• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Стенограма брифінгу Речника МЗС України Георгія Тихого від 20.12.2024
Опубліковано 20 грудня 2024 року о 15:15

Добрий день, шановні журналісти! 

Ось така у нас атмосфера: під час тривог проводимо брифінги. Колеги, я вам дякую, що ви прийшли сьогодні.

Сьогоднішній ранок почався, як ви всі знаєте, зі звичних вибухів у столиці. Черговий підлий удар п'ятьма балістичними ракетами по Києву. Можна сказати, що Путін підтвердив надане йому вчора Президентом України «почесне звання». Важливо уточнити, що Росія нанесла цієї ночі удари не лише по Києву, але й по Кривому Рогу, Херсону та інших містах і громадах. Є загиблі та поранені. У Києві обстріл, серед іншого, пошкодив одну з найвидатніших пам'яток — Костел Святого Миколая, створений архітектором Владиславом Городецьким.

Ми вже поінформували міжнародних партнерів про ці удари та їх наслідки. Крім того, сьогодні в Києві внаслідок обстрілу зазнали пошкоджень низка посольств. Я от вам навіть приніс фотографії, як це виглядає. Бачите, це автомобіль з дипломатичними номерами, який належить одній із дипломатичних установ. Ось приміщення посольства. Ви бачите, як це виглядає.

Усі ці посольства розташовані в одному будинку, який зазнав суттєвих пошкоджень внаслідок російського ракетного удару. Це посольства Албанії, Аргентини, Палестини, Північної Македонії, Португалії та Чорногорії. У приміщеннях вибиті вікна, двері, пошкоджені фрагменти стелі. Це абсолютно варварський напад і удар з боку Росії по дипломатичних установах. Ви знаєте, що у світі це вважається перетином усіх можливих червоних ліній.

Взагалі, правила міжнародного права передбачають недоторканність дипломатичних установ, і ці удари є черговим підтвердженням статусу Росії як абсолютного варвара. Будинок перебуває на балансі генеральної дирекції з обслуговування дипломатичних представництв. Можу підтвердити, що українська сторона вже проводить оцінку рівня пошкоджень та займається ліквідацією їх наслідків. На щастя, станом на зараз, за нашою інформацією, ніхто з іноземних колег-дипломатів не постраждав.

Але це, знову ж таки, ще одне нагадування про варварську російську агресію проти України, зокрема для людей у цих країнах. Це також нагадування, що ця агресія має завершитися справедливим миром, який можна досягти лише завдяки силі та об’єднанню міжнародних зусиль для посилення України та збільшення ціни війни для агресора.

Перед тим як перейдемо до ваших запитань, я хотів би підсумувати кілька важливих цифр. Минулого тижня виповнилося 100 днів перебування Андрія Сибіги на посаді міністра закордонних справ України. Ми підрахували, що за цей час, точніше за 107 днів, Андрій Сибіга провів майже 160 офіційних контактів і заходів, зокрема понад 40 телефонних розмов, 98 зустрічей та заходів за кордоном і 19 заходів та зустрічей в Україні.

Крім того, у сфері економічної дипломатії підбито підсумки року. Станом на кінець року, на спеціально розробленій платформі NAZOVNI Міністерства закордонних справ зареєструвалися понад 2 тисячі українських компаній, які уклали з іноземними партнерами понад 300 контрактів на суму від 13 тисяч доларів до 2,5 мільйона євро.

На цьому все. Давайте перейдемо до ваших запитань. Більше часу приділимо саме тому, що вас цікавить. Хто хоче почати? Прошу, традиційно.

Запитання ЗМІ

  • За підсумками ваших перемовин і подій, що відбулися в Брюсселі, перше питання стосується 19 систем ППО, про які міністр Сибіга просив ще на засіданні міністрів закордонних справ у грудні. Чи можете розкрити інформацію, хто з країн погодився, яка кількість країн дала згоду на передачу, і у які терміни це може відбутися? Друге питання стосується миротворчих місій. Чи може МЗС України підтвердити інформацію, що дійсно є 5–8 країн Європейського Союзу, які готові відправити свої війська в Україну після встановлення миру або режиму припинення вогню? І головне: яка для нас буде гарантія безпеки? Хто визначатиме, які війська, з якими засобами, де саме вони будуть розташовані, та що вони робитимуть, якщо Росія випустить снаряд або балістичну ракету, чи завдасть удару “Шахедом” по цих контингентах? Дякую.

Щодо 19 систем ППО. По-перше, ми вітаємо сигнал від Генерального секретаря НАТО Марка Рютте про важливість постачання цих систем. Можу підтвердити, що по деяких із них вже є розуміння, які саме це системи і де вони зараз знаходяться. Робота над їх доставкою до України триває, і мета – зробити це якомога швидше. Більше деталей я не розкриватиму. Як ви знаєте, ми ніколи не повідомляємо, коли, скільки та які саме системи надійшли. Ворогові ця інформація не потрібна.

Проте ця робота йде дуже активно. Це є пріоритетом міністра Сибіги та президента України Володимира Зеленського – залучити всі необхідні системи. Нагадаю, вони потрібні для захисту критично важливих об'єктів, зокрема для забезпечення енергетичної стійкості України на тлі масованих обстрілів.

Щодо військових контингентів. Можу підтвердити: вчора президент заявив, що Україна підтримує ініціативу Франції про можливе розміщення військового контингенту в межах гарантій безпеки, які наразі обговорюються серед європейських країн. Дійсно, крім Франції є ще кілька країн, які висловлюють готовність зробити такий крок.

Знову ж таки, в межах ініціативи Франції ми вітаємо цю готовність. Проте про конкретні деталі – коли і де саме можуть бути розміщені ці контингенти – поки що рано говорити. Це загальна дискусія, яка стосується можливості і готовності йти на такі кроки. Ми вітаємо такі обговорення і вважаємо, що жодних табу у форматах підтримки України з боку партнерів не повинно бути. Конкретні плани будуть кристалізуватися пізніше.

Україна бере активну участь у цих обговореннях. Це дуже важливо підкреслити. Принцип «нічого про Україну без України» зберігається і залишається непохитним. У всіх цих дискусіях Україна відіграє активну роль, як ви знаєте.

  • Чи готується все ж таки візит президента Зеленського на інавгурацію [Дональда Трампа] в США? І чи вже визначилися з кандидатурами послів, зокрема, посла в США?

Що стосується інавгурації, поки що рано коментувати. Не маю нової інформації, щоб повідомити, лише те, що вже було озвучено в інформаційному просторі.

Що стосується послів, розумію вашу зацікавленість у цьому питанні. Це кадрове питання завжди викликає інтерес. Проте традиційно не можемо надати конкретну відповідь до появи відповідного указу Президента на його офіційному сайті. Можу підтвердити, що дійсно очікується заміна і відправлення низки послів. Президент України оголосив про такі плани ще в листопаді. Міністр подав низку кандидатур, деякі з них вже затверджені, а деякі очікують на агремани. І частину з них ви дізнаєтеся вже досить скоро.

Можу підтвердити ще раз: питанню заповнення посад послів, частина з яких наразі вакантна, приділяється особлива увага. Ми, як зовнішньополітичне відомство, чудово розуміємо важливість заповнення цих вакансій сильними кандидатами. Такий пошук триває постійно, і міністр проводить цю роботу на регулярній основі. Відповідні кандидатури пропонуються Президенту, який ухвалює рішення про направлення дипломатів до місій. Конкретні прізвища ви дізнаєтеся невдовзі.

  • Питання про контакти з адміністрацією Трампа. Ми вже бачили, що Президент Зеленський зустрічався з ним після перемоги. Голова Офісу Президента їздив із делегацією. Чи відбуваються контакти по лінії МЗС? Чи чекати нам подібних зустрічей пана Сибіги та Марка Рубіо, номінанта на посаду державного секретаря США?

Тут, дивіться, трохи інша ситуація. За всіма цими усталеними практиками, допоки він не призначений держсекретарем, він не може проводити зустрічі чи якісь офіційні переговори. Тому тут не питання конкретно України. Я не думаю, що взагалі, в принципі, будуть якісь офіційні контакти чи переговори до його призначення. Його має затвердити Сенат.

Ви знаєте, що Андрій Сибіга привітав висунення Марка Рубіо на посаду, номінування його на посаду державного секретаря США. Він висловив сподівання, що це буде плідна співпраця, тісний контакт і робота на розвиток стратегічного партнерства України з США. Але що стосується контактів із новим держсекретарем, коли він буде затверджений, думаю, треба чекати інавгурації, а потім затвердження держсекретаря в Сенаті США.

Але ви знаєте, що Андрій Сибіга здійснив візит до США в листопаді. Наприкінці листопада він був, зокрема, і у Вашингтоні. Зустрічався там із представниками обох партій, із представниками обох палат Конгресу США. І, зокрема, із тими людьми, які входять до кола спілкування Дональда Трампа. З ними також проводилися переговори. Тому можна сказати, що на всіх рівнях підтримуються контакти між Україною та США – як із чинною адміністрацією, так і з наступною адміністрацією, з перехідною командою, яка, власне, готує зміну влади.

Це нормально для таких відносин, як україно-американські. Це стратегічне партнерство, глибоке. Нормально, що підтримуються контакти на всіх рівнях. І я думаю, що це абсолютно позитивний сигнал, що насамперед президент України та президент-елект, президент Трамп, підтримують прямий інтенсивний контакт – до виборів, одразу після виборів і пізніше. Це точно хороший сигнал, позитивний.

  • Питання про різдвяне перемир’я, розмови про яке активізувалися напередодні. Володимир Зеленський вчора казав, що не говорив із Віктором Орбаном про це, але Віктор Орбан заявив, що він у режимі постійного очікування цієї розмови. Яка позиція Міністерства закордонних справ щодо ймовірного різдвяного перемир’я? Чи були якісь контакти по лінії Міністерства закордонних справ з угорської сторони?

Ще раз повторюємо, що жодного реального різдвяного перемир’я на столі не існує. Це піар угорської сторони, який ми називаємо «мирним піаром». Для чого вони це роблять? Ймовірно, для своїх внутрішніх політичних міркувань. Жодних реалістичних пропозицій на цю тему на столі переговорів немає. Ми неодноразово просили угорську сторону не займатися маніпуляціями на темі війни, смертей людей і свята Різдва Христового. Це, на нашу думку, цинічні маніпуляції. Тому ми просили угорську сторону припинити ці маніпуляції – як публічно, так і непублічно. Ви бачите, що вони займаються тим, що вважають за потрібне.

І друге питання – про формат «Рамштайн». Дійсно, ми бачили сигнал, що готується засідання у січні. Цей формат, який демонструє свою високу ефективність протягом років повномасштабної агресії, продовжує функціонувати. Ми розраховуємо, що на наступному засіданні будуть важливі оголошення щодо військової підтримки України.

  • Скажіть, будь ласка, чи є якісь конкретні просування у оснащенні бригад з боку партнерів? І стосовно масштабної кібератаки, чи вплине якось на роботу МЗС? 

Щодо озброєння бригад. Це постійна робота, яка ведеться з партнерами. Бригади оснащуються, але ми завжди підкреслюємо, що нам потрібно швидше отримувати цю підтримку для оснащення існуючих бригад. Ще раз повторимо заклик до пришвидшення цієї допомоги, адже в умовах війни все необхідне потрібно "на вчора". Це зрозуміло саме собою, тому закликаємо партнерів ще раз пришвидшити цю підтримку.

На нас, наскільки мені відомо, ця кібератака не вплинула, але дійсно важливо звернути увагу, що вчора відбулася масштабна кібератака проти України, зокрема проти низки реєстрів. Це ще раз свідчить про гібридні загрози, які становить Кремль для всіх. Ви знаєте, що це частина гібридної атаки проти Європи загалом. 

Ми бачимо, що Росія посилила ці гібридні напади – кібератаки, дезінформацію, а також різні акти саботажу, чи як це українською називається, підривної діяльності. Тому це слід розглядати у ширшому контексті гібридного нападу проти Європи. Ми попереджаємо європейських колег, що Росія веде таку активність, і готові ділитися досвідом України у протидії таким загрозам, бо розуміємо, наскільки це небезпечно.

  • Чи можете підтвердити, що Україна зберігала деякі сервери в країнах-партнерах з метою захисту інфраструктури? І чи ці сервери піддалися атаці?

Я не готовий відповісти на це питання і не хочу фантазувати. Давайте запитаємо спеціалістів, які займаються кібербезпекою, і поділимося з вами інформацією. Думаю, це питання краще адресувати до причетних органів. Не хочу фантазувати чи давати імпровізовані відповіді.

  • Чи ще триває обговорення з НАТО, Польщею щодо збиття ракет, дронів поляками? І можливо можете прокоментувати, чи планується розмова Зеленського з Байденом? 

Що стосується збиття ракет і дронів в українському повітряному просторі, позиція України залишається незмінною: необхідне рішення, яке дозволить сусіднім країнам, не лише Польщі, застосовувати свої засоби ППО для збиття ракет і дронів, які загрожують їхньому повітряному простору. Щонайменше це стосується тих ракет і дронів, які прямують у напрямку цих країн.

Це, в принципі, логічно. Ми вважаємо, що це, по-перше, посилює безпеку цих країн, якщо вони можуть збити ракету, яка загрожує їхньому повітряному простору, до того, як вона в нього потрапить. Це відповідає їхнім національним інтересам.

По-друге, згідно з міжнародним правом, це не є ані ескалацією, ані участю країни у війні, якщо вона збиває ракету чи дрон. Ракета чи дрон не є носіями суверенітету країни, відповідно до всіх норм міжнародного права. Така дія не може розглядатися як вступ у війну чи участь країни у війні. Більше того, ми вважаємо це гуманітарною акцією – збивати ракети й дрони, які летять на цивільне населення та інфраструктуру.

Ми розуміємо, що для такого рішення потрібна підтримка не лише на рівні окремих країн, а й ширше рішення, яке матиме підтримку серед більшої кількості держав. Ми працюємо над цим, як із сусідніми країнами, так і з ширшим колом партнерів, щоб створити коаліцію на підтримку цього рішення.

Ця робота триває. Коли будуть конкретні результати, ми обов’язково про це повідомимо. Поки що не хочу забігати наперед.

  • Чи МЗС долучено до підготовки візиту Кіта Келлога в січні? Якщо так, чи можете повідомити про якісь подробиці? І чи правильно розумію, що наразі головний пріоритет для України – це посилення всіх можливих варіантів військово-фінансової підтримки України, а не переговори? В першу чергу ми говоримо про посилення держави, а не робимо ставку на теоретичні переговори, які можуть бути, так як про це оголошує Трамп. 

Ви запитали про Келлога, я згадав, що забув відповісти на питання про дзвінок Байдена. Дивіться, така робота над телефоном і цим розмовами, вона йде в принципі постійно. Тому така робота триває зараз. По конкретних датах поки рановато говорити, побачимо.

Ми залучені, як зовнішнє політичне відомство, до підготовки візиту спецпредставника генерала Келлога до України. Попередньо визначена дата цього візиту, дату я називати не буду з безпекових маркувань, але можу підтвердити, що ми чекаємо на генерала Келлога в Україні, будемо раді його приймати, будемо раді з ним провести спілкування, дискусію, донести свою точку зору.

Насамперед, донести інформацію з українського боку, яку важливо враховувати при розробці бачення новою командою шляхів до досягнення справедливого меду. Чи є пріоритетом, давайте не будемо так протиставляти, це не зовсім коректне протиставлення одного та іншого. 

Для України безумовним пріоритетом залишається посилення України, військових спроможностей, фінансово-енергетичної стійкості, загалом посилення позиції України. Для нас пріоритетом залишається спільшення ціни агресії, ціни війни для агресора. Ми вважаємо, що це теж ключовий елемент. 

Крім посилення України, треба послаблювати агресора, збільшувати ціну за війну. Це і санкції, і замороження активів, і тіньовий флот, і все решта. А те, що стосується дипломатичного треку, Україна теж ніколи не відмовлялася. У нас є його перше чітке бачення – Формула миру, того, як має виглядати справедливий мир. 

Тому Україна дипломатичні зусилля проодила протягом всього 2024 року проводила. Ви знаєте, і перший Глобальний Саміт миру, і подальші конференції за пунктами Формули миру. Тому Україна на дипломатичному треку дуже активна цього року і продовжить бути. І це, розумієте, ці процеси можуть цілком йти паралельно. Дипломатичний процес, військовий процес, посилення України, санкції проти агресора. Так, власне, відбувається.

Я думаю, що нашій аудиторії теж важливо пояснювати разом із вами, вашими зусиллями, що ці процеси – це не "або-або". Усе це може відбуватися паралельно, як ми бачимо зараз.

  • Так, ще одне уточнення щодо вчорашньої заяви пана Блінкена, що Україна зараз має визначитися, чи продовжувати боротьбу, чи спрямувати всі зусилля на переговори? Яка наша відповідь МЗС цьому? Чи справді зараз Україна обирає між продовженням бойових дій, продовженням боротьби, чи варіантом сісти за стіл перемовин з Росією? Знаємо нашу позицію, що це має бути за участі Європейського Союзу і НАТО. Чи можете це підтвердити?

Дивіться, давайте ми всі разом розвернемо нарешті цей дискурс. Нехай Путін і Росія думають, коли вони сідають за стіл переговорів. Путін і Росія напали на Україну. Україна захищається від агресії. Перед Україною стоїть екзистенційне питання існування нашої держави і виживання наших людей. 

Тому, я думаю, що міжнародна спільнота і медіасередовище, експерти можуть спрямувати свої погляди на Кремль і запитати, коли, власне, Росія збирається закінчувати війну. А якщо не збирається поки що, то треба підвищити тиск, для того щоб вона збиралася завершувати війну. І треба підвищити ціну за цю агресію, щоб з'явилося в Москві бажання завершувати цю війну.

Зараз, станом на зараз, ми бачимо бажання Москви розширювати агресію, залучати військових Північної Кореї, обстрілювати нашу ядерну енергетику, застосовувати балістичні ракети середньої дальності. Це все – кроки на розширення війни.

І ми доносимо нашим партнерам просту позицію: для того щоб у Москві з'явилося бажання вести переговори, шукати миру – реального миру, а не просто якихось сурогатів, – треба збільшити тиск на них, щоб ця мотивація з'явилася.

  • Стосовно Сирії, я так розумію, чи є від них запит на відправку нашої зернової культури? Можливо, ця відправка тривала, тому що до Палестини ми знаємо, що ми відправляли за програмою «Grain from Ukraine». Зараз чи є від них такий запит? Чи будемо це виконувати?

Пропозиція України про надання підтримки продовольчої безпеки Сирії, надання підтримки народу Сирії – серйозна, вона на столі, і зараз вона дуже серйозно й детально пропрацьовується. В тому числі, що саме Україна може відправити – уже є розуміння. І яким чином це доставити – це все дуже активно пропрацьовується. Ви побачите новини, насправді, невдовзі.

Я не хочу розкривати деталі раніше часу, коли це не потрібно. Просто можу сказати, що зараз йде дуже активна робота з імплементації цього рішення. Воно дійсно критично важливе. Ми виступили з цією пропозицією дуже швидко, бо розуміємо, що для простих сирійців зараз дуже складний час, час викликів, і ми як держава можемо прийти на допомогу. І хочемо це зробити.

З їхнього боку, чи є зацікавленість? Безсумнівно. Тому що ця країна дійсно потребує постачання продовольства для підтримання продовольчої безпеки, для забезпечення своїх потреб. І Україна, яка має гуманітарну програму президента України Володимира Зеленського «Зерно з України», може це зробити. Тобто ми над цим продовжимо працювати.

Все? Добре, я вам дякую колеги. Дякую, будемо ще раз раді бачити!

Відео брифінгу за посиланням: https://www.facebook.com/share/v/15ASj4LDJ3/  

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux