• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Рекомендації МЗС громадянам України, які планують поїздку до Таїланду
Опубліковано 19 січня 2013 року о 00:00

Рекомендації щодо правил поведінки

Режим в'їзду: Безвізовий до 90 днів - для пред’явників дипломатичного паспорта, службового паспорта, до 30 днів - для пред’явників паспорта громадянина України для виїзду за кордон для одноразового в’їзду з туристичною метою.

Пред’явникам паспорта громадянина України для виїзду за кордон для відвідання Королівства Таїланд необхідно оформити відповідний тип візи в тайських дипломатичних/консульських установах за кордоном (окрім одноразової поїздки з туристичною метою на термін до 30 днів).

У разі порушення вказаних правил, незалежно від наявного пакету турпослуг тощо, оплаченого або попередньо заброньованого місця проживання, зворотніх/транзитних авіаквитків чи інших відповідних документів, що посвідчують мету та терміни поїздки, тайськими компетентними органами відмовляється такій особі у праві в’їзду з подальшою необхідністю повернення до країни походження без оплати будь-яких компенсацій чи витрат.

Місце розташування дипломатичного представництва або консульської установи: Київ (Почесне консульство) http://thaiconsulate.kiev.ua/

Почесний Консул Королівства Таїланд в Україні: Радуцький Михайло Борисович

Години роботи (прийом документів та видача) : 10.00 — 18.00 (понеділок — п’ятниця)

Обідня перерва: 13.00 — 14.00

e-mail: [email protected]

тел/факс. (044) 502 2983

Угода, що регулює режим взаємних поїздок:

Угода між Урядом України та Урядом Королівства Таїланд про скасування візових вимог для пред'явників дипломатичних, службових та офіційних паспортів від 18.10.2007 р.

Королівство Таїланд, у цілому, є країною, що вітає присутність іноземців та позитивно налаштована на їхній приїзд.

При дотриманні громадянами України елементарних загальноприйнятих норм поведінки в Королівстві можна уникнути чимало небажаних наслідків.

Зокрема, перед поїздкою до Таїланду необхідно:

 • Взяти з собою копії всіх документів, які планується брати у поїздку (паспорт для виїзду за кордон, паспорт громадянина України, інформацію про місце реєстрації в Україні, свідоцтво про народження тощо);
 • бути обачними при зберіганні документів у сейфі номеру готелю (номерів готелів від 3 зірок і вище). Зберігати гроші або документи у сейфі готелю, що знаходиться на реєстрації, здаючи їх під розписку адміністратору готелю;
 • без особливої потреби не беріть та не носіть із собою велику кількість готівки та документи;
 • перед виходом на вулицю з готелю, або виїздом на екскурсійні тури, готівку розкладіть у різні кишені;
 • при оплаті рахунків не показуйте всю готівку відразу, або вміст вашого гаманця чи сумочки;
 • ознайомтесь із відгуками інших мандрівників, які вже були у Таїланді;
 • замовляйте тури бажано максимально організовані та у компаній, які себе вже зарекомендували позитивно на туристичному ринку, зокрема, міжнародному;
 • користуйтесь елементарними правилами особистої гігієни;
 • перебуваючи у Таїланді, обережно та відповідально вживайте алкогольні напої. Пам’ятайте, що необережне вживання алкоголю у тропічному кліматі може спричинити додаткову шкоду Вашому здоров’ю; Особливо уникайте вжиття алкоголю під час купання у морі.
 • перебуваючи у країні у літній період - вживайте більше негазованої води;
 • не залишайте особисті речі (фото- відеокамери, сумочки тощо) без належного нагляду;
 • при пересуванні вулицями тримайтесь подалі від проїжджої частини;
 • дотримуйтесь правил дорожнього руху;
 • при пересування дорогами не шкодуйте витратити трохи більше коштів для проїзду у таксі. Тариф за посадку дивіться на написах при посадці. Водій повинен включити лічильник;
 • заздалегідь взнайте приблизну відстань від вашого готелю до місця призначення та вартість проїзду у таксі. У разі виявлення "швидкого" спрацювання лічильника рекомендуємо вийти із таксі і скористатися послугами іншого; у разі виникнення конфліктних ситуацій запишіть номер таксі та персональні дані таксиста.
 • при бажанні здійснити фото- відеозйомку переконайтеся, що місце, де це має відбуватися, не є режимним (в іншому випадку ви можете бути позбавлені ваших фото- відеоматеріалів);
 • заздалегідь отримайте контактні телефони Посольства та Почесного консула України у Таїланді;
 • уникайте одноосібного відвідання сумнівних закладів або контактів з сумнівними особами; у Таїланді, на жаль, існує практика отруєння одиноких туристів сильнодіючими психотропними речовинами, з подальшим вилученням цінних речей та документів;
 • не погоджуйтесь на, нібито, легкий спосіб отримання готівкових засобів, як зняття за підробними банківськими картками готівки з банкоматів тощо;
 • поважайте місцеві звичаї і традиції - особливо це стосується належного ставлення до зображень Короля Таїланду та членів королівської родини, гідної поведінки при відвідування храмів та громадських закладів.
 • Вживання, зберігання та розповсюдження наркотичних речовин у Таїланді відноситься до особливо тяжких злочинів, карається тривалими термінами позбавлення волі, а у деяких випадках довічним ув’язненням або вищою мірою покарання.
 • При вживанні страв національної тайської кухні або продуктів, пов'язаних із нею, необхідно бути надзвичайно обережними та обачними, щоб не зашкодити власному здоров'ю.

У разі Вашого затримання поліцією, викрадення майна, документів тощо невідкладно телефонуйте до Посольства України та вимагайте зустрічі або контакту з консульською посадовою особою.

пам’ятайте:

вашу безпеку ніхто не зможе забезпечити краще, ніж ви самі зможете попередити появу небажаного та небезпечного.

ВАЖЛИВО: Згідно із кримінально-процесуальним кодексом Таїланду, терміни покарання за злочини, зокрема скоєні у сфері економіки та банківської сфери, сягають 30-50 років 

Безпекова ситуація в Таїланді

Королівство Таїланд не належить до числа країн, де військові, резонансні соціально-політичні конфлікти або високий рівень криміногенної ситуації загрожують життю, здоров’ю та безпеці іноземців та громадянам України зокрема.

При прийнятті рішень щодо відвідання Таїланду доцільно враховувати такі безпекові аспекти.

Криміногенна ситуація

Протягом останніх кількох років на фоні стрімкого економічного підйому як окремих регіонів країни, так і окремих верств населення зокрема, суттєво відчувається і загострення специфічних проявів злочинності.

У Таїланді певну загрозу як здоров’ю, так і безпеці у цілому для іноземців можуть становити дії злочинців, спрямовані на:

 • протиправні дії у банківській сфері, зокрема, незаконне вилучення готівки з банкоматів;
 • розповсюдження наркотиків та пов'язані з цим злочини. Серед статей кримінального кодексу Таїланду існують також такі, які передбачають смертну кару за зберігання, розповсюдження, транспортування наркотичних засобів; нелегальними в Королівстві є також азартні ігри (казино).
 • зайняття проституцією та використання сексуальних послуг малолітніх;
 • отруєння іноземних туристів сильнодіючими психотропними речовинами з подальшим вилученням грошей, цінних речей, паспортних документів тощо;
 • залучення до міжнародної торгівлі людьми;
 • підробку документів.

Увага! Під час перебування в Таїланді рекомендується дуже ретельно ставитися до збереження закордонних паспортів, квитків та грошей!

Серед найпоширеніших видів злочинів по відношенню до іноземців масового характеру набуває викрадання особистого майна (сумочки, фото-відеотехніка тощо). Такі злочини, як правило, відбуваються у місцях масового скупчення іноземців (готелі, магазини, базари тощо) у разі недбалого залишення цінних речей на видних та легкодоступних для злодіїв місцях або без належного догляду за ними. Крім того, необхідно враховувати, що злочинці активно використовують легкі транспортні засоби, зокрема мотоцикли і мопеди. Вириваючи особисті речі, вони можуть завдати суттєві тілесні ушкодження потерпілому. Крадіжки такого виду здійснюються переважно підлітками чоловічої статі у віці від 16 до 20 років.

Актуальним та важливим для Таїланду є також проблема торгівлі як тваринами, занесеними до Міжнародної Червоної книги, так і виробами або продуктами виготовленими з них. Зокрема, законодавством Таїланду суворо заборонено купувати та вивозити вироби зі слонової кістки, мавп, крокодилів, черепах, тигрів (без спеціальних дозволів) тощо.

З огляду на релігійну цінність з Королівства Таїланд заборонено вивозити деякі зображення Будди. 

Королівською поліцією Таїланду вживаються посилені заходи з метою захисту прав іноземних громадян на території країни. В цьому зв’язку на базі відділу протидії злочинності Королівської поліції Таїланду був створений Департамент туристичної поліції. Співробітники Департаменту туристичної поліції на відміну від інших структурних підрозділів Королівської поліції Таїланду, як правило, володіють іноземними мовами. До головних функцій Департаменту туристичної поліції належать підтримання правопорядку, проведення слідчих дій та запобігання злочинам відповідно до Кримінального кодексу Таїланду та інших нормативно-правових актів Королівства. Ці функції Департамент виконує також щодо постраждалих або звинувачуваних, які є іноземцями та знаходяться на території Таїланду.

Здоров’я

Протягом останніх десятиріч у Таїланді простежується стрімка тенденція до покращення санітарно-епідеміологічного рівня життя населення. Проте, все ще у віддалених північно-східних районах Таїланду залишається несприятлива епідеміологічна ситуація із захворюванням людей та свійських тварин гострими інфекційними хворобами, серед яких є небезпечні для життя людини. Актуальною залишається і загроза захворіти лихоманкою денге, яку переносять комарі, особливо в дощовий сезон, що триває з червня по вересень.

Надання медичних, соціальних послуг

Медичне обслуговування іноземців здійснюється у Таїланді виключно на платній основі.

З метою уникнення можливих непорозумінь стосовно права отримати належну медичну допомогу, включаючи невідкладне лікування, огляд чи реанімаційні заходи, необхідно передбачити укладення перед поїздкою до цієї країни відповідного страхового договору.

У страховому договорі необхідно чітко прописати види та обсяги можливого медичного лікування, а також, у разі настання нещасного випадку, що спричинив втрату життя, подальші механізми репатріації померлого/загиблого на Батьківщину та шляхи їхньої оплати.

Слід пам’ятати, що персонал тайських медичних закладів може відмовити пацієнту / потерпілому у наданні допомоги за відсутності гарантійного листа відповідної страхової компанії.

За відсутності страхового полісу, намагайтеся тримати зв'язок зі своїми близькими та родичами на Батьківщині задля якнайшвидшого, у разі такої потреби, вирішення з медичним закладом необхідних для лікування питань фінансового характеру.

Режимні території

У зв’язку з нестабільною ситуацією в південних провінціях Таїланду (Яла, Паттані, Наратіват) Урядом країни запроваджений надзвичайний стан. Враховуючи загострення ситуації у зазначених провінціях, що межують із Малайзією, Посольство рекомендує українським громадянам утримуватися від їх відвідування.

Туристичні маршрути

Довіра громадян при здійсненні туристичних маршрутів по країні до маловідомих, подекуди, «спонтанних» туристичних фірм належить до факторів, які можуть негативно вплинути як на їх здоров’я так і життя під час перебування у Таїланді. Як правило, такі фірми, маючи невеликі бюджетні можливості, пропонують туристичні тури за нижче середніх загально-статистичних цін на аналогічні тури по країні. Подекуди, вони працюють без дотримання елементарних правил санітарно-епідеміологічної, дорожньої безпеки, інколи працюють без офіційних дозволів на ведення міжнародного туризму у країні. Від послуг таких компаній слід відмовитися.

Увага! Під час відвідання о.Пхукет, інших островів, територій Таїланду, розташованих вздовж узбережжя Андаманського моря, уважно слідкуйте за повідомленнями метеорологічних служб Таїланду у зв’язку із можливою загрозою цунамі, інтенсивним випаданням опадів та підтопленням помешкань.

Дорожній рух

Таїланд є країною з лівостороннім рухом. Однією з проблем Таїланду, що становить загрозу життю, здоров’ю як для місцевих громадян, так і іноземців, є деяка невпорядкованість дорожнього руху. Здійснюючи будь-які маневри при використанні мото- та автотранспорту, слід бути надзвичайно уважними та обережними.

Увага! У разі використання орендованого автотранспорту уважно вивчайте умови контракту з метою уникнення сплати надмірних штрафних санкцій у разі ДТП. Використання паспортних документів у якості застави є неприпустимим і може призвести до ускладнень при виїзді із Таїланду. Керування транспортним засобами у нетверезому стані заборонено.

При укладанні контракту оренди - користуйтеся послугами відповідних страхових компаній, що дозволить оминути багатьох проблем, передусім, що стосується недобросовісних орендодавців авто- та мото- транспорту.

Умови працевлаштування за кордоном

Громадяни України, які бажають працевлаштуватися в Таїланді, повинні отримати в’їзну візу типу “Non-immigrant” в посольстві або генеральному консульстві Королівства за кордоном. 

Для отримання зазначеної візи необхідно подати наступні документи: заповнену анкету, оригінал та копію паспорту (термін дійсності якого на день звернення до дипломатичної місії Таїланду перевищує шість місяців), дві фотокартки (зроблені протягом останнього півріччя), лист-підтвердження від Міністерства праці та соціального забезпечення (Alien Occupation Control Division, Department of Employment: Mit-Maitree Road, Dindaeng, Bangkok, 10400; Tel. 662-2452745 / 2453209 / 6176578 / 6176584, Fax 662-6176576 / 2452593), свідоцтво про одруження та свідоцтво про народження (у разі в’їзду в Таїланд разом з членами родини), документи, що підтверджують прибуток (20000 бат на одну особу або 40000 бат на родину), копію дозволу на працевлаштування, виданого Міністерством праці та соціального забезпечення Таїланду (у разі якщо заявник вже працював в Королівстві). Після в’їзду в Таїланд громадянам України необхідно звернутися до Міністерства праці та соціального забезпечення Таїланду для оформлення дозволу на працевлаштування.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Особливості візового режиму

З 12 серпня 2014 року компетентними органами Таїланду запроваджено жорсткіший контроль щодо законності перебування іноземних громадян на території цієї країни.

Насамперед, реалізовані Імміграційним Бюро Таїланду новації спрямовані на ліквідацію зловживань з боку іноземців  стосовно т.зв. “Re-Entry” та “Visa-Run”, що призводило до ухиляння нерезидентами від сплати податків та існування в країні ринку нелегальної праці, передусім, що стосується сфери туробслуговування.

При спробі іноземців повторно в’їхати до Таїланду, оформлення будь-якої довготермінової візи (щодо працевлаштування, навчання тощо) має відбуватися в тайських дипломатичних установах за кордоном.

Також запроваджені т.зв. “чорні списки” для туристів, що порушують встановлені місцевим законодавством терміни перебування.

У разі, якщо іноземець протермінує більше 90 днів - інформацію щодо нього при виїзді з країни буде внесено до цих списків, а також йому буде встановлено відповідний термін заборони на повторний в’їзд до Таїланду: більше 90 днів - заборона на один рік; протермінування більше 1 року – заборона на повторний в’їзд до Таїланду впродовж наступних трьох років; більше 3 років – заборона на термін до п’яти років; більше 5 років - до десяти років; протермінування більше 10 років - довічна заборона на повернення до Таїланду.

У разі, якщо іноземець опинився в країні нелегально: протермінування перебування менш ніж 1 рік - заборона повторного в’їзду до Таїланду протягом п’яти наступних років; більше 1 року - заборона в’їзду до країни протягом наступних десяти років.

 

Митні правила

Суворо забороняється ввезення в/вивезення із Таїланду наркотиків; порнографічних матеріалів; фальшивих купюр і монет; підробленої, контрафактної продукції; товарів у порушення прав інтелектуальної власності; дикої флори та фауни, відповідно до вимог CITES. Існує перелік предметів (товарів), вивезення/ввезення яких до Таїланду є лімітованим або потребує додаткового дозволу відповідного тайського державного органу (детальніше – за посиланням http://www.customs.go.th/cont_strc_simple.php?ini_content=individual_160426_01&lang=en&left_menu=menu_individual_submenu_03_01).

Проходження митних процедур по «зеленому коридору» передбачає відсутність у пасажира лімітованої для ввезення продукції та/або предметів (товарів), що підлягають митним зборам. Без декларування («зелений коридор») дозволено ввезення до Таїланду предметів особистого вжитку на загальну суму, що не перевищує 20000 тайських бат (орієнтовно 660 дол.США), одного літра спиртного та 200 цигарок. Детальніше про критерії за посиланням http://www.customs.go.th/cont_strc_simple.php?ini_content=individual_F01_160426_01&ini_menu=menu_individual_submenu_02&lang=en&left_menu=menu_individual_submenu_02_160421_01.

Останнім часом почастішали випадки спроб безмитного ввезення громадянами України до Королівства Таїланд алкогольних напоїв та цигарок у обсягах, що перевищують дозволені ліміти (1 пляшка спиртного та 200 цигарок на одну особу). У цьому зв’язку привертаємо Вашу увагу до необхідності дотримання зазначеної вимоги. У разі фіксації порушення, тайським законодавством передбачено конфіскацію всього виявленого спиртного або цигарок і штраф, який варіюється в залежності від виду тютюнових/алкогольних виробів, для прикладу, 2700  тайських бат (орієнтовно 90 дол.США) за 1 літр горілки; 7000 тайських бат (орієнтовно 230 дол.США) за блок цигарок «Marlboro». У разі відмови оплатити штраф порушника затримує поліція, яка складає адміністративний протокол та передає його до суду. В залежності від наявності полегшуючих/обтяжуючих обставин, вирок суду може варіюватися від лише сплати штрафу до тюремного ув’язнення (як правило, до одного року, розмір штрафу і терміни ув’язнення визначає суд). За відсутності в особи коштів на оплату штрафу порушника можуть відправити до в’язниці (один день перебування у виправному закладі прирівнюється до 500 тайських бат штрафу – за рішенням суду).

До Королівства Таїланд дозволено ввозити/вивозити без декларування готівкові кошти у сумі, що не перевищує еквівалент 15000 дол.США. Допускається вивезення не більше 50000 тайських бат (орієнтовно 1700 дол.США). Готівкові кошти, що перевищують зазначені ліміти необхідно обов’язково декларувати.

В Таїланді існує можливість повернення іноземних туристам податку на додану вартість (ПДВ), який складає 7% вартості товару. Для цього в торговельних центрах, які є учасниками програми повернення ПДВ, необхідно отриману відповідну форму сплаченого ПДВ. Прибувши завчасно до аеропорту, необхідно звернутися до відділу у справах ПДВ, пред’явивши придбаний товар,  оригінал чека на суму від 2000 тайських  бат (орієнтовно 60 дол.США), оригінал згаданої вище форми, авіаквиток та паспорт. Детальніше про відшкодування ПДВ за посиланням http://www.customs.go.th/cont_strc_simple.php?ini_content=individual_160503_02&ini_menu=menu_individual_submenu_02&lang=en&left_menu=menu_individual_submenu_05

 Корисні номери телефонів

поліція – 191, туристична поліція – 195, 1155;

пожежна служба – 199;

швидка допомога (м. Бангкок) – 02-252-2171(-5);

розшук зниклих осіб – 02-282-1815;

медичні заклади: лікарні (госпіталі) - “Бангкок” – 02-310-3107; “Бумрунград” – 02-667-2999; “Бангкок норсін хоум” – 02-6320550; “Руам рат” (Пхукет) – 076-217964, “Бангкок” госпіталь (Паттая) – 038-427751;

Довідкова міжнародного аеропорту м.Бангкок “Суварнабхумі” – 02-1321888.

У разі надзвичайних ситуацій телефонуйте до Посольства України за телефоном +66 91 77 09 100.

У разі надзвичайних ситуацій та з питань отримання консультацій консульського характеру:

Почесне консульство України в Провінції Чонбурі

Керівник: 

Банг Он Джансатхіа
Почесний консул України

Адреса: 

Королівство Таїланд, 20150 Чонбурі, Бангламунг, Нонгпру, Моо 10, 565/82

Телефон: 

Телефон (робочі години): (+66) 33-00-97-97, Гаряча лінія (круглодобово): (+66) 922675858

Факс: 

(+66) 33-678518

Ел. пошта: 

[email protected]

Графік роботи: 

Понеділок–П’ятниця: 11.00-18.00

Межі консульського округу: 

Провінція Чонбурі 


 Почесне Консульство України у м.Бангкок

 

Керівник:

Пріча Тіракіджпонг
Почесний Генеральний консул України в Королівстві Таїланд

Адреса:

219 Pattanakarn, Pattanakarn Road, Suan Luang, Bangkok 10250 

Телефон:

+ 662 322 01 50, 322 01 52

Факс:

+ 662 321 40 20

Ел. пошта:

[email protected]

Графік роботи:

Понеділок-П’ятниця:

08.30-16.30

Перерва:

12.00-13.00

Межі консульського округу:

  Королівство Таїланд

 

Поширені запитання, що стосуються Таїланду/FAQ

Який режим вїзду до Таїланду?

Безвізовий до 90 днів - для пред’явників дипломатичного паспорта, службового паспорта, до 30 днів - для пред’явників паспорта громадянина України для виїзду за кордон для одноразового в’їзду з туристичною метою.

Важливо мати на увазі, що у березні 2014 р. Імміграційним Бюро Таїланду було запроваджено новації стосовно часткової ліквідації т.зв. “Re-Entry” та “Visa-Run”, що торкаються іноземців, яким відтепер необхідне оформлення 15-денної візи після прибуття сухопутним або морським шляхом вже після першого безвізового в’їзду до Таїланду на 30-ти денний період повітряним шляхом. 

Що забороняється ввозити до Таїланду?

До Таїланду забороняється ввезення наркотиків, зброї, фальшивих грошей, порнографічних виробів. Згідно з тайським законодавством особи, які намагаються ввезти незаконно до країни зазначені речі, притягаються до кримінальної відповідальності.

В Таїланді також діють обмеження щодо ввезення цигарок (200 шт.) та алкогольних напоїв (1 літр).

В Королівство дозволяється ввозити будь-яку кількість валюти. При виїзді заявляється сума, яка перевищує 50 тисяч тайських батів (1500 доларів США).

В разі вивезення товарної партії речей на суму більше 80 тисяч батів (2400 доларів США) має сплачуватися відповідне мито.

Водночас, туристам може бути повернуто ПДВ при наявності: закордонного паспорту, заяви на повернення ПДВ (форма 10), оригіналів чеків та придбаних в Таїланді речей на суму, що перевищує 5000 бат (150 дол. США). Для повернення суми ПДВ до аеропорту треба прибути завчасно.

Якими правами наділений авіапасажир у разі скасування авіарейсу?

Норми, що застосовуються до будь-якого міжнародного і внутрішнього перевезення пасажирів, як українськими, так і іноземними авіаперевізниками з/до українських аеропортів, регульовані Повітряним кодексом України, Правилами повітряних перевезень пасажирів і багажу, затвердженими наказом Міністерства інфраструктури від 30.11.2012 №735, зареєстрованими в Міністерстві юстиції 28.12.2012 за №2219/22531, а також Конвенцією про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень (т.зв. Монреальська конвенція). Регламентовані вказаними актами норми розповсюджуються на всіх пасажирів незалежно від класу обслуговування та вартості авіаквитків.

У разі скасування рейсу, авіакомпанія зобов’язана запропонувати на вибір пасажира:

1) відшкодування впродовж семи днів

- повної вартості квитка за ціною, якою його було придбано,

- за невикористану частину квитка та за використану частину або частини квитка, якщо рейс більше не задовольняє потреби пасажира, а також

- за потреби забезпечити зворотний рейс у початковий пункт відправлення за першої можливості.

2) зміну маршруту до кінцевого пункту призначення за першою можливості або за бажанням пасажира у пізніший час та за наявності вільних місць.

 Що може зробити пасажир, якщо авіакомпанія порушує його права в разі скасування рейсу?

Норми, що застосовуються до будь-якого міжнародного і внутрішнього перевезення пасажирів, як українськими, так і іноземними авіаперевізниками з/до українських аеропортів, регульовані Повітряним кодексом України, Правилами повітряних перевезень пасажирів і багажу, затвердженими наказом Міністерства інфраструктури від 30.11.2012 №735, зареєстрованими в Міністерстві юстиції 28.12.2012 за №2219/22531, а також Конвенцією про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень (т.зв. Монреальська конвенція). Регламентовані вказаними актами норми розповсюджуються на всіх пасажирів незалежно від класу обслуговування та вартості авіаквитків.

У разі скасування рейсу, авіакомпанія зобов’язана запропонувати на вибір пасажира:

1) відшкодування впродовж семи днів

- повної вартості квитка за ціною, якою його було придбано,

- за невикористану частину квитка та за використану частину або частини квитка, якщо рейс більше не задовольняє потреби пасажира, а також

- за потреби забезпечити зворотний рейс у початковий пункт відправлення за першої можливості.

2) зміну маршруту до кінцевого пункту призначення за першою можливості або за бажанням пасажира у пізніший час та за наявності вільних місць.

Що може зробити пасажир, якщо авіакомпанія порушує його права в разі скасування рейсу?

У разі порушення авіакомпанією Правил повітряних перевезень пасажирів і багажу пасажирам необхідно подавати письмові звернення до Державної авіаційною служби (01135, м. Київ пр. Перемоги, 14). У разі наявність факту порушення авіакомпанією вимог законодавства, Державна авіаційна служба приймає відповідне рішення, яке є підставою для накладення на авіакомпанію відповдіних штрафних санкцій.

 

Як бути в ситуації, коли перевізник скасував усі свої рейси на певному маршруті, зокрема щодо дій Аеросвіту у 2012-початку 2013 років на тайському напрямку?

У разі скасування рейсу, авіакомпанії не обмежені в зміні маршруту лише в рамках власної мережі рейсів. Авіаперевізник зобов’язаний забезпечити транспортування пасажирів до кінцевого пункту призначення, також рейсами інших авіаперевізників, у тому числі на стикувальних рейсах через інші хаби (вузлові аеропорти).

У яких випадках пасажир має право отримати компенсацію від авіаперевізника в разі скасування рейсу?

Пасажир має право на компенсацію, якщо його не поінформовано про скасування рейсу:

- щонайменше за два тижні до запланованого часу відправлення;

- у період не більше ніж за два тижні і не менше ніж за сім днів до запланованого часу відправлення та запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за дві години до запланованого часу відправлення та прибуття у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через чотири години після запланованого часу прибуття;

- не менше ніж за сім днів до запланованого часу відправлення та запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за годину до запланованого часу відправлення та прибуття у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через дві години після запланованого часу прибуття.

Слід зазначити, що авіаперевізник не зобов’язаний виплачувати компенсацію, якщо причиною скасування рейсу була дія непереборної сили або надзвичайна ситуація.

Чим визначений розмір компенсації і скільки вона складає?

Розмір компенсації визначений частинами п’ятою та шостою статті 104 Повітряного кодексу України та складає:

- 250 євро для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;

- 400 євро для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;

- 600 євро для рейсів дальністю понад 3500 кілометрів.

Перевізник має право зменшити розмір компенсації на 50 відсотків, якщо пасажиру пропонується заміна маршруту перевезення до того пункту призначення альтернативними рейсами, час прибуття яких не перевищує запланованого:

- на дві години для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;

- на три години для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;

- на чотири години для інших рейсів.

Які додаткові послуги зобов’язані забезпечувати авіаперевізники в разі скасування рейсу?

У разі скасування рейсу авіаперевізником та продовження пасажиром подорожі іншим рейсом (рейсами) або за іншим маршрутом пасажирам має бути безплатно запропоновано та забезпечено:

1) харчування та прохолодні напої відповідно до часу очікування нового рейсу;

2) місця в готелі у разі, якщо пасажири змушені чекати на відправлення впродовж однієї або більше ночей чи якщо час додаткового очікування відправлення більший, ніж передбачалося;

3) наземний трансфер за маршрутом аеропорт – готель – аеропорт;

4) два телефонні дзвінки або факс-повідомлення, або повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови аеропорту.

Варто зазначити, що авіаперевізник зобов’язаний приділяти особливу увагу потребам пасажирів з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів), та осіб, які їх супроводжують, а також потребам дітей без супроводу дорослих.

Чи існує гранична сума, якою обмежується відповідальність авіаперевізника перед пасажиром?

Відповідно до статті 22 Монреальської конвенції, у випадку шкоди,  заподіяної внаслідок затримки під час перевезення пасажирів та багажу на міжнародних рейсах, відповідальність перевізника стосовно кожного пасажира обмежується сумою 4150 спеціальних прав запозичення (4650 євро за курсом станом на 23.04.2014).

Таким чином, відповідальність авіаперевізника не обмежується ціною, за якою пасажиром було придбано відповідний квиток.

Як бути в ситуації, коли перевізник скасував усі свої рейси на певному маршруті?

У разі скасування рейсу, авіакомпанії не обмежені в зміні маршруту лише в рамках власної мережі рейсів. Авіаперевізник зобов’язаний забезпечити транспортування пасажирів до кінцевого пункту призначення, також рейсами інших авіаперевізників, у тому числі на стикувальних рейсах через інші хаби (вузлові аеропорти).

Чи відрізняються межі відповідальності низькобюджетних авіаперевізників (лоукостів) від класичних авіакомпаній?

Законодавство України та стандарти, прийняті у міжнародних конвенціях, встановлюють однакові межі відповідальності всіх типів авіаперевізників перед пасажирами в разі скасування рейсів. Це стосується, зокрема, повернення вартості авіаквитків, зміну маршруту, виплату компенсації та надання додаткових послуг. Виключень для лоукостів немає.

Що може зробити пасажир, якщо авіакомпанія порушує його права в разі скасування рейсу?

У разі порушення авіакомпанією Правил повітряних перевезень пасажирів і багажу пасажирам необхідно подавати письмові звернення до Державної авіаційною служби (01135, пр. Перемоги, 14, м. Київ).

Фахівці Державної авіаційною служби розглядають кожне звернення щодо порушення авіакомпаніями прав пасажирів. У разі наявність факту порушення авіакомпанією вимог законодавства, Державна авіаційна служба приймає відповідне рішення, яке є підставою для накладення на авіакомпанію штрафу в розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів громадян (від ХХХ до ХХХ грн. станом на 24.04.2014)

Також, з метою отримання від авіаперевізників відшкодування, пасажири можуть звертатись до суду.

Як пасажир може мінімізувати ризики, пов’язані із повітряною подорожжю?

На сьогоднішній день широко розповсюджена практика страхування ризиків, пов’язаних із проблемами, що можуть виникнути впродовж подорожі за кордон, зокрема, скасування або тривале запізнення рейсу, втрата або пошкодження багажу, тощо. Такі страховки пропонуються багатьма страховими компаніями та агентствами з продажу авіаквитків.

 Які існують нормативно-правові акти у законодавстві України, що захищають права авіапасажирів у разі скасування авіарейсу?

 Повітряний кодекс України (зокрема статті 103-105), http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3393-17

 • Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу, затверджені наказом Міністерства інфраструктури від 30.11.2012 № 735, зареєстровані в Міністерстві юстиції 28.12.2012за № 2219/22531 (зокрема розділ XVI), http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0669-10
 • Конвенція про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень (Монреальська конвенція),http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_594

Ці норми застосовуються до будь-якого міжнародного і внутрішнього перевезення пасажирів, що здійснюються як українськими, так і іноземними авіаперевізниками з/до українських аеропортів. Вони розповсюджуються на всіх пасажирів незалежно від класу обслуговування та вартості авіаквитків.

 

 

Поширені запитання, що стосуються консульських дій/FAQ

Паспортні питання

Де можна оформити паспорт громадянина України для виїзду за кордон?

Незалежно від місця проживання (реєстрації) заявника оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюють:

- за кордоном – закордонні дипломатичні установи України (http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/embassies);

- на території України – органи та підрозділи Державної міграційної служби України (http://dmsu.gov.ua/pro-dms-ukrainy/struktura-dms-ukrainy/teritorialni-organi).

 Які документи потрібно подавати до закордонної дипломатичної установи України для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон 

у  зв’язку з закінченням терміну дії наявного паспорта, у зв’язку з відсутністю у ньому вільних сторінок, непридатності паспорта до подальшого використання чи виявлення помилки в інформації, що внесена до паспорта?

- заява-анкета, яка формується в електронній формі консульською посадовою особою під час подачі документів;

- одна кольорова фотокартка розміром 3,5 х 4,5 сантиметри та одна фотокартка розміром 10 х 15 сантиметрів (у разі оформлення паспорта малолітній дитині та/або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу);

- документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, паспорт громадянина України, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України тощо);

- документ або відмітка в паспорті, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном. При цьому термін та мета перебування за кордоном не має значення;

- заяву про відмову від внесення інформації (у тому числі відцифрованих відбитків пальців рук) до безконтактного електронного носія, що імплантований до паспорта для виїзду за кордон (у разі потреби). У цьому випадку видається паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія;

- квитанція про сплату консульського збору або оригінал і копію документа, що підтверджує право на звільнення повністю або частково від його сплати. При цьому, інформацію щодо тарифів консульського збору, що справляється за оформлення паспорта, ви можете отримати на веб-сторінці посольства чи консульства України за кордоном, до якого подаватимуться документи;

- закордонний паспорт, що підлягає обміну або документи, що підтверджують обставини, у зв’язку з якими паспорт для виїзду за кордон підлягає обміну.

 Які документи потрібно подавати до закордонної дипломатичної установи України для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон 

у зв’язку з втратою або викраденням паспорта?

- заява-анкета, яка формується в електронній формі консульською посадовою особою під час подачі документів;

- у довільній формі заяву про оформлення паспорта для виїзду за кордон у зв’язку з його втратою або викраденням;

- документ (протокол, довідка тощо), виданий компетентними органами держави, в якій втрачено або викрадено паспорт, що підтверджує факт звернення заявника з приводу його втрати або викрадення;

- дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметри та одна фотокартка розміром 10 х 15 сантиметрів (у разі оформлення паспорта особі, що не досягла дванадцятирічного віку, або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу);

- у разі наявності, документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;

- документ, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном. При цьому термін та мета перебування за кордоном не має значення;

- заяву про відмову від внесення інформації (у тому числі відцифрованих відбитків пальців рук) до безконтактного електронного носія, що імплантований до паспорта для виїзду за кордон (у разі потреби). У цьому випадку видається паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія;

- квитанція про сплату консульського збору або оригінал і копію документа, що підтверджує право на звільнення повністю або частково від його сплати. При цьому, інформацію щодо тарифів консульського збору, що справляється за оформлення паспорта, ви можете отримати на веб-сторінці посольства чи консульства України за кордоном, до якого подаватимуться документи.

Громадянам України, які постійно проживають за кордоном та втратили свій закордонний паспорт під час перебування в Україні або такий паспорт є недійсним з інших причин, для оформлення нового закордонного паспорта потрібно звертатися до найближчого територіального підрозділу Державної міграційної служби України.

 Які документи потрібно подавати до закордонної дипломатичної установи України для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон дітям до 16-ти років?

- заява-анкета, яка формується в електронній формі консульською посадовою особою під час подачі документів, одного з батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників або інших представників та окрема заява другого з батьків (у випадках його відсутності в момент подачі документів засвідчується нотаріально). Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства;

- одна кольорова фотокартка розміром 3,5 х 4,5 сантиметри та одна фотокартка розміром 10 х 15 сантиметрів (у разі оформлення паспорта особі, що не досягла дванадцятирічного віку, або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу);

- документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;

- свідоцтво про народження (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше);

- документ або відмітка в паспорті, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном. При цьому термін та мета перебування за кордоном не має значення;

- заяву про відмову від внесення інформації (у тому числі відцифрованих відбитків пальців рук) до безконтактного електронного носія, що імплантований до паспорта для виїзду за кордон (у разі потреби). Заяву від імені дитини подають її батьки (якщо батьки не перебувають у шлюбі, - той з батьків, з ким проживає особа), усиновлювачі, опікуни, піклувальники або інші представники чи представники закладів, які виконують функції опікунів чи піклувальників над цією особою. Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства. У цьому випадку видається паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія.

- квитанція про сплату консульського збору за розгляд заяви-анкети. Консульський збір за оформлення закордонного паспорта дітям до 16-ти років не стягується.

При оформленні закордонного паспорта дитині, яка проживає з одним із батьків, необхідно додати також оригінал або засвідчену в установленому порядку копію одного з таких документів:

- свідоцтво про смерть другого з батьків;

- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним.

 Чи можна внести відомості про дитину до паспорта батьків?

Ні. Кожній дитині-громадянину України оформлюється окремий паспорт (інше законодавством України не передбачено)

 Яким чином документуються новонароджені за кордоном діти (громадяни України)?

Незалежно від віку кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.

Для оформлення паспорта на ім’я новонародженої за кордоном дитини (громадянина України) до закордонної дипломатичної установи України подаються:

- заява-анкета, яка формується в електронній формі консульською посадовою особою під час подачі документів, одного з батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників або інших представників та окрема заява другого з батьків (у випадках його відсутності в момент подачі документів засвідчується нотаріально). Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства;

- одна кольорова фотокартка розміром 3,5 х 4,5 сантиметри та одна фотокартка розміром 10 х 15 сантиметрів;

- довідка про реєстрацію особи громадянином України (оформлюється в закордонній дипломатичній установі України);

- свідоцтво про народження;

- документ або відмітка в паспорті одного з батьків або іншого законного представника дитини, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном (термін та мета перебування за кордоном не має значення);

- заяву про відмову від внесення інформації (у тому числі відцифрованих відбитків пальців рук) до безконтактного електронного носія, що імплантований до паспорта для виїзду за кордон (у разі потреби). Заяву від імені дитини подають її батьки (якщо батьки не перебувають у шлюбі, - той з батьків, з ким проживає дитина), усиновлювачі, опікуни, піклувальники або інші представники чи представники закладів, які виконують функції опікунів чи піклувальників над цією особою. Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства. У цьому випадку видається паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія;

- квитанція про сплату консульського збору за розгляд заяви-анкети. Консульський збір за оформлення закордонного паспорта не стягується.

При оформленні закордонного паспорта дитині, яка проживає з одним із батьків, необхідно додати також оригінал або засвідчену в установленому порядку копію одного з таких документів:

- свідоцтво про смерть другого з батьків;

- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

Документи, видані компетентними органами іноземних держав, подаються легалізованими або засвідчені апостилем (якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України) разом із нотаріально засвідченим перекладом українською мовою.

 Яким чином здійснити за кордоном обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон у зв’язку зі зміною інформації (наприклад, прізвища), внесеної до попереднього паспорта?

У таких випадках обмін паспорта за кордоном здійснюється громадянам України, які постійно проживають за кордоном: отримали дозвіл компетентних органів України на постійне проживання за кордоном.

До закордонної дипломатичної установи подаються:

- заява-анкета, яка формується в електронній формі консульською посадовою особою під час подачі документів;

- одна кольорова фотокартка розміром 3,5 х 4,5 сантиметри та одна фотокартка розміром 10 х 15 сантиметрів (у разі оформлення паспорта особі, що не досягла дванадцятирічного віку, або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу);

- документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;

- документ або відмітка в паспорті, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном. При цьому термін та мета перебування за кордоном не має значення;

- заяву про відмову від внесення інформації (у тому числі відцифрованих відбитків пальців рук) до безконтактного електронного носія, що імплантований до паспорта для виїзду за кордон (у разі потреби). У цьому випадку видається паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія;

- квитанція про сплату консульського збору або оригінал і копію документа, що підтверджує право на звільнення повністю або частково від його сплати. Інформацію щодо тарифів консульського збору, що справляється за оформлення паспорта, ви можете отримати на веб-сторінці посольства чи консульства України за кордоном, до якого подаватимуться документи;

- закордонний паспорт, що підлягає обміну;

- документи, що підтверджують обставини, у зв’язку з якими паспорт підлягає обміну (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про переміну імені, свідоцтво про розірвання шлюбу тощо).

Документи, видані компетентними органами іноземних держав, подаються легалізованими або засвідченими апостилем (якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України) разом із нотаріально засвідченим перекладом українською мовою.

Громадянам України, які зареєстровані на території України та тимчасово перебувають за кордоном, при зміні прізвища мають протягом одного місяця здійснити обмін паспорта громадянина України (так званого „внутрішнього паспорта”) виключно за місцем реєстрації в Україні.

Оформлення паспорта громадянина України в цьому випадку закордонними дипломатичними установами України законодавством України не передбачено.

 Які терміни виготовлення та порядок доставки паспортів за кордон?

До трьох місяців з дня подання заяви-анкети та сплати консульського збору - без урахування строків доставки.

Оформлення закордонних паспортів в Україні здійснюється централізовано.

Персоналізовані Державним центром персоналізації документів, що знаходиться в Києві, паспорти надсилаються до МЗС, яке доставляє їх до посольств та консульств України дипломатичною або командирською поштою.

При цьому, за письмовою заявою громадянина на ім’я якого оформляється паспорт, або за заявою його законного представника, паспорт може бути надісланий до посольства чи консульства міжнародним експрес-відправленням. Така доставка здійснюється виключно за рахунок заявника або його законного представника.

У такому випадку заявник при подачі до посольства чи консульства України пакету документів про оформлення паспорта та згаданої заяви має додавати також підтвердження про оплату доставки виготовленого паспорта до посольства чи консульства або номер рахунку у відповідній компанії, яка здійснює експрес-відправлення, відкритий на ім’я заявника.

 Який термін дії паспорта громадянина України для виїзду за кордон?

10 років -  для громадян, які досягли 16-ти річного віку.

Особам, які не досягли 16-річного віку, паспорт оформлюється на 4 роки (у тому числі особам, які досягли, наприклад, 14-ти чи 15-ти річного віку).

 Яка вартість оформлення закордонною дипломатичною установою України паспорта громадянина України для виїзду за кордон?

Розмір консульського збору за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається відповідно до Тарифів консульського збору, які розміщені на офіційних веб-сторінках кожної закордонної дипломатичної установи України.

 Чи потрібно здавати старий закордонний паспорт, який підлягає обміну?

Як правило, після оформлення паспорта для виїзду за кордон попередній паспорт для виїзду за кордон вилучається та анулюється шляхом пробиття не менш як одного отвору в машинозчитуваній зоні (крім випадку оформлення в установленому порядку другого паспорта для виїзду за кордон), після чого списується та знищується.

Водночас, за заявою особи її анульований паспорт для виїзду за кордон може не вилучатися, якщо в ньому проставлені одна чи декілька дійсних віз.

 Які документи потрібно подавати до закордонної дипломатичної установи України для оформлення посвідчення особи на повернення в Україну?

- документ (протокол, довідку тощо), виданий компетентними органами країни перебування, що підтверджує факт звернення заявника з приводу втрати проїзного документа;

- або документ, що дає громадянину України право на виїзд з України та посвідчує особу під час перебування за її межами, якщо строк дії такого документа закінчився або встановлено, що він є недійсним з інших причин;

- заяву-анкету;

- одна кольорова фотокартка розміром 3,5 х 4,5 см.;

- документи, які дозволяють ідентифікувати особу заявника та підтвердити належність до громадянства України;

При наданні заявником зазначених вище документів посвідчення може бути оформлене в день подання громадянином відповідної заяви та видане без попереднього запиту до органів внутрішніх справ за місцем проживання заявника в Україні.

У разі відсутності в заявника документів, що посвідчують його особу та підтверджують належність до громадянства України, дипломатичне представництво або консульська установа України в день подання відповідної заяви-анкети зобов’язана надіслати запит за місцем реєстрації заявника в Україні з метою встановлення особи та підтвердження його належності до громадянства України.

За оформлення та видачу посвідчення стягується консульський збір згідно з чинними тарифами. Інформацію щодо тарифів консульського збору, що справляється за оформлення посвідчення особи на повернення в Україні, ви можете отримати на веб-сторінці посольства чи консульства України за кордоном, до якого подаватимуться документи.

У чому полягає та для чого потрібен консульський облік у закордонній дипломатичній установі України?

Консульський облік полягає в добровільній реєстрації в закордонній дипломатичній установі України громадянина України, який постійно проживає або тимчасово перебуває за кордоном.

Разом з тим, реєстрація на консульський облік допомагає громадянину своєчасно отримати повноцінну консульську допомогу як юридичну, так і фактичну при виникненні будь-яких непередбачуваних обставин. Реєстраційні дані, зокрема, надають можливість консулу оповістити/розшукати українських громадян  (або його рідних в Україні) у випадках виникнення «форс-мажорних обставин»: стихійне лихо, нещасний випадок або смерть тощо. Крім того, ціла низка юридичних формальностей по забезпеченні реалізації законодавчих норм відбувається «за місцем реєстрації громадянина України».

Консульський облік здійснюється випадках:

- постійного проживання громадянина України на законних підставах за кордоном;

- тимчасового перебування громадянина України за кордоном на законних підставах більше ніж три місяці;

- зміни місця проживання в межах однієї держави або переїзду з однієї іноземної держави до іншої;

- зміни меж консульського округу посольства чи консульства;

Прийняття на консульський облік громадянина України здійснюється в ЗДУ, на території консульського округу якої він на законних підставах постійно проживає або тимчасово перебуває у термін більший, аніж три місяці.

При зміні персональних даних громадянином України заповнюється заява, яка подається до посольства чи консульства особисто, надсилається поштою або іншими засобами зв'язку.

Види консульського обліку:

- тимчасовий

- постійний

 Хто і за яким порядком приймається на постійний консульський облік?

На постійний консульський облік приймаються/реєструються громадяни України, які відповідно до чинного законодавства України є такими, що постійно проживають за кордоном: отримали дозвіл компетентних органів України щодо постійного проживання за кордоном та мають у паспорті громадянина України для виїзду за кордон відповідний дозвільний штамп – «Постійне проживання».

Для прийняття на постійний консульський облік громадянин України подає:

- заяву;

- заповнену облікову картку громадянина України, який постійно проживає за кордоном;

- паспортний документ;

- копії сторінок паспортного документа з написами і відомостями про пред'явника документа, відміткою про виїзд на постійне проживання за кордон;

- оригінал і копію виданого компетентними органами іноземної держави дозволу, що дає право на  проживання  в  цій  іноземній державі;

- фотокартку розміром 3,5 на 4,5 сантиметри;

- документ, що підтверджує сплату консульського збору.

Інформацію щодо тарифів консульського збору, що справляється за оформлення посвідчення особи на повернення в Україні, ви можете отримати на веб-сторінці посольства чи консульства України за кордоном, до якого подаватимуться документи.

У разі звернення про прийняття на постійний консульський облік законним представником, окрім зазначених документів, подаються оригінал та копія документів, що посвідчують особу та повноваження законного представника.

При прийнятті на постійний консульський облік дитини віком до 16 років заява про прийняття такої дитини на облік та облікова картка на неї заповнюються одним з батьків або законним представником.

За прийняття на постійний консульський облік дітей віком до 16 років консульський збір не стягується.

За прийняття на постійний консульський облік у зв'язку зі зміною меж консульського округу посольства чи консульства консульський збір не стягується.

 Хто і за яким порядком приймається на тимчасовий консульський облік?

Громадяни України, які планують тимчасово перебувати на законних підставах за кордоном більш ніж три місяці приймаються/реєструються на тимчасовий консульський облік у відповідному посольстві чи консульстві України на термін, зазначений у виданому компетентними органами іноземної держави дозволі, що дає право на проживання в цій іноземній державі.

При прийнятті на тимчасовий консульський облік громадянин України подає:

- заяву;

- заповнену облікову картку громадянина України, який тимчасово перебуває за кордоном;

- паспортний документ;

- копії сторінок паспортного документа з написами і відомостями про пред'явника документа;

- оригінал і копію виданого  компетентними органами іноземної держави дозволу, що дає право на проживання в цій іноземній державі.

- фотокартку розміром 3,5 на 4,5 сантиметри.

У разі звернення про прийняття на тимчасовий консульський облік законним представником, окрім зазначених документів, подаються оригінал та копія документа, що посвідчує особу та повноваження законного представника.

У разі підтвердження підстав для подальшого законного перебування громадян України за кордоном після закінчення дати, зазначеної у штампі, що проставляється в паспортному документі громадянина України, тимчасовий консульський облік може бути продовжений на термін, зазначений у документі, виданому компетентними органами іноземної держави.

За прийняття на тимчасовий консульський облік консульський збір не стягується.

 Який порядок зняття громадян з постійного консульського обліку у закордонній дипломатичній установі України при поверненні в Україну на постійне проживання?

Громадянин України подає заяву та паспортний документ до посольства чи консульства або до підрозділу Державної міграційної служби України, до якого громадянин звертається про реєстрацію на території України.

За зняття з консульського обліку консульський збір не стягується.

За яких обставин та як відбувається зняття з тимчасового консульського обліку?

Автоматично, по завершенню та відсутності продовження терміну дозволу, виданого компетентними органами іноземної держави, що дає право на проживання в державі.

Візові питання

Який режим в’їзду громадян України до іноземних держав?

Актуальний порядок в’їзду на сайті МЗС України за посиланням:

http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/travel-advice/entering-foreign-countries

Який термін дії паспортного документа для отримання візи для в’їзду в Україну?

Не менш, як три місяці після задекларованої дати виїзду з території України.

 Чи можливе продовження строку дії візи?

Ні, строк дії візи в Посольстві не продовжується. 

 Громадяни яких країн можуть в’їхати до України без візи?

Актуальний порядок в’їзду на сайті МЗС України за посиланням:

http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/entering-ukraine/visa-requirements-for-foreigners

Які вимоги до запрошення українського вищого навчального закладу для оформлення візи нанавчання іноземному студенту?

Запрошення українського вищого навчального закладу на навчання іноземця має бути зареєстровано в Українському державному центрі міжнародної освіти, відповідно до п.18 Порядку видачі іноземцям та особам без громадянства запрошень на навчання  (стажування) в Україні та їх реєстрації, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.11.2013 №1541 (зареєстровано в Мінюсті 25.11.2013 р. №2004/255-36).

 Куди звертатись для реєстрації запрошення на навчання для іноземного студента?

З питань реєстрації запрошень на навчання іноземних студентів Ви можете звернутись до Українського державного центру міжнародної освіти, телефон: (044) 359 05 39.

 Апостиль, легалізація та витребування документів

Навіщо потрібна легалізація документа чи проставлення апостилю на іноземному документі?

Документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав в установленій формі, визнаються дійсними в Україні за умови їх легалізації або проставлення апостиля, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України (ст. 13 Закону України „Про міжнародне приватне право”).

 На яких документах проставляє апостиль МЗС та представництва МЗС в регіонах?

 • довідки, видані архівними установами України;
 • довідки про стан здоров'я, видані Олександрівською лікарнею м.Києва
 • довідки про стан здоров'я (за умови їх посвідчення гербовою печаткою управління охорони здоров'я облдержадміністрації області);
 • довідки, видані органами МВС України та Міграційної служби України (щодо громадянства України, кримінальної відповідальності, реєстрації за місцем проживання або перебування, тощо);
 • довідки, видані податковими органами;
 • довідки, видані органами Пенсійного фонду України;
 • інші офіційні документи, повноваження на засвідчення яких апостилем не відноситься до компетенції Міністерства юстиції України та Міністерства освіти і науки України.

 Які документи легалізує МЗС та представництва МЗС в регіонах?

 • свідоцтва (українського зразка) про реєстрацію актів цивільного стану та Витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які засвідчені обласним управлінням юстиції за місцем видачі;
 • довідки щодо кримінальної відповідальності, видані органами МВС України;
 • документи про освіту міжнародного зразка;
 •  документи, засвідчені або видані нотаріусами (після їх попереднього оформлення в Міністерстві юстиції України);
 • офіційні документи, складені і засвідчені безпосередньо в дипломатичних представництвах іноземних держав в Україні;
 • офіційні документи, крім документів комерційного характеру, складені і засвідчені на території іноземних держав органами державної влади, які  уповноважені підтверджувати їх дійсність, і призначені  для  використання  в Україні за умови їх засвідчення в МЗС країни походження документа та її дипломатичного представництва в Україні в установленому порядку.

 Хто може подати документ на проставлення апостиля?

Будь-яка особа  - довіреність від власника документа не вимагається.

 Чи є обов’язковою присутність особи, на ім’я якої видано документ, для подання цього документа на легалізацію?

Присутність власника  документа не є обов'язковою. Натомість, у разі подання документів представником фізичної  чи юридичної особи подається доручення або інший документ, що підтверджує повноваження діяти від імені цих осіб.

 Де приймаються документи на легалізацію та проставлення апостилю в МЗС?

Документи приймаються за адресою: м. Київ, вул. Велика Житомирська 2. Приміщення Дипломатичної академії України (під’їзд № 2). 

 Коли можна подати документи на легалізацію та проставлення апостилю?

Прийом документів здійснюється щоденно (крім вихідних і святкових днів) з 09:00 до 12:00.

 Коли можна отримати легалізований або засвідчений апостилем документ?

Видача засвідчених документів відбувається у призначений день - з 16:00 до 17:00, (в п’ятницю – з 16:00 до 16:30).

 Чи можна в МЗС проставити апостиль на документах про освіту?

Ні. Апостиль на українських документах про освіту проставляє Міністерство освіти і науки України.

 Де, крім МЗС, можна проставити апостиль, зокрема, на довідку про відсутність судимості?

В представництвах МЗС України у Львові та в Одесі.

 

Який розмір консульського збору за проставлення апостилю?

За проставлення апостилю на офіційних документах фізичних осіб справляється державне мито у розмірі - 51 гривні, юридичних осіб – 85 гривень.

 Який термін розгляду документів для проставлення апостиля?

До 5 робочих днів. За умови подання документів особою, на ім’я якої вони видані, апостиль проставляється в день подачі.

 Чи може термін розгляду документів для проставлення апостиля перевищувати п'ять робочих днів?

Так, у разі необхідності отримання додаткової інформації від органу видачі документа, термін розгляду може бути продовжено до 20 робочих днів, про що співробітник відділу повідомить заявника під час прийому документів.

 Чи можна поставити апостиль на документі в Посольстві або в Консульстві?

Ні, не можна. Ні українські, ні іноземні закордонні дипломатичні установи не мають таких повноважень.

 Де проставляється апостиль на документі, який видано іншою державою?

Виключно на території країни походження (видачі) цього документа. Наприклад: якщо документ виданий у Німеччині, то апостиль проставляється уповноваженими органами виключно цієї країни.

 Яка установа проставляє апостиль на документі, виданому іноземним посольством (консульством) в Україні?

На такий документ апостиль не проставляється. Він підлягає легалізації в МЗС України або в представництві МЗС на території України.

 Який розмір консульського збору за легалізацію документів?

Державне мито за легалізацію одного документа (на території України), виданого на ім’я фізичної особи  - 51 гривня; юридичної особи – 170 гривень.

 Чи існує терміновий тариф за легалізацію документів?

Так. У разі оформлення документів у терміновому порядку (до 5 робочих днів) консульський збір стягується у подвійному розмірі.

 

Чи потрібно попередньо реєструватися для подання у МЗС документів на легалізацію та апостиль?

Не потрібно. Прийом документів відбувається в порядку «живої» черги.

 Де можна знайти інформацію щодо прийому документів на апостиль або легалізацію?

Детальна інформація щодо проставлення апостилю на документах чи їх легалізації розміщена на веб-сторінці МЗС: http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/consultation/apostily

 Куди звернутися з метою витребування документів про народження родичів із Республіки Польща?

Для оформлення запиту щодо витребування документів з-за кордону слід звернутися до Департаменту консульської служби МЗС України чи до представництв МЗС в регіонах.

 Як можна витребувати документ про стаж роботи із Російської Федерації?

Витребування документів з Російською Федерації (як із будь-якої іншої держави-члена СНД) здійснюється у порядку, передбаченому Конвенцією про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, підписаною 22.01.1993 року.

З метою оформлення клопотання про надання правової допомоги у витребуванні необхідних документів з Російської Федерації (або з іншої держави-члена СНД) слід звертатися до органу юстиції за місцем проживання.

 Питання громадянства

Чи отримує громадянство України дитина, народжена за кордоном у змішаному шлюбі, якщо один з її батьків є громадянином України на момент народження дитини, і яка вже має іноземне громадянство?

Так. Діти, які народились після 01.03.2001 р. отримують громадянство України автоматично з моменту народження, безвідносно до того чи була відбулася процедура оформлення набуття громадянства України чи ні.

 

Чи втрачається громадянство України автоматично при набутті громадянства іншої держави?

Ні. Законодавством України не передбачена автоматична втрата громадянства України при будь-якій формі набутті громадянства іншої держави.

 Хто може порушити клопотання щодо виходу з громадянства України?

Клопотання щодо виходу з громадянства України можуть порушити громадяни України, які отримали дозвіл компетентних органів України на постійне проживання за кордоном (в паспорті громадянина України для виїзду за кордон є дозвільний штам «Постійне проживання») та набули громадянство іншої держави, або мають гарантію про те, що у разі припинення громадянства України, їм буде надано громадянство цієї держави.

 Чи можливо подати клопотання про вихід з громадянства України на території України?

Ні. Клопотання про вихід з громадянства України подаються до закордонних дипломатичних представництв чи консульських установ України за місцем постійного проживання особи.

 Чи є можливим розгляд клопотання про вихід з громадянства України в терміновому порядку?

Розгляд клопотань здійснюється відповідно до порядку, визначеного законодавством. Термін розгляду - до 1 року. У разі звернення до посередників, які обіцяють супровід та пришвидшення розгляду справ, громадяни можуть стати жертвами шахрайських дій. Посередники не мають жодного впливу на хід розгляду справ про вихід з громадянства України. Департамент консульської служби вживає всіх можливих та передбачених законодавством України заходів для якнайшвидшого розгляду справ про вихід з громадянства України.

 Чи можлива відмова від громадянства України?

Ні, законодавством України відмова від українського громадянства не передбачена.

Як отримати інформацію про стан розгляду справи?

Порядком провадження з питань громадянств не передбачено надання проміжної  інформації про стан розгляду клопотання.

Чи існує процедура спрощеного порядку припинення громадянства України?

За спрощеною процедурою громадянство України може бути припинено виключно відповідно до двосторонніх Угод про спрощений порядок зміни громадянства. Такі Угоди діють між Україною та Республікою Білорусь, Республікою Таджикистан і Киргизькою Республікою.

Питання оформлення дозволу на постійне проживання за кордоном Де може бути подано клопотання про залишення на постійне місце проживання за кордоном?

Дозвіл на виїзд на постійне місце проживання за кордон можна отримати у відповідному територіальному органі Державної міграційної служби за місцем реєстрації в Україні.

Клопотання громадян України, які проживають за кордоном, щодо залишення на постійне проживання подаються до закордонних дипломатичних представництв та консульських установ України.

 Скільки часу займає процедура оформлення дозволу про залишення на постійне проживання за кордоном?

Загальний строк розгляду клопотань про залишення на постійне проживання за кордоном (без урахування термінів, необхідних для пересилання документів) не має перевищувати 65 днів з дня їх прийняття. 

 Коли проставляється відмітка „постійне проживання”?

Відмітка «постійне проживання» в паспорт громадянина України для виїзду за кордон уноситься виключно після здачі паспорта громадянина України до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України (ДМСУ), зняття з реєстраційного обліку на території України та пред’явлення до закордонної дипломатичної установи відповідних довідок.

За умови оформлення виїзду на постійне проживання в територіальних органах ДМСУ – по завершенні процедури безпосередньо в ДМСУ.

 Яким чином можливо отримати довідки щодо здачі паспорта та зняття з реєстрації в Україні?

Зазначені довідки можна отримати звернувшись особисто до органу ДМСУ за місцем Вашої реєстрації; уповноваживши третіх осіб представляти Ваші інтереси в органі ДМСУ, шляхом оформлення довіреності.

У разі здачі паспорта громадянина України та заяви про зняття з реєстрації до закордонної дипломатичної установи (для їх пересилки в Україну), такі довідки надсилаються ДМСУ безпосередньо до такої установи.

Питання імміграції

Я -  іноземний громадянин. Чи можу я отримати дозвіл на імміграцію в Україну у Посольстві/Генеральному консульстві? Чи можу я подати документи на оформлення дозволу на території України?

Заяви про надання дозволу на імміграцію подаються:

1) особами, які постійно проживають за межами України, - до дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном за місцем їх постійного проживання;

2) особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання заявника.

Заяву про надання дозволу на імміграцію заявник подає особисто до відповідного органу державної влади  ( ст. 9 Закону України „Про імміграцію”).

 Я - іноземна громадянка. Подала документи на отримання дозволу на імміграцію в Україну майже рік тому до одного із ЗДУ. Відповіді ще не отримала. На яких підставах я можу отримати відмову та який термін розгляду заяви?

Згідно з частиною 11 статті 9 Закону термін розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію не може перевищувати одного року з дня її подання

Відповідно до чинного законодавства України, у наданні дозволу на імміграцію в Україну може бути відмовлено:

- особам, засудженим до позбавлення волі на строк більше одного року за вчинення діяння, що відповідно до законів України визнається злочином, якщо судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку;

- особам, які вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності та людства, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв’язку із вчиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином, або проти яких порушено кримінальну справу, якщо попереднє слідство за нею не закінчено;

- особам, хворим на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я;

- особам, які в заявах про надання дозволу на імміграцію зазначили свідомо не правдиві відомості чи подали підроблені документи;

- особам, яким на підставі закону заборонено в’їзд на територію України. 

 Захист прав та інтересів громадян за кордоном

Як звернутися до МЗС, в т.ч. закордонних дипломатичних установ України, щодо отримання від консульської служби допомоги з питань захисту прав, порушених на території іноземних держав?

У письмовій заяві має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання заявника, викладено суть порушеного питання, заява має бути власноручно підписана із зазначенням дати. Рекомендується додавати копії наявних документів, що підтверджують зазначені у заяві факти, а також містять відомості про зазначення в латинській транслітерації прізвища та ім’я особи, права якої порушено.

Чи можуть консули України за кордоном бути представниками або захисниками громадян або юридичних осіб України під час судових процесів на території іноземних країн?

Ні, не можуть. Консульські посадові особи України не можуть бути законними представниками або захисниками громадян або юридичних осіб України в іноземних судах через відповідні обмеження, передбачені законодавством іноземних держав та міжнародними договорами.

 Чи може МЗС України розшукати громадянина України, який поїхав за кордон і про якого тривалий час відсутні відомості?

Для розшуку громадян України, які зникли безвісти за кордоном, потрібно звернутися із заявою до органів МВС України за місцем проживання, які ініціюють проведення пошуку в іноземних державах безвісно відсутніх осіб.

За умови перебування розшукуваного громадянина на консульському обліку в закордонних дипломатичних або консульських установах України, консульська посадова особа може повідомити розшукувану особу про розшук та надати інформацію про осіб, які звернулися до МЗС України з такою заявою.

 Чи може МЗС України розшукати родичів – іноземних громадян, з якими втрачений зв’язок?

Допомогу з розшуку та відновлення родинних зв’язків, втрачених внаслідок збройних конфліктів, стихійного лиха, техногенних катастроф, сучасних міграційних процесів, інших екстремальних ситуацій  громадянам України безкоштовно надає Служба розшуку Товариства Червоного Хреста України (01004, Київ, вул. Пушкінська 30, тел. тел.: (044) 235-01-57, факс: (044) 288-16-58, e-mail: [email protected])

 Що робити у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання?

Видатки за надання лікарської допомоги надає виключно страхова компанія, з якою укладено відповідний договір страхування. Надійність страхової компанії гарантує допомогу у випадку потрапляння у скрутне становище за кордоном внаслідок отримання травм або важкого захворювання. Законодавство України не передбачає можливості відшкодування за рахунок коштів державного бюджету витрат, пов’язаних із лікуванням громадян України під час їх перебування за кордоном. У разі відсутності договору страхування, всі зазначені витрати оплачуватимуться постраждалим (важкохворим) особисто або його родиною. Страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов’язковою вимогою Закону України "Про туризм".

У випадку госпіталізації, окрім дій, передбачених укладених вами договором про страхування, необхідно, за бажанням та за першої можливості, повідомити про госпіталізацію (особисто, через працівників госпіталю, рідних і знайомих) Посольство (консульство) України в іноземній країні. Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у взаємодії з вашим страховиком (його агентом в країні перебування), адміністрацією госпіталю, представниками компетентних органів іноземної країни, якщо ваша травма стала наслідком дій чи бездіяльності інших осіб, та надасть вам сприяння у отриманні компенсацій, якщо вони передбачені законодавством іноземної країни.

Якщо ви отримали травму внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про оплату вартості послуг вашого перевезення до України. Таке рішення приймається виключно за умови відсутності можливості здійснити перевезення коштом страхової компанії, а також відсутності у вас та вашої родини коштів для самостійної оплати вартості перевезення.

Для одержання відповідної допомоги громадяни України особисто або через своїх законних представників звертаються до закордонної дипломатичної установи з письмовою заявою. Рішення про надання зазначеної допомоги приймається керівником закордонної дипломатичної установи за умови подання заявником документів, які підтверджують, що постраждалий є громадянином України, та документів, виданих компетентними органами держави перебування на підтвердження фактів, викладених у письмовій заяві, які засвідчують необхідність надання допомоги.

Оскільки допомога надається тільки громадянам України, для прискорення підтвердження вашої належності до громадянства України, рекомендуємо мати при собі, а також залишити рідним в Україні копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують ваше громадянство.

Розгляд вказаного питання здійснюється за заявою найближчих за ступенем спорідненості родичів потерпілого (дружини, повнолітніх дітей (рідних або усиновлених), рідних братів та сестер тощо) та на підставі документів, що засвідчують особисті родинні стосунки з потерпілим, і підтверджують неспроможність родичів здійснити оплату вартості послуг з транспортування важкохворого в Україну за власний рахунок (довідка про склад сім’ї, довідки про розмір доходів хворого та членів його родини тощо). Вищезазначені документи мають бути видані виключно уповноваженими органами та установами України.

 Що робити, коли ви стали жертвою злочину?

Терміново звернутися до представників правоохоронних органів іноземної країни, а також повідомити про це Посольство (консульство) України в іноземній країні.

Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у вирішенні питань вашої взаємодії з представниками правоохоронних органів, простежить за дотриманням офіційними органами іноземної держави ваших прав, передбачених національним законодавством іноземної країни та міжнародними договорами, що діють у міжнародних стосунках між цією державою і Україною. Офіційне розслідування може зайняти багато часу, а відтак – вам необхідно буде самостійно подбати про юридичне представництво у вашій справі із залученням послуг місцевих адвокатів. Посольство (консульство) не може бути вашим представником під час досудового розслідування та під час судового процесу.

Якщо в результаті злочину ви залишилися без документів і грошей, вам необхідно звернутися з письмовою заявою особисто або через ваших законних представників до закордонної дипломатичної установи України в країні, де ви перебуваєте. До заяви необхідно надати документи, видані компетентними органами іноземної країни, що підтверджують факти, викладені у заяві (протоколи, довідки тощо).

У випадку, якщо ви залишилися без засобів до існування внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, якщо ви стали жертвами торгівлі людьми, або опинилися в ситуації, що становить загрозу вашому життю чи здоров’ю, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про надання одноразової допомоги тощо (через погодження з МЗС та Мінфіном), або звернутися до МЗС з метою клопотання перед Мінфіном України щодо виділення відповідних бюджетних коштів.

Допомога надається тільки у разі підтвердження громадянства України. Для прискорення отримання такого підтвердження рекомендуємо мати при собі, а також залишити рідним в Україні копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують громадянство України.

 Як діяти у разі виникнення надзвичайної ситуації?

У разі виникнення надзвичайної ситуації, яка загрожує вашому життю і здоров’ю під час перебування за кордоном (катастрофи, стихійні лиха тощо), необхідно зберігати спокій, діяти рішуче, але помірковано, виконувати всі вказівки компетентних органів країни перебування, які здійснюють реагування на надзвичайну ситуацію (зокрема – визначають безпечні шляхи евакуації, місця збору постраждалих, встановлюють правила поведінки та порядок дій у цих місцях, визначають черговість евакуації, регулюють отримання допомоги тощо).

Кожна дипломатична (консульська) установа України за кордоном має визначені телефони "гарячих ліній" для зв’язку з установою у випадку виникнення загрози життю і здоров’ю громадян України, які перебувають у межах її відповідальності. Наполегливо рекомендуємо перед виїздом занотувати ці номери і завжди мати їх напоготові. У випадку неможливості встановлення зв’язку за цими номерами громадянам (або їх рідним чи близьким) необхідно звернутися за телефоном "гарячої лінії" МЗС: 044 238 16 57, яка функціонує цілодобово.

Працівник консульської служби надасть вам необхідну допомогу у здійсненні евакуації із зони лиха (координація та контроль за включенням вас до евакуаційних списків у разі організованої евакуації компетентними органами іноземної країни, надання допомоги у бронюванні та придбанні квитків для повернення в Україну), документуванні для повернення в Україну у разі втрати документів, здійсненні зв’язку з місцевими органами влади у випадку необхідності.

 Що робити, коли вас затримали правоохоронні органи іноземної країни?

Вимагати, щоб про факт вашого затримання правоохоронні органи іноземної держави невідкладно інформували дипломатичну або консульську установу України в цій країні (Віденська конвенція про консульські зносини 1963 року).

Відповідно до вимог Консульського статуту України консул зобов’язаний стежити за тим, що відносно громадянина України, якого взято під варту (заарештовано), затриманого за підозрою у вчиненні злочину, чи щодо якого вжиті інші заходи, які обмежують його свободу, а також щодо громадянина, який відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, чи стосовно якого застосовано інші заходи судового або адміністративного впливу, було дотримано законодавства держави перебування і договорів, укладених Україною з цією державою, та міжнародних договорів, учасниками яких є Україна і держава перебування.

Консул зобов’язаний, на прохання заінтересованих осіб і за своєю ініціативою, відвідувати громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі або відбувають покарання. Консул зобов’язаний стежити, щоб таких громадян тримали в умовах які відповідають правилам гігієни і санітарії, і щоб вони не зазнавали жорстокого або такого, що принижує людську гідність, поводження.

За всіх обставин консул зобов’язаний домагатися особистої зустрічі з громадянином України, щоб упевнитися в тому, що права і інтереси цього громадянина не порушуються. Для виконання зазначених обов’язків консул звертається у кожному конкретному випадку до компетентного органу країни перебування, який, керуючись двосторонньою угодою чи Віденською конвенцією про консульські зносини 1963 року, розглядає таке клопотання.

 Що робити у випадку потрапляння в дорожньо – транспортну пригоду?

Збираючись у подорож до будь-якої країни, необхідно заздалегідь володіти інформацією про особливості не лише правил дорожнього руху в цій країні, але і про те, як здійснюється оформлення дорожньо-транспортної пригоди.

якщо ви стали учасником ДТП в країнах ЄС, необхідно: 
- ввімкнути сигнальні вогні, а також розставити навколо аварії попереджувальні знаки, не залежно від того, хто винний у ДТП;

- якщо в результаті ДТП є постраждалі, травмовані люди, негайно викликати швидку допомогу. Надати постраждалим першу невідкладну допомогу;

- обов’язково  зателефонувати на номер «112» і повідомити про ДТП;

- якщо є свідки ДТП, - необхідно записати номери телефонів і контактні дані хоча б трьох з них. Це може допомогти слідчим становити винних в аварії;необхідно заповнити форму-повідомлення про ДТП. Як правило, бланки таких форм є у кожного автомобіліста. Якщо така форма відсутня, необхідно записати номери і марки автомобілів, які стали учасниками дорожньо-транспортної пригоди;

- нічого не підписуйте! Лише у тому випадку, якщо ви повністю ознайомились з документом, який вам пропонують підписати, прочитали його і зрозуміли що все вірно, тоді в якості згоди, можете поставити свій підпис;

- у вас на руках повинна бути так звана «Зелена карта» - поліс страхування для власника транспортного засобу. Ви і людина, яка була за кермом іншого автомобіля, учасника ДТП, маєте обмінятися номерами «Зеленої карти» або пред’явити сам поліс. Зробіть фото «Зеленої карти» іншого учасника ДТП на свій телефон. Також, ви повинні дати можливість іншому учаснику ДТП сфотографувати вашу «Зелену карту»;

- необхідно також сфотографувати місце пригоди, автомобілі і учасників ДТП;

- якщо на території країни, де трапилась ДТП, законодавством передбачена видача копії протоколу дорожньої поліції, вам її неодмінно нададуть;

- коли ДТП буде оформлене інспектором дорожньої поліції, вам необхідно одразу надати інформацію про аварію за номером телефону, зазначеному на «Зеленій карті», а також у свою страхову компанію, що б у вас була можливість отримати компенсацію за надану вам матеріальну шкоду.

 Як діяти, коли близька вам людина померла за кордоном та необхідно перевезення труни з тілом або урни з прахом в Україну?

Всі супроводжуючі документи надає (оформлює оригінали необхідних довідок або засвідчує правильність перекладів, здійснює легалізацію тощо) консульська посадова особа.

Страхові компанії пропонують своїм клієнтам можливість включення до договору страхування положень щодо компенсації витрат, пов’язаних із посмертною репатріацією в Україну або похованням застрахованого за кордоном. У разі наявності таких положень у договорі страхування, рідні в Україні будуть позбавлені необхідності пошуку коштів для перевезення труни або урни з прахом покійного на Батьківщину.

У разі відсутності страхування для посмертної репатріації в Україну, зберігається можливість репатріації за кошти державного бюджету. Рішення про оплату вартості послуг іноземних ритуальних служб, пов’язаних з оформленням документів та похованням загиблих або померлих за кордоном громадян України, приймається керівником закордонної дипломатичної установи за погодженням з МЗС на підставі документів, що підтверджують смерть чи загибель громадянина України за кордоном, заяви його родичів на ім’я керівника зазначеної установи про оплату таких послуг за рахунок коштів державного бюджету та документів, виданих уповноваженими органами та установами України, про розмір доходів найближчих родичів (дружина, чоловік, батьки, повнолітні діти, рідні брати, сестри), що підтверджують неспроможність заявників здійснити оплату вартості послуг за власний рахунок.

 Загальні питання

З чого почати в разі виникнення в Україні чи за кордоном питання консульського характеру?

Пропонуємо ознайомитися зі змістом розділу «Розгляд звернень громадян», розміщеного на титульній сторінці веб-порталу МЗС України.

 Яким чином і хто встановлює тарифи консульського збору, які справляються за вчинення консульських дій закордонними дипломатичними установами України?

Базові тарифи консульського збору, що справляється за вчинення консульських дій закордонними дипломатичними і консульськими установами України, визначені у Положенні про консульський збір.

В межах базових тарифів, виходячи з економічної ситуації в країні перебування та за погодженням із МЗС закордонні дипломатичні установи України вводять в дію тарифи, які застосовуються за вчинення консульських дій для громадян України та іноземців (відповідні накази по установі з інформацією про тарифи та терміни вчинення консульських дій в звичайному та терміновому порядку розміщені в залі для прийому громадян та на веб-сторінках установ).

 В яких випадках закордонні дипломатичні установи України переглядають тарифи консульського збору?

Тарифи  консульського збору, що справляється за межами України, переглядаються дипломатичними представництвами України, виходячи з економічної ситуації у країні перебування (суттєва зміна обмінного курсу національної валюти до долара США, рівня інфляції, індексу споживчих цін тощо) або у разі внесення змін до базових тарифів консульського збору.

 Коли і в якій формі громадяни України мають сплачувати консульський збір?

На підставі отриманого від консула платіжного направлення (або інформацію про реквізити банківського рахунку дипломатичної чи консульської установи, вказані на її веб-сторінці) заявник сплачує вартість консульської дії в банку, або в інший спосіб, передбачений банківською системою країни перебування, та отримує документ про підтвердження оплати – платіжний документ (квитанцію від платіжного документу, квитанцію з банкомату, квитанцію щодо грошового переказу або інший підтверджуючий документ).

Платіжний документ, виключно з урахуванням практики країни перебування, має бути номерним, містити інформацію щодо платника, виду/типу наданої консульської дії та стягненої суми.

Консульські посадові особи приймають від заявників у роботу документи на вчинення консульської дії лише після отримання платіжного документу про сплату консульського збору (виключно у безготівковій формі).

 Хто має пільги щодо сплати консульського збору?

Статтею 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» встановлюється вичерпний перелік пільг щодо сплати державного мита.

За умови застосування пільгової ставки консульського збору чи звільнення від нього заявником разом з заявою про вчинення консульської дії пред’являється оригінал відповідного підтверджувального документа щодо правових підстав застосування пільгової ставки консульського збору.

Положення про консульський збір встановлено, що з метою забезпечення інтересів у сфері зовнішньої політики або з гуманітарних міркувань керівник закордонної дипломатичної установи України має право письмово звернутись з обґрунтуванням щодо встановлення пільги для окремого заявника або окремих заявників щодо сплати консульського збору.

 Чи можливо залишити свій відгук про роботу консульства?

Ваш відгук щодо консульського обслуговування можливо залишити на титульній сторінці веб-порталу МЗС, натиснувши банер «Ваш відгук про роботу українського консула», або перейти за цим посиланням.

При бажанні розгляду інформації відповідно до Закону України «Про звернення громадян», просимо ознайомитися з його положеннями та вимогами до оформлення звернення.

 Що робити при перебуванні в країні, де немає Посольства України?

Для отримання консульської консультації необхідно сконтактувати з офісом відповідного Почесного консульства України.

Перед поїздкою до країни, де відсутнє Посольство України, бажано заздалегідь з’ясувати, до зони відповідальності якої установи України за кордоном належить країна подорожі.

При можливості звернутися за телефоном "гарячої лінії" МЗС: +380 44 238 15 88

 

 

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux