• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Міжнародна організація франкофонії
Опубліковано 15 квітня 2021 року о 11:00

Міжнародна організація Франкофонії (далі – МОФ) створена в 1970 році в м.Ніамей (Нігер) за ініціативою президентів Л.Сенгора (Сенегал), Х.Діорі (Нігер) та Х.Бургіби (Туніс) та за сприяння принца Н.Сіанука (Камбоджа) і президента Франції Ж.Помпіду під назвою Агентство культурного та технічного співробітництва. У 2005 р. Організація отримала назву Міжнародна організація Франкофонії. Головне покликання Організації – сприяння розвитку різнопланового співробітництва між повністю або частково франкомовними державами світу.

Коло інтересів МОФ є досить широким і, окрім питань мовно-культурної проблематики, включає такі актуальні напрями міжнародного співробітництва, як:

  • зміцнення миру і безпеки, попередження конфліктів;
  • розвиток демократичних інститутів, захист прав людини;
  • забезпечення сталого розвитку в умовах глобалізації;
  • розширення економічного і технічного співробітництва тощо.

Організацією укладено угоди про співробітництво з численними міжнародними організаціями (зокрема ООН, ЄС, Африканським союзом) МОФ також тісно взаємодіє зі Світовим Банком, ЮНЕСКО, ФАО, ЮНІСЕФ, Африканським банком розвитку та ін.

Організація має представництва при ООН (у Нью-Йорку та Женеві) та при ЄС (у Брюсселі).

Персонал секретаріату МОФ, штаб-квартира якої розташована у Парижі, а також її регіональних представництв налічує близько 300 осіб.

Бюджет МОФ складає близько 85 млн євро, з яких 75% спрямовуються на реалізацію програм та проектів Організації.

До складу МОФ входить 54 повноправні члени: Албанія, Андорра, Бельгія, Бенін, Болгарія, Буркіна-Фасо, Бурунді, Вануату, В'єтнам, Вірменія, Габон, Гаїті, Гвінея, Гвінея-Бісау, Греція, Демократична Республіка Конго, Джибуті, Екваторіальна Гвінея, Єгипет, Кабо-Верде, Камбоджа, Камерун, Канада, Коморські острови, Конго, Кот-д'Івуар, Лаос, Ліван, Люксембург, Маврикій, Мавританія, Мадагаскар, Малі, Македонія, Марокко, Молдова, Монако, Нігер, Руанда, Румунія, Сент-Люсія, Сан-Томе і Принсіпі, Сенегал, Сейшельські острови, Співдружність Домініки, Того, Туніс, Центральноафриканська Республіка, Франція, Чад, Швейцарія) та уряди двох канадських провінцій - Квебеку і Нью-Брансвіку та франкомовного регіону Бельгії – Валонії-Брюссель.

Асоційовані члени – 3 країни: Гана, Катар, Кіпр.

Мають статус спостерігача 23 країни: Австрія, Боснія і Герцеговина, Грузія, Домініканська Республіка, Естонія, Косово, Коста-Рика, Латвія, Литва, Мексика, Мозамбік, ОАЕ, Польща, Сербія, Словаччина, Словенія, Таїланд, Угорщина, Україна, Уругвай, Хорватія, Чехія, Чорногорія.

У зв'язку із внутрішньополітичною ситуацією призупинене членство в МОФ Таїланду та Центральноафриканської Республіки.

Найвищим форумом МОФ є конференція (саміт) глав держав і урядів країн франкофонії. Проводиться один раз на два роки. На самітах обговорюються найголовніші питання економічного, політичного та культурного співробітництва і приймаються Декларація та План дій. Під час саміту та у період до наступного саміту в МОФ головує глава держави чи уряду країни-організатора.

Останній, XVII Cаміт Франкофонії відбувся у м.Єреван (Вірменія) 11-12 жовтня 2018 року. Проведення наступного, XVII Cаміту Франкофонії заплановано на 20-21 листопада 2021 року на о.Джерба (Туніська Республіка).

Конференція міністрів Франкофонії (Міністерська конференція Франкофонії – МКФ) започаткована у 1991 році, забезпечує політичну наступність діяльності Організації між самітами. Очолюється міністром закордонних справ країни-господаря саміту, строк повноважень якого поширюється на один рік до саміту та один рік після нього.

Остання, 37-та МКФ відбулась у Парижі (в онлайн-форматі) 24-25 листопада 2020 року під головуванням Тунісу.

Постійна рада Франкофонії (ПРФ) є постійно діючим інституційним та політичним органом МОФ, до якого кожна країна-член МОФ призначає свого офіційного представника. Головним завданням Ради є підготовка та проведення самітів МОФ, забезпечення виконання рішень самітів і міністерських конференцій.

До складу цього органу МОФ входять персональні представники глав держав і урядів країн, що мають у МОФ статус повноправного члена, або асоційованого члена, або спостерігача.

З огляду на те, що штаб-квартира МОФ знаходиться в Парижі, персональними представниками в ПРФ призначаються, як правило, Посли відповідних країн-членів у Франції (у тому числі від України) та/або за сумісництвом – постійні представники цих країн при міжнародних організаціях, штаб-квартири яких розташовані у Парижі (ЮНЕСКО, ОЕСР). Наразі Персональним представником Президента України у ПРФ призначено Посла України у Франції В.Омельченка.

Генеральний секретар МОФ, який є головною розпорядчою особою Організації і має статус міжнародного чиновника, головує у Постійній раді франкофонії та керує поточною роботою секретаріату МОФ. Цю посаду було вперше запроваджено у 1997 році на саміті МОФ у Ханої, і п’ять років її обіймав колишній Генеральний секретар ООН Бутрос Галі (Єгипет). На 9-му саміті МОФ у Бейруті (жовтень 2002 р.) Генеральним секретарем МОФ було обрано колишнього Президента Сенегалу Абду Діуфа (переобраний у вересні 2006 р. та жовтні 2010 р. на XIII Саміті у м.Монтрьо(Швейцарія).

На XVІІ-му саміті глав держав та урядів МОФ (м.Єреван, Вірменія) у жовтні 2018 року Генеральним секретарем МОФ було обрано пані Луіз Мушіківабо (Руанда), яка вступила на посаду 1 січня 2019 року.

Щороку 20 березня в Парижі відбуваються заходи в рамках Міжнародного дня Франкофонії, на які запрошуються представники 16 міжнародних і регіональних організацій та інституцій (ООН, ЮНЕСКО, Ліги арабських держав, Ради Європи, ЄС, ОБСЄ та ін.).

Україна і МОФ

Україна отримала статус спостерігача в Міжнародній організації Франкофонії під час ХІ Саміту МОФ 28-29 вересня 2006 року у Бухаресті.

Приєднання України до МОФ було схвально сприйнято іншими її членами, які розцінили цей крок нашої держави як серйозний вияв її бажання розвивати широке міжнародне співробітництво, насамперед з країнами Африки та Євросоюзу, як на двосторонній основі, так і в рамках міжнародних організацій.

Приналежність до МОФ дала Україні можливість урізноманітнити канали співробітництва у сферах розвитку демократичних інститутів, модернізації освітніх процесів, участі у діалозі культур, а також посилити наші позиції у міжнародних організаціях, де широко представлені країни франкомовної спільноти.

Україна високо цінує діяльність МОФ у справі розвитку демократії, підтримання миру й стабільності у світі, просуванні культурного та лінгвістичного різноманіття. Членство України в цій Організації, членами якої є понад третина від загальної кількості країн-членів ООН (серед країн – членів МОФ 27 країн є членами ЄС, а 19 – ОБСЄ), розглядається як свідчення усвідомлення її важливої та вагомої ролі у подоланні сучасних викликів глобального та регіонального рівня.

Промовистим підтвердженням такої позиції МОФ можна вважати підсумковий документ 91-ї сесії ПРФ (м.Париж, 28.03.2014 р.), у якому Рада рішуче засудила «будь-яке порушення територіальної цілісності і суверенітету України», а 92-ї сесія ПРФ (м. Париж, 27 червня 2014 р.) ухвалила Резолюцію «Щодо ситуації в Україні», у якій засудила будь-які прояви зовнішнього втручання, спрямовані на підрив територіальної цілісності і суверенітету України та дестабілізацію ситуації в державі. Як наголошено у цьому документі, референдум в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16 березня 2014, не має жодної юридичної сили і не може становити основу для зміни статусу Автономної Республіки Крим або міста Севастополь.

Рада також підтримала Мирний план Президента України Петра Порошенка з врегулювання ситуації на сході України.

Членство України у Міжнародній організації Франкофонії у статусі спостерігача дає нашій країні можливість бути представленою на високому рівні на конференціях міністрів та самітах Франкофонії і вести цілеспрямовану політико-дипломатичну роботу з просування інтересів України на усіх напрямках компетенції МОФ, у тому числі на двосторонньому рівні.

Окрім цього, участь нашої країни в діяльності Організації розглядається як ще одне підтвердження відданості України демократичним цінностям, як свідоцтво активної міжнародної позиції України, готовності відігравати важливу роль в укріпленні демократії, захисті прав людини, забезпеченні сталого розвитку країн та регіонів.

Україна виявляє готовність брати активну участь в різноплановій діяльності МОФ і робити свій внесок у реалізацію основних завдань міжнародного порядку денного – політичного, економічного, природоохоронного, гуманітарного або безпекового характеру.

Наразі Україна вивчає питання щодо можливої участі української збірної команди у ІХ-х Іграх Франкофонії, які відбудуться 19-28 серпня 2022 року у м.Кіншаса (Демократична Республіка Конго).


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux