• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Стенограма брифінгу Речниці МЗС України Катерини Зеленко
Опубліковано 28 лютого 2019 року о 19:28

Я розпочну з анонсу подій, візитів, які у нас відбудуться.

1-2 березня у м. Одеса за сприяння МЗС України та Німецького фонду Маршалла відбудеться І Міжнародна конференція «Одеські дебати. Об’єднання України, Чорноморського регіону та трансатлантичних активів».

Ініціатива спеціально розроблена для сприяння діалогу у сфері безпеки між Україною, Чорноморським регіоном та трансатлантичними партнерами.

Цей дискусійний клуб збере більше сотні лідерів думок, політиків та експертів з метою формування порядку денного також у рішенні сучасних загроз та найбільш нагальних проблем безпеки, які стоять перед Чорноморським регіоном.

Візит Віце-президента Європейської комісії з питань євро та соціального діалогу, фінансової стабільності, фінансових послуг та Союзу ринків капіталу Домбровскіса в Україну відбудеться протягом 28 лютого-2 березня цього року.

Заплановані зустрічі з керівництвом України, протягом яких буде обговорено питання надання підтримки з боку Європейського Союзу для реалізації реформ, у тому числі у рамках виконання четвертої програми макрофінансової допомоги ЄС Україні.

Важливо, що на порядку денному поставатиме питання допомоги з боку ЄС постраждалим від російської агресії регіонам нашої держави, зокрема надання допомоги українському Приазов’ю.

Віце-президент Єврокомісії планує здійснити візит до міста Бердянськ з метою ознайомлення з соціально-економічною ситуацією у регіоні.

5 березня Заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль перебуватиме у Брюсселі.

Там вона візьме участь у круглому столі на тему «Стокгольмський арбітраж та майбутнє транзиту газу територією України», що відбудеться на базі Центру європейської політики у м.Брюссель.

У рамках круглого столу та експертної дискусії, в якій також візьмуть участь представники керівництва НАТ Нафтогаз України, представники групи підтримки України у Єврокомісії, Енергетичного співтовариства, Державного департаменту США, низка ключових експертів з питань енергетики, планується обговорити не тільки результати і наслідки згаданих арбітражних рішень, а й перспективи використання української ГТС після 2019 року в умовах очевидної неготовності російської сторони до предметного діалогу у рамках тристороннього процесу.

Рішення Стокгольмського арбітражу, ухвалені у грудні 2017 та лютому 2018, фактично змінили енергетичну карту Європи. Ці рішення безперечно визначатимуть юридичні параметри контрактів на постачання та транзит газу в Європі на найближчу та середню перспективу.

Маємо оновлену інформацію щодо українських політичних в’язнів. 27 лютого, вчора, Генеральним консульством України у Ростові на Дону отриманого дозвіл Північнокавказького окружного військового суду на відвідання консулом Павла Гриба.

Відтак вперше з листопада минулого року відбудеться зустріч Павла з українською консульською посадовою особою.

Очікуємо, що ця зустріч відбудеться вже наступного понеділка, 4 березня. Тоді відбудеться чергове судове засідання, на яке прибуде також мати Павла і його лікар, професор Притула. У ході цього засідання буде зроблено уже третю спробу лікаря виступити у суді, навести об’єктивні дані щодо погіршення стану здоров’я Павла.

Керівництво виправної колонії №6 по Челябінській області 25 лютого відмовило українським консулам у відвіданні Олександра Кольченка аргументуючи це тим, що Олександр, нібито, є громадянином РФ. Можемо вчергове констатувати порушення прав українських політичних в’язнів і, на жаль, уже не поодинокий випадок насильницького переведення у громадянство Російської Федерації з тим, щоб мати змогу чинити судилища за правилами російської «Псевдофеміди». Ми вимагаємо від російської влади припини цю вакханалію і безправ’я і звільнити українців, незаконно утримуваних у російських тюрмах.

Зможемо окремо ще поговорити про ситуацію навколо українських військовополонених моряків.

Стосовно парламентських виборів у Республіці Молдова, які відбулися 24 лютого: Ми вітаємо дружній народ Молдови з вільними та прозорими виборами. Ми поважаємо демократичний вибір молдовського народу. Україна підтверджує готовність і надалі розбудовувати традиційно дружні і добросусідські відносини з Республікою Молдова та продовжувати наш спільний поступ на шляху до євроінтеграції. 

Запитання

Українські туристи у Пакистані.

• Ця інформація наразі перевіряється. Ми дуже уважно слідкуємо за тривожним розвитком подій між Індією та Пакистаном та тими неоднозначними тривожними повідомленнями, які надходять з Нью-Делі та Ісламабаду.

Послам Індії та Пакистану доручено здійснювати постійний моніторинг ситуації та невідкладно інформувати МЗС. Щойно у нас з’явиться офіційна інформація, ми обов’язково її оприлюднимо. Разом з тими, ми вважаємо, що Індія і Пакистан мають вирішувати усі суперечності шляхом мирних двосторонніх перемовин на основі положень Сімлської угоди.

П.Гриб. Обставини зникнення. Небезпека на виборах

Справа з викраденням на території Республіки Білорусь представниками Федеральної служби безпеки Росії громадянина України продовжує залишатися одним з питань двосторонніх українсько-білоруських відносин.

Дійсно, станом на зараз, попри дві ноти, надіслані нами білоруській стороні, і постійні звернення посла України в Республіці Білорусь, офіційної відповіді на згадані звернення не отримано.

Разом з тим можна зазначити, що, заради запобігання небезпеці зникнення громадян України за посередництвом інших держав під час голосування на виборчих дільницях у Білорусі, Посольство України проводить відповідну роботу з представниками спеціальних служб та МВС Білорусі.

Звичайно ми говоримо про все: і про створення належних безпекових умов, і про те, що процес вільного волевиявлення громадян має відбуватися безперешкодно.

Ви знаєте, що у нас на території Білорусі працюватимуть дві закордонних виборчих дільниці: при Посольстві України в Республіці Білорусь і в Консульстві України у Бресті. На даний час до Департаменту консульської служби МЗС не надходило інформації про існування проблем щодо проведення виборів безпосередньо на цих дільницях, і з цього ми будемо виходити.

Зрештою, виходячи з умов законодавства країн перебування та практики у застосуванні, з метою створення належних умов для безпечного функціонування закордонних виборчих дільниць, там, де вони працюватимуть, усі посольства, дипломатичні представництва звертаються до компетентних органів влади країн перебування з тим, щоб було забезпечено належний безпековий супровід цього.

Ми сподіваємося, що на території Республіки Білорусь відбудуться вибори вільно і без перешкод.

Постанова Конституційного суду про скасування статті про незаконне збагачення і судна з українськими флагами, які не проходять через Керенський. пролив.

Я думаю, що варто на цьому місці заспокоїтися, що ЄС не каратиме українців за згадане рішення Конституційного суду, адже саме для українських громадян у першу чергу важливо, щоб ми далі безперешкодно просувалися у напрямку європейських та євроатлантичних інституцій. У цьому сенсі є значна підтримка всередині українського суспільства.

Водночас, безумовно, такі рішення означають, що нам потрібно шукати шляхи виходу з цієї ситуації. Ви знаєте, буквально щойно з’явилася інформація, що Президентом поданий відповідний законопроект. Ми будемо намагатися зі свого боку, як МЗС, робити все для того, щоб було знайдено оптимальне рішення для того, щоб не постраждали інтереси українських громадян тому, що ми всі чудово усвідомлюємо, що на карту поставлено наш європейський шанс, і ми не можемо його упустити.

Друге питання щодо суден. Ви знаєте, що про це вже йшлося і в попередніх коментарях. Ми активно працюємо з нашими партнерами, зокрема в Міжнародній морській організації з тим, щоб було врегульовано питання проходу суден в принципі, коли держава може давати національність тим суднам, які здійснюють навігацію.

Відтак наша спільна робота зараз полягає у тому, щоб дійсно відбувався належний моніторинг проходу цих суден тому, що ми бачимо, що повзуча агресія з боку Росії в Азовському морі і в районі Керченської протоки не дозволяє нам говорити про наявність належного безпекового рівня, і ці судна мають бути убезпечені. Йдеться не лише про їх затримання на кілька годин, а і діб, а і про безпеку їх екіпажів тому, що ми самі бачили, що в даному сенсі потрібно мати конкретну, чітку відповідь міжнародного співтовариства, а її може забезпечити результат якісного моніторингу. 

Ізраїль

Дійсно ми інтенсифікували співпрацю з нашими ізраїльськими партнерами з метою, по-перше, здійснення більш глибокого моніторингу ситуації навколо забезпечення прав українців, які здійснюють подорожі до Держави Ізраїль або намагаються працевлаштуватися там.

Ситуація, про яку ви згадали, дійсно не була врегульована. Я нагадаю, що 15 лютого в аеропорту Бориспіль 35-ти громадянам Ізраїлю відмовили у в’їзді на територію України через відсутність достатніх коштів або непідтверджену мету візиту. У відповідь Ізраїль затримав цілий літак з України зі 140-ка українськими громадянами на декілька годин. Ситуацію вдалося врегулювати, втім проблема є системною, і її потрібно вирішувати на рівні міжвідомчої співпраці.

Таким чином, буквально 21 лютого у МЗС Заступник міністра Сергій Кислиця зустрівся з послом Держави Ізраїль у рамках регулярного діалогу українського зовнішньополітичного відомства з дипломатичною місією Ізраїлю.

У подальшому будемо оцінювати масштаб і характер порушень прав українців за кордоном і ступінь готовності урядів іноземних країн боротися з випадками порушення законодавства у процесі працевлаштування іноземних громадян, у даному випадку - українців. У разі, якщо іноземні уряди не будуть належним чином ставитися до боротьби з нелегальним винаймом працедавцями на роботу українських громадян, якщо права українських туристів і подорожуючих будуть на систематичні основі порушуватися, ми будемо переглядати умови проїзду громадян і, у тому числі, доцільність збереження безвізового режиму для громадян тих країн, де права наших співвітчизників систематично порушують.

Нещодавно ізраїльській стороні було передано ноту МЗС України, в якій зазначено, що захист прав громадян України, включно під час їхніх короткотермінових закордонних поїздок і проживання за кордоном протягом тривалого терміну, є одним з пріоритетів роботи Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ. Цим самим ми висловили прохання ізраїльській стороні надавати нам інформацію про законодавчу і нормативну базу, яка існує в Державі Ізраїль щодо недопущення нелегального працевлаштування іноземних громадян у Державі Ізраїль і тієї відповідальності, адміністративної, цивільної і кримінальної, за виявлені факти незаконного працевлаштування іноземних громадян фізичними і юридичними особами Держави Ізраїль.

Отже, робота ведеться на постійній основі, і ми сподіваємося, що нам вдасться з цього питання просунутися.

Плани просування українського питання в ООН

Насамперед хочу сказати, що дебати в Генеральній Асамблеї ООН, це був перший випадок, коли до порядку денного Генеральної Асамблеї було включено питання про ситуацію на окупованих територіях України.

Виступ Президента України мав успіх, це підтверджували хоча б ще 30 виступів представників інших держав після цього, які однозначно висловлювалися на підтримку України в захисті її територіальної цілісності і державного суверенітету і висловлювали принциповий протест і застереження стосовно того, що важливо далі не знімати з порядку денного питання російської агресії, не забувати Крим.

Я думаю, що далі цей процес буде лише набувати нових обертів, оскільки, ви знаєте, що ухвалення Резолюції щодо демілітаризації Криму в грудні минулого року так само відбулося вперше. Цього року ми не зупиняємося на досягнутому, працюємо далі.

Дебати засвідчили очевидну ізольованість російської сторони на майданчику Генасамблеї ООН, і наша задача - співпрацювати з нашими партнерами далі, передусім, з точки зору узгодження модальності запровадження багатонаціональної операції з підтримання миру. Ви знаєте, що це ініціатива, яка була запропонована Президентом України ще у 2015 р., і зараз, 20 лютого під час участі у засіданні Генеральної Асамблеї ООН, в рамках цього візиту Президент зустрівся з Генеральним Секретарем ООН.

Тобто цей процес триває, і ми сподіваємося, що нам вдасться досягти вже ближчим часом позитивних результатів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux