15 квітня у м.Софія, Болгарія відбулася Друга Чорноморська безпекова конференція Міжнародної Кримської платформи. Співорганізаторами заходу виступили міністерства закордонних справ України і Болгарії та міністерства оборони України і Болгарії у партнерстві з «Центром оборонних стратегій», Україна.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба взяв участь у відкритті конференції та звернувся до учасників заходу із відеозверненням.
На Чорноморській безпековій конференції Україну представили заступник міністра закордонних справ Микола Точицький та головний інспектор Міністерства оборони, адмірал Ігор Воронченко.
У заході взяли участь делегації 43 держав та 9 міжнародних організацій – на рівні міністрів, керівників міжнародних організацій та їх заступників, а також представників дипломатичного корпусу, акредитованого в Болгарії.
Учасники обговорили актуальні безпекові виклики у Чорноморсько-Азовському регіоні, спричинені російською агресивною війною проти України, та стратегію реагування на них, вплив російської повномасштабної збройної агресії проти України на геополітичний ландшафт та глобальну продовольчу безпеку, а також можливі додаткові кроки для захисту свободи та безпеки судноплавства у Чорноморському регіоні.
«Нам потрібна Чорноморська стратегія НАТО. Це стосується не лише України, але й відновлення миру, безпеки та свободи судноплавства в Чорному морі. Ми високо цінуємо ініціативу Туреччини, Болгарії та Румунії щодо розмінування проходів у Чорному морі. І це дуже конкретна, дуже потрібна і дуже корисна ініціатива, яка може стати основною Чорноморської стратегії НАТО в майбутньому», - заявив заступник міністра Микола Точицький.
Головний інспектор Міністерства оборони України, адмірал Ігор Воронченко підкреслив, що минулий рік був вирішальним для безпеки в Чорноморському регіоні, оскільки Україна зробила важливі кроки для зміцнення своєї обороноздатності за допомогою нових технологій. За його словами, однією з найважливіших змін стало більш активне використання Україною військово-морських безпілотників. Ігор Воронченко зазначив, що їхня ефективність дозволила змінити динаміку війни та створити додаткові переваги для Сил оборони України.
«Інвестиції в безпеку Чорноморського регіону – це інвестиції в безпеку євроатлантичного простору, в мир і свободу в регіоні та в Європі. Ми готові підтримувати Україну у здійсненні пріоритетних реформ, у тому числі в секторі оборони та безпеки, а також у створенні, разом з іншими союзниками, надійного, передбачуваного та довгострокового механізму безпекової допомоги для України до Вашингтонського саміту НАТО у липні», - наголосив міністр закордонних справ Болгарії Стефан Дімітров.
Міністр оборони Болгарії Атанас Запрянов заявив, що активні кроки з розмінування Чорного моря відповідають інтересам Болгарії та інтересам Альянсу, враховуючи серйозний потенціал та економічні наслідки від використання морських мін, їхню небезпеку для комунікаційних ліній морських портів і ключової підводної інфраструктури. Саме тому Болгарія, Румунія і Туреччина створили Оперативну групу з протидії мінній загрозі у Чорному морі.
Усі міжнародні партнери чітко усвідомлюють, що Чорноморський регіон має стратегічне значення для євроатлантичної та світової безпеки, а отже звільнення тимчасово окупованих РФ територій України та забезпечення свободи судноплавства є єдиним шляхом до відновлення справедливого миру та глобальної стабільності в інтересах всіх націй.
Чорноморська безпекова конференція залишається ефективним майданчиком - не лише для обміну думок, але й для вироблення конкретних, спільних та потужних кроків з підтримки України, зміцнення безпеки у Чорноморському регіоні та за його межами.