Чорноморський банк торгівлі та розвитку (ЧБТР) був заснований в 1998 році на підставі відповідної Угоди між країнами-членами ОЧЕС, підписаної в Тбілісі 30 червня 1994 року з метою поглиблення інтеграції та зміцнення зв’язків між країнами Чорноморського економічного співробітництва.
Співзасновниками банку стали 11 країн:
Албанія, Вірменія, Азербайджан, Болгарія, Грузія, Греція, Молдова, Румунія, Російська Федерація, Туреччина та Україна. Найбільшими акціонерами Банку є Росія, Туреччина і Греція, частка яких у статутному капіталі складає по 16,5%. Частка Румунії – 14%. Україна і Болгарія мають по 13,5% акцій, Азербайджан – 5%, Албанія – 2%, Вірменія і Молдова – по 1%, Грузія – 0,5%. Початковий статутний капітал Банку, який складав 1,2 млрд євро, збільшено у 2022 році до 3,45 млрд євро. У вересні 2016 року агенцією Moodyʼs Банку присвоєно кредитний рейтинг на рівні «А2» (стабільний). Проте до кінця 2022 року він знизився до «Са» (дуже спекулятивний). Основна причина пониження рейтингу пов’язана з негативним впливом повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року на якість активів і результативність Банку.
Формально Банк розпочав свою роботу з 1 червня 1999 року, хоча урочиста церемонія його відкриття відбулася 21 червня 1999 року в м. Салоніки (Греція), де сьогодні знаходиться Центральний офіс ЧБТР.
Рада керуючих та Рада директорів – є керівними органами банку.
Рада керуючих, до якої входять по одному представнику від кожної країни, визначає головні напрямки діяльності, призначає президента та розглядає і затверджує основні результати фінансової діяльності Банку. Від України до Ради керуючих входить Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Ю. Свириденко.
Рада директорів, до якої також входять по одному представнику від кожної країни, здійснює нагляд над проведенням Банком операцій у відповідності зі Статутом Банку. До Ради директорів входить заступник Міністра економіки України - Торговий представник України Тарас Качка.
На сьогоднішній день Президентом ЧБТР є представник Туреччини Серхат Кьоксал, призначений на цю посаду 16 липня 2022 року терміном на чотири роки.
Пріоритетними для банку є питання, що стосуються транспортних сполучень, енергетики, сільського господарства, торгівлі тощо. Банк пропонує країнам ОЧЕС технічну й консультативну допомогу у виробленні ефективної економічної політики, засновує спеціальні фонди, сприяє інвестуванню в економічні та соціальні проекти, надає гарантії та бере участь у гарантіях і фінансових структурах державного й приватного секторів, поглиблює співпрацю міжнародних фінансових установ розвитку з національними агенціями фінансів і розвитку країн-учасниць тощо. Враховуючи особливості країн-учасниць, які перебувають на різних етапах розвитку і переходу до ринкових відносин, ЧБТР надає їм допомогу в проведенні структурних економічних реформ, сприяє розвитку конкуренції, приватизації, підприємництва та зміцненню економічних зв’язків між країнами ЧЕС.
ЧБТР здійснює свою діяльність на основі загальноприйнятої практики великих міжнародних банківських інституцій, зокрема стосовно фінансування проектів та надання кредитів. Першим проектом, який був профінансований ЧБТР, став проект реконструкції газопроводу, що проходить територією України і яким постачається російський газ на Балкани та до Туреччини. З цією метою у 2000 році ЧБТР було виділено кредит у сумі 12 млн. дол. США для проведення реконструкції газокомпресорної станції в селищі Тарутіно (Одеська обл.).
За час своєї діяльності Правлінням ЧБТР схвалена участь у 53 проектах в Україні на загальну суму 963,5 млн євро. Станом на кінець 2022 року підписано 52 угоди на суму 927,9 млн євро, профінансовано 49 проектів на суму 914,2 млн євро.