорту), реактори ядерні, котли, машини на суму 2,78 млн дол. США (19,2 %) та чорні метали на суму 2,1 млн дол. США (14,8 %).

Впродовж 2021 р. було імпортовано товарів з ДРК на суму 6,4 млн дол. США, що становить 70,2% у порівнянні до попереднього року.

В ДРК зосереджені поклади таких природних ресурсів, як: промислові алмази, кобальт та мідь, також знаходиться один з найбільших лісових запасів в Африці і приблизно половина гідроелектричного потенціалу континенту.

5. Гуманітарне співробітництво:

Участь в Місії ООН зі стабілізації в ДРК українського контингенту, який станом на березень 2022 р. налічував 263 службовця. 7 березня 2022 р. Указом Президента України №114/2022 відкликано національний контингент та національний персонал, які беруть участь у міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки. У вересні 2022 р. українські миротворці покинули ДРК та повернулися до України.

6. Науково-технічне та освітнє співробітництво:

Надання освітніх послуг громадянам ДРК залишається традиційним напрямом двостороннього співробітництва в сфері освіти. За даними Українського державного центру міжнародної освіти МОН, у 2020-2021 н.р. у ЗВО України навчалися 265 студентів з ДРК.

7. Договірно-правова база:

1. Генеральна Угода між Україною та Демократичною Республікою Конго про торговельно-економічне, науково-технічне та соціально-культурне співробітництво.

2. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Демократичної Республіки Конго про сприяння та взаємний захист інвестицій (не ратифікована парламентом ДРК).

3. Протокол про консультації і співробітництво між Міністерством оборони України і Міністерством оборони Демократичної Республіки Конго.

8. Українська громада: нечисельна.

9. Дипломатичне представництво України:

ДРК віднесено до зони відповідальності Посольства України в Анголі.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Конго

1. Визнання України: 25 березня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 03 червня 1999 р.

3. Політичні відносини: 

1-2 листопада 2021 р. – відбулася двостороння зустріч Президента України Володимира Зеленського та Президента Республіки Конго Дені Сассу-Нгессо на полях Саміту світових лідерів (СОР26 World Leaders Summit) в сегменті високого рівня 26-ї Конференції ООН зі зміни клімату (м.Глазго).

4. Торговельно-економічне співробітництво: 

За даними Державної служби статистики України, у 2020 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між двома країнами склав 7,407 млн дол. США.

У 2020 р. двосторонній товарообіг склав 6,807 млн дол. США; експорт становив 6,726 млн дол. США, що на 19,6% менше, ніж у 2019 р., імпорт – 0,081 млн дол. США, що на 38,6% більше, ніж у 2019 р.

Основними статтями експорту були м’ясо та їстівні субпродукти на суму 4,78 млн дол. США (71,2% від загального експорту), молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед на суму 0,9 млн дол. США (13,5%).

Основними статтями імпорту у 2020 р. стали папір та картон на суму 0,043 млн дол. США (53,2 % загального імпорту), рослинні олії та тваринні жири на суму 0,035 млн дол. США (44,3%).

У 2021 р. спостерігалося зростання обсягів експорту українських товарів в РК. Згідно з даними Державної служби статистики України, у 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між двома країнами склав 11,9 млн дол. США. Двосторонній товарообіг склав 11,3 млн дол. США. У згаданий період Україна експортувала товарів на суму 11,1 млн дол. США, що склало 166% від попереднього звітного періоду. Основною статтею експорту залишалися м’ясо та субпродукти на суму 8,7 млн дол. США (78,6 % від загального експорту). Основною статтею імпорту у зазначений період стали кава та чай на суму 0,01 млн дол. США (75,9 %).

5. Культурне та освітнє співробітництво: 

Надання освітніх послуг громадянам Республіки Конго залишається традиційним напрямом двостороннього співробітництва у сфері освіти. За даними Українського державного центру міжнародної освіти МОН, станом на 2019-2020 н.р., в українських ВНЗ навчалися 293 студенти з цієї країни. За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 01.01.2021 у ВНЗ України навчалися 314 громадян Республіки Конго.

6. Договірно-правова база:

Базовим документом є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин від 03 червня 1999 року.

7. Українська громада:  нечисельна.

8. Дипломатичне представництво України: 

РК віднесено до зони відповідальності Посольства України в Анголі.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Кот-д’Івуар

1. Визнання України: 20 жовтня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 20 жовтня 1992 року.

3. Політичні відносини:

21-22 лютого 2013 р. - візит заступника Міністра закордонних справ України до Кот-д’Івуару.

29 листопада 2014 р. - зустріч міністрів закордонних справ в рамках 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії у Дакарі, Республіка Сенегал.

26 лютого 2017 р. – зустріч міністрів закордонних справ у рамках участі у 34-ій сесії Ради ООН з прав людини у Женеві.

13 листопада 2017 р. – телефонна розмова міністрів закордонних справ.

29 липня 2021 р., 19 травня 2022 р. – телефонні розмови Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністеркою закордонних справ, африканської інтеграції та діаспори Кот-дʼІвуару К.Камасоко Камара.

20 липня 2022 року відбулася телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Кот-д’Івуару А.Уаттара

5 жовтня 2022 року у рамках візиту делегації МЗС України до Кот-‘Івуару відбулися двосторонні переговори Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Віце-президентом Кот-д’Івуару Т.Коне, Міністеркою закордонних справ, африканської інтеграції та діаспори Кот-д’Івуару К.Камара, Міністром зовнішньої торгівлі С.Діаррасуба, міністрами зв’язку і цифрової економіки Республіки Кот-д'Івуар А.Кулібалі та сільського господарства К.Аджумані

4. Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. двосторонній товарообіг становив 182,1 млн дол. США; експорт становив 99,32 млн дол. США, що на 134,1% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 82,78 млн дол. США, що на 15,8% більше, ніж у 2020 р. Позитивне сальдо – 16,54 млн дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (79,4%), жири та олії тваринного або рослинного походження (8,9%), зернові культури (4,0%), пластмаси, полімерні матеріали (2,9%),

Основні статті імпорту: какао та продукти з нього (94,5%), каучук, гума (2,0%), жири та олії тваринного або рослинного походження (1,9%), їстівні плоди та горіхи (1,4%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, у 2019-2020 н.р. в українських ВНЗ навчалися 182 івуарійські студенти.

6. Договірно-правова база:

1. Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (20 жовтня 1992 р.).

2. Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері підготовки дипломатичного персоналу між МЗС України та КДІ (5 жовтня 2022, м. Абіджан).

3. Меморандум про взаєморозуміння щодо встановлення механізму політичних консультацій між МЗС України та КДІ (5 жовтня 2022, м. Абіджан).

7. Українська громада: малочисельна.

9.Дипломатичне представництво України: Республіку Кот-д’Івуар віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Кувейт

Визнання України: 18 квітня 1993 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 18 квітня 1993 р.

Політичні відносини:

Президенти України за історію двосторонніх відносин відвідували Кувейт з офіційними візитами двічі (у 2003 та 2018 роках).

Візит Прем’єр-міністра України до Кувейту відбувся у 1993 році. У 2013 та 2018 роках Кувейт відвідували офіційні делегації на чолі з Віце-прем’єр-міністрами України.

Міністри закордонних справ України відвідували Кувейт із офіційними/робочими візитами у 2002, 2011, 2018 та 2023 роках, тоді як керівник зовнішньополітичного відомства Кувейту відвідав Україну лише один раз (в 2004 році).

У листопаді 2016 р. у Києві, а також у лютому 2018 р. та вересні 2021 р. в Ель-Кувейті відбулися політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами України та Кувейту на рівні заступників Міністрів закордонних справ.

У березні 2022 р., січні 2023 р. та квітні 2023 р. відбулися телефонні розмови між міністрами закордонних справ України та Кувейту.

19.05.2023 відбулася зустріч Президента України В. Зеленського з Спадкоємним принцом Кувейту Мешалем Аль-Ахмадом Аль-Джабером Ас-Сабахом на полях Саміту ЛАД у Джидді (КСА).

Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг товарами за 2021 рік за даними Держстату України склав 44,52 млн.дол.США (зростання на 20,15% у порівнянні з 2020 р.). Експорт товарів склав 42,46 млн.дол.США (зростання на 17,1% у порівнянні з 2020 р.), імпорт товарів склав 2,05 млн.дол.США (зростання на 161,4% у порівнянні з 2020 р.). Сальдо торгівлі товарами позитивне і склало 40,41 млн.дол.США.  

Двостороння торгівля послугами за даними Держстату за 2021 р. склала 1,55 млн.дол. США.

У листопаді 2018 року у м. Ель-Кувейт відбулося 4-те засідання Міжурядової українсько-кувейтської комісії з питань економічного, технічного та торговельного співробітництва.

Культурно-гуманітарне співробітництво

Впродовж останніх років відбулася низка важливих культурно-гуманітарних заходів, зокрема виступ камерного оркестру Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського (січень 2013р.), виставка петриківського розпису (травень 2013 р.), виступ Національного хору імені Вірьовки (серпень 2015 року), виступ Національного академічного ансамблю танцю України імені П.Вірського (січень 2019 р.), концерти симфонічного оркестру «Київ-Классік» під керівництвом Г.Макаренка та українського піаніста та композитора Є.Хмари (січень 2020 року), сольні концерти Є.Хмари (2022-2023) тощо.

19-24 січня 2020 року вперше за всю історію двосторонніх відносин в Кувейті відбулася масштабна іміджева подія під назвою «Тиждень України в Кувейті», в рамках якої відбулися заходи торговельно-економічного, культурно-мистецького, освітнього та спортивного спрямування.

Договірно-правова база

Між Україною та Кувейтом діє 16 двосторонніх документів.

Українська громада

Українська громада в Кувейті налічує близько 700 осіб. У січні 2012 р. при Посольстві була створена Громадська спілка українсько-кувейтської дружби.

Візовий режим

Для громадян Кувейту з 1 серпня 2020 року діє безвізовий режим в'їзду до України. Для громадян України діє візовий режим в'їзду до Кувейту з можливістю оформлення віз по прибуттю в аеропорту.

Дипломатична установа:

Посольство України у Державі Кувейт.


Двосторонні відносини між Україною та Республікою Ліберія

1. Визнання України24 вересня 1998 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 24 вересня 1998 року, шляхом підписання відповідного Протоколу міністрами закордонних справ обох країн у Нью-Йорку.

3. Політичні відносини:

16 липня 2015 р. відбулася телефонна розмова міністрів закордонних справ України та Ліберії.

27 листопада 2018 р. відбулася телефонна розмова міністрів закордонних справ України та Ліберії.

3 листопада 2021 р. відбулася зустріч української делегації на чолі з Президентом України В.Зеленським з Президентом Ліберії Дж.Веа.

15 грудня 2021 р. у режимі відеоконференції відбувся перший раунд українсько-ліберійських політичних консультацій на рівні заступників міністрів закордонних справ.

14 травня 2022 р. відбулася телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Ліберії Ді-Максвеллом Кемайя.

25 травня 2022 р. відбулася телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Ліберії Дж.Веа.

18 вересня 2022 р. відбулася телефонна розмова Спецпредставника України з питань Близького Сходу та Африки з Заступницею Міністра закордонних справ Ліберії Д.Грей.

6 березня 2023 р. Спеціальний представник України з питань Африки та Близького Сходу М.Субх провів зустріч з Міністром закордонних справ Ліберії Д.-М.Кемайя  (5-й Саміт ООН щодо найменш розвинених країн, Доха, Катар).

18 травня 2023 р. відбулася телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Республіки Ліберія Д.-М.Кемайя

4. Торговельно-економічні відносини:

У 2021 р. обсяг експорту становив 9,48 млн дол. США, що дорівнює показнику 2020 р.

Основні статті експорту: чорні метали (37,9%), м’ясо та їстівні субпродукти (32,7%), молоко та молочні продукти, яйця птиці (17,4%), різні харчові продукти (3,5 %), жири та олії тваринного або рослинного походження (1,6%), продукти з м’яса, риби (1,5%).

Позитивне сальдо – 9,48 млн дол. США.

У червні 2021 р. Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Міністерство сільського господарства Республіки Ліберія погодили форми сертифікату здоров’я на м’ясо птиці та продукти з нього для ввезення до Республіки Ліберія.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: 

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, у 2019-2020 н.р. в Україні навчалися 54 студенти з Ліберії.

6. Договірно-правова база:

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Ліберія (24.09.1998).

Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством транспорту України та Бюро морських питань Республіки Ліберія про визнання дипломів (сертифікатів) моряків (25.01.2002).

7. Українська громада: малочисельна.

8. Дипломатичне представництво України: Республіку Ліберія віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Сенегал. Ліберія не має дипломатичного представництва в Україні.

З лютого 2019 р. у м. Монровія функціонує Почесне консульство України. Почесний консул – професор Нельсон Оньяма.

Двосторонні відносини між Україною та Ліванською Республікою

1. Визнання України: 30 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 14 грудня 1992 року.

3. Політичний діалог:

24–25 березня 1996 року – офіційний візит Голови Ради Міністрів Лівану до України;

22-23 квітня 2002 року – офіційний візит Президента України до Лівану;

8-9 липня 2003 року – офіційний візит Президента Лівану до України;

вересень 2006 року – зустріч Міністрів закордонних справ України і Лівану в рамках 61-ої сесії ГА ООН в Нью-Йорку;

17-18 жовтня 2010 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України до Лівану;

7-8 грудня 2011 року – офіційний візит Прем’єр-міністра України до Лівану;

29 листопада 2014 року – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та емігрантів Лівану у рамках 15-ої конференції Організації міжнародної франкофонії в Дакарі;

14 липня 2022 року – розмова у режимі відеоконференції Міністра аграрної політики та продовольства України з Міністром економіки та торгівлі Лівану.

Після початку широкомасштабного збройного вторгнення РФ в Україну Ліванська Республіка підтримала резолюції ГА ООН «Агресія проти України» (02.03.2022), «Гуманітарні наслідки агресії проти України» (24.03.2022), «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН» (12.10.2022).

4. Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 році торговельний обіг товарами між Україною та Ліваном склав 393,7 млн. дол. США, де на український експорт припало 389,1 млн. дол. США, на ліванський імпорт – 4,6 млн. дол. США.

Структура експорту товарів з України: зернові культури (56,3%), жири і олії тваринного або рослинного походження (14,5%), чорні метали та вироби з них (11,5%), насіння і плоди олійних рослин (9,7%).

Торговельний обіг послугами у 2021 році склав близько 6,4 млн. дол. США, де на вітчизняний експорт припало 5,6 млн. дол. США.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-ліванська комісія з торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два засідання комісії в 2010 та 2011 роках

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За підтримки Посольства України в Бейруті й української громади в Лівані проходять щорічні Шевченківські дні, присвячені тематиці Голодомору в Україні 1932-1933 років круглі столи та фотовиставки, презентації української книжкової продукції на Міжнародному арабському книжковому ярмарку в Бейруті, фестивалі української культури та українського кіно в Лівані, концерти українських виконавців та творчих колективів, Дні української писемності і мови в Біблосі, покази мод від українських дизайнерів в Лівані та на Близькому Сході.

У 2017 році біля Посольства України в Лівані відкрито Український парк, у якому у 2020 році було встановлено меморіальну плиту з висіченим арабським перекладом «Заповіту» видатного ліванського письменника М.Нуайме.

З нагоди 30-ї річниці відновлення Незалежності України 19 серпня 2021 року в «Українському парку» було відкрито перший на теренах Близького Сходу пам’ятник Т.Шевченку (автор – ліванський скульптор та випускник Української академії образотворчих мистецтв П.Карам).

Здійснено переклади арабською мовою та видано збірку «Зів’яле листя» І.Франка, книгу «Бейрутські оповідання» та поетичну збірку «Пальмове гілля» А.Кримського, науково-популярне видання «Історія України. Короткий курс» О.Палія, «Українсько-арабський словник» (упорядники Ю.Кочержинський, А.Субх), книгу «Український Ліван» посла І.Осташа, два томи прозових творів Л.Українки, репринтне видання Мазепинського Євангелія арабською мовою для Антіохійського патріархату (яке було надруковане за кошти гетьмана І.Мазепи), «Мандри Святими місцями Сходу» В.Григоровича-Барського», збірки поезії В.Стуса, вибрані твори Г.Сковороди. У 2021 році ліванський перекладач І.Раеф отримав спеціальну відзнаку Капітули «за високу перекладацьку майстерність і промоцію української класичної літератури» у рамках «Премії Драгоманова» (Drahomаn Prize).

6. Науково-технічне співробітництво:

Одним із основних напрямів науково-освітнього співробітництва є налагодження зв’язків між університетами України та Лівану. Підписано 7 угод про співпрацю між українськими та ліванськими закладами вищої освіти.

У 2019 році були укладені угоди про співпрацю між Національним університетом ім. Тараса Шевченка та Ліванським університетом, Університетом Святого Духа в м. Каслик та Національним університетом біоресурсів та природокористування.

7. Договірно-правова база: кількість чинних документів: 23.

Ключові документи: Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про торгівлю та економічне співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал.

8. Українська громада в Лівані:

На території Лівану проживає до 5 тис. українців, більшість яких – дружини ліванців та діти від змішаних шлюбів.

У Лівані функціонують «Громада українців Лівану», «Український дім у Лівані», «Український культурний центр», українські аматорські співочі та танцювальні колективи «Зірка», «Онуки», «Весна» та «Паляниця». Значним авторитетом також користуються наші талановиті співвітчизники, зокрема піаністка Т.Примак-Хурі та художниця Н.Дзядик-Хабіб. Функціонує, поки що онлайн, Українська школа ім. А.Кримського, в якій навчаються українські діти з усього Лівану та 20 дітей із Сирії.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Ліванській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Лівія

1.Визнання України: 3 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 17 березня 1992 р.

3.Політичні контакти:

2003 р. - державний візит до Лівії Президента України;

2004 р. - візит в Україну Секретаря Вищого народного комітету (прем’єр-міністра) Лівії;

2008 р. - офіційний візит до Лівії Президента України;

2008 р. - державний візит в Україну лідера лівійської революції М.Каддафі;

2009 р. - два офіційні візити до Лівії Прем’єр-міністра України;

2010 р. - зустріч міністрів закордонних справ в рамках роботи 65-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку;

2010 р. - офіційний візит Прем’єр-міністра України до Лівії;

2011 р. - зустріч Президента України з Головою Національної перехідної ради Лівії у рамках роботи 66-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку;

2012 і 2013 рр. - зустрічі міністрів закордонних справ у рамках сесій ГА ООН у Нью-Йорку;

2013 р. - робочий візит до Лівії Віце-прем’єр-міністра України;

2015 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Держави Лівія;

21.04.2020 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з в.о. Міністра закордонних справ Держави Лівія.

29.07.2021 р. - телефонна розмова Міністра закордонних справ України з Прем’єр-міністром Уряду національної єдності Держави Лівія.

09.05.2022 р. - розмова телефоном міністрів закордонних справ України і Лівії.

11.07.2022 - розмова телефоном Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки із заступником Міністра закордонних справ та міжнародного співробітництва Держави Лівія.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Українсько-лівійська торгівля товарами та послугами у 2021 р. становила 651,93 млн дол. США (зростання склало +75,4% у порівняні з 2020 р.). Товарообіг у 2021 р. становив 649,478 млн дол. США, з яких український експорт склав 468,0 млн дол. США (142,8% від показника 2020 р.). Лівійський імпорт становив 181,47 млн дол. США (432,4% від показника 2020 р.; суттєве зростання відбулося за рахунок поставок нафти та продуктів її перегонки).

Двостороння торгівля послугами у 2021 р. становила 2,45 млн дол. США, з яких український експорт склав 2,03 млн дол. США, імпорт з Лівії – 0,23 млн дол. США.

5.Договірно-правова база:

Кількість чинних двосторонніх документів: 32 (конвенції, угоди, меморандуми), більшість з яких має економічний характер.

Ключові документи: Угода про торговельно-економічне співробітництво, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про військово-технічне співробітництво, Угода про взаємне визнання документів про освіту і наукові ступені, Угода про співробітництво у сфері науки і технологій, Угода про співробітництво у сфері праці та працевлаштування, Консульська конвенція.

6.Українська громада:

Організована українська діаспора у Лівії відсутня.

У Лівії працюють за приватними контрактами близько 600 громадян України. Майже усі з них задіяні у медичній сфері.

7.Співробітництво у освітній сфері: У 2020/2021 роках в Україні навчалося 437студентів з Лівії, у 2022/2023 роках – 237.

8.Дипломатичне представництво України: Посольство України у Лівії функціонує з 1999 р. У зв’язку із загостренням безпекової ситуації у Лівії у лютому 2015 р. персонал дипустанови було переведено до Тунісу.


Двосторонні відносини України з Королівством Лесото

1.Визнання незалежності України:  24 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 1 червня 2000 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року двостороння торгівля товарами склала 7,4 тис. дол. США (зростання на 1,9%). Експорт представлений електричними машинами, обладнанням та їх частинами – 6,1 тис. дол. США, а імпорт складався на 57,8% з одягу та додаткових речей до одягу, трикотажних і на 42,2% з електричних машин, обладнання та їх частин.

Торгівля послугами представлена лише експортом (послуги, пов’язані з подорожами) – 18,1 тис. дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалося 4 студента з Лесото.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Відсутня.

8.Українська громада:

Відсутня.

9.Дипломатичне представництво України:

Королівство Лесото відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини України з Республікою Маврикій

1.Визнання незалежності України: 8 червня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 12 жовтня 1992 р.

3.Політичні відносини:

30.09.1997 р. - зустріч Голови 52-ї сесії ГА ООН, Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Маврикію у м. Нью-Йорк.

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 4,09 млн дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 28%. При цьому експорт товарів з України до Маврикію склав 3,35 млн дол. США (зменшення на 31,6%), а імпорт товарів з Маврикію в Україну склав 740,6 тис. дол. США (зменшення на 5,9%). Позитивне сальдо для України за цей період склало 2,61 млн дол. США.

Експорт, в основному, представлений чорними металами – 1,13 млн дол. США (у 2020 році продукція не експортувалась), овочами – 974,9 тис. дол. США (зменшення на 15,2%), жирами та оліями тваринного або рослинного походження – 307,7 тис. дол. США (зменшення у 10,8 разів), залишками і вiдходами харчової промисловості – 294,1 тис. дол. США (зменшення на 2,4%) та продуктами з мяса, риби – 198,8 тис. дол. США (у 2020 році продукція не експортувалась). Імпорт, в основному, складався з наступних товарних позицій: одяг та додаткові речі до одягу, текстильні – 194,2 тис. дол. США (зменшення на 24,2%), продукти з м’яса, риби – 187,7 тис. дол. США (зниження на 17,7%), цукор і кондитерські вироби з цукру – 144,8 тис. дол. США (зменшення на 21,8%).

Експорт послуг у 2021 році склав 554,1 тис. дол. США (зменшення на 32,2%), імпорт склав 610,1 тис. дол. США (збільшення на 27,5%).

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалося 3 студента з Маврикію.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Маврикій від 12.10.1992 р.

8.Українська громада:

На Маврикії проживає понад 100 громадян України. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Маврикій відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Ісламською Республікою Мавританія

1. Визнання України: 30 вересня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1992 р.

3. Політичні відносини:

29-31 жовтня 2018 р. - участь Голови Державної Казначейської служби України у 12-у щорічному симпозіумі Міжнародної асоціації казначейських служб (м. Нуакшот, Мавританія).

30 жовтня 2019 р. - робоча зустріч Державного секретаря МЗС України з Міністром закордонних справ Мавританії у рамках 36-ї сесії Міністерської конференції Франкофонії (Князівство Монако).

05-09.03.2023 р. - двосторонні переговори Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки М.Субха з президентом Мавританії Мохамедом Ульд Шейхом Аль-Газуані та з Міністром закордонних справ ІРМ Мохамедом Салемом Ульд Мерзуґом (у рамках 5-ї Конференції ООН з питань найменш розвинених країн, м. Доха)

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Сукупний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Мавританією у 2021 р. склав 64,3 млн дол. США (зріс на 30,4% у порівнянні з 2020р.).

Згідно з інформацією Державного комітету статистики України, зовнішня торгівля товарами з Мавританією протягом січня 2022 р. склала 6,7 млн дол. США. 

Сальдо торгівлі товарами: за січень 2022 р. позитивне і складало 4 млн 725 тис. дол. США.

13 квітня 2021 р. за ініціативи Торгово-промислової палати України, Торгово-промислової та сільськогосподарської палати Мавританії, організаційної підтримки Ради експортерів та інвесторів при МЗС України, а також сприяння Посольства України в Алжирі відбулась перша в історії двостороння онлайн-зустріч на рівні керівників ТПП двох країн. Планується до підписання Угода про створення Ділової Ради.

5. Договірно-правова база:

Договірно-правова база між країнами складається з одного документа: «Угода про співробітництво у галузі рибальства та морського господарства» (4 грудня 2003 р.).

6. Українська громада:

У Мавританії перебувають до 100 громадян України, які, зокрема працюють у складі екіпажів риболовецьких суден, що здійснюють вилов риби у межах мавританської економічної зони.

У різних галузях мавританської економіки, наукових і освітніх закладах працює чимало випускників українських вищих навчальних закладів.

7. Дипломатичне представництво України: 

З 2020 р. інтереси України в Мавританії представляє Посольство України в Алжирі.

Двосторонні відносини України з Республікою Мадагаскар

1.Визнання незалежності України:  4 березня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 10 червня 1993 р.

3.Політичні відносини:

20-27 листопада 2016 року - робочий візит до Мадагаскару директора Департаменту Близького Сходу та Африки у статусі особистого представника Міністра закордонних справ України з метою участі у засіданні 99-ї Постійної ради Франкофонії та у 32-й Міністерській конференції Міжнародної організації Франкофонії.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 14,4 млн дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року у 6 разів. При цьому експорт товарів з України до Мадагаскару склав майже 12,1 млн дол. США (збільшення у 11,6 разів), а імпорт товарів з Мадагаскару в Україну – 2,3 млн дол. США (збільшення у 1,7 раза). Позитивне сальдо для України за цей період склало 9,8 млн дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалося 5 студентів з Мадагаскару.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Знаходиться на стадії формування.

8.Українська громада:

Відсутня.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Мадагаскар відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Малаві

1.Дата визнання України: 22 грудня 1998 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 22 грудня 1998 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. Малаві належить до зони відповідальності Посольства України в Республіці Кенія. Посольство Малаві в Україні за сумісництвом розташоване у м. Берлін. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та Малаві не здійснювались.

04 серпня 2022 року відбулася перша в історії двосторонніх відносин телефонна розмова між Президентом України В.О.Зеленським та Президентом Малаві Л.Чакверою.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 58,533 млн. дол. США.

Експорт товарів склав 227 тис. дол. США, що на 216,2 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 58,239 млн. дол. США, що на 15,2 % менше, ніж у 2020 р. Негативне для України сальдо – 58,2012 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: котли та машини (54,9%), молоко, молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед (44,1%).

Основні статті імпорту із Малаві: тютюн і промислові замінники тютюну (99,9%).

Обсяг двосторонньої торгівлі послугами між Україною та Малаві склав 67 тис. дол. США. Експорт з України до Малаві склав 67 тис. дол. США (130,4% від аналогічного періоду 2020 року), імпорт – відсутній. Основною статтею експорту послуг були послуги, пов’язані з подорожами на суму 038 тис. дол. США або 62,6% від загального експорту послуг.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 10 громадянина Республіки Малаві.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку.

7.Договірно-правова база: 

Встановлення дипломатичних відносин (у формі спільного комюніке) від 22 грудня 1998 р.

8.Українська громада:

Інформація щодо громадян України, які проживають в Малаві відсутня.

9.Дипломатичне представництво:Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Малі

1.Визнання незалежності України: 24 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 5 листопада 1992 р.

3.Політичні відносини:

Офіційні візити з моменту встановлення дипломатичних відносин між країнами не здійснювалися.

Міжпарламентське співробітництво та двосторонні органи високого рівня (очолювані президентами або прем’єр-міністрами країн) відсутні.

13-16 грудня 2011 р. у рамках візиту Посла України в Алжирі (у Республіці Малі за сумісництвом) до Малі з метою вручення вірчих грамот були проведені зустрічі з Президентом Малі А.Туре, Міністром закордонних справ і міжнародного співробітництва Малі С.Майгою, Заступником начальника генерального штабу Б.Бамбою. На виконання домовленостей, досягнутих у ході візиту, у лютому 2012 р. Малі відвідала делегація ДК «Укрспецекспорт».

09-10 липня 2015 р. у рамках участі в роботі «Хорватського Форуму» (м. Дубровнік) Перший заступник Міністра закордонних справ України Н.Галібаренко провела зустріч з Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Республіки Малі А.Діопом.

09 січня 2019 р. вийшов Указ Президента України №6/2019 «Про направлення національного персоналу для участі України в Багатопрофільній інтегрованій місії ООН зі стабілізації у Малі», яким передбачено направлення до MINUSMA національного персоналу з числа військовослужбовців Збройних Сил України чисельністю до 20 осіб.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Держстату України, у 2020 р. двостороння торгівля товарами між Україною та Малі склала 17 млн дол. США (+2,57 % від 2019 р.).

За даними Держстату України, у 2021 р. двостороння торгівля товарами між Україною та Малі склала 41,6 млн дол. США (більше у 2,4 рази від 2020 р.).

Згідно з інформацією Державного комітету статистики України, зовнішня торгівля товарами з Малі протягом січня 2022 р. склала 1,4 млн дол. США.

Експорт товарів становив 1,3 млн. дол. США (майже у 5 разів менше у порівнянні з відповідним періодом 2021 року).

Імпорт товарів становив 104,7 тис. дол. США, що складає третину усього річного обсягу у 2021 р.).

Сальдо торгівлі товарами: за січень 2022 р. позитивне і складало 1 млн 213 тис. дол. США.

Інвестиції з Малі до України та з України до Малі не зафіксовані.

5.Договірно-правова база: чинні двосторонні договори відсутні.

6.Дипломатичне представництво України: Посольство України в Алжирі (зона відповідальності).

Двосторонні відносини між Україною та Королівством Марокко

1.Визнання України: 30 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 22 червня 1992 р.

3.Політичні відносини:

2003 р. - зустріч на рівні Глав держав у рамках міжнародних багатосторонніх заходів.

2017 р. - зустріч Першого заступника Голови Верховної Ради України із Заступником голови Палати представників Королівства Марокко (м.Київ).

21-23.05.2023 – робочий візит Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби до Королівства Марокко.

З моменту встановлення дипломатичних відносин проведено 10 раундів політичних консультацій між Міністерствами закордонних справ обох країн.

6 червня 2023 року відбулося перше установче засідання (у форматі онлайн) депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Королівством Марокко та депутатської групи дружби «Марокко-Україна» в Палаті Радників Королівства Марокко.

4.Торговельно-економічне співробітництво: 

Марокко серед країн Африки входить в першу п’ятірку імпортерів українських товарів та експортерів своїх товарів в Україну.

У 2021 році обсяг торгівлі товарами становив 607,283 млн дол. США, з них: український експорт до Марокко - 482,764 млн дол. США, імпорт марокканських товарів в Україну - 124,519 млн дол. США, позитивне сальдо - 358,245 млн дол. США.

Основну позицію у структурі українського експорту до Марокко займають зернові (55%) та залишки продуктів харчової промисловості (11,7%), феросплави та прокат (9,5 %), пластмаси (4,4 %), тютюн (3,8%).

У 2021 році обсяг торгівлі послугами склав 22,356 млн дол. США, український експорт послуг становив 22,123 млн дол. США, імпорт марокканських послуг становив 0,233 млн дол. США, позитивне сальдо – 21,4 млн дол. США. Головними експортними послугами з боку українських компаній є послуги, пов’язані з подорожами (98%), а також послуги у сфері телекомунікацій, комп’ютерні та інформаційні послуги (0,4%), транспортні послуги (0,2%) та ділові послуги (0,2%).

5.Договірно-правова база: складається з складається з 16 чинних документів, серед яких ключові: торговельна угода; угода про заохочення та взаємний захист інвестицій; конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно; угода про співробітництво в галузі туризму.

6.Публічна дипломатія: 

Між закладами вищої освіти двох країн укладено понад 20 угод про співробітництво.

Марокканські студенти в Україні становлять другу за чисельністю іноземну студентську громаду та першу за чисельністю студентську громаду з арабських та африканських країн.

7.Міжрегіональне співробітництво: 

У 2017 р. укладено Угоду між Запорізькою ОДА та Радою регіону Орієнталь Королівства Марокко про торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво.

У 2019 р. укладено Угоду про партнерство і співробітництво між Одесою і Марракешем.

8.Українська громада: 

Українська громада у Марокко налічує понад тисячу осіб. Найбільше громадян України мешкає у м.Касабланка, у столиці країни - м.Рабат та місті-супутнику Сале, а також у мм.Фес, Агадір, Марракеш та Уджда.

В Марокко, м.Касабланка, діє неурядова організація Українська асоціація “Oukraina”.

З осені 2020 р. в Марокко діє онлайн школа з вивчення української мови, в якій навчається близько 40 дітей зі змішаних українсько-марокканських родин.

9.Дипломатичні представництва: 

Посольство України у Королівстві Марокко функціонує у м. Рабат з 2000 року.

Двосторонні відносини України з Республікою Мозамбік

1.Визнання незалежності України: 17 березня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 19 серпня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Липень 1999 року – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Мозамбіку в рамках 35-го Саміту ОАЄ.

2003 рік – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та співробітництва Мозамбіку в рамках 58-ї сесії ГА ООН, м. Нью-Йорк.

6 липня 2022 року відбулася телефонна розмова між Президентом України В.Зеленським та Президентом Республіки Мозамбік Ф.Ньюзі.

14 жовтня 2022 року – перший раунд політичних консультацій між МЗС України та Мозамбіку на рівні заступників міністрів (м. Мапуто).

26 травня 2023 року – візит Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби до Республіки Мозамбік.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 34,88 млн дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 4,3%. При цьому експорт товарів з України до Мозамбіку склав 22,88 млн дол. США (зменшення на 15,8%), а імпорт товарів з Мозамбіку в Україну склав майже 12,00 млн дол. США (збільшення на 29%). Позитивне сальдо для України за цей період склало 10,88 млн дол. США. Український експорт, в основному, складався із зернових культур, експортовано на суму 15,81 млн дол. США (зменшення на 25,3%) та добрив – майже 6 млн дол. США (у 2020 році експорт зазначеної продукції відсутній). Імпорт на 96,3% складала продукція тютюну та його промислових замінників, імпортовано на суму 11,55 млн дол. США (зростання на 35,6%).

Експорт послуг у 2021 році склав 90,0 тис. дол. США (зростання у 4,6 рази).

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалося 15 студентів з Мозамбіку.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

1. Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Мозамбік (19.08.1993 р.),

2. Протокол про політичні консультації між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ і співробітництва Республіки Мозамбік (12.02.2004 р.).

8. Українська громада:

У Мозамбіку проживає близько 100 громадян України. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Мозамбік відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини України з Республікою Намібія

1.Визнання незалежності України: 30 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 5 жовтня 1992 р.

3.Політичні відносини:

21 вересня та 14 жовтня 1999 року, 26 вересня 2012 року - зустрічі міністрів закордонних справ України та Намібії, м. Нью-Йорк;

Вересень 2000 р. - зустріч Президентів України та Намібії у рамках Саміту Тисячоліття ООН, м. Нью-Йорк;

11 жовтня 2012 року - політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ України та Намібії, м. Віндгук, Намібія;

Липень 2015 року – зустріч першого заступника Міністра закордонних справ України з Віце-прем’єр-міністром - Міністром закордонних справ Намібії у рамках 10-го Міжнародного форуму «Сroatia Forum 2015» (м. Дубровнік, Хорватія).

10-11 липня 2022 року Спікер Національної Асамблеї Намібії Пітер Катжавіві здійснив візит в Україну у складі спеціальної місії Міжпарламентського Союзу.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 745,3 тис. дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року у 2,1 раза. При цьому експорт товарів з України до Намібії склав 332,0 тис. дол. США (зростання на 5,0%), а імпорт – 413,3 тис. дол. США (зростання у 9,8 раза). Негативне сальдо для України за цей період склало 81,3 тис. дол. США.

Український експорт, в основному, складався з фармацевтичної продукції – 137,4 тис. дол. США (зростання на 2,9%), палив мінеральних; нафти і продуктів її перегонки – 48,7 тис. дол. США (зменшення у 2,3 раза), м'яса та їстівних субпродуктів – 37,8 тис. дол. США (зменшення на 9,8%), реакторів ядерних, котлів, машин – 27,1 тис. дол. США (зростання у 3,8 раза) та чорних металів – 20,3 тис. дол. США (зростання у 8,5 разів).

У структурі імпорту основні позиції склали їстівні плоди та горiхи, імпортовано на суму 300,2 тис. дол. США (зростання у 18,8 разів), риба та ракоподібні – 74,5 тис. дол. США (зростання у 3,4 раза), та твори мистецтва – 30,1 тис. дол. США (зростання у 18,3 разів).

Експорт послуг зменшився на 12,1% і склав 352,5 тис. дол. США, дані про імпорт не оприлюднюються з метою забезпечення виконання вимог Закону України "Про державну статистику" щодо конфіденційності статистичної інформації.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалося 90 студентів з Намібії.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

1. Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Намібія від 05.10.1992 р.;

2. Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Намібія від 26.09.2012 р.

8.Українська громада:

У Намібії проживає близько 40 громадян України, більшість з яких є лікарями.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Намібія відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Нігер

1. Визнання незалежності України: 01 жовтня 1999 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 01 жовтня 1999 р.

3. Політичні відносини: 

18.06.2021 - зустріч Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та Міністра закордонних справ Нігеру Хассумі Массуду на полях Анталійського дипломатичного форуму.

15.08.2022 вперше в історії двосторонніх відносин відбулась телефонна розмова президентів України та Нігеру.

23.08.2022 – відбулась телефонна розмова міністрів закордонних справ України та Нігеру.

4. Торговельно-економічне співробітництво: 

У 2021 р. загальний товарообіг між Україною і Нігером склав 1,741 млн дол. США., з них: експорт товарів з України до Нігеру - 1,732 млн дол. США (379 % в порівнянні з 2020 роком), імпорт товарів з Нігеру в Україну – 0,009 млн дол. США (64% в порівнянні з 2020 роком), позитивне для України сальдо торгівлі товарами протягом 2021 р. склало 1,723 млн дол. США.

Основні товарні позиції українського експорту до Нігеру – готові продукти з зерна (51%), чорні метали (33%), текстильна продукція (4,2%), алкогольні та безалкогольні напої (1,6%).

Інвестиції з Нігеру до України та з України до Нігеру не зафіксовані.

5. Договірно-правова база: чинні угоди між Україною і Республікою Нігер відсутні.

6. Українська громада: відсутня.

7.Дипломатичне представництво України: Нігер віднесено до зони відповідальності Посольства України у Королівстві Марокко (крім консульських питань, які віднесені до відповідальності Посольства України в Алжирі).

Двосторонні відносини між Україною та Федеративною Республікою Нігерія

1.Дата визнання України: 11 березня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 10 грудня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Вересень 2000 р. – зустріч Президента України з Президентом Нігерії під час проведення Саміту Тисячоліття ООН у Нью-Йорку.

Вересень 2007 р. – зустріч Президента України з Президентом Нігерії в рамках 62-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

23-25 листопада 1997 р. – візит в Нігерію української урядової делегації на чолі з заступником Міністра закордонних справ України; проведення першого раунду політичних консультацій між зовнішньополітичними відомствами.

23-26 травня 2006 р. – візит в Україну урядової делегації Нігерії на чолі з Державним Міністром закордонних справ Нігерії.

2-3 вересня 2008 р. – робочий візит в Нігерію першого заступника Міністра закордонних справ України.

27 вересня 2011 р. – другий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія на рівні заступників міністрів (м.Київ, Україна).

01 березня 2016 р. - зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Нігерії у рамках участі у Сегменті високого рівня 31-ї сесії Ради ООН з прав людини (м. Женева, Швейцарія).

25 травня 2016 р. – черговий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія на рівні заступників міністрів (м. Абуджа, Нігерія).

5 квітня 2018 р. – зустріч Заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України - Торгового представника України з Віце-президентом Нігерії.

16 липня 2021 р. відбулася телефонна розмова між Міністром закордонних справ України та Міністром закордонних справ Нігерії.

4 серпня 2021 р. – 4-тий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія на рівні заступників міністрів в режимі відеоконференції.

18-19 жовтня 2022 року у рамках турне країнами Африки відбувся перший офіційний візит Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки М.Субха до Федеративної Республіки Нігерія.

28-29 травня 2023 відбувся перший в історії українсько-нігерійських відносин візит Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби до Нігерії, у ході якого Міністр закордонних справ України взяв участь у Інавгурації Президента Боли Ахмеда Тінубу.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 році обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 196,7 млн. дол. США. Експорт товарів склав 188,4 млн. дол. США, що на 271,8% більше, ніж у 2019 р., імпорт – 8,3 млн. дол. США, що на 237,2% більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 180,7 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: зернові культури – 46,6%; чорні метали – 40,2%; продукцiя борошномельно-круп'яної промисловості – 3,6%; цукор і кондитерські вироби з цукру – 2,1%; різні харчові продукти – 1,4%; алкогольні і безалкогольні напої та оцет – 1,4%; продукти з м'яса, риби – 0,9%.

Основні статті імпорту із Нігерії: палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки – 46,3 %; пластмаси, полімерні матеріали – 29,9 %, насiння і плоди олійних рослин – 14,6, каучук, гума – 4%, їстівнi плоди та горiхи – 1,8%, кава, чай – 1,1%.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво: 

За даними Міністерства освіти і науки України станом на 01.01.2022 р. у вищих навчальних закладах України навчалося близько 10 тисяч громадян Федеративної Республіки Нігерія.

З початком повномасштабного вторгнення рф до України відбулася евакуація нігерійських студентів з України.

7го червня 2023 року у кінотеатрі Silverbird відбулася демонстрація фільму «Superpower», який розкрив військові злочини росії в Україні та героїчний спротив українського народу російській окупації, що стало знаковою подією для українсько-нігерійського гуманітарного співробітництва.

6.Договірно-правова база: 

1. Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Федеративною Республікою Нігерія від 10.12.1992 р.

2. Протокол про консультації між МЗС України та Федеративною Республікою Нігерії від 12.10.1998 р.

3. Меморандум про взаєморозуміння між Державним комітетом фінансового моніторингу України та Комісією з питань економічних та фінансових злочинів Федеративної Республіки Нігерія щодо співробітництва у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму від 17.10.2007 р.

4. Базова угода про співпрацю між НТУУ «КПІ» та Інститутом науки та технології м. Єнагоа (Нігерія).

5. Меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Нігерія щодо співробітництва у сфері дослідження та використання космічного простору у мирних цілях (укладено у березні 2019 р.).

7.Українська громада: на постійному консульському обліку Посольства перебуває 46 громадян України.

8.Дипломатичне представництво: Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія.

Стан двосторонніх відносин між Україною та Об’єднаними Арабськими Еміратами


1. Визнання України: 2 січня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 15 жовтня 1992 р.

3. Політичний діалог:

2003, 2009, 2012, 2015, 2017 та 2021 роки – офіційні/робочі візити Президентів України до ОАЕ.

2004, 2009, 2012 та 2020 роки – офіційні/робочі візити Міністрів закордонних справ України до ОАЕ.

18-19.05.2011 – офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ ОАЕ шейха А.Аль Нагаяна.

13.04.2020 - телефонна розмова Президента України В.Зеленського та Спадкоємного принца емірату Абу-Дабі М.Аль Нагаяна.

04.03.2022,  30.03.2022, 18.05.2022, 17.10.2022, 19.01.2023 - телефонні розмови між Президентами України та ОАЕ.

Квітень 2020, липень 2021, березень 2022, серпень 2022 - телефонні розмови Міністрів закордонних справ України та ОАЕ.

22.09.2022 - зустріч Міністрів закордонних справ України та ОАЕ у рамках 77-ї сесії ГА ООН.

06-09.03.2023 - візит до ОАЕ Першої леді України О. Зеленської та Першого віце-прем’єр-міністра – Міністра економіки України Ю. Свириденко.

10.06.2023 – візит Міністра з питань зміни клімату і навколишнього середовища ОАЕ М.Альмхейрі в Україну.

4. Міжпарламентське співробітництво:

У Верховній Раді України сформовано депутатську група з міжпарламентських зв’язків з ОАЕ, у Федеральній національній раді ОАЕ - депутатську групу з міжпарламентських зв’язків з Україною.

10.03.2021 - перше онлайн засідання Груп з міжпарламентських зв’язків Верховної Ради України та Федеральної національної ради ОАЕ.

11.03.2023 - зустріч Першого заступника Голови Верховної Ради України О.Корнієнка з Головою Федеральної Національної Ради ОАЕ С. Гобашем в рамках 146-ї Асамблеї Міжпарламентського союзу (м. Манама, Бахрейн).

5. Договірно-правова база:

Між Україною та ОАЕ укладено 36 двосторонніх документів, серед яких 13 міжурядових угод, а також 24 міжвідомчі угоди та меморандуми.

6. Торговельно-економічне співробітництво України з ОАЕ:

Загальний обсяг торгівлі товарами України з ОАЕ за 2021 рік склав 616,2 млн дол. США. Експорт товарів з України до ОАЕ становив 530,8 млн дол. США (збільшення на 20,9%), імпорт - 85,4 млн дол. США (збільшення на 40,1%). Позитивне сальдо для України склало 445,3 млн дол. США.

7. Об’єднання українців:

На території ОАЕ проживає орієнтовно 25 тисяч українців. З 2016 року для навчання та розвитку дітей української громади розпочали свою діяльність українська школа вихідного дня «Софія» у м. Дубай, а в 2019 році – школа «Дивосвіт» у м. Абу-Дабі.

Також в ОАЕ діє неурядова організація «Українська жіноча ініціатива».

8. Дипломатичне представництво України в ОАЕ: 

Посольство України в Об’єднаних Арабських Еміратах


Двосторонні відносини між Україною і Султанатом Оман

1. Визнання України: 19 травня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 19 травня 1992 р.

3. Політичні відносини:

Діалог найвищого/високого рівня:

Квітень 1993 р. – візит Прем’єр-міністра України до Оману.

Січень 2002 р. – візит Міністра закордонних справ України до Оману.

Лютий 2010 р. – візит Міністра закордонних справ України до Оману.

Листопад 2019 р. – перший раунд політичних консультацій між МЗС України та Оману в м. Маскат.

Листопад 2020 р. – переговори (в онлайн-режимі) між заступниками Міністрів закордонних справ України та Оману.

Червень 2021 р. - телефонна розмова між заступниками Міністрів закордонних справ України та Оману.

Грудень 2021 р. – робочий візит заступника Міністра закордонних справ України до Оману.

Серпень 2022 р. – телефонна розмова між Спеціальним представником України з питань Близького Сходу та Африки Максимом Субхом та заступником Міністра закордонних справ Оману з дипломатичних питань Халіфою Аль-Харсі.

01-04 березня 2023 р. – офіційний візит Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки Максима Субха до Оману.

19 травня 2023 р. – візит посла з особливих доручень при Міністерстві закордонних справ Оману Абдулазіза А.Аль-Гінаї до України.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг товарами між Україною та Оманом у 2021 р. склав 203,42 млн. дол. США, з яких на український експорт припало 187,11 млн. дол. США (+119,28 % у порівнянні з показниками 2020 року),  імпорт – 16,31 млн. дол. США (-27,63%). Позитивне для нашої держави сальдо становило 170,79 млн. дол. США.

У грудні 2018 р. у м. Маскат пройшла перша експортна місія українських виробників товарів у Султанаті, а в квітні та жовтні 2019 р. у м. Київ відбулися два українсько-оманських бізнес-форуми. Представники ділових кіл Оману відвідали Київську та Рівненську області України, де зустрілися з місцевими посадовцями.

Особливого значення у контексті подальшого розвитку та активізації двосторонньої торговельно-економічної співпраці та інвестиційного співробітництва набули зустрічі та переговори з керівництвом МЗС Султанату Оман та керівниками економічного та інвестиційного блоку Оману заступника міністра закордонних справ (CTDO) України Д.Сеніка під час його робочого візиту до Оману (6-8 грудня 2021 року) та Спеціального представника України з питань БС та Африки М.Субха (01-03 березня 2023 року) під час робочого візиту до Султанату в рамках турне країнами Затоки.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2017 р. український журнал іноземної літератури «Всесвіт» у взаємодії з Культурним клубом Султанату Оман видав окремий випуск, повністю присвячений оманській літературі.

У 2019 р. в Інституті філології Київського національного університету ім. Т.Шевченка відбулася 4-та Міжнародна конференція з історії арабської літератури, почесним гостем на якій стала письменниця з Оману Дж.Аль-Харті – переможець Букерівської премії «The Man Booker International Prize 2019».

Здійснюються заходи задля розвитку співпраці в медичній сфері, яка має значний потенціал для подальшого розширення.

6. Договірно-правова база:

Договірно-правова база налічує 4 двосторонніх документи: Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин, Меморандум про взаєморозуміння щодо проведення консультацій на рівні МЗС, Угоду про сприяння та взаємний захист інвестицій та Меморандум про взаєморозуміння між національними ТПП.

7. Українська громада:

Українська громада в Султанаті Оман нараховує близько 2 тис. осіб. Функціонування об’єднань для іноземців обмежується місцевим законодавством. Більшість громадян України проживає у столиці Султанату Оман – м. Маскат та його околицях. Певна частина української громади також проживає у м.Салала та м.Сохар. Спостерігається тенденція до щорічного збільшення кількості відвідувачів Оману з України. Корисна інформація для громадян України, які планують виїжджати в Султанат Оман доступна за посиланням:

https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?location=om

8. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія.


Двосторонні відносини між Україною та Палестиною

1. Визнання України: лютий 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 02 листопада 2001 року (дата відкриття Посольства Палестини у Києві).

3. Політичні відносини:

Діалог на високому/найвищому рівні

Листопад 1996 року – візит Президента України до Палестини.

Квітень 1999 року – візит глави Палестини до України.

Січень 2000 року – робоча поїздка Президента України до Палестини для участі у відзначенні 2000-ліття Християнства (м. Віфлеєм).

Листопад 2007 року – візит Президента України до Палестини.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств

28 травня 2012 року – візит до Палестини Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки, перший раунд політичних консультацій.

25 вересня 2014 року – зустріч Міністрів закордонних справ України та Палестини у рамках 69-ої сесії ГА ООН.

14 квітня 2016 року – візит заступника Міністра закордонних справ Палестини до Києва, другий раунд політичних консультацій.

11-12 червня 2018 року – візит директора Департаменту Близького Сходу та Африки МЗС України до Палестини, третій раунд політичних консультацій.

4. Договірно-правова база:

У липні 2013 року підписано Меморандум про співробітництво у галузі сільського господарства між Міністерством агарної політики і продовольства України та Міністерством сільського господарства Палестини.

У серпні 2013 року укладено Меморандум про співробітництво між Київським національним медичним університетом імені О.Богомольця та Міністерством охорони здоров’я Палестини.

5. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Держстату України, загальний торговельний обіг з Палестиною за 2020 рік склав 27,5 млн. дол. США. Позитивне сальдо для нашої держави склало 27,3 млн. дол. США.

Експорт українських товарів за 2020 рік склав 26,3 млн. дол. США, імпорт товарів з Палестини – 1 тис. дол. США. Експорт послуг з України оцінюється у 1,1 млн. дол. США, імпорт послуг з Палестини – 88,5 тис. дол. США.

Основні статті вітчизняного експорту до Палестини (за 2020 рік): жири та олії тваринного або рослинного походження – 32,7%; продукція борошномельно-круп'яної промисловості – 31,0%; цукор і кондитерські вироби з цукру – 14,2%; готові продукти із зерна – 7,5%.

У 2018 році проведено візит до Києва делегації ТПП м. Хеврон – економічного та фінансового центру Палестини, в рамках якого відбувся перший українсько-палестинський бізнес-форум.

6. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Співпраця у сфері освіти розпочалася ще за радянських часів, а загалом освіту в українських ЗВО здобули близько 3 тис. палестинців. Більшість із них повернулися на батьківщину та успішно працюють у різних сферах, зокрема на високих посадах (серед яких – міністри комунікацій й інформаційних технологій, охорони здоров’я, економіки Палестини різного періоду). У м. Рамалла діє Асоціація палестинських випускників ЗВО України.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти, в 2020 році в закладах вищої освіти України навчалося 523 палестинських студентів.

У 2015-2020 роках за організаційної підтримки міжнародного благодійного фонду «Соняшник» у Палестині побували шість груп українських обдарованих дітей, які виступили з концертами у головних палестинських містах. У квітні 2016 року у м. Київ був проведений День культури Палестини.

У квітні 2018 року група представників Палестинської спілки жінок відвідала Київ, тоді як у вересні 2018 року делегація Київського об’єднання ветеранів Афганістану перебувала в Палестині.

У рамках поїздок на Святу Землю щорічно близько 150 тис. українських громадян відвідують християнські місця, розташовані на палестинських територіях.

7Українська громада в Палестині:

У Палестині проживають понад 3,6 тис. громадян України, переважна більшість з яких – дружини палестинців та їхні діти. Українські громадські організації відсутні.

8. Дипломатичне представництво України:

Представництво України при Палестинській Національній Адміністрації.

Двосторонні відносини України з Південно-Африканською Республікою

1.Визнання незалежності України:  14 лютого 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 16 березня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Листопад 1998 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України до ПАР.

Червень 2000 року – візит Президента України до м. Кейптаун для участі у Саміті Землі.

Вересень 2000 року – офіційний візит в Україну Віце-президента ПАР.

Вересень 2002 року – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ ПАР, м. Нью-Йорк.

Квітень 2011 року – зустріч Прем’єр-міністра України з Президентом ПАР у рамках Саміту БРІКС у КНР.

20 жовтня 2021 року відбулася телефонна розмова між Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою та Міністром Міжнародних відносин та співробітництва ПАР Наледі Пандор.

20 квітня 2022 і 13 травня 2023 років відбулись телефонні розмови між Президентом України Володимиром Зеленським та Президентом Південно-Африканської Республіки Сирілом Рамафозою.

10-11 липня 2022 року Спікер Національної Асамблеї ПАР Носівіуе Мапіза-Нкакула здійснила візит в Україну у складі спеціальної місії Міжпарламентського Союзу.

6 жовтня 2022 року відбулась зустріч заступниці Голови Верховної Ради України  Олени Кондратюк зі Спікером Національної Асамблеї ПАР Носівіуе Мапіза-Нкакулою на полях Восьмого саміту лідерів парламентів країн G20 (Індонезія).

19 травня 2023 року  відбулась зустріч Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби з Міністром Міжнародних відносин та співробітництва ПАР Наледі Пандор (м. Лісабон, Португалія).

16 червня 2023 року відбувся візит Президента ПАР Сиріла Рамафози до України у складі делегації африканських держав високого рівня (т.зв. "африканська мирна ініціатива").

Проведено чотири раунди політичних консультацій між міністерствами закордонних справ України та ПАР. Останній раунд відбувся в м. Преторія 12 жовтня 2022 року.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 117,3 млн дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 0,8%. При цьому експорт товарів з України до ПАР склав 22,3 млн дол. США (зменшення на 25,8%), а імпорт товарів з ПАР в Україну склав 95,0 млн дол. США (збільшення на 10,1%). Негативне сальдо для України за цей період склало 72,7 млн дол. США.

В ТОП-5 продукції, яка найбільше експортувалась протягом 2021 року, входять: електричні машини, обладнання та їх частини – 3,8 млн дол. США (зростання у 4,4 раза); овочі – 3,4 млн дол. США (зростання у 1,6 раза); зернові культури – 2,1 млн дол. США (зменшення у 6,5 разів); реактори ядерні, котли, машини – 1,8 млн дол. США (зростання у 1,6 раза); прилади та апарати оптичні та фотографічні – 1,2 млн дол. США (зростання у 11 разів).

В ТОП-5 продукції, яка найбільше імпортувалась протягом 2021 року, входять: шкури – імпортовано на суму 31,2 млн дол. США (збільшення на 5,4%); їстівнi плоди та горiхи – 18,4 млн дол. США (збільшення на 14,2%); засоби наземного транспорту крім залізничного – 12,6 млн дол. США (зменшення на 12,4%); нікель і вироби з нього – 7,0 млн дол. США (зростання у 2,2 раза); чорні метали – 5,0 млн дол. США (зростання у 2,4 раза).

Загальний обсяг торгівлі послугами у 2021 році склав 6,4 млн дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 0,5%. Експорт послуг зменшився на 11,1% і склав 4,4 млн дол. США, імпорт послуг збільшився на 40,2% і склав 2,0 млн дол. США. Послуги, що експортувались: ділові, телекомунікаційні, комп'ютерні та інформаційні, транспортні, пов'язані з подорожами, роялті та інші послуги, пов’язані з використанням інтелектуальної власності. Імпортувались: державні та урядові, ділові, пов'язані з подорожами, транспортні, а також роялті та інші послуги, пов’язані з використанням інтелектуальної власності. Позитивне сальдо двосторонньої торгівлі послугами для України за вказаний період склало 2,4 млн дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурне співробітництво:

У 2022 році співробітництво України та ПАР у сфері культури стало активнішим через підвищення інтересу місцевих діячів культури та мистецтва до нашої країни у зв’язку з війною. Зокрема, у 2022 році українська культура була представлена на більш ніж 20 культурних подіях у публічних просторах ПАР. Системною стає участь українських митців у місцевих мистецьких фестивалях міжнародного масштабу: “International Public Art Festival” (візуальне мистецтво), “Poetry Africa”, "Time of the Writer" (література), European Film Festival in South Africa. У лютому 2023 року в Центральній бібліотеці м.Кейптаун було відкрито Українську книжкову поличку (проєкт Першої Леді України).

У ПАР діє музей української культури у місті Ріверсдейль (провінція Західний Кейп), робота якого спрямована на розвиток культурного співробітництва двох країн.

6.Науково-технічне співробітництво:

Двостороння співпраця між Україною та ПАР у сфері науково-технічного співробітництва ґрунтується на положеннях Угоди між Урядом України та Урядом ПАР про співробітництво у сфері науки і технологій.

29 вересня 2016 року укладено Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Національним космічним агентством ПАР про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях.

26 лютого 2018 року в м. Преторія (ПАР) підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним агентством рибного господарства України та Департаментом сільського господарства, лісництва та рибальства Південно-Африканської Республіки стосовно системи міжнародного наукового спостереження Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики.

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на 25.01.2022 р., у вищих навчальних закладах України навчалося 54 студента з Південної Африки.

7.Договірно-правова база:

Основними документами двосторонньої договірно-правової бази є: Угода про встановлення дипломатичних і консульських відносин між Україною і Південно-Африканською Республікою; Торговельна угода між Урядом України та Урядом ПАР; Конвенція між КМУ і Урядом ПАР про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи; Угода про військово-технічне співробітництво; Угода про співробітництво у сфері науки і технологій.

8.Українська громада:

На території ПАР проживає більше 1000 громадян України та громадян ПАР українського походження. На консульському обліку постійно або тимчасово перебувають 300 громадян. Українська діаспора у Південній Африці є відносно молодою, адже більшість українців прибули до ПАР після 1990 року. Українська громада представлена переважно викладачами, лікарями, фахівцями інженерно-технічних спеціальностей.

З 2017 року в ПАР зареєстрована та діє Українська асоціація в Південно-Африканській Республіці (Ukrainian Association of South Africa),  неурядова громадська організація, яка об’єднує всіх українців ПАР. У 2018 році організація стала асоційованим членом Світового конгресу Українців та активно обмінюється досвідом з громадами Східної, Південної та Південно-Східної Азії, Океанії та Африки.

З березня 2016 року у м. Кейптаун діє Українська недільна школа у ПАР. З січня 2020 року при Посольстві України у ПАР діє суботня школа. Осередки школи з вивчення української мови діють в провінціях Вестерн Кейп, Гаутенг, Квазулу-Натал, а також онлайн класи для дітей та дорослих.

Українська асоціація в Південно-Африканській Республіці є ініціатором чисельних заходів з промоції інтересів України в ПАР та виступає постійним партнером Посольства.

9.Дипломатичне представництво:

Посольство України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Південним Суданом 

1. Дата визнання Україною: 11 січня 2012.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 5 вересня 2012.

Посольство України в Ефіопії (Південний Судан в зоні відповідальності з червня 2013 р.).

Посольство Південного Судану в Україні відсутнє.

3. Політичний діалог

У вересні 2012 – зустріч міністра закордонних справ України з міністром закордонних справ Республіки Південний Судан у рамках 67-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

17 березня 2018 р. Президент України П.Порошенко підписав Указ «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) згідно з резолюцією Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй № 2206 (2015) щодо Республіки Південний Судан».

4. Підтримка Південним Суданом резолюцій пов’язаних з Україною в рамках ООН.

Південний Судан підтримав:

24.03.2022 резолюцію ГА ООН «Гуманітарні наслідки агресії проти України»;

23.02.2023 резолюцію «Принципи, що лежать в основі всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні».

Південний Судан утримався при голосуванні за:

02.03.2022  резолюцію ГА ООН «Агресія проти України»;

07.04.2022 резолюцію ГА ООН «Виключення РФ з Ради ООН з прав людини»;

13.10.2022 р. резолюцію «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН»;

14.11.2022 р. проєкт резолюції «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України»;

Південний Судан не голосував 15.12.2022 р. за проєкт резолюції "Ситуація з правами людини в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна».

4. Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між Україною та Південним Суданом склав понад 5,034 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 5,034 млн дол. США, імпорт – не зафіксовано. Позитивне для України сальдо – понад 5,034 млн дол. США.

У січні 2022: український експорт склав 691,9 тис. дол. США, імпорт – не зафіксовано. Позитивне для України сальдо – понад 691,9 тис. дол. США.

Станом на січень 2022, основними товарними групами українського експорту залишалися м'ясо та їстівні субпродукти (83,988 тис. дол. США), жири та олії тваринного або рослинного походження (24,104 тис. дол. США).

5. Наукове та освітнє співробітництво

Відсутнє.

6. Миротворча діяльність.

Указ Президента України від 13 липня 2012 р. № 446/2012 «Про направлення участі України в Місії ООН у Республіці Південний Судан та у Тимчасових силах ООН щодо забезпечення безпеки в Аб'єї миротворчого персоналу (військовослужбовців Збройних Сил України та осіб рядового та початкового складу). органів внутрішніх справ) чисельністю до 60 осіб»;

Станом на листопад 2020 року український миротворчий контингент у Південному Судані становив 3 військових.

7.Українська громада

Відсутня. 

8.Дипломатичне представництво

Республіка Південний Судан відноситься до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії.

Двосторонні відносини України із Республікою Руанда   

1.Дата визнання України: 07 лютого 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 08 вересня 1993 р.

3.Політичні відносини: 

Двосторонні органи високого рівня відсутні. Посольство України в Руанді за сумісництвом розташоване в м.Найробі, Кенія. Послом України в Руанді за сумісництвом є Посол України в Кенії А.І.Праведник. Послом Руанди в Україні за сумісництвом є Ігор Цезар (резиденція у м.Берлін).

25 травня 2023 року Міністр закордонних справ України Д.І.Кулеба здійснив перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит до Руанди, у ході якого провів зустрічі з Президентом Руанди П.Кагаме та Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Руанди В.Бірутою.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 2,188 млн. дол. США.

Експорт товарів склав 1,012 млн. дол. США, що на 47,6 % менше, ніж у 2020 р., імпорт – 834 тис. дол. США, що на 63,6 % більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 178 тис. дол. США.

Основні статті українського експорту: жири та олії тваринного або рослинного походження (46,3%), алкогольні та безалкогольні напої, оцет (19,1%), вироби з каменю, гіпсу, цементу (18,9%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості (11%).

Основні статті імпорту із Руанди: чай і кава (80,7%), олово та вироби з нього (18,4%).

Експорт послуг з України до Руанди зріс і становив 342 тис. дол. США (240% від аналогічного періоду 2020 р.). Основою експорту послуг з України до Руанди стали послуги, пов’язані з подорожами – 253 тис. дол. США (74,2%). Імпорт послуг з Руанди в Україну в 2021 р. не здійснювався. Позитивне сальдо обігу між Україною і Руандою у сфері послуг становило 342 тис. дол. США.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 61 громадянин Республіки Руанда.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку. Перспективними напрямками співпраці є цифровізація державних послуг, аерокосмічна галузь, фармацевтика.

7.Договірно-правова база: 

1.         Встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами) 08 вересня 1993.

2.         Меморандум про взаєморозуміння про політичні консультації між МЗС України і Республіки Руанда (25.05.2023 р.) .

8.Українська громада:

На території Руанди проживає 1 громадянин України.

9.Дипломатичне представництво: Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Демократичною Республікою Сан-Томе і Принсіпі

1.Дата визнання України: 16 квітня 1998 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 16 квітня 1999 р.

3.Політичний діалог:

Політичний діалог відбувається у форматі обміну протокольними листами між Президентами та Міністрами закордонних справ двох країн, а також у рамках міжнародних організацій.

28 жовтня 2019 р. у Лісабоні відбулася зустріч Посла України у Португальській Республіці І.Огнівець з Міністром закордонних справ Сан-Томе і Принсіпі Е.Барруш Пінту.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2020 р. обсяг торгівлі товарами між країнами становив 12,2 тис. дол. США. Експорт товарів склав 11,1 тис. дол. США, імпорт – 1,1 тис. дол. США. Позитивне для України сальдо – 10 тис. дол. США.

Основні статті українського експорту: борошномельна продукція (100%).

Основні статті імпорту: нитки синтетичні, котли, електричні машини (100%).

У 2021 р. обсягів торгівлі між країнами не зафіксовано.

5.Договірно-правова база:

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Демократичною Республікою Сан-Томе і Принсіпі від 16 квітня 1999 р.

6.Дипломатичне представництво:

Демократичну Республіку Сан-Томе і Принсіпі віднесено до зони відповідальності Посольства України в Португальській Республіці (політичні та економічні питання), Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія. (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною і Королівством Саудівська Аравія

1. Визнання України: 14 квітня 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 14 квітня 1993 р.

3. Політичні відносини:

Діалог на високому / найвищому рівні:

квітень 1993 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра України до КСА;

січень 2003 р. – офіційний візит Президента України до КСА;

грудень 2011 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України до КСА;

січень 2015 р. – робочий візит Президента України до КСА;

листопад 2017 р. – офіційний візит Президента України до КСА;

серпень 2020 р. та серпень 2021 р. – телефонні розмови між міністрами закордонних справ України та КСА;

березень, вересень, жовтень 2022 р. –телефонні розмови Президента України Володимира Зеленського зі Спадкоємним принцом, Прем’єр-міністром КСА Мухаммадом бін Салманом;

26 лютого 2023 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ КСА до України;

19 травня 2023 р. – офіційний візит Президента України до КСА у рамках участі в 32-му Саміті ЛАД.

Міжпарламентське співробітництво:

Міжпарламентські групи дружби «Україна – Саудівська Аравія» і «Саудівська Аравія – Україна» започаткували свою діяльність у 1996 р.

У 2009 і 2016 рр. з офіційними візитами в м. Ер-Ріяд перебували делегації Верховної Ради України. Саудівські парламентарі відвідували м. Київ у 2012 та 2017 рр.

У жовтні 2011 р. здійснив офіційний візит в Україну Голова Консультативної Ради (Меджліс Аш-Шура) КСА Абдалла бін Мухаммад Аль Аш-Шейх.

Депутатська група з міжпарламентських зв’язків з КСА у складі Верховної Ради України налічує 24 депутатів. До складу Четвертої депутатської групи дружби «Саудівська Аравія – Україна» входять 13 членів.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-саудівська комісія з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. Відбулося шість спільних засідань Комісії: у 2004, 2006, 2008, 2011, 2017 та 2018 рр.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Королівство Саудівська Аравія є одним із найбільш важливих торговельних партнерів України на Близькому Сході.

Товарообіг між Україною і КСА у 2021 р. склав 957,06 млн дол. США. Український експорт становив 768,60 млн дол. США (+ 16,3% у порівнянні з 2020 р.), імпорт з КСА – 188,46 млн дол. США (+84,8%). Позитивне для України сальдо торгівлі склало 580,15 млн дол. США.

Перспективними сферами українсько-саудівського співробітництва є сільське господарство, ІТ, енергетика, будівництво, транспорт та машинобудування. Водночас важливим є залучення українських технологій до Королівства з метою реалізації спільних проектів на території двох держав.

У вересні 2018 р. саудівська компанія «Saudi Agricultural and Livestock Investment Co.», засновником якої є суверенний Публічний інвестиційний фонд КСА, уклала угоду про придбання вітчизняного агрохолдингу «Мрія», що стало одним з найбільших інвестиційних контрактів в аграрному секторі за всю історію незалежності України, а також засвідчило важливість України для забезпечення продовольчої безпеки Королівства.

У вересні 2020 року вперше за останні 12 років Саудівська Аравія придбала в Україні 60 тис. тон пшениці через компанію «SALIC». У 2021 році обсяг придбаної Саудівською Аравією пшениці в Україні склав 121 тис. тон.

У 2018-2019 рр. у м. Київ відбулося два українсько-саудівських інвестиційних форуми на аграрну тематику та розширене спільне засідання Українсько-саудівської ділової ради за участі широкого кола представників бізнесового середовища двох держав.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2021 р. Літературний клуб у м.Ер-Ріяд опублікував «Антологію української новелістики (кінця ХІХ – початку ХХ ст.) у перекладі арабською мовою.

У контексті налагодження співпраці між провідними аналітично-дослідними та науково-освітніми інституціями України та КСА важливе значення мали візити в Україну делегацій Інституту дипломатичних досліджень МЗС КСА ім. принца С.Аль-Файсала (2018р.), Саудівського географічного товариства та Міжнародного центру сприяння арабській мові ім. Короля Абдалли (2019 р.).

У 2018 р. делегація провідних арабістів нашої держави – представників Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка та Інституту сходознавства ім А.Ю.Кримського в статусі почесних гостей відвідала 33-ій щорічний фестиваль національної спадщини та культури «Аль-Дженадрія», де була прийнята Королем Салманом бін Абдулазізом. У 2019 р. делегація України взяла участь у міжнародному культурно-спортивному етнофестивалі «Всесвіт кочівників», який відбувся в КСА.

У сфері охорони здоров’я спостерігався активний інтерес представників КСА до послуг Міжнародної клініки відновного лікування (м. Трускавець), яку очолює проф. В.І.Козявкін. У 2017 р. Україну відвідала делегація МОЗ КСА з метою ознайомлення з вітчизняними напрацюваннями у сфері реабілітації та фізіотерапії.

Особливе місце у сфері культурно-гуманітарного співробітництва посідає туризм, окремим напрямком якого є хадж (паломництво) українських мусульман до головних ісламських святинь на території КСА. У 2023 р. квота для здійснення хаджу українськими мусульмани була збільшена до 200 осіб.

6. Науково-технічне співробітництво:

У 2017 р. у результаті кооперації між ДП «Антонов», Науково-технічним містечком ім.Короля Абдулазіза та саудівською компанією «TAQNIA Aeronautics» виготовлено багатоцільовий транспортний літак-демонстратор АН-132D.

7. Договірно-правова база:

Між Україною і КСА укладено 15 документів: 1 конвенцію, 5 угод, 1 протокол, 7 меморандумів, 1 програму про співробітництва.

8. Українська громада:

Українська громада в Королівстві Саудівська Аравія налічує близько 2 тис. осіб. Функціонування об’єднань для іноземців обмежується місцевим законодавством. Більшість громадян України проживає у столиці Саудівської Аравії – м. Ер-Ріяд, а також у містах Джидда та Даммам.

Спостерігається тенденція до щорічного збільшення кількості відвідувачів Саудівської Аравії з України. Корисна інформація для громадян України, які планують виїжджати в Королівство Саудівська Аравія доступна за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?location=sa

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія


Двосторонні відносини між Україною та Республікою Сейшельські Острови 

1. Дата визнання: 30 вересня 1994.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1994

Сейшельські острови входять в зону відповідальності Посольства України в Ефіопії.

Посольство Сейшельських Островів у Франції відповідає за Україну. В Україні є Почесне консульство Сейшельських Островів.

3. Договірно-правова база 

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (30 вересня 1994).

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Сейшельські острови про взаємне скасування візових вимог (схвалено українською стороною 23 грудня 2021 року; наразі не набрало чинності).

4. Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між Україною та Сейшельськими Островами склав понад 1,182 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 888,6 тис. дол. США, імпорт – 294,3 тис. дол. США. Позитивне для України сальдо – 594,3 тис. дол. США.

Основними товарними групами українського експорту є м'ясо та їстівні субпродукти, зернова група, насіння і плоди олійних рослин, жири та олії тваринного або рослинного походження, алкогольні, безалкогольні напої та оцет, фармацевтична продукція, легкі судна, дитячі іграшки.

Основні товарні групи українського імпорту - продукти з м'яса, риби, а також пластмаси та полімерні матеріали.

У січні 2022 імпортно-експортних операцій між обома країнами не зафіксовано.

5. Політична підтримка.

Сейшели підтримали:

02.03.2022  резолюцію ГА ООН «Агресія проти України»;

24.03.2022 резолюцію ГА ООН «Гуманітарні наслідки агресії проти України»;

07.04.2022 резолюцію ГА ООН «Виключення РФ з Ради ООН з прав людини»;

13.10.2022 р. резолюцію «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН»;

14.11.2022 р. проєкт резолюції «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України»;

23.02.2023 проєкт резолюції «Принципи, що лежать в основі всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні».

Сейшели не голосували 15.12.2022 р. за проєкт резолюції "Ситуація з правами людини в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна».

6. Наукове та освітнє співробітництво

Відсутнє.

7. Українська громада

Відсутня.

8.Дипломатичне представництво

Республіка Сейшельскі Острови відноситься до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Сенегал

1. Визнання України: 2 червня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 25 листопада 1992 р.

3. Політичне співробітництво:

27 вересня 2010 р. відбулася зустріч міністрів закордонних справ у Нью-Йорку під час Сесії ГА ООН.

14-17 червня 2011 р. відбувся офіційний візит Міністра закордонних справ Сенегалу до України.

01 червня 2012 р. започатковано роботу Посольства України у Сенегалі.

23 лютого 2013 р. відбувся візит заступника Міністра закордонних справ України до Сенегалу.

29 листопада 2014 р. - зустріч міністрів закордонних справ в рамках 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії, м. Дакар, Республіка Сенегал.

07 листопада 2016 р. відбулася зустріч міністрів закордонних справ у рамках роботи 71-ї сесії ГА ООН (м. Нью-Йорк).

30 жовтня 2019 р. – зустріч державного секретаря МЗС України з Міністром закордонних справ Сенегалу у рамках 36-ї Міністерської конференції Франкофонії (Монако).

26 листопада 2020 р. відбувся другий раунд політичних консультацій між МЗС України та Сенегалу на рівні директорів територіальних департаментів.

10 серпня 2021 р. – телефонна розмова міністрів закордонних справ.

11 квітня 2022 р. – телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Сенегалу М.Саль.

05 травня 2022 р., 10 червня 2022 р., 20 вересня 2022 р., 19 жовтня 2022 р. - телефонні розмови Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністеркою закордонних справ Сенегалу А.Таль Саль.

3 жовтня 2022 р. - двосторонні переговори Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Президентом Сенегалу, Головою Африканського Союзу М.Саль, Міністеркою закордонних справ та сенегальців закордоном А.Таль Саль, Міністеркою економіки, плану та співробітництва Сенегалу У.Сарр.

4 жовтня 2022 р. - двосторонні переговори Спецпредставника України з питань Близького Сходу та Африки М.Субха з Заступником дипрадника Президента Сенегалу С.Нгомом.

1 грудня 2022 р. - телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Сенегалу, Головою Африканського Союзу М.Саль.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Республіка Сенегал протягом останніх років залишається одним з основних економічних партнерів України в регіоні Західної Африки.

У 2021 р. двосторонній товарообіг склав 130,32 млн дол. США. Експорт склав 127,94 млн дол. США, що на 55% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 2,38 млн дол. США, що на 23,5% менше, ніж у 2020 р. Позитивне сальдо – 125,56 млн дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (85,7%), жири та олії тваринного або рослинного походження (9,5%), зернові культури (1,3%).

Основні статті імпорту: риба і ракоподібні (44,3%), руди, шлаки і зола (44,8%), пластмаси, полімерні матеріали (5,5%).

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2019-2020 н.р. у вищих навчальних закладах України навчалися 28 студентів з Республіки Сенегал.

6. Договірно-правова база:

1. Спільне Комюніке про встановлення дипломатичних відносин.

2. Протокол між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Сенегал про політичні консультації.

3. Меморандум про взаєморозуміння між Державною службою фінансового моніторингу України та Національним бюро обробки фінансової інформації Республіки Сенегал щодо співробітництва у сфері обміну фінансовою інформацією щодо кримінальної діяльності, пов’язаної з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму.

4. Угода між Урядом Республіки Сенегал та Кабінетом Міністрів України про військово-технічне співробітництво.

5. Меморандум про взаєморозуміння між РЕІ при МЗС та ТПП м. Дакар.

6. Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері підготовки дипломатичного персоналу між МЗС України та Сенегалу.

17 червня 2013 року у м. Дакар було укладено Угоду про правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, Угоду про видачу правопорушників, Угоду про передачу засуджених осіб. Зазначені документи наразі проходять процедуру ратифікації сенегальською стороною. Україна ратифікувала згадані договори 02.09.2015.

7. Українська громада: малочисельна.

8. Дипломатичне представництво України: Посольство України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Федеративною Республікою Сомалі

1. Визнання України: дипломатичні відносини не встановлені.

2. Політичні відносини: 

9 листопада 2016 відбулася телефонна розмова між міністрами закордонних справ України та Сомалі.

3. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між обома країнами становить 28, 675 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 25,165 млн дол. США, імпорт – 3,51 млн дол. США. Позитивне для України сальдо – 21,155 млн дол. США.

Основними товарними групами українського експорту залишалися бобові (317,7 тис. дол США), продукція борошномельно-круп'яної промисловості (1,81 млн дол. США), жири та олії тваринного або рослинного походження (424,8 тис. дол США), м'ясо та їстівні субпродукти (872 тис. дол США), курятина (578,6 тис. дол США).

У січні 2022 український експорт склав 1,742 млн дол. США, імпорт – не зафіксовано. Позитивне для України сальдо 1,742 млн дол. США.

4. Політична підтримка:

Сомалі підтримала:

02.03.2022  резолюцію ГА ООН «Агресія проти України»;

13.10.2022 резолюцію «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН»;

14.11.2022 проєкт резолюції «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України»;

15.12.2022 проєкт резолюції "Ситуація з правами людини в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна».

23.02.2023 проєкт резолюції «Принципи, що лежать в основі всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні».

Сомалі не голосувала 24.03.2022 за резолюцію ГА ООН «Гуманітарні наслідки агресії проти України» та 07.04.2022 за резолюцію ГА ООН «Виключення РФ з Ради ООН з прав людини».

5.Гуманітарна допомога: 

У вересні 2022 року Україна виділила 25 тис. тонн пшениці як гуманітарну допомогу Сомалі.

6. Договірно-правова база: 

Відсутня.

7. Українська громада у Сомалі:

Відсутня.

8. Дипломатичне представництво України: Федеративну Республіку Сомалі віднесено до зони політичної відповідальності Посольства України в Ефіопії.

Двосторонні відносини України з Республікою Судан

1.Визнання України: 25 квітня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 4 червня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Травень 2012 р. – візит Міністра транспорту, доріг та мостів Судану до Києва.

Липень 2012 р. – візит Міністра закордонних справ Судану до Києва.

Вересень 2012 р. – візит Федерального міністра науки та зв’язку Судану до Києва.

Лютий 2013 р. – візит Федерального міністра транспорту, доріг і мостів Судану до Києва.

Липень 2018 р. – українсько-суданські політичні консультації на рівні директорів профільних департаментів МЗС (м. Київ).

03 грудня 2020 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з главою зовнішньополітичного відомства Республіки Судан.

4.Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво:

Загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Суданом у 2021 році становив 83,045 млн дол. США.

Торгівля товарами: У 2021 р. обсяг торгівлі товарами між Україною та Суданом склав 82,2 млн дол. США. Експорт – 73,040 млн дол. США. Імпорт – 9,243 млн дол. США. Позитивне сальдо 63,797 млн дол. США.

Впродовж 2021 р. лідируючі позиції у структурі українського експорту до Судану зайняли такі товарні групи: жири та олії тваринного або рослинного походження (75,3% до загального обсягу експорту), зернові культури (20,0%), овочі (0,7%).

Торгівля послугами: Протягом 2021 р. українсько-суданський обсяг торгівлі послугами склав 845,1 тис дол. США.

Українські підприємства надали Судану послуг на 839 тис дол. США, що становить 73% від показника за 2020 р.

5.Договірно-правова база:

Угода у формі обміну нотами про встановлення дипломатичних відносин між Україною і РС від 04.06.1992 р.

6.Українська громада: За неофіційними даними, станом на березень 2023 року  у Судані мешкало близько 150 українців.

7.Дипломатичне представництво України: Судан віднесено до зони відповідальності Посольства України в Арабській Республіці Єгипет. У Хартумі функціонує Почесне консульство України. Почесний консул – Муса Мохамед Саїд Маруф.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Cьєрра-Леоне

1. Дата визнання України: 21 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 20 травня 1999 року.

3. Політичні відносини:

07 вересня 2000 р., в рамках проведення Саміту тисячоліття ООН, відбулася зустріч президентів України та Сьєрра-Леоне. Сторонами були обговорені питання двостороннього співробітництва, зокрема у військово-технічній сфері.

13 жовтня 2016 р. у м. Київ відбулася зустріч заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торгового представника України з членами делегації Сьєрра-Леоне на чолі з Міністром сільського, лісового господарства і охорони продовольства Республіки Сьєрра-Леоне.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. двосторонній товарообіг склав 6,597 млн дол. США. Експорт склав 6,367 млн дол. США, що на 24,6% більше, ніж у відповідний період 2020 р., імпорт – 0,23 млн дол. США, що на 9,5% більше, ніж у відповідний період 2020 р. Позитивне сальдо – 6,137 млн дол. США.

Основні статті експорту: м’ясо та їстівні субпродукти, молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед, готові продукти із зерна.

Основні статті імпорту: кава, чай, вироби з чорних металів.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих навчальних закладах в Україні у 2020-2021 н.р. навчалися 55 громадян Республіки Сьєрра-Леоне.

6. Договірно-правова база:

Базовими документами є обмінні ноти щодо встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Сьєрра-Леоне.

7. Українська громада: малочисельна.

8. Дипломатичне представництво: Республіка Сьєрра-Леоне належить до зони відповідальності Посольства України у Сенегалі.

Двосторонні відносини між Україною та Об’єднаною Республікою Танзанія

1.Дата визнання України: 14 квітня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 08 липня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. Посольство України в Танзанії за сумісництвом розташоване в м.Найробі, Кенія. Послом України в Танзанія за сумісництвом є Посол України в Кенії А.І.Праведник. Посольство Танзанії в Україні за сумісництвом розташоване у м. Стокгольм.

23 вересня 2021 року відбулася телефонна розмова заступника Міністра закордонних справ України Д.Ю.Сеніка та заступника Міністра закордонних справ та Східноафриканського співробітництва Танзанії М.Мбаруком.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 61,859 млн. дол. США. Експорт товарів склав 47,150 млн. дол. США, що на 35,4% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 4,054 млн. дол. США, що на 20,5 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 43,096 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: зернові культури (65,9%), жири та олії тваринного або рослинного походження (18,7%), чорні метали (8,5%), електричні машини (1,8%).

Основні статті імпорту із Танзанії: пластмаси, полімерні матеріали (43,5%), тютюн і промислові замінники тютюну (16,3%), їстівні плоди та горіхи (14,1%), кава, чай (14,1%).

Двостороння торгівля послугами за 2021 р. склала 10,655 млн. дол. США із негативним для України сальдо, яке становило 8,503 млн. дол. США.

Експорт українських послуг в основному здійснювався за категоріями, пов’язаними з подорожами (68,1%) та транспортними послугамии (19,2%).

Основа імпорту послуг із Танзанії були також послуги, пов’язані з подорожами (80,8%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 105 громадянина Республіки Танзанія.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку. Перспективними напрямками співпраці є цифровізація державних послуг, аграрні та гірничовидобувні технології.

7.Договірно-правова база: 

Встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами) від 14 квітня 1992 р.

8.Українська громада:

На території Танзанії проживає 8 громадянин України.

9.Дипломатичне представництво:Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Тоголезькою Республікою

1.Визнання України: 10 листопада 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 1 вересня 1999 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні та двосторонні органи високого рівня відсутні.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 35,303 млн. дол. США. Експорт товарів склав 35,3 млн. дол. США, що на 252,3% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 3,9 тис. дол. США, що на 96,3 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 35,3 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (52,6%); іншi готовi текстильні вироби (21,5%); цукор і кондитерські вироби з цукру (11,2%); жири та олії тваринного або рослинного походження (5,3%).

Основні статті імпорту із Того: їстівнi плоди та горiхи (99,9%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, в Україні навчається 7 громадян Того (2021 р.).

6.Договірно-правова база:

Ноти щодо встановлення дипломатичних відносин між Україною та Тоголезькою Республікою (1 вересня 1999 р.).

7.Українська громада:

На консульському обліку Посольства України в Нігерії перебувають троє українців, які на постійній основі проживають у Того.

8.Дипломатичне представництво України:

Тоголезьку Республіку віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Туніською Республікою

1.Визнання України: 25 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 24 червня 1992 р.

3.Політичні відносини:

06-08.12.1993 р. - офіційний візит Президента України до Тунісу.

28.02.2017 р. - зустріч Міністрів закордонних справ у рамках 34-ї сесії Ради ООН з прав людини.

Останній раунд політичних консультацій між МЗС України та Тунісу відбувся 08.12.2020 р. у режимі відеоконференції.

З 2008 року діє практика міжпарламентського співробітництва між Україною і Тунісом.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Туніська Республіка є одним з найважливіших торговельно-економічних партнерів України в Африці.

Українсько-туніський товарообіг у 2021 р. склав 449,37 млн дол. США, український експорт – 407,35 млн дол. США, імпорт з Тунісу – 42,02 млн дол. США.

Основними статтями українського експорту до Тунісу традиційно є зерно, чорні метали, жири та олія, добрива, продукція неорганічної хімії.

16-17.04.2019 р. у Тунісі відбулося Третє засідання Міжурядової спільної комісії з питань торговельно-економічного та технічного співробітництва, а також українсько-туніський бізнес-форум.

5.Договірно-правова база:

Кількість чинних двосторонніх документів – 18. Основні з них: Угода між Урядом України та Урядом Туніської Республіки про торговельно-економічне співробітництво; Угода про регулярне повітряне сполучення; Угода про співробітництво у галузі вищої освіти; Угода про співробітництво та взаємну допомогу у митних справах.

Низка двосторонніх документів перебуває на стадії опрацювання.

6.Українська громада:

З 2014 р. за сприяння Посольства України у Тунісі функціонує Суботня українська школа, яку відвідує близько 40 дітей-громадян України.

7.Співробітництво у освітній сфері: У 2020/2021 роках в Україні навчалося 969 студентів з Тунісу, 2022/2023 роках – 574.

8.Дипломатичне представництво України: Посольство України в Туніській Республіці функціонує з вересня 1996 р.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Уганда

1.Дата визнання України: 13 лютого 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 7 вересня 1994 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні.  Уганда входить до переліку країн зони відповідальності Посольства України в Республіці Кенія. Посол Республіки Уганда в Україні за сумісництвом наразі не акредитований.

22.02.2023 відбулася телефонна розмова Президента України В.О.Зеленського з Президентом Уганди Й.Мусевені.

16 червня 2023 року відбувся візит спецпредставника Президента та екс-прем’єр-міністра Уганди Рухакани Ругунди до України у складі делегації африканських держав високого рівня (т.зв. "африканська мирна ініціатива").

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 24,266 млн. дол. США.

Експорт товарів склав 15,406 млн. дол. США, що на 587,7 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 7,475 млн. дол. США, що на 125,2 % більше ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 7,931 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: зернові культури (70,3%), котли і машини (17,4%), цукор та кондитерські виробии (5,4%), алкогольні та безалкогнольні напої, оцет (2,2%), засоби наземного транспорту крім залізничного (1%).

Основні статті імпорту із Уганди: кава та чай (60,1%), котли і машини (18,2%), тютюн і промислові замінники тютюну (13,3%), літальні апарати (4,7%).

За 2021 р. обсяг торгівлі послугами склав 1 млн. 385 тис. дол. США. Експорт послуг з України до Уганди склав 952 тис. дол. США (763,6% від аналогічного періоду 2020 року), причому послуги, пов’язані з подорожами на суму 37 тис. дол. США склали лише 3,9% від загального експорту. Імпорт послуг з Уганди в Україну склав 433 тис. дол США. Основою статтею експорту-імпорту послуг між Україною та Угандою були «послуги з ремонту та технічного обслуговування, що не віднесені до інших категорій».

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 27 громадянина Республіки Уганда.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку.

7.Договірно-правова база: 

1. Протокол про встановлення дипломатичних відносин від 07.09.1994 р.

2. Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Уганда у галузі військового співробітництва, від 18.02.1995 р.

8.Українська громада:

На території Уганди проживають 4 громадянина  України.  

9.Дипломатичне представництво: Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Центральноафриканською республікою (ЦАР)

1.Визнання незалежності України: 14.06.1995 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 14.06.1995 р.

3.Політичні відносини: у 2017 р. відбувся робочий візит в Україну Державного міністра, Директора Кабінету Президента ЦАР.

4.Торговельно-економічне співробітництво: у 2021 р. загальний товарообіг між Україною і ЦАР становив 1,914 млн дол. США, з них експорт товарів з України до ЦАР – 1,427 млн дол. США (+182% в порівнянні з 2020 роком)імпорт товарів з ЦАР в Україну - 0,487 млн. дол. США (+115787 % порівняно з 2020 роком), позитивне сальдо – 0,940 млн дол. США.

Основні товарні позиції українського експорту – м’ясо та їстівні субпродукти (45%), реактори ядерні, котли, машини (27%), жири та олії (7,4%), електричні машини (6,9%).

5.Договірно-правова база: чинні угоди між Україною і Республікою Нігер відсутні.

6.Українська громада відсутня.

7.Дипломатичне представництво України: ЦАР віднесено до зони відповідальності Посольства України у Королівстві Марокко (крім консульських питань, які віднесені до Посольства України у Республіці Туніс).

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Чад

1.Визнання України: 20 лютого 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 27 липня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Липень 2004 р. - офіційний візит в Україну Міністра національної оборони, колишніх бійців та жертв війни Чаду.

20-23 лютого 2006 р. - візит в Україну делегації Республіки Чад на чолі з Міністром шахт та енергетики.

21 травня 2022 року - розмова телефоном міністрів закордонних справ України і Республіки Чад.

08 березня 2023 року – зустріч Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки з Державним Міністром, Міністром закордонних справ, чадійців за кордоном та міжнародного співробітництва Республіки Чад.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, двосторонній товарообіг у 2021 р. склав 2,93 млн дол. США (складається, в основному, з українського експорту).

5.Співробітництво в освітній сфері:

У 2021/2022 та у 2022/2023 роках в Україні навчалося 4 студентів з Чаду.

6.Договірно-правова база:

На розгляді чадійської сторони перебуває проєкт Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Республіки Чад про торговельне, економічне, наукове та технічне співробітництво.

7.Українська громада:

Українська діаспора у Республіці Чад, яка б мала організаційне оформлення, громадське чи культурне представництво, відсутня. У країні проживає невелика кількість громадян України

8.Дипломатичне представництво України: Республіка Чад відноситься до сфери відповідальності  Посольства України в Туніській Республіці.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux