Східне партнерство (СхП) – зовнішньополітична ініціатива Європейського Союзу, яка поширюється на шість східноєвропейських країн: Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну.
Ініціативу схвалено на Празькому установчому саміті Східного партнерства 7 травня 2009 р.
СхП передбачає можливість оновлення договірно-правової бази відносин ЄС із країнами-партнерами шляхом заміни угод про партнерство та співробітництво на угоди про асоціацію, створення поглиблених та всеохопних зон вільної торгівлі (ПВ ЗВТ), лібералізацію візового режиму між ЄС та державами-партнерами тощо.
Започаткування СхП обумовило розмежування зовнішньополітичних підходів ЄС до його відносин із південними та східними сусідами, які в Європейській політиці сусідства розглядалися до цього за єдиними критеріями. Для України це був позитивний крок, оскільки східні сусіди є європейськими державами, а відтак можуть претендувати на членство в ЄС.
В основу СхП закладено принципи диференціації, спільного володіння та спільної відповідальності, а також підхід, який сформульовано як “більше за більше” (чим більший прогрес країн-партнерів у здійсненні реформ, тим більшу підтримку вона отримує з боку ЄС).
Окрім двосторонніх відносин ЄС з країнами-партнерами та низки двосторонніх програм, Східне партнерство також передбачає багатосторонній вимір взаємодії.
Багатосторонній формат через механізми самітів глав держав, засідання міністрів закордонних справ, засідання експертів тощо створює для партнерів можливість обміну досвідом з імплементації реформ. Вважається, що він сприяє стабільності та зміцненню довіри в регіоні.
Парламентський вимір СхП забезпечує Парламентська асамблея Євронест (ПА ЄВРОНЕСТ).
Важливою складовою СхП є широке залучення громадських організацій до діяльності в рамках Форуму громадянського суспільства (ФГС). Мета Форуму – розвиток контактів між неурядовими організаціями та сприяння їхньому діалогу з органами державної влади. ФГС діє на чотирьох тематичних платформах. Під егідою Форуму у кожній з країн-партнерів сформовано національні платформи. Українська національна платформа ФГС об’єднує понад 150 громадських організацій.
Останніми роками Україна, Грузія і Молдова просувають ініціативу щодо виокремлення країн-підписантів асоційованих угод з ЄС у групу СхП+ або Асоційоване Тріо. Цей підхід знаходить дедалі ширшу підтримку серед держав-членів ЄС та в його інституціях.