Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Стара версія
Брифінг в МЗС
Опубліковано 30 квітня 2014 року о 17:07

{video}http://youtu.be/1oSsjHZtC80{/video}

29 квітня в.о. Міністра закордонних справ України Андрій Дещиця прийняв Генерального секретаря ОБСЄ Ламберто Дзанньєра, який перебував у Києві з робочим візитом. 

У ході зустрічі сторони обговорили роль ОБСЄ у врегулюванні ситуації, що склалася в Україні, зокрема враховуючи домовленості, досягнуті за підсумками чотиристоронньої зустрічі 17 квітня 2014 р. у Женеві. У цьому контексті А.Дещицею було наголошено на важливій ролі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

Окрема увага була приділена проблемі звільнення захоплених 25 квітня у м.Слов’янськ групи міжнародних військових інспекторів ОБСЄ, які перебувають в Україні згідно з положеннями Віденського документа про заходи зміцнення довіри і безпеки.

Того ж дня в.о. Міністра провів чергову зустріч зі Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ в Україні у широкому форматі за участю представників Швейцарського головування в ОБСЄ, США, ЄС та Російської Федерації, у якій також взяв участь Генеральний секретар ОБСЄ. Основна увага в ході розмови, що відбулася, була приділена питанням виконання Женевських домовленостей. Андрій Дещиця поінформував про конкретні кроки української сторони із забезпечення виконання домовленостей з метою деескалації ситуації в країні та забезпечення безпеки громадян, зокрема в частині внесення до Верховної Ради України проекту Закону «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час масових акцій громадянського протистояння, звільнення адміністративних будівель, організації проведення публічного обговорення таких питань, як конституційна реформа, місцеве самоврядування тощо.

Крім того, нагадаю, що Україною вже були здійснено такі кроки на виконання Женевських домовленостей:

-         На декілька днів було призупинено активну фазу антитерористичної операції, а також проведено низку законодавчих ініціатив, які мають на меті врегулювання ситуації на Сході України. Станом на сьогодні операція триває у зв’язку із загостренням ситуації в Донецькій та Луганській областях, проте антитерористичні заходи проводиться обережно з метою недопущення жертв серед цивільного населення. 

-         На розгляд парламенту Урядом України було внесено законопроект про амністію учасників масових заворушень у східних областях. Зазначена амністія поширюватиметься на тих протестувальників, які здадуть зброю та звільнять захоплені адмінбудівлі, окрім підозрюваних у скоєнні тяжких злочинів.

-         Парламентська коаліція запропонувала всім політичним силам, представленим у Верховній Раді України, підписати Меморандум порозуміння щодо шляхів врегулювання ситуації на Сході України.

-         За ініціативи МЗС України започатковано механізм регулярних консультацій за участю керівництва Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, представників Швейцарського головування в ОБСЄ, глав дипломатичних місій США, ЄС та Російської Федерації.

Під час зустрічі українська сторона в черговий раз наголосила на необхідності виконання Женевських домовленостей усіма сторонами, зокрема, Російською Федерацією. Було підкреслено, що відсутність відповідних дій ставить під загрозу виконання Женевської заяви.

***

Хотів би також наголосити, що 28 квітня у приміщенні КМДА відбулася зустріч в.о. Міністра закордонних справ України Андрія Дещиці, Голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Ертугрула Апакана, Посла США в Україні Джеффрі Пайєта, Тимчасового повіреного у справах РФ в Україні Андрєя Воробйова, дипломатів Представництва ЄС в Україні та Посольства Швейцарської Конфедерації, під час якої у присутності Голови КМДА Володимира Бондаренка усі учасники Женевських домовленостей та місія ОБСЄ мали змогу ознайомитися з ходом виконання Женевських домовленостей в частині звільнення адмінбудівель.

За результатами огляду приміщення КМДА сторони констатували, що будівля не окупована протестувальниками. В приміщенні тривають ремонтно-відновлювальні роботи з метою його вчасної підготовки для роботи нової міськвлади, що буде обрана на виборах 25 травня ц.р.

***

Сьогодні в.о. Міністра закордонних справ України Андрій Дещиця провів зустріч з Головою Комітету міністрів Ради Європи (КМ РЄ), Федеральним міністром закордонних справ Австрійської Республіки Себастіаном Курцем та Генеральним секретарем РЄ Торбйорном Ягландом, які перебувають в Україні з візитом.

А.Дещиця поінформував співрозмовників про кроки, вжиті українською владою на виконання Женевських домовленостей від 17 квітня 2014 р., у т.ч. звільнення приміщення КМДА.

Зі свого боку Себастіан Курц висловив підтримку відповідним крокам української влади та сподівання, що Російська Федерація зі свого боку також докладе зусиль для виконання Женевських домовленостей. Він закликав до негайного звільнення військових спостерігачів ОБСЄ, утримуваних сепаратистами.

Сторони також обговорили підготовку до засідання КМ РЄ на рівні міністрів закордонних справ, яке відбудеться у Відні 5-6 травня ц.р., в якому планує взяти участь в.о. Міністра закордонних справ України А.Дещиця. Українська сторона висловила сподівання, що за підсумками засідання буде ухвалено рішення, яке сприятиме деескалації ситуації в Україні, а також дасть адекватну оцінку діям Російської Федерації, які становлять загрозу не лише для України, але й усієї Європи.

Торбйорн Ягланд запевнив у готовності РЄ надати експертну підтримку у проведенні ключових реформ, необхідних українському суспільству, зокрема конституційної, виборчої, місцевого самоврядування, реформи прокуратури та судової системи.

***

24 квітня 2014 року міністр оборони Росії Сергій Шойгу повідомив про початок навчань батальйонних тактичних груп загальновійськових з’єднань Південного та Західного військових округів ЗС РФ у зв’язку із «загостренням ситуації на південному сході України». За словами російського міністра, в рамках навчань передбачалося «відпрацювання завдань» бойовою авіацією РФ поблизу кордонів України.

Проведення Російською Федерацією масштабних заходів бойової підготовки поблизу українського кордону не може не викликати занепокоєння, особливо на тлі нещодавніх заяв міністра закордонних справ РФ, які містять недвозначний натяк на можливість введення російських військ на територію України.

З огляду на викладене ,як ми вже повідомляли, ми були вимушені вчергове задіяти положення розділу ІІІ (Зменшення загрози) Віденського документа про заходи зміцнення довіри і безпеки та звернулася каналами  зв’язку ОБСЄ до Російської Федерації з вимогою надати роз’яснення щодо цілей та місця проведення навчань, дати їх завершення, а також кількості та типів залучених до них військових підрозділів. Також українська сторона, висловлюючи свою занепокоєність у зв’язку з перебуванням російських військ у прикордонних районах, закликала Російську Федерацію, згідно з пунктом 18 Віденського документа, організувати на добровільній основі відвідання багатонаціональної інспекційної групи для з’ясування мети зазначеної військової діяльності. 

У відповіді Російської Федерації на запит України не містилося вичерпних роз’яснень щодо цілей та місця проведення навчань Південного та Західного військових округів ЗС РФ. Більше того, російська сторона відмовилась організовувати на добровільній основі, як це передбачено пунктом 18 ВД, відвідання суміжних з Україною районів на своїй території. Таким чином, російська сторона вже традиційно самоусунулась від надання додаткової інформації щодо здійснюваної нею військової діяльності.

З огляду на недостатність отриманих роз’яснень, українська сторона запропонувала Російській Федерації провести 28 квітня ц.р. у Відні передбачені Віденським документом консультації для обговорення цього питання. На консультації були запрошені й інші держави, які висловлювали свою стурбованість військовою діяльністю РФ поблизу українських кордонів, зокрема Канада, США та Естонія.

Однак російська сторона відмовилася від участі у цьому заході,  доволі дивно аргументуючи свою позицію та посилаючись на те, що положення розділу ІІІ Віденського документа не можуть бути застосовані до ситуації, що склалася поблизу східних кордонів України.

У цьому зв’язку хотіли б відзначити, що у п. 16 розділу ІІІ Віденського документа йдеться про те, що його держави-учасниці домовилися «…консультуватися та співпрацювати одна з одною щодо будь-якої незвичайної та незапланованої військової діяльності їхніх збройних сил поза місцями їх постійного розташування мирного часу, яка є суттєвою з військової точки зору … та стосовно якої держава-учасниця висловлює занепокоєність, пов’язану з її безпекою».

Вважаємо, що «військові навчання», які Росія раптово вирішила провести у безпосередній близькості до українського кордону, повною мірою відповідають критеріям, зазначеним у розділі ІІІ Віденського документа. Особливе занепокоєння викликає і той факт, що російські високопосадовці, у т.ч. міністр закордонних справ та міністр оборони, недвозначно натякають на можливість введення під абсолютно надуманим приводом своїх військ на територію України. Навряд чи у світі знайдеться держава, яка б за аналогічних обставин не висловила своєї стурбованості.

З огляду на викладене, Україна вирішила скористатися своїм правом скликати передбачене п. 16.3 Віденського документа спільне засідання Форуму з питань співробітництва в галузі безпеки та Постійної ради ОБСЄ для обговорення ситуації, що склалася на східних кордонах нашої держави. Таке засідання має відбутися сьогодні під головуванням Швейцарії.

Сподіваємося, що російська сторона скористається цією можливістю, аби усунути занепокоєність України та інших держав ОБСЄ з приводу здійснюваної нею військової діяльності. 

Також на цьому засіданні планується обговорити ситуацію із захопленням у Слов’янську групи міжнародних інспекторів, які перебувають в Україні згідно з положеннями Віденського документа. Сподіваємось на конструктивну участь російської сторони у цьому засіданні.

***

29 квітня ц.р. відбулося чергове відкрите засідання Ради Безпеки ООН щодо ситуації в Україні, у фокусі уваги якого було цього разу питання виконання Женевських домовленостей та загострення становище на Сході України внаслідок дій сепаратистів. У загальному обговоренні взяли участь усі делегації держав-членів РБ ООН, а також Постійний представник України при ООН Ю.Сергеєв.

Помічник Генерального секретаря ООН Джефрі Фелтман, брифінг якого склав основу обговорення, зокрема, засудив захоплення і утримання спостерігачів ОБСЄ заручниками та закликав до їхнього негайного та безумовного звільнення. Він також поінформував, що, за дорученням Генерального секретаря ООН, наступного тижня планує здійснити візит в Україну в рамках продовження місії «добрих послуг» керівника Секретаріату ООН.

Переважна більшість делегацій, насамперед представники Західних держав (Австралії, Великої Британії, Литви, Люксембургу, Франції, США) надала повну підтримку діям чинного Уряду України. Усі вони підтвердили добросовісне виконання Україною Женевських зобов’язань, звинувачуючи при цьому РФ у зриві згаданих домовленостей та продовженні дій, спрямованих на дестабілізацію ситуації в Україні. Усіма членами РБ ООН було різко засуджено захоплення в заручники групи спостерігачів ОБСЄ та наголошено на необхідності їх негайного та беззастережного звільнення.

Жодна з держав-членів РБ ООН, за виключенням РФ, не висловлювала зауважень щодо виконання Україною Женевських домовленостей та не ставила під сумнів суверенне право української влади вживати всі законні заходи, включаючи адекватне застосування сили, спрямовані на відновлення правопорядку на своїй території. Навпаки, переважна більшість з них привітали зусилля Уряду України, його відкритість до внутрішнього та міжнародного діалогу з метою стабілізації ситуації в країні.

Представник України при ООН навів промовисті факти виконання Україною Женевських домовленостей, а також поінформував щодо останніх актів насильства та тероризму на сході України, до яких причетна російська сторона. Він також висловив думку, що такі дії РФ спрямовані, зокрема, на зрив запланованих на 25 травня ц.р. президентських виборів в Україні.

Останнє засідання РБ ООН щодо ситуації стосовно України продемонструвало наявність міцної консолідованої підтримки переважною більшістю складу РБ ООН дій української влади, вкотре підтвердивши міжнародну ізоляцію РФ в українському питанні. Визнання факту невиконання Росією Женевських домовленостей, а також висловлена підтримка права України на застосування більш рішучих заходів проти незаконних озброєних груп стали важливими узгодженими сигналами міжнародного співтовариства у контексті інспірованого Росією загострення ситуації в південно-східних регіонах України напередодні президентських виборів у нашій державі.

***

У зв’язку з прийняттям Російською Федерацією рішення про так зване «облаштування та встановлення кордону» між Автономною Республікою Крим та іншою частиною території України вчора російській стороні було вручено ноту протесту, в якій, зокрема, наголошено, згадані кроки не відповідають основоположним принципам та нормам міжнародного права стосовно гарантій територіальної цілісності, недоторканності і непорушності кордонів та невтручання у внутрішні справи держав, а також суперечать Резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року.

Такі дії грубо порушують положення Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 1997 року, Договору між Україною і Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 2003 року та Угоди між Україною і Російською Федерацією про демаркацію українсько-російського державного кордону від 2010 року.

Намагання в односторонньому порядку піддати ревізії існуючий кордон між Україною і Російською Федерацією українська сторона розцінює як свідоме і відверте ігнорування основоположних норм міжнародного права та двосторонніх договорів.

МЗС України звернулося до зовнішньополітичного відомства РФ з вимогою негайно припинити такі протиправні дії та висловило готовність вжити заходів у відповідності до міжнародного права та законодавства України.

***

В Україні занепокоєні стрімким погіршенням ситуації із свободою слова та засобів масової інформації в Росії. Вже протягом багатьох років Росія перебуває на одному з останніх місць у світових рейтингах за цим показником. Практично всі авторитетні організації у цій сфері сходяться в думці, що Росія є невільною країною з точки зору свободи слова та ЗМІ, в країні панує фактично тотальна цензура, а незалежні телеканали та видання можна перерахувати на пальцях однієї руки.

Водночас, протягом останніх двох місяців Кремль вдався до чергового «закручування гайок» в медійній сфері, яке загрожує остаточно поховати навіть ті залишки вільних ЗМІ, які ще залишаються в країні. Це і перехід під кремлівський контроль ресурсу Lenta.ru, і обмеження доступу користувачів до порталів Grani.ru , Kasparov.ru, блогу Олексія Навального в «Живому журналі», сайту радіостанції «Ехо Москви» та багатьох інших інтернет ресурсів, систематичні репресії проти фактично єдиного незалежного телеканалу «Дождь».

Зачистка Кремлем друкованих видань та телеефіру вже практично завершена. Тут офіційна і єдино правильна точка зору вже не має жодної альтернативи. Зачистка Інтернету, з огляду на останні законодавчі ініціативи в Росії, знаходиться на завершальному етапі. Тепер росіянам може бути заборонено відвідувати не лише російські, а й зарубіжні сайти, де міститься несанкціонована Кремлем інформація.

По суті сьогодні в Росії побудований режим оруелівського типу, де дозволено знати лише те, що говорить «Великий брат». Пропаганда, брехня і дезінформація в сучасній Росії виведена сьогодні на рівень державної політики. В роботу цієї пропагандистської машини включено практично всі існуючі ЗМІ.

В цих умовах, на жаль, відбувається не лише професійна, а й моральна деградація російських ЗМІ. Це стає дуже чітко зрозуміло, коли ми подивимось на висвітлення ними останніх подій в Україні. Деякі з цих ЗМІ, не просто дезінформують громадськість, а й беруть безпосередню участь у злочинних діях, стаючи, по суті, спільниками терористів.

Просто таки кричущим прикладом цього став так званий допит терористами співробітників українських спецслужб у Слов’янську, який інакше, ніж звірячими тортурами не можна назвати. Деякі російські телеканали і видання, зокрема, Первий канал, Россия, LifeNews, Комсомольская правда,  з особливим цинізмом, смакуючи, транслювали цей допит мало не в прямому ефірі, чим викликали справедливе обурення як в Україні, так і у світі. Дивно лише, що ми не почули жодних протестів в самій Росії, де до будь-якого ЗМІ, який дозволить собі опублікувати інтерв’ю з небажаною особою, не кажучи вже про терористів, одразу ж застосовуються найжорсткіші санкції.

Безпосередня участь іноземних громадян, в тому числі журналістів, у протиправних діях на території України, пов’язаних із захопленням державних установ, заручників, тортурами, а також інших злочинах, які здійснюються сьогодні терористами на сході нашої держави, безумовно, не залишатиметься без реакції.

У зв’язку з цим хотіли б закликати журналістів російських видань, в разі, якщо нинішня ситуація в Росії не дозволяє їм повною мірою дотримуватися загальновизнаних професійних стандартів і говорити правду, згадати хоча б про такі поняття як людська гідність, моральні принципи та елементарна порядність.

***

Одним з прикладів дезінформації, яка була поширена окремими ЗМІ Росії протягом останніх днів, стало повідомлення про нібито будівництво пунктів утримання нелегальних мігрантів в Україні. Цю дезінформацію підхопило МЗС РФ у своїй черговій пропагандистській заяві від 28 квітня ц.р.

У зв’язку з цим, вчора МЗС України та Державна міграційна служба виступили із спільною заявою, в якій висловлено здивування тим, наскільки хворобливою та спотвореною може бути уява авторів таких повідомлень, щоб побачити в Україні «концентраційні табори для жителів південно-східних областей».

Міністерство закордонних справ та Державна міграційна служба роз’яснили у заяві, що у вересні 2009 року в Україні розпочато реалізацію спільного з Європейським Союзом проекту «РЕАДМІТ 1», яким передбачено будівництво двох пунктів тимчасового перебування нелегальних мігрантів – у Донецькій та Миколаївській областях. Обидва пункти будуть розраховані на одночасне утримання 100 нелегальних мігрантів кожний.

На сьогоднішній день у сфері управління Державної міграційної служби України функціонують два пункти, у яких утримуються нелегальні мігранти – у Волинській та Чернігівській областях. Ці пункти розраховані на одночасне утримання відповідно 165 та 208 осіб та територіально розташовані поблизу західної та північної ділянок державного кордону України.

Будівництво аналогічних пунктів у Донецькій та Миколаївській областях дозволить заощадити витрати на транспортування нелегальних мігрантів, затриманих у східних та південних областях України до місця утримання.

Слід зазначити, що до пункту тимчасового перебування нелегальних мігрантів можуть бути поміщені виключно іноземці або особи без громадянства, які порушили міграційне законодавство та щодо яких прийнято рішення про примусове видворення за межі України.

***

Також у цьому контексті хотів би поінформувати, що 28 квітня у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку розпочала свою роботу 36-та сесія Комітету ГА ООН з питань інформації, темою якої стала світова інформаційна безпека. Враховуючи зростання напруги у російсько-українських відносинах після анексії АРК та підтримання російською стороною сепаратистів та бандформувань на Сході України, представник України у Комітеті Єгор Пивоваров запропонував членам Комітету дати належну оцінку масовій та потужній антиукраїнській пропаганді у російських ЗМІ, яка, на думку доповідача, стала одним із головних інструментів посилення тиску на Україну та причиною розгортання Москвою широкомасштабної інформаційної війни проти нашої держави.

У своєму виступі представник України звернувся до Комітету та керівництва ООН "дати належну оцінку попранню етичних і професійних засад журналістики російськими медіа, їх ролі у розпалюванні ворожнечі між народами України та Росії.

Було констатовано, що зараз понад 70 відсотків ефірного часу новин центральних телеканалів РФ присвячені "спотворенню" подій на Сході України. Моніторинг ефірів, проведений українськими фахівцями, доводить, що фальсифікація правди та "зомбування" глядачів у РФ постановочними сюжетами набуло ознак антиукраїнської істерії.

Представник України наголосив на вимозі до російської сторони вплинути на підконтрольних їй сепаратистів на Сході України з метою звільнення захоплених журналістів та неперешкоджання їхній професійній діяльності.

***

26 квітня 2014 року відбувся робочий візит української делегації на чолі з Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком до Італійської Республіки та Ватикану.

В рамках візиту відбулися зустрічі Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з Головою Ради Міністрів Італії Маттео Ренці, Папою Римським Франциском та Державним секретарем (Главою Уряду) Святого Престолу кардиналом П’єтро Пароліном, в ході яких сторони обговорили актуальні питання, ситуацію в Україні та двосторонні відносини.

У зустрічах взяв участь В.о.Міністра закордонних справ України Андрій Дещиця, який очолив українську делегацію на урочистій церемонії канонізації Римських Пап Іоанна Павла ІІ та Іоанна XXIII у Ватикані 27 квітня ц.р.

Робочий візит української делегації на чолі з Прем’єр-міністром України до Італії та Ватикану дозволив встановити прямі контакти з керівництвом Святого Престолу та Італії, засвідчив підтримку Папи Римського Франциска та Уряду Італії щодо територіальної цілісності та деескалації ситуації в Україні, а також став важливим кроком на шляху активізації розвитку двостороннього співробітництва з Ватиканом та Італією (зокрема у політичній та енергетичній сферах).

***

Перший заступник Міністра закордонних справ України Наталія Галібаренко взяла участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн-учасниць Вишеградської групи (В-4) та європейської ініціативи «Східне партнерство» (СхП), яка 28-29 квітня ц.р. проходила у Будапешті за ініціативи Угорського головування у В-4.

Зустрічі В4/СхП відбуваються традиційно щороку та присвячуються обговоренню актуальних завдань СхП та залучення В4 до їх реалізації.

У ході зустрічі учасники обговорили основні досягнення СхП та перспективи подальшого розвитку ініціативи у контексті нових викликів на європейському континенті. 

28 квітня ц.р. міністри закордонних справ країн В4 оприлюднили заяву, в якій відзначали нагальну необхідність швидкого реагування СхП на геополітичні зміни в регіоні.

Зокрема, міністри наголосили на важливості підписання решти розділів Угоди про асоціацію між Україною та ЄС одразу після президентських виборів в Україні, підписанні угод про асоціацію з Грузією і Молдовою у червні ц.р. та забезпеченні практичної підтримки країн-партнерів у впровадженні реформ. У заяві пропонується збільшити фінансову допомогу ЄС на цілі економічної та політичної стабілізації в Україні. Міністри також зазначили, що європейська перспектива залишається найкращим стимулюючим фактором для перетворень у країнах-партнерах.    

Глави зовнішньополітичних відомств країн В4 виступили проти військової та економічної загроз проти країн СхП та підтвердили повну підтримку суверенітету та територіальній цілісності України, Грузїі та Молдови. Міністри погодилися, що брак повноцінного виконання Женевських домовленостей від 17 квітня ц.р. викликає необхідність посилення цільових заходів проти осіб, які загрожують суверенітету та незалежності України.

Міністри В4 підтримали рішення Ради ЄС у закордонних справах допомогти Україні у реформуванні системи правоохоронних органів та забезпеченні верховенства права, у т.ч. шляхом створення місії ЄС СПБО (Спільна політика безпеки і оборони).   

Окрему увагу було приділено необхідності посилення взаємодії В4 з Україною з питань енергетичної безпеки.

Того ж дня в рамках заходу з ініціативи України відбулося робоче засідання глав делегацій Організації за демократію та економічний розвиток – ГУАМ, під час якої сторони підтвердили свою послідовну позицію щодо врегулювання конфліктів на просторі ГУАМ на основі суверенітету, територіальної цілісності та міжнародно визнаних кордонів, привітали домовленості, досягнуті на Женевських переговорах 17 квітня ц.р., і виступили за їх повну реалізацію.

Наталія Галібаренко провела зустріч з Єврокомісаром з питань розширення та європейської політики сусідства Штефаном Фюле. У центрі уваги переговорів були питання розвитку ситуації довкола України та європейської інтеграції нашої держави. Перший заступник Міністра закордонних справ України поінформувала про бачення та шляхи виходу із кризи, зокрема у частині виконання українською стороною Женевських домовленостей. Штефан Фюле наголосив на рішучій підтримці ЄС територіальної цілісності України, готовності до підписання економічної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, сприяння з боку ЄС у проведенні реформ в Україні.

У вівторок Наталія Галібаренко брала участь у пленарному засіданні в рамках зустрічі міністрів закордонних справ країн-учасниць В-4 та СхП на тему «Актуальні завдання ініціативи «Східне партнерство» після Вільнюса, перед Ригою (у період між двома самітами)».

***

28 квітня в контексті відзначення двадцятої річниці підписання Меморандуму про гарантії безпеки та у зв’язку з приєднанням України до ДНЯЗ у  штаб квартирі ООН, в день відкриття третьої сесії Підготовчого Комітету Конференції держав-сторін ДНЯЗ 2015 року, відбувся круглий стіл «Двадцятиріччя відмови від ядерної зброї  України: уроки та перспективи  ядерного роззброєння».

Доповідачами виступили Високий Представник Генерального секретаря ООН з питань роззброєння Ангела Кейн,  Заступник Держсекретаря США Томас Кантрімен, Постійний Представник Великої Британії на Конференції з роззброєння Метью Роланд, Постійний Представник Франції на Конференції з роззброєння Жан-Юг Сімон-Мішель та Постійний Представник України при ООН Юрій Сергеєв.

Високий Представник Генерального секретаря ООН з питань роззброєння Ангела Кейн у своєму виступі відзначила історичну роль нашої держави у зменшенні загрози використання ядерної зброї.

Всі делегації наголосили, що ухвалене Україною рішення відмовитися від третього за потужністю в світі ядерного потенціалу  та стати учасницею ДНЯЗ у статусі без'ядерної держави стало визначальною подією на міжнародній арені, дієвим внеском нашої країни у глобальний процес ядерного роззброєння та сприяло зміцненню міжнародного режиму ядерного нерозповсюдження.

Також було підкреслено, що вивезення з території України запасів високозбагаченого урану є черговим свідченням неухильного дотримання Україною міжнародного режиму ядерного нерозповсюдження та чітким сигналом для світового співтовариства щодо необхідності здійснення конкретних кроків з метою зменшення ризиків, пов’язаних з розповсюдженням.

Учасниками також було підтверджено підтримку територіальної цілісності нашої держави та її суверенітету.

Присутні делегації високо оцінили позицію України, яка, незважаючи на ситуацію, що склалася, а також на відмову РФ від своїх зобов’язань за Будапештським Меморандумом, виконує власні зобов’язання відповідно до ДНЯЗ та розглядає його в якості наріжного каменя правової архітектури міжнародної безпеки.

***

У зв’язку із поширенням в країнах Західної Африки (Республіка Гвінея, Ліберія, Сьєрра-Леоне та Малі) випадків захворювань, спричинених вірусом Ебола, що характеризуються високим рівнем смертності, МЗС застерігає громадян України від відвідання цих країн до стабілізації санітарно-епідеміологічної ситуації на їх території.

Громадянам України, які перебувають в Республіці Гвінея, Ліберії, Сьєрра-Леоне або Малі, слід суворо дотримуватися правил особистої гігієни, уникати контактів з інфікованими особами та тваринами, які вважаються основними розповсюджувачами вірусу Ебола (примати, антилопи тощо), а також консультуватися з медичними закладами щодо можливих профілактичних заходів для попередження зараження цим вірусом та, у разі появи перших симптомів захворювання, невідкладно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

У випадку потрапляння в надзвичайні ситуації на території вищезазначених країн, громадянам України слід звертатися до Посольства України в Республіці Сенегал (до сфери відповідальності відносяться Сенегал та Республіка Гвінея), Посольства України в Федеративній Республіці Нігерія (Сьєрра-Леоне) або Посольства України в Алжирський Народній Демократичній Республіці (Малі).

Також нагадуємо про функціонування цілодобової «гарячої лінії» МЗС України: (044) 238-16-57. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux