• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Рекомендації МЗС громадянам України, які планують поїздку до Чорногорії
Опубліковано 01 листопада 2012 року о 00:00

Термін перебування 90 днів протягом 180 днів  з дати першого в’їзду. Обов’язкова реєстрація після в’їзду до Чорногорії протягом 24 годин за місцем перебування.

УВАГА! Громадяни України, які планують здійснити туристичну подорож  з території Чорногорії в Македонію, Болгарію, просимо мати на увазі, що автобус в залежності від транспортної компанії слідує територією Косово.

Просимо мати на увазі, що при транзитному проїзді територією Косово громадянам України необхідна віза. Громадяни України, які мають багаторазову шенгенську візу можуть в’їжджати та перебувати на території Косово без візи до 15 днів.

Враховуючи неодноразові випадки зняття з автобусів громадян України при транзитному проїзді територією Косово, просимо громадян України уважно вивчати маршрут слідування автобусу з  Чорногорії на територію Македоні та Болгарію.

Нагадуємо, що громадяни України можуть в’їжджати, виїжджати та слідувати транзитом без візи на Балканах у такі країни: Сербія, Албанія, Македонія, Чорногорія та Боснія і Герцеговина.

Корисні номери телефонів

«Швидка допомога» - 124

Поліція  - 122

Пожежна охорона - 123

Допомога на дорогах - 1340

EUROHELP (Допомога на дорогах) - 1281

Точний час - 125

Будильник - 14101

Подорожі автомобілем

На дорогах Чорногорії діє правосторонній рух. Якщо не вказано інше, транспортні засоби, що наближаються праворуч, мають пріоритет на площах і на перехрестях. На перехрестях з круговим рухом, транспортні засоби, які знаходяться вже на перехресті з круговим рухом мають переважне право проїзду. Дорожні знаки відповідають міжнародним правилам дорожнього руху.

            Обмеження швидкості для мотоциклів та транспортних засобів вантажопідйомністю менше 3,5т (якщо інше не вказано дорожніми знаками):

50 км / год

міські дороги

80 км / год

інші (звичайні) дороги

 

 


Використання ременів безпеки всіма пасажирами та дитячих крісел є обов’язковим. В Чорногорії забороняється використовувати мобільний телефон водієм під час руху транспортного засобу, за винятком використання гучномовного обладнання або навушників.

За порушення правил дорожнього руху, зокрема водіння автотранспортним засобом в нетверезому стані, передбачаються суворі покарання – від штрафу у розмірі до 2 500 євро до позбавлення волі до 1 року. Штрафи виписуються на місці скоєння правопорушення.

            В Чорногорії можлива оренда автотранспортного засобу. Послуги з оренди автомобілів доступні в аеропортах, міжнародних залізничних вокзалах та великих містах. Для оренди автотранспортного засобу особа повинна:

- досягти 21 – 25 річного віку, в залежності від правил відповідної компанії;

-мати дійсний паспорт, що посвідчує особу;

- мати водійські права, терміном дії більше 1 року.


            У разі, якщо водійське посвідчення не містить переклад англійською мовою, необхідно надати водійські посвідчення міжнародного та національного зразків.

            Способи оплати оренди авто: приймаються кредитні картки: MasterCard (крім дебетових карт), Visa (крім дебетових карт).

            Необхідно звернути увагу, що розрахунок кредитними картками в невеликих містах та сільській місцевості може бути ускладненим, тому рекомендуємо мати при собі готівку.

            Крім того, перед орендою авто необхідно:

-переконатися якою буде відповідальність у разі ДТП;

- уважно оглянути автомобіль у присутності представника компанії орендодавця (як перед використанням, так і після);

- отримати розписку про те, що авто повернуто після використання в хорошому робочому стані. 

Митні питання тощо

Паспортний, митний, санітарний та ветеринарний контроль на кордоні Чорногорії проходить без особливостей.

На територію Чорногорії дозволяється вільне ввезення особистих речей і ліків для власного користування.

Як особисті речі, можна ввезти:

-          2 літри вина

-          1 л міцних алкогольних напоїв.

-          до 200 цигарок,

-          50 сигар

-          250 гр табаку

-          парфум до 50 гр або 1 туалетна вода до 0,25л

Законодавством Чорногорії передбачено можливість без декларування фізично ввезти в Чорногорію, як і вивезти з Чорногорії готівкою 10 000 євро або еквівалент суми іншою валютою. Платіжні картки та інші схожі засоби оплати мають бути задекларовані у митному органі під час в‘їзду з/виїзду до Чорногорії.

Професійне та технічне обладнання в обов’язковому порядку повинно бути задеклароване на кордоні.

Вичерпну інформацію щодо правил переміщення товарів через митний кордон Чорногорії можна знайти на сайті http://www.upravacarina.gov.me/rubrike/putnicke-informacije/90006/9988.html (чорногорською мовою).

Надання медичних, соціальних послуг

Медичне обслуговування в Чорногорії загалом відповідає сучасним стандартам, хоча можуть виникнути проблеми, пов’язані з відсутністю в аптеках певної категорії ліків. Необхідно обов’язково проконсультуватись з фірмою, через яку ви оформляєте медичне страхування для поїздки за кордон, щодо дійсності полісу на території Чорногорії.

З огляду на відсутність двосторонньої угоди про соціальне страхування між Україною та Чорногорією, усі медичні послуги, у тому числі невідкладна медична допомога, надаються громадянам України на платній основі.

У разі наявності страхового полісу, громадяни, які звертаються за медичною допомогою, як правило, мають сплатити вартість наданої допомоги, після чого самостійно вирішувати із страховою компанією питання щодо її відшкодування.

Умови працевлаштування

З метою довгострокового перебування на території Чорногорії передбачено оформлення з типу «D», які оформлюються іноземцям, які планують перебувати на території країни більше 90 днів.

Крім того, в окремих випадках, аналогом довготермінової візи виступає дозвіл на тимчасове проживання в Чорногорії, який відповідно до Закону про іноземців, може бути отриманий іноземцем у разі намірів проживати в країні більше 90 днів. Такі дозволи видаються з метою працевлаштування, здійснення підприємницької діяльності, сезонних робіт, здобуття середньої чи вищої освіти, участь у програмах міжнародного обміну учеників чи студентів, професійного чи практичного навчання, науково-дослідницької роботи, роботи за фахом, лікування, інших гуманітарних причин.

Як правило, іноземцям оформлюються відповідні дозволи на тимчасове проживання (штамп у паспорті) строком не більше одного року за умови надання необхідного пакету документів до місцевого управління Міністерства внутрішніх справ Чорногорії.

Відповідно до Закону Чорногорії, іноземець має право працевлаштування в Чорногорії за умови отримання дозволу на працю. Дозвіл видається іноземцю, який має дозвіл на тимчасове або постійне місце проживання в Чорногорії. Заяву на отримання дозволу на працевлаштування іноземця, який тимчасово проживає на території Чорногорії, подає роботодавець, а іноземця, який постійно проживає в Чорногорії – безпосередньо іноземець. Іноземець може здійснювати тільки той вид діяльності, на який йому видано дозвіл. Дозвіл видається Управлінням з працевлаштування Чорногорії з питань працевлаштування. (http://www.zzzcg.me)

Є такі види дозволів:

1. Особистий дозвіл. Дозвіл, на підставі якого іноземець може укласти договір з будь-яким роботодавцем на території Чорногорії.

2. Дозвіл на працевлаштування. Дозвіл, на підставі якого іноземець укладає договір відповідно до закону із визначеним роботодавцем з метою виконання робіт, передбачених актом про організацію та систематизацію робіт. Дозвіл видається за клопотанням роботодавця, у якого планує працювати іноземець.

3. Діловий дозвіл. Дозвіл, який видається підприємцю-іноземцю, який здійснює в Чорногорії зареєстровану діяльність. Дозвіл видається строком на 2 роки іноземцю, який має статус засновника фірми, з метою здійснення ним функцій управління.

4. Дозвіл на роботу. Дозвіл, який видається іноземцю або роботодавцю з визначеною метою, а саме:

праця іноземних представників фірми;

професійне удосконалення;

сезонні роботи;

робота іноземних менеджерів;

індивідуальна діяльність іноземця на підставі договору.

Відповідно до Закону Чорногорії про працевлаштування і роботу іноземних громадян, Уряд Чорногорії до 31 жовтня поточного року затверджує кількість дозволів на роботу для іноземців на майбутній рік.

Безпекова ситуація у Чорногорії

Чорногорія має відносно низький криміногенний рівень. Рівень терористичної загрози упродовж останніх років  низький. Разом з цим, як і в багатьох інших країнах світу, економічний спад та зменшення рівня добробуту громадян підвищує ризик стати жертвою крадіжки, найчастіше кишенькової.

Такий вид злочину в переважній більшості випадків трапляється на пляжах країни, магазинах, ресторанах швидкого харчування, зупинках міського транспорту та на автобусних вокзалах.

Про крадіжку паспорта необхідно терміново повідомити найближче відділення Управління поліції Чорногорії та Посольство України.

Рекомендації щодо правил поведінки

З метою запобігання потраплянню громадян України у скрутні ситуації за кордоном, пов'язанi iз наслідками їx втягування у протиправну дiяльнiсть на територiї iноземних держав, Міністерство закордонних справ наполегливо рекомендує громадянам України враховувати таке.

Виїзд громадян України за кордон має здiйснюватися на законних пiдставах вiдповiдно до запланованої мети поїздки та згiдно з вимогами чинного законодавства України та країни призначення.

При плануваннi виїзду за кордон з метою працевлаштування, здійснення підприємницької дiяльностi, в рамках виконання зовнішьоекономічних контрактів, забезпечення міжнародних перевезень тощо, необхiдно свiдомо та вiдповiдально ставитися до вибору пропонованої дiяльностi та порядку її здійснення, реалізовуючи своє право на працю виключно з використанням офiцiйних механiзмiв i процедур.

При цьому слiд уникати вiдносин iз сумнiвними особами та посередницькими структурами, якi, користуючись необiзнанiстю, вразливим становищем та вводячи в оману, можуть мати на меті втягнення особи у злочинну дiяльнiсть (контрабанда, найманство, незаконне надання послуг вiйськового призначення та подвiйного використання, торгівля людьми тощо) з вiдповiдними правовими наслідками.

Крім цього, готуючись до закордонної поїздки, громадянам слiд з'ясувати можливi застереження МЗС щодо вiдвiдання тієї чи іншої країни. Серйозне занепокоювання викликає ситуація, коли, незважаючи на рекомендації утриматися від поїздок до окремих країн у зв'язку зi складним безпековим становищем та можливими загрозами їхньому життю і здоров ю, які виникають у цьому зв'язку, а саме: неправомiрнi затримання, неможливість місцевої влади гарантувати безпеку та правопорядок, триваючi конфлiкти та збройнi сутички, мають місце факти виїзду наших громадян до кризових регіонів світу, у тому числi з метою працевлаштування з використанням нелегальних каналів.

МЗС закликає громадян України, якi знаходяться за кордоном, дотримуватися законiв країни перебування, а також здійснювати відповідні кроки (ставати на консульський облiк, якщо термін перебування перевищуватиме 3 мiсяцi, або повiдомляти свої установчi i контактні дані у разi менш тривалої подорожi закордонним дипломатичним i консульським установам), спрямованi на створення передумов, необхідних для забезпечення можливостi надання необхідної допомоги у випадку надзвичайних обставин.

Правила безпеки у місцях масового скупчення людей

Поява масового скупчення людей, як правило, відбувається під час святкових, культурно-видовищних, спортивних заходів.

Поки тисячі людей дотримуються встановленого порядоку поведінки або рухаються рівномірно по відведених маршрутах, ситуація відносно безпечна. Але у разі виникнення будь-яких дій або перешкоди на дорозі, натовп перетворюється на джерело підвищеної небезпеки для здоров'я і життя людини.

Щоб уникнути можливих неприємностей, кожному необхідно знати основні правила поведінки в місцях великого скупчення людей:

 • опинившись у місці проведення масового культурно-видовищного або спортивного заходу, не намагайтеся потрапити у найбільш щільне скупчення людей на обмеженому просторі. Пам'ятайте, жодне видовище не компенсує можливі незручності, травми, здавлювання у натовпі;
 • якщо вам доведеться зіткнутися з тіснотою проходів у місці проведення масового видовища, порушенням правил пожежної безпеки та громадського порядку, рекомендується залишити цей захід;
 • заздалегідь вивчіть шляху можливої евакуації при відвідуванні місця передбачуваного скупчення людей. Це у ваших інтересах. При цьому не залишайте без уваги сходи, вікна, запасні виходи і маршрути евакуації;

Що робити, якщо ви опинилися в рухомому натовпі при виході з концерту чи стадіону:

 • в першу чергу, необхідно дотримуватися загальної швидкості потоку руху, не штовхатися, не напирати на що йдуть попереду людей;
 • поштовхи ззаду і збоку потрібно стримувати зігнутими в ліктях і притиснутими до тіла руками;
 • найбільш неспокійних сусідів попросіть дотримуватися порядку або пропустіть вперед.

При сильній тисняві в натовпі не слід братися за виступаючі предмети, намагайтеся їх обійти, тримайтеся далі від скляних вітрин, сітчастих огорож, турнікетів, сцени.

Парасольку, сумку притисніть щільно до тіла.

Довгий шарф краще перемістити з шиї на поперек, перетворивши це джерело небезпеки удушення на засіб захисту.

Рухаючись у натовпі, ніколи ні за чим не нахиляйтеся, не піднімайте впалі речі, гроші і навіть не зав'язуйте розв'язаний шнурок. Головне завдання - будь-яку ціну встояти на ногах.

Падіння всередині рухомого натовпу небезпечно для життя. Але якщо це все-таки відбудеться, запам'ятайте важливі рекомендації: при падінні не думайте про свій одяг або сумку, зігніть руки і ноги, захистіть голову руками, а живіт - згинанням і підтягуванням ніг до тулуба. Потім швидко спробуйте впертися руками і однією ногою в землю і різко випростатися по ходу руху людей. Якщо не вийде відразу, не впадайте у відчай і повторіть свої спроби.

У разі виникнення надзвичайних ситуацій в країні, звертайтеся до Посольства України в Чорногорії за телефонами: +382 20 227 521, +382 20 227 181

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux