• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи
Опубліковано 20 липня 2022 року о 15:34

Конгрес  місцевих і регіональних влад  Ради      Європи (далі – Конгрес) (https://www.coe.int/en/web/congress) є  консультативним органом Ради Європи, який діє з 1994 р. в інтересах більш ніж 130 000 органів місцевих і регіональних влад 46-ти держав-членів РЄ.

Національна делегація України у Конгресі на 2021-2026 рр., склад якої затверджений Указом Президента України 54/2021 та Указом Президента України №98/2021 представлена 12-ма представниками України та 12-ма їхніми заступниками (порівно у Палаті місцевих влад та Палаті регіонів Конгресу). Делегацію очолює депутат Київської міської ради Пашинна Лілія Василівна, секретар делегації – Анастасія Яковенко. Термін повноважень делегації розпочався 23 березня 2021 р. Двоє членів української делегації в Конгресі – депутат Рівненської обласної ради С. К. Богатирчук-Кривко та депутат Полтавської міської ради О. А. Деркач – входять до складу Бюро Конгресу, яке забезпечує координацію діяльності Конгресу та його робочих органів.

Пріоритетами Конгресу є зміцнення та захист інтересів органів місцевих і регіональних влад, забезпечення їхньої участі у процесах європейської інтеграції, моніторинг дотримання державами-членами РЄ положень Європейської хартії місцевого самоврядування та спостереження за місцевими й регіональними виборами у цих країнах.

Конгрес:

 • представляє інтереси європейських регіонів та муніципалітетів;
 • є форумом, на якому представники місцевих і регіональних влад обговорюють спільні проблеми, обмінюються досвідом й ознайомлюють уряди зі своїми позиціями;
 • консультує Комітет міністрів та Парламентську асамблею РЄ з усіх аспектів розвитку та реалізації місцевої та регіональної політики;
 • тісно взаємодіє з національними та міжнародними організаціями, які представляють місцеві та регіональні влади;
 • організовує публічні обговорення та конференції на місцевому і регіональному рівнях в усіх державах - членах РЄ з метою активного залучення до цього громадськості, участь якої є важливою для утвердження демократії;
 • готує регулярні доповіді щодо стану місцевої та регіональної демократії у кожній з держав – членів РЄ та країнах, що є кандидатами на вступ; крім того, Конгрес спостерігає за проведення місцевих і регіональних виборів у цих країнах.

Співпраця України з Конгресом

Два основні види діяльності Конгресу у рамках виконання його статутних функцій – моніторинг виконання Європейської хартії місцевого самоврядування та спостереження за виборами – є основними напрямами співпраці Конгресу з Україною та обумовлюють зміст розгляду пов’язаних із нашою країною питань у рамках цього консультативного органу РЄ.

З початку перших циклів моніторингу стану місцевої й регіональної демократії в Україні у 1999 р. Конгрес закликав Уряд нашої країни здійснити реформу місцевого самоврядування. Про необхідність ухвалення відповідного законодавства, яке б відповідало принципам Європейської хартії місцевого самоврядування, йшлося й в ухваленій того ж року Резолюції Парламентської Асамблеї РЄ 1179 (1999) щодо стану  виконання Україною зобов’язань як держави-члена РЄ (http://www.assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=16671&lang=en).

Питання реформи місцевого самоврядування, яка призведе до децентралізації влади в Україні, було одним із основних під час термінових дебатів Конгресу щодо ситуації в Україні 25 березня 2014 р.

Внесення змін   до   Конституції   України   в   частині   децентралізації   влади  з урахуванням усіх наявних напрацювань Конгресу є одним із найбільш актуальних для нашої держави та Конгресу напрямів співпраці, особливо через збройну агресію РФ проти України.

У рамках моніторингу Конгресом виконання нашою державою зобов’язань відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування відбулася низка моніторингових візитів в Україну. За результатами одного з таких візитів (у два етапи) 21-23 травня 2012 р. та 22-23 квітня 2013 р. Конгрес 31 жовтня 2013 р. ухвалив Доповідь та Рекомендацію «Місцева та регіональна демократія в Україні», в яких містяться аналіз стану та проблемних питань місцевої й регіональної демократії в Україні, а також пропозиції щодо їх вирішення, зокрема шляхом якнайшвидшої реалізації реформи місцевого самоврядування. У червні 2014 р. розпочалося пост-моніторингове співробітництво Конгресу з Україною, яке завершилося підписанням 20 березня 2015 р. Дорожньої карти для України, спрямованої на імплементацію відповідних рекомендацій Конгресу.

У ході останнього моніторингового візиту делегації Конгресу в Україну 4-6 березня 2020 р. відбулася низка зустрічей з представниками українських центральних, місцевих органів державної влади, незалежних установ, зокрема Офісу Президента України; Верховної Ради України; міністерств фінансів й розвитку громад та територій; Київської міської адміністрації; Асоціацій районних та регіональних влад, українських міст, сільських та селищних рад, об’єднаних територіальних громад, а також академічних кіл й акредитованого в Україні дипкорпусу. За підсумками згаданого візиту спецдоповідачі щодо України – представниці Норвегії та Австрії – підготували звіт про стан місцевої та регіональної демократії в Україні. 17 вересня 2020 р. Моніторинговий комітет Конгресу ухвалив цей документ та проєкт відповідних рекомендацій Уряду України.

23 листопада 2021 р. відбувся ще один візит моніторингової делегації Конгресу в Україну для збору додаткової інформації до згаданої доповіді, яка мала б розглядатися на 42-й сесії Конгресу у березні 2022 р. Через розв’язану росією 24 лютого 2022 р. війну розгляд цієї доповіді був перенесений на більш пізній період.

Конструктивною є співпраця з Конгресом у здійсненні спостереження за місцевими виборами в Україні, яке, на запрошення Уряду України, делегація Конгресу здійснила 25 травня 2014 р., 25 жовтня 2015 р., а також 25 жовтня 2020 р. (у виключному порядку дистанційно, через розповсюдження пандемії COVID-19).

В оприлюдненому 27 листопада 2020 р. на сайті РЄ прес-релізі щодо ухвалення Бюро Конгресу інформаційної доповіді за підсумками процедури дистанційного спостереження за виборами 25 жовтня 2020 р., зокрема, визнані надзвичайні обставини проведення цих виборів, які обумовлені, крім пандемії COVID-19, триваючими процесами децентралізації та конституційної реформи, а також поправками до Виборчого кодексу України, які докорінно змінили виборчу систему. Позитивно відзначене виконання попередніх рекомендацій Конгресу, зокрема про надання внутрішньо переміщеним особам права голосу за місцем їхнього фактичного проживання (втім, висловлено жаль, що цим правом скористалася невелика кількість виборців). У доповіді висловлене занепокоєння щодо неможливості незалежних кандидатів висувати свої кандидатури й балотуватися у муніципалітети з населенням більше 10 000 осіб, у зв’язку з чим влада України закликалася ретельно вивчити цю ситуацію до наступних місцевих виборів.

У прес-релізі також зазначалося, що Конгрес продовжуватиме політичний діалог з українською владою й використовуватиме згадану інформаційну доповідь як основу для розвитку співробітництва з Україною, зокрема з питань виборчих процесів та забезпечення права голосування на місцевому рівні.

З початку агресії РФ проти України та тимчасової окупації Росією Автономної Республіки Крим Конгрес зайняв чітку та послідовну позицію на підтримку територіальної цілісності України. 25 березня 2014 р. була ухвалена Декларація Конгресу, в якій не визнається проведений 16 березня 2014 р. т. зв. референдум щодо АР Крим, засуджується використання РФ збройної сили для зміни кордонів та висловлюється підтримка територіальної цілісності й суверенітету України.

16 жовтня 2014 р. у рамках чергової сесії Конгресу відбулися дебати на тему «Сепаратистська напруга в Україні та сусідніх країнах», за підсумками яких переважною більшістю голосів було ухвалено однойменну Декларацію. У цьому документі Конгрес засуджує військове втручання Росії на сході України (й, у такий спосіб, фактично визнає факт такого втручання), а також усі форми тиску РФ на сусідні країни; констатує, що безпека всього континенту є під серйозною загрозою через постійні порушення РФ міжнародного права, норм та принципів Ради Європи; наголошує, що збройний сепаратизм, який підтримується найманцями та інтервенцією іноземних озброєних сил, суперечить принципам, які обстоює Конгрес.

29 жовтня 2019 р. Конгрес ухвалив Резолюцію «Роль місцевих та регіональних влад у захисті внутрішньо переміщених осіб», одним із спецдоповідачів якої виступив тодішній член делегації України, Миколаївський міський голова                    О. Сєнкевич. Резолюція визначає, що причиною виникнення близько 1,7 млн. внутрішньо переміщених осіб в Україні є незаконна анексія Криму Росією, а також іноземне збройне втручання на сході України. Крім того, інформація щодо практики та політики України у захисті й підтримці внутрішньо переміщених осіб була відображена у тематичному посібнику із захисту прав людини “Congress Handbook on Human Rights”.

25 лютого 2021 р. Генеральний секретар Конгресу А. Кіфер взяв участь у засіданні Ради розвитку громад і територій України під головуванням Президента України, у ході якого, зокрема, визнав успіх реформи децентралізації в Україні.

29 жовтня 2021 р. А. Кіфер у своєму відео-зверненні до учасників засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України в Одесі запевнив у повній підтримці України Конгресом, а також акцентував на внеску України у роботу Конгресу, відзначивши активну роботу делегації України у Конгресі на чолі з Л. В. Пашинною та обрання члена української делегації О. А. Деркач до Бюро Конгресу.

Конгрес є одним із надійних партнерів України в реалізації Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 роки (продовжений до 2022 р.). Відповідна співпраця відбувається, зокрема, у рамках реалізації проекту "Посилення демократії та довіри на місцевому рівні в Україні", що має на меті покращення якості місцевої демократії в Україні шляхом зміцнення інституційних структур та підтримки органів місцевого самоврядування й їхніх національних асоціацій у діяльності, спрямованій на підтримку більш інклюзивного, прозорого, підзвітного та орієнтованого на громадян місцевого урядування, а також запровадження принципів етики у прийнятті рішень.

Продовження відповідної діяльності передбачене у скоригованому (у зв’язку зі зміною, через розв’язану росією 24 лютого 2022 р. війну, нагальних пріоритетів) Плані дій РЄ для України, який був погоджений українською стороною. Одним із основних напрямів роботи з реалізації проєктів у рамках скоригованого Плану дій є підтримка місцевої демократії, ефективного управління та публічного адміністрування в часи війни.

Позитивною є співпраця на рівні секретаріату Конгресу та Постпредства України при РЄ у Страсбурзі. Генсеком Конгресу особисто та секретаріатом Конгресу надавалася суттєва підтримка під час формування національної делегації України на 2021-2026 роки. Крім того, під час діалогів з країнами-членами РЄ, які проводяться у рамках Комітету міністрів РЄ, керівництво Конгресу регулярно робить окремий наголос на продуктивній співпраці з Україною, відзначаючи важливе значення, яке надається українською владою виконанню положень Європейської хартії місцевого самоврядування, а також діяльність Конгресу місцевих та регіональних влад України при Президентові України. Постпред України, у свою чергу, позитивно оцінює результати співпраці нашої держави з Конгресом, відзначаючи всебічну допомогу, що надається Конгресом Україні. Наголошується, що наша країна покладається на досвід і технічну допомогу цього консультативного органу РЄ у забезпеченні належного функціонування системи місцевого самоврядування, з урахуванням нових реалій розв’язаної рф війни та з огляду на взаємозв’язок успіху європейської інтеграції України з проведенням ефективних місцевих реформ.

З початку війни рф проти України 24 лютого 2022 р. Конгрес та його керівництво демонструють беззастережну підтримку та солідарність з Україною як у вигляді оприлюднених заяв, так й у формі практичної допомоги. На сайті Конгресу створено спеціальну сторінку, присвячену ситуації в Україні, на якій міститься відповідна інформація. Особливої уваги, у цьому контексті, заслуговують:

 • низка заяв Президента Конгресу із засудженням російської військової агресії проти України й викрадення рф представників місцевої влади та закликом до підтримки народу та влади нашої країни;
 • ухвалена під час 42-ї сесії Конгресу Декларація «Війна російської федерації проти України», в якій засуджується ця війна та висловлюється підтримка нашої країни (доповідачем цієї Декларації виступив Президент Конгресу Л. Вербеек);
 • створена      у   березні  2022   р.   під   патронатом  Конгресу  онлайн-платформа «Cities4Cities» для кращої координації необхідної допомоги, зокрема гуманітарної, між українськими та європейськими містами.

Крім того, одним із проявів солідарності та підтримки України стало надання Конгресом наприкінці березня 2022 р. спеціальної партії з 24-х бронежилетів для всіх членів делегації України у Конгресі, які вже доправлені в Україну.

1-4 червня 2022 р. Президент Конгресу Л. Вербеек та Генеральний секретар Конгресу А. Кіфер здійснили візит в Україну на запрошення Асоціації міст України, у ході якого Голова цієї Асоціації, мер Києва В. Кличко та Л. Вербеек підписали спільну декларацію із закликом до реконструкції українських громад та відновлення функціонування місцевих органів влади відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування.

На черговій 43-й сесії Конгресу (25-27 жовтня 2022 р.), у зв’язку із завершенням терміну повноважень нинішнього Генсекретаря Конгресу А. Кіфера, буде обрано нового Генерального секретаря, який організовуватиме роботу секретаріату Конгресу протягом 5- ти наступних років.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux