• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
5 ТД
Опубліковано 15 червня 2021 року о 08:40

Відносини України із країнами Близького Сходу та Африку

Регіон Близького Сходу посідає важливе місце у зовнішній політиці України, що пояснюється його вагомою роллю у системі сучасних міжнародних політичних, економічних і безпекових координат.

Про взаємне прагнення України та близькосхідних держав до розвитку відносин свідчить широка дипломатична присутність: Україна має Посольства в Ізраїлі, Іраку, Йорданії, Катарі, Кувейті, Лівані, Об’єднаних Арабських Еміратах, Саудівській Аравії, діє Представництво України при Палестинській Національній Адміністрації. У Києві функціонують Посольства Ізраїлю, Іраку, Катару, Кувейту, Лівану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Палестини та Саудівської Аравії, а також відділення Посольства Йорданії.

Упродовж останніх років відносини України з державами регіону розвиваються по висхідній, відбувається активний обмін візитами, у т.ч. на найвищому рівні. Зокрема, у 2021 році Президент України В.Зеленський здійснив офіційні візити до ОАЕ та Катару.   

Спираючись на давні історичні зв’язки з країнами регіону, Україна послідовно виступає за врегулювання конфліктів на Близькому Сході на основі норм міжнародного права та займає послідовну позицію в рамках міжнародних організацій щодо мирного вирішення існуючих суперечностей та першочерговості забезпечення гуманітарних потреб населення.  

У регіоні Близького Сходу українська дипломатія здійснює проактивну економічну політику, спрямовану на реалізацію промислового та наукового потенціалу України, розширення існуючих та пошуку нових ринків експорту, його диверсифікації (високі технології, авіакосмічна галузь, відновлювана енергетика, аграрна та промислова продукція тощо), скасування обмежень на імпорт української продукції. Україна перетворюється на провідного партнера у забезпеченні продовольчої безпеки багатьох держав регіону.

Останніми роками відбувається ефективне залучення іноземних інвесторів, провідних фінансових інституцій регіону до реалізації спільних проєктів на території України у сферах ІТ, літакобудування, сільського господарства, інфраструктури, промисловості та енергетики. Країни Аравійського півострова здійснили значні інвестиції в агропромисловий комплекс та портове господарство України. Активно розвивається українсько-ізраїльське співробітництво у сфері інновацій та високих технологій.

Пандемія COVID-19 та спричинені нею порушення світових торгових зв’язків негативно позначилися на обсягах комерційних операцій з країнами регіону. У 2020 році торгівля товарами та послугами з близькосхідними партнерами склала 4 млрд. 633 млн. дол. США (4 млрд. 748 млн. дол. США у 2019 році). При цьому, сальдо торгівлі залишається позитивним для України, український експорт товарів і послуг складає 88% від загальних торговельних обсягів.

Існують перспективи подолання негативних трендів у двосторонній економічній взаємодії, чому, серед іншого, сприятиме усунення торговельних бар’єрів з країнами регіону: 1 січня 2021 року набула чинності Угода про вільну торгівлю між Україною та Ізраїлем, опрацьовується можливість її поширення на сферу послуг, з окремими країнами регіону започатковано переговорний процес щодо укладення угод про преференційну торгівлю.

Подальшому поглибленню всебічної співпраці з країнами Близького Сходу покликане сприяти розширення контактів з регіональними організаціями.


Розбудова широкомасштабного співробітництва з країнами Африки є важливим напрямком зовнішньої політики України.

Важливість Африканського континенту для України обумовлюється як політичними, так і економічними інтересами.

Впродовж останніх років країни континенту значно посилили свою політичну вагу у міжнародних відносинах. Завдяки вагомому представництву у міжнародних і регіональних організаціях (понад чверть голосів у ГА ООН) африканські держави отримали відчутний вплив на світовій арені.

Розвиток співробітництва між Україною та країнами Африки на нинішньому етапі спрямований на активізацію політичного діалогу, взаємодії в міжнародних організаціях, пошук нових ринків для експорту української продукції, його диверсифікації (високі технології, авіакосмічна галузь, відновлювана енергетика, аграрна та промислова продукція тощо),   нарощування гуманітарної компоненти.

На сьогодні в Африці функціонують одинадцять Посольств України: в Алжирі, Анголі, Ефіопії, Єгипті, Кенії, Лівії (тимчасово з розміщенням у Тунісі), Марокко, Нігерії, ПАР, Сенегалі, Тунісі. Триває процес розширення мережі закордонних дипломатичних установ України та Почесних консульств України в Африці, зокрема планується відкриття Посольства України у Гані.

Для просування своїх інтересів наша держава прагне ефективніше використовувати існуючі на континенті багатосторонні платформи: Україна отримала статус країни-спостерігача при Африканському Союзі; представника України акредитовано при Організації Економічного співтовариства держав Західної Африки (ЕКОВАС); Україна є спостерігачем у Міжнародній організації Франкофонії, до складу якої входить велика кількість африканських держав; Посла України в АРЄ акредитовано при Генеральному секретаріаті Ліги арабських держав (штаб-квартира в Каїрі).

Упродовж 2020-2021 рр. попри обмеження, пов’язані з COVID-19, з країнами континенту вдалося підтримувати контакти на найвищому та високому рівнях. Так, Президент України В.Зеленський вперше провів зустрічі (на полях Кліматичного саміту COP-26 у м. Глазго 01-02 листопада 2021 р.) з президентами Гвінеї-Бісау Умару Сісоку Ембало, Республіки Конго Дені Сассу-Нгессо, Республіки Ліберія Дж.Веа, Республіки Анголи Ж.М.Г.Лоренсу. Було також проведено телефонну розмову Президента України з єгипетським колегою (24.07.20.), розмови Міністра закордонних справ з очільниками МЗС Лівії (23.04.20.), Єгипту (29.07.20. та 25.02.21.), Марокко (17.09.20.), Алжиру (13.10.20.), Нігерії (16.07.21), Кот-д’Івуару (29.07.2021), Сенегалу (10.08.2021), Республіки Нігер (18.06.2021), Ботсвани (20.07.2021), Південно-Африканської Республіки (18.10.2021), зустріч Міністра закордонних справ з очільником МЗС Нігеру (18.06.21, на полях Анталійського дипломатичного форуму). Проведено низку політичних консультацій з окремими африканськими країнами як на рівні керівництва профільних департаментів, так і на рівні заступників глав зовнішньополітичних відомств.

Важливим чинником співпраці України з Африкою є зовнішня торгівля. Зокрема, у 2019 р. загальний обсяг торгівлі України з країнами Африки становив близько 6 млрд дол. США, тоді як за 2020 р. через пандемію COVID-19 – 4,5 млрд дол. США. При цьому майже три чверті українського експорту припадає на п'ять арабських країн Північної Африки (Єгипет, Марокко, Туніс, Алжир, Лівія) – 3,5 млрд. дол. США. У Підсахарській Африці нашими основними торговельними партнерами є Ефіопія, Сенегал, Нігерія, Гана і Кенія.

Триває переговорний процес України з Єгиптом, Тунісом та іншими ключовими країнами Африки з метою укладення двосторонніх угод про надання преференційних умов доступу до ринків сторін. На стадії узгодження перебуває низка проєктів інших угод, насамперед економічного, правового та гуманітарного спрямування: про уникнення подвійного оподаткування і попередження податкових ухилень тощо.

Країни Африканського континенту залишаються традиційними партнерами України у сфері військово-технічного співробітництва.

Продовження практики участі українських військових у операціях ООН з підтримання миру відчутно сприяє підвищенню міжнародному та регіонального авторитету України, насамперед у країнах Африки, де наша країна має значний  миротворчий персонал.

Сьогодні 310 «блакитних шоломів» України представляють нашу державу у 4 операціях ООН з підтримання миру в Африці (Місія ООН із стабілізації у ДР Конго (MONUSCO),  Місія ООН у Південному Судані (UNMISS), Багатопрофільна комплексна місія ООН зі стабілізації у Малі (MINUSMA), Тимчасові сили ООН із забезпечення безпеки в Аб‘єй (UNISFA).

Українська дипломатія сприяє популяризації української освіти серед молоді країн Африки. У закладах вищої освіти України наразі навчаються тисячі студентів з Африканського континенту. Марокко (11,54% від загальної кількості), Нігерія (5,52%) та Єгипет (3,98%) увійшли до 10-ки країн з найбільшою кількістю студентів, які навчалися в Україні у 2020 р.

Двосторонні відносини між України та Алжирською Народною Демократичною Республікою (АНДР)

1.Визнання України: 27 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 20 серпня 1992 р.

3.Політичні відносини:

22-28 квітня 1993 р. - візит до Алжиру делегації України на чолі із заступником Міністра закордонних справ.

Липень 1999 р. - візит до Алжиру Міністра закордонних справ України для участі у роботі 35-го саміту Організації Африканської Єдності.

листопад 1999 р. - розпочало роботу Посольство України в АНДР.

13-15 грудня 2002 р. - офіційний візит до Алжиру Міністра закордонних справ України.

13 жовтня 2020 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з його алжирським колегою С.Букадумом.

05 квітня 2022 р. - зустріч Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ та національної громади за кордоном Алжиру Р.Ламамрою в рамках роботи Арабської Контактної групи ЛАД щодо «кризи в Україні» (м.Варшава).

07 травня 2022 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з його алжирським колегою Р.Ламамрою

4.Торговельно-економічна сфера

Сукупний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та АНДР у 2020 р. склав 378,408 млн дол. США (зменшився і складав 61,59 % у порівнянні з 2019 р.).

Сукупний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та АНДР у 2021 р. склав 571,577 млн дол. США (зріс на 51% у порівнянні з 2020 р.).

Обсяг зовнішньої торгівлі товарами протягом січня 2022 р. склав 92,1 млн дол. США.

Експорт товарів склав 91 млн. 712 тис. дол. США (208,2% у порівнянні з відповідним періодом 2021р.).

Імпорт товарів склав 413 тис. дол. США (17,4% у порівнянні з відповідним періодом 2021р.).

Сальдо торгівлі товарами: за січень 2022 р. позитивне і складало 91 млн 300 тис. дол. США.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

Традиційно між Україною та Алжиром налагоджені добрі контакти між низкою університетів технічної галузі, на регулярній основі відбуваються обміни на рівні спортивних федерацій, симфонічних оркестрів тощо.

6.Науково-технічне співробітництво:

Контакти між низкою університетів технічної галузі між Україною та Алжиром є традиційними. Так, протягом останніх років у сфері освіти тривали обміни на рівні викладачів, аспірантів та стажерів алжирських університетів м. Константина, м.Бумердес та м.Бліда з українськими партнерами: Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Університетом нафти і газу (м.Івано-Франківськ), Національним університетом «КПІ» (м.Київ), Харківським Університетом повітряних сил імені Івана Кожедуба.

У зазначеній сфері між Україною і АНДР діють такі угоди:

1. Рамкова угода між Урядом України та Урядом АНДР про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях (підписана 5 грудня 2007 р., м. Алжир, затверджена Постановою КМ України №964 від 05.11.2008 р.).

2.Угода про міжнародне співробітництво між Східноукраїнським національним університетом ім. Володимира Даля (м. Луганськ, Україна) та Університетом Мохамеда Бугари (м.Бумердес, АНДР). (4 листопада 2006 р., м.Луганськ).

3. Договір про партнерство, співробітництво та науковий обмін між Національним технічним університетом України «КПІ» (Київ) та Університетом ім. М.Бугари (м.Бумердес) (травень 2005 р.).

4. Угода про спільну діяльність у рамках проекту «Intellect» між Інститутом енергозбереження і енергоменеджменту НТУ КПІ та Науково-дослідною лабораторією по електрифікації промислових підприємств Університету ім. М.Бугари (м.Бумердес) (травень 2005 р.).

5. Договір про партнерство, співробітництво та науковий обмін між Національним технічним університетом України «КПІ» (Україна) та Науково-технічним університетом ім.Хуарі Бумедьєна (АНДР, Алжир). (лютий 2006 р.).

6. Угода про партнерство, співпрацю та науковий обмін між Національним університетом нафти і газу (м. Івано-Франківськ) та Університетом ім. М.Бугари (м.Бумердес) (27 березня 2006 р.).

7. Угода про науково-технічне співробітництво між Військово-Політехнічною школою Міністерства національної оборони АНДР та Національним університетом оборони України імені І.Черняховського, МО України (підписана дипломатичним шляхом, вересень 2020 р.).

14 квітня 2021 р. та 01 грудня 2021 р. - онлайн-зустрічі між керівництвом Міжнародної реабілітаційної клініки Козявкіна та членами Національного офісу Асоціації дітей, хворих на ДЦП Алжиру.

14 грудня 2021 р. відбулась онлайн-зустріч між керівництвом Київського національного лінгвістичного університету (КНЛУ, Україна) та Університетського Центру Салхі Ахмед Наама з метою розширення освітньо-наукового співробітництва шляхом здійснення академічних і культурних обмінів між зазначеними ВНЗ. В рамках заходу підписано Угоду про співпрацю між Київським національним лінгвістичним університетом (КНЛУ, Україна) та Університетським Центром Салхі Ахмед Наама (АНДР).

7.Договірно-правова база

Договірно-правова база складається з 20 чинних нормативних документів, у т.ч. у сфері торговельно-економічного, військового та науково-технічного співробітництва, а також договорів та меморандумів між вищими навчальними закладами України та Алжиру.

Ключові документи: Угода про торговельне співробітництво між Україною та АНДР; Конвенція про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень; Угода про співробітництво у сфері ВТС; Угода про створення українсько-алжирської Ділової ради між ТПП України і ТПП Алжиру.

Важливі документи, які перебувають на стадії опрацювання: Угода про морське торговельне судноплавство; Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій; Угода між КМУ та Урядом АНДР про взаємну допомогу у митних справах та «пакет правових угод» між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції АНДР.

8.Українська громада: Українська громада Алжиру налічує близько 500 українців, серед яких більшість – дружини та діти алжирських громадян.

9.Дипломатичне представництво України:Посольство України в Алжирі розпочало роботу з листопада 1999 р.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Ангола

1.Визнання України: 30 вересня 1993 року.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1994 року.

3.Політичні відносини:

Двосторонні політичні та міжгалузеві контакти:

24-25 червня 1999 р. - перший візит до Анголи офіційної делегації України на чолі із заступником Міністра закордонних справ України у статусі Спеціального посланника Президента України.

4-5 квітня 2001 р. - робочий візит в Україну заступника Міністра закордонних справ Анголи Ж.Шикоті, у ході якого був підписаний Меморандум про співробітництво між МЗС України та МЗС Республіки Ангола.

18-19 травня 2013 р. - робочий візит в Україну державного Міністра – керівника військової канцелярії Президента Анголи, генерала Мануеля Елдера Віейра Діаш “Копеліпа”.

19-22 листопада 2017 р. – робочий візит до Республіки Ангола делегації Міністерства аграрної політики та продовольства України на чолі із Заступником міністра з питань європейської інтеграції.

01 листопада 2021 р. – відбулася зустріч Президентів України та Анголи Володимира Зеленського та Жуау Лоренсу на полях 26-ї Конференції країн-учасниць Рамкової конвенції ООН про зміну клімату у Глазго (COP26).

01 листопада 2021 р. – відбулася зустріч Міністрів закордонних справ України та Анголи Дмитра Кулеби і Тете Антоніу на полях 26-ї Конференції країн-учасниць Рамкової конвенції ООН про зміну клімату у Глазго (COP26).

Двосторонні заходи за участі Прем'єр-міністра та Голови Верховної Ради за часів встановлення дипломатичних відносин не відбулися.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2020 р. спостерігалось суттєве зниження товарообігу між Україною та Анголою внаслідок пандемії. Експорт українських товарів за цей період становив 4,0 млн. дол. США, що склало лише 20,3 %  експорту у порівнянні до 2019 р. Основними позиціями експорту у 2020 році стали м’ясо та їстівні субпродукти на суму 2,6 млн. дол. США (66,1 % від загального експорту), реактори ядерні, котли та машини 0,56 млн. дол. США (13,8%), жири та олії тваринного і рослинного походження 0,4 млн. дол. США (10,6%).

Протягом 2021 р. зберігалася позитивна динаміка росту об’ємів торгівлі. Так у згаданий період експорт українських товарів сягнув понад 22 млн. дол. США, що складає 544,3% експорту у порівнянні до 2020 р. Зокрема основними позиціями експорту за вказаний період 2021 р. стали зернові культури на суму 9,94 млн. дол. США (45,0%), м'ясо та їстівні субпродукти на суму 8,02 млн. дол. США (36,4%), а також продукція борошномельно-круп'яної промисловості на суму 1,42 млн. дол. США (6,4%). Загалом близько 95% українського експорту до Анголи складають продовольчі групи товарів.

5.Культурно-освітнє та науково-технічне співробітництво:

Співпраця між Україною і Республікою Ангола у сфері науки та освіти здійснюється в основному у галузі підготовки кадрів різного профілю у ЗВО України.

Станом на 2021 р., за даними Міністерства освіти і науки України, у ЗВО України здобували освіту 142 ангольських студенти. Відповідна тенденція зберігається впродовж останніх років.

Ангольська молодь здобуває вищу освіту в Україні переважно в університетах Києва, Вінниці, Дніпра, Харкова, Івано-Франківська, Львова та Одеси.

6.Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 12.

Основу договірно-правової бази між Україною та Анголою становлять два документи: Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Ангола (30.09.1994 р.) та Меморандум про співробітництво між МЗС України та МЗС Республіки Ангола (04.04.2001 р.).

7.Українська громада:

За офіційними даними станом на 2021 р., в Анголі на законних підставах перебуває 283 громадянина України.

Українські культурні та освітні організації в країні відсутні.

8.Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Анголі.

Дипломатичне представництво України відкрито у травні 2004 р.

Двосторонні відносини України з Королівством Бахрейн

Визнання України: 20 січня 1992 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 20 липня1992 року. 

Політичний діалог:

21 січня 2003 року – офіційний візит Президента України до Королівства Бахрейн.

29 січня 2008 року –  перші в історії двосторонніх відносин українсько-бахрейнські політичні консультації.

Договірно-правова база: Меморандум про співробітництво між зовнішньополітичними відомствами, укладений у січні 2008 року за результатами українсько-бахрейнських політичних консультацій у Манамі.

Торговельно-економічне співробітництво України з Бахрейном:

Загальний обсяг двосторонньої торгівлі України з Бахрейном за результатами 2020 року склав 8 млн. 692 тис. дол. США.

У 2020 році експорт товарів з України до Бахрейну становив 8,2 млн. дол. США.

Експорт чорних металів та виробів з них у 2020 році склав 1,2 млн. дол. США. Експорт аграрної продукції склав майже 5,5 млн. дол. США.

Імпорт товарів до України з Бахрейну – 398,8 тис. дол. США.

Позитивне для України сальдо торгівлі товарами з Бахрейном склало 7,8 млн. дол. США.

Обсяг експорту послуг з України до Бахрейну у 2020 році становив 87,5 тис. дол. США.

Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Об’єднаних Арабських Еміратах (за сумісництвом в Королівстві Бахрейн)

Двосторонні відносини між України та Республікою Бенін

1.Визнання України: 9 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 10 квітня 1992 р.

3.Політичні відносини: 

Контакти на вищому рівні та двосторонні органи високого рівня відсутні.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 50,9 млн. дол. США. Експорт товарів склав 80,89 млн. дол. США, що на 441,1 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 15 тис. дол. США, що на 321,8 % більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 50,873 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (74,8%); добрива (17,3%); м’ясо та їстивні продукти (3,7%); жири та олії тваринного або рослинного походження (2,3%); овочі (0,8%).

Основні статті імпорту із Беніну: живі тварини (99,8%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, в Україні навчається 6 студентів із Республіки Бенін (2021 р.). Опрацьовується питання укладення угоди з Беніном про співробітництво у сфері освіти.

6.Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Базовими документами є ноти щодо встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Бенін (10 квітня 1992 р.).

8.Українська громада: у Беніні мешкають 9 громадян України.

9.Дипломатичне представництво: Республіку Бенін віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини України з Республікою Ботсвана

1.Визнання незалежності України: 11 лютого 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 3 березня 2004 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні відсутні.

20 липня 2021 року відбулася телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби та Міністра закордонних справ та співробітництва Республіки Ботсвана Л.Квапе.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 522,6 тис. дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року у 2,3 рази. При цьому експорт товарів з України до Ботсвани склав 415,6 тис. дол. США (збільшення на 9,2%), а імпорт товарів із Ботсвани в Україну склав 137,0 тис. дол. США (зменшення у 6,7 разів). Позитивне сальдо для України за цей період склало 278,6 тис. дол. США.

Експорт складався на 92,2% (383,3 тис. дол. США) з жирів та олії тваринного або рослинного походження (збільшення на 8,5%) та на 7,8% (32,4 тис. дол. США) з фармацевтичної продукції (у 2020 році експорт зазначеної продукції відсутній), а імпорт був на 97,2% (133,1 тис. дол. США) представлений алмазами (зменшення у 6,9 разів).

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво

У 2020 році, за даними Міносвіти України, в українських закладах вищої освіти навчалося 5 студентів з Ботсвани.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Спільна Декларація про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Ботсвана (м. Нью-Йорк, 3 березня 2004 року).

8.Українська громада

Відсутня.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Ботсвана відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Буркіна-Фасо

1.Визнання України: 16 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 6 лютого 1992 р.

3.Політичні контакти:

Березень 1995 р - неофіційна бесіда Президентів України і Буркіна-Фасо у рамках Всесвітньої зустрічі на найвищому рівні в інтересах соціального розвитку (м.Копенгаген);

Травень 2011 р. - зустріч Міністрів закордонних справ у Стамбулі.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. двосторонній товарообіг складався майже повністю з українського експорту та становив 30,07 млн дол. США. Україна експортувала, переважно, чорні метали, добрива, продукцію борошномельно-круп’яної промисловості, зернові.

5.Договірно-правова база:

На розгляді буркінійської сторони перебуває проєкт Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Буркіна-Фасо про сприяння та взаємний захист інвестицій. Сторонами погоджено проєкт Протоколу про політичні консультації між МЗС двох країн.

6. Українська громада:

Українська діаспора у Буркіна-Фасо, яка б мала організаційне оформлення, громадське чи культурне представництво, відсутня. У країні проживає невелика кількість громадян України.

7. Співробітництво у освітній сфері: У 2020/2021 роках в Україні навчалося 9 студентів з Буркіна-Фасо, у 2021/2022 роках – 8.

8. Дипломатичне представництво України: Буркіна-Фасо належить до зони відповідальності Посольства України в Тунісі.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Бурунді

1.Дата визнання України: 06 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 22 лютого 1993 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. Бурунді належить до зони відповідальності Посольства України в Республіці Кенія. Посольство Бурунді в Україні за сумісництвом розташоване у м. москва. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та Бурунді не здійснювались.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 1 млн. 883 тис. дол. США.

Експорт товарів склав 1 млн. 623 тис. дол. США, що становить 1,337% від аналогічного показника 2020 р., імпорт – 251тис. дол. США, що на 20,3 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 1 млн. 372 тис. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (89,2%), каучук, гума (5,6%), жири та олії тваринного або рослинного походження (5,0%).

Основні статті імпорту із Бурунді: кава та чай (100%).

За 2021 р. єдиною статтею експорту послуг до Бурунді були послуги, пов’язані з подорожами на суму 9 тис. дол. США (100% загального експорту). Імпорт послуг не здійснювався.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчався 1 громадянин Республіки Бурунді.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку.

7.Договірно-правова база: 

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Бурунді від 22.02.1993 р..    

8.Українська громада:

Інформація щодо громадян України, які проживають в Бурунді відсутня.    

9.Дипломатичне представництво: Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Габонською Республікою

1.Визнання України: 10 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 01 вересня 1993 р.

3.Політичні відносини: 

У квітні 2011 р. відбувся перший офіційний візит в Україну керівника зовнішньополітичного відомства Габону.

29 листопада 2014 р. під час XV саміту МОФ у Дакарі відбулася зустріч міністрів закордонних справ України та Габону.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 20 млн. дол. США. Експорт товарів склав 19,55 млн. дол. США, що на 180% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 0,54 млн. дол. США, що на 540,4 % більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 19,52 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: м’ясо та їстівні субпродукти (56,3%); реактори ядерні, котли, машини (11,6%); чорні метали (11,6%).

Основні статті імпорту із Габону: деревина та вироби з деревини (97,9%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, у 2021 р. в Україні навчались 11 студентів із Габонської Республіки.

6.Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Основними документами є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Габонською Республікою від 01.09.1993 р. та Протокол про політичні консультації між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії Габону від 06.04.2011 р.

8.Українська громада: нечисленна.

9.Дипломатичне представництво України: Посольство України в Габоні функціонувало з жовтня 2007 р. по червень 2012 р. На даний час Габонську Республіку віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Гамбія

1.Визнання України: 2 липня 1999 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 2 липня 1999 р. шляхом підписання відповідного Спільного комюніке в м. Нью-Йорк.

3.Політичні відносини: останні контакти відбулися у 2001-2004 роках.

4.Торгово-економічне співробітництво:

Товарообіг фактично повністю складається з українського експорту.

У 2021 р. експорт складав 34,92 млн. дол. США, що на 70,4% більше, ніж у 2020 р. Позитивне сальдо – 34,92 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (80,3%), м’ясо та їстівні субпродукти (8,6%), молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед (5,08%).

04 березня 2021 р. під час зустрічі керівників Торгово-промислової палати України Генадія Чіжикова та Торгово-промислової палати Гамбії Едрісси Масса Джоуба у форматі відеоконференції відбулося підписання Меморандуму про співробітництво між ТПП України та Гамбії.

09 квітня 2021 р. відбувся туристичний он-лайн форум «Україна-Гамбія», організований ТПП України.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У спеціалізованих вузах України було підготовлено значну кількість військових спеціалістів для потреб збройних сил Гамбії.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2019-2020 н.р. в українських вищих навчальних закладах навчалися 55 громадян Гамбії. Подальша співпраця у цьому напрямку була ускладнена пандемією COVID-19.

6.Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7.Договірно-правова база:

У 2001 р. підписано Угоду між Урядом України та Урядом Республіки Гамбія про сприяння та взаємний захист інвестицій. З боку гамбійської сторони відсутня інформація щодо проходження внутрішньодержавних процедур для набуття чинності Угоди.

8.Українська громада: малочисельна.

9.Дипломатичне представництво України: Республіку Гамбія віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Гана

1.Дата визнання України: 22 квітня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 17 червня 1992 р.

3.Політичні відносини:

3 вересня 2002 р. відбулась зустріч Президента України з Віце-Президентом Гани у рамках Світового саміту зі сталого розвитку (м. Йоханесбург, ПАР).

13 травня 2008 р. у м. Аккра пройшли перші двосторонні політичні консультації на рівні заступників міністрів зовнішньополітичних відомств двох країн.

31 листопада 2014 р. відбулась зустріч Міністра закордонних справ України із заступником Міністра закордонних справ і регіональної інтеграції Гани у рамках 15-го Саміту Міжнародної організації франкофонії (м. Дакар, Сенегал).

17 квітня 2015 р. відбулась зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ і регіональної інтеграції Гани у рамках засідання Конференції з питань кіберпростору (м. Гаага, Королівство Нідерланди).

02 червня 2022 відбулася телефонна розмова глав зовнішньополітичних відомств України та Гани.

4.Торговельно-економічні відносини:

01-03 квітня 2018 р. відбувся візит до Гани Торгової місії України.

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 300,058 млн дол. США. Експорт товарів склав 171,6 млн. дол. США, що на 110,5 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 128,4 млн дол. США, що на 3,8 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 43,19 млн дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (75,3%), жири та олії тваринного походження (7,7%), зернові культури (5,9%).

Основні статті імпорту з Гани: руди, шлаки і зола (79,9%), какао та продукти із нього (25,9%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2020/2021 роках в Україні навчалося 1101 студент з Гани, у 2021/2022 роках – 979.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перспективними напрямками співробітництва є навчання та підвищення кваліфікації ганійських фахівців в Україні. Ганійська сторона зацікавлена у розширенні двостороннього співробітництва з Україною у сферах освіти, сільського господарства, агротехніки, інформаційних технологій, військово-технічній галузі, медицині та інженерних спеціальностях.

7.Договірно-правова база:

1. Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Урядом України і Урядом Республіки Гана від 17 червня 1992 р.

2. Протокол про двосторонні консультації між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Гана від 13 травня 2008 р.

8.Українська громада: Українська діаспора у Республіці Гана, яка б мала організаційне оформлення, громадське чи культурне представництво, відсутня. У країні проживає невелика кількість громадян України.

9.Дипломатичне представництво: Республіка Гана належить до зони відповідальності Посольства України в Тунісі та Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною та Гвінейською Республікою 

1.Визнання: 10 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 4 квітня 1992 р.

3.Політичні відносини:

У 1998 р. - офіційний візит Президента Гвінеї Л.Конте до України.

30 листопада 2014 р. у рамках 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії у м. Дакар (Сенегал) відбулася зустріч міністрів закордонних справ України П.А.Клімкіна та Гвінеї Ф.Лунсені Фаля.

Україна приєдналася до Рішення Ради ЄС 2015/1923 від 26 жовтня 2015 р. (пролонгація обмежувальних заходів ЄС проти фізичних осіб Гвінейської Республіки до 27 жовтня 2016 р.).

У 2018 р., у рамках 17-го Саміту Франкофонії (07-12 жовтня, м. Єреван) відбулася зустріч делегацій України та Гвінеї, у ході якої було обговорено окремі аспекти двостороннього співробітництва, а також підтримку гвінейською стороною українських ініціатив у рамках міжнародних організацій, насамперед в ООН.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. двосторонній товарообіг склав 158,18 млн. дол. США. Експорт становив 17,77 млн. дол. США, що на 14,3% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 140,41 млн. дол. США, що на 2,6% менше, ніж у 2020 р. Негативне сальдо – 122,64 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (56,6%), м’ясо та їстівні субпродукти (26,3%), різні харчові продукти (7,7%).

Основна стаття імпорту: руди, шлаки і зола (боксити) (100%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2019-2020 н.р. в українських ВНЗ навчалися 120 гвінейських студентів. Подальше співробітництво у цій галузі ускладнилось у звʼязку із пандемією COVID-19.

6.Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7.Договірно-правова база:

1. Торговельна угода між Урядом України та Урядом Гвінейської Республіки.

2. Протокол про співробітництво між Міністерством закордонних справ України і Міністерством закордонних справ Гвінейської Республіки.

3. Угода між Урядом України та Урядом Гвінейської Республіки про порядок поїздок громадян-власників дипломатичних і службових паспортів (укладено нову Угоду від 15.08.98).

4. Протокольна Угода про співробітництво у галузі геології і гірничої справи між Україною і Гвінейською Республікою.

5. Угода між Урядом України і Урядом Гвінейської Республіки про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво.

6. Спільна декларація про принципи відносин дружби і співробітництва між Україною і Гвінейською Республікою.

Дію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Гвінейської Республіки про безвізові поїздки громадян по дипломатичних або службових паспортах, яка була підписана у 1998 р., зупинено постановою Кабінету Міністрів України № 897 від 26.08.2009.

8.Українська громада: малочисельна.

9.Дипломатичне представництво України: з 2012 р. Гвінейську Республіку віднесено до зони відповідальності Посольства України в Республіці Сенегал. З 2013 р. функціонує Почесне консульство України у м. Конакрі (Почесний консул – Шарль Амара Соссоадуно).

Двосторонні відносини між України та Республікою Гвінея-Бісау

1.Визнання України: 03 лютого 2003 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 12 лютого 2009 р.

3.Політичні відносини:

30 листопада 2014 р., в рамках 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії в Дакарі, Республіка Сенегал вперше в історії двосторонніх відносин відбулася зустріч міністрів закордонних справ України та Гвінеї-Бісау.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. загальний товарообіг склав 160.6 тис.дол. США. Обсяг експорту склав 134,5 тис. дол. США, що на 21,6% менше, ніж у відповідний період 2020 р., імпорту – 26,1 тис. дол. США. Структура експорту: м’ясо та їстівні субпродукти (47,5%), деревина і вироби із деревини (35,1%), алкогольні та безалкогольні напої та оцет (17,3%).

Імпорт з Гвінеї-Бісау є вкрай незначним і складається з товарів, придбаних у портах (99,3%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

Дані Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України станом на 2019-2020 н.р. щодо студентів з Гвінеї-Бісау в українських ВНЗ відсутні. 

6.Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Базовим документом є Угода про встановлення дипломатичних відносин (формі обміну нотами)(2009).

8.Українська громада: малочисельна.

9.Дипломатичне представництво України: Гвінея-Бісау належить до зони відповідальності Посольства України в Сенегалі.

Двосторонні відносини між Україною та Джибуті 

1.Дата визнання України: 6 січня 1992.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 17 березня 2009.

3.Політичний діалог

У жовтні 2019 – зустріч державного секретаря МЗС України з міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Джибуті у рамках роботи 36-ї сесії Міністерської конференції Франкофонії.

4.Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між Україною та Джибуті склав понад 86,99 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 83,91 млн дол. США, імпорт – 3,08 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо – 80,83 млн дол. США.

Основними статтями експорту України до Джибуті залишалися м'ясо та їстівні субпродукти (54,6 тис. дол. США), молоко та молочні продукти, яйця птиці; натуральний мед (22,5 тис. дол. США), овочі, бобові (1,038 млн дол. США), зернові культури (17,347 млн дол. США), продукція борошномельно-круп'яної промисловості (144 тис. дол. США).

5.Договірно-правова база 

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (17 березня 2009).

6.Наукове та освітнє співробітництво

Відсутнє.

7.Українська громада

Відсутня.

8.Дипломатичне представництво

Джибуті відноситься до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії

Двосторонні відносини між Україною та Екваторіальною Гвінеєю

1.Визнання України: 17 січня 1992 року.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 18 травня 1992 року.

3.Політичні відносини:

Вересень 2004 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра Екваторіальної Гвінеї до України у супроводі урядової делегації у складі міністрів та інших вищих посадовців цієї країни (у т.ч. Міністра закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії ЕГ Пастора Біле). 

Вересень 2004 р. – державний візит Президента ЕГ Теодоро Обьянга Нгеми до України.

Листопад 2004 р. - офіційний візит заступника Міністра закордонних справ України до Екваторіальної Гвінеї.

Грудень 2005 р. – офіційний візит Міністра національної оборони ЕГ генерал-лейтенанта Антоніо Мба Нгеми до України.

Березень 2011 р. – робочий візит Міністра видобувної промисловості, виробництва та енергетики ЕГ М.Овоно Еду до України.

Жовтень 2012 р. – переговори Міністра оборони України з першим заступником Міністра оборони ЕГ Вісенте Ейа Оломо у Києві.

30 листопада 2014 р. – зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ і співробітництва ЕГ А.Мба Мокуєм у рамках 15-го саміту Міжнародної організації Франкофонії у м.Дакар (Сенегал).

4.Торговельно-економічні відносини: 

Згідно з даними Державної служби статистики України, обсяг українського експорту товарів до Екваторіальної Гвінеї у 2021 р. скоротився на 35,6% та становив 2,53 млн дол. США. При цьому обсяги імпорту товарів з Екваторіальної Гвінеї до України у 2021 р. були незначні і склали 0,4 тис  дол. США.

Основними товарними групами українського експорту в Екваторіальну Гвінею були: м’ясо та їстівні субпродукти – 68,4%; алкогольні і безалкогольні напої та оцет – 14,4%; продукти з м'яса, риби – 7,8%; різнi харчовi продукти - 7,8%.

Зовнішньої торгівлі послугами у 2021 на зафіксовано. 

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2019-2020 н.р. у вищих навчальних закладах України навчалися 11 студентів з Екваторіальної Гвінеї.

6.Науково-технічне співробітництво: відсутнє.

7.Договірно-правова база: 

1. Декларація про принципи відносин між Україною та Екваторіальною Гвінеєю.

2. Протокол про політичні консультації між МЗС України та Міністерством закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії Екваторіальної Гвінеї.

3. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про взаємне визнання документів про освіту.

4. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про військово-технічне співробітництво.

5. Угода між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Республіки Екваторіальна Гвінея про військове співробітництво.

8.Дипломатичне представництво України:                     

Республіку Екваторіальна Гвінея віднесено до зони відповідальності Посольства України у Королівстві Іспанія та Посольства України у Республіці Сенегал (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною та Державою Еритрея

1.Визнання України: 20 грудня 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 20 грудня 1993 р.

3.Політичні відносини: офіційні візити з моменту встановлення дипломатичних відносин між країнами не здійснювались.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 році обсяг торгівлі товарами між Україною та Еритреєю склав 13,052 млн дол. США. Експорт становив 12,996 млн дол. США, імпорт – 0,056 млн дол. США. Позитивне сальдо 12,940 млн дол. США.

Основну позицію у структурі українського експорту до Еритреї зайняли поставки солоду (99,9%).

За даними Державної служби статистики України, відомості про торгівлю послугами між Україною та Еритреєю відсутні.

5.Договірно-правова база складається з одного документа - Протоколу про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Еритреєю від 20.12.1993 р.

6.Дипломатичне представництво України: Державу Еритрея віднесено до зони відповідальності Посольства України в Арабській Республіці Єгипет.

Двосторонні відносини України з Королівством Есватіні

1.Визнання незалежності України: 13 травня 1998 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 13 травня 1998 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року торгівля представлена лише імпортом, який склав 398,0 тис дол. США (зменшення на 26,1%). Імпорт складався на 77,4% з їстівних плодів та горіхів – 308,0 тис. дол. США (зменшення у 1,7 раза) та на 17,8% з електричних машин, обладнання та їх частин – 70,9 тис. дол. США (збільшення у 14 разів).

Експорт послуг (пов’язаних з подорожами) у 2021 році склав 214,4 тис. дол. США (зменшення на 37,3%)

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2020 році, за даними Міносвіти України, навчався 1 студент з Есватіні.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Відсутня.

8.Українська громада:

Відсутня.

9.Дипломатичне представництво України:

Королівство Есватіні відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Ефіопією 

1.Дата визнання України: 2 січня 1992.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 1 квітня 1993.

3.Політичний діалог

21-23 січня 2002 відбувся візит до Ефіопії української делегації на чолі з державним секретарем МЗС України.

5 вересня 2019 у м. Аддис-Абеба відбулися політичні консультації між міністерствами закордонних справ України та Федеративної Демократичної Республіки Ефіопія.

4.Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між обома країнами становив 285,71 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 278,45 млн дол. США, імпорт сягнув 7,26 млн дол. США. Позитивне для України сальдо – 271,19 млн дол. США, що на 48 % у порівнянні з аналогічними показниками 2020.

Основними товарними групами українського експорту є зернові культури, продукція борошномельно-круп'яної промисловості, м'ясо тваринного або жири та олії рослинного походження, пластмаса, полімерні матеріали, готові текстильні товари, чорні метали, алюміній та вироби з нього.

Основні товарні групи українського імпорту – кава, чай, насіння та плоди олійних рослин, одяг трикотажний та текстиль, квіти.

5.Договірно-правова база

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Ефіопією (1 квітня 1993).

6.Культурно-гуманітарне співробітництво: станом на кінець 2021, в українських закладах вищої освіти навчалися близько 45 громадян Ефіопії.

7.Українська громада

Відсутня.

8.Дипломатичне представництво 

Посольство України в Ефіопії

Двосторонні відносини між Україною та Арабською Республікою Єгипет

1.Визнання України: 3 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 25 січня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Основні контакти високого рівня:

Візити на рівні глав держав: грудень 1992 р. та квітень 2008 р. – візити до Єгипту Президента України.

Зустріч Президентів України та Єгипту 15.02.2019 р. у рамках Мюнхенської безпекової конференції.

Зустріч Президента України В.Зеленського з Президентом Єгипту А.Аль-Сісі – 25.09.2019 р. у рамках участі у 74-й сесії ГА ООН.

07.24.2020 р., 25.09.2021 р., 24.03.2022 р., 30.03.2022 р. проведено телефонні бесіди Президента України В.Зеленського з Президентом АРЄ А.Аль-Сісі.

Візити Прем’єр-міністрів:

До Єгипту – березень 1997 р., листопад 2010 р.

Візити та контакти на рівні МЗС:

Грудень 2002 р. та грудень 2005 р., квітень 2018 р. – візити до Єгипту Міністра закордонних справ України; 6-7 грудня 2010 р. – візит до України Міністра закордонних справ Єгипту.

04-07.04.2021 р. – робочий візит до Єгипту заступника Міністра закордонних справ України для проведення 9-го раунду політичних консультацій.

29.07.2020 р., 25.02.2021 р., 23.05.2021 р. та 19.05.2022 р. телефонні розмови міністрів закордонних справ України та Єгипту Д.Кулеби і С.Шукрі.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова Спільна Комісія з економічного та науково-технічного співробітництва між Україною та Арабською Республікою Єгипет. З 14 по 17 грудня 2021 року в Каїрі відбулося 8-е засідання Міжурядової спільної комісії. Українську делегацію очолила Перша віце-прем'єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко (співголова Комісії). З єгипетського боку співголовою Комісії виступила Міністр міжнародного співробітництва Арабської Республіки Єгипет Ранія аль-Машат.

У червні 2020 р. створено Депутатську групу Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Арабською Республікою Єгипет.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Єгиптом у 2021 р. становив 2,446 млрд дол. США.

Торгівля товарами: Протягом 2021 р. українсько-єгипетський товарообіг склав 2,093 млрд дол. США.

Експорт українських товарів до Єгипту склав 1,944 млрд дол. США. Імпорт України з Єгипту склав 149,1 млн дол. США. Позитивне сальдо 1,795 млрд дол. США.

Основні статті українського експорту: зернові культури, чорні метали, руди, шлаки і зола, жири та олії тваринного або рослинного походження, тютюн і його промислові замінники.

Основним продуктом єгипетського імпорту залишаються їстівні плоди та горіхи (27% загального імпорту), а також мінеральні палива (28% загального імпорту).

Торгівля послугами: у 2021 р. обсяг торгівлі послугами склав 352,9 млн дол. США.

Українські підприємства надали Єгипту послуг на 183 млн дол. США. Єгипетські компанії надали послуг на суму 169,9 млн дол. США.

5.Двостороннє інвестиційне співробітництво:

НАК «Нафтогаз України» продовжує реалізовувати в Єгипті найбільший інвестиційний проєкт за кордоном на родовищі Алам аль-Шавіш у Західній пустелі АРЄ.

6.Культурно-гуманітарне співробітництво:

Співробітництво у культурно-гуманітарній сфері ґрунтується на чинній профільній Угоді між Урядом України та Урядом Арабської Республіки Єгипет про культурне і наукове співробітництво. Україна бере участь у міжнародних культурних подіях, які організовуються Єгиптом (книжкові толоки, кінофестивалі, молодіжні форуми тощо).

Туристичний сектор:

У 2020 р. Україна була першою за кількістю туристів, що відвідують єгипетські курорти та туристичні місця (727 тис.). У 2021 р. наша держава також посіла перше місце за кількістю туристів, що відвідали Єгипет (1,6 млн).

7.Науково-технічне співробітництво:

У рамках реалізації проєкту між Національним космічним агентством України і ДКБ «Південне» та Національним агентством дистанційного зондування Землі та космічних наук АРЄ (National Authority for Remote Sensing and Space Sciences - NARSS) з виробництва і запуску штучного єгипетського супутника «EgyptSat-1» 17 квітня 2007 р. з космодрому «Байконур» за допомогою українського ракетоносія «Дніпро» був виведений на навколоземну орбіту єгипетський супутник.

15.12.2022 підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Єгипетським космічним агентством про співробітництво у космічній сфері та використання космічного простору в мирних цілях.

8.Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 33 (конвенції, угоди, меморандуми), більшість з яких має економічний характер.

Ключові документи: Угода про економічне і науково-технічне співробітництво, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про торговельне співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно тощо.

9.Українська громада:

За неофіційними даними, в Єгипті мешкає близько 4 тис. наших співвітчизників, найбільше – у Хургаді та Шарм ель-Шейху, а також у Каїрі, Александрії. У Єгипті відсутні офіційно зареєстровані організації, центри чи інші осередки української громади.

10.Дипломатичне представництво України: Посольство України в Арабській Республіці Єгипет.

Двосторонні відносини між Україною і Єменською Республікою

1.Визнання України: 21 квітня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 21 квітня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Листопад 2017 р. – телефонна розмова між міністрами закордонних справ України і Ємену.

Вересень 2018 р. – зустріч Президентів України П.О.Порошенка та Ємену А.М.Гаді в м. Нью-Йорк у рамках сегменту високого рівня 73-ої сесії ГА ООН.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг товарами між Україною та Єменською Республікою у 2020 р. склав 172,92 млн. дол. США, з яких на вітчизняний експорт припало 172,70 млн. дол. США (126,3% від показників 2019 р.), імпорт – 0,22 млн. дол. США (10,6%). Позитивне для нашої держави сальдо становило 172,48 млн. дол. США.

Основу українського експорту склали такі товарні групи: зернові культури (83,6%), жири та олії тваринного або рослинного походження (5,1%) та інші. Основу імпорту з Ємену в Україну склали: пластмаси, полімерні матеріали (98,3%).

Перспективною могла б стати участь українських підприємств у проєктах військово-технічного співробітництва, реконструкції та модернізації об’єктів нафтогазової галузі, постачанні енергетичного устаткування та обладнання, наданні транспортно-будівельних та освітніх послуг, спорудженні портової інфраструктури. Водночас, успішне вирішення цих задач можливе лише після стабілізації внутрішньополітичної та безпекової ситуації в Ємені.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

Позитивним напрямом є залучення єменської молоді до навчання у закладах вищої освіти України (242 студенти, згідно з даними МОН у 2019 р.).

Указом Президента України від 22 листопада 2018 р. було ухвалено рішення про надання гуманітарної допомоги Ємену (у розмірі 10 млн. гривень).

6.Договірно-правова база:

Між Україною та Єменом підписано два документи – Протокол про встановлення дипломатичних відносин (від 21 квітня 1992 р.) та міжурядову Угоду про сприяння та взаємний захист інвестицій (від 19 лютого 2001 р.).

7.Українська громада:

До початку у вересні 2014 р. гострої фази протистояння в Ємені перебувало близько 2 тис. українських громадян, переважно жінок та дітей зі змішаних сімей. З цього періоду із території Ємену евакуйовано близько 160 бажаючих громадян України.

8.Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія.

Двосторонні відносини України з Республікою Замбія

1.Визнання незалежності України: 30 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 22 квітня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 630,2 тис. дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 35,1%. При цьому експорт товарів з України до Замбії склав 511,5 тис. дол. США (збільшення у 5,1 раза), а імпорт товарів з Замбії в Україну склав 339,9 тис. дол. США (зменшення на 36,3%). Позитивне сальдо для України склало 171,6 тис. дол. США.

Експорт на 44,7% представлений засобами наземного транспорту, крім залізничного – 228,7 тис. дол. США (у 2020 році продукція не експортувалась) та на 32,6% фармацевтичною продукцією – 166,8 тис. дол. США (у 2020 році продукція не експортувалась), а імпорт на 95% представлений тютюном та його промисловими замінниками – 323,0 тис. дол. США (зменшення на 35,3%).

Експорт послуг у 2021 році склав 527,3 тис. дол. США (зростання на 28,7%)

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2020 році, за даними Міносвіти України, у вищих навчальних закладах України навчалося 148 замбійських студентів.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин від 22.04.1993 р.

8.Українська громада:

У Замбії проживає близько 70 громадян України. Громада складається переважно з лікарів, а також жінок, які уклали шлюб з громадянами Замбії. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Замбія відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини України з Республікою Зімбабве

1.Визнання незалежності України: 9 березня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин:  25 квітня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 2,58 млн дол. США і зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 13,6%. При цьому експорт товарів з України до Зімбабве склав 32,5 тис. дол. США (зменшення у 29,4 рази), а імпорт товарів із Зімбабве в Україну склав 2,55 млн дол. США (збільшення на 26,4%). Негативне сальдо для України за цей період склало 2,51 млн дол. США.

Експорт представлений продукцією борошномельно-круп'яної промисловості – 21,7 тис. дол. США (зменшення на 39,9%), електричними машинами, обладнанням та їх частинами – 7,4 тис. дол. США (у 2020 році експорт не здійснювався) та реакторами ядерними, котлами, машинами, обладнанням і механічними пристроями; їх частинами – 3,4 тис. дол. США (зменшення у 2,4 рази). Імпорт, в основному, представлений тютюном та його промисловими замінниками – 1,74 млн дол. США (зменшення на 5,4%) та їстівними плодами та горіхами – 758,7 тис. дол. США (збільшення у 5,5 разів).

Експорт послуг (пов’язаних, в основному, з подорожами) у 2021 році склав 813,1 тис. дол. США (зниження на 1,8%), імпорт – 92,4 тис. дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2020 році, за даними Міносвіти України, у вищих навчальних закладах України навчалося 310 зімбабвійських студентів.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Спільний Протокол, підписаний Постійними представниками обох країн при ООН у м. Нью-Йорку від 25 квітня 1992 р.

8.Українська громада:

У Зімбабве проживає близько 30 громадян України. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Зімбабве відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Ізраїль

1. Дата визнання України: 25 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 26 грудня 1991 року.

3. Політичний діалог:

22-23.12.2015 р. – державний візит Президента України до Ізраїлю.

27-28.09.2016 р. – державний візит Президента Ізраїлю до України.

29-30.09.2016 р. – робочий візит Президента України до Ізраїлю.

23-25.11.2016 р. – офіційний візит Спікера Кнесету до України.

14-16.05.2017 р. – офіційний візит Прем'єр-міністра України до Ізраїлю.

29-31.05.2018 р. – офіційний візит Голови Верховної Ради України до Ізраїлю.

20-21.01.2019 р. – офіційний візит Президента України до Ізраїлю.

18-20.08.2019 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра Держави Ізраїль до України.

22-24.01.2020 р. – робочий візит Президента України до Ізраїлю.

5-7.10.2021 р. – державний візит Президента Ізраїлю в Україну.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

22-23.10.2014 р. – візит до Ізраїлю Міністра закордонних справ України.

11-13.02.2015 р. – візит в Україну Міністра закордонних справ Ізраїлю.

25-28.11.2017 р. – офіційний візит до Ізраїлю Міністра закордонних справ України.

18-19.06.2018 р. – візит до Ізраїлю Міністра закордонних справ України.

Міжпарламентське співробітництво:

Починаючи з 1994 р. у Верховній Раді України та Кнесеті Держави Ізраїль діють групи міжпарламентських зв’язків «Україна – Ізраїль» та «Ізраїль-Україна».

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова Українсько-Ізраїльська комісія з питань торгівлі та економічного співробітництва (11-е засідання відбулося 18-19.06.2018 р. в Єрусалимі).

Спільний українсько-ізраїльський Комітет з науково-технологічного співробітництва (перше засідання – 25-26.11.2019, м. Київ).

Міжурядова українсько-ізраїльська комісія з питань ВТС (4-е засідання відбулося 27.11.2012 р. у м. Київ).

 4. Торговельно-економічне співробітництво:

Ізраїль – один із основних торговельних партнерів України у регіоні Близького Сходу. У 2020 році обсяг двосторонньої торгівлі товарами та послугами склав 907,3 млн. дол. США та зменшився у порівнянні з 2019 р., на 18,9% (у 2019 р. – 1,1 млрд. дол. США). При цьому, експорт становив 710,2 млн. дол. США та зменшився на 17,1% (у 2019 р. – 856 млн. дол. США), а імпорт склав 197,1 млн. дол. США та зменшився на 24,3% (у 2019 р. – 260,3 млн. дол. США). Позитивне для України сальдо зовнішньої торгівлі товарами та послугами з Ізраїлем у 2020 р. становило 513,1 млн. дол. США ( у 2019 р. - 595,7 млн. дол. США).

Основні експортні товарні групи: зернові культури (40% від загального експорту); чорнi метали (18%); залишки і відходи харчової промисловості (6,6%); алкогольні та безалкогольні напої та оцет (3,6%); жири та олії тваринного або рослинного походження (3,4%); насіння і плоди олійних рослин (3,3%).

Структура імпорту з Ізраїлю: хімічна продукція (38% від загального імпорту); палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки (12,8%); пластмаси, полімерні матеріали (8,7%); фармацевтична продукція (4,5%); прилади та апарати оптичні, фотографічні (4,3%); електричні машини (3,6%); їстівні плоди та горіхи (3,6%); реактори ядерні, котли (3,2%).

За даними Національного банку України прямі ізраїльські інвестиції в економіку України станом на 31.12.2021 становили 100 млн. дол. США. Найбільше інвестицій спрямовувалося на операції з нерухомим майном, а також у сферу інформації та комунікацій, переробну промисловість.

5. Культурно-гуманітарна співпраця:

Важливою передумовою розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Ізраїлем є присутність в Ізраїлі приблизно 500-тисячної громади вихідців з України, в тому числі декількох десятків тисяч етнічних українців. Переважна більшість з них прибула в Ізраїль у 1990-х роках. У свою чергу, в Україні проживає 100-тисячна єврейська громада.

Для Ізраїлю значний інтерес в Україні становлять місця, де народилися і проживали видатні єврейські релігійні та культурні діячі, і які щорічно прагнуть відвідати тисячі прочан та туристів з Ізраїлю, зокрема, могили цадиків Нахмана в м.Умань та Шнауера Залмана у м.Гадяч Полтавської області, а також рабина Шапіро в м.Мукачево.

Ізраїльтяни відвідують й інші місця, пов’язані з єврейською історією і культурою в Україні. До них належать, наприклад, будинок у м.Дрогобич, де мешкав видатний художник та письменник середини ХХ сторіччя Б.Шульц, будинок у м.Рівне, де мешкала мати популярного ізраїльського письменника Амоса Оза і який описаний в одній з його книг, м.Бучач - місце, де народився та провів дитинство ізраїльський письменник, лауреат Нобелівської премії Шай Агнон.

З 30 жовтня 2012 р. діє Український Культурний Центр в Державі Ізраїлі (УКЦ). Відкриття УКЦ сприяло покращенню зв’язків із вихідцями з України, а також популяризації української культури в Ізраїлі. Центр виконує просвітницьку та інформаційну роль, об’єднує представників різних проукраїнських організацій.

В Центрі на регулярній основі відбуваються різноманітні культурно-освітні заходи: концерти, творчі зустрічі, виставки, лекції, співочі та тематичні вечори.

Крім того, протягом тривалого періоду УКЦ виконував роль осередку волонтерської діяльності, де збирається і формується гуманітарна допомога. Наразі в Центрі продовжують проводитися благодійні акції та інші заходи на підтримку українського війська, вимушених переселенців та дитячих будинків в Україні.

Періодично в Ізраїлі перебувають з гастролями українські творчі колективи та виконавці. Посилюються культурно-гуманітарні контакти між різними регіонами України та Ізраїлю.

6. Договірно-правова база:

Договірно-правова база між Україною та Ізраїлем складається з 74 документів (з них 46 – міжнародні договори).

Перелік базових чинних угод між Україною та Ізраїлем:

Меморандум про взаєморозуміння та основні принципи співробітництва від 12.01.1993 р.

Угода між Урядом України та Урядом Держави Ізраїль про співробітництво у галузі сільського господарства від 12.01.1993 р.

Угода між Урядом України та Урядом Держави Ізраїль про торгівлю та економічне співробітництво від 11.07.1995 р.

Угода між Урядом України та Урядом Держави Ізраїль щодо взаємної допомоги у митних питаннях від 25.11.1996 р.

Угода про співробітництво у галузі освіти між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль від 09.04.2000 р.

Конвенція між Урядом України та Урядом Держави Ізраїль про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та капітал від 26.11.2003 р.

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль про відмову від візових вимог при взаємних поїздках громадян України і громадян Держави Ізраїль від 21.07.2010 р. (набула чинності 09 лютого 2011 року).

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль про сприяння та взаємний захист інвестицій від 24.11.2010 р. (чинна з 20.11.2012 р.).

Угода між Урядом Держави Ізраїль та Кабінетом Міністрів України про тимчасове працевлаштування українських працівників в окремих галузях на ринку праці Держави Ізраїль. (чинна з 05.12.2016 р.).

Угода про вільну торгівлю між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль (чинна з 01.01.2021).

7. Українська громада:

В Державі Ізраїль існує низка громадських організацій, заснованих репатріантами з України, зокрема:

Всеізраїльське об'єднання вихідців з України (ВОВУ) засноване у 1979 р. та нараховує близько 30 тис. осіб. Найважливішим ідеологічним напрямком діяльності ВОВУ є збереження вихідцями з України своїх коренів, історичної пам'яті та духовного зв'язку з країною. Об'єднання сприяє суспільній і культурній інтеграції репатріантів з України в ізраїльське суспільство, проводить музичні і поетичні студії, фестивалі мистецтв та шахові чемпіонати вихідців з України.

Громадська організація «Israeli Friends of Ukraine», що виникла на базі груп активістів та волонтерів «Israel supports Ukraine» та «Israel helps Maidan wounded», які активно підтримали Революцію Гідності 2014 р. в Україні та допомагали пораненим під час сутичок на Майдані громадянам України. Метою діяльності є допомога та підтримка України. Відзначається активністю на волонтерському та благодійницькому напрямках, організацією різноманітних культурних і політичних акцій.

Об’єднання євреїв-вихідців із Закарпаття було створено вихідцями із Закарпаття, які приїхали до Ізраїлю після Другої світової війни, а також репатріантами 70-х років. Головними завданнями об'єднання є збереження спадковості поколінь вихідців із Закарпаття, підтримання зв'язку між об'єднанням та євреями вихідцями із Закарпаття як в Ізраїлі, так і за кордоном.

Громадська організація «Алія бе цміха» була зареєстрована у 2011 р. вихідцями з міста Черкаси. У минулому основним завданням організації було надання допомоги репатріантам з м.Черкаси в перші роки абсорбції в новій країні. Наразі організація сприяє репатріантам з України в їх професійній орієнтації.

В країні діє Спілка українських письменників Ізраїлю та секція українських письменників в рамках Спілки письменників Ізраїлю.

З 2010 р. за підтримки Посольства видається україномовний часопис «Відлуння».

8. Дипломатичне представництво:

Посольство України в Державі Ізраїль.

Двосторонні відносини між України та Республікою Ірак

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Ірак

1. Визнання України: 01 січня 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 16 грудня 1992 року.

3. Політичні відносини:

З 11 серпня 2003 року до 9 грудня 2008 року Національний контингент Збройних Сил України був складовою частиною Багатонаціональних сил в Іраку.

Офіційні контакти на високому рівні

28 травня 2012 року – політичні консультації між МЗС України та МЗС Іраку в м. Багдад;

20-22 листопада 2012 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України до Іраку;

8 березня 2017 року – політичні консультації між МЗС України та МЗС Іраку в м. Київ;

27-29 листопада 2018 року – візит Міністра транспорту Іраку до України;

15 квітня 2019 року – робочий візит заступника Міністра закордонних справ України до Іраку;

15 травня 2020 року – телефонна розмова Прем'єр-міністрів України та Іраку;

2-6 вересня 2020 року – візит Міністра оборони Іраку в Україну;

19 червня 2021 року – зустріч Міністрів закордонних справ України та Іраку на полях Анталійського дипломатичного форуму.

Міжпарламентське співробітництво

15-18 березня 2012 року – візит в Україну делегації Комітету з питань вищої освіти та наукових досліджень Ради представників (Парламенту) Іраку;

21-24 листопада 2017 року – візит в Ірак делегації Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Ірак.

У грудні 2019 року у Верховній Раді України та Раді представників Республіки Ірак були створені депутатські групи з міжпарламентських зв’язків з обома державами.

4. Договірно-правова база:

Наразі між Україною та Республікою Ірак чинними є 11 двосторонніх документів, з яких варто відзначити: Угоду між Урядом України та Урядом Республіки Ірак про торговельне, економічне, наукове та технічне співробітництво (від 09.10.2000); Протокол між Урядом України та Урядом Республіки Ірак про створення українсько-іракської спільної комісії з питань торговельного, економічного, наукового та технічного співробітництва (від 09.10.2000); Протокол про співробітництво між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Ірак (від 23.06.2009); Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Ірак про культурне співробітництво (від 21.11.2012); Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Ірак у сфері військового співробітництва (від 03.09.2020).

5. Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2020 року, загальний торговельний обіг між Україною й Іраком склав 612,2 млн. дол. США. Загальне позитивне для нашої держави сальдо – 600 млн. дол. США.

При цьому, товарообіг за вказаний період дорівнює 597,9 млн. дол. США (експорт – 597,6 млн. дол. США; імпорт – 288,6 тис. дол. США). Позитивне для України сальдо – 597,3 млн. дол. США.

Товарними групами із найбільшою питомою вагою у структурі експорту України в Ірак є: жири та олії тваринного або рослинного походження (54,3%), чорні метали (28,4%), м’ясо та їстівні субпродукти (4,2%), зернові культури (3,0%), фармацевтична продукція (1,5%), готові продукти із зерна (1,3%), вироби з чорних металів (1,2%), цукор і кондитерські вироби (0,8%), тютюн і промислові замінники тютюну (0,6%).

Торговельний обіг послугами за 2020 рік склав 14,3 млн. дол. США (експорт – 8,5 млн. дол. США; імпорт – 5,7 млн. дол. США).

Існуючі двосторонні органи високого рівня

Українсько-іракська спільна комісія з питань торговельного, економічного, наукового та технічного співробітництва (останнє четверте засідання відбулося в м. Багдад 1-3 грудня 2012 року під співголовуванням Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки Є.Микитенка та заступника Міністра промисловості та мінералів Іраку А.Каріма).

6. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Двостороннє співробітництво здійснюється у рамках реалізації Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Ірак про культурне співробітництво, Меморандуму між Дипломатичною академією України при МЗС України та Інститутом дипломатичної служби МЗС Республіки Ірак, Меморандуму про співробітництво в сфері спорту між Національним олімпійським комітетом України та Національним олімпійським комітетом Іраку.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти, в 2020 році в закладах вищої освіти України навчалося 786 іракських студентів.

7Українська громада в Іраку:

В Іраку немає організацій закордонних українців та практично відсутня українська громада. Більшість громадян України, які перебувають в Іраку, — це дружини і діти іракців та особи, котрі працюють за тимчасовими контрактами.

8Дипломатичне представництво України:

Посольство України у Республіці Ірак

Двосторонні відносини між Україною та Йорданським Хашимітським Королівством

1. Визнання України: 28 грудня 1991 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 19 квітня 1992 року.

3. Політичні відносини:

Офіційні контакти на високому рівні:

23-24 квітня 2002 року – офіційний візит Президента України.

22 червня 2011 року – офіційний візит Короля Йорданії.

18-20 лютого 2012 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України. 

16-17 квітня 2012 року – офіційний візит Президента України.

30 вересня – 4 жовтня 2012 року – офіційний візит Голови Палати представників Національних зборів Йорданії.

23-25 серпня 2016 року – офіційний візит мера м. Амман в Україну.

7-11 травня 2018 року – візит Міністра фінансів України до Йорданії.

16 липня 2018 року – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та у справах експатріантів Йорданії.

26-29 листопада 2019 року – візит в Україну Міністра юстиції ЙХК.

2-4 листопада 2020 року – візит в Україну Голови  Об’єднаного комітету начальників штабів Збройних Сил Йорданського Хашимітського Королівства.

25 січня 2021 року – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з Віце-прем'єр-міністром-Міністром закордонних справ та у справах експатріантів (ініційована українською стороною).

13 квітня 2021 року – телефонна розмова Президента України з Королем ЙХК.

4. Договірно-правова база складається з 10 міжурядових угод, 11 міжвідомчих документів, 1 міжрегіональної угоди. 

5. Торговельне співробітництво між Україною та ЙХК:

Загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Йорданією у 2020 році становив 192,438 млн. дол. США.

Торгівля товарами:

У 2020 році українсько-йорданський товарообіг склав 187,182 млн. дол. США. Експорт українських товарів до Йорданії склав 181,056 млн. дол. США. Імпорт України з Йорданії склав 6,126 млн дол. США. Позитивне сальдо склало 178,276 млн. дол. США або 92,6% від загальних обсягів торгівлі товарами і послугами.

Основні статті українського експорту до ЙХК (за підсумками 2020 року): зернові (34,3%), чорні метали (20,3%), жири та олії тваринного або рослинного походження (18,1%).

Основні статті імпорту з Йорданії – різні готові вироби (30%), мінеральні добрива (27,5%), фармацевтична продукція (19,7%). 

Торгівля послугами:

Протягом  2020 року українсько-йорданський обсяг торгівлі послугами склав 5,256 млн. дол. США.

Інвестиції ЙХК в Україну:

За даними Нацбанку України, станом на 31 грудня 2020 року загальний (сумарний) обсяг прямих інвестицій з Йорданії в Україну становить 15,4 млн. дол. США. 

Станом на 31 грудня 2020 року інвестиції з України до Йорданії не залучалися.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Спільна Українсько-Йорданська комісія з торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два засідання Комісії (2005, 2012 рр.).

6. Українська громада в Йорданії:

Українська громада складає близько 5 тис. осіб. На консульському обліку Посольства України в ЙХК перебувають 485 громадян України (416 дорослих та 69 дітей). За офіційними даними йорданської сторони, кількість громадянок України, які заміжні за йорданцями і проживають в ЙХК, складає 1 791.  Місцями проживання українських громадян є найбільші міста – Амман, Ірбід, Зарка, Мадаба, Акаба, Карак.

3 вересня 2016 року в Аммані засновано ГО «Українська хата в Йорданії», при якій функціонує однойменний культурний центр, де діти мають змогу вивчати українську мову та культуру.

7. Дипломатичне представництво України: 

Посольство України в Йорданському Хашимітському Королівстві.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Кабо-Верде

1.Дата визнання України: 16 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 25 березня 1992 р.

3.Політичний діалог:

Політичний діалог відбувається у форматі обміну протокольними листами між Президентами та Міністрами закордонних справ двох країн.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2020 р. обсяг торгівлі товарами між країнами становив 1,26 млн. дол. США. Експорт товарів склав 1,2 млн. дол. США, що на 402,5 % більше, ніж у 2019 р., імпорт – 0,06 млн. дол. США, що на 2092,7 % більше, ніж у 2019 р. Позитивне сальдо для України – 1,14 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: м'ясо та субпродукти свійської птиці (100 %)

Основні статті імпорту з Кабо-Верде: риба та ракоподібні (100%)

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами між країнами становив 1,94 млн. дол. США. Експорт товарів склав 1,73 млн.дол. США, що на 44,3% більше ніж у 2020 р., імпорт – 0, 20 млн. дол. США, що 256% більше ніж у 2020 р. Позитивне сальдо для України – 1,53 млн.дол. США.

5.Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Урядом України і Урядом Республіки Кабо-Верде від 25 березня 1992 р.

6.Дипломатичне представництво:                                               

Республіку Кабо-Верде віднесено до зони відповідальності Посольства України в Португальській Республіці (політичні та економічні питання) та Посольства України в Республіці Сенегал (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Камерун

1.Визнання України: 17 червня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 21 жовтня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Квітень 1997 р. та вересень 2008 р. – зустрічі міністрів закордонних справ України та Камеруну.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 117 млн. дол. США. Експорт товарів склав 116,4 млн. дол. США., що на 853,4 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 0,85 млн. дол. США, що на 21,3 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 115,56 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (87,1%); зернові культури (8,7%).

Основні статті імпорту із Камеруну: кава, чай (83,7%); їстівнi плоди та горiхи (10,7%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво: 

За даними Міністерства освіти і науки України, у закладах вищої освіти України навчаються 457 громадян Камеруну (2021 р.)

6.Науково-технічне співробітництво:

Перспективними напрямками українсько-камерунського співробітництва є навчання та підвищення кваліфікації камерунських фахівців в Україні. Камерунська сторона зацікавлена у розширенні двостороннього співробітництва з Україною у сферах освіти, підготовки спеціалістів у сільському господарстві, агротехніці, інформаційних технологіях, військово-технічній сфері, медицині, освіті та інженерних спеціальностях.

7.Договірно-правова база:

Угода (у формі обміну нотами) між Україною та Республікою Камерун про встановлення дипломатичних відносин (14 жовтня 1993 р).

8.Українська громада: у Камеруні мешкають 13 громадян України.

9.Дипломатичне представництво України: Республіку Камерун віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Катар

1. Дата визнання України: 13 квітня 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 13 квітня 1993 року.

3. Політичний діалог:

Контакти високого рівня:

19-20 жовтня 2011 р. – візит в Україну Еміра Держави Катар.

8-9 травня 2012 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра України до Катару.

27-28 листопада 2012 р. – офіційний візит Президента України до Катару.

19 вересня 2016 року – зустріч Президента України з Еміром Катару у рамках 71-ї сесії ГА ООН.

19-20 березня 2018 р. – офіційний візит Президента України до Катару.

06 травня 2020 р. – телефонна розмова Президента України В.О.Зеленського з Еміром Катару шейхом Тамімом Аль Тані.

04-05 квітня 2021 року – офіційний візит Президента України .О.Зеленського до Катару.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

Січень 2002 р. –  візит Міністра закордонних справ України до Катару.

Березень 2009 р. – перший раунд політичних консультацій між МЗС України і Катару (м. Київ).

Січень 2011 р. – візит Міністра закордонних справ України до Катару.

13 лютого 2016 р. – зустріч Міністрів закордонних справ України та Катару в рамках Мюнхенської конференції з питань безпеки.

14-15 травня 2017 р. – участь заступника Міністра закордонних справ України у роботі 17-го Дохійського форуму.

07 вересня 2017 р. –  візит Генерального секретаря МЗС Катару А.Аль Хамаді до України.

20 вересня 2017 р. – переговори Міністрів закордонних справ України та Катару в рамках 72-ї Сесії ГА ООН у м. Нью-Йорк.

04 жовтня 2017 р. – візит Міністра закордонних справ України до Катару.

15 квітня 2019 р. – політичні консультації між МЗС України і Катару (м. Київ).

31 березня 2020 р. – телефонна розмова між Міністрами закордонних справ України та Катару.

07 травня 2020 р. – телефонна розмова між Міністрами закордонних справ України та Катару.

28 лютого 2021 р. – політичні консультації між МЗС України і Катару (м. Доха).

Міжпарламентське співробітництво:

Квітень 2015 р. – візит до Катару делегації депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Державою Катар.

04-08 квітня 2019 р. – візит Голови Верховної Ради України до Держави Катар з метою участі у 140-й Асамблеї Міжпарламентського Союзу.

07-11 грудня 2019 р. – візит до Катару парламентської делегації на чолі з Головою Комітету ВР України з питань антикорупційної політики.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Спільна комісія з економічного, торговельного та технічного співробітництва між Урядом України та Урядом Держави Катар (перше засідання відбулось у м.Доха 14-15 листопада 2018 р.).

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Останніми роками фіксується стала тенденція до щорічного зростання показників двосторонньої торгівлі. У 2020 р. загальний обсяг зовнішньої торгівлі товарами і послугами між Україною та Катаром становив 146,12 млн. дол. США (90,22 млн. дол. США у 2019 р.) – наразі найбільший показник за всю історію двосторонніх відносин.

Товарообіг товарами між Україною і Катаром у 2020 р. склав 139,15 млн. дол. США, з яких на український експорт припало 131,61 млн. дол. США (175,7% від показників 2019 р.), імпорт – 7,54 млн. дол. США (102,7%). Позитивне сальдо України становило 124,07 млн. дол. США.

Основу українського експорту склали такі товарні групи: чорні метали (40,4%), зернові культури (17,8%), жири та олії (17,7%), залишки харчової промисловості (9,1%), молоко та молочні продукти, яйця птиці (3,6%) та інші. Основу імпорту з Катару в Україну склали: пластмаси, полімерні матеріали (79,7%), органічні хімічні сполуки (10,8%), продукти неорганічної хімії (8,5%) та інші.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Доху регулярно відвідують різні творчі та художні колективи України, а також відомі українські спортсмени, представники Національних збірних України з різних видів спорту, які беруть участь у міжнародних культурних та спортивних подіях.

У січні 2020 року ДУ «Український інститут» отримав повноправне членство у Генеральній Асамблеї Глобальної мережі з питань публічної дипломатії та встановив партнерські відносини з провідною у цій галузі катарською інституцією «Katara Cultural Village».

У вересні 2020 року було започатковано нову постійно діючу культурно-мистецьку платформу в Катарі – віртуальний музей «Україна: Мистецтво Нової Доби». Його метою є належне представлення в Катарі та ознайомлення катарської аудиторії з сучасною Україною, здобутками українського мистецтва та творчим доробком вітчизняних митців.

У квітні 2021 року підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо впровадження україномовного аудіогіда у музеях Держави Катар. Меморандум став першим таким документом з країною регіону Близького Сходу та Північної Африки, а українська мова стане першою іноземною мовою, окрім англійської, яка буде лунати в музеях Держави Катар.

Важливою у контексті культурно-гуманітарного співробітництва залишається сфера туризму, оскільки із започаткуванням з серпня 2017 р. прямого щоденного авіасполучення між Дохою та Києвом, а також набуттям чинності 2 листопада 2018 р. двосторонньої міжурядової угоди про взаємне скасування візових вимог, у Катарі значно збільшилася кількість українських туристів.

6. Науково-технічне співробітництво:

Співробітництво в галузі освіти, науки і технологій між Україною та Державою Катар базується на Меморандумі про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України і Урядом Держави Катар про співробітництво в галузі освіти і наукових досліджень, підписаному 8 травня 2012 року.

У 2018 р. було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Київським національним університетом ім. Т.Шевченка та Університетом Катару. Документ має сприяти налагодженню практичної співпраці між провідними навчальними закладами України та Катару, активізації студентських контактів, обміну досвідом між викладачами та науковцями тощо.

7. Договірно-правова база:

Договірно-правова база українсько-катарських відносин налічує 31 двосторонніх документів. Ключові документи: Угода про економічне, торговельне і технічне співробітництво, Угода про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, Угода про повітряне сполучення, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про військово-технічне співробітництво, Угода про взаємне скасування візових вимог.

8.Українська громада:

За останніми офіційними даними, на території Катару проживає 1448 громадян України (за експертними оцінками - понад  2 тис. осіб), більшість з яких приїжджають до Катару з метою працевлаштування та у зв’язку із працевлаштуванням у Катарі членів їхніх сімей.

9. Дипломатичне представництво України.

Посольство України в Державі Катар.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Кенія

1.Дата визнання України: 5 травня 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 5 травня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Посольство України в Кенії з 2004 року розташоване в м. Найробі. Послом України в Кенії є А.І.Праведник. Посольство Кенії в Україні за сумісництвом розташоване у м. Відень.

Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та Кенією:

01 грудня 2016 р. – перший раунд двосторонніх політичних консультацій (м.Найробі) .

20-24 березня 2017 р. - візит в Україну делегації Комітету з питань бюджету та асигнувань Національної Асамблеї Кенії.

27-28 листопада 2017 р. – візит Державного секретаря МЗС України з метою участі в офіційній церемонії складання присяги Президентом Кенії.

21-23 травня 2018 р. - офіційний візит Міністра закордонних справ України.

13-15 травня 2019 р. - офіційний візит Спікера Національної Асамблеї Республіки Кенія.

07 вересня 2021 р. – другий раунд двосторонніх політичних консультацій на рівні заступників міністрів закордонних справ (м.Київ).

4.Торговельно-економічні відносини:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 217 млн. 502 тис. дол. США. Експорт товарів склав 196,736 млн. дол. США, що на 152,4 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 18,044 млн. дол. США, що на 39,4 % більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 178,692 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (49%), зернові культури (45,7%), жири та олії тваринного або рослинного походження (2,2%), овочі (1,8%), алкогольні та безалкогольні напої та оцет (0,2%), електричні машини (0,1%).

Основні статті імпорту із Кенії: кава та чай (44,1%), їстівні плоди і горіхи (25,4%), тютюн і промислові замінники тютюну (8,6%), пластмаси, полімерні матеріали (8,1%), живі дерева та інші рослини (7,1%).

Двостороння торгівля послугами за 2021 р. склала 2,722 млн. дол. США із негативним для України сальдо, яке становило - 1,030 млн. дол. США.

Експорт послуг в основному здійснювався за категоріями, пов’язаними з подорожами (60,7%) та сферою комунікацій, комп’ютерних та інформаційних технологій (9,1%).

Основою імпорту послуг з Кенії стали туристичі послуги (80,1%).

5.Співробітництво у сфері освіти:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 132 громадянина Республіки Кенія.

6.Науково-технічне співробітництво: 

У рамках поглиблення відносин у науково-технічній сфері та у сфері мирного дослідження космосу обидві країни започаткували співробітництво між Державним космічним агентством України та Кенійським космічним агентством. З метою просування спільних проєктів у 2021 році була створена Спільна робоча група двох агентств.

7.Договірно-правова база: 

1. Протокол про встановлення дипломатичних відносин (05.05.1993 р.).

2. Меморандум про взаєморозуміння щодо консультацій між МЗС України і Республіки Кенія (01.12.2004 р.).

3. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Кенія на виконання статті 83 bis Конвенції про міжнародну цивільну авіацію стосовно розподілу функцій і обов’язків щодо нагляду за безпекою польотів (25.08.2006 р.).

8.Українська громада:

На території Кенії проживає 79 громадян України.

9. Дипломатичне представництво: Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Союзом Коморських Островів

1.Дата визнання України: 07 червня 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 23 липня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. СКО належить до зони відповідальності Посольства України в Республіці Кенія. У Києві працює Почесне консульство Коморських Островів на чолі із О. Кузнєцовим. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та СКО не здійснювались.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 2,539 млн. дол. США.

Експорт товарів склав 1,043 млн. дол. США, що на 21,3 % менше, ніж у 2020 р., імпорт – 26 тис. дол. США, що на 62,3% менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 1,017 млн. дол. США.                                             

Основні статті українського експорту: м'ясо та їстівні субпродукти (94,2%), молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед (2,9%), алкогольні та безалкогольні напої та оцет (1,8%).

Основні статті імпорту з Коморських Островів: кава та чай (99,6%).

B 2021 р. експорт послуг з України до Комор склав 1 млн. 476 тис. дол. США (127,8% від аналогічного періоду 2020 р.). Основою експорту послуг з України до Комор були:  транспортні послуги – 1 млн. 400 тис. дол. США (94,8% від загального експорту),  послуги, пов’язані з подорожами – 65 тис. дол. США (4,4% від загального експорту). Імпорт послуг з Коморів в Україну не здійснювався.  Позитивне сальдо обігу між Україною і Коморами у сфері послуг становило – 1 млн.476 тис. дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 79 громадянина СКО.

6. Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку.

7. Договірно-правова база: 

1. Ноти про встановлення дипломатичних відносин від 23 липня 1993 р.  

2. Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством транспорту України та Морською адміністрацією Союзу Коморських островів про визнання дипломів (сертифікатів) моряків від 12.12.2003р.                       

3. Угода про співробітництво у галузі освіти і науки від 02.11.2017р. 

8. Українська громада:

Інформація щодо громадян України, які проживають в СКО відсутня.  

9. Дипломатичне представництво:Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Демократичною Республікою Конго

1.Визнання України: 13 квітня 1999 року.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 13 квітня 1999 року.

3.Політичні відносини:

Травень 2000 р. – неофіційний візит в Україну Президента ДРК Лорана-Дезіре Кабіли.

9-10 квітня 2009 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ ДРК А.Тамбве Мвамба в Україну.

25-26 лютого 2010 р. – Міністр закордонних справ ДРК А.Т.Мвамба перебував в Україні в якості спеціального представника Президента ДРК на інавгурації Президента України.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг між Україною та ДРК відзначається широким спектром товарів, представлених на експорт Українською стороною, але при цьому характеризується незначними обсягами поставок.

За даними Державної служби статистики України, за результатами 2020 року експорт товарів України до ДРК зменшився на 27,8% і склав 1,3 млн. дол. США у порівнянні до 2019 р. Основними позиціями експорту у 2020 р. стали м’ясо та їстівні субпродукти на суму 6,11 млн. дол. США (67,2 % від загального експорту).

Імпорт товарів з ДРК до України у 2020 р. показав значне зростання, та становить 296,4 % у порівнянні до 2019 р. і склав 9,1 млн. дол. США.

У 2021 р. відзначаються незначні темпи зростання в торгово-економічних відносинах України і ДРК. Експорт товарів у 2021 р. склав 159,3% від 2020 р. Основними позиціями експорту залишаються м’ясо та їстівні субпродукти на суму 4,8 млн. дол. США (33,4 % від загального експорту), реактори ядерні, котли, машини на суму 2,78 млн дол. США (19,2 %) та чорні метали на суму 2,1 млн. дол. США (14,8 %).

Впродовж 2021 р. було імпортовано товарів з ДРК на суму 6,4 млн. дол. США, що становить 70,2% у порівнянні до попереднього року.

5.Гуманітарне співробітництво:

Участь в Місії ООН зі стабілізації в ДРК українського контингенту, який станом на березень 2022 р. налічував 263 службовця. 7 березня 2022 р. Указом Президента України № 114/2022 відкликано національний контингент та національний персонал, які беруть участь у міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки.

6.Науково-технічне та освітнє співробітництво:

Надання освітніх послуг громадянам Демократичної Республіки Конго залишається традиційним напрямом двостороннього співробітництва в сфері освіти. Щорічно понад 100 абітурієнтів з ДРК отримують візи для навчання в Україні. Протягом 2021 р. спостерігалася тенденція до суттєвого зростання кількості абітурієнтів.

7.Договірно-правова база:

1. Генеральна Угода між Україною та Демократичною Республікою Конго про торговельно-економічне, науково-технічне та соціально-культурне співробітництво.

2. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Демократичної Республіки Конго про сприяння та взаємний захист інвестицій (не ратифікована парламентом ДРК).

3. Протокол про консультації і співробітництво між Міністерством оборони України і Міністерством оборони Демократичної Республіки Конго.

8.Українська громада: нечисельна.

9.Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Анголі.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Конго

1.Визнання України: 25 березня 1992 року.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 03 червня 1999 р.

3.Політичні відносини: 

1-2 листопада 2021 р. – відбулась коротка двостороння зустріч Президента України В.Зеленського та Президента Республіки Конго Дені Сассу-Нгессо на полях Саміту світових лідерів (СОР26 World Leaders Summit) в сегменті високого рівня 26-ї Конференції ООН зі зміни клімату (м.Глазго).

4.Торговельно-економічне співробітництво: 

У 2020 р. спостерігалось зниження товарообігу між країнами. Експорт становив 6,72 млн. дол. США, що на 19,6% менше, ніж у 2019 р., імпорт – 0,08 млн. дол. США, що на 38,6% більше, ніж у 2019 р.

Основними статтями експорту залишаються м’ясо та їстівні субпродукти на суму 4,78 млн. дол. США (71,2% від загального експорту), молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед на суму 0,9 млн. дол. США (13,5%).

Основні статті імпорту у 2020 р. стали папір та картон на суму 0,043 млн. дол. США (53,2 % загального імпорту), а також жири та олії тваринного або рослинного походження на суму 0,035 млн. дол. США (44,3 %).

У 2021 р. спостерігався ріст обсягів експорту українських товарів в РК. Так у згаданий період Україна експортувала товарів на суму 11,1 млн. дол. США. Основною статтею експорту залишилось  м’ясо та їстівні субпродукти на суму 8,7 млн. дол. США (78,6 % від загального експорту). Основною статтею імпорту у зазначений період стали кава та чай на суму 0,01 млн. дол. США (75,9 %).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво: відсутнє.

6.Науково-технічне та освітнє співробітництво:

Надання освітніх послуг громадянам Конго залишається традиційним компонентом відносин з цією країною. За даними Українського державного центру міжнародної освіти МОН, у 2021 н.р. в українських ЗВО навчалось 256 конголезьких студентів.

7.Договірно-правова база:

Базовим документом є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин від 03 червня 1999 року.

8.Українська громада:  нечисельна.

9.Дипломатичне представництво України: 

РК віднесено до зони відповідальності Посольства України в Анголі.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Кот-д’Івуар

1.Визнання України: 20 жовтня 1992 року.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 20 жовтня 1992 року.

3.Політичні відносини:

21-22 лютого 2013 р. - візит заступника Міністра закордонних справ України до Кот-д’Івуару.

29 листопада 2014 р. - зустріч міністрів закордонних справ в рамках 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії у Дакарі, Республіка Сенегал.

26 лютого 2017 р. – зустріч міністрів закордонних справ у рамках участі у   34-ій сесії Ради ООН з прав людини у Женеві.

13 листопада 2017 р. – телефонна розмова міністрів закордонних справ.

29 липня 2021 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Кот-дʼІвуару К.Камасоко Камара.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. двосторонній товарообіг становив 182,1 млн. дол. США, експорт становив 99,32 млн. дол. США, що на 134,1% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 82,78 млн. дол. США, що на 15,8% більше, ніж у 2020 р. Позитивне сальдо – 16,54 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (79,4%), жири та олії тваринного або рослинного походження (8,9%), зернові культури (4,0%), пластмаси, полімерні матеріали (2,9%),

Основні статті імпорту: какао та продукти з нього (94,5%), каучук, гума (2,0%), жири та олії тваринного або рослинного походження (1,9%), їстівні плоди та горіхи (1,4%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2019-2020 н.р. в українських ВНЗ навчалися 182 івуарійські студенти. Подальша співпраця у галузі обмінів студентами ускладнилася пандемією COVID-19.

6.Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Базовим документом є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (20 жовтня 1992 р.).

8.Українська громада: малочисельна.

9.Дипломатичне представництво України: Республіку Кот-д’Івуар віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Кувейт

Визнання України: 18 квітня 1993 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 18 квітня 1993 р.

Політичні відносини:

Президенти України за історію двосторонніх відносин відвідували Кувейт з офіційними візитами двічі (у 2003 та 2018 роках).

Візит Прем’єр-міністра України до Кувейту відбувся у 1993 році. У 2013 та 2018 роках Кувейт відвідували офіційні делегації на чолі з Віце-прем’єр-міністрами України.

Міністри закордонних справ України відвідували Кувейт із офіційними/робочими візитами у 2002, 2011 та 2018 роках, тоді як керівник зовнішньополітичного відомства Кувейту відвідав Україну лише один раз (в 2004 році).

У листопаді 2016 р. у Києві, а також у лютому 2018 р. та вересні 2021 р. в Ель-Кувейті відбулися політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами України та Кувейту на рівні заступників Міністрів закордонних справ.

Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, товарообіг між Україною та Кувейтом у 2020 році склав 37 млн дол. США. Експорт товарів – 36,3 млн дол. США (зростання на 4,6% у порівнянні з 2019 р.). Імпорт товарів – 0,78 млн дол. США (падіння на 90% у порівнянні з 2019 р.). Сальдо торгівлі товарами позитивне і склало 35,5 млн. дол. США.

У листопаді 2018 року у м. Ель-Кувейт відбулося 4-те засідання Міжурядової українсько-кувейтської комісії з питань економічного, технічного та торговельного співробітництва.

Культурно-гуманітарне співробітництво

Впродовж останніх років відбулася низка важливих культурно-гуманітарних заходів, зокрема виступ камерного оркестру Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського (січень 2013р.), виставка петриківського розпису (травень 2013 р.), виступ Національного хору імені Вірьовки (серпень 2015 року), виступ Національного академічного ансамблю танцю України імені П.Вірського (січень 2019 р.), концерти симфонічного оркестру «Київ-Классік» під керівництвом Г.Макаренка та українського піаніста та композитора Є.Хмари (січень 2020 року) тощо.

19-24 січня 2020 року вперше за всю історію двосторонніх відносин в Кувейті відбулася масштабна іміджева подія під назвою «Тиждень України в Кувейті», в рамках якої відбулися заходи торговельно-економічного, культурно-мистецького, освітнього та спортивного спрямування.

Договірно-правова база

Між Україною та Кувейтом діє 16 двосторонніх документів, ключовими з яких є угоди про економічне та технічне співробітництво,  про сприяння та взаємний захист інвестицій, про уникнення подвійного оподаткування, а також  про повітряне сполучення.

На стадії опрацювання перебуває близько 10 проектів двосторонніх документів.

Українська громада

Українська громада в Кувейті налічує близько 700 осіб. У січні 2012 р. при Посольстві була створена Громадська спілка українсько-кувейтської дружби. З 2013 року за ініціативи української громади в Посольстві діє школа вихідного дня з викладанням української мови.

Візовий режим

Для громадян Кувейту з 1 серпня 2020 року діє безвізовий режим в'їзду до України. Для громадян України діє візовий режим в'їзду до Кувейту з можливістю оформлення віз по прибуттю в аеропорту.

Дипломатична установа:

 Посольство України у Державі Кувейт.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Ліберія

1.Визнання: 24 вересня 1998 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 24 вересня 1998 року, шляхом підписання відповідного Протоколу міністрами закордонних справ обох країн у Нью-Йорку.

3.Політичні відносини:

16 липня 2015 р. відбулася телефонна розмова міністрів закордонних справ України та Ліберії.

27 листопада 2018 р. відбулася телефонна розмова міністрів закордонних справ України та Ліберії.

3 листопада 2021 р. відбулася зустріч української делегації на чолі з Президентом України В.Зеленським з Президентом Ліберії Дж.Веа.

15 грудня 2021 р. у режимі відеоконференції відбувся перший раунд українсько-ліберійських політичних консультацій на рівні заступників міністрів закордонних справ.

25 травня 2022 року відбулася телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Ліберії Дж.Веа

4.Торговельно-економічні відносини:

У 2021 р. обсяг експорту становив 9,48 млн. дол. США, що дорівнює показнику 2020 р.

Основні статті експорту: чорні метали (37,9%), м’ясо та їстівні субпродукти (32,7%), молоко та молочні продукти, яйця птиці (17,4%), різні харчові продукти (3,5 %), жири та олії тваринного або рослинного походження (1,6%), продукти з м’яса, риби (1,5%).

Позитивне сальдо – 9,48 млн дол. США.

У червні 2021 р. Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Міністерство сільського господарства Республіки Ліберія погодили форми сертифікату здоров’я на м’ясо птиці та продукти з нього для ввезення до Республіки Ліберія.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво: 

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2019-2020 н.р. в Україні навчалися 54 студенти з Ліберії. Подальше співробітництво у галузі освіти та студентських обмінів було ускладнене пандемією COVID-19.

6. Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7. Договірно-правова база:

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Ліберія (24.09.1998)

Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством транспорту України та Бюро морських питань Республіки Ліберія про визнання дипломів (сертифікатів) моряків (25.01.2002).

8. Українська громада: малочисельна.

9. Дипломатичне представництво України: Республіку Ліберія віднесено до зони відповідальності Посольства України у Республіці Сенегал. Ліберія не має дипломатичного представництва в Україні.

З лютого 2019 р. у м. Монровія функціонує Почесне консульство України. Почесний консул – професор Нельсон Оньяма.

Двосторонні відносини між Україною та Ліванською Республікою

1. Визнання України: 30 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 14 грудня 1992 р.

3. Політичний діалог

22-23 квітня 2002 року – офіційний візит Президента України до Лівану;

8-9 липня 2003 року – офіційний візит Президента Лівану в Україну.

24–25 березня 1996 року – офіційний візит Голови Ради міністрів Лівану до України.

17-18 жовтня 2010 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України до Лівану.

7-8 грудня 2011 року – офіційний візит Прем’єр-міністра України до Лівану.

29 листопада 2014 року Міністр закордонних справ України зустрівся з Міністром закордонних справ та емігрантів Лівану у рамках 15-ї конференції Організації міжнародної франкофонії в Дакарі (Сенегал).

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-ліванська комісія з торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два засідання комісії (2010-2011 рр.).

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Держстату України, у 2020 р. товарообіг між Україною та Ліваном склав 331,6 млн. дол. США. При цьому, наша держава експортувала до Лівану товарів на суму 327,3 млн. дол. США. Імпорт ліванських товарів до України становив 4,3 млн. дол. США.

Структура експорту товарів: зернові культури (56,3%), жири і олії тваринного або рослинного походження (14,5%), чорні метали та вироби з них (11,5%), насіння і плоди олійних рослин (9,7%). 

Торгівля послугами у 2020 р. склала 5,7 млн. дол. США. Україна експортувала до Лівану послуг на суму близько 3,9 млн. дол. США. При цьому Ліван надав послуг Україні на суму 1,8 млн. дол. США.

За даними НБУ станом на 31.12.2020, загальні інвестиції Лівану в українську економіку становили 17 млн. дол. США.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

За підтримки української громади в Лівані проводяться щорічні Шевченківські дні, презентації української книжкової продукції на Міжнародному арабському книжковому ярмарку в Бейруті, Фестивалі української культури в Думі, Бейруті, Біблосі, Захлє, Тріполі, Сайді, концерти українських виконавців та творчих колективів, фестивалі українського кіно в Лівані, День української писемності та мови в м.Біблос, музичні свята з нагоди Дня Святого Миколая, покази мод в Лівані та на Близькому Сході від українських дизайнерів та інш.

У 2017 році біля Посольства України в Лівані відкрито Український парк, у якому у 2020 р. встановлено меморіальну плиту з висіченим на камені арабським перекладом «Заповіту» видатного ліванського письменника М.Нуайме.

Здійснено переклади арабською мовою та видано збірку «Зів’яле листя» І.Франка, книгу «Бейрутські оповідання» й поетичну збірку «Пальмове гілля» А.Кримського, науково-популярне видання «Історія України. Короткий курс» О.Палія, перший в історії вітчизняного книговидавництва Українсько-арабський словник (упорядники Юрко Кочержинський, Алі Субх), книгу «Український Ліван» Посла України І.Осташа українською та арабською мовами, перший том прозових творів Л.Українки, репринтне видання Євангелія арабською мовою для Антіохійського патріархату, надруковане за кошти І.Мазепи, «Мандри Святими місцями Сходу» В.Григоровича-Барського.

Проводяться акції з підтримки бійців та ветеранів АТО (ООС): передача коштів, речей, ліків, медичного устаткування, продуктів харчування для поранених воїнів та родин героїв АТО (ООС), участь українських параатлетів з числа військовослужбовців – учасників ООС на сході України у щорічному Бейрутському марафоні, відповідні тематичні фотовиставки та покази фільмів.

6. Науково-технічне співробітництво:

Одним з основних напрямів двостороннього наукового та освітнього співробітництва є налагодження зв’язків між університетами України та Лівану. Підписано 7 угод про співпрацю між українськими та ліванськими закладами вищої освіти.

У 2018 р. в Університеті Святого духа у м.Каслик відбувся круглий стіл за участю українських та ліванських дослідників Голодоморів.

У 2019 р. були підписані угоди про співпрацю між Національним університетом ім. Тараса Шевченка та Ліванським університетом, а також Університетом Святого Духа в Касліку та Національним університетом біоресурсів та природокористування.

7. Договірно-правова база: кількість чинних документів: 23.

Ключові документи: Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про торгівлю та економічне співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал.

8. Українська громада:

На території Ліванської Республіки проживає до 5 тисяч українців. Станом на кінець березня 2021 р. на консульському обліку перебувають 1729 громадян України. Більшість громадян України в Лівані – дружини ліванців та діти від змішаних шлюбів.

У Лівані функціонують громадська організація закордонних українців – «Громада українців Лівану», неурядова громадська організація «Український культурний центр», українські аматорські співочі й танцювальні колективи «Зірка», «Онуки», «Весна». У Лівані значним авторитетом користуються наші талановиті співвітчизники, зокрема піаністка Тетяна Примак-Хурі та художниця Наталка Дзядик-Хабіб. Функціонують курси з вивчення української мови.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Ліванській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Державою Лівія

1.Визнання України: 3 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 17 березня 1992 р.

3.Політичні контакти:

2003 р. - державний візит до Лівії Президента України;

2004 р. - візит в Україну Секретаря Вищого народного комітету (прем’єр-міністра) Лівії;

2008 р. - офіційний візит до Лівії Президента України;

2008 р. - державний візит в Україну лідера лівійської революції М.Каддафі;

2009 р. - два офіційні візити до Лівії Прем’єр-міністра України;

2010 р. - зустріч міністрів закордонних справ в рамках роботи 65-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку;

2010 р. - офіційний візит Прем’єр-міністра України до Лівії;

2011 р. - зустріч Президента України з Головою Національної перехідної ради Лівії у рамках роботи 66-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку;

2012 і 2013 рр. - зустрічі міністрів закордонних справ у рамках сесій ГА ООН у Нью-Йорку;

2013 р. - робочий візит до Лівії Віце-прем’єр-міністра України;

2015 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Держави Лівія;

21.04.2020 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з в.о. Міністра закордонних справ Держави Лівія.

29.07.2021 р. - телефонна розмова Міністра закордонних справ України з Прем’єр-міністром Уряду національної єдності Держави Лівія.

09.05.2022 р. відбулася розмова телефоном міністрів закордонних справ України і Лівії.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Українсько-лівійська торгівля товарами та послугами у 2021 р. становила 651,93 млн дол. США (зростання склало +75,4% у порівняні з 2020 р.). Товарообіг у 2021 р. становив 649,478 млн дол. США, з яких український експорт склав 468,0 млн дол. США (142,8% від показника 2020 р.). Лівійський імпорт становив 181,47 млн дол. США (432,4% від показника 2020 р.; суттєве зростання відбулося за рахунок поставок нафти та продуктів її перегонки).

Двостороння торгівля послугами у 2021 р. становила 2,45 млн дол. США, з яких український експорт склав 2,03 млн дол. США, імпорт з Лівії – 0,23 млн дол. США.

5.Договірно-правова база:

Кількість чинних двосторонніх документів: 32 (конвенції, угоди, меморандуми), більшість з яких має економічний характер.

Ключові документи: Угода про торговельно-економічне співробітництво, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про військово-технічне співробітництво, Угода про взаємне визнання документів про освіту і наукові ступені, Угода про співробітництво у сфері науки і технологій, Угода про співробітництво у сфері праці та працевлаштування, Консульська конвенція.

6.Українська громада:

Організована українська діаспора у Лівії відсутня.

У Лівії працюють за приватними контрактами близько 800 громадян України. Майже усі з них задіяні у медичній сфері.

7.Співробітництво у освітній сфері: У 2020/2021 роках в Україні навчалося 446 студентів з Лівії, у 2021/2022 роках – 437.

8.Дипломатичне представництво України: Посольство України у Лівії (https://libya.mfa.gov.ua) функціонує з 1999 р. У зв’язку із загостренням безпекової ситуації у Лівії Посольство у лютому 2015 р. було евакуйовано до Тунісу.

Двосторонні відносини України з Королівством Лесото

1.Визнання незалежності України:  24 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 1 червня 2000 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року двостороння торгівля товарами склала 7,4 тис. дол. США (зростання на 1,9%). Експорт представлений електричними машинами, обладнанням та їх частинами – 6,1 тис. дол. США, а імпорт складався на 57,8% з одягу та додаткових речей до одягу, трикотажних і на 42,2% з електричних машин, обладнання та їх частин.

Торгівля послугами представлена лише експортом (послуги, пов’язані з подорожами) – 18,1 тис. дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2020 році, за даними Міносвіти України, в Україні навчалися 3 студенти з Лесото.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Відсутня.

8.Українська громада:

Відсутня.

9.Дипломатичне представництво України:

Королівство Лесото відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини України з Республікою Маврикій

1.Визнання незалежності України: 8 червня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 12 жовтня 1992 р.

3.Політичні відносини:

30.09.1997 р. - зустріч Голови 52-ї сесії ГА ООН, Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Маврикію у м. Нью-Йорк.

Контакти на вищому рівні відсутні.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 4,09 млн дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 28%. При цьому експорт товарів з України до Маврикію склав 3,35 млн дол. США (зменшення на 31,6%), а імпорт товарів з Маврикію в Україну склав 740,6 тис. дол. США (зменшення на 5,9%). Позитивне сальдо для України за цей період склало 2,61 млн дол. США.

Експорт, в основному, представлений чорними металами – 1,13 млн дол. США (у 2020 році продукція не експортувалась), овочами – 974,9 тис. дол. США (зменшення на 15,2%), жирами та оліями тваринного або рослинного походження – 307,7 тис. дол. США (зменшення у 10,8 разів), залишками і вiдходами харчової промисловості – 294,1 тис. дол. США (зменшення на 2,4%) та продуктами з мяса, риби – 198,8 тис. дол. США (у 2020 році продукція не експортувалась). Імпорт, в основному, складався з наступних товарних позицій: одяг та додаткові речі до одягу, текстильні – 194,2 тис. дол. США (зменшення на 24,2%), продукти з м’яса, риби – 187,7 тис. дол. США (зниження на 17,7%), цукор і кондитерські вироби з цукру – 144,8 тис. дол. США (зменшення на 21,8%).

Експорт послуг у 2021 році склав 554,1 тис. дол. США (зменшення на 32,2%), імпорт склав 610,1 тис. дол. США (збільшення на 27,5%).

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2020 році, за даними Міносвіти України, у вищих навчальних закладах України навчалися 7 маврикійських студентів.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Маврикій від 12.10.1992р.

8.Українська громада:

На Маврикії проживає 105 громадян України. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Маврикій відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Ісламською Республікою Мавританія

1.Визнання України: 30 вересня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1992 р.

3.Політичні відносини:

29-31 жовтня 2018 р. Голова Державної Казначейської служби України Т.Слюз взяла участь у 12-у щорічному симпозіумі Міжнародної асоціації казначейських служб (м.Нуакшот, Мавританія).

30 жовтня 2019 р. у рамках 36-ї сесії Міністерської конференції Франкофонії (Князівство Монако) відбулася робоча зустріч Державного секретаря МЗС України А.Заяця з Міністром закордонних справ Мавританії І.Ахмедом.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Сукупний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Мавританією у 2020 р. склав 49,3 млн дол. США (зменшився на 1,1% у порівнянні з 2019р.).

Сукупний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Мавританією у 2021 р. склав 64,3 млн дол. США (зріс на 30,4% у порівнянні з 2020р.).

Згідно з інформацією Державного комітету статистики України, зовнішня торгівля товарами з Мавританією протягом січня 2022 р. склала 6,7 млн дол. США. 

Експорт товарів становив 5,7 млн. дол. США (майже у 3,5 рази більше у порівнянні з відповідним періодом 2021 року).

Імпорт товарів становив 962,6 тис. дол. США, що складає третину усього річного обсягу у 2021 р.).

Сальдо торгівлі товарами: за січень 2022 р. позитивне і складало 4 млн 725 тис. дол. США.

13 квітня 2021 р. за ініціативи Торгово-промислової палати України, Торгово-промислової та сільськогосподарської палати Мавританії, організаційної підтримки Ради експортерів та інвесторів при МЗС України, а також сприяння Посольства України в Алжирі відбулась перша в історії двостороння онлайн-зустріч на рівні керівників ТПП двох країн. Планується до підписання Угода про створення Ділової Ради.

5. Договірно-правова база:

Договірно-правова база між країнами складається з одного документа: «Угода про співробітництво у галузі рибальства та морського господарства» (4 грудня 2003 р.).

6. Українська громада:

У Мавританії перебувають до 100 громадян України, які, зокрема працюють у складі екіпажів риболовецьких суден, що здійснюють вилов риби у межах мавританської економічної зони.

У різних галузях мавританської економіки, наукових і освітніх закладах працює чимало випускників українських вищих навчальних закладів.

7. Дипломатичне представництво України: 

З 2020 р. інтереси України в Мавританії представляє Посольство України в Алжирі.

Почесним консулом України в Нуакшоті є пані Хаді Фал Н'Бейрік (з липня 2006 р.).

Двосторонні відносини України з Республікою Мадагаскар

1.Визнання незалежності України:  4 березня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 10 червня 1993 р.

3.Політичні відносини:

20-27 листопада 2016 року - робочий візит до Мадагаскару директора Департаменту Близького Сходу та Африки у статусі особистого представника Міністра закордонних справ України з метою участі у засіданні 99-ї Постійної ради Франкофонії та у 32-й Міністерській конференції Міжнародної організації Франкофонії.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 14,4 млн дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року у 6 разів. При цьому експорт товарів з України до Мадагаскару склав майже 12,1 млн дол. США (збільшення у 11,6 разів), а імпорт товарів з Мадагаскару в Україну – 2,3 млн дол. США (збільшення у 1,7 раза). Позитивне сальдо для України за цей період склало 9,8 млн дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2020 році, за даними Міносвіти України, у вищих навчальних закладах України навчалися 19 малагасійських студентів.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Знаходиться на стадії формування.

8.Українська громада:

Відсутня.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Мадагаскар відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Малаві

1.Дата визнання України: 22 грудня 1998 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 22 грудня 1998 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. Малаві належить до зони відповідальності Посольства України в Республіці Кенія. Посольство Малаві в Україні за сумісництвом розташоване у м. Берлін. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та Малаві не здійснювались.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 58,533 млн. дол. США.

Експорт товарів склав 227 тис. дол. США, що на 216,2 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 58,239 млн. дол. США, що на 15,2 % менше, ніж у 2020 р. Негативне для України сальдо – 58,2012 млн. дол. США.   

Основні статті українського експорту: котли та машини (54,9%), молоко, молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед  (44,1%).

Основні статті імпорту із Малаві: тютюн і промислові замінники тютюну (99,9%).

Обсяг двосторонньої торгівлі послугами між Україною та Малаві склав 67 тис. дол. США. Експорт з України до Малаві склав 67 тис. дол. США (130,4% від аналогічного періоду 2020 року), імпорт – відсутній. Основною статтею експорту послуг були послуги, пов’язані з подорожами на суму 038 тис. дол. США або 62,6% від загального експорту послуг.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 10 громадянина Республіки Малаві.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку.

7.Договірно-правова база: 

Встановлення дипломатичних відносин (у формі спільного комюніке) від 22 грудня 1998 р.  

8.Українська громада:

Інформація щодо громадян України, які проживають в Малаві відсутня.  

9.Дипломатичне представництво:Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Малі

1.Визнання незалежності України: 24 січня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 5 листопада 1992 р.

3.Політичні відносини:

Офіційні візити з моменту встановлення дипломатичних відносин між країнами не здійснювалися.

Міжпарламентське співробітництво та двосторонні органи високого рівня (очолювані президентами або прем’єр-міністрами країн) відсутні.

13-16 грудня 2011 р. у рамках візиту Посла України в Алжирі (у Республіці Малі за сумісництвом) до Малі з метою вручення вірчих грамот були проведені зустрічі з Президентом Малі А.Туре, Міністром закордонних справ і міжнародного співробітництва Малі С.Майгою, Заступником начальника генерального штабу Б.Бамбою. На виконання домовленостей, досягнутих у ході візиту, у лютому 2012 р. Малі відвідала делегація ДК «Укрспецекспорт».

09-10 липня 2015 р. у рамках участі в роботі «Хорватського Форуму» (м. Дубровнік) Перший заступник Міністра закордонних справ України Н.Галібаренко провела зустріч з Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Республіки Малі А.Діопом.

09 січня 2019 р. вийшов Указ Президента України №6/2019 «Про направлення національного персоналу для участі України в Багатопрофільній інтегрованій місії ООН зі стабілізації у Малі», яким передбачено направлення до MINUSMA національного персоналу з числа військовослужбовців Збройних Сил України чисельністю до 20 осіб.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Держстату України, у 2020 р. двостороння торгівля товарами між Україною та Малі склала 17 млн дол. США (+2,57 % від 2019 р.).

За даними Держстату України, у 2021 р. двостороння торгівля товарами між Україною та Малі склала 41,6 млн дол. США (більше у 2,4 рази від 2020 р.).

Згідно з інформацією Державного комітету статистики України, зовнішня торгівля товарами з Малі протягом січня 2022 р. склала 1,4 млн дол. США.

Експорт товарів становив 1,3 млн. дол. США (майже у 5 разів менше у порівнянні з відповідним періодом 2021 року).

Імпорт товарів становив 104,7 тис. дол. США, що складає третину усього річного обсягу у 2021 р.).

Сальдо торгівлі товарами: за січень 2022 р. позитивне і складало 1 млн 213 тис. дол. США.

Інвестиції з Малі до України та з України до Малі не зафіксовані.

5.Договірно-правова база: чинні двосторонні договори відсутні.

6.Дипломатичне представництво України: Посольство України в Алжирі (зона відповідальності).

Двосторонні відносини між Україною та Королівством Марокко

1.Визнання України: 30 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 22 червня 1992 р.

3.Політичні відносини:

2003 р. - зустріч на рівні Глав держав у рамках міжнародних багатосторонніх заходів.

2017 р. - зустріч Першого заступника Голови Верховної Ради України із Заступником голови Палати представників Королівства Марокко (м.Київ).

17.09.2020 р., 22.03.2022 р., 31.03.2022 р., 01.04.2022 р. - телефонні розмови Міністрів закордонних справ.

З моменту встановлення дипломатичних відносин проведено 10 раундів політичних консультацій між Міністерствами закордонних справ обох країн.

18 лютого 2021 р. у Верховній Раді України створено депутатську групу з міжпарламентських зв’язків з Королівством Марокко. Триває процес формування нової Парламентської групи дружби Королівства Марокко з Україною, зокрема після проведення восени 2021 року чергових виборів до Палати Представників (нижня палата) Парламенту Марокко.

4.Торговельно-економічне співробітництво: 

Марокко серед країн Африки входить в першу п’ятірку імпортерів українських товарів та експортерів своїх товарів в Україну.

У 2021 році обсяг торгівлі товарами становив 607,283 млн дол. США, з них: український експорт до Марокко - 482,764 млн дол. США, імпорт марокканських товарів в Україну - 124,519 млн дол. США, позитивне сальдо - 358,245 млн дол. США.

Основну позицію у структурі українського експорту до Марокко займають зернові (55%) та залишки продуктів харчової промисловості (11,7%), феросплави та прокат (9,5 %), пластмаси (4,4 %), тютюн (3,8%).

У 2021 році обсяг торгівлі послугами склав 22,356 млн дол. США, український експорт послуг становив 22,123 млн дол. США, імпорт марокканських послу становив 0,233 млн дол. США, позитивне сальдо – 21,4 млн дол. США. Головними експортними послугами з боку українських компаній є послуги, пов’язані з подорожами (98%), а також послуги у сфері телекомунікацій, комп’ютерні та інформаційні послуги (0,4%), транспортні послуги (0,2%) та ділові послуги (0,2%).

5.Договірно-правова база: складається з дев’ятнадцяти документів, три з яких наразі не набули чинності (триває процедура ратифікації у Парламенті Марокко).

Ключові договори: Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно; Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій.

6.Публічна дипломатія: 

Основою для подальшого розвитку двостороннього культурно-гуманітарного співробітництва є Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Марокко про співробітництво у сфері культури (укладена у 2009 році). У рамках зазначеної угоди українські митці та творчі колективи традиційно беруть участь у міжнародних фестивалях, що відбуваються в Марокко.

Між закладами вищої освіти двох країн укладено понад 20 угод про співробітництво.

Українська вища освіта користується в Марокко високою репутацією. У 2021-22 навчальному році в закладах вищої освіти України навчаються понад 9 тисяч марокканських студентів, які становлять другу за чисельністю іноземну студентську громаду та першу за чисельністю студентську громаду з арабських та африканських країн.

7.Міжрегіональне співробітництво: 

У 2017 р. укладено Угоду між Запорізькою ОДА та Радою регіону Орієнталь Королівства Марокко про торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво.

У 2019 р. укладено Угоду про партнерство і співробітництво між Одесою і Марракешем.

8.Українська громада: 

Українська громада у Марокко налічує понад тисячу осіб. Найбільше громадян України мешкає у м.Касабланка, у столиці країни - м.Рабат та місті-супутнику Сале, а також у мм.Фес, Агадір, Марракеш та Уджда.

В Марокко, м.Касабланка, діє неурядова організація Українська асоціація “Oukraina”.

З осені 2020 р. в Марокко діє онлайн школа з вивчення української мови, в якій навчається близько 40 дітей зі змішаних українсько-марокканських родин.

9.Дипломатичні представництва: 

Посольство України у Королівстві Марокко функціонує у м. Рабат з 2000 року.

Двосторонні відносини України з Республікою Мозамбік

1.Визнання незалежності України: 17 березня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 19 серпня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Липень 1999 року – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Мозамбіку в рамках 35-го Саміту ОАЄ.

2003 рік – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та співробітництва Мозамбіку в рамках 58-ї сесії ГА ООН, м. Нью-Йорк.

6 липня 2022 року відбулася телефонна розмова між Президентом України В.Зеленським та Президентом Республіки Мозамбік Ф.Ньюзі.

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 34,88 млн дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 4,3%. При цьому експорт товарів з України до Мозамбіку склав 22,88 млн дол. США (зменшення на 15,8%), а імпорт товарів з Мозамбіку в Україну склав майже 12,00 млн дол. США (збільшення на 29%). Позитивне сальдо для України за цей період склало 10,88 млн дол. США. Український експорт, в основному, складався із зернових культур, експортовано на суму 15,81 млн дол. США (зменшення на 25,3%) та добрив – майже 6 млн дол. США (у 2020 році експорт зазначеної продукції відсутній). Імпорт на 96,3% складала продукція тютюну та його промислових замінників, імпортовано на суму 11,55 млн дол. США (зростання на 35,6%).

Експорт послуг у 2021 році склав 90,0 тис. дол. США (зростання у 4,6 рази).

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2020 році, за даними Міносвіти України, у вищих навчальних закладах України навчалися 5 студентів з Мозамбіку.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

1. Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Мозамбік (19.08.1993 р.),

2. Протокол про політичні консультації між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ і співробітництва Республіки Мозамбік (12.02.2004 р.).

8.Українська громада:

У Мозамбіку проживає близько 100 громадян України. Громадські об’єднання та організації етнічних українців у країні відсутні.

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Мозамбік відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини України з Республікою Намібія

1.Визнання незалежності України: 30 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин:  5 жовтня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Вересень 2000 р. - зустріч Президентів України та Намібії у рамках Саміту Тисячоліття ООН, м. Нью-Йорк;

21 вересня та 14 жовтня 1999 року, 26 вересня 2012 року - зустрічі міністрів закордонних справ України та Намібії, м. Нью-Йорк;

11 жовтня 2012 року - політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ України та Намібії, м. Віндгук, Намібія;

10-11 липня 2022 року Спікер Національної Асамблеї Намібії Пітер Катжавіві здійснив візит в Україну у складі спеціальної місії Міжпарламентського Союзу.

Липень 2015 р. – зустріч першого заступника Міністра закордонних справ України з Віце-прем’єр-міністром - Міністром закордонних справ Намібії у рамках 10-го Міжнародного форуму «Сroatia Forum 2015» (Дубровнік, 9-11.07.2015 р.).

Існує практика протокольного листування.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 745,3 тис. дол. США та зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року у 2,1 раза. При цьому експорт товарів з України до Намібії склав 332,0 тис. дол. США (зростання на 5,0%), а імпорт – 413,3 тис. дол. США (зростання у 9,8 раза). Негативне сальдо для України за цей період склало 81,3 тис. дол. США.

Український експорт, в основному, складався з фармацевтичної продукції – 137,4 тис. дол. США (зростання на 2,9%), палив мінеральних; нафти і продуктів її перегонки – 48,7 тис. дол. США (зменшення у 2,3 раза), м'яса та їстівних субпродуктів – 37,8 тис. дол. США (зменшення на 9,8%), реакторів ядерних, котлів, машин – 27,1 тис. дол. США (зростання у 3,8 раза) та чорних металів – 20,3 тис. дол. США (зростання у 8,5 разів).

У структурі імпорту основні позиції склали їстівні плоди та горiхи, імпортовано на суму 300,2 тис. дол. США (зростання у 18,8 разів), риба та ракоподібні – 74,5 тис. дол. США (зростання у 3,4 раза), та твори мистецтва – 30,1 тис. дол. США (зростання у 18,3 разів).

Експорт послуг зменшився на 12,1% і склав 352,5 тис. дол. США, дані про імпорт не оприлюднюються з метою забезпечення виконання вимог Закону України "Про державну статистику" щодо конфіденційності статистичної інформації.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2020 році, за даними Міносвіти України, у вищих навчальних закладах України навчалися 114 намібійських студентів.

6.Науково-технічне співробітництво:

Відсутнє.

7.Договірно-правова база:

1. Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Намібія від 05.10.1992р.;

2. Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Намібія від 26.09.2012 р.

8.Українська громада:

У Намібії проживає близько 40 громадян України, більшість з яких є лікарями

9.Дипломатичне представництво України:

Республіка Намібія відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Нігер

1.Визнання незалежності України: 01 жовтня 1999 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 01 жовтня 1999 р.

3.Політичні відносини: 

18.06.2021 - зустріч Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та Міністра закордонних справ Нігеру Хассумі Массуду на полях Анталійського дипломатичного форуму.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. загальний товарообіг між Україною і Нігером склав 1,741 млн дол. США., з них: експорт товарів з України до Нігеру - 1,732 млн дол. США (379 % в порівнянні з 2020 роком), імпорт товарів з Нігеру в Україну – 0,009 млн дол. США (64% в порівнянні з 2020 роком) , позитивне для України сальдо торгівлі товарами протягом 2021 р. склало 1,723 млн дол. США.

Основні товарні позиції українського експорту до Нігеру – готові продукти з зерна (51%), чорні метали (33%), текстильна продукція (4,2%), алкогольні та безалкогольні напої (1,6%).

5.Договірно-правова база: чинні угоди між Україною і Республікою Нігер відсутні.

6.Українська громада: відсутня.

7.Дипломатичне представництво України: Нігер віднесено до зони відповідальності Посольства України у Королівстві Марокко (крім консульських питань, які віднесені до відповідальності Посольства України в Алжирі).

Двосторонні відносини між Україною та Федеративною Республікою Нігерія

1.Дата визнання України: 11 березня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 10 грудня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Вересень 2000 р. – зустріч Президента України з Президентом Нігерії під час проведення Саміту Тисячоліття ООН у Нью-Йорку.

Вересень 2007 р. – зустріч Президента України з Президентом Нігерії в рамках 62-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

23-25 листопада 1997 р. – візит в Нігерію української урядової делегації на чолі з заступником Міністра закордонних справ України; проведення першого раунду політичних консультацій між зовнішньополітичними відомствами.

23-26 травня 2006 р. – візит в Україну урядової делегації Нігерії на чолі з Державним Міністром закордонних справ Нігерії.

2-3 вересня 2008 р. – робочий візит в Нігерію першого заступника Міністра закордонних справ України.

27 вересня 2011 р. – другий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія на рівні заступників міністрів (м.Київ, Україна).

01 березня 2016 р. - зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Нігерії у рамках участі у Сегменті високого рівня 31-ї сесії Ради ООН з прав людини (м. Женева, Швейцарія).

25 травня 2016 р. – черговий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія на рівні заступників міністрів (м. Абуджа, Нігерія).

5 квітня 2018 р. – зустріч Заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України - Торгового представника України з Віце-президентом Нігерії.

16 липня 2021 р. відбулася телефонна розмова між Міністром закордонних справ України та Міністром закордонних справ Нігерії.

4 серпня 2021 р. – 4-тий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія на рівні заступників міністрів в режимі відеоконференції.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 196,7 млн. дол. США. Експорт товарів склав 188,4 млн. дол. США, що на 271,8% більше, ніж у 2019 р., імпорт – 8,3 млн. дол. США, що на 237,2% більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 180,7 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: зернові культури – 46,6%; чорні метали – 40,2%; продукцiя борошномельно-круп'яної промисловості – 3,6%; цукор і кондитерські вироби з цукру – 2,1%; різні харчові продукти – 1,4%; алкогольні і безалкогольні напої та оцет – 1,4%; продукти з м'яса, риби – 0,9%.

Основні статті імпорту із Нігерії: палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки  – 46,3 %; пластмаси, полімерні матеріали – 29,9 %, насiння і плоди олійних рослин – 14,6, каучук, гума – 4%, їстівнi плоди та горiхи – 1,8%, кава, чай – 1,1%.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво: 

За даними Міністерства освіти і науки України станом на 01.01.2022 р. у вищих навчальних закладах України навчалося близько 10 тисяч громадян Федеративної Республіки Нігерія.

6.Договірно-правова база: 

1. Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Федеративною Республікою Нігерія від 10.12.1992 р.

2. Протокол про консультації між МЗС України та Федеративною Республікою Нігерії від 12.10.1998 р.

3. Меморандум про взаєморозуміння між Державним комітетом фінансового моніторингу України та Комісією з питань економічних та фінансових злочинів Федеративної Республіки Нігерія щодо співробітництва у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму від 17.10.2007 р.

4. Базова угода про співпрацю між НТУУ «КПІ» та Інститутом науки та технології м. Єнагоа (Нігерія).

5. Меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Нігерія щодо співробітництва у сфері дослідження та використання космічного простору у мирних цілях (укладено у березні 2019 р.).

7.Українська громада: кількість громадян України, що мешкають на території Нігерії, складає 127 осіб.

8.Дипломатичне представництво: Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія.

Стан двосторонніх відносин між Україною та Об’єднаними Арабськими Еміратами


1. Визнання України: 2 січня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 15 жовтня 1992 р.

3. Політичний діалог:

2003, 2009, 2012, 2015, 2017 та 2021 роки – офіційні/робочі візити Президентів України до ОАЕ.

2004, 2009, 2012 та 2020 роки – офіційні візити Міністрів закордонних справ України до ОАЕ.

18-19.05.2011 – офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ ОАЕ шейха А.Аль Нагаяна.

07-08.12.2020 – робочий візит Міністра закордонних справ України Д.Кулеби до ОАЕ.

13-15.02.2021 – офіційний візит Президента України В.О.Зеленського до ОАЕ.

4. Міжпарламентське співробітництво:

10.03.2021 відбулось перше онлайн засідання Груп з міжпарламентських зв’язків  Верховної Ради України та Федеральної національної ради ОАЕ.

5. Договірно-правова база:

Між Україною та ОАЕ укладено 36 двосторонніх документів, серед яких 13 міжурядових угод, а також 24 міжвідомчі угоди та меморандуми.

6. Торговельно-економічне співробітництво України з ОАЕ:

Загальна торгівля товарами і послугами між Україною та ОАЕ у 2020 році склала 900,4 млн. дол. США.

Торгівля товарами:

Загальний обсяг торгівлі товарами України з ОАЕ у 2020 році склав 500 млн. дол. США. Експорт товарів з України до ОАЕ протягом 2020 року становив 439,1 млн. дол. США. У галузевому розрізі найбільшу частку співробітництва між Україною та ОАЕ в економічному вимірі займає торгівля агропромисловою та металургійною продукцією. Імпорт товарів до України з ОАЕ за 2020 рік склав 60,9 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо у торгівлі товарами з ОАЕ склало 378,2 млн. дол. США. 

Торгівля послугами:

Загальний обсяг торгівлі послугами України з ОАЕ у 2020 році склав 400,4 млн. дол. США. Експорт послуг з України до ОАЕ у 2020 році становив 324,5 млн. дол. США. Імпорт послуг до України з ОАЕ – 75,9 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо торгівлі послугами з ОАЕ склало 248,6 млн. дол. США.

Інвестиційна діяльність ОАЕ в Україні:

На території ОАЕ функціонують понад 200 компаній, які зареєстровані як українські компанії, або засновниками яких є громадяни України. В ОАЕ відкриті представництва ПрАТ «Миронівський хлібопродукт», АТ «Мотор Січ», «Інтерпайп», «Метінвест» тощо.

З 2017 року в Україні розпочав інвестиційну діяльність один з найбільших у світі операторів на ринку контейнерних перевезень – еміратська компанія «DP World». Голова Ради директорів компанії «DP World» Султан бін Сулаєм є членом Національної інвестиційної ради при Президентові України.

  Існуючі двосторонні органи високого рівня: Міжурядова українсько-еміратська комісія з питань торговельно-економічного співробітництва, останнє 3-є засідання якої відбулось 16-17 серпня 2018 р. у Києві.

7. Об’єднання українців:

На території ОАЕ проживає близько 12 тис. українців. На консульському обліку в Посольстві України в ОАЕ та Консульстві України в м. Дубай перебувають близько 400 осіб.

У 2016 році для навчання та розвитку дітей української громади розпочали свою діяльність українська школа вихідного дня «Софія» в м. Дубай, а в 2019 році – школа «Дивосвіт» у м. Абу-Дабі.

8. Дипломатичне представництво України в ОАЕ: 

Посольство України в Об’єднаних Арабських Еміратах.

Двосторонні відносини між Україною і Султанатом Оман

1. Визнання України: 19 травня 1992 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 19 травня 1992 р.

3. Політичні відносини:

Діалог найвищого/високого рівня:

Квітень 1993 р. – візит Прем’єр-міністра України до Оману.

Січень 2002 р. – візит Міністра закордонних справ України до Оману.

Лютий 2010 р. – візит Міністра закордонних справ України до Оману.

Листопад 2019 р. – перший раунд політичних консультацій між МЗС України та Оману в м. Маскат.

Листопад 2020 р. – переговори (в онлайн-режимі) між заступниками Міністрів закордонних справ України та Оману.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг товарами між Україною та Оманом у 2020 р. склав 107,87 млн. дол. США, з яких на український експорт припало 85,34 млн. дол. США (107,4% від показників 2019 р.), імпорт – 22,53 млн. дол. США (233,6%). Позитивне для нашої держави сальдо становило 62,81 млн. дол. США.

Основу українського експорту склали такі товарні групи: зернові культури (31,9%), жири та олії тваринного або рослинного походження (25,5%), чорні метали (19,4%), готові продукти із зерна (10,7%), м’ясо та їстівні субпродукти (5,3%) та інші. Основу імпорту з Султанату в Україну склали: пластмаси, полімерні матеріали (93,9%), продукти неорганічної хімії (5%) та інші.

У грудні 2018 р. у м. Маскат пройшла перша експортна місія українських виробників товарів у Султанаті, а в квітні та жовтні 2019 р. у м. Київ відбулися два українсько-оманських бізнес-форуми. Представники ділових кіл Оману відвідали Київську та Рівненську області України, де зустрілися з місцевими посадовцями.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У 2017 р. український журнал іноземної літератури «Всесвіт» у взаємодії з Культурним клубом Султанату Оман видав окремий випуск, повністю присвячений оманській літературі.

У 2019 р. в Інституті філології Київського національного університету ім. Т.Шевченка відбулася 4-та Міжнародна конференція з історії арабської літератури, почесним гостем на якій стала письменниця з Оману Дж.Аль-Харті – переможець Букерівської премії «The Man Booker International Prize 2019».

Здійснюються заходи задля розвитку співпраці в медичній сфері, яка має значний потенціал для подальшого розширення.

6. Договірно-правова база:

Договірно-правова база налічує 4 двосторонніх документи: Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин, Меморандум про взаєморозуміння щодо проведення консультацій на рівні МЗС, Угоду про сприяння та взаємний захист інвестицій та Меморандум про взаєморозуміння між національними ТПП.

7. Українська громада:

Українська громада в Султанаті Оман нараховує близько 2 тис. осіб (за оціночними даними), значна частина яких задіяна в туристично-готельній, спортивній, освітній та діловій сферах.

8. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія.

Двосторонні відносини між Україною та Палестиною

1. Визнання України: лютий 1992 року.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 02 листопада 2001 року (дата відкриття Посольства Палестини у Києві).

3. Політичні відносини:

Діалог на високому/найвищому рівні

Листопад 1996 року – візит Президента України до Палестини.

Квітень 1999 року – візит глави Палестини до України.

Січень 2000 року – робоча поїздка Президента України до Палестини для участі у відзначенні 2000-ліття Християнства (м. Віфлеєм).

Листопад 2007 року – візит Президента України до Палестини.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств

28 травня 2012 року – візит до Палестини Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки, перший раунд політичних консультацій.

25 вересня 2014 року – зустріч Міністрів закордонних справ України та Палестини у рамках 69-ої сесії ГА ООН.

14 квітня 2016 року – візит заступника Міністра закордонних справ Палестини до Києва, другий раунд політичних консультацій.

11-12 червня 2018 року – візит директора Департаменту Близького Сходу та Африки МЗС України до Палестини, третій раунд політичних консультацій.

4. Договірно-правова база:

У липні 2013 року підписано Меморандум про співробітництво у галузі сільського господарства між Міністерством агарної політики і продовольства України та Міністерством сільського господарства Палестини.

У серпні 2013 року укладено Меморандум про співробітництво між Київським національним медичним університетом імені О.Богомольця та Міністерством охорони здоров’я Палестини.

5. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Держстату України, загальний торговельний обіг з Палестиною за 2020 рік склав 27,5 млн. дол. США. Позитивне сальдо для нашої держави склало 27,3 млн. дол. США.

Експорт українських товарів за 2020 рік склав 26,3 млн. дол. США, імпорт товарів з Палестини – 1 тис. дол. США. Експорт послуг з України оцінюється у 1,1 млн. дол. США, імпорт послуг з Палестини – 88,5 тис. дол. США.

Основні статті вітчизняного експорту до Палестини (за 2020 рік): жири та олії тваринного або рослинного походження – 32,7%; продукція борошномельно-круп'яної промисловості – 31,0%; цукор і кондитерські вироби з цукру – 14,2%; готові продукти із зерна – 7,5%.

У 2018 році проведено візит до Києва делегації ТПП м. Хеврон – економічного та фінансового центру Палестини, в рамках якого відбувся перший українсько-палестинський бізнес-форум.

6. Культурно-гуманітарне співробітництво:

Співпраця у сфері освіти розпочалася ще за радянських часів, а загалом освіту в українських ЗВО здобули близько 3 тис. палестинців. Більшість із них повернулися на батьківщину та успішно працюють у різних сферах, зокрема на високих посадах (серед яких – міністри комунікацій й інформаційних технологій, охорони здоров’я, економіки Палестини різного періоду). У м. Рамалла діє Асоціація палестинських випускників ЗВО України.

За даними Українського державного центру міжнародної освіти, в 2020 році в закладах вищої освіти України навчалося 523 палестинських студентів.

У 2015-2020 роках за організаційної підтримки міжнародного благодійного фонду «Соняшник» у Палестині побували шість груп українських обдарованих дітей, які виступили з концертами у головних палестинських містах. У квітні 2016 року у м. Київ був проведений День культури Палестини.

У квітні 2018 року група представників Палестинської спілки жінок відвідала Київ, тоді як у вересні 2018 року делегація Київського об’єднання ветеранів Афганістану перебувала в Палестині.

У рамках поїздок на Святу Землю щорічно близько 150 тис. українських громадян відвідують християнські місця, розташовані на палестинських територіях.

7Українська громада в Палестині:

У Палестині проживають понад 3,6 тис. громадян України, переважна більшість з яких – дружини палестинців та їхні діти. Українські громадські організації відсутні.

8. Дипломатичне представництво України:

Представництво України при Палестинській Національній Адміністрації.

Двосторонні відносини України з Південно-Африканською Республікою

1.Визнання незалежності України:  14 лютого 1992 .

2.Встановлення дипломатичних відносин: 16 березня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Листопад 1998 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України до ПАР.

Червень 2000 р. – візит Президента України до м. Кейптаун для участі у Саміті Землі.

Вересень 2000 р. – офіційний візит в Україну Віце-президента ПАР.

Вересень 2002 р. – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ ПАР, м. Нью-Йорк.

Квітень 2011 р. – зустріч Прем’єр-міністра України з Президентом ПАР у рамках Саміту БРІКС у КНР.

Проведено три раунди політичних консультацій між міністерствами закордонних справ України та ПАР. Останній раунд відбувся в Україні у травні 2017 року.

20 жовтня 2021 року відбулася телефонна розмова між Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою та Міністром Міжнародних відносин та співробітництва ПАР Надеді Пандор.

20 квітня 2022 року відбулася телефонна розмова між Президентом України Володимиром Зеленським та Президентом Південно-Африканської Республіки Сирілом Рамафозою.

10-11 липня 2022 року Спікер Національної Асамблеї ПАР Носівіуе Мапіза-Нкакула здійснила візит в Україну у складі спеціальної місії Міжпарламентського Союзу.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За підсумками 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 117,3 млн дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 0,8%. При цьому експорт товарів з України до ПАР склав 22,3 млн дол. США (зменшення на 25,8%), а імпорт товарів з ПАР в Україну склав 95,0 млн дол. США (збільшення на 10,1%). Негативне сальдо для України за цей період склало 72,7 млн дол. США.

В ТОП-5 продукції, яка найбільше експортувалась протягом 2021 року, входять: електричні машини, обладнання та їх частини – 3,8 млн дол. США (зростання у 4,4 раза); овочі – 3,4 млн дол. США (зростання у 1,6 раза); зернові культури – 2,1 млн дол. США (зменшення у 6,5 разів); реактори ядерні, котли, машини – 1,8 млн дол. США (зростання у 1,6 раза); прилади та апарати оптичні та фотографічні – 1,2 млн дол. США (зростання у 11 разів).

В ТОП-5 продукції, яка найбільше імпортувалась протягом 2021 року, входять: шкури – імпортовано на суму 31,2 млн дол. США (збільшення на 5,4%); їстівнi плоди та горiхи – 18,4 млн дол. США (збільшення на 14,2%); засоби наземного транспорту крім залізничного – 12,6 млн дол. США (зменшення на 12,4%); нікель і вироби з нього – 7,0 млн дол. США (зростання у 2,2 раза); чорні метали – 5,0 млн дол. США (зростання у 2,4 раза).

Загальний обсяг торгівлі послугами у 2021 році склав 6,4 млн дол. США та збільшився у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року на 0,5%. Експорт послуг зменшився на 11,1% і склав 4,4 млн дол. США, імпорт послуг збільшився на 40,2% і склав 2,0 млн дол. США. Послуги, що експортувались: ділові, телекомунікаційні, комп'ютерні та інформаційні, транспортні, пов'язані з подорожами, роялті та інші послуги, пов’язані з використанням інтелектуальної власності. Імпортувались: державні та урядові, ділові, пов'язані з подорожами, транспортні, а також роялті та інші послуги, пов’язані з використанням інтелектуальної власності. Позитивне сальдо двосторонньої торгівлі послугами для України за вказаний період склало 2,4 млн дол. США.

Інвестиційне співробітництво відсутнє.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

У ПАР діє музей української культури у місті Ріверсдейль (провінція Західний Кейп), робота якого спрямована на розвиток культурного співробітництва двох країн. Системною стає участь українських митців у місцевих мистецьких фестивалях міжнародного масштабу: “International Public Art Festival” (візуальне мистецтво), “Poetry Africa”, "Time of the Writer" (література). У 2020 році за сприяння Посольства було підписано Меморандум про взаєморозуміння між ГО "Форум видавців" (Київ, Україна) та Центром мистецтв (Дурбан, ПАР).

6.Науково-технічне співробітництво:

Двостороння співпраця між Україною та ПАР у сфері науково-технічного співробітництва ґрунтується на положеннях Угоди між Урядом України та Урядом ПАР про співробітництво у сфері науки і технологій.

29 вересня 2016 р. укладено Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Національним космічним агентством ПАР про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях.

26 лютого 2018 р. в м. Преторія (ПАР) підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним агентством рибного господарства України та Департаментом сільського господарства, лісництва та рибальства Південно-Африканської Республіки стосовно системи міжнародного наукового спостереження Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики.

Сторонами опрацьовується укладання Угоди між Національною академією наук України та Південноафриканською ядерно-енергетичною корпорацією у сфері мирного використання ядерної енергії.

7.Договірно-правова база:

Основними документами двосторонньої договірно-правової бази є: Угода про встановлення дипломатичних і консульських відносин між Україною і Південно-Африканською Республікою; Торговельна угода між Урядом України та Урядом ПАР; Конвенція між КМУ і Урядом ПАР про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи; Угода про військово-технічне співробітництво; Угода про співробітництво у сфері науки і технологій.

8.Українська громада:

На території ПАР проживає понад 1000 громадян України та громадян ПАР українського походження. Статус закордонного українця отримали 8 осіб. Українська діаспора у Південній Африці є відносно молодою, адже більшість українців прибули до ПАР після 1990 року. Українська громада представлена переважно викладачами, лікарями, фахівцями інженерно-технічних спеціальностей.

З 2017 року зареєстрована та діє Українська асоціація в Південно-Африканській Республіці (Ukrainian Association of South Africa, NPO 189-705) - неурядова громадська організація.

З березня 2016 року у м. Кейптаун діє Українська недільна школа у ПАР. З січня 2020 року при Посольстві України у ПАР діє суботня школа, у якій діти, що проживають у провінції Гаутенг, вивчають українську мову, спів, танок та мистецтво.

9.Дипломатичне представництво:

Посольство України в Південно-Африканській Республіці.

Двосторонні відносини між Україною та Південним Суданом 

1.Дата визнання Україною: 11 січня 2012.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 5 вересня 2012.

3.Політичний діалог

У вересні 2012 – зустріч міністра закордонних справ України з міністром закордонних справ Республіки Південний Судан у рамках 67-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

4.Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між Україною та Південним Суданом склав понад 5,034 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 5,034 млн дол. США, імпорт – не зафіксовано. Позитивне для України сальдо – понад 5,034 млн дол. США.

Основними товарними групами українського експорту залишалися м'ясо та їстівні субпродукти (83,988 тис. дол. США), жири та олії тваринного або рослинного походження (24,104 тис. дол. США).

5.Наукове та освітнє співробітництво

Відсутнє.

6.Українська громада

Відсутня. 

7.Дипломатичне представництво

Республіка Південний Судан відноситься до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії

Двосторонні відносини України із Республікою Руанда   

1.Дата визнання України: 7 лютого 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 8 вересня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. Посольство України в Руанді за сумісництвом розташоване в м.Найробі, Кенія. Послом України в Руанді за сумісництвом є Посол України в Кенії А.І.Праведник. Посольство Руанді в Україні за сумісництвом розташоване у м. Берлін. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та Малаві не здійснювались.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 2,188 млн. дол. США.

Експорт товарів склав 1,012 млн. дол. США, що на 47,6 % менше, ніж у 2020 р., імпорт – 834 тис. дол. США, що на 63,6 % більше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 178 тис. дол. США.          

Основні статті українського експорту: жири та олії тваринного або рослинного походження (46,3%), алкогольні та безалкогольні напої, оцет (19,1%), вироби з каменю, гіпсу, цементу (18,9%), продукція борошномельно-круп’яної промисловості (11%).

Основні статті імпорту із Руанди: чай і кава (80,7%), олово та вироби з нього (18,4%).

Експорт послуг з України до Руанди зріс і становив 342 тис. дол. США (240% від аналогічного періоду 2020 р.). Основою експорту послуг з України до Руанди стали послуги, пов’язані з подорожами – 253 тис. дол. США (74,2%).  Імпорт послуг з Руанди в Україну в 2021 р. не здійснювався. Позитивне сальдо обігу між Україною і Руандою у сфері послуг становило 342 тис. дол. США.

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 61 громадянина Республіки Кенія.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку. Перспективними напрямками є використання Руандою сучасних наукових розробок агропромисловості України, впровадження альтернативних джерел електроенергії, очистки і транспортування питної води.

7.Договірно-правова база: 

Встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами) 8 вересня 1993 року. 

8.Українська громада:

На території Руанди проживає 1 громадянин України.

9.Дипломатичне представництво: Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Демократичною Республікою Сан-Томе і Принсіпі

1.Дата визнання України: 16 квітня 1998 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 16 квітня 1999 р.

3.Політичний діалог:

28 жовтня 2019 р. у Лісабоні відбулася зустріч Посла України у Португальській Республіці І.Огнівець з Міністром закордонних справ Сан-Томе і Принсіпі Е.Барруш Пінту.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2020 р. обсяг торгівлі товарами між країнами становив 12,2 тис. дол. США. Експорт товарів склав 11,1 тис. дол. США, імпорт – 1,1 тис. дол. США. Позитивне для України сальдо – 10 тис. дол. США.

Основні статті українського експорту: борошномельна продукція (100%).

Основні статті імпорту: нитки синтетичні, котли, електричні машини (100%).

У 2021 р. обсягів торгівлі між країнами не зафіксовано.

5.Договірно-правова база:

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Демократичною Республікою Сан-Томе і Принсіпі від 16 квітня 1999 р.

6.Дипломатичне представництво:

Демократичну Республіку Сан-Томе і Принсіпі віднесено до зони відповідальності Посольства України в Португальській Республіці (політичні та економічні питання), Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія. (консульські питання).

Двосторонні відносини між Україною і Королівством Саудівська Аравія

1. Визнання України: 14 квітня 1993 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 14 квітня 1993 р.

3. Політичні відносини:

Діалог на високому / найвищому рівні:

  • квітень 1993 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра України;
  • січень 2003 р. – офіційний візит Президента України;
  • грудень 2011 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України;
  • січень 2015 р. – робочий візит Президента України;
  • листопад 2017 р. – офіційний візит Президента України.


Міжпарламентське співробітництво:

Міжпарламентські групи дружби «Україна – Саудівська Аравія» і «Саудівська Аравія – Україна» започаткували свою діяльність у 1996 р.

У 2009 і 2016 рр. з офіційними візитами в м. Ер-Ріяд перебували делегації Верховної Ради України. Саудівські парламентарі відвідували м. Київ у 2012 та 2017 рр.

У жовтні 2011 р. здійснив офіційний візит в Україну Голова Консультативної Ради (Меджліс Аш-Шура) КСА Абдалла бін Мухаммад Аль Аш-Шейх.

Депутатська група з міжпарламентських зв’язків з КСА у складі Верховної Ради України IX скликання налічує 24 депутатів. До складу Четвертої депутатської групи дружби «Саудівська Аравія – Україна» входять 13 членів.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-саудівська комісія з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. Відбулося шість спільних засідань Комісії: у 2004, 2006, 2008, 2011, 2017 та 2018 рр.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

Товарообіг між Україною і КСА у 2020 р. склав 820,900 млн. дол. США. Український експорт становив 719,03 млн. дол. США (96,6% від показників 2019 р.), імпорт з КСА – 101,87 млн. дол. США (58,2%). Позитивне для України сальдо торгівлі склало 617,16 млн. дол. США.

Основу українського експорту складали такі товарні групи: чорні метали (35%), зернові культури (21,6%), м’ясо та їстівні субпродукти (18,9%), жири та олії тваринного або рослинного походження (9,3%), тютюн і промислові замінники тютюну (3,8%), а також молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед. Основу імпорту з Саудівської Аравії в Україну складали пластмаси й полімерні матеріали (93,9%), екстракти дубильні (1,7%), вироби з чорних металів (1,1%), органічні хімічні сполуки, вата, машинне обладнання.

Перспективними сферами українсько-саудівського співробітництва є енергетика, будівництво (інфраструктурні проєкти), транспорт (повітряний, морський, міський), водне господарство (ЖКГ), машинобудування та авіабудування.

У вересні 2018 р. саудівська компанія «Saudi Agricultural and Livestock Investment Co.», засновником якої є суверенний Публічний інвестиційний фонд КСА, уклала угоду про придбання вітчизняного агрохолдингу «Мрія», що стало одним з найбільших інвестиційних контрактів в аграрному секторі України.

У 2018-2019 рр. у м. Київ відбулося два українсько-саудівських інвестиційних форуми на аграрну тематику та розширене спільне засідання Українсько-саудівської ділової ради.

5. Культурно-гуманітарне співробітництво:

У контексті налагодження співпраці між провідними аналітично-дослідними та науково-освітніми інституціями України та КСА важливе значення мали візити в Україну делегацій Інституту дипломатичних досліджень МЗС КСА ім. принца С.Аль-Файсала (2018р.), Саудівського географічного товариства та Міжнародного центру сприяння арабській мові ім. Короля Абдалли (2019 р.).

У 2018 р. делегація провідних арабістів нашої держави – представників Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка та Інституту сходознавства ім А.Ю.Кримського в статусі почесних гостей відвідала 33-ій щорічний фестиваль національної спадщини та культури «Аль-Дженадрія», де була прийнята Королем Салманом бін Абдулазізом. У 2019р. делегація України взяла участь у міжнародному культурно-спортивному етнофестивалі «Всесвіт кочівників», який відбувся в КСА.

У сфері охорони здоров’я спостерігався активний інтерес представників КСА до послуг Міжнародної клініки відновного лікування (м. Трускавець), яку очолює проф. В.І.Козявкін. У 2017 р. Україну відвідала делегація МОЗ КСА з метою ознайомлення з вітчизняними напрацюваннями у сфері реабілітації та фізіотерапії.

Особливе місце у сфері культурно-гуманітарного співробітництва посідає туризм, окремим напрямком якого є хадж (паломництво) українських мусульман до головних ісламських святинь на території КСА.

6. Науково-технічне співробітництво:

У 2017 р. у результаті кооперації між ДП «Антонов», Науково-технічним містечком ім.Короля Абдулазіза та саудівською компанією «TAQNIA Aeronautics» виготовлено багатоцільовий транспортний літак-демонстратор АН-132D.

7. Договірно-правова база:

Договірно-правова база українсько-саудівських відносин налічує 14 документів: 1 конвенцію, 5 угод, 1 протокол, 6 меморандумів, 1 програму про співробітництва.

Ключові документи: Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням щодо податків на доходи і капітал, Угода про заохочення та взаємний захист інвестицій, Угода про торговельно-економічне, науково-технічне та інвестиційне співробітництво, Угода про співробітництво у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях, Меморандум про інвестиційне співробітництво у сфері сільського господарства, Угода про співробітництво в оборонній сфері, Угода про повітряне сполучення.

8. Українська громада:

Українська громада в КСА налічує близько 1 тис. осіб. Об’єднання українців відсутні.

9. Дипломатичне представництво України:

Посольство України в Королівстві Саудівська Аравія.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Сейшельські Острови 

1.Дата визнання: 30 вересня 1994.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1994

3.Договірно-правова база 

Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (30 вересня 1994).

4.Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між Україною та Сейшельськими Островами склав понад 1,182 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 888,6 тис. дол. США, імпорт – 294,3 тис. дол. США. Позитивне для України сальдо – 594,3 тис. дол. США.

Основними товарними групами українського експорту є м'ясо та їстівні субпродукти, зернова група, насіння і плоди олійних рослин, жири та олії тваринного або рослинного походження, алкогольні, безалкогольні напої та оцет, фармацевтична продукція, легкі судна, дитячі іграшки.

Основні товарні групи українського імпорту - продукти з м'яса, риби, а також пластмаси та полімерні матеріали.

5.Наукове та освітнє співробітництво

Відсутнє.

6.Українська громада

Відсутня.

7.Дипломатичне представництво

Республіка Сейшельскі Острови відноситься до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Сенегал

1.Визнання України: 2 червня 1992 року.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 25 листопада 1992 р.

3.Політичне співробітництво:

27 вересня 2010 р. відбулася зустріч міністрів закордонних справ у Нью-Йорку під час Сесії ГА ООН.

14-17 червня 2011 р. відбувся офіційний візит Міністра закордонних справ Сенегалу до України.

01 червня 2012 р. започатковано роботу Посольства України у Сенегалі.

23 лютого 2013 р. відбувся візит заступника Міністра закордонних справ України до Сенегалу.

29 листопада 2014 р. - зустріч міністрів закордонних справ в рамках 15-го Саміту Міжнародної організації Франкофонії, м. Дакар, Республіка Сенегал.

07 листопада 2016 р. відбулася зустріч міністрів закордонних справ у рамках роботи 71-ї сесії ГА ООН (м. Нью-Йорк).

30 жовтня 2019 р. – зустріч державного секретаря МЗС України з Міністром закордонних справ Сенегалу у рамках 36-ї Міністерської конференції Франкофонії (Монако).

26 листопада 2020 р. відбувся другий раунд політичних консультацій між МЗС України та Сенегалу на рівні директорів територіальних департаментів.

10 серпня 2021 р. – телефонна розмова міністрів закордонних справ.

11 квітня 2022 р. – телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом Сенегалу М.Саль.

05 травня 2022 р. - телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Сенегалу А.Таль Саль.

10 червня 2022 р. - телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Сенегалу А.Таль Саль.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Республіка Сенегал протягом останніх років залишається одним з основних економічних партнерів України в регіоні Західної Африки.

У 2021 р. двосторонній товарообіг склав 130,32 млн. дол. США. Експорт склав 127,94 млн. дол. США, що на 55% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 2,38 млн. дол. США, що на 23,5% менше, ніж у 2020 р. Позитивне сальдо – 125,56 млн. дол. США.

Основні статті експорту: чорні метали (85,7%), жири та олії тваринного або рослинного походження (9,5%), зернові культури (1,3%).

Основні статті імпорту: риба і ракоподібні (44,3%), руди, шлаки і зола (44,8%), пластмаси, полімерні матеріали (5,5%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України, станом на 2019-2020 н.р. у вищих навчальних закладах України навчалися 28 студентів з Республіки Сенегал.

Подальша співпраця у галузі обмінів та освіти була ускладнена пандемією COVID-19.

6.Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7.Договірно-правова база:

1. Спільне Комюніке про встановлення дипломатичних відносин.

2. Протокол між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Сенегал про політичні консультації.

3. Меморандум про взаєморозуміння між Державною службою фінансового моніторингу України та Національним бюро обробки фінансової інформації Республіки Сенегал щодо співробітництва у сфері обміну фінансовою інформацією щодо кримінальної діяльності, пов’язаної з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму.

4. Угода між Урядом Республіки Сенегал та Кабінетом Міністрів України про військово-технічне співробітництво.

17 червня 2013 року у м. Дакар було укладено Угоду про правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, Угоду про видачу правопорушників, Угоду про передачу засуджених осіб. Зазначені документи наразі проходять процедуру ратифікації сенегальською стороною. Україна ратифікувала згадані договори 02.09.2015.

8.Українська громада: малочисельна.

9.Дипломатичне представництво України: Посольство України у Республіці Сенегал.

Двосторонні відносини між Україною та Сирійською Арабською Республікою

1. Визнання України: 28 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 31 березня 1992 р.

3. Політичні відносини:

Основні контакти на найвищому рівні:

20-22 квітня 2002 р. – офіційний візит Президента України до Сирії.

2-3 грудня 2010 р. – візит Президента Сирії в Україну.

16-17 лютого 2011 р. – робочий візит української делегації під керівництвом Першого Віце-прем’єр-міністра України до Сирії.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

1996, 2004, 2007 рр. – візити до Сирії заступників Міністра закордонних справ України.

24-26 серпня 2010 р. – візит в Україну Міністра закордонних справ та експатріантів Сирії.

9 червня 2011 р. – візит заступника Міністра закордонних справ та експатріантів Сирії в Україну.

2011, 2012 рр. – зустрічі Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та експатріантів Сирії у рамках участі у чергових сесіях ГА ООН у Нью-Йорку.

Міжпарламентське співробітництво:

2004 р. – візит в Україну делегації Народних зборів Сирії.

2007 р. – візит в Україну Голови Народних зборів Сирії.

3-7 травня 2012 р. – візит в Сирію делегації Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Сирією.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, у 2020 р. загальний товарообіг між Україною та Сирією склав 14,3 млн. дол. США, при негативному для України сальдо у 6,1 млн. дол. США. При цьому експорт з України до Сирії становив 4,1 млн. дол. США, імпорт з Сирії – 10,2 млн. дол. США.

Основними товарами експорту України є зернові культури (95,5%), молочні продукти (1,7%), готові продукти із зерна (1,3%). Сирія в основному експортує до України форсфорити (85,6%), їстівнi плоди та горiхи, пластмаси (6,7%) та фармацевтичну продукцію (2,1%).

За даними НБУ, станом на 31.12.2020, загальний обсяг сирійських інвестицій в економіку України становить 0,3 млн. дол. США.

5. Договірно-правова база: кількість чинних документів: 49.

Ключові документи: Договір про правові відносини і взаємну правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, Консульська конвенція.

6. Українська громада: у зв’язку із загостренням безпекової ситуації, починаючи з березня 2011 р. значна кількість українців залишила територію Сирії.

Співвітчизників, які не мали змоги залишити Сирію самостійно, було евакуйовано Українською державою.

Станом на початок 2021 р. на території Сирії проживають близько 1300 громадян України, у тому числі, діти від змішаних шлюбів. На консульському обліку перебувають 1180 громадян України.

7. Дипломатичне представництво України:

У березні 2016 року Посольство України в Сирії у зв'язку з напруженою безпековою ситуацією було переведено до м.Бейрут, де продовжило функціонувати на базі Посольства України в Лівані.

Двосторонні відносини між Україною та Федеративною Республікою Сомалі

1.Визнання України: дипломатичні відносини не встановлені.

2.Встановлення дипломатичних відносин: дипломатичні відносини не встановлені.

3.Політичні відносини: 

Республіка Сомалі підтримала Резолюцію ГА ООН № 68/262 від 27 березня 2014 «Територіальна цілісність України» та стала чи не єдиною з африканських країн – співавторів її тексту.

9 листопада 2016 відбулася телефонна розмова між міністрами закордонних справ України та Сомалі.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за підсумками 2021 між обома країнами становить 28, 675 млн дол. США.

Зокрема, у 2021 український експорт склав 25,165 млн дол. США, імпорт – 3,51 млн дол. США. Позитивне для України сальдо – 21,155 млн дол. США.

Основними товарними групами українського експорту залишалися бобові (317,7 тис. дол США), продукція борошномельно-круп'яної промисловості (1,81 млн дол. США), жири та олії тваринного або рослинного походження (424,8 тис. дол США), м'ясо та їстівні субпродукти (872 тис. дол США), курятина (578,6 тис. дол США).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво: станом на кінець 2021, в українських закладах вищої освіти навчалося близько 40 громадян Сомалі.

6.Науково-технічне співробітництво: 

Відсутнє.

7.Договірно-правова база: 

Відсутня.

8.Українська громада у Сомалі:

Відсутня.

9.Дипломатичне представництво України: Федеративну Республіку Сомалі віднесено до зони відповідальності Посольства України в Ефіопії.

Двосторонні відносини України з Республікою Судан

1.Визнання України: 25 квітня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 4 червня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Травень 2012 р. – візит Міністра транспорту, доріг та мостів Судану до Києва.

Липень 2012 р. – візит Міністра закордонних справ Судану до Києва.

Вересень 2012 р. – візит Федерального міністра науки та зв’язку Судану до Києва.

Лютий 2013 р. – візит Федерального міністра транспорту, доріг і мостів Судану до Києва.

Липень 2018 р. – українсько-суданські політичні консультації на рівні директорів профільних департаментів МЗС (м. Київ).

03 грудня 2020 р. – телефонна розмова Міністра закордонних справ України з главою зовнішньополітичного відомства Республіки Судан.

4.Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво:

Загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Суданом у 2021 році становив 83,045 млн дол. США.

Торгівля товарами: У 2021 р. обсяг торгівлі товарами між Україною та Суданом склав 82,2 млн дол. США. Експорт – 73,040 млн дол. США. Імпорт – 9,243 млн дол. США. Позитивне сальдо 63,797 млн дол. США.

Впродовж 2021 р. лідируючі позиції у структурі українського експорту до Судану зайняли такі товарні групи: жири та олії тваринного або рослинного походження (75,3% до загального обсягу експорту), зернові культури (20,0%), овочі (0,7%).

Торгівля послугами: Протягом 2021 р. українсько-суданський обсяг торгівлі послугами склав 845,1 тис. дол. США.

Українські підприємства надали Судану послуг на 839 тис дол. США, що становить 73% від показника за 2020 р.

5.Договірно-правова база:

Угода у формі обміну нотами про встановлення дипломатичних відносин між Україною і РС від 04.06.1992 р.

6.Українська громада: За неофіційними даними, у Судані мешкають близько 150 українців.

7.Дипломатичне представництво України: Судан віднесено до зони відповідальності Посольства України в Арабській Республіці Єгипет. У Хартумі функціонує Почесне консульство України. Почесний консул – Муса Мохамед Саїд Маруф.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Cьєрра-Леоне

1.Дата визнання України: 21 грудня 1991 року.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 20 травня 1999 року.

3.Політичні відносини:

07 вересня 2000 р., в рамках проведення Саміту тисячоліття ООН, відбулася зустріч президентів України та Сьєрра-Леоне. Сторонами були обговорені питання двостороннього співробітництва, зокрема у військово-технічній сфері.

13 жовтня 2016 р. у м. Київ відбулася зустріч заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торгового представника України з членами делегації Сьєрра-Леоне на чолі з Міністром сільського, лісового господарства і охорони продовольства Республіки Сьєрра-Леоне.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. двосторонній товарообіг склав 6,6 млн. дол. США. Експорт склав 6,37 млн. дол. США, що на 20,4% більше, ніж у відповідний період 2020 р., імпорт – 0,23 млн. дол. США, що на 23,0% більше, ніж у відповідний період 2020 р. Позитивне сальдо – 6,14 млн. дол. США.

Основні статті експорту: м’ясо та їстівні субпродукти (52,3%), молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед (29,3%), готові продукти із зерна (11,9%).

Основні статті імпорту: кава, чай (77,5%), вироби з чорних металів (8,4%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих навчальних закладах в Україні навчалися 60 громадян Республіки Сьєрра-Леоне (2019 р.). Співробітництво у галузі наукових та студентських обмінів в подальшому було ускладнене пандемією COVID-19.

6.Науково-технічне співробітництво: практично відсутнє.

7.Договірно-правова база:

Базовими документами є обмінні ноти щодо встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Сьєрра-Леоне.

8.Українська громада: малочисельна.

9.Дипломатичне представництво: Республіка Сьєрра-Леоне належить до зони відповідальності Посольства України у Сенегалі.

Двосторонні відносини між Україною та Об’єднаною Республікою Танзанія

1.Дата визнання України: 14 квітня 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 08 липня 1992 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. Посольство України в Танзанії за сумісництвом розташоване в м.Найробі, Кенія. Послом України в Танзанія за сумісництвом є Посол України в Кенії А.І.Праведник. Посольство Танзанії в Україні за сумісництвом розташоване у м. Стокгольм. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та Малаві не здійснювались.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 61,859 млн. дол. США. Експорт товарів склав 47,150 млн. дол. США, що на 35,4% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 4,054 млн. дол. США, що на 20,5 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 43,096 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: зернові культури (65,9%), жири та олії тваринного або рослинного походження (18,7%), чорні метали (8,5%), електричні машини (1,8%).

Основні статті імпорту із Танзанії: пластмаси, полімерні матеріали (43,5%), тютюн і промислові замінники тютюну (16,3%), їстівні плоди та горіхи (14,1%), кава, чай (14,1%).   

Двостороння торгівля послугами за 2021 р. склала 10,655 млн. дол. США із негативним для України сальдо, яке становило 8,503 млн. дол. США.

Експорт українських послуг в основному здійснювався за категоріями, пов’язаними з подорожами (68,1%) та транспортними послугамии (19,2%).

Основа імпорту послуг із Танзанії були також послуги, пов’язані з подорожами (80,8%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 105 громадянина Республіки Танзанія.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку. Перспективними напрямками є використання Танзанією сучасних наукових розробок агро- та нафтогазової промисловості України, впровадження альтернативних джерел електроенергії, очистки і транспортування питної води.

7.Договірно-правова база: 

Встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами) від 14 квітня 1992 р.  Датою встановлення дипломатичних відносин вважається 08 липня 1992 р.

8.Українська громада:

На території Танзанії проживає 8 громадянин України.

9.Дипломатичне представництво:Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Тоголезькою Республікою

1.Визнання України: 10 листопада 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 1 вересня 1999 р.

3.Політичні відносини:

Контакти на вищому рівні та двосторонні органи високого рівня відсутні.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 35,303 млн. дол. США. Експорт товарів склав 35,3 млн. дол. США, що на 252,3% більше, ніж у 2020 р., імпорт – 3,9 тис. дол. США, що на 96,3 % менше, ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 35,3 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: чорні метали (52,6%); іншi готовi текстильні вироби (21,5%); цукор і кондитерські вироби з цукру (11,2%); жири та олії тваринного або рослинного походження (5,3%).

Основні статті імпорту із Того: їстівнi плоди та горiхи (99,9%).

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, в Україні навчається 7 громадян Того (2021 р.).

6.Договірно-правова база:

Ноти щодо встановлення дипломатичних відносин між Україною та Тоголезькою Республікою (1 вересня 1999 р.).

7.Українська громада:

Українська громада у Того відсутня.

8.Дипломатичне представництво України:

Тоголезьку Республіку віднесено до зони відповідальності Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія.

Двосторонні відносини між Україною та Туніською Республікою

1.Визнання України: 25 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 24 червня 1992 р.

3.Політичні відносини:

06-08.12.1993 р. - офіційний візит Президента України до Тунісу.

28.02.2017 р. - зустріч Міністрів закордонних справ у рамках 34-ї сесії Ради ООН з прав людини.

Останній раунд політичних консультацій між МЗС України та Тунісу відбувся 08.12.2020 р. у режимі відеоконференції.

З 2008 року діє практика міжпарламентського співробітництва між Україною і Тунісом.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

Туніська Республіка є одним з найважливіших торговельно-економічних партнерів України в Африці.

Українсько-туніський товарообіг у 2021 р. склав 449,37 млн дол. США, український експорт – 407,35 млн дол. США, імпорт з Тунісу – 42,02 млн дол. США.

Основними статтями українського експорту до Тунісу традиційно є зерно, чорні метали, жири та олія, добрива, продукція неорганічної хімії.

16-17.04.2019 р. у Тунісі відбулося Третє засідання Міжурядової спільної комісії з питань торговельно-економічного та технічного співробітництва, а також українсько-туніський бізнес-форум.

5.Договірно-правова база:

Кількість чинних двосторонніх документів – 18. Основні з них: Угода про регулярне повітряне сполучення; Угода про співробітництво у галузі вищої освіти; Угода про співробітництво та взаємну допомогу у митних справах.

Низка двосторонніх документів перебуває на стадії опрацювання.

6.Українська громада:

У липні 2018 р. у Туніській Республіці було офіційно зареєстровано громадську організацію закордонних українців - Асоціацію «Берегиня».

З 2014 р. за сприяння Посольства України у Тунісі функціонує українська суботня школа, яку відвідує близько 20 дітей-громадян України.

7.Співробітництво у освітній сфері: У 2020/2021 роках в Україні навчалося 756 студентів з Тунісу, у 2021/2022 роках – 969.

8.Дипломатичне представництво України: Посольство України у Туніській Республіці функціонує з вересня 1996 р.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Уганда

1.Дата визнання України: 13 лютого 1992 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 7 вересня 1994 р.

3.Політичні відносини:

Двосторонні органи високого рівня відсутні. Уганда належить до зони відповідальності Посольства України в Республіці Кенія. Посольство Уганди в Україні за сумісництвом розташоване у м. москва. Двосторонні візити високого та найвищого рівнів між Україною та Угандою не здійснювались.

4.Торговельно-економічні відносини: 

У 2021 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між країнами становив 24,266 млн. дол. США.

Експорт товарів склав 15,406 млн. дол. США, що на 587,7 % більше, ніж у 2020 р., імпорт – 7,475 млн. дол. США, що на 125,2 % більше ніж у 2020 р. Позитивне для України сальдо – 7,931 млн. дол. США.          

Основні статті українського експорту: зернові культури (70,3%), котли і машини (17,4%), цукор та кондитерські виробии (5,4%), алкогольні та безалкогнольні напої, оцет (2,2%), засоби наземного транспорту крім залізничного (1%). 

Основні статті імпорту із Уганди: кава та чай (60,1%), котли і машини (18,2%), тютюн і промислові замінники тютюну (13,3%), літальні апарати (4,7%).

За 2021 р. обсяг торгівлі послугами склав 1 млн. 385 тис. дол. США.  Експорт послуг з України до Уганди склав 952 тис. дол. США (763,6% від аналогічного періоду 2020 року), причому послуги, пов’язані з подорожами  на суму 37 тис. дол. США склали лише 3,9% від загального експорту. Імпорт послуг з Уганди в Україну склав 433 тис. дол США. Основою статтею експорту-імпорту послуг між Україною та Угандою були «послуги з ремонту та технічного обслуговування, що не віднесені до інших категорій».

5.Культурно-гуманітарне співробітництво:

За останньою інформацією Міністерства освіти і науки України, у вищих освітніх закладах України навчалось 27 громадянина Республіки Уганда.

6.Науково-технічне співробітництво:

Перебуває на початковій стадії розвитку.

7.Договірно-правова база: 

1. Протокол про встановлення дипломатичних відносин від 07.09.1994 р.          

2. Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Уганда у галузі військового співробітництва, від 18.02.1995 р.    

8.Українська громада:

На території Уганди проживають 4 громадянина  України.  

9.Дипломатичне представництво: Посольство України в Республіці Кенія.

Двосторонні відносини між Україною та Центральноафриканською республікою (ЦАР)

1.Визнання незалежності України: 14.06.1995 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 14.06.1995 р.

3.Політичні відносини: 2017 р. – робочий візит в Україну Державного міністра, директора Кабінету Президента ЦАР.

4.Торговельно-економічне співробітництво: у 2021 р. загальний товарообіг між Україною і ЦАР становив 1,914 млн дол. США, з них експорт товарів з України до ЦАР – 1,427 млн дол. США (+182% в порівнянні з 2020 роком)імпорт товарів з ЦАР в Україну - 0,487 млн. дол. США (+115787 % в порівнянні з 2020 роком), позитивне сальдо – 0,940 млн дол. США. Основні товарні позиції українського експорту – м’ясо та їстівні субпродукти (45%), реактори ядерні, котли, машини (27%), жири та олії (7,4%), електричні машини (6,9%).

5.Договірно-правова база: Угода між Урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республік та Урядом Центральноафриканської Республіки про повітряне сполучення від 25 грудня 1965 року.

6.Українська громада у Центральноафриканській Республіці відсутня.

7.Дипломатичне представництво України: ЦАР віднесено до зони відповідальності Посольства України у Королівстві Марокко (крім консульських питань, які віднесені до Посольства України у Республіці Туніс).

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Чад

1.Визнання України: 20 лютого 1993 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 27 липня 1993 р.

3.Політичні відносини:

Липень 2004 р. - офіційний візит в Україну Міністра національної оборони, колишніх бійців та жертв війни Чаду.

20-23 лютого 2006 р. - візит в Україну делегації Республіки Чад на чолі з Міністром шахт та енергетики.

21 травня 2022 року проведено розмову телефоном міністрів закордонних справ України і Республіки Чад.

4.Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, двосторонній товарообіг у 2021 р. склав 2,93 млн дол. США (складається, в основному, з українського експорту).

5.Співробітництво в освітній сфері:

У 2020/2021 роках в Україні навчалося 5 студентів з Чаду, у 2021/2022 роках – 4.

6.Договірно-правова база:

На розгляді чадійської сторони перебувають проєкт Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Республіки Чад про торговельне, економічне, наукове та технічне співробітництво.

7.Українська громада:

Українська діаспора у Республіці Чад, яка б мала організаційне оформлення, громадське чи культурне представництво, відсутня. У країні проживає невелика кількість громадян України

8.Дипломатичне представництво України: Республіка Чад відноситься до зони відповідальності Посольства України в Тунісі.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux