МЗС України відзначає позитивну динаміку у виконанні застосування Угоди між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз.
Суттєвим результатом застосування «посиленої» Угоди (чинна з 1 липня 2013 р.) стало збільшення в чергове у 2015 р. питомої ваги виданих багаторазових віз строком дії від 1 до 5 років. Частка оформлених українцям багаторазових віз досягла 56,8% (52,4% у 2013 році).
При тому, що країнами шенгенської угоди громадянам України більше половини оформлених віз видається терміном понад 1 рік, у 2015 р. відбулося подальше збільшення кількості виданих багаторазових віз державами-членами ЄС, зокрема Австрією, Бельгією, Іспанією, Італією, Норвегією, Португалією, Словенією, Угорщиною, Францією, Чехією і Швейцарією. Багаторазові візи, видані консульськими установами Словенії складали 99,7%, Литви – майже 80%, Нідерландів, Словаччини та Польщі - близько 70%, Португалії, Угорщини, Естонії – близько 60% виданих віз.
10 країн-членів ЄС у 2015 році збільшили кількість виданих громадянам України віз (Естонія, Латвія, Литва, Нідерланди, Іспанія, Португалія, Угорщина, Фінляндія, ФРН, Чехія), з них Литва – на 100%.
Кожна третя шенгенська віза у 2013-2015 рр. була видана громадянам України безоплатно.
Загальна кількість виданих українським громадянам віз склала 1,23 млн., що на 125 тис. віз менше, ніж у 2014 році. Це відбулося за умов подачі на 153 тис. менше візових клопотань українців, ніж у попередньому році, тобто кількість заявок громадян України на шенгенські візи у порівнянні з 2014 р. знизилась на 11%. Це кореспондується із загальною тенденцією в ЄС щодо зменшення у 2015 році заявок на короткострокові шенгенські візи (в цілому на 7,6 % менше ніж у 2014 році).
Загальний відсоток відмов в оформленні віз громадянам України, на жаль, підвищився і склав 3,4% (2% у 2014 р.). В поточному році не перевищили середній минулорічний показник відмов консульські установи Австрії, Франції, Латвії, Литви, Угорщини.
В контексті реагування на зростання кількості відмов громадянам України МЗС працює з європейськими партнерами для з’ясування причин такого рівня зростання відмов. При цьому слід зазначити, що середній рівень відмов у оформленні шенгенських віз у 2015 р. в середньому по світу склав 6,2% від візових клопотань (5,1% у 2014 р.).
Випадки неналежного виконанням положень Угоди окремими консульським установами країн ЄС фіксувалися, але вони вже не носили системного характеру, підтвердженням чого є істотне зменшення кількості скарг громадян на порушення положень Угоди, які надходять до МЗС.
Всі проблемні аспекти 2015 року будуть детально обговорені з європейською стороною в рамках одинадцятого засідання Спільного комітету експертів з реалізації Угоди між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз.
МЗС України продовжуватиме реагувати на всі факти порушень прав громадян України, а також штучних ускладнень при оформленні шенгенських віз, одночасно доводячи відповідну інформацію до відома Європейської комісії. При цьому ми свідомі, що проблеми, пов’язані з необхідністю отримання шенгенських віз, можуть повністю зникнути лише після запровадження Європейським Союзом для наших громадян безвізового режиму короткострокових поїздок.