• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Брифінг Речниці МЗС України Катерини Зеленко з актуальних питань зовнішньої політики. 8 травня 2019 р.
Опубліковано 10 травня 2019 року о 18:18

{video}https://www.youtube.com/watch?v=YcUPB5V2VL4{/video}


Щиро вітаю всіх вас у нас, в нашому прес-клубі.

Розпочинаємо наш брифінг.

Я традиційно почну з графіку керівництва Міністерства закордонних справ.

Отже, 13-14 травня Міністр закордонних справ Павло Клімкін перебуватиме з робочим візитом в Брюсселі з метою участі в низці заходів з нагоди відзначення 10-ї річниці ініціативи Європейського Союзу Східне партнерство.

13 травня Павло Клімкін візьме участь у засіданні міністрів закордонних справ держав-членів ЄС та країн-учасниць Східного партнерства під головуванням Високого представника ЄС з питань закордонних справ та безпекової політики Федеріки Могеріні.

Крім того, заходи до 10-ї річниці Східного партнерства включатимуть конференцію високого рівня за участю глав держав та урядів, вечерю від імені Президента Європейської Ради Дональда Туска для лідерів країн Східного партнерства, а також зустріч міністрів закордонних справ країн Східного партнерства з представниками Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейського інвестиційного банку на запрошення Комісара Європейського Союзу з питань європейської політики сусідства та переговорів з розширення Йоханнеса Хана.

У рамках заходів буде обговорено досягнення в рамках Східного партнерства за 10 років, виклики, які стоять перед країнами регіону, а також започатковано дискусію щодо пріоритетних напрямків подальшого розвитку цієї зовнішньополітичної ініціативи Європейського Союзу після 2020-го року.

Зустрічі в рамках 10-ї річниці Східного партнерства дадуть також можливість Міністру провести зустрічі з очільниками зовнішньополітичних відомств країн Європейського Союзу, у ході яких, серед іншого, буде, передусім, обговорено питання паспортної провокації з боку Російської Федерації та можливі спільні заходи з консолідації зусиль з нашими західними партнерами для того, щоб протидіяти цій паспортній агресії.

* * *

Щодо усних слухань Міжнародного трибуналу з морського права

10 травня за європейським часом з 10.00 до 13.00 години у місті Гамбург відбудуться відкриті усні слухання у справі щодо імунітетів 3-х військових кораблів та 24-х членів їхніх екіпажів, які було незаконно захоплено Російською Федерацією 25 листопада минулого року в Чорному морі.

Під час слухань Делегація України представить свою позицію щодо запиту про застосування тимчасових заходів, який було направлено до Міжнародного трибуналу з морського права 15 квітня цього року. Від імені України в якості агента виступатиме Заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль, а також професори з міжнародного права та представники юридичної компанії «Ковінгтон енд Бьорлінг».

До складу делегації входитимуть також представники Міністерства закордонних справ – наші експерти з міжнародного права, Військово-Морських Сил Збройних Сил України, адвокати.

Делегація звернеться до Міжнародного трибуналу з вимогою зобов’язати Російську Федерацію негайно звільнити наші військово-морські судна та їхні екіпажі, оскільки судна та військовослужбовці володіють імунітетом відповідно до Конвенції ООН з морського права і не можуть бути законно затриманими, утримуваними та підданими суду з боку Російської Федерації.

Хочу наголосити – той факт, що Російська Федерація відмовилася брати участь в усних слуханнях абсолютно не впливає на легітимність процесу. Згідно з Конвенцією з морського права, неучасть відповідача у справі ані означає зупинення судових процедур, ані звільнення відповідача від обов’язку виконувати рішення Міжнародного трибуналу з морського права.

Для Російської Федерації відмова в участі у судових слуханнях не є новим кроком. Ми пам’ятаємо, що декілька років тому, після скандального затримання судна Грінпіс «Арктік Санрайз» під прапором Королівства Нідерланди, Росія також відмовилася брати участь в судових слуханнях. Тим не менш, Трибунал виніс рішення не на користь Росії, і держава була зобов’язана повернути представників Грінпіс і судно.

Хочу звернути вашу увагу, що ці усні слухання є лише частиною того великого комплексу політико-дипломатичних і правових зусиль, яких ми докладали з метою звільнення наших моряків та суден. Ви пам’ятаєте про численні дипломатичні ноти, застосування всіх майданчиків міжнародних організацій, будь-яких форматів переговорів, у ході яких це питання порушувалось Українською стороною

Згідно з усталеною практикою, ми очікуємо на відповідне рішення міжнародного трибуналу вже за 2-3 тижні.

* * *

16-17 травня у Хельсінкі, під час засідання Комітету міністрів Ради Європи відбудеться передача головування від Фінляндії до Франції. Я нагадаю, що такі засідання відбуваються щороку, участь у них беруть керівники зовнішньополітичних відомств держав-членів Ради Європи.

На розгляд міністрів будуть винесені пропозиції Генерального секретаря Ради Європи щодо реформування організації. Серед проектів рішень до засідання варто відзначити проект, який може створити умови для зміни правил процедури Парламентської асамблеї Ради Європи у відповідності до вимого Росії, та повернення цієї делегації до Асамблеї без виконання вимог резолюцій, які були ухвалені впродовж останніх 5-ти років.

Пропозиції Генерального секретаря Ради Європи стосовно реформування організації стосуються пріоритетних сфер її діяльності – підвищення ефективності адміністративного управління, забезпечення фінансової стабільності. Європейські держави шукають консенсусу стосовно підходів до вирішення цих питань. Українська сторона також бере участь у цьому процесі з урахуванням довгострокового впливу можливих рішень на національні інтереси України та збереження загальноєвропейських принципів та цінностей.

Варто сказати, що у відповідь на російську агресію проти України Парламентська асамблея ухвалила загалом 16 резолюцій з вимогами до Росії скасувати незаконну анексію Криму, згорнути агресію на сході нашої держави, вивести війська та техніку, припинити підтримку незаконних збройних формувань, звільнити незаконно утримуваних цивільних та військових осіб, припинити переслідування представників кримськотатарського народу. Ці вимоги виписані дуже чітко і детально, і їх виконання може стати підставою для відновлення прав російської делегації в ПАРЄ.

Натомість, внесений проект рішення може відкрити шлях до позбавлення у Парламентській асамблеї Ради Європи обов’язків та зобов’язань держав-членів Ради Європи. Саме такою є вимога Росії – повернення до Парламентської асамблеї без виконання вимог Асамблеї та зміна правил процедури, які практично унеможливлять вжиття санкцій проти порушників і утворять умови безкарності.

Такий крок фактично означитиме, що Рада Європи піддалася на фінансовий шантаж Росії, і це може призвести до втрати важливих інструментів впливу на ті держави, які порушують свої зобов’язання перед цією організацією.

Ми вважаємо таку ситуацію неприпустимою саме зараз, у критичний для Європи час, коли права людини, демократичні інституції і сам принцип верховенства права потребують посиленого захисту.

Отже, разом з нашими партнерами працюємо і будемо працювати над збереженням унікальної ролі Ради Європи у цих сферах та повноважень Парламентської асамблеї Ради Європи застосувати санкції.

На цьому засіданні ми наполягатимемо, що нинішня криза створена Росією і не може бути вирішена шляхом односторонніх поступок в бік Росії. Російська Федерація повинна виконати всі умови і грати за правилами.

* * *

Я спеціально для брифінгу принесла для вас один документ. Це лист Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна керівникам зовнішньополітичних відомств країн Європейського Союзу, НАТО, Групи 7-ми та інших країн-партнерів.

Йдеться фактично про структуроване викладення української позиції щодо незаконної паспортизації на окупованих території та пов’язаних з цим безпекових загроз, у тому числі із посиланням на аналогічні прецеденти в інших країнах.

Ключовий момент в тому, що саме цим листом Україна офіційно закликає наших партнерів до розширення санкційного треку міжнародної протидії російській агресії за рахунок включення у нього паспортного кейсу.

Ми розраховуємо на чітку і послідовну підтримку міжнародного співтовариства у питанні невизнання паспортів і правочинів. Тих паспортів, які видавались і будуть видаватись громадянам України у порушення міжнародного права та українського законодавства і звичайно вимагатимемо і працюватимемо над тим, щоби було розширення економічних та персональних санкцій у відповідь на незаконні дії Кремля з видачі українським громадянам російських паспортів.

* * *

Щодо Дня пам’яті та примирення, а також Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

У ці дні Україна разом зі всім цивілізованим світом відзначає День пам’яті та примирення, а також День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Для нас це можливість вшанувати пам'ять тих, хто віддав життя за звільнення Європи від нацизму, і підтвердити наше спільне зобов’язання докладати усіх зусиль для того, щоб трагедія Другої світової війни не повторилася.

Для нас йдеться, насамперед, про людей та людські долі. І всі ті, хто загинув у роки Другої світової війни – є жертвами, пам'ять яких ми вшановуємо. А всі ті, хто поклали своє життя за звільнення Європи - є для нас героями, і ми їм дякуємо.

Весь світ шанує подвиг українського народу та його внесок у перемогу союзних сил. При цьому наші партнери, в тому числі завдяки наполегливій роботі української дипломатії, виявляють все більше розуміння до тих складних історичних обставин, в яких опинився український народ під час Другої світової війни та одразу після неї.

І в Україні, і в інших країнах світу вшанування проходить під гаслом «Ніколи знову». Тому нашу спільну тривогу викликає абсолютна відмінна роль, яку День перемоги відіграє в Росії.

Росія намагається поставити перемогу над нацизмом на службу антиукраїнській пропаганді, та використати її як агітаційне прикриття для виправдання своєї агресії проти нашої держави.

Ми з тривогою спостерігаємо за тим, як російську практику мілітарських «шабашів», з яскраво вираженими антиукраїнськими нотками, під прикриванням святкування Дня перемоги, намагаються перенести і до іноземних країн.

Отже, очевидною є необхідність вжиття нашими партнерами дієвих заходів, спрямованих на захист справжнього змісту Дня пам’яті та примирення та Дня Перемоги над нацизмом.

Для нас це особливо актуально, адже захист рідної землі від агресора, воєнні злочини та злочини проти людяності є для нас не лише героїчними та трагічними сторінками минулого, але й реаліями п’яти років російської агресії і окупації частини нашої території.

Отже, пам’ятаймо-перемагаймо!

* * *

Щодо стану громадянки України, яка постраждала в аеропорту «Шереметьево»

Станом на зараз, за попередньою інформацією, йдеться про одну громадянку України, яка постраждала в аеропорту «Шереметьево» внаслідок аварії літака.

За нашими даними, вона перебуває у клініці ім. М.В.Скліфосовського, її стан важкий. Подальші деталі ми намагаємося з’ясувати через наших консулів, але зараз складно отримати додаткову інформацію від управління з питань надзвичайних ситуацій у Москві. Саме зараз відбуваються процеси з ідентифікації тіл і багато інших заходів, які унеможливлюють отримання нами у короткий термін більш детальної інформації про це.

* * *

Щодо звільнення двох рибалок, яких було затримано у минулому році

Стосовно звільнення рибалок, нам відмово про цю інформацію. Звичайно ми тримали це на контролі.

Ви знаєте, що про це окремо повідомила Уповноважена з прав людини. Інформацію, яку вона видала, це є фактично те, що ми знаємо на даний момент, і подальші деталі ми можемо надати вам окремо, більш повним коментарем про це.

* * *

Щодо зустрічі в Братиславі Вишеградської групи та країн Східного партнерства та мовного закону

Зустріч Вишеградської групи та країн Східного партнерства у м. Братислава проходила під знаком обговорення питання десятиріччя Східного партнерства, поглиблення людської взаємодії, питання транспорту та енергетики.

Питання ухвалення мовного закону не перебувало на порядку денному цієї зустрічі. Але в кулуарах зустрічі відбувалася коротка розмова Заступника Міністра закордонних справ України В.Боднара з очільником угорського зовнішньополітичного відомства П.Сійярто, під час якої український дипломат поінформував його про основні положення нового закону. Зокрема запевнив, що новий закон не обмежує використання мов національних меншин, а навпаки гарантує права національних меншин на застосування мов національних меншин і корінних народів, на здобуття дошкільної та початкової освіти поряд з державною мовою, мовою відповідної  національної меншини, а також право на вивчення мов корінних народів в закладах загальної та середньої освіти або через національні-культурні товариства.

Було наголошено на тому, що особливості застосування мов національних меншин та корінних народів буде визначено окремим законом відповідно до зобов’язань України згідно з Європейською Хартією регіональних мов або мов нацменшин, який має бути підготовлений за півроку після прийняття закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Ми поінформували, також про те що на виконання рекомендацій Венеціанської комісії цей закон передбачає пролонгацію перехідного періоду для застосування положення закону України «Про освіту» для національних меншин, які навчаються офіційними мовами європейського союзу.

Отже ми продовжуємо взаємодіяти з нашими угорськими партнерами, у тому числі з питань роз’яснення ключових положень нового закону, і готові обговорювати всі його особливості у ході подальших зустрічей та консультацій на двосторонньому рівні.

* * *

Щодо питання паспортної провокації Росії

Міністр закордонних справ України П.Клімкін перебуватиме в м.Брюссель в ці дні, він проводитиме зустрічі особисто зі своїми колегами з країн Європейського союзу. У нього буде змога переговорити фактично з усіма міністрами. Безумовно питання паспортної провокації, до якої вдалася Росії на тимчасово окупованій території України, буде першим пунктом на порядку денному цієї зустрічі.

Які наші ключові цілі? Безумовно, досягти невизнання паспортів і правочинів пов’язаних з ними, досягти розширення санкцій – економічних та персональних - внаслідок запровадження такого закону, та, безумовно, для нас важливо, щоб західні партнери розуміли, що йдеться про небезпеку поширення цієї паспортної агресії, адже ми знаємо, яким чином виглядала ситуація в ході інших конфліктів, де Росія вже вдавалася до таких кроків.

 Ми бачимо, що гібридний інструментарій РФ є надзвичайно розгалуженим: окрім економічної зброї, а також інших засобів тиску, Росія ще вдалася до паспортного інструментарію.

Отже потрібно, щоб реакція західної спільноти була консолідованою, і ми дуже сподіваємося, що вона знайде своє відображення або у вигляді  розширення санкцій або просто консолідованої виваженої політики невизнання таких документів в подальшому

***

Результати зустрічей Міністра закордонних справ України

Будь-який міжнародний захід передбачає до десятка зустрічей і розмов з очільниками зовнішньополітичних відомств країн.

Результати від зустрічей Міністра з іншими міністрами ми бачимо з Вами у  санкціях, які було запроваджено з нашими американськими, канадськими партнерами, з країнами ЄС.

Ми бачимо, що важко уявити собі міжнародну організацію або міжнародний захід, який би не завершився або підсумковою заявою, або резолюцією, як це зараз було у рамках Генеральної асамблеї ООН, або у Раді Безпеки ООН. На сьогодні важко уявити собі формат, в ході якого ця б тема не звучала і не мала б своїм наслідком засудження, запровадження санкцій, і подальші дії з протидії агресії, так б що це дійсно було відчутно, і щоб наслідки для Росії були незворотними.

***

Чи планує МЗС надсилати запрошення лідерам іноземних держав на інавгурацію новообраного Президента?

Стосовно запрошення керівників держав і урядів. Безумовно, щойно ми матимемо дату інавгурації новообраного Президента, МЗС розпочне активну роботу з того, щоб забезпечити максимальний рівень представленості зарубіжних делегацій на церемонії інавгурації. І, звичайно, попереду в нас велика робота із запрошення ваших партнерів і друзів. Ми невідкладно перейдемо до того, щоб розсилати такі запрошення.

***

Щодо завершення каденції Посла США в Україні М.Йованович.

Щодо завершення каденції посла США: дійсно ми отримали інформацію від Державно Департаменту США, що завершується місія посла США М.Йованович в Україні. Ми сприймаємо ротацію голови диппредставництва США як плановий процес, який відбувається відповідно до правил і процедур, що існують в американській дипломатії. Давайте визнаємо, що останні роки були дуже плідними для українсько-американських відносин, і у складний для України час США вкотре підтвердили репутацію надійного друга і стратегічного партнера з ключових питань для України. Це стосується як  надання військової підтримки, запровадження санкцій, підтримки на всіх закордонних майданчиках, засудження російської агресії, так і, звичайно, в контексті імплементації реформ, спрямованих на утвердження в Україні демократії і верховенства права, економічного процвітання та процесу протидії корупції. Ми цінуємо вагомий внесок посла М.Йованович у зміцнення українсько-американських відносин. Бажаємо подальших професійних звершень і, звичайно, сподіваємося, що такою ж успішною буде співпраця й з її наступником у Києві. Щодо запиту на агреман і наступника: Ви знаєте, що призначення послів є в першу чергу прерогативою американської сторони, тому і з професійної і з етичної точки зору буде правильним, якщо ми почуємо про це в першу чергу з вуст офіційного представника Державного департаменту. Щойно в нас з’явиться додаткова інформація для оприлюднення - ми звичайно із задоволенням поділимося нею з вами.

***

Щодо справи Едема Бекірова. Окупаційні суди провели його психологічну і біологічну експертизу. Адвокати кажуть, що зразки для біологічної експертизи були взяті проти його волі. Яка щодо цього позиція МЗС?

Черговий крок, цинічний крок у напрямку порушення прав кримсько-татарського народу, тих осіб, які незаконно перебувають за гратами за абсолютно надуманими обвинуваченнями. Щодо Едема Бекірова, Ви знаєте, що ми неодноразово виступали з публічними заявами щодо цього, постійно залишаємося в контакті з нашими західними партнерами з вимогою до них посилити політичний тиск на Кремль, адже саме у випадку з Едемом Бекіровим йдеться про випадок порушення прав людини, яка очевидно потребує медичного догляду. Замість того проти нього здійснюються чергові медичні обстеження, які абсолютно не мають відношення до стану його здоров’я, і тих медичних потреб, які він має. Так, звичайно, ми будемо говорити про це з нашими партнерами, і Міністр закордонних справ у ході своїх візитів, про які я говорила, обов’язково порушуватиме це питання з міністрами закордонних справ, у тому числі з країн Європейського Союзу.

***

Що відомо про ситуацію з громадянином Данії, який забрав дитину у своєї дружини-українки і зараз переховується фактично у дипломатичному відомстві своєї країни тут в Києві, чи планує МЗС якось втручатися в цю ситуацію?

Насамперед я хочу наголосити на тому, що українське законодавство підлягає виконанню з боку абсолютно всіх осіб, які перебувають на території України і за її межами. І це стосується громадян інших держав. У цьому випадку – громадянина Данії. Щойно стало відомо про цю ситуацію – відбулася розмова Міністра закордонних справ України з його данським колегою А.Самуельсоном, у ході якої Міністр наголосив на тому, що абсолютно безкомпромісним є принцип виконання положень українського законодавства. До того ж, відповідно до Віденської Конвенції приміщення Посольства Данії може бути використано виключно в дипломатичних цілях. А отже, йдеться про порушення закону. Було наголошено на тому, що ми зосередимо всі зусилля спільно з Посольством Данії в Києві і працюватимемо над тим, щоб все ж таки досягти компромісу між батьком дитини – громадянином Данії та матір’ю дитини- громадянкою України для того, щоб можна було у цивілізований спосіб вирішити це питання, і мати нарешті змогла побачити свою дитину.

Коротке уточнення: Чи відомо, дитина – вона є громадянином України, чи Данії? І чи не може так статися, що батько її просто літаком вивезе з України?

Ми сподіваємося, що все ж таки не доведуть справу до абсурду. Щодо громадянства дитини, я думаю, що додатково треба буде ще уточнити ці дані. Але, за інформацією, яка наявна на даний момент, дитина разом з батьком досі перебуває на території Посольства, і мати так і не змогла отримати доступ до неї. Ми працюємо над тим. Щоб це питання у короткий термін було вирішене. Адже це в інтересах як громадянки України, так і всієї родини для того, щоб і дитина не постраждала і інтереси всіх було враховано у законний спосіб. Я наголошую, відповідно до українського законодавства .

Останнє уточнення з цього приводу. Наскільки ми розуміємо, там така ситуація, що матір-українку позбавили батьківських прав в Данії без її присутності. Тобто Вона була в Україні, а її позбавили батьківських прав там. Чи така ситуація взагалі з точки зору закону можлива?

Я думаю, що для цього треба досконально знати данське законодавство, і тому я Вам зараз точно не можу дати стовідсоткової відповіді, але запевняю Вас, що ми робимо все для того, щоб законні права і інтереси громадян України у цій ситуації було в першу чергу враховано і виконано.

***

Щодо інциденту з авто Посла Канади в Україні Романа Ващука. В МЗС на це якось реагували?

Знаєте ні, поки що так сталося, що ми не відповідаємо за будівництво доріг) Але можливо, якщо одного дня це стане одним з пунктів у широкому переліку компетенцій МЗС, ми обов’язково відреагуємо. А взагалі, у нас з Послом Ващуком прекрасні відносини, тому будь-які питання, у т.ч. щодо відновлення інфраструктури можуть звичайно сміливо перебувати на порядку денному, ми завжди відгукуємося на будь-які побажання і запитання.

***

Щодо справи нацгвардійця В.Марківа

Судовий розгляд справи пана Марківа триває. Я нагадаю, що йдеться про те, що громадянин України В.Марків обвинувачується в тому, що перебуваючи у складі нерегулярної військової групи 24 травня 2014 року на вершині гори Карачун добровільно спричинив смерть італійського громадянина Андреа Рокеллі. Отже, пан Маркві наразі перебуває у в’язниці «Опера», що знаходиться у передмісті Мілану. Судовий розгляд справи В.Марківа триває. Чергове судове засідання призначено на 17 травня 2019 року. Ми розраховуємо, що на ньому відбудеться допит свідків. Щойно у нас буде додаткова інформація – ми обов’язково її повідомимо за підсумками цього засідання. Я можу відразу наголосити на тому, що на даний час відвідання В.Марківа відбувається щомісяця, регулярно. За необхідністю і частіше. Йому забезпечено право на побачення з рідними, які проживають в Італії, а також на телефонні дзвінки дружині, що знаходиться в Україні. Українська сторона офіційно висловила запевнення у повній своїй готовності до налагодження співробітництва з італійськими правоохоронними органами для розслідування обставин загибелі італійського громадянина А.Роккеллі та наданні усій необхідної інформації, що підтверджує абсолютну непричетність В.Марківа та інших військовослужбовців Нацгвардії України до цієї трагічної події. Дочекаємося 17 травня і сподіваємося, що тоді ми знатимемо більше.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux