• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Стан співробітництва України в рамках ОЧЕС
Опубліковано 25 жовтня 2019 року о 17:38

В рамках ОЧЕС Україна бере активну участь в роботі допоміжних органів ОЧЕС, а також її інституцій – Парламентської асамблеї ЧЕС, Чорноморського банку торгівлі та розвитку, Ділової ради ЧЕС та Міжнародного центру чорноморських досліджень.

У контексті секторального економічного партнерства слід відзначити особливий інтерес України до таких сфер співробітництва як транспорт, економіка, енергетика, інформаційно-комунікаційні технології, туризм тощо. Зокрема, протягом 2006-2008 років Україна координувала діяльність Робочої групи ОЧЕС з інформаційно-комунікаційних технологій. Було налагоджено співпрацю ОЧЕС з Міжнародним союзом електрозв’язку та відповідними установами ООН у цій сфері. У 2008 році країнами ОЧЕС створено Чорноморський форум регуляторних органів у сфері мовлення.

У 2008-2009 роках Україна була координатором Робочої групи з митних питань та вийшла з ініціативою створити міжнародний механізм з обміну попередньою інформацією між митними адміністраціями країн ОЧЕС. З цією метою у 2009 р. у Києві була проведена  зустріч голів митних адміністрацій країн ОЧЕС, в роботі якої також взяли участь представники Єврокомісії. Зустріч голів митних організацій Туреччини і України також відбулась у жовтні 2012 року у Стамбулі, а 15 листопада 2012 року представники Держмитслужби України взяли участь у засіданні РГ ОЧЕС з митних питань.

У сфері енергетики з боку ОЧЕС налагоджено співпрацю з такими міжнародними організаціями як Енергетична Хартія та USAID. Україна, в рамках її головування в ОЧЕС у 2007-2008 роках, провела 9 квітня 2008 р. у Києві зустріч Міністрів енергетики країн-членів ОЧЕС.

На засіданні РМЗС 15 грудня 2017 року Україну призначено країною-координатором РГ з енергетики на дворічний період, починаючи з 1 січня 2018 року. 15 травня 2018 року в штаб-квартирі ОЧЕС відбулося засідання РГ з енергетики, на якому було представлено проект Плану дій РГ на 2018-2019 роки, підготовлений Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.

Україна бере активну участь у діяльності ОЧЕС із боротьби із організованою злочинністю. Ця робота відбувається в рамках відповідної Робочої групи та Мережі офіцерів зв’язку із боротьби із організованою злочинністю. На цьому напрямку ОЧЕС налагодила зв’язки з  Управлінням ООН з питань боротьби з наркотиками та злочинністю (УНЗ ООН) та Міжнародною організацією міграції. 23 листопада 2012 року делегація України взяла участь у засіданні Міністрів внутрішніх справ країн-членів ОЧЕС.

У питанні співробітництва ОЧЕС з подолання наслідків надзвичайних ситуацій Україна також є одним із активних членів Організації. Україна неодноразово була координатором відповідної групи. 4 квітня 2008 р. в Одесі Робоча група ОЧЕС зі співробітництва в надзвичайних ситуаціях ухвалила базові документи із створення Мережі офіцерів зв’язку з надзвичайних ситуацій. Здійснюються заходи з налагодження співробітництва зі структурами ООН та МФЧХ.

Участь України в ОЧЕС з питань захисту навколишнього середовища відбувається в рамках відповідного плану дій. Налагоджена співпраця ОЧЕС з ПРООН та Чорноморською комісією. У 2009 р. Робоча група ОЧЕС ухвалила концепцію з підготовки спільного ОЧЕС-ПРООН проекту «Вироблення стратегії із захисту Чорного моря в контексті зміни клімату». На цьому напрямку започатковано кілька проектів в рамках Фонду розвитку проектів.

Україна бере активну участь в діяльності ОЧЕС, що стосується гуманітарної сфери (культура, освіта, наука і технології тощо). На сьогоднішній день в гуманітарній сфері ОЧЕС має потужну підтримку Міжнародного центру чорноморських досліджень. Також налагоджені стосунки з Мережею університетів Чорноморського регіону.

Приділяючи окрему увагу поглибленню співробітництва у культурно-гуманітарній сфері, Міністерством культури України було відпрацьовано та у серпні 2013 року представлено на розгляд проект Меморандуму про збереження культурної спадщини.

30 червня 2015 року Україна завершила координацію діяльності трьох Робочих груп ОЧЕС – з туризму, з транспорту, з торгівлі та економічного розвитку. На засіданні РМЗС в Одесі (19 червня 2013 року) Україна заявила про готовність координувати діяльність робочої групи з торгівлі та економічного розвитку, яка впродовж чотирьох років координувалася Секретаріатом ОЧЕС. У період головування України в ОЧЕС у травні 2013 року в м. Ялта було проведене засідання міністрів економіки. За ініціативою України з 2013 року введено практику проведення спільних засідань Робочих груп з митних питань, а також з торгівлі та економічного розвитку, що дозволяє обговорювати суміжні проблемні питання, які стосуються зазначених сфер співробітництва.

Координуючи діяльність Робочої групи з туризму, у рамках Міжнародного  Чорноморського туристичного форуму у м. Ялта у лютому 2013 та 2014 років Україна провела засідання цієї групи, а також засідання міністрів, до сфери відповідальності яких належать питання туризму (10 жовтня 2013 року, м. Київ).

На 24-му засіданні РМЗС, що проходило 08 червня 2011 року у м. Бухарест (Румунія), Україну було призначено країною-координатором Робочої групи ОЧЕС з транспорту. У період з 26 по 28 листопада 2012 року делегація України на рівні заступника Міністра інфраструктури України взяла участь у засіданні Міністрів транспорту країн-членів ОЧЕС, а також засіданнях Робочої групи ОЧЕС з транспорту та Керівного комітету ОЧЕС зі спрощення автомобільних перевезень, які проходили в Ізмірі (Туреччина).

Делегація України на чолі з Міністром інфраструктури України також взяла участь у засіданні міністрів транспорту, що проходило 15 квітня 2014 року у Софії (Болгарія). На зазначеній зустрічі відбулася окрема тристороння зустріч міністрів транспорту України, Румунії і Молдови, на якій було остаточно погоджено маршрут Чорноморської окружної магістралі, який проходитиме територіями цих країн.

17 листопада 2017 року у Києві проведено зустріч міністрів транспорту країн-членів ОЧЕС на тему: «Розвиток інфраструктури у Чорноморському регіоні та ефективна реалізація спільних проектів», під час якої обговорено перспективи розвитку інфраструктури у регіоні ЧЕС та реалізації транспортних проектів регіонального значення, таких як Чорноморська окружна автомагістраль та морські магістралі, з урахуванням поточної ситуації в регіоні та тимчасовою окупацією Росією АР Крим.

Останнє головування України в ОЧЕС проходило з 01 липня по 31 грудня 2017 року та було спрямоване як на підвищення ефективності та забезпечення поточної діяльності Організації, так і на реалізацію завдань і інтересів, пріоритетних для України, у першу чергу щодо розвитку економічного співробітництва в умовах безпекової кризи в регіоні, пов’язаної з російською агресією.

Декларація Саміту присвяченому 25-ій річниці створення ОЧЕС

Ми, Глави Держав та Урядів країн-членів Організації Чорноморського Економічного Співробітництва (ОЧЕС), зустрілись у м.Стамбул 22 травня 2017, щоб відзначити 25-ту річницю створення ОЧЕС,

Підтверджуючи свою прихильність принципам Статуту ООН та Хельсінкського Підсумкового Акту, Паризького Статуту Нової Європи, а також загальновизнаним нормам та принципам міжнародного права,

Визнаючи свої зобов’язання стосовно принципів та цілей ОЧЕС, а також Декларацій попередніх Самітів,

Підкреслюючи наше бажання перетворити Чорноморський регіон в зону миру, стабільності та процвітання,

Визнаючи, що протягом 25-ти років, що минули ОЧЕС затвердила себе зрілою, розвиненою та інституалізованою організацією, яка сприяє регіональному співробітництву та економічному розвитку,

Усвідомлюючи той факт, що ОЧЕС має оперативніше реагувати на економічні виклики регіонального та міжнародного середовища в умовах сучасного глобалізованого світу,

Висловлюючи свою налаштованість зміцнювати значення ОЧЕС у регіональному та міжнародному вимірах економічного співробітництва,

Декларуємо наступне:

  1. Ми зазначаємо, що Саміт з приводу 25-ої річниці створення ОЧЕС слугує віхою нашого спільного прагнення надати поштовх 25-ти річному співробітництву між країнами-членами ОЧЕС та надає можливість обмінятись думками на найвищому рівні щодо подальшого розвитку нашого співробітництва задля користі та процвітання наших народів протягом наступних десятирічь.
  2. Ми підкреслюємо, що протягом 25-ти років свого існування ОЧЕС сприяла розвитку економічних відносин між країнами-членами з метою зміцнення миру, стабільності, діалогу та взаєморозуміння у Чорноморському регіоні.
  3. Ми підтвердили нашу рішучість діяти в дусі дружби і добросусідства, та посилювати взаємоповагу та довіру, діалог та співробітництво між країнами-членами.
  4. Ми поділяємо спільну точку зору, що з метою зростання дієвості та ефективності ОЧЕС, та досягнення для неї кращого майбутнього, країни-члени мають продовжити та завершити у найближчому майбутньому процес реформування організації на базі консенсусу та прагнути повної, збалансованої та професійної представленості в Постійному Міжнародному Секретаріаті ОЧЕС.
  5. Ми наголошуємо, що економічне співробітництво між країнами-членами ОЧЕС має здійснюватися у відповідності до міжнародного права.
  6. Ми цінуємо те, що Економічний порядок денний ОЧЕС зі Зміцнення Партнерства, схвалений на Саміті присвяченому 20-ій річниці ОЧЕС у 2012 році визначає конкретні засади посилення нашого співробітництва.
  7. Ми підтримуємо більше залучення приватного сектора до співробітництва ОЧЕС та посилену синергію між державним та приватним секторами з метою покращення бізнес-середовища у регіоні для наших підприємців. З цією метою, ми вітаємо зусилля спрямовані на оновлення Ділової Ради ОЧЕС, яка є компетентним органом нашої Організації.
  8. Водночас, ми високо цінуємо значення та внесок інших органів ОЧЕС, а саме: Парламентської Асамблеї ОЧЕС (ПАЧЕС), Чорноморського банку торгівлі та розвитку (ЧБТР), а також Міжнародного Центру Чорноморських Досліджень (МЦЧД) до просування регіонального співробітництва та закликаємо їх посилити координацію, та взаємодоповнюваність з метою розвитку регіону.
  9. Ми поділяємо спільне бачення щодо розвитку нашого співробітництва на основі проектно-орієнтовного та результативного підходу у галузях сільського господарства та сільської промисловості, банківської справи та фінансів, протидії організованій злочинності, митних питань, освіти, взаємодопомоги під час надзвичайних ситуацій, енергетики, захисту навколишнього середовища, охорони здоров’я та фармацевтики, інформації та інформаційних технологій, інституційного оновлення та ефективного управління, науки та технологій, малого та середнього підприємництва, туризму, культури, торгівлі, економічного розвитку та транспорту.
  10. У цьому зв’язку, ми підкреслюємо важливість раціоналізації діяльності Робочих Груп ОЧЕС, які є ведучою силою нашої Організації, включно із активним залученням до їх роботи експертів.
  11. Відзначаючи, що доставка є невіддільною від торгівлі, економічного співробітництва та туризму в Чорноморському регіоні, ми підтримуємо зусилля, що спрямовані на забезпечення додаткових, безпечних та ефективних варіантів морського транспорту для існуючих і майбутніх потоків між державами-членами ОЧЕС, Європи та Азії, а також сприяти участі національних економік держав-членів ОЧЕС в світовій економіці. Ми надаємо великого значення безпеці судноплавства в Чорноморському регіоні у відповідності до міжнародних норм і правил.
  12. Ми вважаємо, що ефективна реалізація конкретних спільних проектів транспортної інфраструктури, таких як Чорноморська кільцева автомагістраль та морські магістралі в регіоні ОЧЕС сприятиме зростанню обсягів торгівлі, інвестицій у сфері туризму та транспорту, а також успіху ОЧЕС.
  13. Ми визнаємо, що добре розвинена інфраструктура інформаційно-комунікаційних мереж, таких як Транс-євразійська інформаційна супермагістраль є однією з основних технологічних систем забезпечення цифрових можливостей.
  14. Ми вітаємо кроки, спрямовані на зміцнення проектно-орієнтовного виміру ОЧЕС і визнаємо потребу подальшого розвитку проектного потенціалу ОЧЕС через Фонд розвитку проектів, групу управління проектами та механізму сприяння проектам.
  15. Ми відзначаємо, що Порядок денний 2030 для сталого розвитку ООН, включаючи «Цілі сталого розвитку» становлять універсальну та амбітну основу глобальних зусиль у сфері розвитку. Ми нагадуємо, що інтерес ОЧЕС в сприянні реалізації програми Порядок денний для сталого розвитку 2030 вже визнаний в резолюції Генеральної Асамблеї ООН №71/18 від 21 листопада 2016 року «Співпраця між Організацією Об’єднаних Націй та Організацією Чорноморсько-економічного співробітництва». Оскільки це питання буде одним з важливих пунктів порядку денного наступного десятиліття, ми поділяємо спільну мету зробити ОЧЕС важливим партнером в досягненні цілей сталого розвитку в регіональному масштабі.
  16. Ми зобов’язуємося сприяти залученню в економіку малих та середніх підприємств, сімейних ферм, жінок, молоді, осіб з обмеженими можливостями, біженців та внутрішньо переміщених осіб, щоб зробити свій внесок у розв’язання нереалізованого потенціалу в регіоні, котрий має життєво важливе значення для сталого економічного розвитку в усіх державах-членах ОЧЕС.
  17. Ми цінуємо важливу роль молодих підприємців, котрі є головним локомотивом креативності та інновацій в наших економіках.
  18. Ми вітаємо спільні заяви, ухвалені на четвертій зустрічі Міністрів економіки держав-членів ОЧЕС, що відбулася 11 травня 2017 року, а також на другій зустрічі Міністрів сільського господарства держав-членів ОЧЕС, котра відбулася 17 травня 2017 року у Стамбулі.
  19. Ми відзначаємо, що рівень сучасної міграції та криза біженців, як це визнано ООН, стали безпрецедентними з часів Другої світової війни. Ми прагнемо виявити спільне почуття солідарності та співробітництва в задоволенні потреб внутрішньо переміщених осіб, мігрантів та біженців в регіоні ОЧЕС та поза його межами. Ми підкреслюємо нагальну необхідність усунення корінних причин цих великих потоків людей.
  20. Ми виступаємо проти всіх проявів тероризму незалежно від його джерел, мотивації чи цілі. Ми будемо продовжувати відігравати свою роль в міжнародній солідарності та боротьбі з тероризмом.
  21. Ми підтверджуємо нашу готовність до розвитку та подальшого зміцнення плідної співпраці з іншими міжнародними і регіональними організаціями, установами та ініціативами на основі взаємного інтересу та взаємодоповнюваності.
  22. Ми надаємо значення зміцненню взаємодії між ОЧЕС та ЄС і підтверджуємо наше зобов’язання сприяти прагматичному, проектно-орієнтованому та взаємовигідному співробітництву.
  23. Ми підкреслюємо цінний внесок спостерігачів ОЧЕС та секторальних партнерів по діалогу до діяльності ОЧЕС і підтверджуємо нашу готовність продовжувати пошук нових конкретних напрямків співпраці з ними.
  24. Відзначаючи, що перебазування Міжнародного Секретаріату ОЧЕС в нове приміщення збігається з 25-річчям ОЧЕС, ми висловлюємо нашу вдячність уряду Турецької Республіки, в якості країни перебування штаб-квартири ОЧЕС, а також за забезпечення Секретаріату ОЧЕС сучасними умовами праці.
  25. Ми висловлюємо вдячність уряду та народу Турецької Республіки за теплу гостинність та успішну організацію 25-го Ювілейного саміту ОЧЕС в Стамбулі, що є батьківщиною нашої Організації.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux