• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Стенограма брифінгу Речниці МЗС України Мар’яни Беци
Опубліковано 17 березня 2016 року о 15:59

{video}https://youtu.be/BOm8Kx_psco{/video}

 

Вітаю, шановні колеги!

Розпочинаємо брифінг МЗС України щодо найбільш важливих  питань зовнішньої політики.

 

1.     Роковини незаконної окупації та анексії  Криму

Цими днями виповнюється 2 роки з часу незаконної окупації та анексії Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь всупереч нормам міжнародного права.

Здійснивши цей міжнародний злочин, Росія порушила Статут ООН, Гельсінський Заключний акт 1975 року, Будапештський Меморандум, базові принципи міжнародного права та європейського устрою, спровокувала найбільшу з часів Другої світової війни безпекову кризу в Європі.

За грубі порушення основоположних норм і принципів міжнародного права весь цивілізований світ засудив незаконні дії РФ і застосував до Російської Федерації санкції.

Територальна ціліність України в межах її міжнародно-визнаних кордонів підтверджена резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року «Територіальна цілісність України».

Окупувавши Крим, російська влада принесла на півострів атмосферу страху, безправ’я та репресій. Вона свідомо і безкарно продовжує порушувати на окупованій території права людини, здійснює терор проти незгодних. На півострові фактично відсутні свобода слова, свобода ЗМІ, свобода віросповідань, свобода об’єднань та асоціацій. Щоденно відбуваються  систематичні утиски прав кримськотатарського народу та етнічних українів, які виступають проти незаконної окупації Криму.

Руйнується інфраструктура, занепадають заповідні об’єкти. Півострів перетворюється в мілітаризовану зону. Росія здійснює цілеспрямоване пограбування України.

Хотіли б запевнити всіх наших співвітчизників, що українська сторона, зокрема МЗС, робить і робитиме все можливе для відновлення контролю над півостровом. Російського агресора і окупанта обов’язково буде притягнуто до відповідальності за усі вчинені злочини. Крим був, є і залишатиметься невід'ємною частиною суверенної території України.

Закликаємо світове співтовариство консолідувати міжнародний тиск на Росію з метою її невідкладного повернення в русло міжнародного права, скасування всіх незаконних рішень, які призвели до тимчасової окупації української території, компенсації збитків, завданих нею Україні та її громадянам.

Санкціії мають тривати до тих пір, поки Крим не буде деокупований і Україна не відновить свій контроль над півостровом. І ми вдячні нашим партнерам за підтримку і солідарність з Україною в цьому питанні.

 

2.     Порушення Російською Федерацією Мінських домовленостей

В Україні глибоко занепокоєні триваючим загостренням безпекової ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей, спричиненим збільшенням кількості збройних провокацій проти підрозділів Збройних Сил України з боку бойовиків незаконних збройних формувань (НЗФ) за підтримки Російської Федерації.

Починаючи з 5 березня ц.р., Росія і підтримувані нею бойовики значно активізували обстріли.

Росія досі не виконала жодного пункту Мінських домовленостей. Не забезпечено ключового – деескалації та повного припинення вогню.

Ситуація на Донбасі уздовж усієї лінії розмежування продовжує залишатись вкрай напруженою. Щоденно з боку підтримуваних Росією бойовиків фіксуються десятки обстрілів та збройних провокацій. При цьому активно використовується артилерія, 82-мм і 120-мм міномети, броньовані автомобілі, реактивні системи залпового вогню «Град».

Зафіксовані ОБСЄ факти свідчать, що Росія блокує прогрес за кожним пунктом домовленостей:

 • продовжуються обстріли;
 • бойовиками не відводиться важке озброєння;
 • Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ так і не отримала повного, безпечного і безперешкодного доступу по всій непідконтрольній Україні території Донбасу; бойовики так і не надали достатніх гарантій безпеки персоналу ОБСЄ. Зафіксовані численні випадки погроз і залякувань на адресу спостерігачів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.
 • практично не досягнуто прогресу у забезпеченні доступу СММ ОБСЄ до державного кордону;
 • 7-тисячна регулярна російська армія, порушуючи суверенітет та територіальну ціліність України, продовжує залишатись на Донбасі з безперервною ротацією, військовими навчаннями і постачанням з території РФ військової техніки, боєприпасів, амуніції і паливно-мастильних матеріалів.

Росія і бойовики продовжують ігнорувати домовленості стосовно негайного звільнення та обміну усіх заручників та осіб, що незаконно утримуються, за принципом «всіх-на-всіх». Більше того, зафіксовані численні випадки захоплення бойовиками цивільного населення з метою їх подальшого використання під час обміну заручниками.

Росія продовжує незаконно утримувати в ув’язненні українських заручників – Надію Савченко, Олега Сенцова та інших.

Постійні порушення Російською Федерацією Мінських домовленостей підривають зусилля України і міжнародної спільноти, спрямовані на відновлення миру і безпеки в окремих районах Донецької і Луганської областей.

Україна і надалі залишатиметься відданою Мінським домовленостям  та докладатиме цілеспрямованих зусиль з метою їхньої імплементації у повному обсязі. При цьому, як і раніше, продовжуватимемо дотримуватися принципової позиції, що запорукою успішного виконання політичних, соціально-економічних та гуманітарних аспектів Мінських домовленостей є комплексне виконання їхнього військово-безпекового блоку.  

 

3.Справа політичного в’язня Надії Савченко.

Як ви знаєте, продовжується політичне судилище над Надією Савченко. Перенесення дати виголошення вироку Надії Савченко на 21-22 березня ц.р.та відмова у праві відвідати її українськими консулами, медиками та рідними, що спеціально прибули до Росії, розцінюємо як свідому і цинічну розправу над Надією Савченко, яка завдяки своїй незламній волі та силі духу стала символом протидії російській агресії проти України.

Станом на сьогодні Надія виходить з сухого голодування. За останньою інформацією від її адвокатів, її стан задовільний. Вона тримається і має намір боротися до кінця. Разом з тим, Надія Савченко має намір знову розпочати сухе голодування після оголошення вироку.

Глибоку тривогу викликає безпрецедентне ігнорування російською стороною статусу Надії Савченко як члена Парламентської Асамблеї Ради Європи, яка користується відповідним імунітетом.

Ми закликаємо російську владу негайно і безумовно звільнити Савченко. Звільнення Надії відповідатиме міжнародним зобов’язанням Росії з прав людини, а також відповідатиме «Пакету заходів з виконання Мінських домовленостей» і зобов’язань, що містяться в ньому, щодо звільнення усіх заручників і затриманих осіб, пов’язаних з конфліктом на сході України.

У зв’язку з такими незаконними діям РФ Україна координує підготовку санкційного «списку Савченко» з ЄС та США. Цю ідею повністю підтримують міжнародні  союзники України. Ця тема внесена у порядок денний ЄС. І сьогодні, в ході свого робочого візиту до Брюсселя, Президент України передав зазначений список ЄСівській сторороні.

До зазначеного списку входять всі ті, хто причетний до викрадення, незаконного перевезення, незаконного ув’язнення та фабрикування справи проти Надії Савченко. Ми також плануємо формувати такі списки по кожному політв’язню України в РФ.

 

Щодо інших незаконно утримуваних в Росії громадян України.

Продовжують тривати політичні процеси в РФ щодо наших громадян, які незаконно утримуються в РФ на підставі сфабрикованих обвинувачень.

Сьогодні, 17 березня, Верховний Суд Чеченської Республіки  Російської Федерації відхилив апеляційну скаргу щодо продовження терміну арешту Миколи Карпюка і Станіслава Клиха.

Розцінюємо таке рішення як черговий крок беззаконня щодо незаконно утримуваних у Російській Федерації громадян України.

МЗС продовжує роботу по звільненню політв’язнів за 3 напрямами:

-         Політичний: ми тримаємо цю проблематику на порядку денному всіх міжнародних переговорів. Російській стороні направлено 185 нот по всім політв’язням (по Савченко – 79 звернень). Направлено особисті листи-звернення Міністра П.Клімкіна до своїх колег в державах-партерах України з метою посилити консолідовані кроки міжнародної спільноти  на цьому напрямі. Завдяки активній дипломатичний та парламентській дипломатії ухвалено низку рішень та резолюцій в рамках РЄ, ОБСЄ, ООН щодо звільнення наших політв’язнів. Ми відчуваємо безпрецедентну підтримку наших парнерів у питанні звільнення українських політв’язнів.

-         Юридичний: взаємодія з адвокатами. Разом з компетентними органами тісно співпрацюємо з адвокатами незаконно утримуваних громадян України. Як ви знаєте, 15 березня Петро Порошенко провів зустріч з адвокатами Надії Савченко Іллею Новіковим, Миколою Полозовим, Марком Фейгіним.

-         Публічний: про українських політв’язнів в РФ мають знати. І ми порушуємо ці питання на всіх рівнях в кожній країні, в кожній міжнародній організації, проводимо тематичні брифінги, іміджеві заходи, тісно співпрацюємо з неурядовими організаціями, діаспорою. Звльнення політв’язнів – це питання кожного з нас!

Крім того, як ви вже знаєте, Міністерство юстиції України на виконання Конвенції про передачу засуджених осіб звернулося до Міністерcтва юстиції РФ із запитом щодо передачі Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Юрія Солошенка та Геннадія Афанасьєва на територію України. По ним винесені вироки, які набрали законну силу. Вони знаходяться у важкому стані, дехто має загрозу для здоров’я.

 

4. Так зв. «судовий розгляд» справи про заборону Меджлісу кримськотатарського народу у тимчасово окупованій АР Крим та м.Севастополь

3 березня 2016 р. на тимчасово окупованій території АР Крим та м.Севастополь розпочався черговий судовий фарс російської окупаційної влади, спрямованої на заборону діяльності Меджлісу.

Сьогодні, 17 березня, продовжується засідання у цій сфабрикованій справі.

Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв’язку з діями російської окупаційної влади, спрямованими на заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу в окупованій Автономній Республіці Крим.

Безпідставно звинувачуючи вищий представницький орган кримськотатарського народу у екстремістській діяльності та прагнучи таким чином винести за рамки закону його існування, держава-окупант не просто продовжує системну кампанію політичних репресій та утисків на Кримському півострові.

Розглядаємо плановану заборону на тимчасово окупованому півострові Меджлісу кримськотатарського народу як свідоме винесення Москвою вироку самому факту перебуванню кримськотатарського народу в Криму.

Така політика окупаційної влади нагадує 1944 рік – рік депортації кримських татар, рік геноциду кримських татар.

Переконані, що порушена справа, як і сотні інших політично вмотивованих справ проти кримськотатарського населення, залишатимуться в полі зору світової спільноти, а правопорушення російської окупаційної влади стануть предметом розгляду основних конвенційних і моніторингових механізмів міжнародних організацій.

Ми вкотре наголошуємо, що міжнародні організації мають мати безперешкодний доступ до окупованого півострова для постійного моніторингу кричущої ситуації у сфері прав людини в окупованому Криму.

 

5. Робота делегації України як непостійного члена Ради Безпеки ООН.

Ми активно працюємо як непостійний член Ради Безпеки ООН. Детальну інформацію ви можете взяти на сайті ППУ при ООН, присвяченого непостійному членству України в цій організації. Зі свого боку, хотіла б зупинитись на 2 питаннях, які стосуються України:

1)    10 березня 2016 року делегація України звернулася до Генерального секретаря ООН з проханням розповсюдити як офіційний документ у Раді Безпеки і Генеральній Асамблеї заяву МЗС щодо чергового протиправного рішення російського суду в справі Надії Савченко.

2)    У контексті других роковин незаконної окупації Криму Міністерством закордонних справ України здійснюється підготовка до проведення тематичного засідання Ради Безпеки ООН у форматі Арріа. Згідно з встановленою практикою зазначений формат є гнучким механізмом Ради Безпеки, який не передбачає необхідності досягнення консенсусу щодо проведення заходу серед держав-членів РБ ООН та прийняття офіційних рішень за його результатами. Однак такі засідання привертають увагу РБ ООН до важливих питань світового порядку денного, сприяють активізації дискусій у відповідних інституціях ООН.

Проведення засідання заплановано на 18 березня. Воно буде присвячене проблемі порушень прав людини в тимчасово окупованій     АРК. З доповіддю про порушення прав людини в АРК виступлять    уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу, народний депутат України М.Джемілєв, а також представники      неурядових організацій, зокрема «Freedom House», яка планує          оприлюднити у березні ц.р. власну доповідь з тематики порушень прав    людини в Криму.

 

6. Діалог Україна-ЄС

16-17 березня ц.р. Президент України Петро Порошенко здійснює робочий візит до Брюсселя. В ході візиту його супроводжує Міністр закордонних справ України П.Клімкін.

18-19 березня ц.р. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін візьме участь у XI Брюссельському форумі.

Планується участь Глави зовнішньополітичного відомства України у дискусіях на тему відносин між Україною, Росією та Європейським Союзом, що є надзвичайно актуальним у контексті нещодавнього обговорення в рамках Ради ЄС у закордонних справах питання взаємодії ЄС з РФ.

В рамках візиту до Брюсселя заплановано проведення низки двосторонніх зустрічей Міністра, зокрема з Комісаром ЄС з питань ЄПС та переговорів з розширення Й.Ханом, Віце-президентом Європейської Комісії з питань Енергетичного Союзу М.Шефчовічем, а також главами МЗС кількох європейських країн.

Брюссельський форум відбувається на щорічній основі та має на меті допомогти сформувати новий трансатлантичний порядок денний, адаптований до нових глобальних змін та загроз.

 

7. Офіційні візити до України

15-17.03.2016 р. з робочим візитом в Україні перебуває Міністр закордонних справ Литовської Республіки Л.Лінкявічус.

В рамках візиту Міністра закордонних справ Литви до Києва були проведені зустрічі з Президентом України П.Порошенком, Прем’єр-міністром України А.Яценюком, Головою Верховної Ради України В.Гройсманом та Міністром закордонних справ України П.Клімкіним. Зустрічі були присвячені проблематиці врегулювання ситуації на Донбасі, а також питанням взаємодії України з Європейським Союзом.

В ході зустрічей було наголошено, що ключовим елементом для політичного врегулювання ситуації на Донбасі є безпека, в тому числі виведення російських військ, зброї та військової техніки. Це може створити передумови для подальшого політичного врегулювання ситуації.

16 березня ц.р. відбулась поїздка Міністра закордонних справ Литви Л.Лінкявічюса і керівництва МЗС України на Донбас.

У зазначені дати в Україні також перебуває Міністр зовнішньої торгівлі та розвитку співпраці Королівства Нідерланди Л.Плаумен, з метою обговорення заходів щодо активізації двосторонніх торгівельно-економічних відносин та галузевого співробітництва.

 

8. Двостороння Угода з Італійською Республікою про взаємне визнання та обмін посвідчень водія.

16 березня 2016 року Урядом України було затверджено двосторонню Угоду з Італійською Республікою про взаємне визнання та обмін посвідчень водія.

Зазначена Угода була підписана в Римі 19 листопада 2015 року та визначає порядок обміну громадянами України, які легально проживають на території Італії, посвідчень водія, виданих українськими органами.

Офіційний Рим визнав українські водійські права. Це важливий результат візиту Президента України до Італійської Республіки. 

Угода набере чинності через 60 днів після обміну сторонами повідомленнями про завершення ними внутрішньодержавних процедур.

МЗС продовжує роботу щодо укладення подібних угод з іншими європейськими країнами.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux